# Konektor pro kapalinové chlazení AI: případová studie 316L CNC

> Konektory kapalinového chlazení z 316L pro AI servery: nulová netěsnost, tlakové zkoušky 4.5 MPa, detekce úniku heliem a produkce 50K ks/měsíc.

https://www.sinbo-machining.com/cs/case/ai-liquid-cooling-connector/

---

## Na této stránce

  - Klíčové parametry
  - Kritické rozměry
- Rychlý přehled parametrů
- 1. Volba materiálu
- 2. Proč 316L pro tuto aplikaci
  - 2.1 Odolnost proti korozi vůči glykol-vodnímu chladivu
  - 2.2 Tepelná vodivost
  - 2.3 Kompatibilita tlakové třídy
- 3. Strategie obrábění
  - 3.1 CNC soustružení válcového těla
  - 3.2 CNC frézování portů a prvků
  - 3.3 Přesnost těsnicí plochy (obrábění drážky pro O-kroužek)
  - 3.4 Obrábění závitu (zákaznický závit rychlospojky)
- 4. Kontrola kvality
- 5. Nákladové faktory
- 6. Běžné chyby
- 7. Výrobní harmonogram
  - Související materiály · Související služby · Související případové studie
- Potřebujete nabídku na konektory kapalinového chlazení?

# Konektor kapalinového chlazení pro AI servery: případová studie CNC obrábění 316L
Rychlospojné armatury kapalinového chlazení pro AI servery a chladicí systémy GPU. Díl sám o sobě je přímočarý — válcové tělo se závitovými porty a těsnicími drážkami pro O-kroužek. Obtížnost je v detailech: nulová netěsnost při zkušebním tlaku 4.5 MPa, dlouhodobá expozice glykol-vodnímu chladivu a přechod od prototypů o 100 kusech k 50,000 kusům měsíčně. Zde je postup, jak to zvládnout. Přehled projektu
### Klíčové parametry

|  Položka |  Specifikace
|  Aplikace |  Kapalinové chlazení AI serverů / GPU
|  Typ konektoru |  Rychlospojka, push-pull
|  Provozní tlak |  3.0 MPa
|  Zkušební tlak |  4.5 MPa (bezpečnostní faktor 1.5x)
|  Chladivo |  Směs vody a glykolu
|  Provozní teplota |  -40 °C až +120 °C
|  Povrchová úprava |  Pasivace
|  Měsíční objem |  50,000+ ks

### Kritické rozměry

|  Prvek |  Tolerance
|  Celková tolerance |  ±0.005 mm
|  Průměr drážky pro O-kroužek |  ±0.02 mm
|  Šířka drážky pro O-kroužek |  ±0.02 mm
|  Závit (zákaznická rychlospojka) |  Vlastní profil, 6H
|  Drsnost těsnicí plochy Ra |  ≤ 0.8 μm
|  Přesnost polohy portu |  ±0.01 mm
|  Souosost (tělo vůči závitu) |  ≤ 0.01 mm

## Rychlý přehled parametrů

|  Parametr |  Specifikace
|  Skupiny dílů |  Kapalinové chlazení AI serverů / GPU
|  Typické velikosti dávek |  50,000+ ks
|  Požadavek na kontrolu |  FAI
|  Lhůta nabídky a vzorků |  3–5 dní

## 1. Volba materiálu
Konektory kapalinového chlazení pro AI servery se nacházejí v chemicky aktivním prostředí. Chladivo je obvykle směs vody a glykolu, někdy s protikorozními přísadami. Materiál musí této chemii odolávat roky provozu a současně zvládat vnitřní tlak a opakované tepelné cykly vyplývající ze změn zatížení GPU.
|  Materiál |  Koroze vůči chladivu |  Tepelná vodivost |  Pevnost (tah) |  Nákladový index |  Verdikt
|  Nerez 316L |  Výborná — molybden poskytuje odolnost proti důlkové korozi |  16.2 W/(m·K) |  ≥ 485 MPa |  1.4x |  Zvoleno — nejlepší dlouhodobá korozní odolnost
|  Nerez 304 |  Dobrá — dostačující pro krátkou životnost |  16.3 W/(m·K) |  ≥ 515 MPa |  1.0x |  Použitelné, ale bez molybdenu — riziko důlkové koroze u chladiv s chloridy
|  Hliník 6061-T6 |  Špatná — riziko galvanické koroze ve smíšených kovových systémech |  167 W/(m·K) |  ≥ 310 MPa |  0.7x |  Vyhnout se, pokud není eloxován a elektricky izolován
|  Mosaz C36000 |  Střední — dezinktifikace v agresivních chladivech |  109 W/(m·K) |  ≥ 360 MPa |  1.1x |  Dostačující pro některé receptury chladiva, ne pro všechny

## 2. Proč 316L pro tuto aplikaci
Nerezová ocel 316L (UNS S31603) byla zvolena ze tří důvodů:
### 2.1 Odolnost proti korozi vůči glykol-vodnímu chladivu
Chladicí okruhy AI serverů běží nepřetržitě roky. Chladivo se časem degraduje — pH se posouvá, rozpuštěný kyslík roste a z doplňované vody se hromadí chloridové ionty. 316L obsahuje 2–3 % molybdenu, který poskytuje odolnost proti důlkové korozi v prostředích s chloridy. Nerez 304 bez molybdenu je za těchto podmínek náchylnější k lokální důlkové korozi. U dílu, který má vydržet 5–10 let bez údržby, je 316L bezpečnější volbou.
### 2.2 Tepelná vodivost
S 16.2 W/(m·K) je tepelná vodivost 316L skromná ve srovnání s hliníkem (167 W/(m·K)) nebo mosazí (109 W/(m·K)). Tělo konektoru však není chladič — je to vedení kapaliny. Teplo odvádí chladivo, nikoli stěna konektoru. Tloušťka stěny je obvykle 1–2 mm a teplotní spád přes ni je ve srovnání s celkovým tepelným odporem chladicího okruhu zanedbatelný. V této aplikaci je tepelná vodivost dostačující.
### 2.3 Kompatibilita tlakové třídy
S minimální mezí pevnosti v tahu 485 MPa a mezí kluzu 170 MPa má 316L dostatečnou rezervu pro provozní tlak 3.0 MPa (zkušební tlak 4.5 MPa). Konstrukce tenkostěnného válcového těla spolu s tažností 316L poskytuje pohodlný bezpečnostní faktor. Materiál si také udržuje houževnatost na spodním konci provozního rozsahu -40 °C, což je důležité pro datová centra v chladném klimatu.
## 3. Strategie obrábění

### 3.1 CNC soustružení válcového těla
Hlavní tělo konektoru má válcový tvar — ideální pro CNC soustružení. Tyčový materiál je podáván do víceansového CNC soustruhu s možností subspindenlu. Vnější profil, vnitřní vrtání a čelní prvky se obrábějí v jednom seřízení. Cíl doby cyklu: 60–90 sekund na díl při sériové výrobě. 316L je austenitická nerezová ocel, což znamená, že se při obrábění zpevňuje za studena. To vede ke kratší životnosti nástroje ve srovnání s třídami pro snadné obrábění. Praktická opatření: - Používejte povlakované karbidové destičky (povlak TiAlN nebo AlCrN)
- Udržujte střední řeznou rychlost — 100–150 m/min při soustružení
- Vyhněte se drhnutí: udržujte kladné úhly čela a zajistěte dostatečně vysoké posuvy, aby řez probíhal pod vrstvou zpevněnou za studena
- Počítejte s životností destičky 300–500 dílů před výměnou

### 3.2 CNC frézování portů a prvků
Radiální porty, vyrovnávací plochy a všechny rotačně nesymetrické prvky se dokončují na CNC obráběcím centru. Díly se přesouvají ze soustruhu s již dokončeným vrtáním a poté se upínají do frézovacích přípravků pro vrtání portů, závitování a sekundární operace.
### 3.3 Přesnost těsnicí plochy (obrábění drážky pro O-kroužek)
Drážka pro O-kroužek je nejkritičtějším obráběným prvkem tohoto dílu. Průměr drážky musí být v rozmezí ±0.02 mm — příliš těsná drážka nadměrně stlačí O-kroužek a způsobí jeho předčasné opotřebení; příliš volná drážka nevytvoří těsnění. Šířka drážky a poloměry rohů musí odpovídat specifikaci průřezu O-kroužku. - Nástroj: Vlastní tvarový nástroj broušený přesně podle profilu drážky
- Drsnost povrchu: Ra ≤ 0.8 μm — hrubší povrchy obrušují O-kroužek
- Kontrola: kalibr drážky (projde/neprojde) pro průměr, optický komparátor pro profil, profilometr pro drsnost povrchu
- Četnost: každých 50 dílů ve výrobě

### 3.4 Obrábění závitu (zákaznický závit rychlospojky)
Konektory kapalinového chlazení AI serverů často používají vlastní profily závitů pro mechanismy rychlospojení. Nejsou to standardní metrické závity ani NPT — jde o proprietární profily navržené pro specifické požadavky zamykání a těsnění konektorového systému. Používá se frézování závitu místo závitování, protože: - Frézování závitu poskytuje lepší kontrolu středního průměru u vlastních profilů
- Dokáže obrábět závity těsně u ramene (není potřeba závitování do slepého otvoru)
- Menší pravděpodobnost zlomení nástroje — zlomený závitník uvnitř dílu znamená zmetek
Klíčová výzva: dosáhnout nulové netěsnosti na těsnicích plochách. Těsnění O-kroužkem je poslední linií obrany. I při správných rozměrech drážky mohou vady drsnosti povrchu (stopy nástroje, chvění, otřepy na okrajích drážky) vytvořit cesty úniku. Jediný otřep na okraji drážky může při montáži poškodit O-kroužek. Odhrotování okraje drážky měkkým kartáčem nebo řízeným omíláním je nezbytné.
## 4. Kontrola kvality

|  Zkouška |  Metoda |  Kritéria |  Četnost
|  Tlaková zkouška |  Hydraulická, 4.5 MPa, 30 minut |  Nulový pokles tlaku, žádné viditelné úniky |  100 % kusů
|  Zkouška těsnosti heliem |  Hmotnostní spektrometr helia, vakuová metoda |  Rychlost úniku ≤ 1 × 10² Pa·m³/s |  100 % kusů
|  Rozměrová kontrola (CMM) |  Souřadnicový měřicí stroj |  Všechny kritické prvky dle výkresu |  První kus + 5 ks/směna
|  Ověření pasivace |  Zkouška kyselinou síranu měďnatého nebo solná mlha |  Žádné volné železo na povrchu |  Dle dávky (vzorek 5 ks)
|  Drsnost povrchu |  Profilometr |  Ra ≤ 0.8 μm na těsnicích plochách |  5 ks/směna
Tlaková zkouška při 4.5 MPa po 30 minut je základní branou. Někteří zákazníci navíc vyžadují zkoušku těsnosti heliem pro další jistotu — zejména když bude konektor instalován na obtížně přístupných místech v serverovém racku, kde je únik v provozu nákladný na opravu. Zkouška těsnosti heliem zvyšuje náklady, ale poskytuje kvantifikaci rychlosti úniku, kterou samotná tlaková zkouška neumí.
## 5. Nákladové faktory

|  Nákladový faktor |  % jednotkové ceny |  Jak optimalizovat
|  Výchozí materiál (tyč 316L) |  30–35 % |  316L je dražší než 304 nebo mosaz. Nakupujte v tyčích 3 m, vyjednávejte roční smlouvy. Využití materiálu ~50 % — práce se subspindenlem a optimalizované délky řezu pomáhají
|  CNC obrábění |  30–35 % |  316L se zpevňuje za studena a opotřebovává nástroje rychleji. Vícevřetenový soustruh s poháněnými nástroji pro dokončení v jednom seřízení. Cíl doby cyklu: 60–90 sekund. Specializované přípravky pro nulové seřízení mezi operacemi
|  Tlaková a těsnostní zkouška |  10–15 % |  Automatizované zkušební přípravky s paralelními stanicemi (2–4 díly současně). To je v sériové výrobě největší časový propad — automatizujte jej
|  Pasivace |  3–5 % |  Lázeň kyseliny dusičné, dávkové zpracování. 500+ ks na vsázku. Vlastní pasivace je při objemu 50K/měsíc nákladově efektivní
|  Čištění a balení |  5–8 % |  Ultrazvukové čištění v deionizované vodě. Balení v čisté místnosti je standardem pro součásti datových center
|  Amortizace nástrojů |  3–5 % |  Rozloženo na 500K+ kusů. 316L spotřebovává destičky rychleji — počítejte s 2x vyššími náklady na nástroje ve srovnání s hliníkem
Škálování objemu: u prototypových množství (100 ks) dominují jednotkové ceně časy seřízení a programování — počítejte s 3–5x vyšší cenou než u sériového objemu. Při 5,000 ks/měsíc náklady prudce klesají, jak se začne uplatňovat amortizace přípravků. Při 50,000+ ks/měsíc je proces stabilní a největší nákladovou složkou se stává materiál.
## 6. Běžné chyby
Chyba 1: Nesprávné rozměry drážky pro O-kroužek. Průměr, šířka a poloměry rohů drážky musí přesně odpovídat specifikaci dodavatele O-kroužku. Drážka o 0.03 mm příliš úzká způsobí přestlačení — O-kroužek se vytlačí do mezery a rychle selže. Drážka o 0.03 mm příliš široká vede k nedostatečnému stlačení a žádnému těsnění. Vždy ověřujte podle datového listu O-kroužku, nejen podle výkresu konektoru. Chyba 2: Vynechání zkoušky těsnosti heliem. Tlaková zkouška při 4.5 MPa zachytí hrubé úniky. Nedetekuje mikroúniky, které se objeví po tepelném cyklování v provozu. U aplikací AI serverů, kde je přístup v provozu omezený, je zkouška těsnosti heliem užitečná pojistka. Její vynechání ušetří 5–8 % jednotkové ceny, ale přesouvá riziko selhání do datového centra zákazníka. Chyba 3: Záměna materiálu 304 a 316L. Tyto třídy vypadají pouhým okem stejně. Pokud se tyč 304 dostane do výrobní dávky 316L, díly projdou všemi rozměrovými zkouškami i krátkodobými tlakovými zkouškami. Problém se objeví až za měsíce jako důlková koroze v chladivu s chloridy. Ověřování materiálu (PMI zkouška nebo kontrola spektrometrem) u každé příchozí dávky je nezbytné. Chyba 4: Otřepy v drážce pro O-kroužek. Obrábění drážky zanechává ostrý okraj na její hraně. Pokud není odhrotován, tento okraj při montáži konektoru nařízne O-kroužek. Výsledná netěsnost se nemusí projevit při tlakové zkoušce (O-kroužek může za pokojové teploty s malým zářezem stále těsnit), ale selže při tepelném cyklování. Odhrotujte měkkým kartáčem nebo řízeným brusivovým omíláním — nikdy pilníkem nebo škrabkou, které zanechávají větší otřepy. Chyba 5: Nedostatečná pasivace. Obrábění zanechává na povrchu nerezové oceli částice volného železa. Pokud nejsou odstraněny pasivací, tyto částice rezaví a mohou se uvolňovat do chladicího okruhu a případně ucpat mikrokanály v chladicích deskách. Lázeň pasivace kyselinou dusičnou musí být řádně udržována — koncentrace, teplota i doba ponoření jsou důležité. Pouhé setření pasivační pastou pro tuto aplikaci nestačí.
## 7. Výrobní harmonogram

|  Fáze |  Délka |  Výstup
|  Posouzení DFM a nabídka |  3–5 dní |  Aktualizovaný výkres s poznámkami DFM, formální nabídka
|  Obrábění prototypu |  3–5 dní |  10 prototypových dílů, protokol CMM
|  Testování prototypu |  3–5 dní |  Tlaková zkouška, zkouška těsnosti heliem, ověření pasivace
|  Iterace konstrukce (pokud je potřeba) |  1–2 týdny |  Aktualizované prototypy podle zpětné vazby z testů
|  Výrobní přípravek a nástroje |  7–10 dní |  Specializované přípravky, tvarové nástroje, zkušební stolice
|  Výroba prvního kusu |  3–5 dní |  50 kusů FAI, kompletní rozměrový protokol
|  Náběh výroby |  2–3 týdny |  Postupné zvyšování objemu na plnou kapacitu
|  Celkem (od prototypu k sériové výrobě) |  5–8 týdnů |  První výrobní zásilka
O této případové studii Tato technická analýza vychází z programu konektorů kapalinového chlazení realizovaného ve Sinbo Precision pro aplikace chlazení AI serverů. Konkrétní údaje o zákaznících, přesná čísla dílů a proprietární konstrukční prvky byly upraveny nebo vynechány. Všechny procesní parametry, materiálová data a hodnoty tolerancí jsou reprezentativní pro typické požadavky na konektory kapalinového chlazení AI serverů.
### Související materiály · Související služby · Související případové studie
[Související materiály: Nerezová ocel ](https://www.sinbo-machining.com/products/materials/stainless-steel/)[Související služby: CNC obrábění ](https://www.sinbo-machining.com/services/cnc-machining/)[Související případové studie: Kr součásti pro polovodiče ](https://www.sinbo-machining.com/case/kr-semicon-parts/)[· Vakuové díly pro polovodiče ](https://www.sinbo-machining.com/case/semiconductor-vacuum-parts/)
## Potřebujete nabídku na konektory kapalinového chlazení?
Pošlete nám výkres — vrátíme posouzení DFM a nabídku do 3 pracovních dní. [Získat nabídku → ](https://www.sinbo-machining.com/contact/)
