# Tělo solenoidového ventilu pro EV: podrobný ponor do CNC obrábění

> Těla solenoidových ventilů pro EV s tolerancí 5 mikronů: volba 430F vs 303 vs 17-4PH, magnetické požadavky, heliová zkouška těsnosti a úskalí DFM.

https://www.sinbo-machining.com/cs/case/ev-solenoid-valve/

---

## Na této stránce

  - Klíčové parametry
  - Kritické rozměry
- Rychlý přehled parametrů
- 1. Volba materiálu: magnetická past
- 2. Proč 430F vyhrává (a na co si dát pozor)
- 3. Strategie obrábění: kam putují peníze
  - 3.1 Vrtání ventilu — kritický prvek
  - 3.2 Těsnicí plocha — rovinnost ≤ 0.002 mm
  - 3.3 Závity portů — snadná část (většinou)
  - 3.4 Vnitřní křížem vrtané kanály
- 4. Zkoušení kvality: brána projde/odmítnuto
- 5. Sériová výroba: nákladové faktory
- 6. Běžné chyby, které zabíjejí výtěžnost prvního kusu
- 7. Typický výrobní harmonogram
  - Související materiály · Související služby · Související případové studie
- Potřebujete nabídku na přesné součásti ventilů?

# Tělo solenoidového ventilu pro EV: podrobný ponor do CNC obrábění
Tělo solenoidového ventilu pro tepelný management baterie EV. Zní to jednoduše — blok kovu s několika otvory. Ve skutečnosti jde o jednu z nejnáročnějších malých součástí, jaké lze obrábět: těsnicí plochy s tolerancí 5 mikronů, magnetické požadavky na materiál, heliová zkouška těsnosti při 3.5 MPa a objem 100K/měsíc. Zde je to, na čem skutečně záleží. Přehled projektu
### Klíčové parametry

|  Položka |  Specifikace
|  Aplikace |  Tepelný management baterie (BTMS)
|  Typ ventilu |  2polohový 2cestný, normálně zavřený
|  Pracovní tlak |  2.5 MPa (25 bar)
|  Zkušební tlak |  3.75 MPa (1.5x bezpečnost)
|  Kapalina |  Voda-glykol chladivo (50/50)
|  Provozní teplota |  -40 °C až +130 °C
|  Cíl životnosti cyklů |  1,000,000 cyklů
|  Měsíční objem |  80,000 – 120,000 ks

### Kritické rozměry

|  Prvek |  Tolerance
|  Průměr vrtání ventilu |  H6 (+0.008 / +0.003)
|  Lícovací průměr šoupátka |  g5 (-0.003 / -0.009)
|  Rovinnost těsnicí plochy |  ≤ 0.002 mm
|  Přesnost polohy portu |  ±0.01 mm
|  Závit (připojení portu) |  M10x1.0 6H
|  Ra těsnicí plochy |  ≤ 0.4 μm
|  Válcovitost vrtání |  ≤ 0.003 mm

## Rychlý přehled parametrů

|  Parametr |  Specifikace
|  Skupiny součástí |  Tepelný management baterie (BTMS)
|  Typické velikosti dávek |  80,000 – 120,000 ks
|  Požadavek na kontrolu |  FAI
|  Lhůta nabídky a vzorků |  3–5 dní

## 1. Volba materiálu: magnetická past
Většina konstruktérů sáhne pro součásti pro práci s kapalinou po nerez 304 nebo 316. To je první chyba. Solenoidové ventily potřebují magnetickou permeabilitu — tělo ventilu samo tvoří část magnetického obvodu. Austenitické nerezi (304, 316) jsou nemagnetické. Nebudou fungovat.
|  Materiál |  Magnetický |  Obrobitelnost |  Koroze vs chladivo |  Nákladový index |  Verdikt
|  430F |  Ferritický, silný (μr ≥ 1500) |  Výborná (snadnoobrobitelná) |  Střední — vyžaduje pasivaci |  1.0x |  První volba — nejlepší rovnováha
|  430 |  Ferritický, silný |  Dobrá |  Střední |  1.1x |  OK, pokud je obsah síry problém
|  17-4PH (H1150) |  Martenzitický, silný |  Dobrá (ale náročná na nástroje) |  Výborná |  2.5x |  Zbytečně silný, pokud není nutná extrémní koroze
|  416 |  Martenzitický, silný |  Výborná (snadnoobrobitelná) |  Špatná — riziko důlkové koroze chloridy |  1.2x |  Vyhnout se u glykolových chladiv
|  304 / 316 |  Nemagnetický |  Obtížná (zpevňování za studena) |  Výborná |  1.3x |  NEBUDE fungovat pro solenoid
Past z praxe: Zákazník nám kdysi poslal výkresy specifikující 316L pro tělo solenoidového ventilu. Jeho zdůvodnění bylo „nejlepší odolnost proti korozi.“ Návrh magnetického obvodu předpokládal μr ≥ 1000. Tažná síla solenoidu u prvního kusu byla 40% pod specifikací. Přechod na 430F — problém vyřešen. Magnetické požadavky vždy ověřte před volbou materiálu.
## 2. Proč 430F vyhrává (a na co si dát pozor)
430F (UNS S43020) je ferritická nerez s přidanou sírou (0.15–0.35%) pro snadné obrábění. Obrábí se jako sen — lomení třísek je výborné, životnost nástroje 3–5x lepší než u 304. Existují však kompromisy:
|  Vlastnost |  Hodnota |  Konstrukční důsledek
|  Hustota |  7.70 g/cm³ |  ~3% lehčí než austenitické třídy
|  Mez pevnosti v tahu |  ≥ 450 MPa |  Dostačuje pro vnitřní tlak 2.5 MPa
|  Mez kluzu |  ≥ 205 MPa |  Nízká — vyhněte se tenkostěnným konstrukcím
|  Tažnost |  ≥ 20% |  Přijatelná tažnost
|  Tepelná vodivost |  26.3 W/m·K |  Lepší než 304 (16.2) — pomáhá při tepelném cyklování
|  Max. provozní teplota |  ~815 °C |  Výrazně převyšuje jakýkoli tepelný požadavek EV
Povrchová úprava: Samotný 430F nemá skvělou odolnost proti důlkové korozi. Standardní kombinací je elektrolytické leštění + pasivace. Elektrolytické leštění vyhlazuje povrch (dosažitelné Ra 0.2–0.4 μm) a pasivace (lázeň kyseliny dusičné) obnovuje vrstvu oxidu chromu. Společně poskytují dostatečnou odolnost vůči vodoglykolovému chladivu pro 10+ let životnosti.
## 3. Strategie obrábění: kam putují peníze

### 3.1 Vrtání ventilu — kritický prvek
Vrtání ventilu je místo, kde klouže šoupátko. Tolerance H6 (+0.008/+0.003 mm), válcovitost ≤ 0.003 mm, Ra ≤ 0.4 μm. To není práce pro standardní vyvrtávání. Procesní řetězec: 1- Hrubé vrtání: CNC soustružení, ponechat 0.15 mm přídavek
1- Polodokončovací vrtání: přesné vyvrtávání, ponechat 0.03 mm přídavek
1- Honování: jednoprůchodové honování na konečný rozměr. Volba brusu: SiC 320 zrnitost pro Ra 0.3–0.4 μm
1- Měření v procesu: vzduchový nebo dutinoměr, každých 50 dílů
Tip pro sériovou výrobu: Nesnažte se trefit H6 na soustruhu. Dosáhnete možná 60% výtěžnosti na první průchod. Honování je správný proces — je rychlé (8 sekund/vrtání), opakovatelné a zasáhne rozměr i drsnost povrchu v jednom průchodu. Náklady na nástroje ($3,000–5,000 za trn) se vrátí v prvním týdnu výroby.
### 3.2 Těsnicí plocha — rovinnost ≤ 0.002 mm
Lícovací plocha, kde těsní sedlo ventilu, musí být naprosto rovná. Jakákoli vlnitost vede k únikům při zkušebním tlaku. - Proces: rovinné broušení, poté lapování
- Přídavek pro broušení: 0.05 mm po CNC frézování
- Lapování: litinový lap s diamantovou pastou 3 μm — 2–3 minuty na díl
- Kontrola: optická rovinná deska s monochromatickým světlem (interferenční proužky)

### 3.3 Závity portů — snadná část (většinou)
Metrické závity M10x1.0 6H pro připojení portů chladiva. Standardní CNC závitování funguje. Jedna věc k hlídání: konzistence hloubky závitu. Specifikace utahovacího momentu lícovací armatury závisí na délce záběru závitu. Udržujte toleranci hloubky v rozmezí ±0.2 mm.
### 3.4 Vnitřní křížem vrtané kanály
Dráha toku chladiva vyžaduje křížem vrtané otvory, které protínají hlavní vrtání. Tato průsečíková místa vytvářejí otřepy. Pokud nejsou odstraněny, uvolní se během provozu a mohou zablokovat šoupátko nebo poškodit těsnění. - Vrtejte z obou stran, abyste prošli skrz — vyhnete se výstupnímu otřepu
- Následně kartáčové odhrotování (nylonové štětiny s brusivem)
- Konečné odhrotování: tepelné odhrotování (TEM) nebo elektrochemické odhrotování (ECM) pro těžko dostupná průsečíková místa

## 4. Zkoušení kvality: brána projde/odmítnuto

|  Zkouška |  Metoda |  Kritéria |  Četnost
|  Heliová těsnost |  Akumulační zkouška, čichání helia |  Rychlost úniku ≤ 1 × 10⁻⁶ Pa·m³/s při 3.75 MPa |  100% kusů
|  Rozměrová (CMM) |  Souřadnicový měřicí stroj |  Všechny kritické prvky dle výkresu |  První kus + 5 ks/směna
|  Drsnost povrchu |  Profilometr |  Ra ≤ 0.4 μm na těsnicích plochách |  5 ks/směna
|  Magnetický tok |  Měřič permeability |  μr ≥ 1000 (dle specifikace cívky solenoidu) |  U každé příchozí materiálové dávky
|  Tlaková zkouška burst |  Hydraulická zkouška, 5x pracovní tlak |  Žádné prasknutí ani trvalá deformace při 12.5 MPa |  Dle dávky (vzorek 5 ks)
|  Solná mlha |  ASTM B117, 96 hodin |  Žádná červená rez na obrobených plochách |  Dle dávky (vzorek 3 ks)
Heliová zkouška těsnosti je branou. Vše ostatní je sekundární. Pokud zkouška těsnosti projde, ventil bude fungovat. Pokud selže, nic jiného nezáleží. Ve výrobě počítejte s 97–99% těsností na první průchod u dobře řízeného procesu. Hlavní příčiny selhání jsou: (1) poškození těsnicí plochy při manipulaci, (2) zachycené třísky ve vnitřních kanálech, (3) pórovitost v odlitém materiálu — u tyčového materiálu se neprojeví.
## 5. Sériová výroba: nákladové faktory

|  Nákladový faktor |  % jednotkové ceny |  Jak optimalizovat
|  Výchozí materiál (tyč 430F) |  25–30% |  Nakupujte v tyčích 3 m, vyjednávejte roční objem. Využití materiálu ~55% — optimalizujte skládání pro práci se subspindenlem
|  CNC obrábění |  35–40% |  Vícevřetenový soustruh s poháněnými nástroji. Cíl doby cyklu: 90–120 sekund pro kompletní tělo. Specializované přípravky pro nulové časy seřízení mezi operacemi
|  Broušení + honování |  10–12% |  Jednoprůchodové honování (vs vícenásobné). Dávkové broušení s magnetickými upínači — naložte 16 dílů najednou
|  Povrchová úprava |  5–8% |  Dávkové elektrolytické leštění. 500 ks na sud. Pasivace vlastními silami, pokud objem odůvodní investici do lázně
|  Zkoušení + balení |  8–10% |  Automatizované přípravky pro zkoušku těsnosti (2 stanice paralelně = 1,200 ks/hod). Balení v čisté místnosti přidává náklady, ale je nevyhnutelné
|  Odpis nástrojů |  3–5% |  Rozloženo na 500K+ kusů. Vyvrtávací tyče přebruste 3x před výměnou

## 6. Běžné chyby, které zabíjejí výtěžnost prvního kusu
Chyba 1: Použití austenitické nerezi. Již probráno. Pokud výkres uvádí 304/316 pro solenoidový ventil, vznesněte námitku. Konstruktér mohl opomenout magnetické požadavky. Chyba 2: Snaha vyvrtat H6 bez honování. Vystružování se dostane blízko (H7), ale opakovatelnost H6 na 100K kusech vyžaduje honování. Přijměte tuto realitu brzy a rozpočtujte trn. Chyba 3: Vynechání lapování. Samotné rovinné broušení obvykle dosáhne rovinnosti 0.005 mm. Lapování se dostane na 0.002 mm. Rozdíl se projeví ve výtěžnosti zkoušky těsnosti: 92% vs 99%. Chyba 4: Poškození manipulací po broušení. Těsnicí plochy se snadno zachytí při odhrotování, čištění nebo přesunu mezi operacemi. Vynuťte přípravky s měkkými čelistmi a ochranné kryty od broušení dál. Chyba 5: Nedostatečné odstranění třísek z křížem vrtaných otvorů. Jediná tříska ponechaná v kanálu chladiva projde heliovou zkouškou těsnosti a může způsobit poruchu v provozu. Kartáčové odhrotování + foukání vzduchem + vizuální kontrola při minimálně 10x zvětšení.
## 7. Typický výrobní harmonogram

|  Fáze |  Délka |  Výstup
|  Posouzení DFA a nabídka |  3–5 dní |  Aktualizovaný výkres s poznámkami DFM, formální nabídka
|  Návrh a výroba přípravku |  7–10 dní |  CNC přípravky, honovací trn, brusný upínač
|  Obrábění prvního kusu |  3–5 dní |  10 ks FAI, kompletní rozměrový protokol
|  Zkoušení prvního kusu |  3–5 dní |  Zkouška těsnosti, tlakový burst, solná mlha, CMM protokol
|  Dokumentace PPAP |  5–7 dní |  PSW, kontrolní plán, FMEA, studie MSA
|  Náběh výroby |  2–3 týdny |  Postupné zvyšování objemu na plnou kapacitu
|  Celkem (od prvního kusu k výrobě) |  4–6 týdnů |  První výrobní zásilka
O této případové studii Tato technická analýza vychází z programu solenoidových ventilů pro tepelný management baterie realizovaného ve Sinbo Precision. Konkrétní údaje o zákaznících, přesná čísla dílů a proprietární konstrukční prvky byly upraveny nebo vynechány. Všechny procesní parametry, materiálová data a hodnoty tolerancí jsou reprezentativní pro typické požadavky na těla solenoidových ventilů pro EV.
### Související materiály · Související služby · Související případové studie
[Související materiály: Nerezová ocel ](https://www.sinbo-machining.com/products/materials/stainless-steel/)[Související služby: CNC obrábění ](https://www.sinbo-machining.com/services/cnc-machining/)[Související případové studie: Automobilový druhý zdroj ](https://www.sinbo-machining.com/case/automotive-second-source/)[· Součásti ventilů ](https://www.sinbo-machining.com/case/valve-components/)
## Potřebujete nabídku na přesné součásti ventilů?
Pošlete nám výkres — vrátíme posouzení DFM a nabídku do 3 pracovních dní. [Získat nabídku → ](https://www.sinbo-machining.com/contact/)
