# Tělo downhole ventilu: obrábění 17-4 PH | případová studie pro ropný a plynárenský průmysl

> Obrábění těla downhole ventilu z nerezavějící oceli 17-4 PH. Shoda s NACE MR0175, stárnutí H900, obrábění závitů API, zkoušení NDT a optimalizace nákladů pro ropné díly.

https://www.sinbo-machining.com/cs/case/oil-gas-downhole-valve/

---

## Na této stránce

  - Klíčové parametry
  - Kritické rozměry
- Rychlý přehled parametrů
- 1. Volba materiálu
- 2. Proč 17-4 PH pro toto použití
- 3. Strategie obrábění
  - 3.1 CNC soustružení — vnější profil
  - 3.2 Díra ventilu — přesné vyvrtávání
  - 3.3 Obrábění závitů API
  - 3.4 Výzvy: zpevňování povrchu a opotřebení nástrojů
- 4. Kontrola kvality
- 5. Nákladové faktory
- 6. Časté chyby
- 7. Časový plán výroby
  - Související materiály · Související služby · Související případové studie
- Máte podobný projekt?

# Tělo downhole ventilu pro ropný a plynárenský průmysl: případová studie obrábění 17-4 PH
Tělo ventilu pro downhole nástroj v ropném a plynárenském průmyslu. Provozní podmínky vypadají na papíře jednoduše — vysoký tlak, působení kyselého plynu, velké teplotní výkyvy — ale každý z těchto požadavků značně zužuje volbu materiálu i procesu. Tato studie popisuje, jak jsme přistupovali k obrábění 17-4 PH u těla ventilu vyhovujícího NACE MR0175, od volby materiálu až po konečnou kontrolu. Projekt v kostce
### Klíčové parametry

|  Položka |  Specifikace
|  Použití |  Downhole ventil pro ropný a plynárenský průmysl
|  Základní materiál |  Nerezavějící ocel 17-4 PH
|  Alternativní materiál |  Legovaná ocel 4140
|  Pracovní tlak |  Až 15,000 PSI (103 MPa)
|  Provozní teplota |  -60 °C až +200 °C
|  Provozní prostředí |  Kyselé prostředí H2S / CO2
|  Shoda s předpisy |  NACE MR0175, ISO 9001:2015
|  Minimální objednávka |  50 ks

### Kritické rozměry

|  Prvek |  Tolerance
|  Průměr díry ventilu |  ±0.005 mm
|  Rovinnost těsnicího sedla |  ≤ 0.005 mm
|  Závit (přípojka API) |  Specifikace API s ověřením měřidlem
|  Soustřednost (díra vůči závitu) |  ≤ 0.01 mm
|  Drsnost povrchu (těsnicí oblast) |  Ra ≤ 0.8 μm
|  Tvrdost (stav H900) |  HRC 33–38
|  Tloušťka stěny (min.) |  Dle konstrukce, ověřeno UT

## Rychlý přehled parametrů

|  Parametr |  Specifikace
|  Skupiny dílů |  Downhole ventil pro ropný a plynárenský průmysl
|  Typické materiály |  Nerezavějící ocel 17-4 PH
|  Typická velikost dávky |  50 ks
|  Atesty materiálu |  NACE MR0175, ISO 9001:2015
|  Požadavek na kontrolu |  FAI
|  Lhůta pro nabídku a vzorky |  3–5 dní

## 1. Volba materiálu
Těla downhole ventilů pracují v prostředích, kde volbu materiálu do značné míry určují provozní podmínky. Kyselý plyn (H2S) vylučuje řadu běžných legovaných ocelí. Materiál musí splňovat požadavky NACE MR0175 a zároveň poskytovat dostatečnou pevnost pro vysokotlaký provoz a přiměřenou odolnost proti korozi.
|  Materiál |  Pevnost v tahu |  Odolnost proti korozi |  Kompatibilita s H2S |  Index nákladů |  Verdikt
|  17-4 PH (H900) |  ≥ 1,310 MPa |  Dobrá — pasivace ji dále zlepšuje |  Vyhovuje NACE MR0175 (HRC ≤ 33 max dle vydání, H900 při 33–38 vyžaduje ověření) |  1.0x |  První volba — nejlepší rovnováha pevnosti a odolnosti proti korozi
|  4140 (Q&T) |  ≥ 1,080 MPa |  Střední — pro kyselé prostředí vyžaduje povlak |  Vyhovuje při HRC ≤ 22 (omezuje pevnost) |  0.6x |  Nákladově nižší alternativa, když je parciální tlak H2S nízký a povlak přípustný
|  316 / 316L |  ≥ 485 MPa |  Výborná |  Vyhovuje |  0.8x |  Nedostatečná pevnost pro provoz při 15,000 PSI v této geometrii
|  Inconel 718 |  ≥ 1,240 MPa |  Výborná |  Vyhovuje |  3.5x |  Vyhrazeno pro extrémní podmínky, kde 17-4 PH nestačí
|  2205 Duplex |  ≥ 620 MPa |  Velmi dobrá |  Vyhovuje |  1.4x |  Vhodná pro větší těla, kde tloušťka stěny kompenzuje nižší pevnost
Poznámka k NACE MR0175: Norma omezuje tvrdost na HRC 22 u mnoha uhlíkových a nízkoolegovaných ocelí v kyselém prostředí. 17-4 PH ve stavu H900 (HRC 33–38) tuto mez překračuje a vyžaduje pečlivé posouzení vůči konkrétnímu vydání NACE uvedenému na výkresu. Někteří provozovatelé v navazujících článcích řetězce ji přijímají s doplňkovými zkouškami; jiní vyžadují H1150 (HRC 28–34) nebo zcela jinou slitinu. Před rozhodnutím o H900 vždy potvrďte platné vydání NACE a kritéria přijatelnosti zákazníka.
## 2. Proč 17-4 PH pro toto použití
17-4 PH (UNS S17400) je precipitačně vytvrzovaná martenzitická nerezavějící ocel. Zkratka „PH“ znamená precipitační vytvrzování, tedy že materiál získává konečnou pevnost tepelným zpracováním, nikoli pouze tvářením za studena nebo obsahem legujících prvků.
|  Vlastnost |  Hodnota (H900) |  Dopad na konstrukci
|  Pevnost v tahu |  ≥ 1,310 MPa |  Dostatečná pro vnitřní tlak 15,000 PSI při odpovídající tloušťce stěny
|  Mez kluzu (0.2%) |  ≥ 1,170 MPa |  Vysoká rezerva proti kluzu při tlaku a tepelném zatížení
|  Tažnost |  ≥ 10% |  Přiměřená houževnatost pro tepelné cykly v downhole
|  Tvrdost |  HRC 33–38 |  Dobrá odolnost proti opotřebení na těsnicích plochách
|  Hustota |  7.78 g/cm³ |  Srovnatelná s uhlíkovou ocelí — bez hmotnostní penalizace
|  Tepelná vodivost |  17.3 W/m·K |  Nízká — zvážit pro analýzu tepelného namáhání
|  Max. provozní teplota (H900) |  ~315 °C |  Dostatečná pro většinu downhole aplikací; nad touto teplotou pevnost klesá
Stárnutí H900 (rozpouštěcí žíhání při 1040 °C, stárnutí při 480 °C po 1 hodinu) vytváří stav s nejvyšší pevností. Kompromisem je nižší odolnost proti korozi ve srovnání s přestárnutými stavy (H1150, H1150M). Pro toto použití vedl požadavek na pevnost k volbě H900, přičemž povrchové úpravy kompenzovaly nižší korozní odolnost. Sled tepelného zpracování: nejprve obrobte hrubý profil, poté odešlete na H900. Kritické prvky (díru, závity, těsnicí plochy) dokončete až po tepelném zpracování. To je důležité, protože stárnutí H900 způsobuje rozměrovou změnu — přibližně 0.04–0.08% smrštění. Pokud byste dokončovali před stárnutím, díra by byla pod rozměrem.
## 3. Strategie obrábění

### 3.1 CNC soustružení — vnější profil
Tělo ventilu se obrábí z tyčového materiálu 17-4 PH ve stavu po rozpouštěcím žíhání (Condition A). V tomto stavu se materiál obrábí poměrně snadno — podobně jako nerez 304, ale s lepším lámáním třísky. 1- Hrubé soustružení: Odeberte objemový materiál. Na všech kritických plochách ponechte 0.5 mm přídavek.
1- Polohrubé soustružení: Přibližte se konečným rozměrům. Na díře a těsnicích plochách ponechte 0.15 mm.
1- Odeslání na tepelné zpracování: Cyklus stárnutí H900.
1- Dokončovací soustružení: Konečný profil vnějšího průměru, čela a těsnicí plochy na rozměry dle výkresu.

### 3.2 Díra ventilu — přesné vyvrtávání
Díra ventilu je rozměrově nejcitlivější prvek. Po stárnutí H900 materiál dosahuje HRC 33–38, což je vůči řezným nástrojům tvrdé. - Nástroje: CBN nebo keramické destičky pro vyvrtávání ve stavu H900. Karbidové destičky se při této tvrdosti rychle opotřebují.
- Strategie: Přesné vyvrtávání jednobřitým nástrojem s přídavkem 0.02 mm pro honování.
- Honování: Honování jednoprůchodovým honovacím trnem na konečný rozměr díry a drsnost Ra ≤ 0.8 μm.
- Zpevňování povrchu: 17-4 PH se výrazně zpevňuje. Nenechávejte nástroj prodlévat — řežte plynule. Tření vytváří teplo a povrch zpevňuje, takže následné průchody jsou obtížnější.

### 3.3 Obrábění závitů API
Downhole spoje používají závity dle specifikace API (běžně API 8-round nebo buttress). Tyto závity vyžadují ověření měřidlem — měřidla GO/NO-GO jsou nepodkročitelná. - Proces: Vyřezávání závitů jednobřitým nástrojem na CNC soustruhu s povlakovanými karbidovými destičkami.
- Řezná rychlost: 40–60 m/min pro 17-4 PH H900. Vyšší rychlosti zrychlují opotřebení destiček, aniž by zlepšily drsnost.
- Broušení závitů: Pro nejvyšší požadavky na přesnost broušení závitů po obrábění jednobřitým nástrojem odstraňuje zbytková napětí a zlepšuje přesnost stoupání.
- Měření: Měřidla GO/NO-GO API, 100% kontrola. Profil závitu se kontroluje optickým komparátorem na prvním kusu a u každé šarže.
Měření závitů: Závity API se kontrolují speciálními měřidly GO/NO-GO dle API Spec 5B. Měřidlo musí být kalibrováno a kalibrační protokol musí být k dispozici ke kontrole. Nepoužívejte univerzální závitová měřidla — tvar závitu, kuželovitost a požadavky na střední průměr jsou dány normou API a běžná měřidla shodu neověří.
### 3.4 Výzvy: zpevňování povrchu a opotřebení nástrojů
17-4 PH ve stárnutém stavu patří k abrazivnějším nerezavějícím ocelím. Primární výrobní starostí je opotřebení nástrojů: - Kde je to možné, používejte CBN destičky pro vyvrtávání a soustružení. Životnost nástroje se prodlouží 3–5krát oproti karbidu.
- Udržujte stálý průtok chladicí kapaliny (minimálně 15 L/min) do řezné zóny. Přerušené chlazení způsobuje tepelné cykly a zrychluje vylamování ostří.
- Vyměňujte destičky na plánované hranici životnosti, ne až po jejich selhání. Opotřebené destičky vytvářejí zpevněné povrchy a kazí díl.
- U frézovacích operací (drážky pro pero, plochy) používejte trochoidální dráhy frézování ke snížení záběru nástroje a tvorbě tepla.

## 4. Kontrola kvality

|  Zkouška |  Metoda |  Kritérium |  Četnost
|  NDT — ultrazvuk (UT) |  UT ponorem nebo kontaktní dle ASTM E2375 |  Žádné indikace překračující referenční úroveň. Ověřuje tloušťku stěny a celistvost materiálu. |  100% dílů
|  NDT — magnetická prášková zkouška (MT) |  Mokrá fluorescenční MT dle ASTM E709 |  Žádné lineární indikace > 1.6 mm. Žádné relevantní kruhové indikace. |  100% dílů (na feromagnetických plochách)
|  NDT — kapilární zkouška (PT) |  Typ II, metoda A dle ASTM E1417 |  Žádné relevantní indikace na neferomagnetických plochách nebo plochách po povlaku. |  Dle požadavku výkresu
|  Hydrostatická tlaková zkouška |  Hydrostatická zkouška při 1.5násobku pracovního tlaku |  Žádné netěsnosti ani trvalé deformace při 22,500 PSI (154.5 MPa) |  100% dílů
|  Zkouška tvrdosti |  Rockwell HRC dle ASTM E18 |  HRC 33–38 (stav H900) |  Každý kus nebo každá šarže dle výkresu
|  Chemická analýza |  PMI (pozitivní identifikace materiálu) nebo OES |  Složení dle ASTM A564 / AMS 5643 |  Každá vstupní šarže materiálu
|  Kontrola CMM |  Souřadnicový měřicí stroj |  Všechny kritické prvky dle výkresu |  První kus + výběrová kontrola u každé šarže
|  Ověření shody s NACE |  Měření tvrdosti + kontrola atestu materiálu |  Dle platného vydání NACE MR0175 |  Každá šarže
NDT je povinné, nikoli volitelné. U downhole dílů zákazník očekává úplnou dokumentaci NDT (UT, MT, PT) s podpisy certifikovaných techniků. Vady pod povrchem — vměstky, pórovitost, trhliny z tepelného zpracování — nejsou při obrábění viditelné. Vynechání NDT kvůli úspoře nákladů je rozhodnutí, které vypluje na povrch při analýze poruchy v provozu, a v tu chvíli jsou náklady podstatně vyšší.
## 5. Nákladové faktory

|  Nákladový faktor |  % z ceny dílu |  Poznámky
|  Surový materiál (tyč 17-4 PH) |  20–25% |  17-4 PH je 2–3krát dražší než 4140. Nakupujte od certifikovaných hutí s atesty materiálu (MTR) dohledatelnými k číslu tavby.
|  CNC obrábění |  30–35% |  Materiál H900 je vůči nástrojům tvrdý. CBN destičky jsou dražší, ale vydrží déle. Čas cyklu je delší než u srovnatelných uhlíkových ocelí.
|  Tepelné zpracování (H900) |  8–12% |  Zajišťováno externě u certifikované kalírny. Vyžaduje dokumentaci rovnoměrnosti teploty (TUS, SAT dle AMS 2750).
|  Zkoušení NDT |  10–15% |  UT + MT + PT na každém dílu. Certifikovaní technici úrovně II. Jde o významnou položku, kterou nelze snižovat.
|  Povrchová úprava |  5–8% |  Pasivace (standard), povlak HVOF z karbidu wolframu (volitelně, proti opotřebení) nebo povlak PTFE (volitelně, pro snížení tření).
|  Tlakové zkoušky + CMM |  8–10% |  Seřízení přípravku pro hydrostatickou zkoušku, programování CMM pro první kus. Opakované náklady jsou po počátečním seřízení nižší.
|  Pořízení měřidel API |  3–5% |  Závitová měřidla GO/NO-GO API jsou drahá ($2,000–8,000 za sadu podle velikosti). Amortizují se přes množství dávky.
Největší jednotlivý nákladový rozdíl mezi tímto dílem a univerzálním tělem ventilu spočívá v kombinaci materiálu 17-4 PH, povinného NDT a požadavků na měřidla API. Srovnatelné tělo ventilu z 4140 bez požadavků NACE by stálo přibližně o 40–50% méně za kus, ale nebylo by vhodné pro kyselé prostředí.
## 6. Časté chyby
Chyba 1: Dokončení všech rozměrů před tepelným zpracováním. Stárnutí H900 způsobuje rozměrové smrštění (0.04–0.08%). Pokud jsou kritické díry a závity dokončeny před stárnutím, budou po něm pod rozměrem nebo mimo toleranci. Správný postup je hrubé obrobení, tepelné zpracování a poté dokončení všech kritických prvků. Chyba 2: Vynechání nebo omezení rozsahu NDT. UT a MT jsou standardní požadavky pro downhole díly zadržující tlak. Některé dílny nabízejí omezené NDT (např. namátkovou UT místo 100%), aby snížily cenu nabídky. To neodpovídá běžným požadavkům ropných zákazníků a bude označeno při inspekci třetí stranou. Chyba 3: Použití běžných závitových měřidel pro závity API. Závity API (8-round, buttress, LTC, STC) mají specifické tvary, kuželovitosti a střední průměry definované v API Spec 5B. Běžná unifikovaná nebo metrická závitová měřidla shodu neověří. Používejte správnou sadu měřidel API a udržujte platnou kalibraci. Chyba 4: Neověření požadavků vydání NACE. NACE MR0175 byla několikrát revidována. Různá vydání mají různé limity tvrdosti a kritéria přijatelnosti materiálů. Výkres by měl odkazovat na konkrétní vydání (např. NACE MR0175/ISO 15156-3, vydání 2015). Obrábění podle nesprávného vydání může vést k dílům, které jsou technicky nevyhovující. Chyba 5: Nedostatečná dokumentace tepelného zpracování. Ropní zákazníci a inspektoři třetích stran očekávají úplné záznamy o tepelném zpracování: teplotní křivky, protokoly o době na teplotě, výsledky měření rovnoměrnosti pece (TUS) a údaje ze zkoušky přesnosti systému (SAT) dle AMS 2750. Pokud kalírna tuto dokumentaci nedokáže poskytnout, najděte jinou.
## 7. Časový plán výroby

|  Etapa |  Doba trvání |  Výstup
|  DFM posouzení a nabídka |  3–5 dní |  Upravený výkres s poznámkami DFM, formální nabídka s rozpisem NDT a zkoušek
|  Zajištění materiálu |  5–10 dní |  Tyč 17-4 PH s MTR, certifikovaná dle ASTM A564
|  Konstrukce a výroba přípravků |  5–7 dní |  CNC přípravky, vyvrtávací nástroje, pořízení měřidel API
|  Obrábění prvního kusu |  3–5 dní |  5–10 dílů FAI, úplný rozměrový protokol
|  Tepelné zpracování (H900) |  3–5 dní |  Zpracované díly s protokoly pece a certifikáty tvrdosti
|  Dokončovací obrábění |  3–5 dní |  Konečné rozměry kritických prvků po stárnutí
|  NDT + tlakové zkoušky |  3–5 dní |  Protokoly UT, MT, PT, certifikáty hydrostatické zkoušky
|  Povrchová úprava |  3–5 dní |  Pasivace a/nebo povlak HVOF/PTFE dle výkresu
|  Celkem (prototyp: 3–5 ks) |  3–5 týdnů |  Dokončené díly s úplnou dokumentací
|  Celkem (výroba: 50+ ks) |  2–4 týdny |  Sériová výroba se šaržovou dokumentací
K této případové studii Tato technická analýza vychází z programů těl downhole ventilů realizovaných ve společnosti Sinbo Precision. Konkrétní údaje o zákaznících, konfigurace vrtů a chráněné konstrukční prvky byly upraveny nebo vynechány. Všechny parametry procesu, materiálové údaje a hodnoty tolerancí odpovídají typickým požadavkům na těla downhole ventilů pro ropný a plynárenský průmysl.
### Související materiály · Související služby · Související případové studie
[Související materiály: Nerezavějící ocel ](https://www.sinbo-machining.com/products/materials/stainless-steel/)[Související služby: CNC obrábění ](https://www.sinbo-machining.com/services/cnc-machining/)[Související případové studie: Ventilové díly pro ropný a plynárenský průmysl GCC ](https://www.sinbo-machining.com/case/gcc-oilgas-valve-parts/)[· Ventily pro ropný průmysl BR ](https://www.sinbo-machining.com/case/br-oilgas-valves/)
## Máte podobný projekt?
Pošlete nám výkres — vrátíme vám DFM posouzení a nabídku do 3 pracovních dnů. [Vyžádat nabídku → ](https://www.sinbo-machining.com/contact/)
