# Přesné díly pro roboty: podrobný pohled na CNC obrábění

> Přesné díly pro roboty pro harmonické převodovky a ramena: srovnání materiálů (42CrMo, 20CrMnTi, 17-4PH, 7075-T6, PEEK) pro ozubená kola třídy ISO 5–6.

https://www.sinbo-machining.com/cs/case/precision-robot-parts/

---

## Na této stránce

  - Klíčové parametry
  - Kritické rozměry
- Rychlý přehled parametrů
- 1. Volba materiálu: kompromis mezi trvanlivostí a hmotností
- 2. Proč u dílů ozubených kol vítězí 42CrMo
- 3. Strategie obrábění: odvalovací frézování, obrážení a broušení ozubení
  - 3.1 Vnější ozubení — odvalovací frézování
  - 3.2 Vnitřní ozubení — obrážení ozubení (pružný věnec)
  - 3.3 Po tepelném zpracování — dokončovací broušení
- 4. Kontrola kvality: kontrolní seznam inspektora ozubení
- 5. Sériová výroba: nákladové faktory
- 6. Časté chyby, které snižují výtěžnost prvního kusu
- 7. Typický časový plán výroby
  - Související materiály · Související služby · Související případové studie
- Potřebujete nabídku na přesné díly pro roboty?

# Přesné díly pro roboty: podrobný pohled na CNC obrábění
Pružné věnce harmonických převodovek, generátory vln, polotovary ozubených kol a klouby robotických ramen. Na papíře jde jen o ozubená kola a pouzdra. Ve skutečnosti vyžadují přesnost ozubení třídy ISO 5-6, hloubku cementace měřenou v desetinách milimetru a drsnost povrchu pod Ra 0.4 μm na namáhaných bocích zubů. Jediný špatný profil zubu a převodovka vydává nadměrný hluk při 8,000 RPM. Tady je, co při obrábění přesných dílů pro roboty skutečně rozhoduje. Projekt v kostce
### Klíčové parametry

|  Položka |  Specifikace
|  Použití |  Harmonická převodovka průmyslového robota (RV / harmonic drive)
|  Typy dílů |  Pružný věnec, pevný věnec, generátor vln, výstupní hřídel
|  Převodový poměr |  50:1 až 160:1
|  Vstupní otáčky |  Až 8,000 RPM
|  Výstupní moment |  50 – 500 N·m
|  Cílová životnost |  10,000+ hodin
|  Provozní teplota |  -10 °C až +80 °C
|  Měsíční objem |  200 – 2,000 sestav

### Kritické rozměry

|  Prvek |  Tolerance
|  Přesnost profilu zubu |  Třída ISO 5-6
|  Průměr díry (lícování ložiska) |  H6 (+0.008 / +0.003 pro ≤30mm)
|  Házivost čela (montážní plocha) |  ≤ 0.005 mm
|  Soustřednost (kolo vůči díře) |  ≤ 0.01 mm
|  Přesnost stoupání |  ≤ 0.008 mm
|  Drsnost povrchu (bok zubu) |  Ra ≤ 0.4 μm
|  Tvrdost povrchu (cementovaný) |  HRC 58-62

## Rychlý přehled parametrů

|  Parametr |  Specifikace
|  Skupiny dílů |  Harmonická převodovka průmyslového robota (RV / harmonic drive)
|  Typická velikost dávky |  200 – 2,000 sestav
|  Požadavek na kontrolu |  FAI
|  Lhůta pro nabídku a vzorky |  3-5 dní; 5-7 dní

## 1. Volba materiálu: kompromis mezi trvanlivostí a hmotností
Díly robotických převodovek pracují v náročných podmínkách — vysoké cyklické zatížení, rychlé změny otáček a nulová tolerance k nárůstu vůle. Volba materiálu určuje, zda převodovka vydrží 10,000 hodin nebo 10,000 cyklů. U dílů harmonických převodovek konkrétně pružný věnec podstupuje miliony cyklů pružné deformace. Chybná volba znamená prasklé zuby, odlupující se povrchy nebo katastrofální selhání převodovky za provozu.
|  Materiál |  Klíčové vlastnosti |  Tepelné zpracování |  Nejvhodnější pro |  Index nákladů |  Odůvodnění
|  42CrMo(AISI 4140 equiv.) |  Pevnost v tahu ≥1080 MPa, dobrá prokalitelnost |  Cementování + kalení + popouštění |  Pružný věnec, pevný věnec, polotovary ozubených kol |  1.0x |  První volba pro díly ozubených kol — nejlepší poměr trvanlivosti a nákladů
|  20CrMnTi |  Pevnost v tahu ≥1080 MPa, výborná odezva na cementování |  Cementování + kalení + popouštění |  Pružný věnec, vysoce zatížená ozubená kola |  0.9x |  O něco levnější než 42CrMo, preferovaná čínskými OEM pro harmonické převodovky
|  17-4PH(stav H900) |  Pevnost v tahu ≥1310 MPa, odolná proti korozi |  Stárnutí (480 °C / 1 h) |  Roboti v čistých prostorách, potravinářství/zdravotnictví, námořní aplikace |  3.5x |  Pouze když je odolnost proti korozi povinná — tvrdost omezena na HRC 40-44
|  7075-T6hliník |  Pevnost v tahu ≥572 MPa, 2.81 g/cm³ |  Rozpouštěcí žíhání + stárnutí (T6) |  Pouzdra robotických ramen, nenamáhané články, klouby s kritickou hmotností |  1.8x |  Výborný pro snížení hmotnosti, ale ne pro ozubená kola — povrchová tvrdost nestačí
|  PEEK(plněný CF30) |  Pevnost v tahu ≥215 MPa, 1.44 g/cm³ |  Žádné (termoplast) |  Lehce zatížená ozubená kola, izolační díly, aplikace s nízkým hlukem |  4.0x |  Pouze okrajové použití — vstřikováním, nikoli obráběním pro sériová kola
Past z praxe: Zákazník kdysi požadoval hliník 7075-T6 pro pružný věnec harmonické převodovky, aby ušetřil hmotnost. Hliník nelze cementovat a jeho povrchová tvrdost (HB 150) zdaleka nestačí cyklickým Hertzovým kontaktním napětím v harmonické převodovce. Zkouška prvního kusu ukázala pitting na povrchu zubů už po 500 hodinách. Přešli jsme na cementovaný 42CrMo — prošel 15,000hodinovou životnostní zkouškou bez měřitelného opotřebení. Pro namáhaná ozubená kola v robotických převodovkách je ocel standardní volbou.
## 2. Proč u dílů ozubených kol vítězí 42CrMo
42CrMo (čínská norma GB, ekvivalent AISI 4140 / DIN 42CrMo4) je chrom-molybdenová legovaná ocel. Je to pracovní materiál pro přesná ozubená kola v robotice, letectví a průmyslových strojích. Kombinace vysoké houževnatosti jádra, výborné prokalitelnosti a dobré obrobitelnosti před tepelným zpracováním ji v tomto použití obtížně nahrazuje.
|  Vlastnost |  Hodnota (před TZ) |  Hodnota (po cementování) |  Dopad na konstrukci
|  Pevnost v tahu |  ≥1080 MPa |  Jádro: ≥850 MPa |  Jádro zůstává houževnaté a odolává rázovému zatížení
|  Tvrdost povrchu |  HB 217-269 |  HRC 58-62 |  Boky zubů odolávají pittingu a opotřebení
|  Tvrdost jádra |  — |  HRC 30-40 |  Pohlcuje nárazy bez křehkého lomu
|  Hloubka cementované vrstvy |  — |  0.8–1.2 mm |  Dostatečná pro kola s modulem 1-3; pro vyšší zatížení hlubší
|  Modul pružnosti |  212 GPa |  212 GPa |  Vysoká tuhost — minimální průhyb při zatížení
|  Hustota |  7.85 g/cm³ |  7.85 g/cm³ |  Standardní hmotnost oceli — žádná hmotnostní výhoda
|  Tepelná vodivost |  44.8 W/m·K |  — |  Dostatečný odvod tepla za provozu
Technologický sled pro díly ozubených kol z 42CrMo: kování (pro usměrnění průběhu vláken podle směru zubů) → hrubé obrábění (ponechat 0.3-0.5 mm přídavek) → cementování (920-940 °C, 6-10 hodin, plynové cementování) → kalení (olej, 60-80 °C) → popouštění (160-180 °C, 2 hodiny, nízkoteplotní pro zachování tvrdosti povrchu) → dokončovací broušení (profil zubu, díra, čela). Kování není volitelný krok — kované polotovary mají o 20-30% delší únavovou životnost než díly obrobené z tyče, díky usměrnění průběhu vláken.
## 3. Strategie obrábění: odvalovací frézování, obrážení a broušení ozubení

### 3.1 Vnější ozubení — odvalovací frézování
Vnější ozubení (pevný věnec, výstupní kolo, pastorek) se vyrábí odvalovacím frézováním před tepelným zpracováním. Jde o nejrychlejší a nejpřesnější metodu pro vnější evolventní profily. Odvalovací fréza je v podstatě šnek s řeznými hranami, který postupně vytváří tvar zubu. - Stroj: CNC odvalovací fréza na ozubení (výhodný 6osý stroj pro flexibilitu)
- Materiál nástroje: frézy s karbidovými hroty nebo PM-HSS pro 42CrMo v předkaléném stavu
- Přesnost před TZ: třída ISO 7-8 (ponechat brusný přídavek 0.10-0.15 mm na boku zubu)
- Řezné parametry: Vc = 60-80 m/min, posuv na otáčku = 1.5-2.5 mm/ot pro modul 1-3
- Chladicí kapalina: intenzivní chlazení s EP přísadami (bez chloru, pokud následuje cementování)

### 3.2 Vnitřní ozubení — obrážení ozubení (pružný věnec)
Pružný věnec je tenkostěnný kelímek s vnějším ozubením — je to nejobtížnější díl v harmonické převodovce. Vnější zuby se obrážejí (nikoli odvalovacím frézováním, protože geometrie kelímku omezuje přístup nástroje). Po tepelném zpracování činí tenká stěna broušení mimořádně náročným. - Stroj: CNC obrážečka ozubení s programovatelnou délkou zdvihu
- Nástroj: evolventní kotoučový nůž s karbidovými břity
- Klíčová výzva: tuhost obrobku — tenká stěna kelímku se při řezných silách prohýbá. Při obrážení používejte vnitřní trn pro podepření
- Přesnost před TZ: třída ISO 7 s brusným přídavkem 0.10-0.12 mm

### 3.3 Po tepelném zpracování — dokončovací broušení
Po cementování a kalení dochází u ozubení k deformaci. Ta je nevyhnutelná — teplotní gradienty a fázové transformace způsobují rozměrové změny. Konečný profil zubu se vytváří broušením, což je nejkritičtější a nejdražší krok celého procesu. - Tvarové broušení: CNC bruska na ozubení s kotoučovým šnekem (kontinuální generování) nebo tvarovým kotoučem (jedno indexování). Šnek je rychlejší pro velké objemy; tvarový kotouč pro větší moduly
- Cílová konečná přesnost: třída ISO 5-6
- Tolerance profilu zubu: ±0.005 mm
- Tolerance stoupání (průběhu zubu): ±0.008 mm
- Drsnost povrchu: Ra ≤ 0.4 μm na bocích zubů (Ra ≤ 0.2 μm dosažitelná s kotouči jemné zrnitosti)
- Dokončení díry: vnitřní honování nebo přesné broušení na toleranci H6
Broušení je nejdražší položkou. Broušení ozubení tvoří 30-40% celkových nákladů na obrábění jednoho dílu. Jediný tvarový brusný kotouč stojí $800-2,000 a orovná 200-500 dílů, než je třeba ho vyměnit. Strojní čas na díl: 8-15 minut pro typický pružný věnec harmonické převodovky. Pouhým odvalovacím frézováním nelze dosáhnout přesných ozubených kol třídy ISO 5-6, ani s nejlepším nástrojem a nejtužším strojem.
## 4. Kontrola kvality: kontrolní seznam inspektora ozubení

|  Zkouška |  Metoda |  Kritérium |  Četnost
|  Profil zubu |  Počítačový kontrolní přístroj na ozubení (Klingelnberg / Gleason) |  Chyba profilu ≤ 0.005 mm (třída ISO 5-6) |  100% ozubených kol
|  Stoupání (průběh zubu) |  Kontrolní přístroj na ozubení, stejné seřízení |  Chyba stoupání ≤ 0.008 mm |  100% ozubených kol
|  Rozteč ozubení |  Kontrolní přístroj na ozubení (zkouška záběru jednostranným nebo oboustranným odvalem) |  Kumulativní chyba rozteče dle ISO 5-6 |  100% ozubených kol
|  CMM (všechny kritické rozměry) |  Souřadnicový měřicí stroj |  Díra, házivost čela, soustřednost, šířka dle výkresu |  První kus + 5 ks/šarže
|  Tvrdost povrchu |  Vickers / Rockwell (povrch a příčný řez) |  Povrch HRC 58-62, jádro HRC 30-40 |  Každá šarže (3 ks, příčný řez)
|  Metalografie (hloubka vrstvy) |  Mikroskop na příčném řezu, 50-100x |  Účinná hloubka cementace 0.8-1.2 mm při HV 550 |  Každá šarže (2 ks)
|  Hluková zkouška (záběr ozubení) |  Zkoušečka oboustranným odvalem s akustickým senzorem |  Hladina hluku ≤ 65 dB při jmenovitých otáčkách, žádné abnormální frekvence |  100% po montáži
|  Kontrola házivosti |  Číselníkový úchylkoměr nebo CMM |  Radiální házivost ≤ 0.01 mm, axiální házivost ≤ 0.005 mm |  100% ozubených kol
Kontrola ozubení je vstupní branou. Na rozdíl od běžných CNC dílů, kde protokol CMM pokrývá většinu požadavků, přesná ozubená kola vyžadují specializovanou metrologii ozubení. Počítačový kontrolní přístroj změří profil, stoupání, rozteč a házivost v jednom seřízení. Bez tohoto vybavení nelze třídu ISO 5-6 ověřit — a OEM robotů díly pravděpodobně odmítne. Pokud tuto kapacitu zavádíte ve vlastní režii, počítejte s rozpočtem $150,000-400,000 na řádný systém kontroly ozubení.
## 5. Sériová výroba: nákladové faktory

|  Nákladový faktor |  % z ceny dílu |  Jak optimalizovat
|  Surový materiál (kované polotovary) |  20-25% |  Kované polotovary jsou 2-3krát dražší než tyčový materiál, ale pro únavovou životnost jsou povinné. Vyjednejte roční objem s kovárnou. U menších kol zvažte kování na konečný tvar (near-net-shape) pro snížení obráběcího přídavku
|  CNC obrábění + odvalovací frézování |  25-30% |  Speciální přípravky pro odvalovací frézování pro nulové seřízení. Multifunkční soustruhy pro díru + čela + sražení v jednom upnutí. Karbidové odvalovací frézy vydrží 300-500 dílů mezi přebroušením
|  Tepelné zpracování (cementování + kalení) |  8-12% |  Dávkový proces — 50-100 dílů na jednu vsázku pece. Vakuové cementování je čistší, ale o 40% dražší než cementování v atmosféře. Kalení v inertním plynu (ICP) pro minimální deformaci
|  Dokončovací broušení |  30-40% |  Jde o největší jednotlivý náklad. Optimalizujte: (1) minimalizací brusného přídavku (0.10 mm vs 0.15 mm = o 30% kratší doba broušení), (2) použitím kontinuálního generování šnekem (u malých modulů rychlejší než tvarové broušení), (3) strategií orovnávání — orovnávejte jen tehdy, když drsnost boku překročí specifikaci
|  Zkoušení a kontrola ozubení |  5-8% |  Automatizovaný kontrolní přístroj na ozubení s robotickým zakládáním — investice $300K, 2 minuty cyklu na kolo. Amortizace při 50K+ kolech/rok
|  Nástroje (odvalovací frézy, brusné kotouče, přípravky) |  5-8% |  Karbidové odvalovací frézy: $2,000-5,000 za kus, přebroušené 8-10krát. Brusné kotouče: $800-2,000, orovnání 200-500krát. Přípravky: $1,000-3,000 za kus, vydrží neomezeně

## 6. Časté chyby, které snižují výtěžnost prvního kusu
Chyba 1: Vynechání cementování a snaha ztvrdit díly pouze kalením. Přímé kalení 42CrMo dosáhne prokalení, ale vytvoří křehké jádro (HRC 50+) bez gradientu tvrdosti mezi vrstvou a jádrem. Zuby se při rázovém zatížení vylamují. Cementování vytváří odolný povrch (HRC 58-62) s houževnatým jádrem (HRC 30-40) — tento gradient je zásadní. Vždy specifikujte cementování, ne pouze „kalení“. Chyba 2: Broušení před tepelným zpracováním. Pokud zuby brousíte na konečný rozměr před cementováním, deformace z tepelného zpracování posune profil mimo toleranci a budete muset brousit stejně znovu. Správný sled je: hrubé odvalovací frézování (před TZ) → cementování + kalení → dokončovací broušení. Některé dílny se snaží ušetřit čas předbroušením — nedosáhnou přijatelných výsledků a zdvojnásobí náklady na broušení. Chyba 3: Nedostatečná hloubka vrstvy vedoucí k odlupování. U kol s modulem 1-3 při těžkém cyklickém zatížení je minimální účinná hloubka cementace 0.8 mm (měřeno při HV 550). Pokud je vrstva příliš tenká (např. 0.4-0.5 mm kvůli krátké době cementování), smyková napětí pod povrchem způsobí praskání a odlupování vrstvy při zatížení. Hloubku vrstvy vždy ověřte metalograficky na dílech prvního kusu. Chyba 4: Neověření vzájemného ustavení ozubení po montáži. I když jednotlivá kola projdou kontrolou, přesnost smontované převodovky závisí na vzájemném ustavení kol. Soustřednost mezi dírou pružného věnce a ložiskovou plochou generátoru vln musí být do 0.01 mm. Axiální sesazení distančních kroužků a rozpěrek musí být řízeno. Na smontované převodovce vždy proveďte zkoušku odvalem — hluk záběru a chyba přenosu odhalí problémy s ustavením, které CMM na jednotlivých dílech nezachytí. Chyba 5: Použití standardních tolerancí pro díry ozubených kol. Díra je základna pro vše — profil zubu, házivost i soustřednost se vztahují k díře. Díra s H7 namísto H6 vnáší dodatečnou radiální chybu 0.01-0.02 mm, která se přímo přenáší na zub. U přesných kol musí být tolerance díry H6 nebo těsnější, s válcovitostí ≤ 0.003 mm. Počítejte s rozpočtem na honování nebo vnitřní broušení — pouhé vyvrtávání to nedokáže držet opakovaně.
## 7. Typický časový plán výroby

|  Etapa |  Doba trvání |  Výstup
|  DFM posouzení a nabídka |  3-5 dní |  Upravený výkres s poznámkami DFM, doporučení materiálu, formální nabídka
|  Zajištění kovaných polotovarů |  10-14 dní |  Kované polotovary dle výkresu (s obráběcím přídavkem)
|  Výroba přípravků a fréz |  14-21 dní |  Přípravky pro odvalovací frézování, odvalovací frézy, brusné přípravky, honovací trny
|  Obrábění prvního kusu (před TZ) |  5-7 dní |  10 dílů FAI, hrubé odvalovací frézování, protokol CMM před TZ
|  Tepelné zpracování (cementování + kalení + popouštění) |  5-7 dní |  Cementované díly s certifikáty tvrdosti a hloubky vrstvy
|  Dokončovací broušení |  3-5 dní |  Broušená kola, protokol kontrolního přístroje (profil, stoupání, rozteč)
|  Zkoušení a validace ozubení |  3-5 dní |  Úplný rozměrový protokol, hluková zkouška, házivost, metalografický certifikát
|  Nájezd výroby |  3-4 týdny |  Postupné zvyšování objemu na plný výkon, sběr dat SPC
|  Celkem (od nabídky k první výrobní zásilce) |  8-12 týdnů |  První výrobní zásilka
K této případové studii Tato technická analýza vychází z programů harmonických převodovek průmyslových robotů realizovaných ve společnosti Sinbo Precision. Konkrétní údaje o zákaznících, přesná čísla dílů a chráněné konstrukční prvky byly upraveny nebo vynechány. Všechny parametry procesu, materiálové údaje a hodnoty tolerancí odpovídají typickým požadavkům na přesná ozubená kola a díly převodovek pro roboty.
### Související materiály · Související služby · Související případové studie
[Související materiály: Ocel ](https://www.sinbo-machining.com/products/materials/steel/)[· Hliník ](https://www.sinbo-machining.com/products/materials/aluminum/)[Související služby: CNC obrábění ](https://www.sinbo-machining.com/services/cnc-machining/)[Související případové studie: Kloub humanoidního robota ](https://www.sinbo-machining.com/case/humanoid-robot-joint/)[· Díly pro obráběcí stroje TW ](https://www.sinbo-machining.com/case/tw-machine-tool-parts/)
## Potřebujete nabídku na přesné díly pro roboty?
Pošlete nám výkres — vrátíme vám DFM posouzení a nabídku do 3 pracovních dnů. [Vyžádat nabídku → ](https://www.sinbo-machining.com/contact/)
