# Měděná svorka pro solární PV: lisování a obrábění

> Měděné svorky pro solární PV ve velkém objemu: volba C11000 vs C10200 vs C5191, lisování postupovým nástrojem při 300-500 SPM, sekundární CNC operace, cinování.

https://www.sinbo-machining.com/cs/case/solar-pv-copper-terminal/

---

## Na této stránce

  - Klíčové parametry
  - Kritické rozměry
- Rychlý přehled parametrů
- 1. Volba materiálu: rozhodovací matice měděných slitin
- 2. Proč vítězí C11000 ETP (a na co si dát pozor)
- 3. Strategie obrábění: nejprve lisování, poté CNC
  - 3.1 Primární proces: lisování postupovým nástrojem
  - 3.2 Sekundární proces: CNC obrábění kritických prvků
  - 3.3 Cinování: nezbytná povrchová úprava
- 4. Kontrola kvality: kompletní protokol
- 5. Velkoobjemová výroba: nákladové faktory
- 6. Časté chyby, které snižují výtěžnost a zvyšují náklady
- 7. Typický výrobní harmonogram
  - Související materiály · Související služby · Související případové studie
- Potřebujete nabídku na měděné svorky pro solární PV?

# Měděná svorka pro solární PV: podrobný pohled na lisování a obrábění
Měděná svorka pro fotovoltaickou připojovací skříňku nebo konektor. Na pohled jde o lisovaný kus kovu s otvorem. Ve skutečnosti je to přesný elektrický komponent, který přenáší trvalý proud 30A+ ve venkovním prostředí o teplotě 85 °C po dobu 25 let. Špatný materiál, špatná konstrukce lisovacího nástroje nebo špatná tloušťka pokovování — a máte poruchy v terénu, reklamace v záruce a případná zjištění z auditu dodavatele. Zde je to, co skutečně rozhoduje. Přehled projektu
### Klíčové parametry

|  Položka |  Specifikace
|  Aplikace |  Svorka pro fotovoltaickou připojovací skříňku / konektor
|  Jmenovitý proud |  30 A trvale (IEC 62790)
|  Jmenovité napětí |  1,500 V DC max (systém 1500V)
|  Okolní teplota |  -40 °C až +85 °C
|  Životnost |  25 let venkovního působení
|  Pokovování |  Cín (Sn), 5–8 μm
|  Měsíční objem |  200,000 – 500,000 kusů
|  Primární proces |  Lisování postupovým nástrojem
|  Sekundární proces |  CNC obrábění (kritické prvky)

### Kritické rozměry

|  Znak |  Tolerance
|  Šířka / délka svorky |  ±0.05 mm (lisování)
|  Vnitřní průměr krimpovacího pouzdra |  ±0.03 mm
|  Geometrie kolíku konektoru |  ±0.01 mm (CNC)
|  Poloha montážního otvoru |  ±0.05 mm
|  Rovinnost (dosedací plocha) |  ≤ 0.05 mm
|  Výška otřepu |  ≤ 0.03 mm (všechny hrany)
|  Tloušťka cinování |  5–8 μm

## Rychlý přehled parametrů

|  Parametr |  Specifikace
|  Skupiny součástí |  Svorka pro fotovoltaickou připojovací skříňku / konektor
|  Typické velikosti dávek |  200,000 – 500,000 kusů
|  Požadavek na kontrolu |  kontrola prvního kusu
|  Lhůta nabídky a vzorků |  2–3 dny; 3–5 dní

## 1. Volba materiálu: rozhodovací matice měděných slitin
Solární svorky přenášejí stejnosměrný proud — často 30A trvale — a přitom sedí v připojovací skříňce přišroubované na zadní straně fotovoltaického modulu. Provozní prostředí je drsné: teplotní cyklování od -40 do +85 stupňů C, UV záření a možné pronikání vlhkosti. Materiál musí poskytovat vysokou elektrickou vodivost, dostatečnou mechanickou pevnost pro krimpování a dlouhodobou korozní odolnost pod pokovováním. Zde je rozhodovací matice:
|  Materiál |  Čistota Cu |  Vodivost |  Pevnost v tahu |  Lisování |  Cenový index |  Verdikt
|  C11000 (ETP) |  99.90% Cu |  ≥ 101% IACS |  220–250 MPa |  Výborná tvařitelnost |  1.0x |  První volba — nejlepší rovnováha
|  C10200 (OFHC) |  99.95% Cu |  ≥ 101% IACS |  220–250 MPa |  Dobrá |  1.8x |  Použijte, když je požadována nejvyšší čistota (např. aplikace citlivé na vodíkovou křehkost)
|  C5191 (fosforový bronz) |  ~92% Cu + 8% Sn |  ~15% IACS |  440–560 MPa |  Dobrá (pružinové vytvrzení) |  2.2x |  Pouze pro pružinové kontakty, ne pro hlavní proudovou cestu
|  C36000 (mosaz) |  ~61% Cu + 36% Zn |  ~26% IACS |  340–460 MPa |  Výborná (automatová) |  0.8x |  Vyhněte se u proudovodičích svorek — příliš velký odpor, riziko odzinkování ve venkovním prostředí
Past z praxe: Zákazník kdysi specifikoval mosaz C36000 pro solární svorku, aby ušetřil náklady. Svorka prošla počátečními zkouškami, ale po 1,000 hodinách vlhkého tepla (85 C / 85% RH) vzrostl kontaktní odpor o 300% kvůli odzinkování. Přechod na C11000 — stabilní odpor ve všech kvalifikačních zkouškách IEC 62790. Nečiňte kompromisy v čistotě mědi u venkovních elektrických komponentů.
## 2. Proč vítězí C11000 ETP (a na co si dát pozor)
C11000 Electrolytic Tough Pitch je pracovní kůň elektrotechnického průmyslu. Je to měď s čistotou 99.90%, s nepatrným množstvím kyslíku (0.04%), které ve skutečnosti zlepšuje tvařitelnost při lisování tím, že fixuje hranice zrn. Vodivost je vynikající — minimálně 101% IACS, což znamená, že vede mírně lépe než standard IACS pro čistou měď. Zde jsou klíčové vlastnosti a jejich důsledky pro konstrukci:
|  Vlastnost |  Hodnota |  Důsledek pro konstrukci
|  Hustota |  8.89 g/cm³ |  Těžká — hmotnost svorky ovlivňuje náklady BOM na úrovni modulu
|  Pevnost v tahu (vytvrzení H04) |  220–250 MPa |  Dostačující pro udržení krimpování. Ověřte zkouškou vytržení kabelu dle UL 486
|  Tažnost (H04) |  ≥ 8% |  Dostačující pro tvarování, ale omezená pro hluboké tažení
|  Elektrická vodivost |  ≥ 101% IACS |  Minimalizuje ohřev I²R při 30A. Úbytek napětí na svorce je obvykle < 10 mV
|  Tepelná vodivost |  391 W/m·K |  Výborné odvádění tepla — rozhodující pro přežití teplotního cyklování
|  Tepelná roztažnost |  16.5 μm/m·°C |  Sladit s materiálem protilehlého konektoru, aby se zabránilo únavě z cyklování
|  Modul pružnosti |  117 GPa |  Poměrně měkká — snadno se lisuje, ale snadno se poškrábe a deformuje při manipulaci
|  Cena (měděný pás) |  $8–10/kg (velkoobjemově) |  Navázaná na LME — volatilita ceny je reálná. Zvažte hedging u ročních smluv
Vytvrzení rozhoduje: C11000 je dostupná v několika stavech vytvrzení. H00 (žíhaná) je pro svorky příliš měkká — neudrží tvar krimpování. H02 (polotvrdá) vyhovuje jednoduchým plochým svorkám. H04 (tvrdá) je standardem pro solární svorky — nabízí nejlepší rovnováhu pevnosti a tvařitelnosti pro lisování postupovým nástrojem. Pokud má vaše svorka složité ohyby (poloměr ohybu < 1.5t), zvažte H02 a ověřte odpružení při zkoušení nástroje. Měkkost je dvousečná zbraň. C11000 ve stavu H04 má tvrdost pouze ~80 HRB. Lisuje se krásně, ale také se velmi snadno poškrábe, promáčkne nebo zdeformuje při manipulaci, třídění a balení. Zaveďte řízenou manipulaci od lisování dále: pásové dopravníky (žádné přepadávání), stohovatelné přepravky a rukavice pro bezpečnou manipulaci ESD. Poškrábaná dosedací plocha časem zvyšuje kontaktní odpor.
## 3. Strategie obrábění: nejprve lisování, poté CNC

### 3.1 Primární proces: lisování postupovým nástrojem
Toto není CNC díl. Při objemu 200K-500K/měsíc by obrábění každé svorky z měděné tyče bylo zhruba 10x dražší než lisování. Správným primárním procesem je lisování postupovým nástrojem při 300–500 zdvizích za minutu. Typický postupový nástroj pro svorku solárního PV má 15–25 stanic: 1- Podávání pásu: měděný pás (tloušťka 0.5–1.0 mm, obvykle šířka 40–60 mm) podávaný servisním válcovým podavačem, přesnost ±0.05 mm na krok
1- Děrovací stanice (2–3): montážní otvory, vodicí otvory, případné perforace
1- Tvarovací stanice (3–5): ohyby, prolisy, tvorba krimpovacího pouzdra
1- Tvarování vnitřního/vnějšího průměru: uzavření krimpovacího pouzdra na konečný rozměr
1- Ostřižení a oddělení: konečný díl odříznutý z nosného pásu
1- In-line kontrola: vizuální systém kontroluje rozměrové prvky, 100% kontrola na výstupu z lisu
Realita lisovacích tolerancí: Lisování postupovým nástrojem na mědi spolehlivě drží ±0.05 mm na celkových rozměrech. Pro prvky, jako je vnitřní průměr krimpovacího pouzdra nebo poloha montážního otvoru, to obvykle stačí. Ale pro geometrii kolíku konektoru, dosedací plochy kritické z hlediska rovinnosti nebo závitové otvory lisování samo ±0.01 mm neudrží. Zde nastupují sekundární CNC operace.
### 3.2 Sekundární proces: CNC obrábění kritických prvků
Po lisování vyžadují některé prvky CNC obrábění pro dosažení těsnějších tolerancí. Provádí se na rotačním přenosovém stroji nebo vícepolohovém CNC vyhrazeném pro sekundární operace: - Závitové otvory: Pokud má svorka montážní závity M3 nebo M4, lisování dokáže pouze předděrovat vodicí otvor. Závitování se provádí na CNC závitovací stanici nebo rotačním přenosu — tolerance 6H, hloubka ±0.2 mm
- Plochy kritické z hlediska rovinnosti: Dosedací plocha sběrnice někdy vyžaduje CNC frézování pro dosažení rovinnosti ≤ 0.02 mm, zejména u širších svorek, kde je deformace vyvolaná lisováním problém
- Geometrie kolíku konektoru: Průměr kolíku, sražení a geometrie špičky držené na ±0.01 mm CNC soustružením nebo na automatu Swiss-type
- Odjehlení: Přesné odjehlení lisovaných hran v kritických kontaktních místech — CNC kartáčování nebo mikrofrézování pro dosažení výšky otřepu ≤ 0.02 mm na určených místech
Tip k nákladům: Každá sekundární CNC operace přidává $0.05–0.15 na kus. Klíčová otázka DFM je: které prvky skutečně potřebují CNC a které dokáže udržet postupový nástroj? Pracujte s konstruktérem nástroje na tom, aby co nejvíce geometrie přešlo do lisovacího nástroje. Obrábějte jen to, co lisování neudrží.
### 3.3 Cinování: nezbytná povrchová úprava
Všechny svorky solárního PV vyžadují cinování (Sn, 5–8 μm) ze tří kritických důvodů: - Pájetelnost: Svorka musí být při montáži modulu připájena k fotovoltaické fólii nebo sběrnici. Holá měď oxiduje; cín zachovává pájetelnost po dobu 12+ měsíců skladování
- Korozní odolnost: Cinování chrání měděný substrát před oxidací a korozí v prostředí po dobu 25leté životnosti
- Kontaktní odpor: Dosedací plochy cín–cín nebo cín–měď udržují nízký a stabilní kontaktní odpor
Proces pokovování: alkalické nebo kyselé elektrolytické cinování z lázně síranu cínatého. Po pokovování: přetavení (roztavení cínové vrstvy při 232+ C) pro vytvoření jasného, pájitelného povrchu odolného proti vouskům. Přetavení se důrazně doporučuje u všech solárních svorek ke zmírnění rizika růstu cínových vousků dle IEC 60068-2-82.
## 4. Kontrola kvality: kompletní protokol

|  Zkouška |  Metoda |  Kritéria |  Frekvence
|  Rozměrová kontrola |  CMM nebo in-line vizuální systém |  Všechny kritické prvky dle výkresu, lisování ±0.05 mm, CNC ±0.01 mm |  100% in-line (vize), CMM: FAI + 5 ks/směna
|  Vodivost / kontaktní odpor |  Mikroohmmetr, 4vodičová metoda Kelvin |  Kontaktní odpor ≤ 5 mΩ při jmenovitém proudu |  Na šarži (vzorek 5 ks)
|  Zkouška tahem |  Univerzální zkušební stroj |  Pevnost v tahu ≥ 220 MPa (vytvrzení H04) |  Na vstupní šarži materiálu
|  Pájetelnost |  Zkouška smáčecí rovnováhy (IPC J-STD-002) |  Smáčecí síla ≥ 3 mN do 2 sekund |  Na šarži (vzorek 5 ks)
|  Tloušťka cinování |  Rentgenová fluorescenční analýza (XRF) |  5–8 μm Sn, rovnoměrně v rozmezí ±1 μm |  100% in-line (XRF), nebo 5 ks/směna
|  Korozní zkouška solnou mlhou |  ASTM B117, 48 hodin |  Žádná koroze substrátu (cínová vrstva neporušená) |  Na šarži (vzorek 3 ks)
|  Zasouvací / spojovací síla |  Siloměr, zapojení/odpojení konektoru |  Zasouvací síla dle specifikace konektoru (obvykle 15–50 N) |  Na šarži (vzorek 10 ks, každý 10 cyklů)
|  Stárnutí ve vlhkém teple |  IEC 62790, 1000h při 85 C / 85% RH |  Nárůst kontaktního odporu ≤ 20% |  Kvalifikačně (ne rutinně)
Tloušťka cinování je branou. Pod 5 μm pájetelnost po 6 měsících skladování rychle degraduje. Nad 8 μm zbytečně utrácíte a riskujete napětí v pokovování, které může při krimpování způsobit odlupování. Ideální pásmo je 5–8 μm s přetavením. Ve výrobě XRF měření ve 3–5 bodech na díl zachytí nerovnoměrnost pokovování způsobenou špatným umístěním na závěsech.
## 5. Velkoobjemová výroba: nákladové faktory

|  Nákladový faktor |  % jednotkových nákladů |  Jak optimalizovat
|  Surový materiál (měděný pás C11000) |  30–40% |  Velkoobjemové ceny $8–10/kg s ročními smlouvami. Tolerance šířky a tloušťky pásu sjednané s válcovnou. Cílový podíl zmetků < 3% v postupovém nástroji. Využití materiálu ≥ 85% s optimalizovaným rozvržením nosného pásu
|  Lisování postupovým nástrojem |  60–70% (při objemu 500K+) |  Amortizace nástroje je klíčová. Nástroj s 20 stanicemi stojí $25,000–60,000. Při 100K ks jsou náklady na nástroj samotné $0.25–0.60/ks. Při 500K+ klesají na $0.05–0.12/ks. Při vysokém objemu lisování dominuje jednotkovým nákladům. Cílem je 350+ SPM pro maximální propustnost
|  Sekundární CNC operace |  5–10% |  Rotační přenosový stroj pro sekundární operace — 8–12 stanic zpracovává díly současně. Přidává $0.05–0.15/ks podle počtu operací. Minimalizujte přesunem geometrie do lisovacího nástroje
|  Cinování |  3–5% |  Bubnové pokovování pro malé svorky (500–1000 ks/buben). Pokovování na závěsech pro větší díly nebo když je kvalita povrchu kritická. Náklady: $0.02–0.05/ks. Přetavení přidává ~15% k nákladům na pokovování, ale zabraňuje poruchám v terénu
|  Zkoušení + balení |  5–8% |  In-line vizuální systém eliminuje práci ruční kontroly. Automatizované balení do návinu nebo přepravek. Obal bezpečný z hlediska ESD je povinný pro elektronickou montáž
Objem je primárním nákladovým faktorem. Při 50K ks/měsíc jsou náklady na lisování zhruba $0.40–0.60/ks a sekundární CNC přidává dalších $0.15–0.25/ks. Při 500K+ ks/měsíc klesá lisování na $0.08–0.15/ks a sekundární CNC na $0.05–0.10/ks. Postupový nástroj je proces s vysokými fixními a nízkými variabilními náklady. Získejte od zákazníka objemový závazek ještě před výrobou nástroje.
## 6. Časté chyby, které snižují výtěžnost a zvyšují náklady
Chyba 1: Používání CNC jako jediného procesu pro velkoobjemovou výrobu svorek. CNC obráběná měděná svorka stojí při velkém objemu zhruba $0.80–1.50/ks. Stejná svorka lisovaná stojí $0.10–0.25/ks. To je rozdíl 5–10x. CNC je vhodné pro prototypy (10–500 ks) nebo pro sekundární operace na lisovaných polotovarech. Nikdy nepoužívejte CNC jako primární proces při měsíčním objemu 100K+. Chyba 2: Neřízení směru zrna mědi při lisování. Měděný pás má směr válcování. Pokud směr zrna není v nástroji sladěn se směrem tvarování, dostanete nekonzistentní úhly ohybů, proměnlivé odpružení a kolísání výšky otřepu v průběhu výroby. Konstruktér nástroje musí určit směr zrna v rozvržení pásu a válcovna jej musí garantovat. To je obzvláště kritické pro ohyby tvaru U a V na svorce. Chyba 3: Nedostatečná tloušťka cinování. Někteří dodavatelé se snaží ušetřit cinováním na 3–4 μm místo specifikovaných 5–8 μm. Díly projdou výstupní kontrolou, ale po 6–12 měsících skladování pájetelnost degraduje. Při montáži modulu zákazník vidí špatné smáčení, studené spoje a vyřazuje díly. Jde o klasické selhání typu „ušetřit haléř, ztratit korunu". Vynucujte vstupní kontrolu XRF. Chyba 4: Neodmaštění před pokovováním. Lisovací operace zanechávají na povrchu svorky zbytky tažného oleje, mastnotu z prstů a částicové nečistoty. Pokud díly vstoupí do pokovovací lázně bez důkladného odmaštění (alkalický čisticí prostředek + oplach demineralizovanou vodou), přilnavost cínu selže. Pokovování se při pájení puchýří nebo odlupuje — další vyřazení. Mezi lisováním a pokovováním vždy zařaďte krok odmaštění. Preferováno je ultrazvukové čištění. Chyba 5: Ignorování odpružení při konstrukci postupového nástroje. Měď má ve srovnání s ocelí vysoké odpružení — obvykle 3–5 stupňů u ohybu 90 stupňů v pásu 0.8 mm ve stavu H04. Pokud konstruktér nástroje toto nekompenzuje (překročení ohybu, ražení v místě ohybu nebo analýza odpružení pomocí FEA), každý lisovaný díl vyjde se špatnými úhly ohybů. Zkoušení nástroje se pak stává nákladným metodou pokus–omyl. Investujte do simulace odpružení předem — ušetří 2–3 týdny zkoušení nástroje.
## 7. Typický výrobní harmonogram

|  Fáze |  Doba trvání |  Výstup
|  Posouzení DFM a nabídka |  2–3 dny |  Aktualizovaný výkres s poznámkami DFM, návrh rozvržení pásu, formální nabídka
|  Konstrukce a výroba postupového nástroje |  21–30 dní |  Kompletní postupový nástroj (15–25 stanic), zpráva o kvalifikaci nástroje
|  Zkoušení a ladění nástroje |  5–7 dní |  První kusy z nástroje, rozměrová validace, optimalizace rychlosti
|  Kontrola prvního kusu (FAI) |  3–5 dní |  10–20 dílů FAI, kompletní zpráva CMM, vzorky pokovování
|  Nastavení pokovovací linky |  7–10 dní |  Konstrukce závěsů, parametry bubnu, korelace XRF, nastavení pece pro přetavení
|  Validační zkoušky |  5–7 dní |  Pájetelnost, solná mlha, zasouvací síla, kontaktní odpor — plná kvalifikace dle IEC 62790
|  Náběh výroby |  2–3 týdny |  Postupné zvyšování objemu na plnou rychlost, zahájení SPC
|  Celkem (od objednávky po první produkční expedici) |  6–9 týdnů |  První produkční expedice s kompletní dokumentací kvality
O této případové studii Tato technická analýza vychází z programu solárních PV svorek vyráběného ve Sinbo Precision. Konkrétní údaje o zákazníkovi, přesná čísla dílů a chráněné konstrukční prvky byly upraveny nebo vynechány. Všechny procesní parametry, materiálová data a hodnoty tolerancí jsou reprezentativní pro typické požadavky na měděné svorky solárních fotovoltaických systémů. Odkazy na IEC 62790 a UL 486 slouží pouze pro kontext — vždy se řiďte nejnovějším vydáním příslušných norem.
### Související materiály · Související služby · Související případové studie
[Související materiály: Měď ](https://www.sinbo-machining.com/products/materials/copper/)[Související služby: Lisování ](https://www.sinbo-machining.com/services/stamping/)[Související případové studie: Kontaktní deska pro EV HVDC ](https://www.sinbo-machining.com/case/ev-hvdc-contact-plate/)[· Elektrické konektory ](https://www.sinbo-machining.com/case/electrical-connectors/)
## Potřebujete nabídku na měděné svorky pro solární PV?
Pošlete nám výkres — vrátíme vám posouzení DFM a nabídku do 3 pracovních dnů. Lisování postupovým nástrojem nebo CNC, doporučíme nejekonomičtější proces pro váš objem. [Vyžádat nabídku → ](https://www.sinbo-machining.com/contact/)
