# Měď a mosaz z Číny | T2, H59/H62, přípojnice | PLS

> Měděné a mosazné materiály z Číny: tyč T2 od $13,600/t, tyč H59 od $8,800/t. Ceny navázané na LME, klastry Jiangxi/Zhejiang. GB/T 5231, ASTM B16.

https://www.sinbo-machining.com/cs/sourcing/copper-brass-materials/

---

## Na této stránce

- Specifikace nákupu v kostce
- Proč nakupovat měď a mosaz z Číny
  - Rozsah Číny
  - Kompletní sortiment
  - Koncentrace klastrů
- Výrobní klastry mědi a mosazi v Číně
- Sortiment a ceny FOB
- Normy kvality a třídy
  - Ekvivalence tříd
- Logistika: kódy HS, balení a přeprava
  - ⚠ Klíčový nákladový faktor: zrušený odpočet DPH
- Cla a obchodní překážky (2025-2026)
- Obavy kupujících: čistota, vážení a cenové riziko
  - Čistota a záměna tříd
  - Teoretická vs. skutečná hmotnost
  - Cenové riziko LME
  - Povrchové zmatnění a vady
- Proč PLS Precision pro měď a mosaz
  - ⚙ Vlastní CNC obrábění
  - 📋 Garance materiálu
  - 🌍 Transparentní ceny
  - 📦 Dodávky z jednoho místa
- Časté dotazy
- Zajistěte si měď a mosaz z nejlepších čínských klastrů

# Měď a mosaz z Číny
Čína v roce 2025 vyvezla 1.667 milionu tun polotovarů z mědi (+29.8 %) a její rafinační produkce meziročně vzrostla o 9.8 % — největší světová základna zpracování mědi s velkým náskokem. PLS Precision zajišťuje měď T2/TU1/TP2 a mosazné tyče, pruty, plechy, pásy, trubky, drát a přípojnice H59/H62 z klastrů Jiangxi Yingtan, Zhejiang Zhuji/Shaoxing a Guangdong, s cenami navázanými na LME a vlastním CNC zpracováním v našem závodě v Dongguanu.
## Specifikace nákupu v kostce

|  Položka |  Hodnota
|  Sortiment |  Elektrolytická měď; měděná tyč T2; mosazná tyč H59; mosazná tyč H62
|  Typické specifikace |  Katoda 1#, Shanghai 107,800 CNY/t (08-21); tyč z čisté mědi, 10-200 mm; HPb59-1 obrobitelná, 5-120 mm
|  Cenové rozpětí FOB |  $8,500 – $13,850
|  Typická dodací doba |  4-10 týdnů
|  Klíčové normy |  GB/T 5231; JIS H3250 / H3300
|  Hlavní dodavatelské regiony |  Yingtan / Guixi (Jiangxi); Zhuji / Shaoxing (Zhejiang); Ningbo (Zhejiang); Tongling (Anhui); Guangdong (Guangzhou/Dongguan)

## Proč nakupovat měď a mosaz z Číny
Měď je ve strukturálním býčím trhu: hotovostní měď na LME v květnu 2026 prolomila $14,000/t (historické maximum), než se 24. června ustálila na $13,373.5/t, a ICSG revidoval svou globální bilanci pro rok 2026 z přebytku na deficit 150,000 tun (červen 2026). Goldman Sachs prognózuje průměr $13,349/t pro rok 2026 a $13,735/t do konce roku.
### Rozsah Číny
Čína rafinovala 13.32 milionu tun mědi v lednu až listopadu 2025 (+9.8 % meziročně, NBS) a v roce 2025 vyvezla 1.667 milionu tun polotovarů (+29.8 %) — v čele s měděným drátem (+31.9 % v 1. pololetí), trubkami (+8.2 %) a tyčemi.
### Kompletní sortiment
Tyče, pruty, plechy, pásy, trubky, drát, přípojnice a fólie — z čisté mědi (T2/TU1/TP2), mosazi (H59-H68) a obrobitelných slitin (HPb59-1) — vše dostupné z jednoho nákupního kanálu.
### Koncentrace klastrů
Jiangxi Yingtan (tržby klastru 520 miliard RMB), Zhejiang Zhuji/Shaoxing (~70 % národní produkce měděných trubek), Ningbo, Tongling a Guangdong pokrývají každý krok zpracování na krátké logistické vzdálenosti. Poznámka k cenám: čínské měděné produkty ztratily v listopadu 2024 odpočet vývozní DPH (34 kódů HS) — nabídky nyní zahrnují plné daňové náklady a ceny se denně pohybují s LME/SMM. PLS nabízí FOB do 24 hodin s uvedením základu LME ve smlouvě.
## Výrobní klastry mědi a mosazi v Číně
Čínský průmysl zpracování mědi je organizován do pěti hlavních klastrů (denní kotace Mysteel, srpen 2026):
|  Klastr |  Specializace |  Rozsah
|  Yingtan / Guixi (Jiangxi) |  Největší měděný klastr: tyče, trubky, přípojnice (Baotai, Hengji) |  Tržby ~520 miliard RMB
|  Zhuji / Shaoxing (Zhejiang) |  Referenční standard pro měděné trubky; tvůrce cen mosazných tyčí (HPb59-1 73,100 CNY/t, 2026-08-18) |  ~70 % národní produkce měděných trubek
|  Ningbo (Zhejiang) |  Výrobci mosazných tyčí/trubek (Changzhen, Jinlong, Haoyang) |  HPb59-1 71,600-73,700 CNY/t
|  Tongling (Anhui) |  Základna Tongling Nonferrous; tyče a trubky |  HPb59-1 73,400 CNY/t (2026-08-18)
|  Guangdong (Guangzhou/Dongguan) |  Přípojnice, tyče, zpracování měděného šrotu; blízko závodu PLS |  Tyč T2 111,200 CNY/t (2026-08-18)
Tip pro nákup: trubky kupujte ze Zhuji/Shaoxing, mosazné tyče z Ningbo nebo Shaoxingu, přípojnice a zpracované profily z Guangdongu — kratší logistika do přístavů jižní Číny (Shenzhen, Guangzhou) a přímý přístup k obrábění u PLS.
## Sortiment a ceny FOB
Cena mědi se řídí jednoduchým vzorcem: měsíční průměr LME/SMM + poplatek za zpracování. Typické poplatky za zpracování (Mysteel): tyč H59 +3,500-4,500 CNY/t; tyč H62 +2,000-3,000; pás/plech T2 +3,700. Rozpětí FOB níže (přepočteno z domácích cen, srpen 2026):
|  Produkt |  Specifikace |  Cena FOB (USD/t)
|  Elektrolytická měď |  Katoda 1#, Shanghai 107,800 CNY/t (08-21) |  ~$13,250
|  Měděná tyč T2 |  Tyč z čisté mědi, 10-200 mm |  $13,600 – $13,700
|  Mosazná tyč H59 |  HPb59-1 obrobitelná, 5-120 mm |  $8,800 – $9,100
|  Mosazná tyč H62 |  H62, 5-150 mm |  $10,000 – $10,100
|  Měděný plech/pás T2 |  tloušťka 0.5-100 mm |  $13,000 – $13,800
|  Mosazný plech/pás H62 |  0.3-60 mm |  $9,200 – $10,400
|  Měděná trubka TP2 |  Trubka ACR R410A, 6-76 mm |  ~$13,850
|  Mosazná trubka H62 |  Kruhová, 3-100 mm |  $8,500 – $10,400
|  Měděný drát |  Drát OFHC / mosazný, 0.1-8 mm |  ~$13,370
|  Měděná přípojnice T2 |  Plochá tyč šířky 20-200 mm |  $12,900 – $13,300
Všechny ceny platí k 2026-08-20/21 a denně se pohybují s LME. Pro smluvní ceny PLS fixuje měsíc LME a poplatek za zpracování odděleně, aby obě strany nesly riziko ceny kovu spravedlivě.
## Normy kvality a třídy
Čínské třídy mědi se čistě mapují na mezinárodní specifikace. Tabulky níže ukazují normy a ekvivalence tříd, které většina kupujících používá:
|  Norma |  Rozsah
|  GB/T 5231 |  Třídy a chemie mědi a mosazi (Čína)
|  GB/T 2040 / 1527 / 4423 / 14954 |  Plech/pás, trubka, tyč, drát
|  ASTM B16 / B36 / B280 |  Obrobitelná mosazná tyč / mosazný plech-pás / trubka ACR (USA)
|  EN 12163 / 12166 / 12451 |  Tyč / drát / trubka (EU)
|  JIS H3250 / H3300 |  Mosazná tyč / měděná trubka (Japonsko)

### Ekvivalence tříd
T2 = C11000; TU1 = C10200 (OFHC); TP2 = C12200 (odkysličená); H59 = C28000; H62 = C27200; H65 = C26800; H68 = C26200; HPb59-1 = C37700 (obrobitelná). Ve vaší objednávce potvrďte přesné zpracování (M, Y2, Y, T) a tvrdost — stejná třída v různém zpracování má různou obrobitelnost a cenu.
## Logistika: kódy HS, balení a přeprava
Měděné a mosazné produkty se klasifikují v kapitole 74 HS: - HS 7403 — Rafinovaná měď a slitiny, surové (katoda, sochor)
- HS 7407 — Měděné/mosazné tyče, pruty a profily
- HS 7408 — Měděný drát
- HS 7409 — Měděné/mosazné plechy, desky a pásy
- HS 7411 — Měděné/mosazné trubky a potrubí
- HS 7412 — Měděné trubkové a potrubní armatury

### ⚠ Klíčový nákladový faktor: zrušený odpočet DPH
Od listopadu 2024 je u 34 kódů HS mědi zrušen 13% odpočet vývozní DPH (včetně drátu 7408, plechu/pásu 7409, trubky 7411). To přidává ~13 % k efektivním exportním nákladům oproti období před rokem 2024 — vždy si potvrďte, že nabídka zahrnuje plné daňové náklady, a pozor na neobvykle levné nabídky, které obcházejí daňovou povinnost. Balení: tyče/pruty ve svazcích s ochranným povlakem (mosaz potřebuje antitarnish papír); plechy/pásy balené v kraftovém papíru + VCI; trubky v kartonech nebo dřevěných bednách; přípojnice jednotlivě v návlecích. 20stopý kontejner ≈ 18-22 tun. Hlavní exportní přístavy jsou Ningbo, Shanghai a Shenzhen.
## Cla a obchodní překážky (2025-2026)
Obchodní politika v oblasti mědi se v letech 2025-2026 výrazně změnila. Současný stav:
|  Trh |  Politika |  Dopad
|  Spojené státy |  Section 232 (ne 301): polotovary 50 % od 2025-08-01, od dubna 2026 upraveno na 25 %; rafinovaná měď 15 % plánováno na 2027, 30 % na 2028 |  25% clo na polotovary; rostoucí u rafinované mědi
|  Evropská unie |  Žádné jednotné antidumpingové clo na čínské měděné produkty; vyžadována shoda s REACH |  Uplatňuje se standardní clo MFN
|  Indie / ostatní |  Mohou se uplatňovat certifikace BIS a další národní certifikace kvality |  Před nabídkou ověřte podle země
Trhy ASEAN a Blízkého východu zůstávají otevřené při sazbách MFN nebo FTA a absorbují většinu růstu čínského vývozu mědi (+29.8 % v roce 2025). U objednávek do USA potvrďte 10místnou klasifikaci HTSUS — sazba podle Section 232 se liší podle formy produktu.
## Obavy kupujících: čistota, vážení a cenové riziko
Měď je vysoce hodnotná komodita, kde malé odchylky vytvářejí velké ztráty. Čtyři rizika, která PLS aktivně řídí: 1
### Čistota a záměna tříd
T2 prodávaná jako TU1, nebo mosaz s nízkým obsahem mědi vydávaná za H62. PLS vyžaduje hutní atesty s chemickým složením, ověřuje vzorky hustoty a vodivosti a u kritických objednávek zadává chemickou analýzu SGS/BV. 2
### Teoretická vs. skutečná hmotnost
Měď se v Číně prodává podle teoretické hmotnosti (na základě hustoty). PLS objasňuje metodu vážení, ověřuje rozměry tyčí/prutů (podměrečný průměr o 0.1 mm znamená ~1% ztrátu hmotnosti) a srovnává je s údaji přístavní mostní váhy. 3
### Cenové riziko LME
Při mědi za $13,000+/t znamená výkyv o 5 % $650/t. PLS nabízí s výslovným základem LME a nabízí smlouvy s pevnou cenou nebo plovoucí (měsíční průměr LME) plus poradenství k zajištění u velkých programů. 4
### Povrchové zmatnění a vady
Mosaz v humidním počasí rychle matní a tyč může skrývat vnitřní trhliny ze špatného odlévání. PLS specifikuje antitarnish balení, kontroluje povrch při nakládce a u kritických polotovarů může zajistit ultrazvukové zkoušení.
## Proč PLS Precision pro měď a mosaz
PLS Precision spojuje nákup měděného materiálu s přesným obráběním — jeden partner od suroviny po hotový díl:
### ⚙ Vlastní CNC obrábění
- Obráběné měděné/mosazné díly na 518 CNC strojích Sinbo
- Děrování/ohýbání přípojnic, kabelové oka, zakázkové profily
- Soustružení, frézování a přesné vrtání H59/H62/T2

### 📋 Garance materiálu
- Hutní atesty s úplným chemickým složením pro každou tavbu
- Ověření hustoty a vodivosti, vzorkování SGS/BV
- Předexpediční inspekce se zprávami s fotografiemi/videem

### 🌍 Transparentní ceny
- Nabídky navázané na LME s poplatkem za zpracování uvedeným odděleně
- Služba opakované nabídky FOB do 24 hodin
- Smlouvy s pevnou nebo plovoucí cenou podle preference kupujícího

### 📦 Dodávky z jednoho místa
- Všechny formy mědi/mosazi z jednoho kanálu (tyč, plech, trubka, drát, přípojnice)
- Smíšené kontejnery kombinující materiály s obráběnými díly
- Exportní dokumentace (MTC, COO, celní odbavení) v ceně

## Časté dotazy

#### Jaké je minimální objednací množství měděných a mosazných materiálů z Číny?
Skladové rozměry tyčí, prutů a trubek obvykle začínají na 1-5 tunách na rozměr; plech/pás od 2 tun; přípojnice od 1 tuny. Objednávky přímé z hutě obvykle vyžadují 10-20 tun na specifikaci. PLS konsoliduje malé šarže od více dodavatelů a přidává obráběné díly, aby se dosáhlo objemů efektivních pro kontejner.

#### Jak se počítá cena mědi a jak ji mohu zafixovat?
Standardní vzorec je měsíční průměr LME/SMM + poplatek za zpracování. Například tyč H59 = cena měděné katody + 3,500-4,500 CNY/t za zpracování. Cenu můžete zafixovat v den potvrzení objednávky, nebo podepsat plovoucí smlouvu založenou na průměru LME v měsíci expedice — PLS podporuje obojí a základ výslovně uvádí ve smlouvě.

#### Jaký je rozdíl mezi mědí T2, TU1 a TP2?
T2 (C11000) je standardní měď s houževnatostí pro obecné tyče, plechy a přípojnice. TU1 (C10200) je bezkyslíkatá měď pro svařování, elektroniku a vakuové aplikace. TP2 (C12200) je fosforem odkysličená měď pro trubky a aplikace ACR (klimatizace). TU1 a TP2 jsou dražší než T2; specifikujte třídu a ověřte ji hutním atestem.

#### Jak vybrat mezi H59, H62 a T2 pro obráběné díly?
H59 (C28000) je nejlevnější mosaz, vhodná pro kování a armatury s nízkým namáháním. H62 (C27200) má lepší tažnost a odolnost proti korozi pro instalatérské a elektrické díly. T2 (C11000) je čistá měď — nejvyšší vodivost, vyžadovaná u přípojnic, terminálů a RF dílů. Obrobitelný HPb59-1 (C37700) se obrábí nejrychleji při CNC soustružení, za malý příplatek.

#### Jaká jsou aktuální americká cla na čínské měděné produkty?
Měď spadá pod Section 232, ne 301: polotovary měly 50 % od 2025-08-01, od dubna 2026 upraveno na 25 %, s rafinovanou mědí plánovanou na 15 % v roce 2027 a 30 % v roce 2028. Potvrďte 10místnou klasifikaci HTSUS svého produktu — sazby se liší podle formy (drát, plech, trubka, armatury).

#### Jak zrušený odpočet vývozní DPH ovlivňuje mou cenu?
Od listopadu 2024 už 34 kódů HS mědi nedostává 13% odpočet vývozní DPH, což přidává zhruba 13 % k efektivním exportním nákladům. Seriózní vývozci uvádějí ceny včetně plných daňových nákladů; podezřele levné nabídky obvykle znamenají obcházení daňové povinnosti — celní riziko v destinaci. PLS nabízí ceny s plnou daní.

#### Můžete dodat měděné materiály nařezané nebo obráběné podle mých výkresů?
Ano. PLS řeže tyče a pruty na délku, obrábí zakázkové přípojnice, terminály a armatury a vyrábí kompletní měděné sestavy v závodě Sinbo v Dongguanu (518 CNC strojů). Dostanete hotové díly místo suroviny — ušetříte na přepravě zmetků a snížíte náklady na místní zpracování.

#### Jak dlouho trvá objednávka mědi nebo mosazi od objednávky po dodání?
Skladové rozměry: 1-2 týdny výroby + 3-5 týdnů námořní přepravy. Hutní výroba: 3-5 týdnů. Zakázkové obráběné díly přidávají 2-4 týdny podle složitosti. Celkový typický časový plán: 4-10 týdnů. Vzhledem k denním pohybům LME PLS doporučuje potvrdit objednávku do 7 dnů od nabídky, aby cena platila.

## Zajistěte si měď a mosaz z nejlepších čínských klastrů
Řekněte nám třídu (T2/TU1/TP2/H59/H62), formu (tyč, plech, trubka, drát, přípojnice), rozměry a množství — do 24 hodin naceníme FOB navázané na LME s plnou certifikací. [Kontaktujte nás ](https://www.sinbo-machining.com/contact/)
