# Nákup nerezových trubek | 304/316, ASTM A312 | PLS

> Zajišťujeme nerezové trubky z Číny: bezešvé 304 od $1,100/t, svařované 316L od $1,700/t. 63.7% světové produkce. Hutě ve Wen-čou, Fo-šanu, Chu-čou. ASTM A312/A270, potravinářská kvalita.

https://www.sinbo-machining.com/cs/sourcing/stainless-pipes/

---

## Na této stránce

- Specifikace nákupu v kostce
- Proč nakupovat nerezové trubky z Číny
  - Rozsah a specializace
  - Cenová výhoda
  - Kompletní procesní škála
- Výrobní klastry nerezových trubek v Číně
- Sortiment a ceny FOB
  - Cenové faktory
- Normy kvality a třídy
  - ⚠ Povrchová úprava a zkoušení
- Logistika: HS kódy, balení a doprava
  - ⚠ Specifika balení
- Orientace v clech a obchodních bariérách (2025-2026)
- Obavy kupujících: podvody s třídou, kvalita svaru a povrchové vady
  - Záměna třídy (201 vs 304)
  - Kvalita svarového švu
  - Povrchové důlky a zbytky moření
  - Falešné nebo recyklované hutní certifikáty
- Proč PLS Precision pro nerezové trubky
  - ⚙ Dokončování vlastními silami
  - 📋 Zajištění materiálu
  - 🌍 Exportní compliance
  - 📦 Kompletace na jednom místě
- Časté dotazy
- Nákup nerezových trubek z předních čínských klastrů

# Nákup nerezových trubek z Číny
Čína v roce 2024 vyrobila 40.87 milionu tun nerezové oceli — 63.7% světové produkce — a její trubkové klastry ve Wen-čou, Fo-šanu a Chu-čou dodávají vše od komoditní svařované trubky 304 po bezešvou třídu pro jadernou energetiku. PLS Precision zajišťuje nerezové trubky přímo z hutí s ověřením materiálu (PMI), hutními certifikáty EN 10204 3.1 a vlastním řezáním, ohýbáním a CNC dokončováním v naší továrně v Dongguanu.
## Specifikace nákupu v kostce

|  Položka |  Hodnota
|  Rozsah produktů |  Bezešvá trubka 304; Bezešvá trubka 316L; Svařovaná trubka 304; Svařovaná trubka 316L
|  Typické specifikace |  ASTM A312 / GB/T 14976, 1/4"-24", Sch10-80; ASTM A312, 1/2"-12", Sch40; ASTM A312 / EN 10217-7, kruhová, 100% rentgen volitelně
|  Cenové rozpětí FOB |  $1,000 – $3,600
|  Typická dodací lhůta |  5-12 týdnů
|  Klíčové normy |  ASTM A312; ASTM A270; ASTM A554
|  Hlavní dodavatelské regiony |  Wen-čou Long-wan (Če-ťiang); Fo-šan (Kuang-tung); Chu-čou (Če-ťiang); Taj-nan, Sing-chua (Ťiang-su); Ningbo (Če-ťiang)

## Proč nakupovat nerezové trubky z Číny
Čína je nesporným lídrem v nerezové oceli: 40.87 milionu tun vyrobených v roce 2024, asi 63.7% světové produkce. Segment trubek je stejně dominantní — bezešvé a svařované nerezové trubky z Wen-čou, Fo-šanu a Chu-čou slouží kupujícím v ropě a plynu, zpracování potravin, farmacii, vodním hospodářství a stavebnictví po celém světě.
### Rozsah a specializace
Wen-čou Long-wan je čínským hlavním městem bezešvých nerezových trubek (skupina Tsingshan), Fo-šan vede u svařovaných a dekoračních trubek a Chu-čou (Jiuli, Yongxing) dodává špičkové bezešvé trubky pro energetiku a jadernou energetiku. Každý klaster nabízí 100+ certifikovaných trubkových hutí.
### Cenová výhoda
Bezešvá trubka 304 FOB se pohybuje v rozmezí $1,100-2,350/t podle velikosti a stěny; svařovaná 304 od $1,050/t. Srovnatelný evropský hutní produkt obvykle stojí o 30-50% více — rozdíl, který drží globální kupující ve hře i přes obchodní bariéry.
### Kompletní procesní škála
Za tepla válcované, tažené za studena a válcované za studena bezešvé; svařované ERW/TIG; hygienicky leštěná trubka (Ra 0.4 µm); svařované velké průměry (až 2,000 mm); duplexní a superaustenitické třídy na objednávku z hutě. Exportní realita: nerezový export v roce 2025 vzrostl jen o +0.3% pod 17 nových antidumpingových šetření (válcovaný svitek za studena, bezešvá trubka, svařovaná trubka), přičemž „spěšný export“ Q1 před americkými cly dosáhl rekordních 1.226 milionu tun (+15.5% YoY), než Q2 klesl (cdgtw.net, leden 2026).
## Výrobní klastry nerezových trubek v Číně
Čínskému průmyslu nerezových trubek dominují čtyři klastry, každý s jasnou specializací:
|  Klaster |  Specializace |  Rozsah
|  Wen-čou Long-wan (Če-ťiang) |  Bezešvé trubky, tvarovky; upstream skupiny Tsingshan |  Čínské hlavní město nerezových trubek; 1,000+ trubkových podniků
|  Fo-šan (Kuang-tung) |  Svařované trubky, dekorační trubky, barevně lakovaný plech; obchodní a zpracovatelské centrum |  Největší základna svařovaných/dekoračních trubek; 1,000+ hutí
|  Chu-čou (Če-ťiang) |  Špičkové bezešvé: energetika, jaderná energetika, trubky výměníků tepla |  Jiuli, Yongxing — světoví lídři ve speciálních trubkách
|  Taj-nan, Sing-chua (Ťiang-su) |  Tyče, drát a trubky malých průměrů; obchod se surovinami |  Nerezové „hlavní město tyčí“, tisíce zpracovatelů
|  Ningbo (Če-ťiang) |  Přesné pásy, tvarovky a instrumentační trubky |  Základna Baosteel Ningbo; exportní přístavní klaster
Nákupní tip: komoditní svařované trubky 304/316 a dekorační trubky — Fo-šan; bezešvé a tlakové trubky — Wen-čou nebo Chu-čou; hygienické/farmaceutické trubky — Chu-čou nebo Wen-čou s certifikáty 3.1; malé průměry a tvarovky — Taj-nan.
## Sortiment a ceny FOB
Cenu nerezových trubek určuje nikl (LME) plus třída, proces, velikost a povrchová úprava. Rozpětí níže kombinují nabídky Alibaba/Made-in-China a čínské tržní kotace (2025-2026):
|  Produkt |  Specifikace |  Cena FOB (USD/t)
|  Bezešvá trubka 304 |  ASTM A312 / GB/T 14976, 1/4"-24", Sch10-80 |  $1,100 – $2,350
|  Bezešvá trubka 316L |  ASTM A312, 1/2"-12", Sch40 |  $2,100 – $3,600
|  Svařovaná trubka 304 |  ASTM A312 / EN 10217-7, kruhová, 100% rentgen volitelně |  $1,050 – $1,600
|  Svařovaná trubka 316L |  ASTM A312, kruhová, hygienická úprava volitelně |  $1,700 – $2,800
|  Hygienická trubka |  ASTM A270 / DIN 11850, 304/316L, leštění vnitřku Ra ≤ 0.6 µm |  $1,600 – $2,600
|  Dekorační trubka |  304, 201, kruhová/čtvercová/obdélníková, broušená nebo zrcadlová |  $1,000 – $1,300

### Cenové faktory
316L je zhruba o 35-45% dražší než 304 (obsah molybdenu). Malé průměry a tenké stěny nesou nejvyšší náklady na tunu zpracování; velké objednávky standardních rozměrů dostávají nejlepší sazby. Ceny se hýbou s niklem na LME — PLS nacení do 24 hodin od vašeho datového listu.
## Normy kvality a třídy
Výslovně specifikujte konstrukční normu, třídu a povrchovou úpravu — určují cenu i shodu. Nejčastěji požadované normy mezinárodních kupujících:
|  Norma |  Rozsah |  Typické použití
|  ASTM A312 |  Bezešvé a svařované austenitické trubky |  Všeobecný průmysl, chemie
|  ASTM A270 |  Hygienická trubka, leštěný vnitřek |  Potraviny, mlékárenství, nápoje, farmacie
|  ASTM A554 |  Svařované dekorační/mechanické trubky |  Nábytek, zábradlí, architektura
|  EN 10217-7 |  Svařované nerezové trubky pro tlak |  Tlaková zařízení EU (PED)
|  GB/T 14976 |  Bezešvé trubky pro dopravu kapalin (Čína) |  Projekty s čínskou normou
|  JIS G3459 / G3468 |  Nerezové trubky pro potrubí / svařované velké průměry |  Projekty s japonskou specifikací

### ⚠ Povrchová úprava a zkoušení
Běžné úpravy: 2B (válcované za studena a žíhané), BA (leskle žíhané), HL (jemná struktura), MP (zrcadlo) a mořené (bezešvé). Pro tlakové aplikace vyžadujte hydrostatickou zkoušku podle A999, ověření PMI u každé tavby a certifikáty EN 10204 3.1. Hygienické objednávky by měly specifikovat drsnost vnitřku (Ra 0.4-0.8 µm), úpravu svarového švu (broušení nebo leštění) a 100% tlakovou zkoušku.
## Logistika: HS kódy, balení a doprava
Nerezové trubky se klasifikují pod kapitolou HS 73: - HS 7304.41 — Bezešvé nerezové trubky (tažené/válcované za studena)
- HS 7304.49 — Bezešvé nerezové trubky (ostatní, válcované za tepla)
- HS 7306.40 — Svařované nerezové trubky (kruhové)
- HS 7306.61 — Svařované čtvercové/obdélníkové nerezové trubky
- HS 7307 — Nerezové trubkové tvarovky (příruby, kolena, T-kusy)

### ⚠ Specifika balení
- Bezešvé a svařované trubky: šestihranné svazky s ocelovými páskami; krytky konců u závitových trubek
- Hygienická trubka: jednotlivé plastové koncové krytky + VCI papír, dřevěné bedny pro leštěné trubky
- Dekorační trubka: pěnový obal mezi vrstvami proti poškrábání
- 20ft kontejner ≈ 16-20 tun nerezových trubek (těžší na tunu než uhlíková ocel)
- Leštěné povrchy: nikdy neodesílat volně — specifikujte prokládání nebo ochranné návleky
Dodací lhůta: skladové rozměry 1-2 týdny, hutní výroba 3-5 týdnů (bezešvé) nebo 2-4 týdny (svařované), hygienické/speciální třídy 4-8 týdnů + námořní doprava 3-5 týdnů. Ningbo, Šanghaj a Šen-čen jsou hlavní exportní přístavy.
## Orientace v clech a obchodních bariérách (2025-2026)
Nerezové trubky čelí jedněm z nejvyšších obchodních bariér ze všech čínských exportů. Naplánujte cílový trh před nabídkou:
|  Trh |  Politika |  Dopad
|  Evropská unie |  AD na bezešvé trubky 48.3-71.9% (nařízení 2024/1475, 2025/1573); AD na válcované za studena 24.6% |  Pro komoditní bezešvé prakticky uzavřeno
|  Spojené státy |  Section 232 ocel 50%; seznamy 301; fentanyl 20%; reciproční 10% |  Kombinovaně 50-100%+ u většiny trubek
|  Eurasijská unie |  AD na svařované nerezové trubky 14.62-17.28% (přezkum prodloužen do listopadu 2026) |  Clo 14.6-17.3% na svařované trubky
|  Turecko |  AD na svařované nerezové trubky 13.82-20.50% (konečné rozhodnutí 2025) |  Clo 13.8-20.5%
|  ASEAN / Blízký východ / Afrika |  Většinou sazby MFN; rostoucí poptávka z infrastruktury |  Hlavní růstové trhy v roce 2026
Čínský systém exportních licencí na ocel pro rok 2026 (od 2026-01-01) pokrývá také HS kódy nerezových trubek — odesílat mohou jen licencovaní vývozci. PLS zajišťuje licence, dokumentaci původu a plánování cílových cel jako součást nákupní služby.
## Obavy kupujících: podvody s třídou, kvalita svaru a povrchové vady
Nerezové trubky jsou kategorií s vysokou hodnotou a známými vzorci podvodů. Čtyři rizika, která PLS aktivně řídí: 1
### Záměna třídy (201 vs 304)
Levná 201 (manganová ocel) se někdy prodává jako 304 — vypadá stejně, ale rychle koroduje. PLS vyžaduje ověření každé tavby spektrometrem PMI v huti a náhodnou re-kontrolu při nakládce; záměna 201/304 je nejčastějším podvodem u dekoračních a svařovaných trubek. 2
### Kvalita svarového švu
Selhání svařovaných trubek se soustředí ve švu. PLS specifikuje 100% testování vířivými proudy nebo rentgenem, kde je vyžadováno, ověřuje stav svarové housenky (bez trhlin, správné protavení) a potvrzuje, že úprava švu odpovídá specifikaci (žíhaný, zpevněný za studena nebo leštěný). 3
### Povrchové důlky a zbytky moření
Špatná pasivace zanechává rezavé skvrny, které se objeví po přepravě. PLS specifikuje pasivaci a u hygienických trubek ověřuje drsnost vnitřku profilometrem; každý důlek zjištěný při předexpediční inspekci je před nakládkou odmítnut. 4
### Falešné nebo recyklované hutní certifikáty
Levní obchodníci vydávají generické MTC, které neodpovídají skutečné tavbě. PLS ověřuje čísla taveb proti hutním záznamům, vyžaduje certifikáty EN 10204 3.1 od vyrábějící hutě a u kritických objednávek zajišťuje inspekci třetí stranou (SGS/BV/TUV).
## Proč PLS Precision pro nerezové trubky
Kromě nákupu trubek PLS přidává dokončovací a obráběcí kroky, které mění trubku v produkt:
### ⚙ Dokončování vlastními silami
- Řezání, tvarování konců, ohýbání a orbitální svařování v továrně Sinbo s 518 stroji
- CNC obrábění tvarovek, přírub a zakázkových trubkových komponentů
- Leštění a pasivace podle specifikace kupujícího

### 📋 Zajištění materiálu
- Ověření PMI u každé tavby (304/316L/321/2205)
- Hutní certifikáty EN 10204 3.1 se sledovatelností tavby
- Inspekce třetí stranou (SGS/BV/TUV) u kritických objednávek

### 🌍 Exportní compliance
- Licencovaný vývozce v čínském systému exportních licencí na ocel pro rok 2026
- Plánování cílových cel a antidumpingových cel podle trhu
- Kompletní dokumentace: MTC, COO, fumigace, celní odbavení

### 📦 Kompletace na jednom místě
- Trubky + tvarovky + příruby + těsnění konsolidované v jednom kontejneru
- Sady hygienické a farmaceutické kvality s leštěnými trubkami a svařovanými sestavami
- Smíšené dávky z více klastrů (bezešvé z Wen-čou + svařované z Fo-šanu)

## Časté dotazy

#### Jaká je minimální objednací množství u nerezových trubek z Číny?
Skladové rozměry svařovaných trubek 304/316 začínají na 1-3 tunách na rozměr; bezešvé od 3-5 tun. Objednávky hutní výroby obvykle vyžadují 10-25 tun na specifikaci. PLS dokáže konsolidovat malé dávky od více dodavatelů do jednoho kontejneru a přidat tvarovky k dosažení efektivních přepravních objemů.

#### Jak vybrat mezi nerezovou trubkou 304 a 316L?
304 (18% Cr, 8% Ni) pokrývá většinu všeobecných, potravinářských a mírně korozivních aplikací. 316L přidává 2-3% molybdenu pro odolnost proti chloridům — mořská voda, chemikálie a pobřežní prostředí — za zhruba o 35-45% vyšší cenu. Pokud prostředí obsahuje chloridy nebo kyseliny, zvolte 316L; v případě pochybností požádejte o posouzení vašeho média korozním inženýrem.

#### Jaký je rozdíl mezi bezešvou a svařovanou nerezovou trubkou?
Bezešvá se tvaruje z plného bloku — bez podélného svaru — což dává rovnoměrnou pevnost pro vysokotlaké aplikace, za vyšší cenu a s delšími dodacími lhůtami. Svařovaná se tvaruje z pásu a svařuje, nabízí lepší rozměrovou konzistenci, hladší vnitřek (důležité pro hygienu) a nižší cenu. Obě jsou akceptovány normou ASTM A312; vybírejte podle tlakové třídy, média a rozpočtu.

#### Které trhy jsou pro čínské nerezové trubky uzavřené antidumpingovými cly?
EU uplatňuje 48.3-71.9% AD na bezešvé trubky (prakticky uzavřeno); Eurasijská unie 14.62-17.28% na svařované trubky; Turecko 13.82-20.50% na svařované trubky; USA 50%+ Section 232 plus další cla. Otevřené trhy: ASEAN, Blízký východ, Afrika a Latinská Amerika — růstové regiony pro nákup v roce 2026.

#### Jaký je rozdíl mezi hygienickou (A270) a průmyslovou (A312) trubkou?
Hygienická trubka A270 je určena pro hygienické aplikace: těsnější rozměrová kontrola, hladký leštěný vnitřek (Ra 0.4-0.8 µm), plné protavení svaru s broušenými/leštěnými švy a žádné štěrbiny pro bakterie. Průmyslová trubka A312 připouští hrubší vnitřek a neleštěné svary. Potravinářské, mlékárenské, nápojové a farmaceutické linky musí používat A270 nebo ekvivalenty DIN 11850.

#### Jak si mohu být jist, že moje objednávka 304 není ve skutečnosti ocel 201?
Vyžadujte testování PMI (positive material identification) u každé tavby, požadujte hutní certifikáty EN 10204 3.1 s čísly taveb a nechte MTC potvrdit vyrábějící hutí. U kritických objednávek PLS zajišťuje namátkové kontroly PMI od SGS/BV při nakládce — záměna 201/304 je nejčastějším podvodem při nákupu nerezu.

#### Dokážete dodat trubky s tvarovkami, přírubami a těsněními jako sadu?
Ano. PLS konsoliduje trubky (z Wen-čou/Fo-šanu/Chu-čou) s přírubami, koleny, T-kusy, těsněními a šrouby do jednoho kontejneru. U hygienických linek dokážeme v naší továrně v Dongguanu také obrábět, svařovat a leštit kompletní sestavy — jedna objednávka pokrývá celý trubkový systém.

#### Jak dlouho trvá objednávka nerezových trubek od objednávky po dodání?
Svařované trubky skladem: 1-2 týdny výroby + 3-5 týdnů námořní dopravy. Bezešvé skladem: 2-3 týdny. Hutní výroba: 3-5 týdnů (svařované) nebo 4-8 týdnů (bezešvé, hygienické, speciální třídy). Celková typická lhůta: 5-12 týdnů podle třídy, rozměru a množství.

## Nákup nerezových trubek z předních čínských klastrů
Pošlete nám třídu (304/316L/321/2205), normu (A312/A270/EN 10217-7), rozsah rozměrů a destinaci — do 24 hodin naceníme FOB s ověřením PMI a kompletní dokumentací. [Kontaktujte nás ](https://www.sinbo-machining.com/contact/)
