# Nákup ocelových tyčí a plechů | Betonářská výztuž, HRC, ASTM A36 | PLS

> Zajišťujeme ocelové tyče a plechy z Číny: výztuž od $448/t, HRC od $445/t, plech od $504/t. V roce 2025 vyvezeno 119M tun (GACC). Třídy ASTM A36, GB/T 700, EN 10025.

https://www.sinbo-machining.com/cs/sourcing/steel-bar-plate/

---

## Na této stránce

- Specifikace nákupu v kostce
- Proč nakupovat ocelové tyče a plechy z Číny
  - Rekordní rozsah exportu
  - Cenová výhoda
  - Kompletní škála tříd
- Výrobní klastry ocelových tyčí a plechů v Číně
- Sortiment a ceny FOB
  - Průměrná celní exportní cena (kotva 2025)
- Normy kvality a třídy
- Logistika: HS kódy, balení a doprava
  - ⚠ Specifika balení
- Orientace v clech a obchodních bariérách (2025-2026)
- Obavy kupujících: tolerance, vážení a hutní certifikáty
  - Záporná tolerance tloušťky
  - Teoretická vs. skutečná hmotnost
  - Záměna třídy
  - Vady povrchu a skladování
- Proč PLS Precision pro ocelové tyče a plechy
  - ⚙ Zpracování vlastními silami
  - 📋 Ověřování hutí
  - 🌍 Exportní compliance
  - 📦 Flexibilní množství
- Časté dotazy
- Nákup ocelových tyčí a plechů z předních čínských hutí

# Nákup ocelových tyčí a plechů z Číny
Čína v roce 2025 vyvezla 119 milionů tun hotové oceli (+7.5%, rekord) za průměrnou cenu $694/t — přičemž FOB kotace válcovaného svitku za tepla se pohybovaly kolem $450/t, zhruba o $130/t méně než hutě v EU a o $150/t méně než hutě v USA. PLS Precision zajišťuje betonářskou výztuž, válcovaný drát, svitky válcované za tepla/studena, střední plech a konstrukční profily z hutí v Tchang-šanu, Čang-ťia-kanu a Ž'-čao, včetně shody s exportními licencemi a řezání/CNC zpracování v naší továrně v Dongguanu.
## Specifikace nákupu v kostce

|  Položka |  Hodnota
|  Rozsah produktů |  Betonářská výztuž; Válcovaný drát; Svinek válcovaný za tepla; Střední plech
|  Typické specifikace |  HRB400/HRB500E, 12-40 mm, délky 12 m; HPB300 / SWRCH, svitek 6.5-12 mm; Q235B/SS400, 3-12 mm, mořené volitelně
|  Cenové rozpětí FOB |  $445 – $600
|  Typická dodací lhůta |  4-9 týdnů
|  Klíčové normy |  GB/T 700; GB/T 1591; GB/T 1499.2
|  Hlavní dodavatelské regiony |  Tchang-šan (Che-pej); Čang-ťia-kan (Ťiang-su); Ž'-čao / Laj-wu (Šan-tung); Chan-tan / Wu-an (Che-pej); An-šan / Jing-kchou (Liao-ning)

## Proč nakupovat ocelové tyče a plechy z Číny
Čína ročně vyrábí zhruba 1 miliardu tun surové oceli — asi polovinu světové produkce — a v roce 2025 vyvezla 119.02 milionu tun hotové oceli (+7.5% YoY, rekord), čímž překonala předchozí vrchol z roku 2015 (GACC, leden 2026). Exportní mix vedly ploché výrobky s 61.3%, následované tyčemi/válcovaným drátem s 16.2% a trubkami s 10.9%.
### Rekordní rozsah exportu
Export v roce 2025 vzrostl o 7.5% i přes obchodní bariéry, tažen jihovýchodní Asií, Afrikou a trzích Pásu a cesty s rychlou výstavbou infrastruktury. Dovoz se propadl na pouhých 6.06 milionu tun — důkaz konkurenceschopnosti Číny napříč třídami.
### Cenová výhoda
FOB kotace válcovaného svitku za tepla byla $450/t (Lange Steel, prosinec 2025) — zhruba o $130/t méně než hutě v EU a o $150/t méně než hutě v USA u srovnatelných tříd, rozdíl, který přetrvává i po celních kolech 2025-2026.
### Kompletní škála tříd
Každá mezinárodní specifikace se vyrábí doma: GB/T 700 a 1591, ASTM A36/A572, EN 10025 S235-S355, JIS SS400/SM490 — v tloušťkách od 0.3 mm fólie po 400 mm plech a v průměrech od 6 mm tyče po 40 mm výztuž. Pozor na změnu v roce 2026: Čína zavedla 2026-01-01 systém exportních licencí na ocel pokrývající zhruba 300 HS kódů (GACC/MOFCOM) a export sochorů v roce 2025 vzrostl o 134%, protože polotovary obcházejí mnohé celní zdi (Sina Finance, leden 2026).
## Výrobní klastry ocelových tyčí a plechů v Číně
Čínský ocelářský průmysl je ukotven ve velkých integrovaných hutních klastrech, každý s odlišnými produktovými silnými stránkami:
|  Klaster |  Specializace |  Rozsah
|  Tchang-šan (Che-pej) |  Výztuž, válcovaný drát, H-profily, svitek válcovaný za tepla (Ansteel, Jianlong, Rizhao) |  Kapacita 100+ milionů tun surové oceli
|  Čang-ťia-kan (Ťiang-su) |  Shagang — plechy, výztuž, válcovaný drát; pobřežní exportní huť |  Huť v top 3 soukromých hutí v Číně
|  Ž'-čao / Laj-wu (Šan-tung) |  Nekonečné válcování pásů ESP, střední plech, válcovaný drát |  Kapacita 30+ milionů tun
|  Chan-tan / Wu-an (Che-pej) |  Střední/těžký plech, pásy, profilová ocel |  Největší klastr plechů v Číně
|  An-šan / Jing-kchou (Liao-ning) |  Ansteel — těžký plech, lodní plech, vysokopevnostní |  Státní integrovaná základna
|  Fo-šan Le-cchung (Kuang-tung) |  Obchodní a zpracovatelské centrum oceli pro jižní Čínu |  10,000+ obchodníků, linky na stříhání/dělení
Nákupní tip: dlouhé výrobky (výztuž, profily) kupujte od hutí v Che-peji/Šan-tungu, ploché výrobky od pobřežních hutí (Shagang, Rizhao, Ansteel) pro export a pro malé dávky a zpracování s přidanou hodnotou využijte obchodní centra Le-cchung nebo Wu-si.
## Sortiment a ceny FOB
Ceny oceli sledují železnou rudu, koksovatelné uhlí a vytížení hutí. Rozpětí FOB níže kombinují nabídky Alibaba/Made-in-China (2025-2026) s burzovními kotacemi hutí (Lange Steel, Mysteel):
|  Produkt |  Specifikace |  Cena FOB (USD/t)
|  Betonářská výztuž |  HRB400/HRB500E, 12-40 mm, délky 12 m |  $448 – $495
|  Válcovaný drát |  HPB300 / SWRCH, svitek 6.5-12 mm |  $460 – $500
|  Svinek válcovaný za tepla |  Q235B/SS400, 3-12 mm, mořené volitelně |  $445 – $505
|  Střední plech |  Q235B/Q355B, 8-60 mm |  $504 – $510
|  Svinek válcovaný za studena |  SPCC/DC01, 0.5-2.0 mm |  $480 – $560
|  Pozinkovaný svitek |  DX51D Z120-Z275, 0.4-1.5 mm |  $520 – $600
|  H-profil / úhelník / U-profil |  Konstrukční profily Q235B/Q355B |  $480 – $530

### Průměrná celní exportní cena (kotva 2025)
Průměrná exportní cena byla $694/t, meziročně o 8.1% méně (CISA). Ceny se hýbou denně s železnou rudou — zafixujte kotaci s třídou + specifikací + tonáží + přístavem; PLS překotuje hutní ceny do 24 hodin.
## Normy kvality a třídy
Ekvivalence ocelových tříd je nejčastějším zdrojem zmatku při nákupu. Mapování níže používají čínské hutě k prodeji proti mezinárodním specifikacím:
|  Norma |  Rozsah |  Běžné třídy
|  GB/T 700 |  Uhlíková konstrukční ocel (Čína) |  Q195 / Q215 / Q235
|  GB/T 1591 |  Nízkolegovaná vysokopevnostní ocel |  Q355B / Q355D
|  GB/T 1499.2 |  Výztuž pro vyztužování betonu |  HRB400 / HRB500E
|  ASTM A36 |  Uhlíková konstrukční ocel (USA) |  A36 (plech/tyč/profil)
|  ASTM A572 |  Vysokopevnostní nízkolegovaná (USA) |  Gr.50 / Gr.65
|  EN 10025-2 |  Konstrukční ocel válcovaná za tepla (EU) |  S235JR / S275JR / S355JR
|  JIS G3101 / G3106 |  Válcovaná ocel pro obecné konstrukce (JP) |  SS400 / SM490A
Praktické ekvivalence: Q235 ≈ A36 ≈ SS400 ≈ S235JR; Q355 ≈ A572 Gr.50 ≈ S355JR. Potvrďte, zda objednávka vyžaduje označení CE (CPR), hutní certifikáty ASTM nebo certifikaci JIS — hutě si za dávky certifikované třetí stranou účtují malou prémii.
## Logistika: HS kódy, balení a doprava
Ocelové tyče a plechy spadají pod kapitolu HS 72 (železo a ocel): - HS 7208 — Ploché válcované výrobky za tepla (HRC, plech)
- HS 7209 — Ploché válcované výrobky za studena (CRC)
- HS 7210 — Ploché válcované povlakované výrobky (pozinkované, barevně lakované)
- HS 7213 — Válcovaný drát ve svitcích
- HS 7214 — Tyče a pruty ze železa/nelegované oceli (výztuž, kruhová tyč)
- HS 7216 — Úhelníky, tvary a profily (H-profil, U-profil, úhelník)

### ⚠ Specifika balení
- Svitky: vertikálně nebo okem na stranu, ocelové pásky + antikorozní olej
- Výztuž/profily: šestihranné svazky se 4-6 ocelovými páskami, štítek na svazek
- Plech: dřevěné podklady s ocelovými páskami; ochrana hran u leštěného plechu
- 20ft kontejner ≈ 22-25 tun výztuže/plechu; svitek vyžaduje 40ft kontejnery nebo kusovou přepravu
- Zásilky v období dešťů: VCI papír nebo voděodolný obal pro povlakované produkty
Dodací lhůta: hutní výroba 2-4 týdny (standardní třídy) nebo 3-6 týdnů (specifikace na objednávku hutě, dávky CE) + námořní doprava 3-5 týdnů. Tchien-ťin, Čching-tao a Šanghaj jsou hlavní exportní přístavy pro tyče a plechy.
## Orientace v clech a obchodních bariérách (2025-2026)
Ocel je celosvětově nejspornější obchodní kategorií. Klíčové bariéry, kterým čínské tyče a plechy čelí v roce 2026:
|  Trh |  Politika |  Dopad
|  Spojené státy |  Section 232 ocel 25%→50% (červen 2025); seznamy 301; fentanyl 20%; reciproční 10% |  Kombinovaně 50-100%+ — pro komoditní tyče/plechy prakticky uzavřeno
|  Evropská unie |  Safeguard kvóta (-47% oproti 2024) + clo 50% nad kvótu; CBAM od 2026 |  Nutná alokace kvóty + uhlíkové reportování
|  Vietnam / Korea / Mexiko / Turecko |  Antidumping na HRC, výztuž, válcovaný drát (např. Vietnam HRC AD 19.38%, 2025) |  AD cla 5-40% podle produktu/trhu
|  ASEAN / Blízký východ / Afrika |  Většinou sazby MFN nebo FTA na tyče a plechy |  Hlavní růstové trhy v roce 2026
Pozor také: čínský systém exportních licencí na ocel (účinný od 2026-01-01) vyžaduje licencované vývozce pro ~300 HS kódů — spolupráce se zavedeným vývozcem, jako je PLS, předchází zpožděním při odesílání a odmítnutím dokumentů. Sochory/bramy zůstávají alternativou pro kupující s místní válcovací kapacitou (export sochorů +134% v roce 2025).
## Obavy kupujících: tolerance, vážení a hutní certifikáty
Komoditní ocel je místem, kde čínská exportní kvalita kolísá nejvíce. Čtyři opakující se rizika, která PLS aktivně řídí: 1
### Záporná tolerance tloušťky
Hutě často válcují na spodní hranici tolerančního pásma ASTM A6 / GB/T 709. PLS specifikuje minimální tloušťku v objednávce, ověřuje ultrazvukovými tloušťkoměry při nakládce a u materiálu pod specifikaci uplatňuje cenovou korekci. 2
### Teoretická vs. skutečná hmotnost
Dlouhé výrobky se v Číně prodávají podle teoretické hmotnosti. PLS vyjasňuje metodu vážení ve smlouvě, kontroluje skutečnou hmotnost svitku v přístavu a vyrovnává rozdíly proti celní hmotnosti v destinaci. 3
### Záměna třídy
Q235 označená jako Q355 nebo A36 označená jako A572 se na obchodním trhu vyskytuje. PLS nakupuje přímo z hutí se sledovatelností tavby a u kritických objednávek zajišťuje chemické a mechanické zkoušky SGS/BV. 4
### Vady povrchu a skladování
Rez, škrábance a poškození stohováním se objevují u dávek v období dešťů nebo přebalených dávek. PLS specifikuje povrchovou úpravu (např. SPHC mořené nebo naolejované), kontroluje svitky na poškození hran a v případě potřeby používá odvlhčené kontejnery.
## Proč PLS Precision pro ocelové tyče a plechy
PLS Precision mění nákup komoditní oceli v inženýrskou výhodu:
### ⚙ Zpracování vlastními silami
- Řezání, stříhání, vrtání a CNC obrábění v továrně Sinbo s 518 stroji
- Řezání plechu plamenem/plazmou podle výkresu, přesné díly ±0.5 mm
- Zakázkové polotovary a obrobené komponenty z nakupované oceli — jedna objednávka, jedno dodání

### 📋 Ověřování hutí
- Nákup přímo z hutí se sledovatelností tavby
- Inspekce třetí stranou (SGS/BV/TUV) u dávek CE a certifikovaných dávek
- Vzorkování před odesláním a ověření rozměrů

### 🌍 Exportní compliance
- Licencovaný vývozce v čínském systému exportních licencí na ocel pro rok 2026
- Klasifikace HS, COO a plánování cílových cel
- Dokumentační balíčky (MTC, EN 10204 3.1, COO) připravené pro celnici

### 📦 Flexibilní množství
- Od jednoho kamionu o 25 tunách po hutní kontrakty na 10,000+ tun
- Řezání a kompletace malých dávek pro prototypové a údržbové objednávky
- Konsolidované kontejnery kombinující ocel s obrobenými díly

## Časté dotazy

#### Jaká je minimální objednací množství u ocelových tyčí a plechů z Číny?
Objednávky přímo z hutí obvykle začínají na 25-50 tunách na rozměr (jeden kamion je ~30-35 tun). Pod tím kupujete z obchodních center (Le-cchung, Wu-si) s malou prémií, nebo PLS dokáže konsolidovat vaše malé dávky s jinými objednávkami a nařezat na vaše rozměry interně. Výztuž a HRC pod 10 tun se k dovozu málokdy vyplatí.

#### Jak vybrat mezi Q235 a Q355 (nebo A36 a A572)?
Q235/A36 (mez kluzu 235 MPa) se hodí pro obecné konstrukční a dekorační použití; Q355/A572 Gr.50 (mez kluzu 355 MPa) je potřeba pro nosné rámy, jeřáby a těžká zařízení za zhruba o 8-15% vyšší cenu. V objednávce specifikujte minimální mez kluzu a vyžadujte, aby ji hutní certifikát uváděl — záměna je nejčastějším problémem kvality v této kategorii.

#### Jsou čínská Q235 a ASTM A36 nebo JIS SS400 stejná ocel?
Chemicky a mechanicky jsou téměř ekvivalentní (mez kluzu ~235 MPa, pevnost v tahu 370-500 MPa), ale na papíře nejsou zaměnitelné — certifikovaná objednávka A36 nebo SS400 musí být válcována podle této normy s odpovídajícím hutním certifikátem. Čínské hutě běžně válcují podle specifikací ASTM/EN/JIS pro export; potvrďte certifikaci (MTC podle ASTM A6/A20) ve své objednávce.

#### Je v roce 2026 ještě reálné vyvážet ocel do USA?
U komoditních tyčí a plechů ne — Section 232 (50%) plus cla 301, fentanyl (20%) a reciproční (10%) tlačí kombinovaná cla nad 100%. Možnosti zahrnují odeslání polotovarů (sochory/bramy, většinou málo zatížené cly) místnímu válcovníkovi nebo cílení na ASEAN, Blízký východ, Afriku a Latinskou Ameriku, kde čínská ocel čelí jen sazbám MFN nebo FTA.

#### Co znamená čínský systém exportních licencí na ocel pro mé objednávky?
Od 2026-01-01 vyžaduje export ~300 HS kódů (včetně tyčí a plechů 7208-7216) exportní licenci. To se týká hlavně dokumentace: celní odbavení mohou provést jen licencovaní vývozci a nelicencovaným obchodníkům hrozí zpoždění nebo odmítnutí. PLS je licencovaný vývozce a zajišťuje kompletní proces licence, celního odbavení a přepravy.

#### Mohu dostat ocel nařezanou na míru nebo obrobenou před odesláním?
Ano. PLS nabízí stříhání, řezání plamenem/plazmou (±0.5 mm), vrtání, frézování a plné CNC obrábění v továrně Sinbo v Dongguanu. Dostanete hotové polotovary nebo díly místo surového plechu — ušetříte na přepravě odpadu a snížíte své místní náklady na zpracování. Malá prototypová množství jsou vítána.

#### Jak ověřím, že hutní certifikát je pravý?
Vyžádejte MTC ve formátu EN 10204 3.1 s čísly taveb, poté požádejte o ověření hutí (mnohé hutě zveřejňují záznamy taveb online) nebo porovnejte s razítkem hutě. U kritických objednávek PLS zajišťuje vzorkování SGS/BV s chemickou analýzou a zkouškou tahem — výsledky obvykle do 7-10 dnů.

#### Jak dlouho trvá objednávka oceli od objednávky po dodání?
Skladové rozměry v huti nebo obchodním centru: 1-2 týdny výroby plus 3-5 týdnů námořní dopravy. Specifikace na objednávku hutě (speciální šířky, dávky s certifikací CE): 3-6 týdnů výroby. Celková typická lhůta: 4-9 týdnů. Letecká doprava je u oceli nepraktická; zrychlené možnosti se omezují na zkrácení výrobní doby.

## Nákup ocelových tyčí a plechů z předních čínských hutí
Pošlete nám třídu, rozměr, tonáž a cílový přístav — do 24 hodin naceníme aktuální FOB včetně zajištění exportní licence a volitelného interního řezání a CNC zpracování. [Kontaktujte nás ](https://www.sinbo-machining.com/contact/)
