# Nákup ventilů a trubkových tvarovek | Klaster Wen-čou, API | PLS

> Nákup kulových, šoupátkových a klapkových ventilů a trubkových tvarovek z čínského uzlu Wen-čou. Odlévané ocelové ventily od $15/ks, tvarovky 304 od $0.80/ks. Testováno podle API 598, těla ventilů CNC obrábíme vlastními silami.

https://www.sinbo-machining.com/cs/sourcing/valve-fittings/

---

## Na této stránce

- Specifikace nákupu v kostce
- Proč nakupovat ventily a trubkové tvarovky z Číny
  - Exportní dominance
  - Cenová výhoda
  - Hustota klastru
- Dodavatelská krajina ventilů a tvarovek v Číně
- Sortiment a ceny FOB
- Normy kvality a požadavky na zkoušení
  - ⚠ Běžné materiály těles
- Logistika: HS kódy a balení
  - ⚠ Požadavky na balení
- Orientace v clech a obchodních bariérách (2025-2026)
- Obavy kupujících: kvalita, certifikace a životnost
  - Materiálové podvody
  - Falešné zkušební certifikáty
  - Životnost sedel a těsnění
  - Platnost certifikace API
- Proč PLS Precision pro ventily a tvarovky
  - ⚙ CNC obrábění těles ventilů
  - 📋 Ověřovací služby
  - 🌍 Exportní zkušenosti
  - 📦 Montáž na jednom místě
- Časté dotazy
- Nakupujte ventily a trubkové tvarovky z nejlepších čínských klastrů

# Nákup ventilů a trubkových tvarovek z Číny
Čína ročně vyváží ventily za více než $16 miliard a drží 22 % světového trhu ventilů — jen okres Jung-ťia ve Wen-čou podle odhadů produkuje 45 % národní produkce. PLS Precision nakupuje ventily a trubkové tvarovky přímo z klastrů ve Wen-čou a Che-pej a v továrně Sinbo v Dongguanu o rozloze 34,000 m² k tomu přidává vlastní CNC obrábění těles ventilů, zakázkových rozdělovačů a přesných těsnicích ploch.
## Specifikace nákupu v kostce

|  Položka |  Hodnota
|  Sortiment |  Plovoucí kulový ventil; Kulový ventil (API 6D); Šoupátkový ventil; Přímý (globe) ventil
|  Typické specifikace |  Odlévaná ocel WCB, přírubový 150LB, 2-3"; WCB s čepy, 4" 150LB; Odlévaná/kovaná nerez, přírubový 150LB
|  Rozsah cen FOB |  $0.18 – $280
|  Typická dodací doba |  8-14 týdnů
|  Klíčové normy |  API 600 / 602; API 598; API 608 / API 6D
|  Hlavní dodavatelské regiony |  Wen-čou Jung-ťia (Ou-pej); Wen-čou Long-wan; Taj-čou Jü-chuan; Che-pej Cchang-čou (Meng-cchun/Jen-šan); Ťiang-su (Su-čou/Jen-čcheng)

## Proč nakupovat ventily a trubkové tvarovky z Číny
Globální trh průmyslových ventilů měl v roce 2024 hodnotu $58.8 miliardy a do roku 2031 by měl dosáhnout $78.7 miliardy při ročním růstu 4.3 % (QYResearch). Globální trh trubkových tvarovek přidává dalších $16.75 miliardy (2024) a do roku 2035 roste ročně o 8.48 % (Market Research Future). Čína je největším vývozcem v obou kategoriích.
### Exportní dominance
Čínský export ventilů (HS 8481) dosáhl v roce 2024 RMB 164.9 miliardy (+10.6 %), tedy 22 % světového exportu. Ocelové trubkové tvarovky (HS 7307) přidaly $5.66 miliardy — zhruba 25 % světového obchodu. Růst exportu táhnou trhy Blízkého východu a ASEAN (+20-45 % YoY).
### Cenová výhoda
Přírubový kulový ventil z odlévané oceli WCB 150LB začíná na $15-50/ks; závitové tvarovky 304 od $0.80/ks; tvarovky z tvárné litiny od $0.18/ks. Stejná specifikace obvykle u evropských nebo amerických dodavatelů stojí o 40-70 % více.
### Hustota klastru
Okresy Jung-ťia a Long-wan ve Wen-čou hostí 2,900+ registrovaných výrobců ventilů s produkcí roku 2025 přesahující RMB 43.9 miliardy — každý komponent ventilu, od odlitků po těsnicí kroužky, je k dispozici v okruhu 30 km. Klíčové hnací síly poptávky: projekty ropovodů a plynovodů, vodohospodářská infrastruktura, chemické provozy a systémy HVAC v jihovýchodní Asii, na Blízkém východě a v Africe (Tansun White Paper, 2026).
## Dodavatelská krajina ventilů a tvarovek v Číně
Čínský průmysl ventilů a trubkových tvarovek se soustředí do několika specializovaných klastrů, z nichž každý má jiné silné stránky:
|  Klaster |  Specializace |  Rozsah
|  Wen-čou Jung-ťia (Ou-pej) |  Kulové, šoupátkové, přímé ventily; „čínské město čerpadel a ventilů“ |  1,500+ firem; ~45 % národní produkce
|  Wen-čou Long-wan |  Klapkové a zpětné ventily; „čínské město ventilů“ |  1,400+ firem; 15%+ národní podíl
|  Taj-čou Jü-chuan |  Mosazné instalatérské ventily a tvarovky |  1,300+ firem; produkce RMB 35B+
|  Che-pej Cchang-čou (Meng-cchun/Jen-šan) |  Kolena, T-kusy a příruby z uhlíkové oceli; „hlavní město kolen Číny“ |  1,800+ firem; 30%+ trhu tvarovek pro nízké/střední tlaky
|  Ťiang-su (Su-čou/Jen-čcheng) |  High-end průmyslové ventily, jaderná třída |  600+ firem; produkce RMB 50B+
Na Alibabě vrátí dotaz „valve“ 10,000+ dodavatelů a „pipe fittings“ dalších 8,000+. Problémem nákupu není dostupnost — ale oddělení certifikovaných dodavatelů s prokázaným testováním od komoditních obchodníků. Právě tam přináší hodnotu audit továren a ověřování tlakových zkoušek ze strany PLS.
## Sortiment a ceny FOB
Cena ventilů a tvarovek kolísá 3-10x podle materiálu tělesa (WCB vs CF8 vs 316), tlakové třídy (150# vs 600#) a certifikace (API 6D / CE). Níže jsou skutečné rozsahy cen FOB z nabídek Alibaba a Made-in-China (2025-2026):
|  Produkt |  Specifikace |  Cena FOB (USD)
|  Plovoucí kulový ventil |  Odlévaná ocel WCB, přírubový 150LB, 2-3" |  $15 – $50/ks
|  Kulový ventil (API 6D) |  WCB s čepy, 4" 150LB |  $50 – $280/ks
|  Šoupátkový ventil |  Odlévaná/kovaná nerez, přírubový 150LB |  $135 – $146/ks
|  Přímý (globe) ventil |  Nerez 1-1/2" 150LB přírubový |  $20 – $75/ks
|  Klapkový ventil |  CF8 mezikružový, měkké sedlo, 150LB |  $69 – $89/ks
|  Zpětný ventil |  CF8/CF8M mezikružový kyvný, 150LB |  $89/ks
|  Nerezové kolena na tupý svar |  304/316, 1/2"-36", 90° |  $4 – $6/ks
|  Nerezová závitová kolena |  304, odlévaná 150LB |  $0.80 – $2.00/ks
|  Mosazné tvarovky |  PEX / Geka / kolena s vnitřním závitem |  $0.96 – $1.62/ks
|  Tvarovky z tvárné litiny |  Pozinkovaná/černá kolena, T-kusy |  $0.18 – $5.88/ks
Objem je hlavní nákladová páka: objednávky nad 50 kusů obvykle přinášejí 10-20 % slevu z nabídkových cen a smíšený kontejner ventilů a tvarovek je u distributorů standardní praxí.
## Normy kvality a požadavky na zkoušení
Ventily jsou tlakové bezpečnostní zařízení — shoda s normami je nepřekročitelná. V objednávce uveďte konstrukční a zkušební normy a u každé zásilky vyžadujte zkušební certifikáty.
|  Norma |  Rozsah
|  API 600 / 602 |  Šoupátkové ventily z oceli se šroubovaným víkem / kompaktní kované ocelové ventily
|  API 598 |  Inspekce a tlakové zkoušky (pevnost pláště, těsnost sedla)
|  API 608 / API 6D |  Kovové kulové ventily / potrubní ventily
|  ASME B16.34 |  Tlakově-teplotní klasifikace, přírubové/závitové/svarové ventily
|  ISO 5208 |  Tlakové zkoušky průmyslových ventilů (třídy těsnosti sedla A/B/C/D)
|  DIN 3352 / EN 593 / JIS B2071 |  Německé / evropské / japonské konstrukční normy a normy stavební délky

### ⚠ Běžné materiály těles
WCB (odlévaná uhlíková ocel A216) pro běžný provoz; CF8 (304) a CF8M (316) pro korozivní média; kovaná ocel A105 pro vysokotlaké malé ventily; tvárná litina GGG50 pro vodovodní systémy; dříky 2Cr13/SS420. Vždy potvrzujte, že třída odlitku odpovídá certifikátu — chybně označený CF8M je nejčastější kvalitativní podvod v této kategorii.
## Logistika: HS kódy a balení
Ventily a tvarovky mají odlišné klasifikace HS, které ovlivňují cla i přepravní dokumentaci: - HS 8481 — Ventily a podobná zařízení pro potrubí/kotle (8481.10 redukční, 8481.30 zpětné, 8481.40 pojistné, 8481.80 ostatní ventily, 8481.90 díly)
- HS 7307 — Tvarovky pro trubky a potrubí ze železa/oceli (7307.11/12/19 odlévané/tvárné, 7307.21/22/23 příruby a tvarovky na tupý svar)
- HS 7412 — Měděné trubkové a potrubní tvarovky

### ⚠ Požadavky na balení
- Přírubové ventily: příruby sešroubovat s překližkovými kryty; tělesa obalit pěnou
- Závitové tvarovky: protikorozní olej + smršťovací fólie, poté kartony
- Velké ventily (8"+): samostatné dřevěné bedny, exportní páskování
- Tvarovky a malé ventily: exportní kartony na paletách, kontejner 20ft ≈ 18-22 tun
Standardní dodací lhůta: odlévání 3-5 týdnů + obrábění/montáž 2-3 týdny + námořní přeprava 3-5 týdnů. U velkých objednávek počítejte celkem s 8-14 týdny.
## Orientace v clech a obchodních bariérách (2025-2026)
Celní zátěž se výrazně liší podle cílového trhu. Zde je současná situace:
|  Trh |  Politika |  Efektivní sazba
|  Spojené státy |  Section 301 (seznamy 1-3) + fentanylový příplatek 20% + reciproční 10%; ocelové tvarovky také pod Section 232 (25%→50%) |  ~55 % kombinovaně (ventily)
|  Evropská unie |  Antidumpingové clo na tvarovky z tvárné/temperované litiny; certifikáty CBAM od 2026 |  24.6% – 57.8%
|  Euroasijská unie |  Anti-dumping na šoupátkové ventily z oceli (DN50-1000) |  25.6% – 36%
|  ASEAN / Blízký východ |  Preferenční sazby RCEP; mnoho řad na 0-5% |  0% – 5%
Praktický důsledek: u programů do USA počítejte s kombinovanými cly kolem 55 % u ventilů; u EU před nabídkou ověřte aktuální antidumpingovou sazbu pro váš konkrétní typ tvarovky. ASEAN, Blízký východ a Afrika zůstávají v roce 2026 pro čínské ventily nejnákladově efektivnějšími cílovými trhy.
## Obavy kupujících: kvalita, certifikace a životnost
Kupující ventilů se kromě ceny soustavně obávají tří věcí: pravosti materiálu, dohledatelnosti zkoušek a životnosti ventilu ve skutečných provozních podmínkách. 1
### Materiálové podvody
Nejčastějším podvodem je nahrazení CF8M za CF8 nebo dokonce odlitky z 304 a WCB za nižší třídu litiny. PLS u každé kritické zakázky provádí spektrometrické kontroly (PMI) materiálu tělesa i vnitřních dílů. 2
### Falešné zkušební certifikáty
Někteří dodavatelé vydávají protokoly o tlakové zkoušce pláště/sedla, aniž by skutečně zkoušeli. PLS je u tlakových a pneumatických zkoušek podle API 598 přímo v továrně, případně vzorky před expedicí přezkouší v nezávislých laboratořích. 3
### Životnost sedel a těsnění
Sedla z PTFE a těsnění EPDM/NBR se kvalitou velmi liší. Špičkoví čínští dodavatelé dosahují životnosti cyklů evropských značek za 40-60 % ceny; levní dodavatelé selhávají během měsíců. PLS v objednávce specifikuje materiály těsnění a ověřuje šaržové certifikáty. 4
### Platnost certifikace API
Zkontrolujte, že monogram API nebo certifikát CE dodavatele je platný a pokrývá přesně danou produktovou řadu — mnoho certifikátů platí pro podobné, nikoli totožné produkty. PLS ověřuje certifikáty v databázi vydávajícího orgánu.
## Proč PLS Precision pro ventily a tvarovky
PLS Precision spojuje nejsilnější čínský klaster ventilů (Wen-čou) s vlastní schopností přesné výroby, kterou čistě obchodní společnosti nabídnout nemohou:
### ⚙ CNC obrábění těles ventilů
- Zakázková tělesa ventilů a rozdělovače obráběné v továrně Sinbo s 518 CNC stroji
- Přesné těsnicí plochy, závitové konce a přírubové plochy podle ASME B16.5
- Malosériové a prototypové komponenty ventilů bez MOQ na odlitky

### 📋 Ověřovací služby
- Audity továren v klastrech Wen-čou a Che-pej
- Ověření materiálu PMI a tlakové zkoušky API 598 s účastí svědka
- Předexpediční inspekce se zprávami s fotografiemi/videem

### 🌍 Exportní zkušenosti
- Konsolidace smíšených kontejnerů (ventily + tvarovky + zakázkové díly)
- Klasifikace HS a plánování cel podle cílového trhu
- Systémy kvality ISO 9001 / IATF 16949 v celém dodavatelském řetězci

### 📦 Montáž na jednom místě
- Montáž pohonů, osazení převodovek a zkoušky krouticího momentu
- Zakázkové identifikační štítky a balení podle specifikace kupujícího
- Dokumentační balíky (MTC, zkušební protokoly, COO) připravené pro celnici

## Časté dotazy

#### Jaká je minimální objednávka ventilů z Číny?
U standardních katalogových ventilů (kulové, šoupátkové, klapkové) většina továren ve Wen-čou přijímá jako výchozí MOQ 50-100 kusů na rozměr, případně smíšený kontejner 10,000+ kusů za distribuční cenu. Zakázková odlévaná tělesa ventilů obvykle vyžadují 100-500 kusů kvůli amortizaci nástrojů. PLS dokáže konsolidovat produkty více dodavatelů do jednoho kontejneru a rychleji dosáhnout objemové ceny.

#### Jak ověřím, že certifikát API čínského dodavatele ventilů je pravý?
Ověřte číslo certifikátu v online databázi vydávajícího orgánu (API eCertificate, DNV, TUV) a potvrďte, že rozsah pokrývá přesně danou produktovou řadu i adresu továrny. Vyžádejte si poslední zprávu z dozorového auditu a požadujte, aby tlakové zkoušky před expedicí proběhly za účasti svědka nebo byly přezkoušeny třetí stranou (SGS, TUV, Bureau Veritas). PLS toto ověření provádí jako součást své nákupní služby.

#### Jaký je rozdíl mezi tělesy ventilů CF8 a CF8M?
CF8 je odlévaný ekvivalent nerezové oceli 304 (18 % Cr, 8 % Ni) a CF8M odlévaný ekvivalent oceli 316 (s 2-3 % Mo pro odolnost proti korozi). CF8M stojí zhruba o 20-30 % více, ale vyžaduje se pro chloridy, mořskou vodu a mnoho chemických provozů. Protože oba vypadají totožně, kupující by měli vyžadovat materiálový certifikát a u kritických zakázek kontrolu spektrometrem PMI — podvod se záměnou CF8M je nejčastější kvalitativní problém při nákupu ventilů.

#### Které destinace mají v roce 2026 nejvýhodnější cla pro čínské ventily?
Země ASEAN (0-5 % v rámci RCEP), Blízký východ a Afrika jsou v současnosti nejvýhodnější — mnoho řad vstupuje bez cla nebo téměř bez cla. USA uplatňují na ventily ~55 % kombinovaných cel (301 + fentanyl + reciproční) a EU uplatňuje 24.6-57.8% antidumpingová cla na tvarovky ze železa plus od roku 2026 vykazování CBAM. U zakázek do USA zvažte nabídku DDP, aby celkové náklady na dodání byly vyjádřeny přesně.

#### Dokážete nakoupit zakázková tělesa ventilů obráběná z tyčí místo odlitků?
Ano. Továrna Sinbo v Dongguanu obrábí zakázková tělesa ventilů, rozdělovače a bloky z tyčí nebo výkovků (A105, 316, duplex) na 518 CNC strojích. Tato cesta se vyhýbá nákladům na odlévací nástroje a je ideální pro prototypy, malosériové speciály a modifikované standardní konstrukce — obvykle o 15-30 % dražší na kus než odlitky, ale bez investice do nástrojů a s rychlejšími dodacími lhůtami.

#### Jaké tlakové zkoušky mám před expedicí vyžadovat?
Vyžadujte zkoušku pláště (hydrostatickou) při 1.5x jmenovitého tlaku a zkoušku těsnosti sedla podle API 598 nebo ISO 5208, se zkušebními certifikáty pro každou šarži. V objednávce specifikujte třídu těsnosti (ISO 5208 Rate A pro absolutní těsnost). U kritických aplikací žádejte zkoušky za účasti svědka nebo inspekci třetí stranou — PLS zajistí obojí přímo v továrně.

#### Jak dlouho trvá typická zakázka ventilů od objednávky po dodání?
Standardní katalogové ventily: 2-4 týdny výroby plus 3-5 týdnů námořní přepravy. Zakázková odlévaná tělesa ventilů: přidejte 3-5 týdnů na odlití a výrobu modelu. Celková typická doba je 8-14 týdnů. Pro urgentní malé zakázky je k dispozici letecká přeprava (5-7 dnů) za zhruba 5-10x námořních nákladů.

#### Jaké platební podmínky čínští dodavatelé ventilů obvykle přijímají?
Standardní podmínky jsou 30 % záloha se zbytkem před expedicí (T/T) nebo akreditiv na viděnou u větších zakázek. Když PLS vystupuje jako váš nákupní agent, vyjednáme vaším jménem 50 % zálohu / 50 % před expedicí a kontrolu kvality držíme jako podmínku konečné platby — chráníme vás před běžnými rizky předplatby u neznámých továren.

## Nakupujte ventily a trubkové tvarovky z nejlepších čínských klastrů
Sdělte nám typ ventilu, rozměr, tlakovou třídu a cílový trh — nakoupíme z klastrů Wen-čou a Che-pej s ověřeným testováním a možnostmi vlastního CNC obrábění. [Kontaktujte nás ](https://www.sinbo-machining.com/contact/)
