# Soulad s NACE MR0175 pro CNC díly | Ropa a plyn

> NACE MR0175 jde dál než za HRC 22 max: nástrahy vydání, 17-4 PH H900 vs H1150D, limity tvrdosti podle materiálů a ověřovací dokumenty, které musí nákupčí vyžadovat.

https://www.sinbo-machining.com/cs/wiki/applications/nace-mr0175-cnc-compliance/

---

## Na této stránce

- Skutečný příběh: zamítnuto inspektorem třetí strany kvůli špatnému vydání
- Co NACE MR0175 skutečně vyžaduje — nad rámec „HRC 22 max“
- Past vydání — proč stejný díl projde, nebo neprojde podle vydání
- Pravidla podle materiálů — 17-4 PH, 4140, Inconel 718, Duplex 2205
- Jaké ověřovací dokumenty vyžadovat od dodavatele CNC obrábění
- Běžné scénáře zamítnutí — co inspektoři označují
- Vliv souladu s NACE na náklady a dodací lhůtu
- Normy a zdroje
- Časté dotazy
- Potřebujete CNC obrábění v souladu s NACE MR0175?

# Soulad s NACE MR0175 pro CNC obráběné díly: průvodce ověřením pro nákupčí v prostředí s kyselým plynem
Výkres, na kterém stojí „v souladu s NACE MR0175“, je začátek rozhovoru, ne jeho konec. Soulad patří materiálu v konkrétním stavu tepelného zpracování a v konkrétním prostředí — a vydání, které uvedete, mění odpověď. Tento průvodce říká nákupčím v ropě a plynu, co ověřovat, která čísla zpochybnit a jaké dokumenty od dodavatele CNC obrábění vyžadovat.
## Skutečný příběh: zamítnuto inspektorem třetí strany kvůli špatnému vydání
Těleso ponorného ventilu bylo obrobeno, tepelně zpracováno podle specifikace a dodáno s „v souladu s NACE MR0175“ na certifikátu. Inspektor třetí strany ho zamítl: výkres uváděl ISO 15156:2015, dodavatel ověřil tvrdost podle limitů staršího vydání a atest hutě nenesl číslo tavby, které řetězec dohledatelnosti vyžadoval. Díly byly správné ve všech ohledech kromě papírů — a v prostředí s kyselým plynem jsou papíry ten produkt.
## Co NACE MR0175 skutečně vyžaduje — nad rámec „HRC 22 max“
NACE MR0175 / ISO 15156 definuje materiály a podmínky povolené pro prostředí s kyselým plynem — provoz, kde je přítomen sirovodík (H₂S) o parciálním tlaku vyšším než 0.05 psi (0.3 kPa) (ISO 15156-1). Nad touto hranicí může H₂S vyvolat sulfidové napěťové praskání (SSC): křehký lom při napětích hluboko pod mezí kluzu. Klíčový pojem: soulad patří kombinaci materiál + stav + prostředí, ne názvu slitiny. „316 je v souladu“ je tvrzení, které takto neplatí — 316 je podmíněně přijatelná v definovaných limitech parciálního tlaku H₂S, chloridů, teploty a tvrdosti. Známé pravidlo „HRC 22 max“ platí pro uhlíkové a nízkolegované oceli (např. 4140); každá skupina materiálů má vlastní limity a vytvrzované nerezové oceli a niklové slitiny se řídí zcela jinými tabulkami.
## Past vydání — proč stejný díl projde, nebo neprojde podle vydání
NACE MR0175 byl přijat jako ISO 15156 (části 1, 2 a 3: všeobecné požadavky, uhlíkové a nízkolegované oceli, korozivzdorné slitiny) a oba názvy se postupně revidovaly (vydání ISO 15156 z let 2003, 2009 a 2015; MR0175-2021 vydaný pod AMPP). Limity tvrdosti a kritéria přijatelnosti pro konkrétní slitiny — zejména 17-4 PH — se mezi vydáními měnily. - Vždy uvádějte na výkrese přesné vydání: např. „podle NACE MR0175/ISO 15156-3:2015, tabulka A.22“.
- „NACE compliant“ bez vydání není ověřitelný požadavek — dodavatel nemůže prokázat soulad proti pohyblivému cíli a inspektor to může zamítnout jen na tomto základě.
- Ověřte, zda zákazník myslí MR0175 (číslování AMPP), nebo ISO 15156 (číslování ISO); sledují stejný technický obsah, ale mají odlišné časové osy revizí.

## Pravidla podle materiálů — 17-4 PH, 4140, Inconel 718, Duplex 2205
Každá skupina materiálů má vlastní limity. Ty, které nákupčí nejčastěji srážejí:
|  Materiál |  Pravidlo NACE (podle ISO 15156-3) |  Past pro nákupčího
|  17-4 PH (UNS S17400) |  H900 (HRC 40–47) není přijatelný; H1150 (HRC 28–32) podmíněně přijatelný; H1150D (dvojité stárnutí, max. 33 HRC, napětí ≤ 50% SMYS nebo 380 MPa) bezpodmínečně přijatelný |  Předepsání „17-4 PH H900 kvůli pevnosti“ — je to nejvyšší pevnost a nejkřehčí stav, který v prostředí s kyselým plynem rovnou selže
|  4140 / uhlíkové a nízkolegované |  Tvrdost ≤ HRC 22 (část 2) s řízeným tepelným zpracováním |  Převzetí kalené a popuštěné oceli 4140 s HRC 30+ a její označení za vyhovující
|  Inconel 718 / 625 |  Uveden v části 3 jako korozivzdorné slitiny (CRA) v definovaných stavech; preferovaný pro ponorné dříky ventilů a díly ve styku s médiem |  Předpoklad „718 je vždy v pořádku“ — stav a tváření za studena stále rozhodují
|  Duplex 2205 (S31803/S32205) |  Část 3 vyžaduje řízený obsah feritu (běžně 35–65%) a limity tvrdosti ve stavu tvářeném za studena |  Neověření rovnováhy feritu nebo tvrdosti po obrábění a tváření za studena
17-4 PH je chyba č. 1 ve specifikacích CNC obrábění pro ropu a plyn. H900 dává 1,310 MPa v tahu, ale překračuje každý strop tvrdosti pro kyselé prostředí a je to nejkřehčí stav. H1150D je průmyslový standard pro dříky ventilů, protože jedním tepelným zpracováním splňuje pevnost, tvrdost podle NACE i houževnatost.
## Jaké ověřovací dokumenty vyžadovat od dodavatele CNC obrábění
Soulad se prokazuje dokumenty, ne prohlášením. V dodacím balíčku vyžadujte všechny tyto dokumenty: - Atest materiálu (MTR) s číslem tavby — atest hutě s jakostí, chemickým složením a mechanickými vlastnostmi dohledatelnými ke konkrétní tavbě.
- Protokol o zkoušce tvrdosti po dávkách — 100% ověření tvrdosti na kritických dílech je u dříků ventilů pro kyselé prostředí normou; výsledky HRC doložené na MTR.
- Záznamy o tepelném zpracování — křivky čas–teplota a u kvalifikovaných pecí údaje TUS (měření rovnoměrnosti teploty) a SAT (test přesnosti systému) podle AMS 2750.
- Záznamy PMI (identifikace materiálu na místě) — ověření, že dodaný materiál odpovídá certifikátu.
- Písemné prohlášení o souladu s uvedením přesného vydání a tabulky (např. ISO 15156-3:2015 tabulka A.22), podepsané s dohledatelností.
Nezávislý svědek Dodavatelé mohou prohlásit soulad sami, ale nákupčí v ropě a plynu běžně vyžadují nezávislé ověření (SGS, TUV, BV nebo akreditovaná laboratoř) chemického složení a tvrdosti podle MTR — zejména u bezpečnostně kritických ponorných dílů.
## Běžné scénáře zamítnutí — co inspektoři označují

|  Scénář |  Proč je zamítnut |  Prevence
|  Tvrdost ověřená podle špatného vydání |  Past vydání: limity se mezi revizemi změnily |  Uvést na výkrese přesné vydání + tabulku
|  17-4 PH dodaný ve stavu H900 |  Překračuje strop tvrdosti pro kyselé prostředí; nejkřehčí stav |  Předepsat H1150 nebo H1150D; ověřovat tvrdost po dávkách
|  Neúplné záznamy o tepelném zpracování |  Chybí TUS/SAT nebo záznamy pece — nelze prokázat cyklus stárnutí |  Vyžadovat záznamy ve stylu AMS 2750 od certifikovaných dílen
|  Drift složení při PMI |  Dodaný materiál neodpovídá chemickému složení z certifikátu |  PMI při příjmu a po obrábění
|  Přerušený řetězec dohledatelnosti |  Chybí číslo tavby na MTR nebo se ztratila vazba na dávku |  MTR podle tavby od obrábění po konečný certifikát

## Vliv souladu s NACE na náklady a dodací lhůtu
Soulad není zdarma a pro rozpočet je důležité poctivé číslo: - Přísnější nákup materiálu (certifikované tavby, 17-4 PH v H1150D místo levného H900) a 100% zkoušení tvrdosti přidávají v typických programech pro kyselé prostředí zhruba 15–25% k celkovým nákladům na díl (syntéza z nákladových faktorů případů ropy a plynu ve Sinbo: materiál +15–20%, NDT 10–15%, tepelné zpracování 8–12%).
- Kontrola třetí stranou a dokumentace přidávají dodací lhůtu — naplánujte je do harmonogramu.
- Alternativa je horší: porucha v prostředí s kyselým plynem (SSC) je bezpečnostní incident, sankce za poškození životního prostředí a svolávací akce; nevyhovující dávky se vracejí za 3–5× náklady na soulad.
Výjimka pro nízký obsah H₂S Pod prahem parciálního tlaku H₂S 0.05 psi nemusí být MR0175 povinný. Mnoho provozovatelů přesto plní přísnější požadavky, aby se vyhnulo sporům — ověřte to u svého korozního inženýra, místo abyste předpokládali, že výjimka platí.
## Normy a zdroje
Základní normyNACE MR0175 / ISO 15156-1 Ropný, petrochemický a plynárenský průmysl — Materiály pro použití v prostředích s obsahem H₂S při těžbě ropy a plynu: část 1, všeobecné zásady (definice kyselého prostředí: parciální tlak H₂S > 0.05 psi / 0.3 kPa).ISO 15156-2 Uhlíkové a nízkolegované oceli (strop HRC 22).ISO 15156-3 Korozivzdorné slitiny (17-4 PH tabulka A.22/A.27, požadavky na ferit a tvrdost u duplexů, seznamy CRA).API 6A Zařízení pro ústí vrtu a vianoční stromy — souhra pevnosti a tvrdosti u dříků ventilů.ASTM A564 Specifikace tyčí z 17-4 PH (UNS S17400 / AISI 630) podle stavu tepelného zpracování.AMS 2750 Pyrometrie (TUS/SAT) pro kvalifikaci pecí tepelného zpracování. Odkazy na aplikaceJN Alloys 17-4 PH v ropě a plynu — tabulka vlastností podle stavu (H900–H1150M) se statusem NACE podle MR0175/ISO 15156-3 tabulky A.22.Ray-Chin Stavy spojovacích prvků z 17-4 PH — H900/H1025/H1075 nepřijatelné; H1150 podmíněně; H1150D bezpodmínečně při max. 33 HRC.Hammok Volba materiálu podle NACE MR0175 pro kyselé prostředí — materiál+stav+prostředí; 316 podmíněně; 17-4 PH H1150D při max. 33 HRC; preference slitin 718/625 CRA.Sinbo Precision Případová studie ponorného ventilu pro ropu a plyn — řádek ověření NACE, analýza 17-4 PH H900 vs H1150, nákladové faktory (materiál 15–20%, NDT 10–15%, tepelné zpracování 8–12%).
## Časté dotazy

#### Je 17-4 PH H900 v souladu s NACE? Náš výkres vyžaduje NACE MR0175, ale dodavatel tvrdí, že H900 překračuje limit tvrdosti.
Ne — H900 není pro kyselé prostředí přijatelný. H900 (HRC 40–47) překračuje strop tvrdosti pro 17-4 PH podle ISO 15156-3 a je také nejkřehčí stav. Přijatelné stavy jsou H1150 (HRC 28–32, podmíněně přijatelný) a H1150D (dvojité stárnutí, max. 33 HRC, napětí ≤ 50% SMYS nebo 380 MPa, bezpodmínečně přijatelný). Pokud váš výkres uvádí NACE, předepište H1150D a vyžadujte ověření tvrdosti po dávkách.

#### Jaký je rozdíl mezi NACE MR0175 a ISO 15156?
Jde o stejnou normu ve dvou číselných systémech. NACE MR0175 byl přijat jako ISO 15156 (části 1/2/3) a MR0175 se nyní vydává pod AMPP. Technický obsah jde souběžně, ale čísla vydání a data revizí se liší — starší vydání NACE může mít jiné limity než aktuální ISO 15156. Na výkrese vždy uvádějte přesné vydání a tabulku.

#### Může dodavatel CNC obrábění prohlásit soulad s NACE sám, nebo potřebujeme ověření třetí stranou?
Dodavatel prohlásit může, ale nákupčí v ropě a plynu obvykle vyžadují nezávislé ověření. Chemické složení a tvrdost podle MTR mají pocházet z akreditované laboratoře a kontrola třetí stranou (SGS, TUV, BV) je u bezpečnostně kritických dílů standardem. Vlastní prohlášení bez podpůrných MTR, záznamů o tvrdosti a tepelném zpracování berte jako varovný signál.

#### Kolik přidá soulad s NACE k ceně CNC obráběného dílu?
V typických programech pro kyselé prostředí zhruba 15–25% z celkových nákladů na díl. Důvody: materiál z certifikovaných taveb (např. 17-4 PH v H1150D místo H900), 100% zkoušení tvrdosti, PMI, dokumentace tepelného zpracování a kontrola třetí stranou. Alternativa je horší — nevyhovující dávky se vracejí za 3–5× náklady na soulad a porucha v provozu stojí mnohem víc.

#### Co se stane, když díly při montáži v provozu nevyhoví požadavkům NACE?
Sulfidové napěťové praskání může způsobit bezpečnostní incident, sankci za poškození životního prostředí a svolávací akci. Právně nesou odpovědnost nákupčí i dodavatel, ale pokud nákupčí soulad s NACE vyžadoval a ověřil (přesné vydání, MTR, tvrdost, záznamy o tepelném zpracování), dokumentace přesouvá hlavní odpovědnost na dodavatele. Papíry jsou ten produkt.

#### Potřebujeme soulad s NACE pro aplikace s nízkým parciálním tlakem H2S?
Pod prahem parciálního tlaku H₂S 0.05 psi (0.3 kPa) nemusí být MR0175 povinný. Mnoho provozovatelů přesto plní přísnější požadavky, aby se vyhnulo budoucím sporům a protože se podmínky během životnosti pole mění. Ověřte u svého korozního inženýra, zda výjimka skutečně platí — nepředpokládejte to jen z výkresu.
Použité zdroje a normy 1- NACE MR0175 / ISO 15156-1: Ropný, petrochemický a plynárenský průmysl — Materiály pro prostředí s obsahem H2S: část 1, všeobecné zásady (práh kyselého prostředí 0.05 psi / 0.3 kPa)
1- ISO 15156-2: Materiály pro prostředí s obsahem H2S — část 2: Oceli odolné proti praskání, uhlíkové a nízkolegované (strop HRC 22)
1- ISO 15156-3: Materiály pro prostředí s obsahem H2S — část 3: Korozivzdorné slitiny odolné proti praskání (17-4 PH tabulka A.22/A.27; požadavky na ferit a tvrdost u duplexů; seznamy CRA)
1- API 6A: Zařízení pro ústí vrtu a vianoční stromy — souhra pevnosti a tvrdosti u dříků ventilů
1- ASTM A564/A564M: Specifikace tyčí z 17-4 PH (UNS S17400 / AISI 630) podle stavu (mechanická minima H900–H1150M)
1- AMS 2750: Pyrometrie — měření rovnoměrnosti teploty (TUS) a test přesnosti systému (SAT) pro pece tepelného zpracování
1- JN Alloys: Nerezová ocel 17-4 PH v ropném a plynárenském průmyslu — tabulka vlastností podle stavu se statusem NACE (H900 zamítnut; H1150 při stropu 33 HRC; H1150M max. houževnatost)
1- Ray-Chin: Stavy spojovacích prvků z 17-4 PH H900–H1150D — přijetí podle NACE: H900/H1025/H1075 nepřijatelné; H1150 podmíněně; H1150D bezpodmínečně při max. 33 HRC
1- Hammok: Volba materiálu podle NACE MR0175 pro kyselé prostředí — materiál+stav+prostředí; 316 podmíněně; 17-4 PH H1150D při max. 33 HRC; preference slitin 718/625 CRA
1- Sinbo Precision: Případová studie ponorného ventilu pro ropu a plyn — řádek ověření NACE, analýza 17-4 PH H900 vs H1150, nákladové faktory (materiál 15–20%, NDT 10–15%, tepelné zpracování 8–12%)

## Potřebujete CNC obrábění v souladu s NACE MR0175?
Pošlete nám výkres — potvrdíme podmínky kyselého prostředí, cestu tepelného zpracování a balíček dokumentace a do 3 pracovních dnů vrátíme nabídku s plnou dohledatelností. [Vyžádat cenovou nabídku ](https://www.sinbo-machining.com/quote/)
