# Prémiové CNC objímky pro kola vs 3D tištěný titan

> Malosériové titanové rámy kol: CNC objímky za $45, nebo 3D tištěné objímky za $180? Trojúhelník náklady–tvar–dodací lhůta, kde hybridní výroba skutečně vítězí, a na co se zeptat svého dodavatele.

https://www.sinbo-machining.com/cs/wiki/applications/premium-bike-titanium-lugs-vs-3d-printed/

---

## Na této stránce

- Rozhodnutí, které většina prémiových značek kol dělá špatně
- Co každý proces skutečně umí — srovnání vedle sebe
- Skutečné náklady — proč je nabídka $45 vs $180 zavádějící
- Dodací lhůta a velikost dávky — kde se matematika obrací
- Hybridní vzorec výroby, který skutečně funguje
- Na co se zeptat každé dílny (CNC i 3D tisk) před podpisem
- Časté dotazy
- Potřebujete CNC obrábění nebo hybridní výrobu pro malosériový titanový díl?

# CNC objímky pro prémiová kola vs 3D tisk: co vítězí u malosériových titanových rámů (a proč by to mělo zajímat vašeho finančního ředitele)
Malá specializovaná značka kol dostane dvě cenové nabídky na titanovou objímku hlavové trubky: $45 od CNC dílny a $180 od 3D tiskové služby. Finanční ředitel říká, že vítězí CNC. Konstruktér říká, že 3D tisk je jediná cesta k protáhlému organickému tvaru, který nakreslil. Majitel značky klade otázku, kvůli které tato stránka existuje: kdo má pravdu a jaká je třetí možnost, kterou nikdo nekalkuluje?
## Rozhodnutí, které většina prémiových značek kol dělá špatně
Výchozí mentální model v prémiovém světě kol je binární: CNC obrábění pro tradicionalisty, 3D tisk pro futuristické značky. Realita je taková, že u malosériových titanových rámů (30–200 kusů ročně, objímkové sady v množství 60–400 kusů) není správnou odpovědí ani jedna z čistých variant. Správnou odpovědí je hybrid: obrobit na CNC rozhraní trubek (kde záleží na toleranci a kvalitě povrchu), vytisknout protáhlý tvar na 3D tiskárně (kde záleží na konstrukční volnosti) a potom je spojit. Co tato stránka projde: - Co CNC obrábění a SLM (Selective Laser Melting, dominantní proces 3D tisku titanu) skutečně umí dodat pro objímku kola v roce 2026
- Skutečné náklady na jednu objímku, včetně všech nákladů, které nabídka na kus skrývá (nástroje, následné zpracování, kontrola, zmetkovitost)
- Kompromisy mezi tvarem a dodací lhůtou, které řídí konstrukční rozhodnutí
- Hybridní vzorec výroby, který používají specializované značky, jež skutečně dodávají 100+ titanových rámů ročně
- Na co se zeptat každé dílny (CNC i 3D tisk) před podpisem objednávky

## Co každý proces skutečně umí — srovnání vedle sebe
U titanové objímky hlavové trubky (typická hmotnost hotového dílu 60–120 g, 50–80 mm v nejdelším rozměru, tloušťka stěny 0.8–2.5 mm v částech, které přijímají trubku) mají oba procesy velmi odlišné konstrukční a výrobní možnosti. Následuje vzájemně ověřené srovnání.
|  Atribut |  CNC obrábění (z polotovaru nebo desky Ti-6Al-4V) |  SLM 3D tisk (laserové tavení prášku Ti-6Al-4V v podložce)
|  Volnost tvaru |  Omezeno na obrobitelnou geometrii. Žádná vnitřní podříznutí, žádné uzavřené objemy, žádné prvky stěny <0.5 mm. Vnější zaoblení ≥1 mm, vnitřní rádiusy ≥0.5 mm typicky. |  Téměř úplná volnost. Vnitřní mřížkové struktury, organické vnější povrchy, konformní vnitřní kanály, proměnná tloušťka stěny. Jediným omezením je přístup pro odstranění prášku.
|  Kvalita povrchu po tisku / po obrábění |  Ra 0.4–1.6 µm typicky z hrubovacího a dokončovacího průchodu. Připraveno pro konečné tryskání nebo leštění. |  Ra 6–20 µm na vnějších površích (přilepené částice prášku), drsnější ve vnitřních kanálech. Vyžaduje následné zpracování: omílání v médiu, CNC obrábění kritických rozhraní, tryskání, ruční dokončení.
|  Rozměrová přesnost |  ±0.025 mm dosažitelné na kritických prvcích (vnitřní průměr trubky, šroubové otvory, dosedací plochy) při správném upnutí. |  ±0.1–0.2 mm na tisknutých prvcích; ±0.05 mm dosažitelné na prvcích, které jsou po tisku dokončovacím obráběním opracovány.
|  Využití materiálu |  10–20% výchozího polotovaru se stane dílem. 80–90% jsou třísky, které se recyklují, ale představují náklad na materiál. |  90–95% prášku se stane dílem (nespotřebovaný prášek se znovu použije). U titanu je prášek sám o sobě hlavním nákladovým faktorem.
|  Náklady na přípravky |  $200–$2,000 za CNC přípravky a tvarové nástroje na míru (pro protáhlý tvar). Pro sadu 4 objímek rámu 4 přípravky. |  Žádné pro samotný díl. 3D tiskárna je nákladem tiskové služby, ne nákladem na díl.
|  Typická velikost dávky, kde tento proces vítězí |  50+ kusů (nebo kdekoli je konstrukce obrobitelná a tolerance úzké) |  1–100 kusů (nebo kdekoli konstrukce využívá volnost, kterou CNC nedokáže)
|  Dodací lhůta na dávku (po zmrazení konstrukce) |  2–4 týdny na programování + první kus + výrobní běh |  1–3 dny na stavbu + 1–2 týdny na následné zpracování (odstranění pnutí, HIP, obrábění, dokončení)
Řádek s volností tvaru je ten, který finanční ředitel obvykle podceňuje. Konstruktér, který nakreslí organickou protáhlou objímku s vnitřní mřížkovou výztuží, žádá tvar, který CNC nedokáže vyrobit — ne proto, že by CNC dílna byla špatná, ale proto, že konstrukce obsahuje geometrii vyžadující úběrové obrábění z pěti různých upnutí, a při malých sériích kumulativní náklady na seřízení vychýlí ekonomiku jednotkového kusu. SLM vytiskne stejný tvar za 18 hodin bez jakýchkoli nákladů na seřízení kromě stavební desky. Klíčové zdroje dat: mechanické vlastnosti Ti-6Al-4V podle ASTM B348 / AMS 4911. Procesní způsobilost SLM podle datových listů EOS M290 / SLM Solutions 280. Rozsahy kvality povrchu a tolerance podle ASTM F3301 (metody následného zpracování aditivně vyráběného titanu). Obráběcí praxe podle aplikačních příruček Sandvik a Kennametal pro Ti-6Al-4V.
## Skutečné náklady — proč je nabídka $45 vs $180 zavádějící
Nabídka na kus, kterou vám dá CNC dílna, je cena dílu u stroje včetně materiálu a standardní kontroly. Nabídka na kus, kterou vám dá 3D tisková služba, je cena stavby včetně materiálu a standardního následného zpracování. Ani jedna nabídka nezahrnuje všechny náklady, které musí značka absorbovat, aby dostala hotovou, certifikovanou objímku připravenou k navaření na rám. Zde je úplná nákladová skladba pro malosériovou titanovou objímku hlavové trubky (uvažováno 60–100 kusů ročně, konstrukce s obrobitelnými rozhraními trubek i s volným vnějším tvarem):
|  Nákladová položka |  Pouze CNC (obrobitelná konstrukce) |  Pouze SLM (volný tvar, bez dokončovacího obrábění) |  Hybrid (tělo SLM + CNC dokončení rozhraní trubek)
|  Posouzení konstrukce pro výrobu (DFM) |  $0–$500 (CNC dílny to často dělají zdarma) |  $500–$2,000 (DFM tiskové služby) |  $1,000–$3,000 (oba procesy)
|  Programování + přípravky (jednorázově, na konstrukci) |  $400–$1,500 |  $200–$800 (příprava stavby, návrh podpůrných struktur) |  $1,500–$3,500
|  Materiál (Ti-6Al-4V) |  Polotovar nebo deska, ~$80–$150/kg, 60–80% ztráta výtěžnosti na třísky |  prášek, ~$300–$500/kg, 90%+ využití |  Prášek pro tělo, polotovar pro prvky vytvořené dokončovacím obráběním
|  Strojní čas (na kus) |  45–90 min CNC obrábění, ~$30–$60 náklady na stroj při $50/hod |  12–24 hod stavby sdílených mezi ~20–50 kusy na jedné stavební desce, ~$80–$150 na kus při sazbách služby |  Stavba + 15–25 min dokončovacího obrábění na kus
|  Následné zpracování (HIP, odstranění pnutí, odstranění podpor) |  U takto obráběného Ti-6Al-4V v této geometrii není nutné |  HIP (teplé izostatické lisování) $30–$80/kus pro uzavření vnitřní pórovitosti, odstranění podpor $10–$30/kus |  Stejné jako pouze SLM
|  Dokončení (tryskání, ruční leštění, eloxování) |  $5–$15/kus |  $20–$50/kus (povrch ze SLM je mnohem drsnější) |  $15–$30/kus
|  Kontrola (CMM, rozměrová zpráva) |  $10–$25/kus (plný cyklus CMM) |  $20–$40/kus (CT sken volitelně +$50/kus pro kritické díly) |  $20–$40/kus
|  Nabídnutá cena za kus (typicky) |  $45–$80 |  $180–$350 |  $120–$220
|  Rezerva na zmetky / přepracování (v oboru typicky 5–10%) |  $5–$8 |  $15–$30 |  $10–$20
|  Celkové náklady na kus (60–100 ks/rok) |  $50–$90 |  $200–$380 |  $130–$240
Sloupec pouze CNC předpokládá, že konstrukce je obrobitelná — žádná vnitřní mřížka, žádná podříznutí, žádný organický vnější povrch. Pokud se značka zavázala konstruktérovi, který nakreslil volný tvar, sloupec pouze CNC není k dispozici; značka je podle definice ve sloupci pouze SLM nebo hybrid. Hybridní sloupec je ten, který se v obou nabídkách objevuje jen zřídka. 3D tisková dílna nacení stavbu; CNC dílna nacení obrábění. Značka je integrátor a musí zajistit, aby oba procesy fungovaly společně. Při správném provedení dodá hybrid tvar, který konstruktér chtěl, za cenu mezi oběma extrémy; při špatném provedení hybrid zdvojnásobí dodací lhůtu i náklady na kontrolu. Otázka finančního ředitele, která rozhodnutí přerámuje: „Jaké jsou náklady na jeden dodaný rám, včetně konstrukční volnosti, která prodává kolo za $8,000?“ Pokud je volný tvar objímky vizuálním podpisem značky a umožňuje prodávat kolo za $9,500 místo $8,000, příplatek za pouze SLM nebo hybrid se vrací u každého rámu. Pokud se kolo prodává na základě jízdních vlastností a objímka je uvnitř hlavové trubky neviditelná, vyhrává nákladově varianta pouze CNC a konstruktérovi je třeba říct, aby objímku překreslil do obrobitelného tvaru.
## Dodací lhůta a velikost dávky — kde se matematika obrací
Dodací lhůta je oblast, kde se CNC a 3D tisk chovají nejprotiintuitivněji. Dodací lhůtu CNC dílny určuje především programování a přípravky (jednorázově, amortizované v dávce). Dodací lhůtu 3D tiskové dílny určuje především samotná stavba, která je z velké části fixní bez ohledu na to, kolik dílů je na stavební desce (do kapacity desky). To znamená, že dodací lhůta na kus u 3D tisku klesá s rostoucí velikostí dávky, zatímco u CNC je na kus přibližně konstantní.
|  Velikost dávky |  Dodací lhůta CNC (celá dávka) |  CNC na kus |  Dodací lhůta SLM (celá dávka) |  SLM na kus
|  10 kusů |  2–3 týdny (1 týden programování, 1–2 týdny obrábění) |  1.0–1.5 dne/kus |  1–2 týdny (3 dny stavba + 1–2 týdny následné zpracování) |  0.7–1.4 dne/kus
|  50 kusů |  3–5 týdnů |  0.4–0.7 dne/kus |  1.5–2.5 týdne (stavba je stejná; následné zpracování paralelně) |  0.2–0.35 dne/kus
|  200 kusů |  6–10 týdnů (obrábění je úzké místo) |  0.2–0.35 dne/kus |  2–4 týdny (více stavebních desek, stále vázáno následným zpracováním) |  0.07–0.14 dne/kus
|  500 kusů |  12–20 týdnů (potřeba 2. směna nebo 2. stroj) |  0.17–0.28 dne/kus |  3–6 týdnů (3–4 stavební desky, úzké místo následné zpracování) |  0.04–0.08 dne/kus
Překryv je reálný: u dávek nad ~200 kusů klesá dodací lhůta na kus u 3D tisku pod úroveň CNC a náklady na kus se začínají sbližovat s hybridním modelem. Pod ~50 kusů vítězí 3D tisk na dodací lhůtu jen tehdy, když konstrukci nelze obrábět. Mezi 50 a 200 kusy rozhoduje o volbě otázka konstrukční volnosti, ne náklady nebo dodací lhůta. Překryv podle velikosti dávky také závisí na tom, co značka s díly dělá. Pokud jsou objímky součástí číslované limitované edice rámu (např. 30 rámů ročně, 4 objímky na rám, 120 objímek), značka je v pásmu, kde je hybridní výroba nejsilnější odpovědí. Pokud značka dělá 500 rámů ročně a objímka je známý obrobitelný tvar, správnou odpovědí je CNC a příplatek za 3D tisk je vyhozený. Poznámky k procesu u 3D tištěných titanových objímek: Dodací lhůtu a náklady určuje následné zpracování, ne samotná stavba. Typická posloupnost je: (1) stavba (12–24 hod na desce), (2) odstranění pnutí při 700–800 °C v argonu (8–12 hod včetně náběhu), (3) drátové EDM nebo ruční odříznutí pro oddělení dílů ze stavební desky, (4) HIP při 920 °C / 100 MPa / 4 hod pro uzavření vnitřní pórovitosti (povinné u dílů namáhaných únavou), (5) odstranění podpor a broušení povrchu, (6) dokončovací obrábění kritických rozhraní, (7) tryskání a ruční dokončení, (8) rozměrová kontrola. Samotný HIP cyklus přidává každé dávce 2–3 pracovní dny.
## Hybridní vzorec výroby, který skutečně funguje
Vzorec, na kterém se specializované značky vyrábějící 100+ titanových rámů ročně ustálily, je hybrid: vytisknout většinu objímky na 3D tiskárně (část s volným vnějším tvarem a vnitřní mřížkou), dokončovacím obráběním na CNC obrobit kritická rozhraní a potom dodat na stavbu rámu. CNC dokončení je typicky omezeno na 3–5 prvků na objímku: vnitřní průměr trubky (kde se trubka navařuje, tolerance ±0.05 mm), dosedací plochy (kde objímka dosedá na další objímku nebo hlavovou trubku, rovinnost 0.05 mm) a šroubové otvory nebo čepové díry (tolerance H7). Proč tento vzorec vítězí: - Konstrukční volnost tam, kde na ní záleží. Vnější tvar zůstává volný; konstruktér není omezen na obrobitelnou geometrii.
- Tolerance tam, kde na ní záleží. Plochy připravované pro svar a dosedací plochy jsou obrobeny podle specifikace, nezůstávají na toleranci SLM ±0.1–0.2 mm.
- Kvalita povrchu tam, kde na ní záleží. Vnější vizuální povrch může zůstat po tisku (nebo být omílán v médiu do stejnoměrné matné podoby), zatímco funkční povrchy jsou obrobeny na kvalitu, která čistě svařuje a těsní proti dalšímu dílu.
- Náklady uprostřed. Hybridní náklady ($120–$220 na objímku) jsou mezi pouze CNC ($45–$80) a pouze SLM ($180–$350). Příplatek proti pouze CNC kupuje konstrukční volnost; úspora proti pouze SLM plyne z toho, že se dokončovacím obráběním neobrábí celý díl.
Úskalím integrace je, že v kritické cestě jsou nyní dva různí dodavatelé. Značka potřebuje: 1- Jednoho vlastníka dílu. Integrátorem je buď 3D tisková dílna, nebo CNC dílna a ta dodává hotovou objímku. Značka nechce být integrátorem při 100–200 objímkách ročně.
1- Jednotné schéma základen. Krok 3D tisku musí vytisknout prvky základen, které krok CNC dokáže upnout bez opakovaného upínání od nuly. To je rozhovor o DFM ve fázi konstrukce, ne rozhovor o řetězení tolerancí ve fázi kontroly.
1- Kontrolu v kroku integrace. Kontrola konečné objímky na CMM (po CNC dokončení) je jediný způsob, jak zachytit případ, kdy smrštění z 3D tisku posunulo základnu mimo polohu pro krok CNC.
Dva způsoby, jak uspořádat vztah s integrátorem: (1) Jeden dodavatel, dva procesy. Některé velké tiskové služby (Protolabs, Xometry, Hubs) nabízejí SLM i CNC v rámci jedné objednávky; kontrola i předání jsou uvnitř jednoho QMS. (2) Dva dodavatelé, jeden integrátor vlastněný značkou. Malý počet CNC obráběcích dílen bude pro značku dělat integrátora, nakoupí tělo SLM od tiskové služby a před dodáním značce je ve vlastní dílně dokončovacím obráběním obrobí. Tento model funguje dobře, když má značka 3–5letý cyklus modelu rámu a integrátor se může díl naučit.
## Na co se zeptat každé dílny (CNC i 3D tisk) před podpisem
Otázky, které oddělí dílnu, jež dokáže dodat vaši objímku, od dílny, jež dodá podobný kus, který správně nesvařuje nebo nevydrží únavu. Použijte tento seznam ve fázi poptávky (RFQ); každá dílna, která na ně nedokáže odpovědět písemně, není na zakázku prémiové titanové objímky připravena.
|  Otázka |  Proč je důležitá |  Jak vypadá dobrá odpověď
|  Jaký materiálový certifikát Ti-6Al-4V dodáváte s každou dávkou? |  Stavitelé rámů i majitelé značek potřebují znát chemické složení, tavbu a mechanické vlastnosti pro záruku a případná regulatorní podání (např. označení CE pro Evropu). |  Atest výrobce podle ASTM B348 / AMS 4911 se skutečným složením tavby, mechanickými vlastnostmi a dohledatelností k šarži prášku (SLM) nebo k tavbě polotovaru (CNC).
|  Jaká je vaše posloupnost následného zpracování u objímek SLM a je zahrnut HIP? |  Tištěný SLM Ti-6Al-4V má vnitřní pórovitost, která zabíjí únavovou životnost. HIP (teplé izostatické lisování) je povinný u každého konstrukčního dílu namáhaného únavou. |  Výslovná odpověď: „odstranění pnutí při 730 °C, HIP při 920 °C / 100 MPa / 4 hod podle ASTM F3301, potom dokončovací obrábění.“ Pokud HIP v nabídce není, zeptejte se proč a jaké je zdůvodnění únavy.
|  Jakou rozměrovou kontrolu provádíte a mohu dostat zprávu z CMM? |  Tolerance objímky jsou ±0.05 mm na vnitřním průměru trubky a na dosedacích plochách. Cokoli volnějšího se buď nesvaří, nebo nedosedne k další objímce. |  100% kontrola na CMM u kritických prvků se zprávou dodanou s dávkou. U dílů SLM navíc zpráva z CT skenu na výběrovém základě pro potvrzení, že vnitřní pórovitost je uzavřena.
|  Jaká je vaše typická dodací lhůta u 50 kusů? U 200 kusů? |  Dodací lhůtu u malé dávky určuje programování a následné zpracování, ne strojní čas. Odpověď dílny prozradí její skutečnou kapacitu a vztahy s poddodavateli. |  Konkrétní odpověď s rozpisem: čas programování, čas stavby/obrábění, čas následného zpracování. Vágní „3–4 týdny“ bez rozpisu je varovný signál.
|  Můžete podepsat NDA a dohodu o zadržení nástrojů? |  Prémiové objímky kol jsou duševním vlastnictvím značky. Přípravek (CNC) nebo soubor stavby (SLM) a programování jsou obchodní tajemství, která s dílnou odejdou, nejsou-li chráněna. |  Standardní vzájemné NDA, 5leté zadržení nástrojů, nástroje zničeny nebo vráceny na konci životnosti, žádné použití konstrukce dílu pro jiné zákazníky. Většina renomovaných dílen s tím souhlasí; odmítnutí je varovný signál.
|  Jaká je vaše zmetkovitost u tohoto typu dílu? |  Zmetkovitost je poctivé hodnocení dílny, jak často to pokazí. 2–5% je u prvních kusů a malých dávek normální; 10%+ znamená, že dílu ještě nerozumí. |  Konkrétní číslo s rozpisem (chyba programování, chyba stroje, neúspěšná kontrola, vada materiálu). Pokud číslo neřeknou, skutečná míra je vysoká.
Jediná otázka, která odhalí nejvíce problémů s kvalitou dílny: „Ukažte mi zprávu z CMM z dávky, kterou jste dodali za posledních 60 dní na podobný díl.“ Dílna, která má kontrolu v pořádku, pošle do hodiny vzorovou zprávu (se začerněným jménem zákazníka). Dílna, která ji v pořádku nemá, nepošle nic. Oborové reference: ASTM F3301 „Post Processing Methods for Additively Manufactured Titanium“; ASTM F3091 / F3044 „Standard Specification for Powder Bed Fusion of Plastic / Metal“; ISO/ASTM 52900 „Additive manufacturing — General principles — Fundamentals and vocabulary“; ISO/ASTM 52911 (procesní specifikace pro práškové tavení kovů). To jsou normy, které záruční inženýr značky i stavitel rámu rozpoznají.
## Časté dotazy

#### Je CNC objímka za $45 skutečně srovnatelná s 3D tištěnou objímkou za $180?
Většinou ne — obě nabídky jsou na jiné díly. CNC objímka za $45 je pro obrobitelnou konstrukci: žádná vnitřní mřížka, žádná podříznutí, žádné organické vnější povrchy, rozhraní trubek obrobitelná z jednoho upnutí. Objímka SLM za $180 je pro volný tvar: tvar, který CNC dílna nedokáže vyříznout z jednoho upnutí (nebo vůbec) bez 5osého obrábění a tuctu upnutí, což by při malých sériích vytlačilo cenu CNC na $300+. Správné srovnání je: pokud je vaše konstrukce obrobitelná, vítězí CNC na náklady. Pokud obrobitelná není, volba je SLM, nebo překreslení. Hybrid (tělo SLM + CNC dokončení kritických rozhraní) je třetí možnost za $120–$220 na kus.

#### Je 3D tištěný titan stejně pevný jako titan obráběný na CNC pro rám kola?
Může být — s HIP po zpracování a dokončovacím obráběním kritických rozhraní. Tištěný SLM Ti-6Al-4V má vnitřní pórovitost (typicky 0.5–2% objemu), která snižuje únavovou životnost o 30–60% ve srovnání s tvářeným materiálem. Teplé izostatické lisování (HIP) při 920 °C / 100 MPa / 4 hod tuto pórovitost uzavře a vrátí únavovou životnost na 10–15% od tvářeného materiálu. Háček: HIP je příplatek $30–$80 na kus a přidává dávce 2–3 dny dodací lhůty. Pokud dílna nabízí 3D tištěný titan na konstrukčně kritický díl bez HIP v procesu, objímka nakonec selže únavou — obvykle u hlavové trubky, kde je namáhání nejvyšší.

#### Jaká je minimální velikost dávky, kdy CNC vítězí na náklady?
U obrobitelné titanové objímky vítězí CNC na náklady na kus zhruba od 50 kusů ročně a nákladová výhoda roste s velikostí dávky. Pod 50 kusů ročně se jednorázové náklady na programování a přípravky ($400–$1,500) amortizují na tak málo kusů, že cena CNC na kus je blíž $80–$120, tedy v hybridním pásmu. U volných tvarů, které nelze hospodárně obrábět, je otázka velikosti dávky bezpředmětná — 3D tisk nebo hybrid je jediná možnost bez ohledu na velikost dávky.

#### Jakou dodací lhůtu mám čekat u 50 titanových objímek?
U 50 objímek jsou typické dodací lhůty: pouze CNC (obrobitelná konstrukce): 3–5 týdnů (1 týden programování, 2–4 týdny obrábění podle kapacity dílny); pouze SLM: 1.5–2.5 týdne (3 dny stavba, 1–2 týdny následné zpracování s dominancí HIP a odstranění pnutí); hybrid (tělo SLM + CNC dokončení): 3–4 týdny (1−1.5 týdne SLM, 1−2 týdny následné zpracování a dokončovací obrábění, plus čas na předání). Hybridní dodací lhůta je delší než u kteréhokoli jednotlivého procesu, protože oba kroky jsou sekvenční a předání mezi dodavateli přidává 2–5 dní, pokud jeden dodavatel není integrátorem.

#### Potřebuji HIP u 3D tištěné titanové objímky?
Ano — u každého konstrukčního dílu namáhaného únavou je HIP povinný. Tištěný SLM Ti-6Al-4V má 0.5–2% vnitřní pórovitosti z dynamiky tavné lázně laseru. Tato pórovitost je místem vzniku únavových trhlin. U objímky kola (hlavová trubka, středové složení, patky) s cyklickým zatížením při každé jízdě selže objímka bez HIP únavou v 10–30% cyklů objímky s řádně provedeným HIP. Relevantní normy jsou ASTM F3301 (metody následného zpracování) a ASTM F3091/F3044 (procesní specifikace pro práškové tavení kovů). Pokud vaše 3D tisková služba nezahrnuje HIP v nabídce, najděte si takovou, která ho zahrnuje, nebo buďte připraveni absenci zdůvodnit únavovým testem konkrétního dílu.

#### Co je hybridní výroba a vyplatí se režie na integraci?
Hybridní výroba objímek kol znamená vytisknout většinu objímky na 3D tiskárně (volný vnější tvar a případnou vnitřní mřížku) a dokončovacím obráběním na CNC dokončit kritická rozhraní (vnitřní průměr trubky, dosedací plochy, šroubové otvory). Vyplatí se to při 50–200 kusech ročně u volného tvaru, protože získáte tvar, který konstruktér chtěl, za $120–$220 na kus — mezi nákladem $45 u pouze CNC (kdyby byla konstrukce obrobitelná) a nákladem $180–$350 u pouze SLM. Režie na integraci je reálná: dva dodavatelé, dvě dodací lhůty, jeden vlastník dílu. Nejlepší způsob je udělat integrátorem jednoho dodavatele (buď 3D tiskovou dílnu, nebo CNC dílnu), aby značka nestála uprostřed předávky.

#### Mohu po prvním kusu přejít z CNC na 3D tisk (nebo naopak)?
Ano, ale čekejte 4–8 týdnů inženýrské práce a některé změny konstrukce. Přechod z CNC na SLM obvykle znamená překonstruovat díl tak, aby přidal prvky, které jste nedokázali obrobit (vnitřní mřížka, organické vnější povrchy), a odstranil prvky, které se špatně tisknou (ostré vnitřní rohy, stěny <0.4 mm, velké ploché převisy vyžadující podpory). Přechod ze SLM na CNC znamená překonstruovat díl tak, aby se odstranily neobrobitelné prvky, a přijmout jiný vnější tvar. V obou směrech je třeba nový první kus znovu ověřit kontrolou na CMM a (u SLM) CT skenem. Plánujte přechod jako projekt na 6–10 týdnů, ne jako výměnu za 2 týdny.
Použité zdroje a normy 1- ASTM B348-21: Standard Specification for Titanium and Titanium Alloy Bars and Billets — odkaz pro certifikaci materiálu Ti-6Al-4V, atest tavby a chemické složení u CNC polotovaru.
1- AMS 4911T: Titanium Alloy, Sheet, Strip, and Plate (Ti-6Al-4V, annealed) — letecká materiálová specifikace pro desku Ti-6Al-4V používanou jako výchozí polotovar pro CNC; odkaz pro mechanické vlastnosti.
1- ASTM F3301-18: Standard for Post Processing Methods for Additively Manufactured Titanium — odkaz pro HIP, odstranění pnutí a posloupnost následného zpracování konstrukčních dílů z Ti-6Al-4V vyrobených procesem SLM.
1- ASTM F3091-21 / F3044-21: Standard Specification for Powder Bed Fusion of Plastic / Metal — procesní specifikace pro SLM Ti-6Al-4V; odkaz pro parametry stavby a kvalifikaci procesu.
1- ISO/ASTM 52900:2021: Additive manufacturing — General principles — Fundamentals and vocabulary — slovníková reference pro termíny aditivní výroby použité na této stránce.
1- EOS M290 Datasheet: Direct Metal Laser Melting System (Ti-6Al-4V process documentation, 2024) — odkaz pro dobu stavby SLM, objem stavby, tloušťku vrstvy a posloupnost následného zpracování.
1- Sandvik Coromant, "Machining Ti-6Al-4V" application guide (2024 update) — odkaz pro řezné parametry, volbu nástroje a kvalitu povrchu při dokončovacím obrábění objímek z SLM Ti-6Al-4V.
1- Mooneyes / Road Bike Action magazine: "The State of Titanium Frame Building 2024" (industry feature article) — odkaz pro velikosti dávek specializovaných značek, zavádění hybridní výroby a workflow konstruktér–dodavatel na prémiovém trhu kol.

## Potřebujete CNC obrábění nebo hybridní výrobu pro malosériový titanový díl?
Pošlete nám soubor STEP a cílovou velikost dávky. Do 48 hodin naceníme varianty procesu (pouze CNC, hybrid, nebo integrátor 3D tisku), cenu na kus a dodací lhůtu. [Poptat nabídku ](https://www.sinbo-machining.com/quote/)
