# DFM: optimalizace nákladů na CNC | snižte náklady na obrábění

> 10 hlavních nákladových faktorů CNC obrábění podle dopadu, se strategiemi na snížení seřízení, materiálu a strojního času, rychlými konstrukčními změnami a ekonomií velikosti dávky.

https://www.sinbo-machining.com/cs/wiki/dfm/cost-optimization/

---

## Na této stránce

- 10 hlavních nákladových faktorů
- Snížení nákladů na seřízení
  - Strategie pro minimalizaci seřízení
- Snížení nákladů na materiál
  - Konstrukce na standardní rozměry polotovarů
  - Náhrada materiálu
  - Strategie near-net shape
- Snížení strojního času
  - Volba nástroje pro rychlost
  - Konstrukční změny, které zkracují strojní čas
- Konstrukce pro výrobu — rychlé výhry
- Ekonomie velikosti dávky
  - Náklady na kus vs velikost dávky
  - Body zvratu: kdy investovat do nástrojů
  - Kdy použít jednodušší proces
- Časté chyby
- Časté dotazy

# DFM: optimalizace nákladů na díl obráběný na CNC
Náklady nejsou dodatečná úvaha — jsou to konstrukční parametr. Rozdíl mezi dílem za $45 a dílem za $180 často spočívá v hrstce konstrukčních rozhodnutí učiněných před prvním odříznutím třísky. Tato stránka řadí největší nákladové faktory, ukazuje, kam peníze odcházejí, a dává vám konkrétní strategie, jak náklady snížit bez obětování funkce.
## 10 hlavních nákladových faktorů
Na základě našich výrobních dat z více než 6,000 CNC projektů uvádíme deset faktorů, které nejvíce ovlivňují cenu dílu, seřazené od nejvyššího dopadu. U každého faktoru je uveden typický podíl na nákladech u hliníkového dílu střední složitosti (dávka 100 kusů).
|  Pořadí |  Nákladový faktor |  Typický podíl na nákladech |  Dopad na rozsah ceny |  Klíčový poznatek
|  1 |  Počet seřízení |  15–30% |  +50–200% |  Každé seřízení (otočení, přeupnutí, změna stroje) přidává $30–80 na práci a ztrátu času vřetena. Největší ovlivnitelný nákladový faktor.
|  2 |  Náklady na materiál |  20–40% |  +40–500% |  Vstupní materiál je často největší položkou. Titan je 8–12x dražší než hliník. Nestandardní rozměry nutí kupovat celé tyče s 60–80% zmetkovitostí.
|  3 |  Úzké tolerance |  10–25% |  +30–150% |  Přejít z ISO 2768-mK (±0.1 mm) na ±0.01 mm přidává dokončovací průchody, kontrolu a riziko zmetků. Každé další desetinné místo stojí exponenciálně víc.
|  4 |  Požadavky na kvalitu povrchu |  5–15% |  +20–100% |  Ra 3.2 je standard. Ra 1.6 přidává dokončovací průchod. Ra 0.4 vyžaduje broušení nebo leštění — zcela jiný proces a jiná úroveň nákladů.
|  5 |  Složitá geometrie |  10–20% |  +30–120% |  5osé tvarované plochy, hluboké kapsy, podříznutí a složené úhly vyžadují speciální nástroje, pomalejší posuvy a delší programování.
|  6 |  Malá velikost dávky |  10–25% |  +40–300% |  Náklad na seřízení připadající na kus prudce klesá s množstvím. Seřízení za $500 rozložené na 5 kusů přidá $100/kus. Rozložené na 500 kusů přidá $1/kus.
|  7 |  Nestandardní materiál |  5–15% |  +15–80% |  Exotické slitiny (Inconel, Hastelloy) stojí víc na nákup, víc na obrábění (opotřebení nástroje) a víc na pořízení (dodací lhůta). Standardní materiály jsou vždy levnější.
|  8 |  Sekundární operace |  5–15% |  +20–60% |  Každý další proces (eloxování, tepelné zpracování, pokovování, broušení) je samostatné seřízení s vlastními náklady. Každá přidaná operace násobí dodací lhůtu.
|  9 |  Kontrola a kvalita |  3–10% |  +10–40% |  Kontrola na CMM, kontrola prvního kusu, dokumentace PPAP a materiálové atesty — vše přidává náklady. Úzké tolerance zvyšují rozsah kontroly.
|  10 |  Balení a expedice |  2–5% |  +5–15% |  Balení na míru, individuální krabice, protikorozní ochrana a expresní přeprava se sčítají. Standardní hromadné balení je vždy nejlevnější.
Efekt násobení Tyto nákladové faktory se sčítají. Díl s úzkými tolerancemi (+80%), složitou geometrií (+60%) a malou dávkou (+100%) nestojí 2.4x — obvykle stojí 3.5–5x, protože každý faktor zesiluje ostatní. Nejjistější snižování nákladů cílí na 2–3 největší faktory současně.
## Snížení nákladů na seřízení
Náklady na seřízení jsou práce a strojní čas věnované přípravě na obrábění: upnutí dílu, založení nástrojů, stanovení základen, spuštění prvního kusu a úpravy. Každé seřízení obvykle stojí $30–80 podle velikosti a složitosti stroje. U malé dávky mohou náklady na seřízení převýšit samotné náklady na obrábění.
### Strategie pro minimalizaci seřízení

|  Strategie |  Jak funguje |  Úspora |  Kdy ji použít
|  Konstrukce pro obrábění v jednom upnutí |  Uspořádejte prvky tak, aby vše šlo obrobit z jedné strany polotovaru. Pokud to jde, navrhněte díl tak, aby horní plocha obsahovala všechny kritické prvky a spodek byl rovný polotovar. |  Odstraní 1–3 seřízení ($30–240) |  Díly typu držáků, desky, kryty. Každý díl, kde jsou prvky nyní na 2+ stranách.
|  Použijte 4. nebo 5. osu místo otáčení |  Otočný stůl 4. osy nebo 5osý stroj obrobí více stran bez vyjmutí dílu. Odstraňuje přeupínání a chybu přenosu základen. |  O 1–2 seřízení méně + lepší přesnost |  Díly s prvky na 2–3 stranách. Vyšší hodinová sazba se vyplatí, pokud odstraní 2+ otočení.
|  Navrhněte prvky pro samoupnutí |  Přidejte rovné montážní plochy, průchozí otvory pro upnutí nebo obětované výstupky, za které obráběč uchopí. Díl, který se snadno upíná, je levný na seřízení. |  $10–30 na seřízení (vyhnete se přípravku na míru) |  Každý díl jdoucí do výroby. Samoupínací díly se vyhnou nákladům $200–1,000 na přípravek na míru.
|  Spojte operace na jednom stroji |  Frézování + vrtání + závitování v jednom upnutí místo posílání dílu na tři různé stroje. Soustružnicko-frézské centrum zvládne soustružení i frézování v jednom upnutí. |  Odstraní 1–2 seřízení + méně manipulace s nedokončenou výrobou |  Válcové díly s frézovanými prvky nebo hranolové díly se soustruženými dírami.
|  Standardizujte prvky základen |  Používejte stejné základnové plochy u všech dílů v rodině. Umožňuje to opakované použití přípravků a zkracuje ověřování seřízení. |  $15–40 na díl v rámci rodiny |  Výrobkové rodiny, modulární konstrukce, díly se společným rozhraním.
|  Vyhněte se seřízením na 6 plochách |  Každá plocha, kterou je třeba obrobit, je další seřízení (nebo další osa). Pokud díl vyžaduje přístup ke všem 6 plochám, zvažte rozdělení na dva jednodušší díly spojené šrouby. |  Odstraní 2–4 seřízení ($60–320) |  Složité uzavřené díly, skříně, rozdělovače.
Pravidlo $80 Pokud konstrukční změna dokáže odstranit jedno seřízení, ušetří $30–80 na přímých nákladech na seřízení. Skutečná úspora je ale 2–3x vyšší, když započítáte méně kontroly, méně chyb přenosu základen a nižší zmetkovitost. Cílejte nejprve snižování seřízení — téměř vždy je to konstrukční změna s nejvyšší návratností.
## Snížení nákladů na materiál
Náklady na materiál mají dvě složky: cenu za kilogram a míru využití (kolik z nakoupeného materiálu skončí v hotovém dílu). Optimalizovat obojí je klíčové. Díl, který vyhodí 80% suroviny, platí za kov, který jde rovnou do koše na třísky.
### Konstrukce na standardní rozměry polotovarů

|  Forma polotovaru |  Běžné rozměry (mm) |  Tip pro konstrukci
|  Kruhová tyč |  φ6, 8, 10, 12, 16, 20, 25, 30, 35, 40, 50, 60, 80, 100 |  Navrhujte soustružené díly tak, aby se vešly do standardních průměrů tyčí. Díl φ52 mm nutí koupi tyče φ60 — o 25% víc materiálu, než je potřeba.
|  Plochá tyč / deska |  Tloušťka: 6, 8, 10, 12, 15, 20, 25, 30, 40, 50Šířka: 100, 150, 200, 250, 300, 400, 500 |  Nastavte tloušťku dílu podle tloušťky desky. Díl tlustý 14 mm vyříznutý z desky 15 mm vyhodí jen 1 mm. Z desky 20 mm vyhodí 6 mm.
|  Šestihranná tyč |  AF 8, 10, 12, 14, 17, 19, 22, 24, 27, 30, 32, 36, 41, 46, 50 |  U šroubů a matic se šestihrannou hlavou použijte šestihrannou tyč — odpadá frézování šestihranu a ušetříte 30–50% na těchto prvcích.
|  Trubka / potrubí |  OD × stěna: φ25×3, φ32×3, φ38×4, φ50×5 |  Duté válcové díly by měly začínat trubkou, ne plnou tyčí. Trubka φ50×5 vyhodí o 64% méně materiálu než plná tyč φ50 u duté hřídele.

### Náhrada materiálu
Než předepíšete drahý materiál, zeptejte se, zda levnější alternativa splňuje funkční požadavek. Tabulka níže ukazuje běžné záměny, které zachovají výkon a sníží náklady na materiál.
|  Drahý materiál |  Cena (za kg) |  Levnější alternativa |  Cena (za kg) |  Úspora |  Kdy náhrada funguje
|  Ti-6Al-4V |  $35–50 |  Hliník 6061-T6 |  $4–6 |  85–90% |  Když úspora hmotnosti díky Ti není kritická. Hliník je o 60% lehčí na objem — někdy můžete použít více materiálu a stejně ušetřit hmotnost.
|  Nerez 316 |  $6–10 |  Nerez 304 |  $4–7 |  25–35% |  Když je potřeba korozní odolnost, ale ne v prostředí s vysokým obsahem chloridů. 304 zvládne většinu vnitřního a mírného venkovního prostředí.
|  Hliník 7075-T6 |  $8–12 |  Hliník 6061-T6 |  $4–6 |  45–55% |  Když chcete vysokou pevnost, ale mez kluzu 275 MPa u 6061 stačí. 6061 se také lépe svařuje a eloxuje než 7075.
|  PEEK |  $80–150 |  Delrin (POM-C) |  $8–15 |  85–90% |  Když nejsou potřeba chemická odolnost a teplotní zatížení PEEK. Delrin zvládne většinu mechanických aplikací do 100°C.
|  Inconel 718 |  $40–60 |  Nerez 316 |  $6–10 |  80–85% |  Když není potřeba vysokoteplotní pevnost nad 600°C. Obrobitelnost Inconelu je navíc 3–5x horší, což náklady dále násobí.

### Strategie near-net shape
Pokud má váš díl složitý tvar s velkým množstvím odebíraného materiálu, zvažte, zda polotovar blízký konečnému tvaru (near-net shape) nezkrátí strojní čas a nesníží odpad materiálu.
|  Metoda |  Nejvhodnější pro |  Využití materiálu |  Kompromis v nákladech
|  CNC z tyče/desky |  Malé objemy, jednoduchá geometrie, rychlé dodání |  20–50% |  Nízké náklady na nástroje, vysoký odpad materiálu na kus. Nejlepší pro <100 kusů.
|  CNC z odlitku/výkovku |  Střední objemy, složitý tvar, konstrukční díly |  60–80% |  Investice do nástrojů ($2,000–20,000) amortizovaná do množství. Bod zvratu obvykle 200–500 kusů.
|  Prášková metalurgie + CNC dokončení |  Velké objemy, potřeba tvaru blízkého konečnému |  85–95% |  Vysoké náklady na nástroje ($10,000–50,000). Reálné až od 1,000+ kusů.
|  Vodním paprskem předřezaný polotovar |  Střední objemy, tlusté díly, velký vnější profil |  40–65% |  Řezání vodním paprskem stojí $50–150/hod. Šetří čas hrubování na CNC. Dobrý most mezi tyčí a odlitkem.
Nezapomeňte na poměr buy-to-fly Poměr buy-to-fly je hmotnost nakoupeného materiálu dělená hmotností hotového dílu. Poměr 3:1 znamená, že koupíte 3 kg, abyste dostali 1 kg hotového dílu. U titanu a superslitin je špatný poměr buy-to-fly extrémně drahý. Před objednáním materiálu si poměr vždy odhadněte.
## Snížení strojního času
Strojní čas jsou hodiny, kdy vřeteno řeže kov. Při $60–120/hod u 3osého a $120–250/hod u 5osého CNC záleží na každé minutě. Následující strategie se zaměřují na rychlejší odebírání materiálu bez ztráty kvality.
### Volba nástroje pro rychlost

|  Strategie |  Detail |  Úspora času
|  Použijte největší nástroj, který se vejde |  Fréza φ16 mm odebírá materiál 4x rychleji než nástroj φ8 mm při stejném posuvu na zub. Vždy použijte největší nástroj, jaký geometrie prvku dovolí. |  O 30–60% rychlejší hrubování
|  Standardizujte na méně nástrojů |  Každá výměna nástroje stojí 15–45 sekund. Díl, který použije 12 nástrojů, stráví jen na výměnách 3–9 minut. Přeprojektujte prvky tak, aby sdílely rozměry nástrojů. |  2–10 minut na díl
|  Použijte karbid místo HSS |  Karbidové nástroje běží 3–5x rychleji než HSS. Nástroj stojí 2–3x víc, ale úspora času u čehokoli nad několik kusů je obrovská. |  O 50–70% rychlejší řezání
|  Vysokoposuvové frézování pro hrubování |  Vysokoposuvové frézy berou malou hloubku, ale velký boční krok při velmi vysokých posuvech. Odebírají materiál 2–3x rychleji než konvenční hrubování. |  O 50–200% rychlejší hrubování

### Konstrukční změny, které zkracují strojní čas

|  Konstrukční změna |  Proč šetří čas |  Úspora času
|  Snižte hloubku záběru, kde to jde |  Hluboké kapsy vyžadují dlouhý dosah nástroje, tedy pomalejší posuvy a více průchodů, aby se zabránilo průhybu. Kapsa hluboká 15 mm místo 25 mm může použít kratší a rychlejší nástroj. |  O 20–40% rychlejší na kapsu
|  Vyhněte se drážkování na plnou šířku |  Když nástroj řeže drážku širší než jeho průměr (na plnou šířku), je 100% v záběru a vytváří maximum tepla a chvění. Pro rozšíření drážek preferujte kruhovou interpolaci nebo navrhněte drážky podle standardních průměrů nástrojů. |  O 30–50% rychlejší drážkování
|  Otevřete kapsy k hraně |  Kapsa otevřená na jedné nebo více stranách umožní nástroji vstoupit z hrany místo zavrtání. Zavrtávání je pomalé a namáhá nástroj. Otevřené kapsy se hrubují o 20–40% rychleji. |  O 20–40% rychlejší obrábění kapes
|  Použijte větší vnitřní zaoblení |  Větší zaoblení umožňují větší nástroje, které odebírají materiál rychleji. Změna všech zaoblení kapes z R2 na R4 může zdvojnásobit přípustnou velikost nástroje a čtyřnásobit rychlost odebírání materiálu. |  O 30–60% rychlejší obrábění kapes
|  Vyhněte se podříznutím, kde to jde |  Standardní 3osé nástroje podříznutí nevyrobí. Vyžadují speciální drážkovací frézy T, frézy „lollipop“ nebo 4./5. osu. Každé z toho přidává čas a složitost. |  Odstraní speciální nástroje úplně
|  Snižte hloubku gravírování textu |  Gravírování do hloubky 0.2 mm místo 0.5 mm je na většině dílů vizuálně shodné, ale řeže o 60% rychleji. Hlouběji jděte jen tehdy, pokud text musí přežít následné zpracování (např. eloxování). |  O 50–70% rychlejší gravírování
Pravidlo 80/20 u strojního času Zhruba 80% materiálu se odebere za 50% času (hrubování). Zbývajících 50% času se věnuje dokončování 20% materiálu. Konstrukční změny, které usnadní hrubování (otevřené kapsy, větší zaoblení, standardní hloubky), mají největší dopad na celkovou dobu cyklu.
## Konstrukce pro výrobu — rychlé výhry
Toto je deset konstrukčních změn, které vyžadují minimální inženýrské úsilí, ale přinášejí měřitelnou úsporu nákladů. Každý odhad vychází z typického hliníkového dílu střední složitosti (100×80×30 mm) v dávce 100 kusů.
|  # |  Konstrukční změna |  Před |  Po |  Odhadovaná úspora
|  1 |  Zvětšit vnitřní zaoblení z R1.5 na R3 mm |  Malý nástroj (φ3), 2 průchody na kapsu |  Standardní nástroj (φ6), 1 průchod na kapsu |  $3–8 na díl
|  2 |  Uvolnit toleranci z ±0.01 na ±0.05 mm u nekritických rozměrů |  Dokončovací průchod + kontrola na CMM u každého rozměru |  Standardní obrábění + výběrová kontrola |  $5–15 na díl
|  3 |  Použít standardní kvalitu povrchu Ra 3.2 místo Ra 1.6 |  Další dokončovací průchod, pomalejší posuv |  Standardní hrubování + jeden dokončovací průchod |  $2–6 na díl
|  4 |  Navrhnout díl do tyče φ25 místo φ32 |  Koupit tyč φ32, obrobit 40% objemu |  Koupit tyč φ25, obrobit 20% objemu |  $1–4 na díl (materiál)
|  5 |  Otevřít kapsu k hraně (odstranit 3 uzavřené kapsy) |  Zavrtání + šroubovicový náběh do každé kapsy |  Nástroj vstoupí z hrany, zavrtání není potřeba |  $2–5 na díl
|  6 |  Snížit hloubku kapsy z 25 mm na 15 mm |  Nástroj s dlouhým dosahem, 4 průchody hrubování |  Standardní nástroj, 2 průchody hrubování |  $3–7 na díl
|  7 |  Spojit dva díly do jednoho (odstranit montáž) |  Dva díly + spojovací materiál + montážní práce |  Jeden díl, mírně delší obrábění |  $5–20 na sestavu
|  8 |  Nahradit závitové otvory lisovanými vložkami u měkkého materiálu |  Frézování závitů 20 malých otvorů (pomalé) |  Vrtání + lisovaná mosazná vložka (rychlé) |  $2–5 na díl
|  9 |  Použít sražení hran 0.5 mm místo kosmetického zaoblení R2 |  Kulová fréza, pomalý obrysový průchod po všech hranách |  Srážecí fréza, jeden rychlý průchod |  $1–3 na díl
|  10 |  Odstranit jedno seřízení přesunem prvků na jednu stranu |  3 seřízení (horní, otočení, bok) |  2 seřízení (horní, bok) |  $30–80 na dávku (seřízení)
Potenciál kombinované úspory Díl, který zavede všech 10 těchto rychlých výher, může ušetřit $24–73 na kus. U objednávky 500 kusů je to $12,000–$36,500. Konstrukční změny zaberou několik hodin inženýrské práce a mnohonásobně se vrátí.
## Ekonomie velikosti dávky
CNC obrábění má vysoké fixní náklady (programování, přípravky, seřízení) a relativně nízké variabilní náklady (materiál, čas řezu na kus). To znamená, že náklad na kus prudce klesá s rostoucí velikostí dávky. Pochopení této ekonomie vám pomůže dělat rozumná rozhodnutí o investicích do nástrojů, volbě procesu a objednacích množstvích.
### Náklady na kus vs velikost dávky
Typická nákladová křivka u CNC dílu střední složitosti vypadá takto:
|  Množství |  Náklad na seřízení na kus |  Obrábění + materiál na kus |  Celkem na kus |  Relativně k ceně při 1,000 kusech
|  1–5 |  $100–500 |  $30–80 |  $130–580 |  3–12x
|  10–50 |  $10–50 |  $30–80 |  $40–130 |  1.5–3x
|  100–500 |  $1–5 |  $25–70 |  $26–75 |  1.0–1.5x
|  500–1,000 |  $0.50–2 |  $22–65 |  $22–67 |  1.0–1.2x
|  1,000–5,000 |  $0.10–0.50 |  $20–60 |  $20–60 |  0.9–1.0x (základ)
|  10,000+ |  <$0.10 |  $18–55 |  $18–55 |  0.8–0.9x

### Body zvratu: kdy investovat do nástrojů
Při vyšších objemech investice do vyhrazených nástrojů (přípravky na míru, speciální frézy, formy pro odlévání) sníží náklad na kus natolik, že se vstupní investice vyplatí. Zde jsou typické body zvratu:
|  Investice |  Náklad |  Úspora na kus |  Množství bodu zvratu |  Kdy má smysl
|  Přípravek na míru (měkké čelisti, upínací bloky) |  $200–1,000 |  $0.50–2 na seřízení |  200–500 kusů |  Díly, které se obtížně upínají, nebo když seřízení přesahuje 15 minut na dávku.
|  Vyhrazené řezné nástroje (tvarové nástroje na míru) |  $100–500 |  $0.20–1 na kus |  300–1,000 kusů |  Opakující se prvky, které nyní vyžadují více průchodů nástroje nebo speciální dráhy.
|  Polotovar z tlakového nebo přesného odlévání |  $3,000–20,000 |  $5–30 na kus (obrábění + materiál) |  500–2,000 kusů |  Složitá geometrie s vysokým poměrem buy-to-fly z tyče. Čím víc materiálu vyhodíte, tím dřív přijde bod zvratu.
|  Program CustomCAM s optimalizovanou dráhou nástroje |  $500–2,000 |  $0.50–3 na kus (zkrácení doby cyklu) |  500–2,000 kusů |  Díly s dlouhou dobou cyklu (>30 min), kde 10–20% úspory času odůvodní investici do programování.
|  Přechod na jiný proces (odlévání, kování, MIM) |  $10,000–100,000+ |  $10–100+ na kus |  2,000–10,000 kusů |  Velkoobjemové díly, kde CNC není fundamentálně nejefektivnější proces. Zvažte brzy v konstrukci.

### Kdy použít jednodušší proces
CNC obrábění je univerzální, ale ne vždy nejlevnější. Při určitých objemech a geometriích vítězí na náklady jiné procesy:
|  Pokud má váš díl... |  Zvažte tento proces |  Nákladová výhoda proti CNC |  Objem bodu zvratu
|  Tenké stěny (<1 mm) a složitý tvar |  Přesné odlévání + CNC dokončení |  O 40–70% levnější na kus |  200+ kusů
|  Velké rovné plochy, nízká přesnost |  Řezání vodním paprskem |  O 50–80% levnější na kus |  10+ kusů
|  Vysoce opakující se geometrie, 1,000+ ks |  Tlakové odlévání |  O 60–90% levnější na kus |  5,000+ kusů
|  Malé, jednoduché, rotačně symetrické |  Švýcarský automatický soustruh |  O 30–50% levnější na kus |  500+ kusů
|  Tvar z plechu (<3 mm tloušťka) |  Laserové řezání + ohýbání |  O 60–80% levnější na kus |  20+ kusů
|  Vnitřní kanály, složité dutiny |  3D tisk (kovový DMLS/SLM) |  Srovnatelné při malém objemu; horší při velkém |  1–50 kusů
Volba procesu je konstrukční rozhodnutí Nejlepší čas na volbu výrobního procesu je během konstrukce, ne po ní. Pokud navrhnete díl, který lze jen obrábět na CNC, jste uzamčeni v této nákladové struktuře. Pokud navrhnete díl s ohledem na výrobu napříč více procesy, zachováte si možnost přejít na jiný proces, až to objem odůvodní.
## Časté chyby
Toto jsou nákladové chyby, se kterými se v konstrukcích zákazníků setkáváme nejčastěji. Každé se lze vyhnout při vědomí a s několika jednoduchými konstrukčními pravidly.
|  # |  Chyba |  Dopad na náklady |  Správný přístup
|  1 |  Přetolerování všeho |  +50–150% |  Úzké tolerance používejte jen u kritických dosedacích ploch. Pro vše ostatní použijte všeobecnou toleranci (ISO 2768). Každý úzký rozměr přidává čas kontroly a riziko zmetků.
|  2 |  Předepsání Ra 0.8 nebo lepší „pro jistotu“ |  +30–100% |  Kvalita povrchu má odpovídat funkčnímu požadavku. Ra 3.2 stačí u většiny ploch, které netěsní a nejsou ložiskové. Zrcadlový lesk předepište jen tam, kde je skutečně nutný.
|  3 |  Navrhování prvků na všech 6 plochách |  +80–200% |  Každá obráběná plocha je možné seřízení. Pokud to jde, orientujte konstrukci tak, aby všechny prvky byly přístupné maximálně ze 2–3 stran.
|  4 |  Předepsání titanu nebo Inconelu bez zdůvodnění |  +100–500% |  Tyto materiály stojí 5–10x víc na nákup a 3–5x víc na obrábění než hliník nebo ocel. Použijte je jen tehdy, když aplikace vyžaduje jejich specifické vlastnosti.
|  5 |  Objednávání po 5 kusech místo 50 |  +40–80% na kus |  Náklad na seřízení je fixní bez ohledu na množství. Pokud potřebujete 50 dílů za 6 měsíců, objednání všech 50 najednou je výrazně levnější než 10 objednávek po 5.
|  6 |  Předepsání vnitřních rohů R0.1 u konstrukčního držáku |  +50–200% |  Ostré vnitřní rohy jsou pro CNC nemožné a jsou koncentrátorem napětí. Použijte standardní poloměry zaoblení (R1, R2, R3) a díl bude levnější A pevnější.
|  7 |  Nezapočítání tloušťky povrchové úpravy do tolerancí |  +20–40% (zmetky/přepracování) |  Eloxování přidává 25–50 μm na plochu. Tvrdý chrom přidává 25–125 μm. Pokud je vaše toleranční pásmo menší než 2× tloušťka povlaku, díly po úpravě neprojdou kontrolou.
|  8 |  Používání nestandardních závitů |  +10–25% |  Nestandardní závitníky vyžadují nákup speciálního nástroje ($20–80) a nejsou skladem. Používejte standardní rozměry (M3, M4, M5, M6, M8, M10, 1/4-20, 5/16-18, 3/8-16).
|  9 |  Předepsání „úplné kontroly“ u každého rozměru |  +15–40% |  Úplná kontrola na CMM u dílu s 50 rozměry trvá 30–60 minut. Žádejte kontrolu jen u kritických rozměrů a u zbytku použijte výběrovou kontrolu.
|  10 |  Změna konstrukce v průběhu výroby |  +100–300% (ztracená práce + přeprogramování) |  Technické změny po zahájení výroby znehodnotí všechnu dokončenou práci. Dokončete konstrukci před objednáním. Pokud jsou změny nutné, seskupte je do jedné revize.
Zlaté pravidlo optimalizace nákladů na CNC Nejlevnější díl je ten, který uděláte správně napoprvé. Technické změny, přepracování a zmetky jsou nejdražší položky — a jsou téměř úplně odvratitelné. Věnujte čas kontrole konstrukce před objednáním. 2hodinová DFM revize může ušetřit tisíce dolarů ve výrobě.
## Časté dotazy

#### Které nákladové faktory mám u nového dílu řešit nejdřív?
Začněte počtem seřízení a materiálem — jsou to dva největší faktory na této stránce. Počet seřízení nese 15–30% nákladů hliníkového dílu střední složitosti a může pohnout celkem o +50–200%, zatímco materiál má větší podíl 20–40% a hýbe cenou o +40–500%. Každé seřízení stojí $30–80 na práci a ztracený čas vřetena a odstranění jednoho skutečně ušetří 2–3x tolik, když započítáte méně kontroly, méně chyb přenosu základen a nižší zmetkovitost. První dvě otázky v kontrole konstrukce tedy jsou: lze to obrobit z jedné strany a lze to vyrobit ze standardního polotovaru?

#### Kolik stojí přetolerování a které tolerance mají zůstat úzké?
Přetolerování je nejdražší chyba v tomto seznamu a přidává k ceně dílu +50–150%. Úzké tolerance používejte jen u prvků, které nesou zatížení, těsní kapalinu, polohují jiný díl nebo ovlivňují bezpečnost, a vše ostatní nechte na všeobecných tolerancích podle ISO 2768-mK. Samotné úzké tolerance tvoří 10–25% nákladů dílu střední složitosti a posouvají celek o +30–150%, protože přechod z ±0.1 mm na ±0.01 mm přidává dokončovací průchody, kontrolu a riziko zmetků. U typického dílu může 80% prvků zůstat na nejvolnější normě a jen 20% potřebuje přísnější kontrolu, takže uvolnění zbytku je nejlevnější dostupná úspora.

#### Které konstrukční změny ušetří na kusu nejvíc?
Podle tabulky rychlých výher na této stránce jsou největší úspory na kus spojení dvou dílů do jednoho a odstranění seřízení. Spojení dvou dílů do jednoho ušetří $5–20 na sestavu, protože odpadá spojovací materiál a montážní práce, a odstranění jednoho seřízení přesunem prvků na jednu stranu ušetří $30–80 na dávku. Změna vnitřních zaoblení z R1.5 na R3 mm ušetří $3–8 na kus, uvolnění nekritické tolerance z ±0.01 mm na ±0.05 mm ušetří $5–15 a otevření kapsy k hraně ušetří $2–5. Devět takových změn dohromady má hodnotu $24–73 na kus, což u objednávky 500 kusů je $12,000–$36,500.

#### Kdy mám předepsat jiný proces místo CNC?
Rozhodněte to dříve, než se konstrukce zmrazí, protože díl navržený jen pro CNC je v této nákladové struktuře uzamčen natrvalo. Tenké stěny pod 1 mm se složitým tvarem jsou o 40–70% levnější na kus u přesného odlévání s CNC dokončením a vyplatí se od 200+ kusů. Velké rovné plochy s nízkou přesností jsou o 50–80% levnější u vodního paprsku od 10+ kusů, švýcarský automatický soustruh je o 30–50% levnější u malých rotačních dílů od 500+ kusů a tlakové odlévání je o 60–90% levnější na kus, ale potřebuje 5,000+ kusů. Navrhujte díl s ohledem na výrobu napříč více než jedním procesem a tuto možnost si ponecháte.

#### Jak moc velikost dávky mění jednotkovou cenu?
Hodně, protože seřízení je fixní náklad, zatímco materiál a čas řezu ne. Při 1–5 kusech je jen seřízení $100–500 na kus a celek se dostane na $130–580 — 3–12x cena při 1,000 kusech. Při 100–500 kusech seřízení klesne na $1–5 na kus a celek je $26–75. Křivka se od 1,000–5,000 kusů vyrovnává, kde je seřízení jen $0.10–0.50 na kus a celek $20–60, a při 10,000+ kusech celek klesá na $18–55, tedy 0.8–0.9x základu.

#### Mohu nahradit materiál levnějším, aniž ztratím funkci?
V několika běžných případech ano a stránka uvádí jak cenový rozdíl, tak podmínku, kterou každá náhrada potřebuje. Ti-6Al-4V za $35–50 na kg se stane hliníkem 6061-T6 za $4–6 při úspoře 85–90%, když hmotnost není kritická. PEEK za $80–150 může být nahrazen Delrinem za $8–15 při stejných 85–90%, když nejsou vyžadovány chemická odolnost a teplotní zatížení, a Inconel 718 za $40–60 může být nahrazen nerezí 316 za $6–10 při úspoře 80–85% pod 600°C. U 7075-T6 přináší záměna za 6061-T6 úsporu 45–55%, když mez kluzu 275 MPa u 6061 už stačí.
