# Průvodce CNC frézováním: volba 3/4/5 os a náklady

> Praktický průvodce CNC frézováním: rozhodovací tabulka 3/4/5 os, polohování 3+2 vs. současné 5osé obrábění, typy obráběcích center, nástroje, pravidla DFM a nákladové faktory.

https://www.sinbo-machining.com/cs/wiki/processes/cnc-milling/

---

## Na této stránce

- 3osé vs. 4osé vs. 5osé — které potřebujete?
- Co která osa skutečně dělá
  - 3osé: X, Y, Z — univerzální základ
  - 4osé: přidání rotační osy A
  - 5osé: přidání druhé rotační osy (B nebo C)
  - Polohování 3+2 vs. skutečné současné 5osé obrábění
- Možnosti CNC frézování v kostce
- Kdy polohování 3+2 stačí
  - Co 3+2 zvládne dobře
  - Kdy skutečně potřebujete současné 5osé obrábění
- Typy obráběcích center
- Volba nástrojů
  - Typy stopkových fréz
  - Karbid vs. HSS
  - Povlaky
- Konstrukce pro CNC frézování
- Nákladové faktory
- Časté chyby
- Časté dotazy

# CNC frézování
CNC frézování je nejuniverzálnější obráběcí proces v každé dílně — a ten, u kterého hrozí nadbytečná specifikace nejvíc. Díly, které by na 3osém stroji stály $50, se nabídnou na 5osém za $200, protože se nikdo nezastavil a nezeptal se, zda jsou další osy skutečně potřeba. Tato stránka vám pomůže to rozhodnout a pochopit, co určuje náklady ve výrobní hale.
## 3osé vs. 4osé vs. 5osé — které potřebujete?
Začněte zde. Většina dílů nepotřebuje více než 3 osy. Tabulka níže přiřazuje požadavky na geometrii vašeho dílu ke správné konfiguraci stroje a říká, kolik to stojí v porovnání se základním 3osým seřízením.
|  Co váš díl vyžaduje |  Použijte |  Proč |  Nákladový faktor
|  Rovinné plochy, kapsy, otvory, 2D profily — vše přístupné z jednoho směru |  3osé |  80 % frézovaných dílů. Rychlé seřízení, široká dostupnost strojů, nejnižší hodinová sazba. |  1.0x (základ)
|  Prvky na 2 stranách s úzkou tolerancí polohy mezi nimi |  4osé |  Rotační osa A umožňuje obrobit druhou stranu bez vypnutí. Odstraňuje chybu seřízení. |  1.3–1.6x
|  Otvory nebo drážky ve složených úhlech (nikoli 0/90 stupňů) |  4osé nebo 3+2 |  Díl natočte do správného úhlu a poté frézujte nebo vrtejte ve 3 lineárních osách. Současná rotace není potřeba. |  1.3–1.6x
|  Složité tvarové plochy (oběžná kola, lopatky turbín, formy) |  Současné 5osé |  Nástroj zůstává po celou dobu řezu kolmý k ploše. Lepší kvalita povrchu, kratší doba cyklu, méně seřízení. |  2.0–3.5x
|  Prvky na 3 a více stranách s úzkou vzájemnou tolerancí |  Polohování 3+2 na 5osém stroji |  5osý stroj v indexovaném režimu. Levnější než programování a obrábění při současném 5osém pohybu. |  1.6–2.2x
|  Hluboké kapsy s malými poloměry rohů, které vyžadují krátké a tuhé nástroje |  5osé |  Naklopte hlavu, abyste dosáhli kratším nástrojem. Menší průhyb, lepší povrch, rychlejší úběr materiálu. |  1.8–2.5x
Nejčastější chyba v cenové nabídce Žádost o „5osé obrábění“ tam, kde by stačilo polohování 3+2. Programování a seřízení současného 5osého obrábění může snadno zdvojnásobit cenu oproti 3+2 na stejném stroji. Než vše zadáte, poznejte rozdíl.
## Co která osa skutečně dělá

### 3osé: X, Y, Z — univerzální základ
Tři lineární osy. Řezný nástroj se pohybuje vlevo-vpravo (X), vpřed-vzad (Y) a nahoru-dolů (Z). Obrobek je upnut na stole a rotačně se nepohybuje. To pokrývá naprostou většinu obráběných dílů: konzoly, skříně, desky, přípravky, formy (s otevřenou stranou) a cokoli, kde jsou všechny prvky přístupné shora. Omezení jsou jasná. Pokud má díl prvky na spodní straně nebo na bocích, které je třeba obrobit, musíte jej otočit — to znamená druhé seřízení, přeupnutí a řetězení tolerancí mezi seřízeními. U mnoha dílů je to zcela v pořádku. U dílů s úzkou tolerancí je to problém.
### 4osé: přidání rotační osy A
Čtvrtou osou je téměř vždy rotační osa (osa A) upevněná na stole. Otáčí obrobkem kolem osy X. Co tím získáte: možnost obrobit prvky na více stranách dílu bez jeho vypnutí. Praktický příklad: válcový blok s otvory, drážkami a rovinnými plochami na čtyřech stranách. Na 3osém stroji to znamená čtyři seřízení. Na 4osém jedno seřízení — pokaždé natočit o 90 stupňů. Doba seřízení klesne z hodin na minuty a polohovou přesnost mezi prvky garantuje stroj, nikoli přípravek.
### 5osé: přidání druhé rotační osy (B nebo C)
Pátá osa přináší druhý rotační stupeň volnosti. Běžné konfigurace: kývavý stůl (obě rotační osy na stole), otočná hlava (obě na vřetenu) nebo smíšené uspořádání (jedna na stole, jedna na hlavě). Konkrétní konfigurace určuje, které geometrie jsou snadno a které obtížně přístupné. Kde je 5osé obrábění skutečně nutné: oběžná kola, lopatky turbín, letecké konstrukční díly s prvky ve složených úhlech, jádra hlubokých forem s omezeným přístupem nástroje a jakýkoli díl, u kterého musí řezný nástroj udržovat po celé dráze určitý úhel k ploše.
### Polohování 3+2 vs. skutečné současné 5osé obrábění
Právě v tomto rozlišení vzniká většina zmatku — a zbytečných nákladů. Polohování 3+2: stroj naklopí a natočí obrobek (nebo hlavu) do pevného úhlu, zafixuje jej a poté obrábí pouze ve třech lineárních osách. Představte si to jako „nastav a řež“. Získáte výhodu přístupu k dílu z různých úhlů při jednom seřízení, ale vlastní řez zůstává 3osý. Programování je přímočaré, strojní čas je podobný jako u 3osého obrábění a hodinová sazba je nižší než u současného 5osého obrábění. Současné 5osé obrábění: všech pět os se při řezu pohybuje zároveň. Dráha nástroje se počítá tak, aby fréza udržovala určitý vztah k ploše dílu (řízení osy nástroje). To je nutné u složitých tvarových ploch, kde se úhel nájezdu plynule mění. Programování je složité (CAM software s 5osými moduly), strojní čas na díl je často delší (ale seřízení je méně) a hodinová sazba je výrazně vyšší, protože stroj, nástroje i programování stojí více. Hrubé orientační pravidlo Pokud lze požadované úhly obrábění vyjádřit krátkým seznamem pevných hodnot (např. „otvory pod 30 stupni“, „drážka na zadní ploše“), potřebujete polohování 3+2, nikoli současné 5osé obrábění. Pokud se úhel frézy musí plynule měnit, jak nástroj sleduje zakřivenou plochu, potřebujete současné 5osé obrábění. Většina dílů zadaných jako „5osé“ ve skutečnosti potřebuje jen 3+2.
## Možnosti CNC frézování v kostce

|  Parametr |  3osé |  4osé |  5osé (3+2) |  5osé (současné)
|  Typická přesnost |  ±0.025 mm |  ±0.015 mm |  ±0.01 mm |  ±0.005–0.01 mm
|  Kvalita povrchu (Ra) |  1.6–3.2 μm |  0.8–1.6 μm |  0.8–1.6 μm |  0.4–1.6 μm
|  Max. velikost dílu |  do 2000mm |  do 1000mm průměru |  do 800mm |  do 600mm
|  Faktor nákladů na seřízení |  1.0x |  1.2x |  1.5x |  2.0–3.0x
|  Faktor doby cyklu |  1.0x |  0.8x (méně seřízení) |  0.7x (méně seřízení) |  0.6–0.9x
|  Ideální velikost dávky |  1–10,000+ |  5–5,000 |  1–2,000 |  1–500
|  Podříznutí |  Ne |  Omezeně |  Ano |  Ano
|  Prvky z více stran |  Nutné otočení |  Jedno seřízení |  Jedno seřízení |  Jedno seřízení
Doba cyklu vs. náklady na seřízení Faktor doby cyklu ukazuje, proč může být více os celkově levnější i při vyšší hodinové sazbě. Díl, který na 3osém stroji vyžaduje tři seřízení (každé s vlastním přípravkem, vyrovnáním a manipulací), může na 5osém stroji proběhnout při jediném seřízení. I při 2x vyšší hodinové sazbě může být celková cena nižší, když odstraníte dvě seřízení.
## Kdy polohování 3+2 stačí
Většina dílů označených v poptávkách jako „5osé“ nepotřebuje současné 5osé obrábění. Potřebují možnost přistupovat k prvkům z více úhlů při jediném seřízení — a to je přesně to, co polohování 3+2 nabízí, za zlomek nákladů na programování a stroj.
### Co 3+2 zvládne dobře

|  Typ prvku |  Příklad |  Proč 3+2 funguje
|  Šikmé otvory |  Montážní otvory pod 15°, 30°, 45° |  Naklopte do úhlu, vrtejte přímo. Plynulá rotace není potřeba.
|  Rovinné plochy z více stran |  Šestihranné nebo čtvercové profily |  Natočte o 60° nebo 90°, vyfrézujte každou plochu.
|  Kapsy na šikmých plochách |  Montážní plošky na tvarové ploše |  Naklopte tak, aby dno kapsy bylo vodorovné, a vyfrézujte kapsu ve 3 osách.
|  Prvky ze zadní strany |  Drážky pro O-kroužky, závitové otvory na spodní straně |  Otočte o 180° ve stejném upnutí. Bez přeupnutí.
|  Radiální prvky na válcových dílech |  Příčné otvory, drážky pro pero, plochy na hřídeli |  Natočte do polohy a řežte v rovině X-Y.

### Kdy skutečně potřebujete současné 5osé obrábění

|  Typ prvku |  Příklad |  Proč je nutný současný pohyb
|  Složité tvarové plochy |  Oběžná kola, lopatky turbín, vrtule |  Úhel nástroje se musí plynule měnit podle zakřivení plochy.
|  Jádra hlubokých forem |  Jádra vstřikovacích forem s vysokými žebry |  Nakloňte nástroj, aby nedošlo ke kolizi se stěnami dutiny při zachování dosahu.
|  Letecké konstrukční díly |  Pásnice nosníků, žebra křídel s tenkými stěnami |  Obrábění při jediném seřízení odstraňuje řetězení tolerancí na kritických základnách.
|  Lékařské implantáty |  Kloubní náhrady, kostní dlahy |  Složité organické plochy s úzkými tolerancemi a vysokými nároky na povrch.

## Typy obráběcích center
Kromě počtu os rozhoduje i fyzické uspořádání stroje. Vertikální, horizontální a portálové frézky vynikají každá v něčem jiném.
|  Typ |  Orientace vřetena |  Nejvhodnější pro |  Typický pracovní prostor |  Nákladový faktor
|  Vertikální obráběcí centrum (VMC) |  Vřeteno svislé, směrem dolů |  Univerzální použití. Rovinné práce, desky, formy (otevřenou stranou nahoru). Nejběžnější typ v každé dílně. |  500–2000mm X/Y, 500–1000mm Z |  1.0x
|  Horizontální obráběcí centrum (HMC) |  Vřeteno vodorovné, do strany |  Skříňové díly, obrábění z více stran, sériová výroba. Výměna palet umožňuje „obrábět při nakládání“. |  400–1000mm X, 400–800mm Y/Z |  1.5–2.5x
|  Portálová frézka |  Vřeteno svislé, portál nad stolem |  Velmi velké díly — lože strojů, základy forem, letecké konstrukce. Obrobek stojí na podlaze nebo na pevném stole. |  2000–30,000mm+ X |  3.0–10x
|  Univerzální / 5osé VMC |  Svislé vřeteno + naklápěcí hlava nebo rotační stůl |  Složitá geometrie ve středních velikostech. Nejflexibilnější samostatný stroj, ale ne nejrychlejší pro jednoduché 3osé práce. |  400–1500mm X/Y, 400–800mm Z |  2.0–4.0x
HMC pro sériovou výrobu Horizontální obráběcí centra s výměníkem palet jsou první volbou pro střední až vysoké objemy výroby. Stroj sice stojí více, ale možnost nakládat další díl během obrábění současného znamená, že vřeteno řeže téměř 100 % času. U dávek nad 50 ks HMC často poráží VMC v ceně na díl i přes vyšší hodinovou sazbu.
## Volba nástrojů
Správná volba nástroje ovlivňuje kvalitu povrchu, toleranci, dobu cyklu i náklady více, než si většina lidí uvědomuje. Zde je to podstatné.
### Typy stopkových fréz

|  Typ |  Použití |  Poznámky
|  Válcová stopková fréza |  Kapsy, obrysování, zarovnávání, frézování ramene |  Univerzální pracovní nástroj. 2, 3 nebo 4 břity.
|  Kulová stopková fréza |  3D tvarové plochy, zaoblení, poloměry |  Pomalejší úběr materiálu. Na špičce jsou potřeba nižší rychlosti (nulová SFM ve středu).
|  Stopková fréza s rohovým radiusem |  Hrubování tvarových ploch, velká zaoblení |  Rovná řezná hrana s poloměrem rohu. Vyšší MRR než u kulové frézy.
|  Srážecí fréza |  Zkosení, odjehlení, zahloubení |  Nejběžnější 45° a 60°. Používá se i pro navrtávání.
|  Čelní fréza |  Velké rovinné plochy, zarovnávání horní strany dílu |  Velký průměr (50–200mm). Vyměnitelné břitové destičky. Rychlý úběr materiálu.
|  Hrubovací stopková fréza |  Velký úběr materiálu |  Zoubkovaná řezná hrana drobí třísku. Zanechává hrubý povrch — vyžaduje dokončovací průchod.

### Karbid vs. HSS
Nástroje z rychlořezné oceli (HSS) jsou levné a houževnaté, ale při vysokých řezných rychlostech nedrží břit. Monolitní karbidové nástroje stojí 3–5x více, ale pracují 2–4x rychleji a vydrží 5–10x déle. V sériové výrobě je karbid téměř vždy levnější na díl. U hobby práce nebo jednorázových zakázek, kde nástroj většinu času leží, může mít HSS smysl.
### Povlaky

|  Povlak |  Nejvhodnější pro |  Navýšení rychlosti |  Navýšení ceny
|  TiN (nitrid titanu) |  Univerzální použití, ocel, litina |  +20–30% |  1.2x
|  TiAlN (nitrid titanu a hliníku) |  Nerezová ocel, vysokoteplotní slitiny, obrábění nasucho |  +30–50% |  1.4x
|  TiCN (karbonitrid titanu) |  Tvrdé materiály, přerušované řezy |  +15–25% |  1.3x
|  DLC (diamantu podobný uhlík) |  Hliník, neželezné kovy — brání nárůstku na břitu |  +40–60% u hliníku |  2.0–3.0x
|  Karbid bez povlaku |  Hliník, měď, měkké materiály |  Základ |  1.0x
Pravidlo pro povlaky u hliníku Na hliníku nikdy nepoužívejte TiAlN ani TiCN. Hliník v povlaku způsobuje studené navařování (galling) — materiál se přivaří k břitu nástroje. Pro hliník používejte karbid bez povlaku, DLC nebo PCD (polykrystalický diamant). V sériové výrobě hliníkových dílů vydrží stopkové frézy s PCD hroty 10–50x déle než karbid a jejich cenu to bohatě ospravedlní.
## Konstrukce pro CNC frézování
Tato pravidla vycházejí z toho, že se stejné konstrukční problémy opakují v tisících cenových nabídek. Jejich dodržení snižuje náklady, aniž by omezilo funkci.
|  Pravidlo DFM |  Doporučení |  Proč je důležité
|  Vyhněte se hlubokým kapsám |  Poměr hloubky k šířce ≤ 4:1 |  Dlouhé nástroje se prohýbají. Stopková fréza 10mm vysunutá 60mm do kapsy vibruje, zanechává špatný povrch a trvá věčnost. Pokud potřebujete hloubku, použijte stupňovité kapsy s meziprůměry.
|  Poloměry vnitřních rohů |  Předepište R1.5, R3, R6mm (standardní velikosti stopkových fréz) |  Stopkové frézy jsou kulaté — nedokážou vyříznout ostrý 90° vnitřní roh. Předepíšete-li R0.5mm, dílna musí použít miniaturní nástroj (pomalý, křehký) nebo drátovou EDM (drahou). Sladte poloměry zaoblení s dostupnými velikostmi nástrojů.
|  Poloměry dna |  Min. R3mm, lépe R6mm |  Kulové stopkové frézy mají poloměr. Rovné dno kapsy s ostrými přechody do stěn je se standardními nástroji nemožné. Čím větší poloměr dna, tím větší (rychlejší a levnější) nástroj můžete použít.
|  Tloušťka stěny |  Min. 0.8mm (hliník), 1.0mm (ocel), 1.5mm (titan) |  Tenčí stěny se působením řezných sil prohýbají, což způsobuje chvění, špatný povrch a rozměrovou nepřesnost. Titanové stěny pod 1.5mm je téměř nemožné čistě vyfrézovat.
|  Minimalizujte seřízení |  Navrhněte prvky přístupné z co nejméně směrů |  Každé otočení znamená: vypnout, očistit, znovu upnout, obnovit základnu, znovu vynulovat. Každé seřízení přidá $30–100 na práci plus řetězení tolerancí.
|  Výška výstupku |  ≤ 4x průměr základny |  Vysoké a tenké výstupky se při obrábění prohýbají. Pokud potřebujete výšku, přidejte žebra nebo zvětšete průměr základny.
|  Hloubka závitu |  Max. 1.5–2x průměr u slepých otvorů |  Závity nad 2x průměr nepřinášejí smysluplnou pevnost — zatížení nesou první závity. Hluboké závity vyžadují dlouhé závitníky, které se snadno lámou, a závitování je pomalé.
|  Standardní velikosti otvorů |  Používejte standardní velikosti vrtáků a výstružníků |  Nestandardní otvory vyžadují speciální nástroje nebo operace vyvrtávání. Obojí zvyšuje náklady i dodací lhůtu. Kde je to možné, držte se standardních tabulek vrtáků.
|  Gravírování textu a log |  Min. šířka tahu 0.3mm, min. hloubka 0.2mm |  Menší gravírování je po eloxování nebo lakování nečitelné. Držte se funkčních rozměrů nebo použijte laserové značení po obrábění.
Past na poloměry zaoblení Konstruktéři často dávají všude zaoblení R1mm, protože to „v CAD vypadá hladce“. Ve výrobní hale to programátora nutí použít pro dokončování stopkovou frézu 2mm — malý a křehký nástroj, který řeže pomalu. Změníte-li je na R3mm, dílna může použít frézu 6mm: rychlejší, tužší, s lepším povrchem a delší trvanlivostí. Vizuální rozdíl je zanedbatelný, rozdíl v nákladech významný.
## Nákladové faktory
Proč jeden frézovaný díl stojí $30 a jiný $3,000? Zde jsou hlavní faktory, zhruba v pořadí podle dopadu.
|  Nákladový faktor |  Dopad |  Jak jej snížit
|  Počet seřízení |  Vysoký — každé seřízení přidá $30–100+ na práci a přípravky |  Kde je to možné, navrhujte pro obrábění při jediném seřízení. Použijte 4osé nebo 3+2 k odstranění otáčení.
|  Úzké tolerance |  Vysoký — ±0.01mm stojí 2–4x více než ±0.05mm |  Úzké tolerance uplatňujte jen tam, kde jsou funkčně nutné. Nekritické rozměry uvolněte.
|  Požadavky na kvalitu povrchu |  Středně vysoký — Ra 0.4 vyžaduje další průchody, pomalejší posuvy, někdy broušení |  Jemný povrch předepisujte jen na viditelných nebo těsnicích plochách. Ra 1.6 stačí u většiny dílů bez estetických nároků.
|  Tvrdost materiálu |  Střední — tvrdší materiály znamenají pomalejší řez, rychlejší opotřebení nástroje a více výměn nástroje |  Použijte nejměkčí materiál, který splňuje požadavky na pevnost. Zvažte předkalený vs. prokalený stav.
|  Cena materiálu |  Střední — titan je 5–8x dražší než hliník za kg |  Optimalizujte velikost polotovaru, abyste minimalizovali odpad. U drahých materiálů zvažte odlitek nebo výkovek blízký konečnému tvaru.
|  Složitá geometrie |  Střední — 5osé programování, delší doby cyklu, více seřízení |  Kde je to možné, zjednodušujte. Nemůže být ta zakřivená plocha rovinná se skloněnými boky?
|  Speciální nástroje |  Nízký až střední — speciální frézy, tvarové nástroje, zakázkové přípravky |  Navrhujte kolem standardních velikostí nástrojů. Používejte standardní závity a standardní velikosti vrtáků.
|  Požadavky na kontrolu |  Nízký až střední — kontrola na CMM, certifikace třetí stranou, dohledatelnost materiálu |  CMM předepisujte jen u kritických rozměrů. Kompletní protokoly CMM u každého dílu přidají $20–50 za kus.
|  Množství |  Proměnlivý — amortizace seřízení mění vše |  Náklady na seřízení jsou fixní; cena na díl s množstvím klesá. Od 100+ ks se přípravky a optimalizace procesu začnou vyplácet.
Křivka nákladů na toleranci Přechod z ±0.05mm na ±0.025mm může přidat 20–30 % nákladů. Přechod z ±0.025mm na ±0.01mm často přidá 50–100 %. Přechod z ±0.01mm na ±0.005mm může přidat 200–400 %, protože už jste v oblasti vyvrtávání na souřadnicové vyvrtávačce nebo broušení. Nejtěsnější toleranci uplatněte jen u prvků, které ji skutečně potřebují. Pomáhá zde GD&T — použijte je k řízení toho, na čem záleží, a zbytek nechte volně.
## Časté chyby

|  Chyba |  Důsledek |  Řešení
|  Zadání „5osé“ tam, kde stačí 3+2 |  Cena se zdvojnásobí nebo ztrojnásobí, protože dílna předpokládá programování současného 5osého obrábění |  Pokud nic víc nepotřebujete, uveďte „polohování 3+2 na 5osém stroji“. Nebo prostě napište „obrábění z více stran při jediném seřízení“.
|  Vnitřní zaoblení R1mm všude |  Nutí k malým dokončovacím nástrojům, pomalá doba cyklu, špatný povrch, časté výměny nástroje |  Kde je to možné, používejte R3mm nebo větší. Malé poloměry jen tam, kde to vyžaduje geometrie.
|  Hluboké kapsy (hloubka > 4x šířka) |  Průhyb nástroje, chvění, špatný povrch, zlomené nástroje, dlouhé doby cyklu |  Udělejte kapsu stupňovitou s meziprůměry. Nebo přepracujte návrh a hloubku snižte.
|  Úzká tolerance na nekritických prvcích |  Celý díl je oceněn sazbou pro přesnou práci. Každý rozměr se kontroluje na úzkou specifikaci. |  Použijte GD&T. ±0.01mm uplatněte jen u základen a dosedacích ploch. Vše ostatní nechte na ±0.05–0.1mm.
|  Ostré vnitřní rohy (R0) |  Nelze obrobit standardními nástroji. Vyžaduje EDM, což přidá $100–500 a dny dodací lhůty. |  Vždy přidejte poloměr zaoblení. Minimum R0.5mm, lépe R1.5–R3mm.
|  Hloubka závitu nad 2x průměr |  Slabé závity (zatížení nesou jen první závity), zlomené závitníky, dlouhé cykly závitování |  Omezte hloubku závitu ve slepém otvoru na 1.5–2x průměr. V případě potřeby přidejte odlehčení závitu.
|  Předepsání Ra 0.4 všude |  Několik dokončovacích průchodů, pomalejší posuvy, případně broušení — výrazné zvýšení nákladů |  Ra 1.6 pro plochy bez estetických nároků. Ra 0.8 pro dosedací plochy. Ra 0.4 jen pro těsnění nebo viditelné estetické plochy.
|  Nezohlednění tloušťky eloxování |  Díl po eloxování Typ II přeroste (+10–25μm na plochu) a nevejde se do sestavy |  Před eloxováním obrobit pod rozměr o polovinu předpokládané tloušťky povlaku.
|  Používání HSS nástrojů v sériové výrobě |  Nízká počáteční cena nástroje, ale 5–10x více výměn nástroje, nižší řezné rychlosti, vyšší cena na díl |  U každé dávky nad 10 ks použijte karbid. Náklady na nástroj na díl jsou nižší i přes vyšší pořizovací cenu.
|  Opomenutí přístupu pro upnutí |  Dílna musí vyrobit zakázkový přípravek ($200–2000), protože geometrie dílu nemá plochy pro upnutí |  Přidejte rovinné plochy, výstupky nebo otvory pro upnutí. Nebo alespoň před dokončením návrhu proberte upnutí s dílnou.

## Časté dotazy

#### Potřebuji současné 5osé obrábění, nebo mi postačí polohování 3+2?
Pokud dokážete požadované úhly obrábění vyjmenovat jako pevné hodnoty — otvory pod daným úhlem, drážka na zadní ploše — potřebujete polohování 3+2, nikoli současné 5osé obrábění, a měli byste to uvést na výkrese. Při srovnání se 3osým základem vychází 3+2 na 5osém stroji na 1.6–2.2x proti 2.0–3.5x u současného 5osého obrábění, s faktorem nákladů na seřízení 1.5x versus 2.0–3.0x. Rozdíl v přesnosti je menší než rozdíl v ceně: ±0.01mm u 3+2 proti ±0.005–0.01mm u současného pohybu. Většina dílů označených jako 5osé potřebuje jen 3+2.

#### Mám použít VMC, HMC, nebo portálovou frézku?
Stroj přiřaďte podle obálky dílu a velikosti dávky. Vertikální obráběcí centrum je základ 1.0x s pojezdy 500–2000mm X/Y a 500–1000mm Z a hodí se pro univerzální rovinné práce. Horizontální obráběcí centrum pracuje za 1.5–2.5x, vejde se do 400–1000mm X a 400–800mm Y/Z a s výměníkem palet udrží vřeteno v řezu téměř 100 % času, což z něj nad 50 ks dělá levnější variantu. Portálová frézka za 3.0–10x dosáhne 2000–30,000mm+ v ose X a existuje pro velmi velké díly.

#### Jaký poloměr vnitřního rohu mám předepsat?
Nikdy nepředepisujte ostrý vnitřní roh — stopková fréza je kulatá a skutečný 90° roh nevyřeže. Používejte standardní poloměry stopkových fréz: R1.5, R3, R6mm, a u dna kapes minimum R3mm, lépe R6mm. Pokud uvedete R0.5mm, dílna musí použít miniaturní a křehký nástroj nebo drátovou EDM, což přidá $100–500 a dny dodací lhůty. Pozor na zvyk R1mm: zvýšení na R3mm umožní dílně použít frézu 6mm místo nástroje 2mm, což je rychlejší, tužší a dává lepší povrch.

#### Kolik vlastně stojí těsnější tolerance?
Stojí to exponenciálně, proto úzké tolerance uplatňujte jen tam, kde na nich záleží. Přechod z ±0.05mm na ±0.025mm přidá asi 20–30 %, z ±0.025mm na ±0.01mm přidá 50–100 % a z ±0.01mm na ±0.005mm přidá 200–400 %, protože už jste v oblasti vyvrtávání na souřadnicové vyvrtávačce nebo broušení. V řeči nákladových faktorů stojí ±0.01mm 2–4x více než ±0.05mm. Pomocí GD&T řiďte to, na čem záleží, a nekritické rozměry nechte na ±0.05–0.1mm.

#### Jaký povlak mám použít na hliník a kdy má HSS vůbec smysl?
Na hliníku nikdy nepoužívejte TiAlN ani TiCN — hliník v povlaku způsobuje studené navařování, tedy materiál se přivaří k břitu. Použijte karbid bez povlaku, DLC nebo PCD; DLC dává u hliníku +40–60 % řezné rychlosti za 2.0–3.0x vyšší cenu, zatímco TiN přináší +20–30 % za 1.2x u běžné oceli a litiny. U materiálu nástroje platí, že monolitní karbid stojí 3–5x více než HSS, ale pracuje 2–4x rychleji a vydrží 5–10x déle, takže na díl vítězí karbid u každé dávky nad 10 ks. Pro sériovou výrobu hliníku vydrží frézy s PCD hroty 10–50x déle než karbid.

#### Jak díl navrhnout, aby dílna nepřidávala seřízení?
Dejte dílně prvky dosažitelné z co nejméně směrů, protože každé seřízení přidá $30–100 na práci plus řetězení tolerancí. Poměr hloubky kapsy k šířce držte na 4:1 nebo níže — fréza 10mm zasahující 60mm do kapsy bude vibrovat — a respektujte minimální tloušťku stěny 0.8mm u hliníku, 1.0mm u oceli a 1.5mm u titanu. Omezte výšku výstupku na 4x průměr základny a závity ve slepých otvorech na 1.5–2x průměr, protože hlubší závity přidávají dobu cyklu a lámání závitníků, nikoli pevnost.
