# CNC řezné parametry podle materiálu: řezné rychlosti a posuvy

> Řezná rychlost, posuv a hloubka záběru pro soustružení a frézování osmi CNC materiálů s karbidovými břitovými destičkami, plus chladicí kapalina a strategie hloubky záběru, kterou každý z nich vyžaduje.

https://www.sinbo-machining.com/cs/wiki/reference/cutting-parameters/

---

## Na této stránce

- Soustružení — řezná rychlost, posuv a hloubka záběru (karbidové břitové destičky)
- Čelní frézování (karbid)
- Frézování stopkovou frézou (karbid)
- Dvě platná rychlostní pásma — nepočítejte jejich průměr
- Jak tato čísla používat
- Časté dotazy
- Normy a zdroje
- Související stránky
- Stažení této tabulky

# CNC řezné parametry podle materiálu
Řezná rychlost, posuv a hloubka záběru pro soustružení a frézování osmi CNC materiálů s karbidovými břitovými destičkami, plus chladicí kapalina a strategie hloubky záběru, kterou každý z nich vyžaduje.
## Soustružení — řezná rychlost, posuv a hloubka záběru (karbidové břitové destičky)

|  Materiál a stav |  Řezná rychlost (m/min) |  Posuv (mm/ot) |  Hloubka záběru hrubování (mm) |  Hloubka záběru dokončování (mm) |  Chladicí kapalina |  Zdroj
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
|  Hliník 6061-T6 (tvářený, vytvrzovatelný, ~95 HB) |  300–1000 |  0.1–0.3 |  0.5–3.0 |  0.2–0.5 |  Zaplavená emulze, velký objem |  S4 — ISCAR ISOTURN P25 (tvářený vytvrzovatelný)
|  Hliník 7075-T6 (tvářený, vytvrzovatelný, ~150 HB) |  300–1000 |  0.1–0.3 |  0.5–3.0 |  0.2–0.5 |  Zaplavená emulze, velký objem |  S4 — ISCAR ISOTURN P25 (dolní polovina rozsahu pro 7075)
|  Hliník 6061 / 7075 (PCD nástroje, referenční řádek) |  600–2500 |  0.1–0.3 |  0.05–0.3 |  0.05–0.2 |  Zaplavení nebo olejová mlha |  S4 — ISCAR ISOTURN P31 (sloupec PCD)
|  Uhlíková ocel 1045 (180–280 HB) |  160–275 |  0.4–1.2 |  2.0–8.0 |  0.3–1.0 (odhad) |  Emulze |  S3 — Mitsubishi B045, skupina P (UE6110 / MC6025)
|  Legovaná ocel 4140 (180–280 HB, kalená a popuštěná) |  160–275 |  0.4–1.2 |  2.0–10.0 |  0.3–1.0 (odhad) |  Emulze |  S3 — Mitsubishi B045, skupina P
|  Nerezová ocel 304 (≤200 HB) |  75–140 |  0.4–1.1 |  1.5–8.0 |  0.3–1.0 (odhad) |  Zaplavená emulze, velký objem |  S3 — Mitsubishi B045, skupina M (US735)
|  Nerezová ocel 316 (≤200 HB) |  75–140 |  0.4–1.1 |  1.5–8.0 |  0.3–1.0 (odhad) |  Zaplavená emulze, velký objem |  S3 — Mitsubishi B045, skupina M
|  Titan Ti-6Al-4V (žíhaný, ~33–36 HRC) |  40–60 |  0.20–0.40 |  1.0–3.0 |  0.3–0.8 |  Vysokotlaká chadicí kapalina (HPC) — povinná, nikoli volitelná |  Pokyny Sandvik pro obrábění titanu (~60 m/min při hrubování); Machinery's Handbook, 27. vyd., tabulka 7 (29–76 m/min při 0.20–0.43 mm/ot)
|  Mosaz C36000 (dobře obrobitelná, ~90 HB) |  180–400 |  0.1–0.3 |  0.5–3.0 |  0.2–0.5 |  Nasucho nebo minimální olejová mlha |  S4 — ISCAR ISOTURN P25 (sloupec mosaz)
|  Mosaz C36000 (PCD nástroje, referenční řádek) |  600–800 |  0.1–0.3 |  0.05–0.3 |  0.05–0.2 |  Nasucho nebo olejová mlha |  S4 — ISCAR ISOTURN P31 (sloupec PCD)
Jak tuto tabulku číst. Všechny hodnoty platí pro slinutý karbid. Pásma rychlosti a posuvu pocházejí z katalogů břitových destiček pro těžké obrábění (třída hrubování ap 1.5–12 mm), takže pro běžný hrubovací průchod vezměte dolní střed rozsahu a pro poslední průchod sloupec dokončování. Hodnoty označené (odhad) nemají dohledatelnou katalogovou tabulku — jde o provozní zkušenost, vedenou odděleně od čísel z pramenů.
## Čelní frézování (karbid)
Posuv na zub je uveden pro frézu Ø12 mm (zdrojový diagram uvádí sloupec 1/2 in); pro jiné rozměry jej přepočítejte podle průměru frézy. Hloubky označené ×DC jsou údaje zdroje vyjádřené jako podíl průměru frézy a převedené na mm — berte je jako zlomky vaší frézy, nikoli jako absolutní limity.
|  Materiál |  Řezná rychlost (m/min) |  Posuv na zub (mm, Ø12) |  Hloubka záběru hrubování (mm) |  Hloubka záběru dokončování (mm) |  Chladicí kapalina |  Zdroj
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
|  Hliník 6061-T6 / 7075-T6 |  244+ (od 800 SFM) |  0.15–0.19 |  1.0–3.0 |  0.3–0.5 |  Zaplavení nebo MQL |  S1 — Data Flute, sloupec hliník 6061/7075
|  Uhlíková ocel 1045 |  61–137 |  0.076 |  1.0–3.0 (×DC) |  0.3–0.5 (×DC) |  Emulze |  S1 — Data Flute, uhlíkové oceli <32 Rc
|  Legovaná ocel 4140 |  46–91 |  0.064 |  1.0–2.5 (×DC) |  0.3–0.5 (×DC) |  Emulze |  S1 — Data Flute, legovaná ocel 40XX/41XX
|  Nerezová ocel 304 / 316 |  46–107 |  0.071 |  1.0–2.5 (×DC) |  0.3–0.5 (×DC) |  Zaplavená emulze, velký objem |  S1 — Data Flute, nerezová ocel řady 300
|  Titan Ti-6Al-4V |  43–61 |  0.064 |  0.5–1.5 |  0.2–0.5 |  Vysokotlaká chadicí kapalina (HPC) |  S1 — Data Flute, titan litý/tvářený 6AL4V
|  Titan Ti-6Al-4V (čelní fréza IC830, referenční řádek) |  51–55 |  0.13–0.18 |  1.5 |  — |  Vysokotlaká chadicí kapalina (HPC) |  S5 — ISCAR Machining Titanium str. 32 (Vc=55, Km=1, Ke=0.92)
|  Mosaz C36000 |  152–274 |  0.165 |  1.0–3.0 (×DC) |  0.3–0.5 (×DC) |  Nasucho nebo olejová mlha |  S1 — Data Flute, mosaz (žlutá/červená/olovnatá)

## Frézování stopkovou frézou (karbid)
Zatížení břitu (chip load) je referenční hodnota pro Ø12 mm; buňky hloubky záběru záměrně zachovávají označení ×D ze zdroje, protože údaj v mm platí jen pro frézu 12 mm. U frézy 6 mm je strop 0.3×D roven 1.8 mm, nikoli 3.6 mm.
|  Materiál |  Řezná rychlost (m/min) |  Posuv na zub (mm, Ø12) |  Hloubka záběru hrubování (mm) |  Hloubka záběru dokončování (mm) |  Chladicí kapalina |  Zdroj
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
|  Hliník 6061-T6 / 7075-T6 |  244+ |  0.19 (HP) / 0.29 (dokončování) |  ≤0.3×D ≈ 3.6 |  ≤0.05×D ≈ 0.6 |  Zaplavení nebo MQL |  S1 + S2 (základ hloubky záběru S2)
|  Uhlíková ocel 1045 |  61–137 |  0.076 |  ≤0.3×D ≈ 3.6 |  ≤0.05×D ≈ 0.6 |  Emulze |  S1 + S2
|  Legovaná ocel 4140 |  46–91 |  0.064 |  ≤0.3×D ≈ 3.6 |  ≤0.05×D ≈ 0.6 |  Emulze |  S1 + S2
|  Nerezová ocel 304 / 316 |  46–107 |  0.071 |  ≤0.2×D ≈ 2.4 |  ≤0.05×D ≈ 0.6 |  Zaplavená emulze, velký objem |  S1 + S2
|  Titan Ti-6Al-4V |  43–61 |  0.064 |  ≤0.15×D ≈ 1.8 |  ≤0.05×D ≈ 0.6 |  Vysokotlaká chadicí kapalina (HPC) |  S1 + S5
|  Mosaz C36000 |  152–274 |  0.165 |  ≤0.3×D ≈ 3.6 |  ≤0.05×D ≈ 0.6 |  Nasucho nebo olejová mlha |  S1

## Dvě platná rychlostní pásma — nepočítejte jejich průměr
U nerezové a uhlíkové oceli se oba prameny rozcházejí faktorem 2–4. Oba jsou správné pro svou vlastní strategii: dolní pásmo je provozní hodnota s prioritou trvanlivosti nástroje při hlubokém záběru, horní pásmo je hodnota pro povlakovanou destičku při malém záběru. Uvádějte pásmo, které odpovídá vaší hloubce záběru.
|  Případ |  Vc (m/min) |  Posuv na zub (mm, Ø12) |  Strategie hloubky záběru |  Platí, když |  Zdroj
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
|  Frézování stopkovou frézou, nerez 304/316 (základ provozů US/EU) |  46–107 |  0.071 |  ≤0.2×D |  Monolitní karbidová stopková fréza, těžké hrubování, priorita trvanlivosti nástroje |  S1 (SSDH/MH-RO, 150–350 SFM)
|  Frézování stopkovou frézou, nerez 304/316 (základ japonských destiček) |  100–200 (nominálně 150) |  0.2 (≤0.4) |  ≤0.05×D |  Povlakovaná destička VP15TF, malá hloubka, vysoké otáčky, stabilní seřízení |  S2 — Mitsubishi SRF/SUF
|  Frézování stopkovou frézou, uhlíková ocel 1045 (základ provozů US/EU) |  61–137 |  0.076 |  ≤0.3×D |  Monolitní karbidová stopková fréza, priorita trvanlivosti nástroje |  S1
|  Frézování stopkovou frézou, uhlíková ocel (základ japonských destiček) |  80–300 (nominálně 200) |  — |  ≤0.05×D |  Povlakovaná destička, malá hloubka, vysoké otáčky |  S2 — Mitsubishi SRF/SUF

## Jak tato čísla používat
- U Ti-6Al-4V je chladicí kapalina předpokladem, nikoli volbou: okno 43–61 m/min platí jen při vysokotlaké chadicí kapalině nebo silném zaplavení. Při obrábění nasucho se destička do 30 sekund vydrolí a povrch se spálí, přičemž trvanlivost nástroje běžně klesne o více než 50 %.
- Neaplikujte logiku hloubky záběru pro ocel na hliník: při 244+ m/min a 0.15–0.19 mm na zub (Ø12) je hrubovací průchod čelního frézování 1–3 mm omezen výkonem vřetena a odvodem třísek, nikoli trvanlivostí nástroje. Použijte frézu se 2–3 zuby s leštěnými drážkami a zaplavením chladicí kapaliny.
- Dvě rychlostní pásma pro nerez se pojí se dvěma různými hloubkami: 46–107 m/min při ap ≤ 0.2×D, 100–200 m/min při ap ≤ 0.05×D. Spojení horního pásma s hlubokým řezem vylomí břit.
- Každá hodnota v těchto tabulkách platí pro slinutý karbid. HSS běží zhruba na 30–50 % rychlosti karbidu (soustružení 1045 160–275 → asi 50–90 m/min; frézování 6061 244+ → asi 80–120 m/min). Tento přepočet je provozní zvyklost, nikoli katalogový údaj, proto údaje pro HSS držte mimo karbidovou tabulku.
- C36000 se obrábí nasucho při 152–274 m/min a 0.165 mm na zub (Ø12), ale obsahuje více než 1 % olova — pro obrábění nasucho instalujte odsávání prachu a při požadavcích na shodu v potravinářství nebo zdravotnictví přejděte na slitinu mědi bez olova (např. C27450) na dolním konci rychlostního pásma.

## Časté dotazy

### Jakou řeznou rychlost použít při soustružení hliníku 6061?

300–1,000 m/min s karbidovými břitovými destičkami a 600–2,500 m/min s PCD nástroji. Pro 7075 a pro přerušované řezy vezměte dolní polovinu pásma.

### Jaký posuv při soustružení nerezové oceli 304?

0.4–1.1 mm/ot při 75–140 m/min se zaplavenou emulzí o velkém objemu. Toto pásmo posuvu pochází z destiček pro těžké obrábění; při lehčím seřízení vezměte dolní polovinu.

### Jak hluboko lze hrubovat soustružením ocel 4140?

2–10 mm hloubky záběru při 160–275 m/min s karbidovými destičkami pro těžké obrábění a posuvy 0.4–1.2 mm/ot.

### Jakou řeznou rychlost při frézování Ti-6Al-4V?

43–61 m/min s karbidovými stopkovými frézami (51–55 m/min s čelní frézou IC830) a vysokotlaká chadicí kapalina je povinná — bez ní rychlostní okno neexistuje.

### Jaké zatížení břitu pro karbidovou stopkovou frézu 12 mm v oceli 1045?

Přibližně 0.076 mm na zub (0.003 in/zub) při 61–137 m/min. Při změně rozměru přepočítejte zatížení břitu podle průměru frézy.

### Proč dva prameny uvádějí pro nerez 304 různé rychlosti?

46–107 m/min je provozní hodnota s prioritou trvanlivosti nástroje pro monolitní karbidovou stopkovou frézu při hloubce záběru 0.2×D; 100–200 m/min je hodnota pro povlakovanou destičku při hloubce záběru 0.05×D. Použijte pásmo, které odpovídá vaší strategii hloubky — nepočítejte průměr.

### Lze mosaz C36000 obrábět bez chladicí kapaliny?

Ano: 152–274 m/min při frézování (180–400 m/min při soustružení) a 0.165 mm na zub u frézy Ø12, nasucho nebo s minimálním mazáním (MQL) — ovšem s odsáváním prachu, protože C36000 obsahuje více než 1 % olova.

### Jakou hloubku záběru zvolit při dokončování hliníku 6061?

Dokončovací průchod držte na 0.05 × průměr nástroje nebo níže — u frézy 12 mm tedy 0.6 mm. Při soustružení je dokončovací pásmo 0.2–0.5 mm.

## Normy a zdroje
- S1 — Data Flute, technický dokument, diagram posuvů a rychlostí (zatížení břitu na zub podle průměru); zdrojové jednotky SFM a inch/zub, převedeno podle m/min = SFM × 0.3048 a mm/zub = inch × 25.4
- S2 — Mitsubishi Carbide, stopková fréza B065 SRF/SUF, doporučené řezné podmínky
- S3 — Mitsubishi Carbide, břitové destičky pro těžké obrábění B045, doporučené řezné podmínky (třída těžkého hrubování: ap 1.5–12 mm, f 0.4–1.3 mm/ot)
- S4 — ISCAR, katalog ALUMINUM MACHINING, obráběcí data ISOTURN P25/P28/P31
- S5 — ISCAR, příručka Machining Titanium, příklad frézování Ti-6Al-4V (čelní fréza IC830 Vc = 55 m/min; monolitní karbidová stopková fréza 75 m/min)
- Rychlost soustružení titanu ověřena podle pokynů Sandvik Coromant pro obrábění titanu a Machinery's Handbook, 27. vydání, tabulka 7
- Dokončovací hloubky záběru při soustružení (0.3–1.0 mm) a přepočet pro HSS 30–50 % jsou provozní odhady, v tabulkách označené (odhad)

## Související stránky
- [/wiki/tooling/feeds-and-speeds-guide/ ](https://www.sinbo-machining.com/wiki/tooling/feeds-and-speeds-guide/)— Podrobný průvodce posuvy a rychlostmi, včetně převodu mezi otáčkami (rpm) a řeznou rychlostí
- [/wiki/tooling/titanium-machining-guide/ ](https://www.sinbo-machining.com/wiki/tooling/titanium-machining-guide/)— Obrábění titanu podrobně: řízení tepla, strategie chladicí kapaliny a volba nástrojů
- [/wiki/tooling/stainless-steel-machining-guide/ ](https://www.sinbo-machining.com/wiki/tooling/stainless-steel-machining-guide/)— Obrábění nerezové oceli: zpevňování za studena a rozhodnutí o hloubce záběru, která stojí za dvěma rychlostními pásmy
- [/wiki/reference/thermal-expansion-coefficients/ ](https://www.sinbo-machining.com/wiki/reference/thermal-expansion-coefficients/)— Související rychlá tabulka: součinitele teplotní roztažnosti pro stejné materiály
- [/wiki/reference/material-density/ ](https://www.sinbo-machining.com/wiki/reference/material-density/)— Související rychlá tabulka: hustota pro odhady hmotnosti a nákladů na materiál

## Stažení této tabulky
- [CSV ](https://www.sinbo-machining.com/wiki/reference/download?slug=cutting-parameters&format=csv&lang=en)
- [JSON ](https://www.sinbo-machining.com/wiki/reference/download?slug=cutting-parameters&format=json&lang=en)
- [Markdown ](https://www.sinbo-machining.com/wiki/reference/cutting-parameters/index.md)
