# Metody kontroly CNC dílů v porovnání: CMM, NDT a PMI

> Sedmnáct měřicích a NDT metod porovnáno podle geometrických schopností, přesnosti, cenové úrovně, času cyklu a kvalifikace, s propracovanými příklady CMM a UT.

https://www.sinbo-machining.com/cs/wiki/reference/inspection-methods/

---

## Na této stránce

- Metody kontroly v porovnání (17 metod; cenová úroveň je redakční)
- Jakou přesnost CMM potřebuji k ověření zápisu polohy ±0.02 mm?
- Dokáže šubler zkontrolovat GD&T skutečnou polohu?
- Jak dlouho trvá kontrola CMM na plné FAI na díl?
- Dokáže skenování modrým světlem nahradit mé CMM pro podepisování GD&T?
- Jak přesná je dílní zkouška Rockwell?
- Jak hluboko dokáže ultrazvukové zkoušení najít trhlinu?
- Proč můj kupující zamítl magnetickou částicovou zkoušku na hliníkovém držáku?
- Co dokáže XRF ověřit na vstupním materiálu?
- Jak citlivá je zkouška úniku helia?
- Dokazují hodiny v solné mlze venkovní životnost?
- Které protokoly dokazují kontrolní schopnosti mého dodavatele?
- Kdy potřebuje díl znovu plné FAI?
- Je odečet polohy otvoru 0.092 mm skutečně mimo toleranci na Ø0.05?
- Jak prokazuji, že hřídel Ø120 mm z oceli 4140 Q&T nemá vnitřní trhliny?
- Jak tato čísla používat
- Časté dotazy
- Normy a zdroje
- Související stránky
- Stáhnout tuto tabulku

---

# Metody kontroly CNC dílů v porovnání

Sedmnáct měřicích a NDT metod porovnáno podle geometrických schopností, přesnosti, cenové úrovně, času cyklu a kvalifikace, s propracovanými příklady CMM a UT.

## Metody kontroly v porovnání (17 metod; cenová úroveň je redakční)

| Metoda | Měří (rozsah GD&T) | Přesnost / rozsah | Cenová úroveň | Cyklus na díl | Destruktivní? | Kvalifikace operátora | Detekuje | Norma | Zdroj |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| CMM, bridge (touch-trigger / scanning) | velikost, poloha, rovinnost, kulatost, kolmost, rovnoběžnost, soustřednost, profil — plné 3D GD&T | MPE ±(1.7–2.5 + L/250–300) µm; high-end ±(0.6 + L/1000) µm; to ~1 m class | 5 | 3–15 min | ne | kalibrační protokol ISO 10360 + měřič orientovaný v GD&T | jakákoli geometrická odchylka; sonda nenajde vnitřní dutiny | ISO 10360-2; ASME B89.4.1 | S1–S5 |
| Blue-light / laser 3D scanning | profil povrchu, 3D best fit, mapa odchylek celého pole | point 0.017–0.05 mm; volumetric 0.02–0.1 mm | 4 | 1–4 min (scan + align) | ne | střední; dovednost síťování/zarovnání | odchylka tvaru po celém povrchu; na přímou viditelnost limituje podříznutí; vnitřní dutiny nedostupné | VDI/VDE 2634 Part 3 | S9, S10 |
| Profile projector (optical comparator) | 2D profil, poloměr, úhel, rozteč, 2D skutečná poloha, hrany | ±(1.5–2.5 + L/100) µm; magnification ±0.1%; stage 203 × 102 mm typ. | 2 | 15 s–2 min | ne | nízká; trénink paralaksa/hran | odchylka 2D kontury, otřepy, profil závitu; žádná hloubka ani drsnost | Mitutoyo PJ/PH specs | S6–S8 |
| Vision measuring machine (VMM) | 2D velikost, poloha, malé prvky, vysoký počet prvků | ±(0.8–1.5) µm | 3 | 10–60 s auto | ne | nízká–střední; naprogramovat jednou, obsluhuje operátor | 2D geometrie na malých/plochých dílech; prvky definované hranou | Mitutoyo QV specs | S6 |
| Calipers | lineární rozměr (vnější/vnitřní/hloubka/patka) rychlá kontrola | ±0.02–0.04 mm | 1 | seconds | ne | žádná (všeobecná v dílně) | hrubá chyba rozměru; ne pro GD&T | ISO 13385-1 class | S6 |
| Outside micrometer | průměr, tloušťka | ±0.001–0.003 mm | 1 | seconds | ne | nízká | odchylka průměru/tloušťky; zapotřebí broušené plošky | ISO 3611 | S6 |
| Height gauge on surface plate | výškové patky, 1D srovnávací, rysování | ±0.003–0.008 mm | 1 | < 1 min | ne | nízká | chyba výšky/patky; úběh (runout) s pákovým příslušenstvím | Mitutoyo indicator class | S6 |
| Surface roughness tester (Ra/Rz stylus) | Ra, Rz, Rt dle ISO 4287 | ±0.5–2% of reading; resolution 0.001 µm; a 2 µm tip cannot resolve features below about 4 µm | 1 | 30 s per trace | kontaktní, ale nedestruktivní | nízká; trénink cutoff/filtru | odchylka textury povrchu; ne tvar | ISO 4287; JIS B 0601 | S6 |
| Hardness — Rockwell (HRB/HRC) | objemová tvrdost (zástupný znak pevnosti / tepelného zpracování) | ±0.5 HRC bench class; loads 60/100/150 kgf | 1 | < 1 min per indent | zůstává malý otisk (semi-destruktivní na kosmetickém povrchu) | nízká; trénink postupu ASTM E18 | špatný stav tepelného zpracování; měkká místa; chybějící cementační vrstva | ASTM E18 / ISO 6508 | S15, S16 |
| Hardness — Brinell (HB) | objemová tvrdost na hrubých/velkých dílech | 10 mm WC ball, 500/3000 kgf, 15 s; best on castings/forgings | 1 | about 1 min | viditelný otisk (větší než HRC) | nízká | záměna třídy vůči očekávanému HB; stav Q&T | ASTM E10 / ISO 6506 | S15, S16 |
| Hardness — Vickers/Knoop micro (HV/HK) | hloubka cementační vrstvy (CHD), tenké průřezy, příčný řez povlaku | loads 10 gf–10 kgf; lab method | 2 | sample-prep dependent (minutes) | řez + leštění — destruktivní pro díl | střední (metalurgická příprava) | hloubka vrstvy mimo předpis; oduhličení | ASTM E92/E384; ISO 6507 | S15, S16 |
| Ultrasonic testing (UT, incl. PAUT/TOFD) | vnitřní vady, tloušťka stěny, nedostatečné propojení (LOF) | 1–5 MHz; penetration 100–300 mm; TOFD depth ±0.5 mm on 25 mm wall; finds tight cracks < 0.1 mm | 3 | minutes per weld/joint | ne | ASNT Level II dle SNT-TC-1A / CP-189 / ISO 9712 | vnitřní trhliny, dutiny, LOF, vměstky, ztráta tloušťky | ASTM E428/E317; EN 1714; ASME Sec V; AMS 2632 | S11, S12 |
| Magnetic particle testing (MT) | povrchové a podpovrchové trhliny ve feromagnetických dílech | cracks below the 1.6 mm class band (A903 MT column); dry/wet, visible/fluorescent | 1 | minutes | ne (může vyžadovat odmagnetování/čištění) | ASNT Level I/II; NAS 410 pro letectví | brusné, únavové a kalící trhliny; švy (seams) | ASTM E709; E1444 (aero); ISO 9934 | S13, S14, S24 |
| Liquid penetrant testing (PT) | trhliny otevřené na povrch, jakýkoli materiál vč. neželezných | pairs with MT on castings (MT below 1.6 mm, PT complementary); fluorescent more sensitive than visible | 1 | 15–60 min (dwell incl.) | ne (zbytky čistitelné) | ASNT Level I/II | povrchové trhliny, ústí pórovitosti, švy — vč. hliníku a austenitického nerezu | ASTM E165/E1417 | S14 |
| Radiographic testing (RT / X-ray) | vnitřní dutiny, pórovitost, vměstky, prospálení svaru | volume defects by density contrast; thickness limit set by energy (typ. ≤ 100 mm steel; Co-60/linac beyond) | 4 | 10–30 min per exposure | ne (radiační riziko pro operátora, ne pro díl) | ASNT Level II; licence radiační bezpečnosti (závislá na lokalitě) | pórovitost, smršťoviny, struska, LOF (rovinné vady citlivé na úhel) | ASTM E94; EN 17635; ASME Sec V | S11 |
| Salt-spray cabinet (NSS) | odolnost povlaků proti korozi | 5% NaCl, 35 °C per ASTM B117 / ISO 9227; screening only | 2 | 24–1000+ h cabinet (parallel batch) | ano pro zkoušený vzorek (expozice degraduje povrchovou úpravu) | nízká; obsluha komory | selhání povlaků: začátek bílého/červeného rzi, puchýře, podlézání (creep) | ASTM B117; ISO 9227 | batch1 T3 table (caliber cross-reference) |
| PMI — OES spark / XRF / helium leak test | chemické složení (OES všechny prvky vč. C; XRF bez C); hermetičnost | OES 0.01% class (carbon weak — LECO combustion better); XRF portable non-destructive; helium MSD 5×10⁻¹²–5×10⁻¹³ Pa·m³/s, response < 1 s | OES/XRF 2; helium 3 | OES/XRF seconds; helium minutes | OES zanechává jiskrovou značku (slabou); XRF a helium nedestruktivní | trénink na přístroj OES/XRF + postup PMI; trénink vakuové techniky helia | záměna třídy, chemie vstupního materiálu mimo předpis, rychlost úniku nad limit | ASTM E415/E1086/E572; API RP 578; helium: vendor nameplate | S20–S23 |

> **Jak číst tuto tabulku.** Cenová úroveň 1 (nejnižší) až 5 (nejvyšší) je redakční hodnocení sestavené z publikovaných ukotvení cen vybavení (CMM třída kolem $215K, skener $142K, projektor $48.5K) — není to hodnota normy. Sloupec GD&T uvádí charakteristiky ASME Y14.5 / ISO 1101, které metoda dokáže vyhodnotit. Hodiny v solné mlze jsou screeningové srovnání, ne životnost venku (týž kalibr jako tabulka tloušťky povlaků). Rychlosti úniku helia jsou štítkové hodnoty přístrojů s konzervativním kalibrem na úrovni metody zapsaným v konfliktech.

## Jakou přesnost CMM potřebuji k ověření zápisu polohy ±0.02 mm?

Mostní CMM na ±(1.7–1.9 + L/300) µm to rozřeší s rezervou zhruba 7:1 — na 300 mm je MPE asi ±2.7–2.9 µm proti toleranční zóně 20 µm, uvnitř pravidla palce 4–10:1. Rozraďte každý účel matricí níže, než si rezervujete čas stroje.

| Účel kontroly | Primární metoda | Rychlý screening | Vyloučené / neúčinné | Ukotvení přesnosti |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Size + full GD&T (position/profile/flatness) | CMM | blue-light scan (full profile fields) | šubler nemůže vyhodnotit GD&T | MPE ±(1.7 + L/300) µm |
| Small 2D profile / thin deformable parts | projector / VMM | — | kontaktní sondy deformují tenké stěny | ±(1.5 + L/100) µm |
| Surface roughness Ra/Rz | stylus roughness tester | — | CMM a projektor nemohou měřit drsnost | ±0.5–2% of reading |
| Heat-treat condition check | Rockwell HRC (batch sampling) | Brinell (rough large parts) | sama tvrdost nemůže identifikovat třídu | ±0.5 HRC |
| Case depth (carburized/nitrided) | Vickers micro section | — | makro tvrdost (HRC/HB) nevidí vrstvu | CHD per ISO 2639 |
| Internal flaws (cracks/voids/LOF) | UT incl. PAUT/TOFD | RT (best on volume defects) | MT/PT vidí jen povrchové ústí | TOFD depth ±0.5 mm per 25 mm |
| Surface cracks (ferromagnetic) | MT | PT (only option for non-ferromagnetic) | UT blízkého pole maskuje povrch | MT below the 1.6 mm class |
| Coating corrosion comparison | NSS salt spray | — | hodiny v komoře ≠ venkovní životnost (ISO 10683) | endpoint must state white vs red rust |
| Grade / mix-up verification (incoming) | OES (carbon matters) or XRF (no carbon) | spark test (shop qualitative) | XRF nevidí uhlík — nedokáže oddělit 304 od 304L | OES 0.01% class |
| Hermeticity | helium mass spectrometry | pressure decay (coarse leaks) | bublinková metoda lokalizuje jen hrubé úniky | 5×10⁻¹² Pa·m³/s class |

## Dokáže šubler zkontrolovat GD&T skutečnou polohu?

Ne — přesnost šubleru ±0.02–0.04 mm podporuje jen lineární rozměr; poloha potřebuje CMM (třída ±(1.7 + L/300) µm). Ruční nářadí zůstává cenné pro to, co skutečně rozřeší:

| Ruční nářadí | Přesnost | Co doopravdy rozřeší |
| --- | --- | --- |
| Calipers | ±0.02–0.04 mm | rychlá kontrola lineární vnější/vnitřní/hloubka/patka — žádné GD&T |
| Outside micrometer | ±0.001–0.003 mm | průměr a tloušťka |
| Height gauge | ±0.003–0.008 mm | výškové patky; úběh s pákovým příslušenstvím |
| Stylus roughness tester | ±0.5–2% of reading | jen Ra/Rz — ne tvar, ne rozměr |

## Jak dlouho trvá kontrola CMM na plné FAI na díl?

Počítejte 3–15 min na díl na mostním CMM — 14 min je typických pro díl se 7 poloměry R0.15 ± 0.02 a stupňovaným otvorem. Prescreening profilovým projektorem (pod 90 s na díl) zkracuje frontu CMM; o kolik, závisí na vašem plánování — berte to jako redakční odhad dílny, ne údaj zdroje.

| Ukotvení času / nákladů | Hodnota | Status |
| --- | --- | --- |
| Bridge CMM cycle | 3–15 min per part | publikovaný rozsah |
| Landing-gear bushing case: 7 radii R0.15 ± 0.02 + stepped bore | 14 min per part | případ zdroje |
| Projector pre-screen | under 90 s per part | publikováno |
| CMM queue-time reduction from pre-screening | scheduling-dependent (editorial estimate) | žádný údaj zdroje — záměrná náhrada nezdůvodněného tvrzení |
| CMM equipment anchor | $215K class | tabulka TCO |
| Scanner equipment anchor | $142K class | tabulka TCO |
| Projector equipment anchor | $48.5K class | tabulka TCO |

## Dokáže skenování modrým světlem nahradit mé CMM pro podepisování GD&T?

Ne pro polohu vnitřních prvků — skenery dosáhnou přesnosti bodu 0.017–0.05 mm a dávají mapu profilu celého pole, ale na přímou viditelnost limitují slepé otvory. Používejte je na profil povrchu; CMM nechte na dative a skutečné poloze.

| Třída skeneru | Uváděná přesnost | Poznámka |
| --- | --- | --- |
| GOM Scan 1 | 0.017 mm single point | meterovací norma VDI/VDE 2634 Část 3 |
| ATOS Q | 0.02 mm class | jmenovitá hodnota aktuální generace |
| Handheld laser | 0.02 mm class | importovaná průmyslová úroveň |
| ATOS (2010 lab data) | 0.002–0.02 mm, single frame 1 s | starší široký pás ponechán pro referenci |

## Jak přesná je dílní zkouška Rockwell?

±0.5 HRC na stolním přístroji při 60/100/150 kgf — dost na ověření pásu předkalené oceli 4140 na 28–34 HRC, ale tvrdost sama nemůže identifikovat třídu. Tři metody si práci dělí:

| Metoda | Dělení práce | Norma |
| --- | --- | --- |
| Rockwell (HRB/HRC) | dávkové ověření tvrdosti tepelně zpracovaných dílů | ASTM E18 / ISO 6508 |
| Brinell (HB) | hrubé, velké díly: odlitky a výkovaky | ASTM E10 / ISO 6506 |
| Vickers/Knoop micro (HV/HK) | hloubka vrstvy (CHD), tenké průřezy, povlaky — destruktivní řez | ASTM E92/E384 / ISO 6507 |

## Jak hluboko dokáže ultrazvukové zkoušení najít trhlinu?

Konvenční UT proniká 100–300 mm oceli při 1–5 MHz a TOFD změří hloubku trhliny na ±0.5 mm na stěně 25 mm — MT a PT zůstávají jen na povrchu. Kontrola tloušťky stěny: dozvuk ze zadní stěny 3.4 µs při 5,850 m/s čte 9.94 mm.

| Parametr | Hodnota | Zdroj |
| --- | --- | --- |
| Frequency band | 1–5 MHz conventional | S11 |
| Penetration in steel | 100–300 mm | S11 |
| TOFD depth sizing | ±0.5 mm on a 25 mm wall | S11 |
| Tight crack detection | below 0.1 mm | S11 |
| Thin-material spec | 0.5–12.7 mm at 2.0–10.0 MHz | S12 |
| Wall-thickness formula | 5,850 m/s × 3.4 µs ÷ 2 = 9.94 mm | S11 |
| Qualification | ASNT Level II (SNT-TC-1A / CP-189 / ISO 9712) | S24 |

## Proč můj kupující zamítl magnetickou částicovou zkoušku na hliníkovém držáku?

MT funguje jen na feromagnetickém materiálu (rozsah ASTM E709) — pro hliník a austenitický nerez je metodou povrchových trhlin penetrační zkouška (ASTM E165). Rozdělení přijetí odlitků, které kupující mate:

| Metoda | Pokrývá | Zdroj |
| --- | --- | --- |
| MT | feromagnetické díly; detekuje trhliny pod pásem třídy 1.6 mm | S13, S14 |
| PT | jakýkoli materiál; doplňková nad 1.6 mm na odlitcích — dělení práce, ne konflikt | S14 |

## Co dokáže XRF ověřit na vstupním materiálu?

Plná chemie slitin kromě uhlíku — takže XRF nedokáže oddělit 304 od 304L. Přidejte jiskrové OES (uhlík třídy 0.01%) nebo vyžadujte certifikát od závodu, když na uhlíku záleží; helium únik sedí ve stejném boxu nástrojů vstupního ověření:

| Nástroj PMI | Síla | Limit |
| --- | --- | --- |
| XRF | přenosné, nedestruktivní, sekundy na odečet | nedokáže detekovat uhlík |
| Spark OES | všechny prvky vč. uhlíku na třídě 0.01% | zanechává malou jiskrovou značku; stolní přístroj |
| LIBS | ruční; rychlý screening | nižší přesnost než OES pro certifikaci |
| Carbon (LEEC combustion) | přesný uhlík, když je OES na hraně | zničení vzorku |
| Helium MSD leak test | 5×10⁻¹²–5×10⁻¹³ Pa·m³/s, odezva pod 1 s | štítková citlivost, nikoli záruka metody |

## Jak citlivá je zkouška úniku helia?

Heliový detektor úniku s hmotnostním spektrometrem rozřeší 5×10⁻¹²–5×10⁻¹³ Pa·m³/s během sekund — prahy zkoušky poklesem tlaku jsou o řády hrubší. Kalibr 10⁻⁹ viděný jinde je konzervativní údaj na úrovni metody; tato stránka cituje štítek přístroje a rozdíl si zapisuje.

| Kalibr | Citlivost | Jak to číst |
| --- | --- | --- |
| Instrument nameplate (MSD) | 5×10⁻¹²–5×10⁻¹³ Pa·m³/s, response < 1 s | vrchní dodavatelská třída (S22, UGC zdroj; zapsáno jako štítková hodnota) |
| Conservative method-level | 10⁻⁹ Pa·m³/s order | S23; může popisovat celé stanoviště, ne detektor |
| Pressure decay / bubble | orders of magnitude coarser | závislé na objemu a teplotě; žádný pevný práh (deklarovaná mezera) |

## Dokazují hodiny v solné mlze venkovní životnost?

Ne — hodiny ASTM B117 jsou screeningové srovnání; ISO 10683 uvádí, že urychlené výsledky nelze přímo vztahovat k provozu. Týž kalibr jako tabulka tloušťky povlaků, křížový odkaz:

| Parametr | Hodnota |
| --- | --- |
| Electrolyte | 5% NaCl solution |
| Cabinet temperature | 35 °C |
| Solution pH | 6.5–7.2 |
| Collection rate | 1–2 mL per 80 cm² per hour |
| Meaning | screening comparison — not outdoor service life |

## Které protokoly dokazují kontrolní schopnosti mého dodavatele?

Roční kalibrační certifikát CMM dle ISO 10360, seznam měřidel s certifikáty dohledatelnými dle ISO/IEC 17025 a certifikáty NDT operátorů ASNT Level II pokryjí většinu auditů kupujících. Sestavte je podle scénáře:

| Scénář | Rozměrové důkazy | Důkazy materiál / proces | Dodávaný výstup |
| --- | --- | --- | --- |
| AS9102 full FAI (new part number) | protokol CMM o všech charakteristikách + ballooned výkres (Formulář 3) | MTR/CoC + certifikáty HT/pokovování/NDT (Formulář 2) | Formulář 1 + 2 + 3 + ballooned výkres |
| AS9102 delta FAI (revision / machine / supplier change) | znovu změřit jen dotčené charakteristiky | certifikáty jen pro změněné procesy | delta Formulář 3 s odkazem na původní FAIR |
| PPAP Level 3 (automotive) | rozměrový protokol + MSA / gauge R&R | protokoly zkoušek materiálu / vlastností | PSW + balíček 18 prvků, Cpk ≥ 1.67 na klíčových charakteristikách |
| Buyer capability audit | roční kalibrační certifikát CMM dle ISO 10360 + seznam měřidel dohledatelných dle 17025 | certifikáty ASNT Level II + schválení dodavatelé zvláštních procesů | jeden balíček pokryje většinu auditů |

## Kdy potřebuje díl znovu plné FAI?

AS9102 Rev C spouští plné FAI na nové číslo dílu, na změnu konstrukce v rozměru/tvaru/funkci, na změnu procesu nebo dodavatele, nebo na výrobní přestávku delší než dva roky — a po dvouleté přestávce norma dovoluje plné nebo delta FAI, takže si upřesněte, které z nich zákazník vyžaduje.

| Spouštěč | Rozsah FAI |
| --- | --- |
| New part number | plné FAI |
| Design change affecting fit, form or function | plné FAI (nebo delta dle dohody) |
| Process or supplier change | delta FAI na dotčených charakteristikách |
| Production lapse over two years | plné nebo delta FAI dle AS9102 Rev C — se zákazníkem potvrďte které |
| Revision | AS9102 Rev C, vydáno 2023-06 |

## Je odečet polohy otvoru 0.092 mm skutečně mimo toleranci na Ø0.05?

Ano — a rozpočtový výpočet je to, co spor uzavírá. Kombinovaná standardní nejistota je √(6² + 4² + 5² + 3²) = √86 ≈ 9.3 µm (k = 1); při rozšířeném kalibru zdroje U(k=2) ≈ ±0.018 mm. Oběma způsoby 0.092 − 0.018 = 0.074 mm stále překračuje radiální hranici 0.025 mm — odchylka trvá, nejde o chybu měření.

| Krok | Položka | Hodnota | Poznámka |
| --- | --- | --- | --- |
| 1 | CMM MPE at L = 200 mm | ±(1.9 + 200/300) ≈ ±2.57 µm | specifikace třídy Zeiss Contura (S4/S5) |
| 2 | Combined standard uncertainty u_c (k=1) | √(6² + 4² + 5² + 3²) = √86 ≈ 9.3 µm | sonda 6 + měřítko 4 + teplota 5 + nastavení 3, kvadrátový součet kořenů (rozpočet S3, hodnoty v µm) |
| 3 | Expanded uncertainty U (k=2) | ≈ ±0.018 mm | 2 × u_c, dle vlastního kalibru zdroje U(k=2) = ±0.018 mm |
| 4 | Verdict | 0.092 − 0.018 = 0.074 mm > 0.025 mm | mimo toleranci trvá pod oběma kalibry — spor má smysl jen poblíž hranice (ISO 14253-1) |
| 5 | Fitting requirement | ≥ 16 points, least-squares cylinder; 3-point method amplifies 4.3× | praxe ověření S3 |

## Jak prokazuji, že hřídel Ø120 mm z oceli 4140 Q&T nemá vnitřní trhliny?

UT, ne RT ani MT: MT/PT vidí jen povrch a plná tyč potřebuje vysokoenergetické RT, které rovinné vady stejně přehlédne. Použijte přímou hlavu s podélnými vlnami plus šikmou hlavu s příčnými vlnami při 2–5 MHz a vyhodnoťte dle ASME Sec V s operátory ASNT Level II.

| Krok | Položka | Hodnota |
| --- | --- | --- |
| 1 | Method elimination | MT/PT surface-only; RT needs high energy, insensitive to planar flaws |
| 2 | Frequency selection | 2–5 MHz (fine-grained forging); 0.5–12.7 mm thin stock per AMS 2632 at 2.0–10.0 MHz |
| 3 | Wall-thickness check | 5,850 m/s × 3.4 µs ÷ 2 = 9.94 mm |
| 4 | Acceptance caliber | crack-like (planar) indications evaluated per ASME Sec V; pressure-boundary forgings typically zero tolerance |
| 5 | Personnel | ASNT Level II; report bound to the day's calibration status |

## Jak tato čísla používat

- Cenová úroveň 1–5 je redakční hodnocení z publikovaných ukotvení TCO (CMM třída $215K, skener $142K, projektor $48.5K) — není to hodnota normy a není to nabídka.
- Zkrácení fronty CMM díky prescreeningu projektorem je záměrně uvedeno jako redakční odhad závislý na plánování: žádný údaj zdroje pro něj neexistuje a nezdůvodněné procentní tvrzení bylo z této stránky při ověřování odstraněno.
- Aritmetika nejistoty: kombinujte rozpočty komponent kvadrátovým součtem kořenů při k = 1 a potom vynásobte 2 pro ~95% rozšířenou U(k=2) — citovat výsledek k=1 jako U je klasická chyba protokolu.
- Vyhodnocení GD&T: jen CMM pokrývá všechny 3D charakteristiky; projektory a VMM jsou 2D přístroje, šubler a mikrometr nemohou vyhodnotit GD&T a měřiče drsnosti nevidí tvar.
- Dělení práce NDT: MT jen feromagnetické povrchy (hliník a austenitické třídy jdou na PT), UT pro vnitřní a hloubkové měření, RT pro objemové vady, ale citlivé na úhel u rovinných vad, XRF slepý k uhlíku.
- Hodiny v solné mlze jsou screeningová čísla, ne venkovní životnost — koncový bod (bílá vs červená rez) musí být uveden, týž kalibr jako tabulka tloušťky povlaků.
- Akceptační protokol GB/T 16857.2-2017 je citován jen číslem normy (ekvivalent ISO 10360-2); samotný akceptační test ISO 10360-2 je 5 délek × 7 směrů × 3 opakování = 105 bodů.
- Citlivosti úniku poklesem tlaku a bublinkovou metodou nemají citovatelný pevný práh (závislé na objemu/teplotě) — deklarovaná mezera, řazeno jen kvalitativně.

## Časté dotazy

### Jakou přesnost CMM potřebuji k ověření zápisu polohy ±0.02 mm?

Mostní CMM na ±(1.7–1.9 + L/300) µm to rozřeší s rezervou zhruba 7:1 — MPE asi ±2.7–2.9 µm na 300 mm proti zóně 20 µm.

### Dokáže šubler zkontrolovat GD&T skutečnou polohu?

Ne — přesnost šubleru ±0.02–0.04 mm podporuje jen lineární rozměr; poloha potřebuje CMM.

### Jak dlouho trvá kontrola CMM na plné FAI na díl?

Počítejte 3–15 min na díl na mostním CMM — 14 min je typických pro díl se 7 poloměry a stupňovaným otvorem; prescreening projektorem pod 90 s zkracuje frontu o část závislou na plánování (redakční odhad).

### Dokáže skenování modrým světlem nahradit mé CMM pro podepisování GD&T?

Ne pro polohu vnitřních prvků — skenery dosáhnou 0.017–0.05 mm, ale jsou jen na přímou viditelnost; CMM nechte na dative a skutečné poloze.

### Jak přesná je dílní zkouška Rockwell?

±0.5 HRC na stolním přístroji při 60/100/150 kgf — dostačující pro pás 28–34 HRC, ale tvrdost nemůže identifikovat třídu.

### Jak hluboko dokáže ultrazvukové zkoušení najít trhlinu?

Konvenční UT proniká 100–300 mm při 1–5 MHz; TOFD změří hloubku na ±0.5 mm na stěně 25 mm.

### Proč můj kupující zamítl magnetickou částicovou zkoušku na hliníkovém držáku?

MT funguje jen na feromagnetickém materiálu (ASTM E709) — hliník potřebuje penetrační zkoušku (ASTM E165).

### Co dokáže XRF ověřit na vstupním materiálu?

Plnou chemii slitin kromě uhlíku — nedokáže oddělit 304 od 304L; přidejte jiskrové OES (třída 0.01%) nebo certifikát od závodu, když na uhlíku záleží.

### Jak citlivá je zkouška úniku helia?

Heliový MSD rozřeší 5×10⁻¹²–5×10⁻¹³ Pa·m³/s během sekund; prahy poklesu tlaku jsou o řády hrubší.

### Dokazují hodiny v solné mlze venkovní životnost?

Ne — hodiny ASTM B117 jsou screeningové srovnání; ISO 10683 uvádí, že urychlené výsledky nelze přímo vztahovat k provozu.

### Které protokoly dokazují kontrolní schopnosti mého dodavatele?

Roční kalibrační certifikát CMM dle ISO 10360, seznam měřidel dohledatelných dle 17025 a certifikáty operátorů ASNT Level II pokryjí většinu auditů kupujících.

### Kdy potřebuje díl znovu plné FAI?

AS9102 Rev C: nové číslo dílu, změna rozměru/tvaru/funkce, změna procesu nebo dodavatele, nebo výrobní přestávka nad dva roky — případy přestávky mohou být plné nebo delta FAI dle požadavku zákazníka.

## Normy a zdroje

- S1 — CNC57, akceptační ukazatele CMM dle ISO 10360 / JIS B7440 (7 směrů × 5 délek × 3 opakování = 105 bodů)
- S2 — GB/T 16857.2-2017 / ISO 10360-2 (ekvivalentní akceptační normy, citovány jen číslem — URL původního záznamu bylo zkráceno, při ověřování sníženo)
- S3 — TestGageInsight, How does a coordinate measuring machine work (mostní ±(1.7+L/300), portálová ±(2.5+L/250), Leitz ±(0.6+L/1000); rozpočet nejistoty 6/4/5/3; U(k=2) ±0.018 mm; ukotvení TCO; 16 bodů / 4.3×)
- S4 — JPT Online, specifikace CMM Zeiss (MPE 1.9 + L/300 µm)
- S5 — výpisy MPE-E ±(1.9 + L/300) µm třídy Zeiss Contura (UGC přepisy, potvrzeny oficiálními specifikačními listy)
- S6 — Japan Monozukuri Lab, tabulky přesnosti přístrojů Mitutoyo (mikrometry, šubler, SJ drsnost, CRYSTA-Apex, projektory, QUICK VISION)
- S7 — Mitutoyo PH-A14 profilový projektor oficiální specifikace (rozlišení 0.001 mm, ±0.1%/±0.15%, stůl 203 × 102 mm)
- S8 — TestGageInsight, aplikace a limity profilového projektoru (třída ±(1.5 + L/100), jen 2D, 22–48 s na díl)
- S9 — úrovně přesnosti průmyslových skenerů (GOM Scan 1 0.017 mm, ATOS Q 0.02 mm; VDI/VDE 2634 Část 3) — přepis průmyslových Q&A
- S10 — CAS Institute of Advanced Manufacturing, parametry skeneru ATOS (0.002–0.02 mm, 1 s na snímek, jednotka 2010)
- S11 — Atlantis NDT, ultimativní průvodce ultrazvukovým zkoušením (1–5 MHz, 100–300 mm, TOFD ±0.5 mm/25 mm, úzké trhliny < 0.1 mm, ASNT Level II)
- S12 — SAE AMS2632C, ultrazvuková kontrola tenkých materiálů 0.5–12.7 mm při 2.0–10.0 MHz
- S13 — ASTM E709-21 oficiální stránka, průvodce magnetickou částicovou zkouškou
- S14 — ASTM A903/A903M-99(2024), povrchové přijetí ocelových odlitků (MT pod 1.6 mm, PT doplňková, 5 akceptačních úrovní)
- S15 — ZwickRoell, mapa norem zkoušení tvrdosti (E18/6508, E10/6506, E92-384/6507, E140)
- S16 — TestMetals, praxe zkoušení tvrdosti (zatížení E18, E10 3000/500 kgf, mikro 10 gf–10 kgf)
- S17 — SteelCalculator, graf tvrdosti ocelí (220↔19 až 660↔62; Fu ≈ 3.45 × HB)
- S18 — BalloonPlot, kompletní průvodce FAI AS9102 Rev C (Formulář 1/2/3, ballooning, spouštěče)
- S19 — New Tech Metals, AS9102 Rev C (účinný od 2023-06-28), FAI vs PPAP
- S20 — UTEC, identifikace neznámého materiálu (tvrdost → jiskra → OES; OES třída 0.01%)
- S21 — LGC Standards, průvodce PMI (XRF/OES/LIBS; ASTM E415/E572/E1086/E1999/E2465, API RP 578)
- S22 — štítkové hodnoty heliového detektoru úniku s hmotnostním spektrometrem (5×10⁻¹²–5×10⁻¹³ Pa·m³/s, odezva < 1 s) — encyklopedický záznam, zapsáno jako štítkové
- S23 — Shangling, metody zkoušky úniku plynu (bublinková / pokles tlaku / helium MSD, konzervativní kalibr 10⁻⁹)
- S24 — Atlantis NDT, aplikační stránka ASTM E709 (ASNT Level I/II/III, E1444 letectví)
- S25 — TestGageInsight, srovnání optického komparátoru vs CMM vs laserové skenování

## Související stránky

- [/cs/wiki/reference/hardness-conversion/](/cs/wiki/reference/hardness-conversion/) — Sibling quick table: hardness scale conversion for the Rockwell/Brinell rows

## Stáhnout tuto tabulku

- CSV — /cs/wiki/reference/download?slug=inspection-methods&format=csv&lang=cs
- JSON — /cs/wiki/reference/download?slug=inspection-methods&format=json&lang=cs
- Markdown — /cs/wiki/reference/inspection-methods/index.md
