# Úběr materiálu podle výkonu vřetena: 10 a 20 kW

> Výkonem limitované rychlosti úběru materiálu pro osm slitin pro CNC obrábění na vřetenech 10 a 20 kW, s tabulkou měrného výkonu, publikovanými referenčními hodnotami a řešeným příkladem.

https://www.sinbo-machining.com/cs/wiki/reference/material-removal-rate/

---

## Na této stránce

- Kapacita MRR při hrubování na vřetenech 10 a 20 kW (výkonem limitovaná, vypočtená)
- Jaký úběr materiálu dosáhne CNC stroj s výkonem 10 kW u hliníku?
- O kolik je nerez 304 pomalejší než 6061 na stejném vřetenu 10 kW?
- S jakým MRR mám počítat u oceli 4140 na stroji 10 kW?
- Je hrubování titanu limitováno výkonem vřetena?
- Zdvojnásobí vřeteno 20 kW můj úběr?
- Proč je MRR při frézování nižší než při soustružení na stejném stroji?
- Na jaké zatížení vřetena se mám při hrubování zaměřit?
- Jaký je vzorec MRR pro frézování a soustružení?
- Jak převést MRR na dobu obrábění?
- Jak přesné jsou tyto hodnoty MRR pro cenovou nabídku?
- Jak tato čísla používat
- Časté dotazy
- Normy a zdroje
- Související stránky
- Stažení této tabulky

# Úběr materiálu podle výkonu vřetena
Výkonem limitované rychlosti úběru materiálu pro osm slitin pro CNC obrábění na vřetenech 10 a 20 kW, s tabulkou měrného výkonu, publikovanými referenčními hodnotami a řešeným příkladem.
## Kapacita MRR při hrubování na vřetenech 10 a 20 kW (výkonem limitovaná, vypočtená)

|  Materiál a stav |  Použité K_p (kW na cm³/s) |  Soustružení 10 kW (cm³/min) |  Frézování 10 kW, průměr cyklu (cm³/min) |  Soustružení 20 kW (cm³/min) |  Frézování 20 kW, průměr cyklu (cm³/min)
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
|  Hliník 6061-T6 (tvářený, ~95 HB) |  0.76–0.90 |  425–505 |  340–405 |  850–1,010 |  680–810
|  Hliník 7075-T6 (tvářený, ~150 HB) |  0.76–0.90 |  425–505 |  340–405 |  850–1,010 |  680–810
|  Uhlíková ocel 1045 (190–220 HB) |  1.70–2.32 |  165–225 |  130–180 |  330–450 |  260–360
|  Legovaná ocel 4140 (kalená a popuštěná, 280–320 HB) |  2.18–3.29 |  115–175 |  90–140 |  230–350 |  180–280
|  Nerez 304 (žíhaná, 150–180 HB) |  1.64–2.94 |  130–235 |  105–190 |  260–470 |  210–380
|  Nerez 316 (žíhaná, 150–180 HB) |  1.64–2.94 |  130–235 |  105–190 |  260–470 |  210–380
|  Titan Ti-6Al-4V (žíhaný, 330–350 HB) |  1.65–1.77 |  215–230 |  170–185 |  430–460 |  340–370
|  Mosaz C36000 (snadno obrobitelná, 90–120 HB) |  0.82–1.90 |  200–465 |  160–370 |  400–930 |  320–740
Jak tuto tabulku číst. Q_max = 60 × P_rated × η × L / K_p, kde η = 0.85 je účinnost pohonu a L = 0.75 zatížení při hrubování: do třísky se dostane jen 0.64 kW z každého jmenovitého kW (0.85 × 0.75 = 0.6375 ≈ 0.64). Sloupce pro 10 kW jsou zaokrouhleny na 5 cm³/min; sloupec frézování je 0.8 × zaokrouhlený sloupec soustružení (80 % času v záběru); sloupce pro 20 kW jsou přesně 2 × hodnoty pro 10 kW. Jde o hodnoty kapacity limitované výkonem, nikoli o běžně měřené rychlosti — vycházejte z dolní hranice.
## Jaký úběr materiálu dosáhne CNC stroj s výkonem 10 kW u hliníku?
Vřeteno 10 kW dokáže při hrubování 6061-T6 na 75 % zatížení, které tabulka předpokládá, utáhnout 425–505 cm³/min; VMC s kuželem 40 obvykle při obrábění hliníku s HSM drahami nástroje trvale dosahuje 245–410 cm³/min. Rozdíl mezi oběma hodnotami je dán limity nástroje a odvodu třísek, ne výkonem vřetena.
|  Zdroj |  Stroj / případ |  Materiál |  MRR (cm³/min) |  Poznámka
| --- | --- | --- | --- | --- |
|  S5 |  VMC s kuželem 40, stabilní hrubování |  Uhlíková ocel |  50–100 |  3–6 in³/min ve zdroji
|  S5 |  VMC s kuželem 40, strategie HSM |  Hliník |  245–410 |  15–25 in³/min ve zdroji
|  S5 |  Kužel 50 / horizontální |  Ocel |  100–200 |  Přibližně dvojnásobek hodnoty pro kužel 40
|  S6 |  120 kW, 27,000 rpm (DST Ecospeed) |  Hliník 7050 |  5,160 |  Nástroje PCD konkurence, případ 1
|  S6 |  120 kW, 27,000 rpm |  Hliník 7050 |  7,465 |  Povlak RAL90, stejný případ
|  S6 |  120 kW, 33,000 rpm (Makino MAG 3.W) |  Hliník (průměr nástroje 50 mm) |  7,000 |  420,000 cm³ odebraných za 60 min
|  S8 |  Srovnání Bridgeport 2 hp / HAAS 30 hp |  Hliník |  165 |  10.1 in³/min při řezném výkonu 1.1–3.0 kW

## O kolik je nerez 304 pomalejší než 6061 na stejném vřetenu 10 kW?
Přibližně 2–4× pomaleji: 130–235 cm³/min u 304 proti 425–505 cm³/min u 6061, protože austenitická nerez potřebuje 1.64–2.94 kW na cm³/s proti 0.76–0.90 u hliníku. Při stejném úběru 86 cm³/min, který v 6061 zatíží vřeteno 10 kW na 15 %, odebírá 304 50 %.
|  Materiál |  Stav |  ISO |  Tvrdost (HB) |  K_p (kW na cm³/s) |  Zdroj (dolní / horní)
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
|  Hliník 6061-T6 |  tvářený, T6 |  N |  ~95 |  0.76–0.90 |  S4 / S3
|  Hliník 7075-T6 |  tvářený, T6 |  N |  ~150 |  0.76–0.90 |  S4 / S3 — u 7075 berte horní hranici
|  Uhlíková ocel 1045 |  válcovaná za tepla / normalizačně žíhaná |  P |  190–220 |  1.70–2.32 |  S2 (190 HB) / S3 (200–220 HB)
|  Legovaná ocel 4140 |  kalená a popuštěná, 28–32 HRC |  P |  280–320 |  2.18–3.29 |  S3 (280–320 HB) / S4 (220–420 HB horní mez)
|  Nerez 304 |  žíhaná |  M |  150–180 |  1.64–2.94 |  S3 (150–175 HB) / S4 (austenitická 150–275 HB)
|  Nerez 316 |  žíhaná |  M |  150–180 |  1.64–2.94 |  S3 (150–175 HB) / S4 (austenitická 150–275 HB)
|  Titan Ti-6Al-4V |  žíhaný |  S |  330–350 |  1.65–1.77 |  S4 (300–360 HB) / S3 (Ti-150 A, 340 HB)
|  Mosaz C36000 |  olovem legovaná, snadno obrobitelná |  N |  90–120 |  0.82–1.90 |  S3 / S4 — viz registr rozporů

## S jakým MRR mám počítat u oceli 4140 na stroji 10 kW?
Počítejte s 115–175 cm³/min při soustružení a 90–140 cm³/min jako průměrem cyklu frézování u oceli 4140 o tvrdosti 280–320 HB a vycházejte z dolní hranice. Následující výkonová bilance ukazuje proč: stejný úběr 86 cm³/min, který v 6061 zatíží vřeteno 10 kW na 15 %, ho v 4140 zatíží na 55 %. Parametry, které dávají 86 cm³/min u hliníku, se na ocel nepřenášejí — každý materiál nejdřív spadne na svou vlastní řeznou rychlost, takže bilance srovnává pouze spotřebu výkonu.
|  Materiál |  K_p (kW na cm³/s) |  P_c na nástroji (kW) |  Příkon vřetena (kW) |  Zatížení vřetena 10 kW (%)
| --- | --- | --- | --- | --- |
|  Hliník 6061-T6 |  0.90 |  1.29 |  1.5 |  15
|  Uhlíková ocel 1045 |  2.32 |  3.33 |  3.9 |  39
|  Legovaná ocel 4140 |  3.29 |  4.72 |  5.6 |  55
|  Nerez 304 |  2.94 |  4.21 |  5.0 |  50
|  Titan Ti-6Al-4V |  1.77 |  2.54 |  3.0 |  30
|  Mosaz C36000 |  1.90 |  2.72 |  3.2 |  32

## Je hrubování titanu limitováno výkonem vřetena?
Ne: Ti-6Al-4V potřebuje jen 1.65–1.77 kW na cm³/s, takže vřeteno 10 kW má výkonový strop 215–230 cm³/min — teplo a trvanlivost nástroje omezí skutečný řez dávno před vřetenem. Řádek pro titan berte jako kontrolu horní meze, nikdy jako cíl, a zachovejte vysokotlakou chladicí kapalinu, kterou tabulka řezných parametrů označuje za povinnou.
|  Položka |  Hodnota |  Jak to číst
| --- | --- | --- |
|  K_p (měrný výkon) |  1.65–1.77 kW na cm³/s |  Pod 4140 — vřeteno není úzké místo
|  Strop soustružení 10 kW |  215–230 cm³/min |  Výkon dovolí víc, než dílny obvykle jezdí
|  Strop frézování 10 kW, průměr cyklu |  170–185 cm³/min |  Průměr cyklu při faktoru 80 % času v záběru
|  Strop soustružení 20 kW |  430–460 cm³/min |  Zdvojnásobí strop, nikoli povolený záběr
|  Skutečný limiter |  Teplo a trvanlivost nástroje |  Jezděte rychlosti z tabulky řezných parametrů s vysokotlakou chladicí kapalinou — chlazení je podmínka, ne volba

## Zdvojnásobí vřeteno 20 kW můj úběr?
Zdvojnásobí výkonový strop — 850–1,010 cm³/min u 6061 — ale jen tehdy, pokud to nástroj a přípravek dokážou absorbovat. V kapse 50 × 50 mm s nástrojem Ø12 vřeteno 20 kW nic nezmění: doba řezu zůstane 17.5 s, protože limitujícím prvkem je nástroj, ne vřeteno.
|  Parametr |  Nástroj Ø12 (řešený příklad) |  Nástroj Ø20 (ilustrativní)
| --- | --- | --- |
|  Nástroj |  Ø12 mm, karbidová stopková fréza se 3 břity |  Ø20 mm — příklad, ne doporučení
|  Radiální šířka a_e (mm) |  6 |  10
|  Axiální hloubka a_p (mm) |  6 |  10
|  Posuvová rychlost V_f (mm/min) |  2,388 |  2,000
|  MRR (cm³/min) |  86 |  200
|  Doba řezu pro 25 cm³ |  17.5 s |  7.5 s

## Proč je MRR při frézování nižší než při soustružení na stejném stroji?
Řez je přerušovaný a nástroj stráví asi 20 % cyklu mimo záběr, takže průměrná rychlost frézování za cyklus je 0.8× rychlost soustružení: 340–405 proti 425–505 cm³/min u 6061 na 10 kW. Okamžitá rychlost v záběru může soustružnické hodnoty stále dosáhnout.
|  Krok |  Pravidlo |  6061-T6, 10 kW
| --- | --- | --- |
|  1 |  Strop soustružení: Q_max = 60 × 10 × 0.6375 / K_p, zaokrouhleno na 5 cm³/min |  425–505
|  2 |  Sloupec frézování = 0.8 × zaokrouhlený sloupec soustružení, zaokrouhleno na 5 cm³/min |  340–405
|  3 |  Sloupce 20 kW = 2 × sloupce 10 kW (přesné zdvojnásobení) |  850–1,010 soustružení / 680–810 frézování

## Na jaké zatížení vřetena se mám při hrubování zaměřit?
70–85 % jmenovitého výkonu; tato tabulka používá 75 %, což nechává rezervu na opotřebení nástroje a kolísání tvrdosti. Pevné předpoklady níže jsou plánovací hodnoty — vypočtené, nikoli měřené — takže pokud vaše dílna naměří účinnost pohonu 0.80 nebo 0.90, přepočítejte celou tabulku úměrně.
|  Parametr |  Hodnota |  Základ
| --- | --- | --- |
|  Jmenovitý výkon vřetena P_rated |  10 / 20 kW |  Dvě obvyklé výkonové třídy VMC
|  Účinnost pohonu η |  0.85 |  Plánovací předpoklad, nikoli měření — ověřte podle údajů výrobce stroje
|  Faktor zatížení při hrubování L |  0.75 |  Střed pásma 70–85 % (S5)
|  Faktor využitelného řezného výkonu |  0.85 × 0.75 = 0.6375 ≈ 0.64 |  Do třísky se dostane jen 0.64 kW z každého jmenovitého kW
|  Stav nástroje |  Ostrý karbid |  Tabulky K_p jsou sestavené pro ostré řezné nástroje
|  Faktor záběru při frézování |  0.80 |  Řešený příklad S5: 80 % cyklu v záběru
|  Chlazení a seřízení |  Stabilní, bez chvění |  Ocel a nerez zaplavení emulzí; titan vysokotlaká chladicí kapalina; hliník zaplavení nebo MQL

## Jaký je vzorec MRR pro frézování a soustružení?
Frézování: Q = a_e × a_p × V_f / 1,000. Soustružení: Q = V_c × f × a_p. Řešený příklad: nástroj 12 mm při záběru 6 × 6 mm a 2,388 mm/min odebírá 86 cm³/min. Parametry jsou záměrně konzervativní — 0.10 mm na zub proti 0.15–0.19 u nástroje Ø12 v tabulce řezných parametrů — takže každý krok zůstává ověřitelný.
|  Krok |  Veličina |  Hodnota
| --- | --- | --- |
|  1 |  Objem úběru V |  kapsa 50 × 50 × 10 mm = 25 cm³
|  2 |  Nástroj a záběr |  Ø12 mm, karbidová stopková fréza se 3 břity; V_c 300 m/min; f_z 0.10 mm/zub; a_e = a_p = 6 mm
|  3 |  Otáčky vřetena n = 1,000 × V_c / (π × D) |  7,958 → volte 7,960 rpm
|  4 |  Posuvová rychlost V_f = n × z × f_z |  7,960 × 3 × 0.10 = 2,388 mm/min
|  5 |  MRR Q = a_e × a_p × V_f / 1,000 |  6 × 6 × 2,388 / 1,000 = 85.97 → 86 cm³/min
|  6 |  Doba řezu T = V / Q |  25 / 86 = 0.291 min = 17.5 s (21.8 s s 20 % mimo záběr)
|  7 |  Kontrola výkonu P_c = K_p × Q, příkon vřetena P_c / 0.85 |  0.90 × 1.433 = 1.29 kW → 1.52 kW → 15.2 % z 10 kW
|  8 |  Interpretace |  Vřeteno zatížené jen na 15 % — nástroj Ø12 v kapse 50 mm je limitován nástrojem; strop 425 cm³/min by vyžadoval V_f 11,806 mm/min, tedy pětkrát víc, než tento nástroj umí

## Jak převést MRR na dobu obrábění?
T = V / Q. Kapsa 50 × 50 × 10 mm má 25 cm³, takže při 86 cm³/min z příkladu je doba řezu 17.5 s — zhruba 22 s, jakmile se připočte 20 % času mimo záběr (nájezd, výjezd, změny vrstev). Přídavky na výměnu nástroje a kontrolu jdou navíc. Níže uvedené časy jsou T = 25 / Q pro stejnou kapsu, zaokrouhlené na jedno desetinné místo — vypočtené, nikoli měřené.
|  Varianta |  Q (cm³/min) |  Čas pro 25 cm³ (s)
| --- | --- | --- |
|  Dráha z řešeného příkladu (Ø12 v 6061) |  86 |  17.5
|  Příklad nástroje Ø20 |  200 |  7.5
|  Strop soustružení 6061 na 10 kW |  425 |  3.5
|  Plánovací dolní hranice 304 |  130 |  11.5
|  Plánovací dolní hranice frézování 4140 |  90 |  16.7

## Jak přesné jsou tyto hodnoty MRR pro cenovou nabídku?
Berte je jako plánovací pásmo ±25 %, ne jako záruku: předpokládají ostrý karbid, 85 % účinnost pohonu a stabilní seřízení. Publikované případy hliníku na 120 kW dosahují 5,160–7,465 cm³/min — 43–62 cm³/min na kW — což odpovídá lineárnímu škálování, které tabulka předpokládá. Tam, kde si zdroje odporují, zůstávají rozpory registrované a nevyřešené, místo aby se zprůměrovaly.
|  Rozpor |  Zdroj A |  Zdroj B |  Jak je zde řešen
| --- | --- | --- | --- |
|  Měrný výkon 304 / 316 |  Pásmo z příručky S3 1.64–1.97 (150–200 HB, ostré nástroje) |  Hodnota energetické studie S4 2.94 (austenitická 150–275 HB) |  V tabulkách zůstává celé pásmo 1.64–2.94; vycházejte z dolní hranice 130 cm³/min, pokud není tvrdost a nástroje potvrzena na příznivém konci
|  Měrný výkon C36000 |  Olovnatá mosaz S3 0.82 |  Olovnatá mosaz S4 1.90 |  0.82 odpovídá fyzice mosazi (K_p ≈ k_c / 1,000, k_c ≈ 800 N/mm²), proto upřednostněte konec 0.82; pásmo 200–465 zůstává jako registrovaný obal
|  Rozsahy 1045 / 4140 |  S3 po krocích 20 HB |  Obal S4 220–420 HB |  Není to rozpor — rozsah sleduje tvrdost; nepopisujte to jako neshodu zdrojů

## Jak tato čísla používat
- Tyto sloupce jsou kapacita limitovaná výkonem, nikoli typické MRR: publikované referenční hodnoty pro kužel 40 se u uhlíkové oceli pohybují 50–100 cm³/min proti stropu 165–225 cm³/min u 1045, takže uvádět strop jako typickou rychlost nadhodnocuje kapacitu 2–4×.
- Řádky titanu a austenitické nerezi jsou limitované trvanlivostí nástroje, ne výkonem: 215–230 cm³/min u Ti-6Al-4V je kontrola horní meze, zatímco dosažitelné pásmo určuje teplo a trvanlivost nástroje při rychlostech z tabulky řezných parametrů.
- Pravidlo zaokrouhlování: sloupce 10 kW jsou zaokrouhlené na 5 cm³/min, sloupce frézování jsou 0.8 × zaokrouhlený sloupec soustružení (opět zaokrouhleno na 5) a sloupce 20 kW jsou přesně dvojnásobkem sloupců 10 kW — zdvojnásobení v tabulce je přesné.
- Účinnost pohonu 0.85, zatížení při hrubování 0.75 a z toho plynoucí faktor využitelného výkonu 0.64 jsou vypočtené plánovací předpoklady, nikoli měření — pokud vaše dílna naměří jiné hodnoty, přepočítejte tabulku úměrně.
- Každé pásmo K_p pokrývá publikované zdroje: dolní konec je energeticky nejúspornější hodnota, horní konec ta konzervativní. Kapacitu uvádějte z dolní hranice — tvrdost na horním konci pásma, otupené břity a tenké třísky tlačí K_p nahoru.
- K_p (kW na cm³/s) je číselně k_c / 1,000; tabulky Sandvik uvádějí k_c, zatímco katalogy vřeten uvádějí K_p, a tato stránka sjednocuje na K_p.

## Časté dotazy

### Jaký úběr materiálu dosáhne CNC stroj s výkonem 10 kW u hliníku?

425–505 cm³/min u 6061-T6 při předpokládaném zatížení 75 %; VMC s kuželem 40 obvykle trvale dosahuje 245–410 cm³/min s HSM drahami nástroje.

### O kolik je nerez 304 pomalejší než 6061 na stejném vřetenu 10 kW?

Přibližně 2–4× pomaleji: 130–235 cm³/min u 304 proti 425–505 cm³/min u 6061, protože 304 potřebuje 1.64–2.94 kW na cm³/s proti 0.76–0.90 u hliníku.

### S jakým MRR mám počítat u oceli 4140 na stroji 10 kW?

115–175 cm³/min při soustružení a 90–140 cm³/min jako průměr cyklu frézování u 4140 o tvrdosti 280–320 HB; vycházejte z dolní hranice.

### Je hrubování titanu limitováno výkonem vřetena?

Ne — Ti-6Al-4V potřebuje jen 1.65–1.77 kW na cm³/s, takže výkonový strop 10 kW je 215–230 cm³/min; teplo a trvanlivost nástroje omezí skutečný řez jako první.

### Zdvojnásobí vřeteno 20 kW můj úběr?

Zdvojnásobí výkonový strop (850–1,010 cm³/min u 6061), ale jen pokud to nástroj a přípravek dokážou absorbovat; nástroj Ø12 v kapse 50 × 50 mm nezíská nic.

### Proč je MRR při frézování nižší než při soustružení na stejném stroji?

Nástroj stráví asi 20 % cyklu mimo záběr, takže sloupec frézování je 0.8× sloupec soustružení: 340–405 proti 425–505 cm³/min u 6061 na 10 kW.

### Na jaké zatížení vřetena se mám při hrubování zaměřit?

70–85 % jmenovitého výkonu; tato tabulka používá 75 %, aby nechala rezervu na opotřebení nástroje a kolísání tvrdosti.

### Jaký je vzorec MRR pro frézování a soustružení?

Frézování Q = a_e × a_p × V_f / 1,000; soustružení Q = V_c × f × a_p — nástroj 12 mm při 6 × 6 mm a 2,388 mm/min dává 86 cm³/min.

### Jak převést MRR na dobu obrábění?

T = V / Q: kapsa 50 × 50 × 10 mm má 25 cm³, takže při 86 cm³/min se vyfrézuje za 17.5 s (přibližně 22 s s 20 % času mimo záběr).

### Jak přesné jsou tyto hodnoty MRR pro cenovou nabídku?

Berte je jako plánovací pásmo ±25 %: předpokládají ostrý karbid, 85 % účinnost pohonu a stabilní seřízení; publikované případy hliníku na 120 kW dosahují 5,160–7,465 cm³/min, což odpovídá lineárnímu škálování.

## Normy a zdroje
- S1 — Sandvik Coromant, Měrná řezná síla: definice k_c1, korekce tloušťky třísky a výkonový vzorec
- S2 — Sandvik Coromant, Materiály obrobku (tabulky kódů MC): hodnoty k_c1 pro ocel skupiny P a exponent m_c
- S3 — DynoSpindles, Application Engineering Data Part Two (Book of Spindles), tabulky 5/9/10/11/12: hodnoty měrného výkonu K_p pro ostré karbidové nástroje
- S4 — Kellens et al. (2012), UPLCI-CO2PE! Příloha II, tabulka MR1.2(a), Int. J. Life Cycle Assess. 17: 242–251: nezávislé ověření měrné řezné energie
- S5 — MFG Calcs, Driving Material Removal Rate Without Burning Up Spindles: dílenské referenční hodnoty pro kužel 40/50, cíl zatížení vřetena 70–85 % a příklad 80 % v záběru
- S6 — Sandvik Coromant, letecký případ C-1040-169: obrábění hliníku na 120 kW při 5,160 / 7,465 / 7,000 cm³/min
- S7 — Kalkulačka MRR vřetena Rough Logic (hodnoty měrného výkonu podle Machinery Handbook): ověření třetí stranou
- S8 — MIT OCW 2.008 Lecture 7 (Cutting): měrná řezná energie a příklad frézování 165 cm³/min při 1.1–3.0 kW
- S9 — Tabulka řezných parametrů Sinbo: stejných osm materiálů, rychlosti a posuvy, do kterých tyto výkonové stropy vstupují
- K_p (kW na cm³/s) se číselně rovná k_c / 1,000; obě notace jsou zachovány se svými vlastními zdroji
- Všechny hodnoty Q_max jsou vypočtené z pásem K_p a pevných předpokladů — vypočtené, nikoli měřené; tři položky k potvrzení v dílně ze zdrojové studie (účinnost pohonu pro každý stroj, dostupná tvrdostní pásma 4140, samostatný řádek K_p pro 7075) čekají na dílenská data, nikoli na publikované hodnoty

## Související stránky
- [/wiki/reference/cutting-parameters/ ](https://www.sinbo-machining.com/wiki/reference/cutting-parameters/)— Související rychlá tabulka: rychlosti a posuvy, které z těchto výkonových stropů dělají skutečné parametry
- [/wiki/reference/material-density/ ](https://www.sinbo-machining.com/wiki/reference/material-density/)— Související rychlá tabulka: hustota stejných osmi materiálů
- [/wiki/reference/thermal-expansion-coefficients/ ](https://www.sinbo-machining.com/wiki/reference/thermal-expansion-coefficients/)— Související rychlá tabulka: součinitele teplotní roztažnosti stejných materiálů

## Stažení této tabulky
- [CSV ](https://www.sinbo-machining.com/wiki/reference/download?slug=material-removal-rate&format=csv&lang=en)
- [JSON ](https://www.sinbo-machining.com/wiki/reference/download?slug=material-removal-rate&format=json&lang=en)
- [Markdown ](https://www.sinbo-machining.com/wiki/reference/material-removal-rate/index.md)
