# Průvodce eloxováním: Typ II vs III, barvy, náklady

> Praktický průvodce eloxováním pro CNC obráběné hliníkové díly. Rozhodovací tabulka Typ II vs Typ III, barevné varianty s náklady, rozměrový dopad, kompatibilita slitin, běžné vady a jejich opravy.

https://www.sinbo-machining.com/cs/wiki/surface/anodizing/

---

## Na této stránce

- Který typ eloxování potřebujete?
- Typ II vs Typ III na první pohled
- Dostupnost barev
- Rozměrový dopad
  - Přídavek na obrábění pro eloxování: pravidlo růstu 50/50
- Požadavky na materiál
- Kroky procesu eloxování
- Běžné vady
- Cenové faktory
- Časté chyby
- Časté dotazy

# Eloxování
Elektrochemická konverzní povrchová úprava hliníku. Oxidická vrstva vyrůstá ze základního kovu samotného -- nejde o nanesený povlak. Nejpoužívanější povrchová úprava pro CNC obráběné hliníkové díly. Tento průvodce pokrývá, co skutečně musíte specifikovat, kolik to stojí a co se na výrobní hale pokazí.
## Který typ eloxování potřebujete?
Většina dílů potřebuje Typ II. Typ III specifikujte jen tehdy, když máte skutečný požadavek na otěr nebo tvrdost -- stojí více, přidává větší tloušťku a omezuje možnosti barev. K rozhodnutí použijte tuto tabulku.
|  Pokud váš díl potřebuje... |  Typ |  Typická tloušťka |  Cenový faktor
|  Korozní odolnost, pohledový vzhled, barvu značky |  Typ II |  0.2–1.0 mil (5–25 μm) |  1x (základ)
|  Elektrickou izolaci |  Typ II |  0.5–1.0 mil |  1x
|  Lehkou odolnost proti otěru (ruční nářadí, skříně) |  Typ II |  0.5–1.0 mil |  1x
|  Kluzné nebo dosedací plochy s třením |  Typ III (tvrdé eloxování) |  1.0–2.0 mil (25–50 μm) |  1.5–2x
|  Odolnost proti abrazi (pohyblivé díly, vodicí lišty) |  Typ III |  1.5–2.0 mil |  1.5–2x
|  Maximální tvrdost na hliníku |  Typ III |  2.0 mil+ (až 75 μm) |  2x+
|  Styk s potravinami nebo medicínské použití (netoxický povrch) |  Typ II, neuzavřené nebo uzavřené horkou vodou |  0.5 mil |  1x
Orientační pravidlo Pokud nedokážete pojmenovat konkrétní požadavek na otěr nebo tvrdost, zvolte Typ II. Typ III se hůře obrábí kolem (větší rozměrová změna) a omezuje vás na tmavé barvy. Specifikovat ho „pro jistotu“ přidává náklady bez skutečného přínosu.
## Typ II vs Typ III na první pohled

|  Vlastnost |  Typ II (běžné / síranové) |  Typ III (tvrdé eloxování)
|  Proces |  Lázeň kyseliny sírové, ~15–20 VDC, pokojová teplota |  Lázeň kyseliny sírové, ~25–60 VDC, téměř mrazicí (0–5 °C)
|  Tloušťka povlaku |  0.2–1.0 mil (5–25 μm) na povrch |  1.0–2.0 mil (25–50 μm) na povrch
|  Tvrdost (HV) |  250–350 |  400–600
|  Barevné varianty |  Čirá, černá, modrá, červená, zlatá, zelená, oranžová, fialová, zakázková |  Pouze tmavě šedá, hnědočerná, bronzová
|  Odolnost proti otěru |  Střední -- škrábance při opakovaném kontaktu |  Velmi dobrá -- zvládá kluzný i abrazivní kontakt
|  Korozní odolnost |  Dobrá (solná mlha 336+ hod při 25 μm) |  Velmi dobrá, ale mikrotroly u tlustých povlaků ji mohou snížit
|  Dielektrická pevnost |  200–400 V/mil |  400–800 V/mil
|  Rozměrová změna |  +0.5 mil na povrch (růst 50/50 dovnitř i ven) |  +1.0–2.0 mil na povrch
|  Cenový faktor |  1x základ |  1.5x–2x (tlustší = více)
|  Dopad na dodací lhůtu |  +2 pracovní dny |  +3–5 pracovních dnů
|  Nejlepší pro |  Pohledové díly, skříně, držáky, pouzdra |  Otěrové plochy, kluzné součásti, vodicí kolíky, těla ventilů

## Dostupnost barev
Barvy se vsakují do porézní oxidické vrstvy před uzavřením. Výsledek závisí na slitině, tloušťce povlaku a chemii barvicí lázně. Ne každá dílna má každou barvu -- méně obvyklé barvy mohou vyžadovat minimální dávku nebo delší dodací lhůtu.
|  Barva |  Dostupnost |  Cenový příplatek |  Nejlepší výsledek na |  Poznámky
|  Čirá / přírodní |  Standard všude |  Žádný |  6061, 5052 |  Mírný šampaňský nádech u většiny slitin. „Výchozí“ eloxování.
|  Černá |  Standard všude |  Žádný |  Všechny slitiny |  Nejoblíbenější barva. Nejstabilnější napříč slitinami i dávkami.
|  Modrá |  Standard |  Žádný až mírný |  6061, 5052 |  Sytá na 6061. Na 7075/2024 může působit matně nebo šedavě.
|  Červená |  Standard |  Žádný až mírný |  6061 |  U slitin s vysokou mědí může přecházet do růžova. Vyžaduje dostatečnou tloušťku (≥0.5 mil).
|  Zlatá |  Standard |  Žádný až mírný |  6061 |  Obvykle anorganické barvivo -- velmi stálé proti UV. Vhodná pro venkovní díly.
|  Zelená |  Standard |  Žádný až mírný |  6061 |  Odstín od olivové po jasně zelenou podle dodavatele barviva.
|  Oranžová |  Může vyžadovat specializovanou dílnu |  10–20% |  6061 |  Méně obvyklá. Před specifikací ověřte schopnosti dílny.
|  Fialová / purpurová |  Může vyžadovat specializovanou dílnu |  10–20% |  6061 |  Organické barvivo, může blednout pod UV. Nevhodná pro venkovní použití.
|  Zakázková / shoda s Pantone |  Omezený počet dílen |  30–50%+ příprava |  6061 |  Vyžaduje laboratorní vzorek a schválení. Minimální dávky jsou běžné. Počítejte s delší lhůtou.
Omezení barev u Typu III Tvrdé eloxování (Typ III) je omezeno na tmavě šedou, tmavě hnědou a černou. Tlustá, hustá oxidická vrstva špatně vsakuje barvivo. Pokud potřebujete jasnou barvu a zároveň tvrdou odolnost proti otěru, zvažte Typ II s tlustším povlakem, nebo dvoustupňový proces (eloxování + suché mazivo). Sladění barev mezi dávkami Pokud objednáváte díly v několika dávkách, barva se mezi běhy může posunout. To je normální -- barva eloxování závisí na chemii lázně, teplotě a čase, které se postupem času mění. Pro kritickou stálost barvy slučte všechny díly do jedné dávky.
## Rozměrový dopad
Eloxování je konverzní proces -- oxidická vrstva roste jak vně, tak dovnitř od původního povrchu. Přibližně polovina tloušťky povlaku se přidá nad původní povrch a polovina spotřebuje základní kov. To je důležité u každého prvku s tolerancí užší než ±0.005 in.
|  Typ eloxování |  Tloušťka |  Růst na povrch |  Celkem na průměru (obě strany) |  Dopad na střední průměr závitu
|  Typ II (tenké) |  0.2 mil (5 μm) |  +0.1 mil |  +0.2 mil (5 μm) |  Zanedbatelný
|  Typ II (standardní) |  0.5 mil (12 μm) |  +0.25 mil |  +0.5 mil (12 μm) |  Může vyžadovat úpravu z třídy 2B na 3B
|  Typ II (tlusté) |  1.0 mil (25 μm) |  +0.5 mil |  +1.0 mil (25 μm) |  Významný -- závity dimenzujte před eloxováním
|  Typ III (standardní) |  1.5 mil (38 μm) |  +0.75 mil |  +1.5 mil (38 μm) |  Kritický -- nutné předdimenzování nebo závitování po eloxování
|  Typ III (tlusté) |  2.0 mil (50 μm) |  +1.0 mil |  +2.0 mil (50 μm) |  Kritický -- počítejte s vystružováním po eloxování

|  Typ prvku |  Úroveň rizika |  Doporučení
|  Díry pro lisované uložení (H7/p6) |  Vysoká |  Díru maskujte, nebo obrobte na konečný rozměr po eloxování. Nárůst eloxování změní přesahové uložení.
|  Závitové otvory (závitované) |  Střední |  Standardní Typ II obvykle stačí. U Typu III předimenzujte předvrt pro závit nebo po povlaku závit projeďte.
|  Průměry hřídelí v ložiskách |  Vysoká |  Ložiskové čepy maskujte nebo po eloxování brouste. I nárůst 0.5 mil mění uložení s vůlí.
|  Těsnicí plochy (drážky pro O-kroužky) |  Střední |  Eloxování v drážce je u statických těsnění v pořádku. U dynamických těsnění zvažte maskování.
|  Ostré hrany (rohy 90°) |  Střední |  Povlak na ostrých hranách slábne. Sražte všechny hrany zkosením nebo zaoblením 0.005–0.015 in.
|  Slepé otvory (hluboké) |  Střední |  Roztok se hromadí v hlubokých slepých otvorech, což způsobuje silnější povlak nebo spálení na dně. Pomáhají odtokové otvory.
Maskování Maskování (zátkami, krytkami nebo chemicky odolnou páskou) zabrání vzniku eloxování na určitých plochách. Maskování přidává $2–8 na díl podle složitosti a počtu maskovaných prvků. U kritických děr nebo ložiskových ploch se tato cena obvykle vyplatí ve srovnání s opětovným obráběním po eloxování.
### Přídavek na obrábění pro eloxování: pravidlo růstu 50/50
Eloxování je konverzní povlak: oxid vyrůstá ze základního kovu, zhruba polovina nad původní povrch a polovina do něj — standardní chování růstu, na kterém stojí tloušťkové specifikace MIL-A-8625 použité na této stránce. Z toho pro každý obráběný prvek plynou dva důsledky: - Vnější povrchy rostou. Vnější průměr se zvětší o plnou tloušťku povlaku (polovina na stranu).
- Vnitřní povrchy se zmenšují. Díra nebo drážka se zmenší o plnou tloušťku povlaku, protože oxid roste do otvoru. To je vada „díry příliš malé, hřídele příliš velké“ z tabulky výše.
Řešený příklad. Pouzdro z 6061-T6, ve výkresu předpis TYPE II, CLASS 1, 0.0005 IN MIN — to je 0.5 mil = 12 μm povlaku, tedy 12 μm změny na každém průměru, 6 μm na povrch.
|  Prvek |  Konečný rozměr ve výkresu |  Rozměr před eloxováním
|  Hřídel Ø25.000 mm |  Ø25.000 |  Ø24.988 (25.000 − 0.012)
|  Ložisková díra Ø40.000 mm |  Ø40.000 |  Ø40.012 (40.000 + 0.012)
Stejný díl s předpisem Typ III při 2.0 mil (50 μm): kolík Ø16.000 se obrábí na Ø15.950 před eloxováním; díra Ø16.000 se obrábí na Ø16.050. Navrhování rozměrového řetězce. 1- Zafixujte tloušťku v předpisu. „Eloxovat“ bez specifikace tloušťky znamená výchozí hodnotu dílny — viz tabulka častých chyb níže na této stránce.
1- Spočítejte změnu průměru: rovná se tloušťce povlaku; směr je venku růst, uvnitř smrštění.
1- Porovnejte ji s tolerančním pásmem. Nárůst je zanedbatelný u pásem na úrovni ±0.005 in a širších (prahová hodnota výše). Pásmo díry ±0.01 mm je mnohem užší než 12 μm nárůstu, takže nárůst v řetězci převládá a musí se do návrhu zapracovat, ne objevit při kontrole.
1- Zvolte sled operací. Buď (a) obrobte vše a pak eloxujte, s přídavkem sedícím v řetězci jako v řešeném příkladu; nebo (b) nejprve eloxujte a kritické prvky doobrobte potom — maskujte je ($2–8 na díl), pokud musí povlak jinde zůstat, a přijměte, že plochy obrobené po eloxování jsou holý kov.
1- Hlídejte MIN. Předpisy jsou minima; skutečný povlak je může překročit a nárůst odpovídá skutečné tloušťce. Nechte v řetězci rezervu nebo se s dílnou před uvolněním dohodněte na rozsahu tloušťky.

## Požadavky na materiál
Ne každý hliník se eloxuje dobře. Volba slitiny je jediný největší faktor kvality eloxování. Hlavním problémem je obsah mědi -- cokoli nad ~1% mědi způsobuje tmavé skvrny, pruhovanou barvu a špatné vytvoření tvrdého povlaku.
|  Slitina |  Obsah mědi |  Výsledek Typ II |  Výsledek Typ III |  Kvalita barvy |  Poznámky
|  6061-T6 |  0.15–0.40% |  Výborný |  Výborný |  Nejlepší |  Základní slitina pro eloxované díly. Čisté barvy, stálý povrch, dobré tvrdé eloxování. Používejte ji, pokud nemáte konkrétní důvod k jiné.
|  6082-T6 |  0.10% |  Velmi dobrý |  Dobrý |  Velmi dobrá |  Evropský ekvivalent 6061. Mírně vyšší obsah Mn. Chová se téměř stejně.
|  5052-H32 |  0.10% |  Dobrý |  Přijatelný |  Dobrá |  Dobré barvy, přijatelné Typ II. Tvrdé eloxování je měkčí kvůli nižšímu obsahu legujících prvků.
|  5083-H111 |  0.10% |  Dobrý |  Přijatelný |  Dobrá |  Slitina pro námořní použití. Dobré Typ II. Pro tvrdé eloxování není ideální.
|  7075-T6 |  1.2–2.0% |  Přijatelný |  Špatný |  Špatná |  Měď způsobuje tmavé šmouhy a neuniformní barvu. Tvrdé eloxování je křehké a může se loupat. Použijte ji jen tehdy, když potřebujete pevnost 7075 a unesete kompromis ve vzhledu.
|  2024-T4 |  3.8–4.9% |  Špatný |  Nedoporučuje se |  Velmi špatná |  Velmi vysoká měď. Šedohnědé zbarvení, pruhy, skvrny. U pohledových dílů se jí vyhněte.
|  2014-T6 |  3.9–5.0% |  Špatný |  Nedoporučuje se |  Velmi špatná |  Stejný problém s mědí jako u 2024. Použijte ji jen tehdy, když to vyžaduje požadavek na pevnost.
|  Hliníkové odlitky (A356, ADC12) |  Různý |  Proměnlivý |  Nedoporučuje se |  Proměnlivá |  Vysoký obsah křemíku způsobuje šedé mramorování a špatné vsakování barviva. Povrchová pórovitost zachycuje chemikálie. Typ II funguje u nepohledových dílů. Tvrdé eloxování je nespolehlivé.
Slitiny řady 2000 a tvrdé eloxování Nespecifikujte tvrdé eloxování Typ III na 2024 nebo 2014. Vysoký obsah mědi brání správnému vzniku oxidu -- získáte měkký, nehomogenní povlak, který se loupe. Pokud potřebujete vysokou pevnost i oděruvzdornost, zvažte 7075 s Typem II (s kompromisem ve vzhledu) nebo přejděte na 6061, pokud to pevnost dovolí. Upozornění k hliníkovým odlitkům Tlakově a pískově lité díly se eloxují špatně. Křemík (5–12% u většiny slévárenských slitin) se neeloxuje a jeví se jako tmavé skvrny nebo mramorovitě šedý povrch. U pohledových odlitků zvažte práškové lakování nebo elektroforetické lakování.
## Kroky procesu eloxování
Když procesu porozumíte, pochopíte, proč se některé věci kazí. Každý krok musí být pod kontrolou -- vynechání nebo uspěchání kteréhokoli kroku se projeví jako vada na hotovém dílu.
|  Krok |  Proces |  Co se děje |  Co se může pokazit
|  1. Čištění |  Alkalický odmašťovač, 140–180 °F |  Odstraňuje řezný olej, mastnotu z otisků prstů a provozní nečistoty z obrobeného povrchu. |  Nedostatečné čištění zanechá mastná místa, která odpuzují eloxování, a vzniknou holá místa.
|  2. Leptání |  Hydroxid sodný (NaOH), 120–140 °F, 3–10 min |  Rozpouští přirozenou vrstvu oxidu hlinitého a odstraňuje ~0.1–0.3 mil povrchového materiálu. Vytváří rovnoměrný matný povrch. |  Přeleptání odebere příliš materiálu a zaobluje hrany. Nedoleptání zanechává lesklé pruhy.
|  3. Odstranění zákalu |  Kyselina dusičná (HNO3) nebo nechromátový prostředek, pokojová teplota |  Odstraňuje „smut“ (nerozpustné legující prvky zbylé po leptání). Kritické u slitin s obsahem mědi. |  Neúplné odstranění zákalu u 7075/2024 zanechává tmavé částice, které prosvítají eloxováním.
|  4. Eloxování |  Lázeň kyseliny sírové (H2SO4), Typ II: 15–20 VDC; Typ III: 25–60 VDC |  Elektrický proud pěstuje vrstvu oxidu hlinitého z povrchu. Tloušťka se řídí časem a proudovou hustotou. |  Spálení (příliš velký proud), tenká místa (nízká proudová hustota v prohlubních), důlková koroze (kontaminace).
|  5. Barvení |  Lázeň organického nebo anorganického barviva, 100–140 °F, 5–30 min |  Molekuly barviva vstupují do porézní oxidické vrstvy. Tlustší povlak = větší vsakování barviva = sytější barva. |  Nerovnoměrné barvení z nekonzistentní tloušťky povlaku. Přebarvení způsobuje zkalené barvy.
|  6. Uzavření |  Horká voda (deionizovaná, 200 °F+) nebo octan nikelnatý, 10–30 min |  Hydratuje oxid, který se nabobtnáním uzavře. Uzamkne barvivo a maximalizuje korozní odolnost. |  Nedostatečné uzavření nechává póry otevřené -- barvivo se vyplavuje, korozní odolnost klesá. Přehnané uzavření způsobuje práškování povrchu.

## Běžné vady
Toto jsou vady, které se na výrobní hale objevují nejčastěji. Znalost hlavní příčiny vám pomůže jim předejít už ve fázi konstrukce, místo abyste je objevili při výstupní kontrole.
|  Vada |  Vzhled |  Hlavní příčina |  Prevence
|  Spálení |  Bílé práškové skvrny, hrubá textura, někdy viditelné krátery |  Nadměrná proudová hustota v ostrých rozích, na hranách nebo na vystupujících prvcích. Oxid se lokálně rozpadá a práší. |  Sražte všechny hrany (zkosení nebo zaoblení). Zvětšete dotykovou plochu závěsu pro eloxování. Na začátku snižte proudovou hustotu.
|  Důlková koroze |  Malé tmavé pinholy nebo krátery roztroušené po povrchu |  Kontaminace chloridy nebo těžkými kovy v eloxovací lázni. Může vzniknout i z nedokonalého čištění, které zanechá korozivní zbytky. |  Dílna musí udržovat chemii lázně. Pro oplachy používejte deionizovanou vodu. U vašeho dílu: zajistěte důkladné vyčištění závitových otvorů a štěrbin.
|  Nerovnoměrná barva / pruhy |  Pásy nebo pruhy světlejšího či tmavšího odstínu. Barvivo jako by se v některých místech „smylo“. |  Nerovnoměrná tloušťka povlaku z nekonzistentního rozložení proudu. Běžné u velkých dílů, hlubokých kapes nebo dílů s tlustými i tenkými průřezy. |  Zajistěte dobré kontaktní body na závěsu. Vyhněte se velkým rovným plochám bez prvků. Zvažte přípravky pro konzistentní tok proudu.
|  Skvrnitý / šmouhatý vzhled (7075, 2024) |  Tmavé skvrny, zakalená místa, neuniformní základní barva ještě před barvením |  Částice intermetalik bohaté na měď se u slitin s vysokým obsahem mědi neeloxují rovnoměrně. |  U pohledových dílů přejděte na 6061. Pokud je 7075 nutná, přijměte omezení vzhledu nebo použijte tmavší barvu (černá ho skryje nejlépe).
|  Měkký / práškový povlak |  Povlak se snadno setře prstem nebo hadrem. Matný, křídový pocit. |  Přehnané uzavření (příliš horká nebo příliš dlouhá lázeň). Způsobuje ho i nadměrná teplota lázně během eloxování. |  Striktně kontrolujte teplotu uzavírací lázně. U Typu III musí teplota lázně zůstat pod 5 °C.
|  Rozměrová neshoda |  Díry příliš malé, hřídele příliš velké, závity neprojdou měřidlem |  Konstruktér nezapočítal nárůst eloxování. Horší u Typu III nebo tlustého Typu II. |  Počítejte s nárůstem v tolerancích od začátku. Kritické prvky maskujte. Nebo kritické prvky obrobte po eloxování.
|  Loupání / odlupování |  Oxidická vrstva se zvedá v plátech nebo skvrnách |  U správně zpracovaných dílů velmi vzácné. Obvykle ho způsobuje nadměrná tloušťka povlaku u slitin s vysokým obsahem mědi nebo kontaminace, která brání přilnutí oxidu. |  Držte se standardních rozsahů tloušťky. Vyhněte se Typu III u slitin řady 2000. Zajistěte, aby díly byly před eloxováním čisté.

## Cenové faktory
Ceny eloxování se výrazně liší podle regionu a dílny, ale relativní struktura nákladů je konzistentní. Tady je, co s cenou skutečně hýbe.
|  Cenový faktor |  Dopad |  Detail
|  Příprava / dávkový poplatek |  Vysoký u malých objednávek |  Většina dílen účtuje minimální dávkový poplatek ($50–200). U malé objednávky 10 dílů příprava převládne nad jednotkovou cenou. Větší dávky to amortizují.
|  Typ III vs Typ II |  +50–100% |  Tvrdé eloxování probíhá chladněji, pomaleji a při vyšším napětí. Rostou náklady na energii i doba cyklu. Tlustší povlak také znamená více spotřebovaného materiálu.
|  Příplatek za barvu |  0–50% |  Čirá a černá obvykle bez příplatku. Standardní barvy (modrá, červená, zlatá) bývají zahrnuté. Zakázkové shody s Pantone přidávají náklady na přípravu a mohou vyžadovat minimální dávku.
|  Maskování |  $2–8 na díl |  Každý maskovaný prvek (díra, plocha, závit) vyžaduje práci při aplikaci i odstranění. Složité masky (přesné díry) stojí více než jednoduché páskové masky.
|  Tloušťka (nad standard) |  +10–30% |  Standardní Typ II je ~0.5 mil. Požadavek 1.0 mil zvyšuje dobu cyklu. Nad 1.0 mil si některé dílny účtují příplatek kvůli vyššímu riziku zmetků.
|  Expres / urychlení |  +25–100% |  Standardní dodací lhůta je 2–5 pracovních dnů. Urychlení narušuje plánování dávek. Některé dílny expres vůbec nedělají.
|  Velikost / hmotnost dílu |  Nízký až střední |  Větší díly vyžadují větší závěsy a více prostoru v lázni. Velmi malé díly mohou potřebovat zvláštní zavěšení. Extrémně velké díly se do standardních lázní nemusí vejít.
|  Vojenská / letecká specifikace |  +20–50% |  Shoda s MIL-A-8625 nebo AMS 2468/2469 přidává požadavky na dokumentaci, zkoušky a řízení procesu.

## Časté chyby

|  Chyba |  Následek |  Oprava
|  Nezapočítání tloušťky eloxování u kritických rozměrů |  Díry příliš malé, hřídele příliš velké, závity nepřijmou spojovací prvky. Díly neprojdou kontrolou. |  Přidejte nárůst eloxování do řetězení tolerancí. U standardního Typu II počítejte +0.5 mil na povrch. U Typu III počítejte +1.5 mil. Kritické prvky maskujte nebo obrobte po eloxování.
|  Specifikace Typu III, když stačí Typ II |  Vyšší cena, delší dodací lhůta, omezené barevné varianty a větší rozměrový dopad bez funkčního přínosu. |  Specifikujte Typ II, pokud neexistuje skutečný požadavek na otěr, abrazi nebo tvrdost. Důvod pro Typ III zdokumentujte ve výkresu.
|  Použití 7075 nebo 2024 na pohledové eloxované díly |  Tmavé šmouhy, pruhovaná barva, neuniformní povrch. Zákazník díly zamítne při vstupní kontrole. |  Pro každý díl, kde záleží na vzhledu, použijte 6061. 7075 si nechte pro konstrukční díly, kde omezení vzhledu přijímáte.
|  Ostré hrany 90° bez sražení |  Spálení na hranách, tenký nebo chybějící povlak v rozích, nekonzistentní barva na hranách. |  Přidejte na všechny hrany zkosení nebo zaoblení 0.005–0.015 in. Uveďte to ve výkresu jako „BREAK ALL SHARP EDGES 0.010 MAX.“
|  Objednávání dílů v několika malých dávkách místo jedné |  Viditelný rozdíl v barvě mezi dávkami. Díly z dávky 1 a dávky 2 při montáži nevypadají stejně. |  Slučte všechny eloxované díly projektu do jedné dávky. Pokud jsou opakované objednávky nevyhnutelné, uchovejte záložní eloxovaný vzorek z původní dávky pro srovnání.
|  Hluboké slepé otvory bez odtoku |  Roztok se hromadí na dně otvoru a způsobuje silný povlak, spálení nebo chemické skvrny. |  Kde to jde, navrhněte odtokové otvory. Pokud to nejde, specifikujte, že slepé otvory musí být maskované, nebo přijměte vzhled uvnitř otvoru.
|  Nespecifikovaná metoda uzavření |  Nekonzistentní korozní odolnost a stálost barvy mezi dodavateli. Některé dílny používají octan nikelnatý (lepší), některé horkou vodu (levnější). |  Uzavření specifikujte ve výkresu: „SEAL: NICKEL ACETATE PER MIL-A-8625“ nebo „SEAL: HOT DEIONIZED WATER.“ Pro potravinářské nebo medicínské použití specifikujte „SEAL: HOT WATER, NO NICKEL.“
|  Předpis eloxování ve výkresu bez specifikace tloušťky |  Dílna použije svůj výchozí stav, který může být pro vaši aplikaci příliš tenký nebo pro vaše tolerance příliš tlustý. |  Vždy specifikujte tloušťku: „TYPE II, CLASS 1, 0.0005 IN MIN“ nebo „TYPE III, 0.002 IN MIN PER MIL-A-8625 TYPE III.“

## Časté dotazy

#### Mám specifikovat Typ II, nebo tvrdé eloxování Typ III?
Začněte Typem II a k Typu III přejděte jen tehdy, když dokážete pojmenovat požadavek na otěr nebo tvrdost. Typ II probíhá při 15–20 VDC v síranové lázni a dává 0.2–1.0 mil (5–25 µm) na povrch při 250–350 HV, s dielektrickou pevností 200–400 V/mil a odolností v solné mlze 336+ hod při 25 µm. Typ III potřebuje 25–60 VDC a lázeň těsně nad bodem mrazu při 0–5 °C, dodává 1.0–2.0 mil (25–50 µm) při 400–600 HV — ale stojí 1.5–2x, přidává 3–5 pracovních dnů dodací lhůty a omezuje vás na tmavě šedou, hnědočernou nebo bronzovou.

#### Jak moc eloxování mění mé rozměry a které prvky mi rozbije?
Eloxování je konverzní proces, takže oxid roste ven i dovnitř současně — zhruba polovina povlaku přibude nad povrchem a polovina spotřebuje základní kov. To znamená, že průměr se mění dvakrát. Standardní Typ II při 0.5 mil (12 µm) přidává +0.25 mil na povrch, tedy +0.5 mil (12 µm) na průměru; Typ III při 1.5 mil (38 µm) přidává +1.5 mil (38 µm) na průměru. Díry pro lisované uložení, jako H7/p6, a ložiskové čepy jsou vysoké riziko a závitové otvory potřebují předdimenzování nebo proletění závitu po eloxování — zapracujte nárůst do řetězce tolerancí nebo prvek maskujte.

#### Kterou slitinu mám zvolit pro eloxovaný díl?
Volba slitiny rozhoduje o kvalitě eloxování dřív než cokoli jiného, protože obsah mědi řídí, jak čistě oxid vzniká. Pro pohledové nebo tvrdě eloxované díly použijte 6061-T6 s 0.15–0.40% mědi — tato stránka ji hodnotí jako výbornou pro Typ II i Typ III s nejlepší kvalitou barvy. 7075-T6 obsahuje 1.2–2.0% mědi, takže Typ III je jen přijatelný, tvrdý povlak je křehký a může se loupat a barva je špatná. 2024-T4 s 3.8–4.9% se pro Typ III vůbec nedoporučuje a slévárenský křemík 5–12% se neeloxuje vůbec — u odlitků místo toho specifikujte práškové lakování nebo elektroforetické lakování.

#### Které barvy eloxování jsou dostupné a které stojí navíc?
Čirá a černá jsou standardem všude bez příplatku a modrá, červená a zlatá nestojí více než mírný příplatek, přičemž nejlépe vypadají na 6061 — červená však potřebuje povlak alespoň 0.5 mil, jinak přechází do růžova. Barvy, které stojí peníze, jsou ty speciální: oranžová a fialová vyžadují specializovanou dílnu a přidávají 10–20%, zatímco zakázková shoda s Pantone vyžaduje laboratorní vzorek, minimální dávky a 30–50%+ přípravy. Mějte na paměti, že tvrdé eloxování Typ III existuje jen v tmavě šedé, hnědočerné a bronzové, protože hustý oxid barvivo nevsákne.

#### Co musím uvést ve výkresu, abych dostal eloxování, za které platím?
Specifikujte tloušťku, uzavření a normu — napsat jen „eloxovat“ nechává dílně použít její vlastní výchozí hodnotu, která může být pro vaše provozní podmínky příliš tenká nebo pro vaše tolerance příliš tlustá. Použijte TYPE II, CLASS 1, 0.0005 IN MIN nebo u tvrdého eloxování TYPE III, 0.002 IN MIN PER MIL-A-8625 TYPE III, a pojmenujte uzavření: octan nikelnatý podle MIL-A-8625, nebo horkou deionizovanou vodu bez niklu pro potravinářské a medicínské díly. Počítejte s tím, že příprava $50–200 převládne u malé objednávky, a přidejte $2–8 na díl, pokud je nutné maskovat kritické díry.
