# Průvodce povlaky: práškové lakování vs mokrá barva vs e-coat

> Průvodce povlaky a lakováním pro díly CNC: rozhodovací tabulka práškové lakování vs mokrá barva vs e-coat, tloušťka, cena barev, maskování, příprava a časté závady.

https://www.sinbo-machining.com/cs/wiki/surface/coating/

---

## Na této stránce

- Který povlak potřebujete?
- Typy povlaků v přehledu
- Práškové lakování podrobně
  - Postup
  - Typické specifikace
  - Běžné typy prášků
  - Výhody a nevýhody
- Mokrá barva podrobně
  - Typy barev
  - Kdy použít mokrou barvu místo práškového laku
- E-coat (elektroforetické nanášení)
  - Jak to funguje
  - Typické specifikace
  - Typy e-coatu
  - Omezení
- Vliv na rozměry
  - Možnosti maskování a náklady
- Příprava povrchu
- Nákladové faktory
- Časté chyby
- Časté dotazy

# Povlaky a lakování
Organické povlaky nanášené na kovové povrchy pro korozní ochranu, vzhled a odolnost proti prostředí. Pokrývá práškové lakování, mokré stříkané lakování a elektroforetické nanášení (e-coat). Tento průvodce pokrývá, kterou metodu zvolit, kolik to stojí a co se na výrobní hale pokazí.
## Který povlak potřebujete?
Většina dílů potřebuje práškové lakování. Je to nejlevnější, nejtrvanlivější a nejdostupnější varianta pro sériovou výrobu. Mokrou barvu volíte tehdy, když potřebujete konkrétní odstín, malou sérii nebo tenký film. E-coat je pro složité geometrie, kam stříkání nedosáhne. K rozhodnutí použijte tuto tabulku.
|  Pokud váš díl potřebuje... |  Použijte |  Typická tloušťka |  Nákladový faktor
|  Trvanlivý barevný povrch na ocelových nebo hliníkových skříních, rámech, panelech |  Práškové lakování |  60–120 μm (2.5–5 mils) |  1x (základ)
|  Venkovní expozice s odolností proti UV a povětrnosti |  Práškové lakování (polyester nebo supertrvanlivý polyester) |  60–120 μm |  1x
|  Shoda s firemním odstínem při malém objemu (do 50 ks) |  Mokrá barva (2K polyuretan) |  20–80 μm |  1.2–1.5x
|  Vlastní metalické, perleťové nebo vícevrstvé efekty |  Mokrá barva |  30–100 μm (více vrstev) |  1.5–2x
|  Rovnoměrné pokrytí uvnitř trubek, uzavřených profilů nebo složitých tvarů |  E-coat |  15–30 μm |  1.3–1.8x
|  Antikorozní základ pod práškovým lakem (dvojitá ochrana) |  E-coat + práškové lakování |  15 μm e-coat + 60–80 μm prášek |  2–2.5x
|  Odolnost chemikáliím nebo rozpouštědlům (průmyslová zařízení) |  Mokrá barva (epoxid nebo 2K polyuretan) |  40–100 μm |  1.2–1.5x
|  Povrch pro styk s potravinami nebo vyhovující FDA |  Mokrá barva (epoxid pro potravinářství nebo specifický práškový lak) |  Dle specifikace |  1.5–2x
Orientační pravidlo Pokud je váš díl plochý panel, skříň, držák nebo rám v množství nad 50 ks, práškové lakování je téměř vždy správná volba. Na mokrou barvu přejděte jen tehdy, když potřebujete odstín, který prášek neumí, nebo když geometrie dílu znemožňuje rovnoměrné pokrytí střikem.
## Typy povlaků v přehledu

|  Vlastnost |  Práškové lakování |  Mokrá stříkaná barva |  E-coat |  Eloxování (ref.) |  Galvanické pokovení (ref.)
|  Postup |  Elektrostatické stříkání + tepelné vytvrzení |  Stříkací pistole (HVLP/airless) + sušení |  Máčecí lázeň + tepelné vytvrzení |  Elektrochemická oxidace |  Elektrochemické vylučování
|  Typická tloušťka |  60–120 μm |  20–80 μm |  15–30 μm |  5–50 μm |  5–50 μm
|  Trvanlivost |  Vysoká -- odolná proti nárazu a odštěpení |  Střední -- snadněji se odštipuje a škrábe |  Střední -- tenká, ale rovnoměrná |  Střední až vysoká |  Podle typu pokovení
|  Možnosti barev |  Jakýkoli RAL/Pantone, neomezené plné odstíny |  Jakákoli barva, metalízy, perleť, zakázkové odstíny |  Omezené -- obvykle černá, šedá, základové odstíny |  Omezené (Typ III) až mnoho (Typ II) |  Omezené -- převážně kovové tóny
|  Korozní odolnost |  500–2000 h solné mlhy |  200–1000 h solné mlhy |  500–1000 h solné mlhy |  336+ h (Typ II, 25 μm) |  96–500 h (zinek)
|  Pokrytí hran |  Dobré |  Špatné -- na ostrých hranách slábne |  Výborné |  Uspokojivé -- na hranách slábne |  Špatné -- na hranách slábne
|  Uvnitř trubek / uzavřených profilů |  Ne -- jen v přímé viditelnosti |  Ne -- jen v přímé viditelnosti |  Ano -- máčení pokryje vše |  Částečně |  Částečně (podle lázně)
|  Způsob vytvrzení / sušení |  Vypalování 180–200 °C, 10–20 min |  Za okolní teploty 1–8 h nebo vypalování 60–80 °C |  Vypalování 160–180 °C, 20–30 min |  Utěsnění v horké vodě |  Bez vytvrzení -- ihned po pokovení
|  Emise VOC |  Nulové (bez rozpouštědel) |  Vysoké (rozpouštědlové) nebo nízké (vodou ředitelné) |  Nízké |  Nízké |  Střední (chemie lázně)
|  Nákladový faktor |  1x (nejnižší z organických povlaků) |  1.2–2x |  1.3–1.8x |  1x–2x |  0.8x–3x (velmi proměnlivé)
|  Podklad |  Ocel, hliník, jakýkoli vodivý kov |  Téměř jakýkoli materiál (kov, plast, dřevo) |  Jen vodivé kovy |  Jen hliník |  Převážně ocel, někdy měď/mosaz
|  Nejvhodnější pro |  Skříně, rámy, panely, venkovní zařízení |  Malé objemy, zakázkové barvy, vícevrstvé povrchy |  Složité tvary, automotive, základová vrstva |  Vzhledové hliníkové díly |  Ochrana proti korozi u ocelových spojovacích prvků

## Práškové lakování podrobně
Suchý polymerní prášek se elektrostaticky nabije a nastříká na uzemněný díl. Nabité částice přilnou k povrchu, poté se díl vypálí v peci, kde prášek roztaje, rozteče se a vytvrdí v souvislý film. Přestřik se zachytává a znovu používá, takže práškové lakování je materiálově úsporné a bez emisí VOC.
### Postup

|  Krok |  Postup |  Co se děje
|  1. Předúprava |  Čištění, fosfátování nebo chromátování |  Odstraňuje oleje a vytváří chemickou vrstvu, která zlepšuje přilnavost prášku a korozní odolnost.
|  2. Maskování |  Vysokoteplotní páska, silikonové zátky, krytky |  Chrání závity, ložiskové plochy a těsnicí plochy před nárůstem povlaku.
|  3. Nanášení prášku |  Elektrostatická stříkací pistole, 60–90 kV |  Nabité částice prášku obtékají díl a přilnou ke všem viditelným povrchům.
|  4. Vytvrzení |  Vypalování v peci, 180–200 °C, 10–20 min |  Prášek roztaje, rozteče se a zesíťuje v tvrdý souvislý film. Díl musí v celém objemu dosáhnout cílové teploty kovu.
|  5. Kontrola |  Tloušťkoměr, vizuální kontrola, zkouška přilnavosti |  Ověřte tloušťku suchého filmu (DFT), zkontrolujte stékance, prověšení, pomerančovou kůru a přilnavost dle ASTM D3359.

### Typické specifikace

|  Parametr |  Typická hodnota |  Poznámky
|  Tloušťka suchého filmu (DFT) |  60–120 μm (2.5–5 mils) |  Nejčastěji 80–100 μm. Pod 60 μm hrozí nedostatečné pokrytí. Nad 120 μm hrozí stékance a prověšení.
|  Teplota vytvrzení |  180–200 °C (356–392 °F) |  Pro teplotně citlivé podklady jsou k dispozici prášky s nízkým vytvrzením (130–150 °C), ale jsou dražší.
|  Doba vytvrzení |  10–20 min při teplotě |  Čas se počítá od dosažení cílové teploty dílu, ne od vložení do pece. Silné odlitky se prohřívají déle.
|  Shoda barev |  RAL, Pantone nebo fyzický vzorek |  Většina provozoven skladuje běžné odstíny RAL (černá, bílá, šedá, RAL 5010, RAL 3000). Zakázkový RAL/Pantone může vyžadovat minimální velikost dávky.
|  Úrovně lesku |  5–95 GU (jednotky lesku) |  Mat: 5–20 GU. Satén: 30–60 GU. Pololesk: 60–80 GU. Plný lesk: 80–95 GU.
|  Možnosti textury |  Hladká, jemná textura, vráska, kladívkový efekt |  Texturované povrchy skryjí drobné nedokonalosti. Hladký povrch vyžaduje dobrou přípravu podkladu.

### Běžné typy prášků

|  Typ prášku |  Vlastnosti |  Nejvhodnější pro |  Nákladový faktor
|  Polyester (standard) |  Dobrá odolnost UV, široká škála barev, dobrá odolnost povětrnosti |  Venkovní skříně, architektura, všeobecné použití |  1x
|  Supertrvanlivý polyester |  Výborná odolnost UV a povětrnosti, stálost barev 10+ let |  Venkovní konstrukce, fasády budov, námořní prostředí |  1.2–1.5x
|  Epoxid |  Výborná odolnost chemikáliím a korozi, špatná odolnost UV |  Interiér, chemická prostředí, základ |  1x
|  Hybrid (epoxid-polyester) |  Dobré mechanické vlastnosti, střední životnost ve venkovním prostředí |  Spotřebiče, nábytek do interiéru, regály |  1x
|  Polyuretan |  Hladký tenký film, dobrá odolnost chemikáliím |  Automobilová kola, lišty, prémiová spotřební elektronika |  1.3–1.5x
|  Fluoropolymer (PVDF) |  Nejlepší odolnost UV a chemikáliím, životnost 20+ let |  Architektura (nutno specifikovat), extrémní prostředí |  2–3x

### Výhody a nevýhody

|  Výhody |  Omezení
|  Nejtlustší a nejodolnější organický povlak proti nárazu |  Nelze lakovat uvnitř trubek, hlubokých vybrání ani slepých otvorů
|  Nulové emise VOC -- bez rozpouštědel |  Změna barvy vyžaduje vyčištění kabiny (50–200 USD za změnu barvy)
|  Přestřik je recyklovatelný (až 98% materiálová účinnost) |  Vytvrzovací pec omezuje velikost dílu -- velmi velké díly se do ní nemusí vejít
|  Široká škála barev, jakýkoli odstín RAL nebo Pantone |  Tenké filmy (pod 60 μm) je obtížné dosáhnout konzistentně
|  Cena výrazně klesá při množství 100+ |  Nevhodné pro vícevrstvé nebo metalické efekty (lepší je mokrá barva)
|  Výborné pokrytí hran ve srovnání s mokrou barvou |  Vysoká teplota vytvrzení může deformovat tenkostěnné nebo teplotně citlivé díly

## Mokrá barva podrobně
Tekutá barva nanášená stříkací pistolí. Nejstarší a nejuniverzálnější metoda povlakování. Mokrá barva umí efekty, které prášek nezvládne -- metalické vločky, perleť, candy laky a vícevrstvé systémy. Funguje i na nevodivých podkladech (plast, dřevo, kompozity). Cenou za to je nižší trvanlivost, vyšší VOC a více environmentální regulace.
### Typy barev

|  Typ |  Vlastnosti |  Doba sušení |  Tloušťka |  Nejvhodnější pro
|  2K polyuretan |  Odolný UV, odolný chemikáliím, výborná stálost lesku, pružný |  Na dotek: 30 min; plně: 7 dní |  30–80 μm na vrstvu |  Venkovní zařízení, námořní prostředí, automotive, cokoli vystavené slunci
|  Epoxid |  Výborná přilnavost a odolnost chemikáliím, špatná odolnost UV (křídovatí) |  Na dotek: 1–2 h; plně: 7 dní |  40–125 μm na vrstvu |  Základy, průmyslové podlahy, chemické nádrže, jen pro interiér
|  Akrylát |  Rychlé schnutí, dobrá stálost barev, střední odolnost chemikáliím |  Na dotek: 15 min; plně: 24 h |  20–60 μm na vrstvu |  Spotřební výrobky, poutače, povrchy pro rychlé prototypy
|  Alkyd (olejový) |  Dobrý lesk, snadná aplikace, střední trvanlivost |  Na dotek: 4–8 h; plně: 3–7 dní |  25–75 μm na vrstvu |  Konstrukční ocel, průmyslová zařízení, nízkonákladové aplikace
|  Akrylát vodou ředitelný |  Nízké VOC, rychlé schnutí, méně trvanlivý než rozpouštědlový |  Na dotek: 15 min; plně: 24 h |  20–50 μm na vrstvu |  Interiérové aplikace, ekologické požadavky, rychlé prototypování

### Kdy použít mokrou barvu místo práškového laku

|  Situace |  Proč vyhrává mokrá barva
|  Malý objem (do 50 ks) |  Žádné náklady na čištění kabiny. Různé barvy na jednom vozíku. Seřízení znamená jen jinou nádobku pistole.
|  Metalické, perleťové nebo candy povrchy |  Vícevrstvé efekty vyžadují bezbarvý lak přes základní vrstvu. Prášek to neumí.
|  Požadavek tenkého filmu (pod 50 μm) |  Prášek má pod 60 μm problémy. Mokrá barva spolehlivě dosáhne i 20 μm.
|  Nekovové podklady (plast, dřevo) |  Prášek vyžaduje vodivý a teplu odolný podklad. Mokrá barva funguje na všem.
|  Teplotně citlivé díly (tenkostěnný hliník, sestavy s vložkami) |  Není potřeba vypalovací pec. Barvy schnoucí na vzduchu vytvrzují při pokojové teplotě.
|  Opravy a retuš |  Mokrá barva se dá odstínově sladit a nanést lokálně. Prášek vyžaduje celý nový nátěr.
|  Přesná shoda s fyzickým vzorkem |  Barvu lze namíchat na místě přesně. Prášek vyžaduje zakázkovou dávku.
Vícevrstvé systémy Pro náročné aplikace se mokrá barva nanáší ve vrstvách: základ (přilnavost a koroze) + základní barva (odstín) + bezbarvý lak (lesk a ochrana). Každá vrstva přidá 20–40 μm. Celková tloušťka systému může dosáhnout 80–150 μm. To je standard pro vnější laky automobilů.
## E-coat (elektroforetické nanášení)
Díl se ponoří do lázně barvy na vodní bázi pod elektrickým nábojem. Nabité částice barvy putují k vodivému povrchu dílu a rovnoměrně se vylučují. Protože povlak vzniká přímo z roztoku, je pokrytí dokonale rovnoměrné -- i uvnitř trubek, uzavřených profilů, za držáky a v hlubokých vybráních, kam stříkání nedosáhne. Po vyloučení se díl vypálí, aby film vytvrdl.
### Jak to funguje

|  Krok |  Postup |  Detail
|  1. Předúprava |  Vícestupňové mytí a fosfátování |  Stejná příprava povrchu jako u práškového lakování nebo mokré barvy. Pro přilnavost zásadní.
|  2. Ponoření |  Díl ponořený do lázně e-coatu, přiloženo stejnosměrné napětí |  Teplota lázně: 70–90 °F. Napětí: 100–400 VDC. Doba vylučování: 2–3 minuty.
|  3. Oplach |  Oplach permeátem (RO nebo UF voda) |  Odstraňuje volně přilnutou barvu. Oplachová voda se vrací zpět do lázně (uzavřený okruh).
|  4. Vytvrzení |  Vypalování v peci, 160–180 °C, 20–30 min |  Vyloučená barva se zesíťuje v souvislý film.

### Typické specifikace

|  Parametr |  Typická hodnota
|  Tloušťka suchého filmu |  15–30 μm (0.6–1.2 mils)
|  Rovnoměrnost tloušťky |  ±2 μm na celém dílu
|  Teplota vytvrzení |  160–180 °C
|  Doba vytvrzení |  20–30 min při teplotě
|  Odolnost v solné mlze |  500–1000 h (podle typu)
|  Možnosti barev |  Černá, šedá a základové odstíny. Omezené zakázkové barvy.

### Typy e-coatu

|  Typ |  Vlastnosti |  Nejvhodnější pro
|  Anodický (AED) |  Díl je anodou (+). Nižší náklady. Povlak je méně korozně odolný. Může naleptat podklad. |  Nízkonákladový základ, vnitřní díly, nekritické aplikace.
|  Katodický (CED) |  Díl je katodou (-). Vynikající korozní odolnost. Nenapadá podklad. Průmyslový standard. |  Karoserie automobilů, díly v motorovém prostoru, spotřebiče, venkovní zařízení, každá kritická protikorozní aplikace.
E-coat jako základ E-coat se často používá jako základová vrstva před práškovým lakováním. E-coat poskytuje rovnoměrnou protikorozní ochranu (i uvnitř dutých profilů) a práškový lak na něm zajišťuje odolnost UV a barvu. Tento dvouvrstvý systém dosahuje 1000+ hodin v solné mlze. Automobiloví OEM to používají jako standard.
### Omezení

|  Omezení |  Detail
|  Vyžaduje vodivý podklad |  Nevodivé materiály (plast, eloxovaný hliník) nelze e-coatem opatřit bez vodivé předvrstvy.
|  Omezené barevné možnosti |  Většina provozů jede černou nebo šedou. Zakázkové barvy vyžadují vlastní lázeň, což je u malých sérií drahé.
|  Vysoké náklady na seřízení u malých sérií |  E-coat vyžaduje vlastní lázeňový systém. Minimální dávkové poplatky jsou obvykle 200–500 USD. Pro prototypy neekonomické.
|  Jen tenký film |  Maximální praktická tloušťka je ~30 μm. Tlustší povlaky vyžadují více průchodů, což je neobvyklé.
|  Žádná vícebarevnost na jednom dílu |  Povlak dostane celý díl. Selektivní povlakování vyžaduje maskování před ponořením, což je pracné.
|  Díl se musí vejít do vany |  Velmi velké díly překračují standardní rozměry vany. Větší vany existují, ale výrazně zvyšují náklady.

## Vliv na rozměry
Na rozdíl od eloxování (které do povrchu vrůstá i z něj vyrůstá) jsou organické povlaky pouze aditivní -- celá tloušťka jde ven. To znamená, že každý povlakovaný povrch se zvětší o plnou tloušťku povlaku. U práškového lakování 80–100 μm jsou to 3–4 mils na povrch, tedy 6–8 mils na průměru (obě strany). Ovlivňuje to závity, uložení s přesahem, ložiskové čepy a každý prvek s tolerancí těsnější než ±0.005 in.
|  Typ povlaku |  Tloušťka na povrch |  Nárůst na průměru |  Vliv na závity |  Vliv na uložení s přesahem
|  E-coat |  15–30 μm |  +0.001–0.002 in |  Obvykle zanedbatelný |  Může ovlivnit těsná uložení
|  Mokrá barva (tenká) |  20–40 μm |  +0.002–0.003 in |  Malý -- může způsobit tuhé závity |  Zkontrolujte uložení, může být nutné maskování
|  Mokrá barva (standardní) |  40–80 μm |  +0.003–0.006 in |  Významný -- zvětšit nebo maskovat |  Ložiskové čepy nutno maskovat
|  Práškový lak (tenký) |  60–80 μm |  +0.005–0.006 in |  Významný -- zvětšit nebo maskovat |  Nutno maskovat
|  Práškový lak (standardní) |  80–120 μm |  +0.006–0.010 in |  Kritický -- nelze smontovat |  Nutno maskovat

### Možnosti maskování a náklady

|  Způsob maskování |  Nejvhodnější pro |  Náklady |  Poznámky
|  Vysokoteplotní silikonové zátky |  Závitové otvory, díry, umístění kolíků |  0.50–2 USD za zátku |  Opakovaně použitelné, pokud nejsou poškozené. Nejlepší přesnost. Dostupné ve standardních velikostech závitů.
|  Vysokoteplotní páska |  Rovné plochy, těsnicí plochy, vybrané oblasti |  0.30–1 USD za aplikaci |  U složitých tvarů pracné. Pokud se odstraní příliš brzy nebo pozdě, může zanechat zbytky lepidla.
|  Silikonové krytky |  Konce trubek, konce čepů, konce hřídelí |  0.50–3 USD za krytku |  Opakovaně použitelné. Vhodné pro trubkové díly.
|  Zakázkové přípravky |  Velkosériová výroba, složité maskovací vzory |  100–500 USD za nástroj (jednorázově) |  Amortizuje se objemem. Rychlá montáž i demontáž. Pro sériovou výrobu nezbytné.
Maskování prodlužuje dodací lhůtu a zvyšuje náklady Každý maskovaný prvek vyžaduje práci před povlakováním a odstranění po vytvrzení. U práškového laku musí maskování přežít pec 200 °C. Počítejte 2–8 USD na díl za maskovací práci, plus cenu zátek, krytek a pásky. U dílu s 10+ maskovanými prvky může maskování zdvojnásobit cenu povlaku.
## Příprava povrchu
Selhání povlaku je téměř vždy selháním přípravy povrchu. Povlak může být jen tak dobrý, jak dobrý je povrch, ke kterému přilne. Vynechání předúpravy nebo její špatné provedení je příčinou číslo jedna ztráty přilnavosti, puchýřů a předčasné koroze pod povlakem.
|  Krok |  Postup |  Co to dělá |  Co se stane, když se vynechá
|  1. Odmaštění |  Alkalický čisticí prostředek nebo otěr rozpouštědlem, 140–180 °F |  Odstraňuje z povrchu kovu řezné oleje, lisovací maziva, otisky prstů a provozní nečistoty. |  Olej odpuzuje povlak. Výsledkem jsou nepotištěná místa, rybí oka a ztráta přilnavosti. Povlak se sloupne v plátech.
|  2. Tryskání abrazivem |  Oxid hlinitý nebo ocelový granulát, 60–120 grit |  Odstraňuje okuje, rez, staré povlaky a vytváří profil povrchu (kotvicí vzor) pro mechanickou přilnavost. |  Povlak leží na hladkém povrchu bez mechanické opory. Přilnavost stojí jen na chemické vazbě, která je slabší.
|  3. Konverzní povlak |  Železitý fosfát (ocel) nebo chromát/zirkonium (hliník) |  Vytváří na povrchu kovu krystalickou nebo amorfní chemickou vrstvu, která zlepšuje přilnavost barvy a poskytuje sekundární protikorozní ochranu. |  Přímý povlak na holý kov má špatnou přilnavost a žádnou protikorozní ochranu pod filmem. Rez se šíří pod povlakem od škrábanců a hran.
|  4. Oplach |  Deionizovaná nebo RO voda |  Odstraňuje zbytkové chemikálie, které by mohly kontaminovat povlak nebo způsobit puchýře. |  Chemické zbytky reagují s povlakem při vytvrzování a způsobují puchýře a odbarvení.
|  5. Sušení |  Ofuk vzduchem nebo nízkoteplotní pec (100–120 °F) |  Odstraňuje vodu z pórů a spár. Voda ve slepých otvorech se při vytvrzování prášku vaří a způsobuje vyboulení. |  Uvězněná voda způsobuje parní puchýře a pinholy ve vytvrzeném povlaku. Zvlášť špatné ve slepých otvorech a uzavřených profilech.

|  Podklad |  Doporučená předúprava |  Konverzní povlak
|  Za studena válcovaná ocel |  Odmastit + otryskat + fosfátovat + opláchnout + vysušit |  Železitý nebo zinečnatý fosfát
|  Za tepla válcovaná ocel |  Odmastit + otryskat (u okují nezbytné) + fosfátovat + opláchnout + vysušit |  Zinečnatý fosfát (u silnějších okují nutný)
|  Pozinkovaná ocel |  Odmastit + lehce otryskat + zinečnatý fosfát + opláchnout + vysušit |  Zinečnatý fosfát nebo na bázi zirkonia (bez chromátů)
|  Hliník |  Odmastit + lehce naleptat nebo otryskat + chromátová/zirkoniová konverze + opláchnout + vysušit |  Chromátová konverze (Cr3+) nebo na bázi zirkonia/titanu
|  Nerezová ocel |  Odmastit + otryskat + pasivovat + opláchnout + vysušit |  Konverzní povlak obvykle není potřeba. Některé provozy používají lehké leptání.
Za tepla válcovanou ocel je nutné otryskat Za tepla válcovaná ocel přichází s okujemi (tmavě modročerná oxidová vrstva). Povlak přímo na okujích selže -- okuje jsou volně vázané a odpadnou i s povlakem. U za tepla válcované oceli vždy specifikujte abrazivní tryskání před jakýmkoli povlakováním.
## Nákladové faktory
Náklady na povlakování určuje více seřízení a logistika než cena materiálu. Pochopení toho, co cenu skutečně ovlivňuje, vám pomůže rozhodnout se tak, abyste snížili náklady bez ztráty kvality.
|  Nákladový faktor |  Dopad |  Detail
|  Seřízení / dávkový poplatek |  Vysoký u malých objednávek |  Minimální dávkový poplatek 50–200 USD u práškového laku, 100–500 USD u e-coatu. U 10 dílů dominuje seřízení. Od 500+ dílů cena na díl výrazně klesá.
|  Změna barvy |  50–200 USD za změnu (práškový lak) |  Každá změna barvy vyžaduje vyčištění kabiny, výměnu pistolí a propláchnutí systému. Pokud potřebujete dvě barvy v jedné objednávce, druhá barva stojí víc než první.
|  Zakázková barva (mimo RAL) |  200–500 USD seřízení + MOQ |  Shoda s Pantone nebo fyzickým vzorkem vyžaduje zakázkovou dávku prášku. Provozy obvykle požadují minimální objednávku 20–50 kg zakázkového prášku.
|  Maskování |  2–8 USD na díl |  Každý maskovaný prvek přidává práci. Složité masky (přesné díry, více ploch) stojí víc. Zakázkové maskovací přípravky se amortizují při objemu.
|  Množstevní zlomy |  Významné od 100+ a 1000+ |  Cena práškového laku na díl při 100 ks je obvykle 40–60% ceny při 10 ks. Při 1000+ ks je to 25–40% ceny při 10 ks.
|  Velikost dílu |  Střední |  Nadrozměrné díly mohou vyžadovat ruční povlakování (pomalejší, více práce). Velmi malé díly mohou potřebovat speciální zavěšení, aby se v kabině neztratily.
|  Vícevrstvé systémy |  +50–100% za každou další vrstvu |  Základ + vrchní lak zdvojnásobí čas procesu. E-coat + práškový lak znamená dvě samostatná pracoviště a dva vytvrzovací cykly.
|  Expresní zakázka |  +25–100% |  Standardní dodací lhůta: 3–7 pracovních dnů. Expresní režim narušuje plánování dávek. Některé provozy expresní zakázky vůbec nepřijímají.
|  Testování / certifikace |  +50–200 USD za dávku |  Zkouška solnou mlhou, zkouška přilnavosti, protokoly o tloušťce nebo inspekce třetí stranou přidávají náklady a čas.
|  Balení / doprava |  1–5 USD na díl |  Povlakované díly vyžadují ochranné balení (bublinková folie, vlnitá přepážka), aby se při přepravě nepoškodily. Nezabalené povlakované díly se navzájem poškrábou.
Snižování nákladů Tři nejrychlejší způsoby, jak snížit cenu povlakování: (1) zvyšte množství -- pokles ceny na díl z 10 na 100 kusů je největší úspora, kterou najdete; (2) použijte skladový odstín RAL místo zakázkového; (3) minimalizujte maskování tím, že díl navrhnete tak, aby kritické plochy povlak vůbec nepotřebovaly.
## Časté chyby

|  Chyba |  Následek |  Řešení
|  Nezohlednění tloušťky povlaku u závitových otvorů |  Spojovací prvky po povlakování nezašroubujete. Práškový lak 80 μm přidá 0.003 in na povrch (0.006 in na průměru) -- dost na to, aby závit zablokoval. |  Specifikujte maskování všech závitových otvorů, nebo před povlakováním zvětšete předvrt pro závit. U závitů M5 a menších vždy maskujte.
|  Předpis práškového laku na smontované díly |  Povlak se dostane do ložisek, těsnění a pohyblivých spojů. Teplo pece poškodí gumu, plastové vložky a lepidla. |  Povlakujte jednotlivé součásti před montáží. Pokud musí být povlakován smontovaný díl, maskujte všechna ložiska, těsnění a teplotně citlivé součásti.
|  Nespecifikovaná příprava povrchu |  Provoz může u dílů, které vypadají „čistě“, vynechat tryskání nebo konverzní povlak. Přilnavost povlaku v provozu selže. |  Specifikujte předúpravu na výkrese: „ABRASIVE BLAST TO SA 2.5, IRON PHOSPHATE, DRY BEFORE COATING.“
|  Volba epoxidového prášku pro venkovní použití |  Epoxid degraduje působením UV. Během 6–12 měsíců povrch zkřídovatí, vybledne a vypadá otřesně. |  Pro jakoukoli venkovní aplikaci používejte polyester nebo supertrvanlivý polyester. Epoxid je jen pro interiér nebo jako základ.
|  Nespecifikovaná úroveň lesku |  Provoz použije svůj standard, který může být lesk, když jste chtěli mat, nebo naopak. |  Specifikujte lesk na výkrese: „POWDER COAT RAL 7035, SATIN FINISH, 40–60 GU.“
|  Ostré vnitřní rohy u práškového laku |  Práškový lak se od ostrých vnitřních rohů stahuje (Faradayův efekt klece) a zůstávají tenká nebo nepotištěná místa. |  Ke všem vnitřním rohům přidejte poloměr zaoblení 0.020–0.040 in. Ostré vnější rohy nevadí -- prášek je obtéká.
|  Povlakování závitových otvorů bez maskování nebo zvětšeného vrtáku |  Povlak se uvnitř závitů nahromadí. Závity třídy 2B jsou nepoužitelné. Spojovací prvek nelze navléknout nebo se předčasně zastaví. |  Maskujte všechny závitové prvky nebo na výkrese specifikujte „OVERSIZE TAP DRILL PER COATING THICKNESS“.
|  Požadavek na shodu barev podle fotky z telefonu |  Barvy na displeji nejsou přesné. Sladěný povlak bude vypadat špatně v jiném světle. |  Poskytněte fyzický vzorek nebo specifikujte kód RAL/Pantone. Pokud použijete fotku, počítejte s tím, že shoda je přibližná.
|  Nezohlednění teploty vytvrzení u teplotně citlivých sestav |  Kroucení, deformace, roztavené vložky, degradovaná lepidla nebo poškozené elektronické součásti. |  Ověřte, že všechny materiály v sestavě vydrží 200 °C po dobu 20 minut. Pokud ne, použijte barvu schnoucí na vzduchu nebo prášek s nízkým vytvrzením (130–150 °C).
|  Očekávání dokonalé shody barev mezi dávkami |  Viditelný rozdíl barev mezi objednávkami zadanými s odstupem týdnů či měsíců. Díly z různých dávek k sobě v jedné sestavě nepasují. |  Sjednoťte všechny povlakované díly projektu do jedné dávky. Uchovejte referenční vzorek z původního běhu pro budoucí objednávky.

## Časté dotazy

#### Práškový lak, mokrá barva, nebo e-coat — co mám specifikovat?
Pro plochý panel, skříň, držák nebo rám v množství nad 50 kusů zvolte práškové lakování — je to nejlevnější a nejtrvanlivější organická varianta při 60–120 µm (2.5–5 mils) a nákladovém faktoru 1x(základ). E-coat použijte, když geometrie skrývá plochy před stříkací pistolí, například uvnitř trubek a uzavřených profilů; vylučuje se při 100–400 VDC v lázni 70–90 °F do rovnoměrného filmu 15–30 µm při 1.3–1.8x. Na mokrou barvu přejděte u metalických, perleťových nebo candy povrchů, u tenkých filmů pod 50 µm, u nevodivých podkladů nebo u sérií do 50 kusů.

#### Jakou tloušťku suchého filmu mám specifikovat a co povlak udělá s mými tolerancemi?
Na výkres pište číselnou tloušťku suchého filmu, ne popis povrchu, a pak počítejte s tím, co udělá s vašimi tolerancemi. Nejběžnější práškový lak je 80–100 µm v okně 60–120 µm (2.5–5 mils); pod 60 µm hrozí nedostatečné pokrytí a nad 120 µm dostanete stékance a prověšení. Povlak je pouze aditivní, takže standardní práškový lak přidá +0.006–0.010 in na průměru, e-coat přidá +0.001–0.002 in a mokrá barva +0.003–0.006 in. Každá tolerance těsnější než ±0.005 in vyžaduje maskování nebo obrobení po povlakování.

#### Jaký typ prášku mám použít na díl, který je venku?
Venku epoxidový prášek nepoužívejte. Epoxid má výbornou odolnost chemikáliím a korozi, ale špatnou odolnost UV, a tabulka chyb na této stránce to říká jasně: během 6–12 měsíců zkřídovatí, vybledne a vypadá otřesně. Místo něj specifikujte polyester nebo supertrvanlivý polyester — supertrvanlivý polyester drží stálost barev 10+ let při nákladovém faktoru 1.2–1.5x, zatímco fluoropolymer (PVDF) stojí na vrcholu nabídky s životností 20+ let a faktorem 2–3x a musí se specifikovat pro architektonické práce. Epoxid zůstává správnou volbou v interiéru nebo jako základová vrstva.

#### Jakou přípravu povrchu a geometrii musím specifikovat před povlakováním?
Než díl vstoupí do kabiny, patří na výkres dvě věci: předúprava a vnitřní geometrie. Specifikujte abrazivní tryskání a fosfátovou konverzi — například ABRASIVE BLAST TO SA 2.5, IRON PHOSPHATE, DRY BEFORE COATING — a požadujte odmastění dílu při 140–180 °F a vysušení při 100–120 °F, aby uvězněná voda nemohla při vytvrzování vytvořit puchýře. Za tepla válcovanou ocel je nutné vždy otryskat, protože povlak na okujích selže spolu s nimi. K vnitřním rohům přidejte poloměr zaoblení 0.020–0.040 in, jinak se prášek stáhne a zůstanou tenká nebo nepotištěná místa.

#### Jak specifikovat lesk a barvu, aby provoz nemusel hádat?
Lesk je číslo, ne slovo, a provoz si slovo „satén“ nebude vykládat za vás. Rozsah je 5–95 GU(jednotky lesku), dělený na mat 5–20 GU, satén 30–60 GU, pololesk 60–80 GU a plný lesk 80–95 GU, takže na výkres napište pásmo, které chcete. U barvy uvádějte kód RAL nebo Pantone, ne fotku z telefonu, protože barvy na displeji nejsou přesné. Standardní odstíny RAL jsou obvykle skladem; zakázková shoda stojí 200–500 USD seřízení a minimální objednávku 20–50 kg a změna barvy v kabině vyjde na 50–200 USD za změnu.

#### Co určuje cenu povlakování a jak ji snížit?
Cenu povlakování určuje spíše seřízení a logistika než materiál, takže většinu práce udělá množství a konstrukce dílu. Většina provozů účtuje minimální dávkový poplatek 50–200 USD u práškového laku a 100–500 USD u e-coatu a u malé objednávky toto seřízení dominuje ceně na díl. Cena na díl při 100 ks je obvykle 40–60% ceny při 10 kusech a při 1000+ ks klesne na 25–40%. Dále maskování stojí 2–8 USD na díl, každá další vrstva ve vícevrstvém systému přidá 50–100% a expresní zakázky přidají 25–100%.
