# Průvodce galvanickým pokovením: zinek, nikl, chrom, cín

> Průvodce galvanickým pokovením pro CNC díly: které pokovení podle požadavku, varianty zinku vs. hodiny v solné mlze, vypékání kvůli vodíkové křehkosti a vliv na rozměry.

https://www.sinbo-machining.com/cs/wiki/surface/plating/

---

## Na této stránce

- Které pokovení potřebujete?
- Typy pokovení v přehledu
- Varianty zinkového pokovení
- Vodíková křehkost
  - Postup vypékání
- Vliv na rozměry
- Kompatibilita materiálů
- Faktory nákladů
- Časté chyby
- Časté dotazy

# Galvanické pokovení
Elektrochemické nanášení kovové vrstvy na podklad. Nejběžnější povrchová úprava ocelových dílů -- používá se pro korozní ochranu, odolnost proti opotřebení, pájitelnost a vzhled. Tento průvodce pokrývá, co specifikovat, co to stojí, co se může pokazit a kdy vodíková křehkost zničí vaše díly.
## Které pokovení potřebujete?
Začněte svým hlavním požadavkem. Většina ocelových dílů dostává zinkové pokovení -- je to nejlevnější varianta, která funguje. K dražšímu pokovení přejděte jen tehdy, když na to máte konkrétní důvod. K rozhodnutí použijte tuto tabulku.
|  Pokud váš díl potřebuje... |  Pokovení |  Typická tloušťka |  Faktor nákladů
|  Základní korozní ochranu oceli (interiér nebo krytý exteriér) |  Zinek (čirý chromát) |  5–8 μm |  1x (základ)
|  Venkovní korozní ochranu (automotive, stavebnictví) |  Zinek (žlutý nebo olivově zelený) |  8–15 μm |  1x
|  Vysokou korozní odolnost při shodě s RoHS (automotive, evropský trh) |  Slitina zinek-nikl |  8–15 μm |  2–3x
|  Tvrdý, otěruvzdorný povrch na oceli |  Tvrdý chrom |  10–250 μm |  3–5x
|  Lesklý dekorativní vzhled (spotřební výrobky, přípravky) |  Nikl + dekorativní chrom |  Ni: 10–20 μm / Cr: 0.25 μm |  2–4x
|  Rovnoměrný povlak na složité geometrii (není potřeba proud) |  Chemický nikl (ENP) |  10–50 μm |  3–5x
|  Pájitelnost (elektrické kontakty, PCB terminály) |  Cín nebo cín-olovo |  5–15 μm |  2–3x
|  Elektrickou vodivost s korozní ochranou |  Cín nebo stříbro |  5–15 μm |  2–4x
|  Předúpravu před lakováním nebo lepením |  Měď (náběhová vrstva) |  2–5 μm |  1–2x
|  Maximální korozní odolnost, mořské prostředí (a náklady nehrají roli) |  Kadmium |  8–15 μm |  4–6x
Orientační pravidlo Pokud nevíte, které pokovení použít, a díl je ocelový, specifikujte zinkové pokovení se žlutým chromátem. Pokryje 80% případů použití při nejnižších nákladech. K zinku-niklu přejděte jen tehdy, když zákazník vyžaduje shodu s RoHS a 500+ hodin v solné mlze. K tvrdému chromu přejděte jen tehdy, když existuje skutečný požadavek na odolnost proti opotřebení.
## Typy pokovení v přehledu

|  Vlastnost |  Zinek |  Zinek-nikl |  Nikl (elektrolytický) |  Chemický Ni |  Tvrdý chrom |  Dekorativní chrom |  Cín |  Měď
|  Rozsah tloušťky |  5–25 μm |  8–15 μm |  5–50 μm |  10–75 μm |  10–500 μm |  0.25–0.5 μm |  5–15 μm |  2–30 μm
|  Tvrdost (HV) |  70–120 |  350–500 |  150–300 |  500–700 |  800–1000 |  900–1100 |  10–20 |  50–100
|  Koroze (hodiny v solné mlze) |  96–500 |  500–1000 |  48–200 |  200–500 |  24–200 |  48–96 |  48–200 |  24–96
|  Faktor nákladů |  1x |  2–3x |  2–3x |  3–5x |  3–5x |  2–4x |  2–3x |  1–2x
|  Odolnost proti opotřebení |  Nízká |  Střední |  Střední |  Dobrá |  Výborná |  Nízká (tenká) |  Velmi nízká |  Nízká
|  Typické použití |  Spojovací materiál, držáky, výlisky |  Automobilový spojovací materiál, díly pro evropský trh |  Dekorace, obnova rozměrů |  Složité tvary, ventily, díly čerpadel |  Hydraulické tyče, formy, otěrové plochy |  Spotřební lišty, vodovodní baterie, madla |  Elektrické kontakty, terminály, PCB piny |  Předpokládaná vrstva, elektrické uzemnění
|  Riziko vodíkové křehkosti |  Ano |  Ano |  Ano |  Nízké |  Vysoké |  Střední |  Nízké |  Nízké

## Varianty zinkového pokovení
Zinek je pracovní kůň pokovení pro ocel. Koroduje obětavě -- zinková vrstva rezaví místo oceli pod ní. Korozní odolnost je dána především chromátovým (pasivačním) filmem naneseným na zinek. Pro výkon v solné mlze rozhoduje chemie chromátu více než tloušťka zinku.
|  Typ chromátu |  Vzhled |  Solná mlha (hodiny) |  Shoda s RoHS |  Typické použití
|  Čirý / modrý (Cr3+) |  Čirý až mírně modrý duhový |  96–120 |  Ano |  Interiér, spotřební zboží, elektronický hardware
|  Žlutý duhový (Cr3+) |  Duhově žlutý, někdy s duhovými odstíny |  120–200 |  Ano |  Exteriér, automobilové držáky, všeobecný průmysl
|  Žlutý duhový (Cr6+) |  Jasně duhově žlutý |  150–250 |  Ne |  Vojenství, letectví (výjimka z RoHS), starší automotive
|  Olivová zeleň (Cr6+) |  Tmavě olivově zelená |  200–500 |  Ne |  Vojenský hardware (ekvivalent MIL-DTL-5541 pro zinek)
|  Černý (Cr3+) |  Matná černá |  96–200 |  Ano |  Spojovací materiál, vzhledové díly, interiér automobilů
|  Utěsňovač / vrchní povlak (na Cr3+) |  Záleží na základním chromátu |  Přidává 200–500 hodin |  Ano |  Když je potřeba výkon Cr6+ v solné mlze bez Cr6+. Běžné pro evropský automotive.
Trojvazebný vs šestimocný chrom Cr6+ (šestimocný) dává lepší výkon v solné mlze a po desetiletí byl průmyslovým standardem. Nařízení RoHS a REACH omezují Cr6+ u většiny spotřebních a automobilových výrobků prodávaných do EU. Trojvazebné chromáty (Cr3+) jsou v souladu s RoHS, ale samy o sobě dávají nižší počet hodin v solné mlze. Řešení: naneste chromát Cr3+ plus organický nebo anorganický utěsňovací vrchní povlak. To vyrovná nebo překoná dřívější výkon Cr6+ za vyšší cenu. Zinek-nikl vs zinek + chromát Pokovení slitinou zinek-nikl (typicky 12–15% Ni) poskytuje 5–8x vyšší korozní odolnost než čistý zinek s chromátem Cr3+ -- bez spoléhání na Cr6+. Je to výchozí volba pro evropský automobilový spojovací materiál a díly vyžadující jak vysoký počet hodin v solné mlze, tak shodu s RoHS. Kompromis: stojí 2–3x více než prostý zinek a riziko vodíkové křehkosti je stejné nebo mírně vyšší.
## Vodíková křehkost
Toto je nejnebezpečnější režim selhání u pokovených dílů. Atomy vodíku vzniklé během pokovování mohou difundovat do oceli a udělat ji křehkou. Díl může projít kontrolou a potom náhle prasknout pod zatížením -- často bez viditelného varování. Nejnáchylnější jsou kalené a vysokopevnostní oceli. Toto je téma kritické pro bezpečnost. Udělejte to špatně a díly se v provozu rozbijí.
|  Materiál / stav |  Riziko vodíkové křehkosti |  Vypékání nutné? |  Poznámky
|  Kalená ocel (HRC 33+) |  Vysoké |  Povinné |  Jakákoli ocel tepelně zpracovaná nad ~HRC 33. Zahrnuje většinu spojovacího materiálu nad třídu 8 (metrická 10.9), pružinovou ocel, ložiskové kroužky.
|  Vysokopevnostní nízkolegovaná (HSLA) ocel |  Vysoké |  Povinné |  4140, 4340, 8620 po kalení a popouštění. Zkontrolujte tvrdost -- pokud HRC 33+, vypékejte.
|  Pružinová ocel (hudební drát, 1095) |  Vysoké |  Povinné |  Pružiny jsou vždy rizikové. I nízkozatížené pružiny mohou prasknout kvůli vodíku. Vždy vypékejte.
|  Uhlíková ocel (HRC 22–32) |  Střední |  Doporučeno |  Nižší riziko, ale stále možné. Mnoho OEM vyžaduje vypékání pro jakoukoli pokovenou uhlíkovou ocel bez ohledu na tvrdost.
|  Konstrukční ocel (HRC pod 22) |  Nízké |  Obvykle není nutné |  Nízkouhlíková ocel, nekalená. Vodík přirozeně difunduje ven. Vypékání je preventivní, ne povinné.
|  Nerezová ocel |  Nízké |  Ne |  Austenitická nerez (304, 316) není náchylná. Martenzitická nerez (410, 420) být může -- postupujte jako u kalené oceli.
|  Litina |  Nízké |  Ne |  Grafytová struktura v litině nezachycuje vodík tak jako martenzit po kalení.
|  Měď, mosaz, hliník |  Žádné |  Ne |  Tyto kovy nejsou náchylné k vodíkové křehkosti.

### Postup vypékání

|  Parametr |  Specifikace |  Poznámky
|  Teplota |  190–200 °C (375–390 °F) |  Teploty musí být dosaženo do 4 hodin od pokovení (nebo podle ASTM B850). Nižší teploty jsou méně účinné.
|  Čas |  4–24 hodin |  Minimálně 4 hodiny pro většinu dílů. 8–23 hodin podle ASTM F1940 pro spojovací materiál. Pružiny a kritické bezpečnostní díly: 23+ hodin. Čas začíná běžet, když díl dosáhne teploty, ne když se zapne pec.
|  Načasování |  Do 4 hodin od pokovení |  Vodík difunduje do oceli během pokovení a kyselinového moření. Čím déle čekáte s vypékáním, tím hlouběji proniká a tím těžší je ho odstranit. ASTM B850 nařizuje vypékání do 4 hodin.
|  Referenční normy |  ASTM B850, ASTM F1940, MIL-STD-1500A |  F1940 je určena speciálně ke zkoušení vodíkové křehkosti spojovacího materiálu. B850 pokrývá vypékání po pokovení.
Co se stane, když vypékání vynecháte Vodík zůstane zachycen v ocelové mřížce. Pod tahovým zatížením migruje k místům koncentrace napětí (závity, zaoblení, vruby) a způsobuje mezikrystalové praskání. Díl praskne při zatíženích hluboko pod svou jmenovitou únosností -- často při 20–50% očekávané meze kluzu. Neexistuje žádné viditelné varování: žádná deformace, žádné zabarvení, žádná povrchová trhlina před selháním. U bezpečnostně kritických dílů (spojovací materiál, pružiny, zvedací hardware, součásti tlakových nádob) je vynechání vypékání možným problémem odpovědnosti. Vždy vypékejte.
## Vliv na rozměry
Na rozdíl od eloxování (které roste dovnitř i ven) galvanické pokovení ukládá vrstvu jen na povrchu. Každý povrch, který přijde do styku s pokovovací lázní, zesílí. To je důležité u závitů, lisovaných spojů, ložiskových čepů a jakéhokoli prvku s úzkou tolerancí.
|  Typ pokovení |  Typická tloušťka |  Nárůst na stranu |  Celkem na průměr |  Vliv na roztečný průměr závitu
|  Zinek (tenký, 5 μm) |  5 μm |  +5 μm |  +10 μm (0.0004 in) |  Zanedbatelný u třídy 6g/2A
|  Zinek (standardní, 8–12 μm) |  8–12 μm |  +8–12 μm |  +16–24 μm (0.0006–0.001 in) |  Může způsobit tuhou kalibraci „go“ u závitů 2A. Před pokovením závit nadimenzujte nebo použijte matici 2B.
|  Zinek (tlustý, 15–25 μm) |  15–25 μm |  +15–25 μm |  +30–50 μm (0.0012–0.002 in) |  Významný. Závity je nutné poddimenzovat nebo po pokovení projít závitníkem.
|  Zinek-nikl (8–15 μm) |  8–15 μm |  +8–15 μm |  +16–30 μm |  Stejné jako zinek při ekvivalentní tloušťce. Počítejte s tím.
|  Chemický nikl (25 μm) |  25 μm |  +25 μm |  +50 μm (0.002 in) |  Významný. Otvory předdimenzujte, ložiskové čepy maskujte.
|  Tvrdý chrom (50 μm) |  50 μm |  +50 μm |  +100 μm (0.004 in) |  Kritický. Po tvrdém chromu vždy brouste. Chrom se nanáší naddimenzovaný a brousí na konečný rozměr.
|  Dekorativní chrom (0.25 μm) |  0.25 μm |  samotný zanedbatelný |  Zanedbatelný |  Tloušťku přidává podkladová vrstva niklu (10–20 μm).
|  Cín (8 μm) |  8 μm |  +8 μm |  +16 μm |  Nízká tvrdost znamená, že se cín v závitech deformuje -- měřte pečlivě.
Broušení tvrdého chromu Tvrdý chrom se téměř nikdy nepoužívá v rozměru po pokovení. Standardní postup: pokovte s nadvýškou 50–100 μm a potom brouste na konečný rozměr. To vám dá přesnou kontrolu rozměrů a odstraní povrchové nálitky. Pokud potřebujete tvrdý chrom na hřídeli, specifikujte na výkrese „HARD CHROME PLATE 0.002 IN MIN, GRIND TO FINAL DIMENSION“.
## Kompatibilita materiálů
Ne každý podklad se pokovuje dobře. Uhlíková ocel je nejjednodušší. Hliník, titan a litina vyžadují zvláštní předúpravu. Pokovení nesprávného materiálu bez řádné přípravy vede k špatné přilnavosti, puchýřům nebo k žádnému pokovení.
|  Podklad |  Zinek |  Nikl |  Chrom |  Cín |  Měď |  Poznámky
|  Uhlíková ocel (1018, 1045, A36) |  Nejlepší volba |  Dobrá |  Dobrá |  Dobrá |  Dobrá |  Standardní podklad. Kyselinové moření čistí, pokovuje se přímo. Není potřeba zvláštní úprava.
|  Legovaná ocel (4140, 4340, 8620) |  Dobrá |  Dobrá |  Dobrá |  Dobrá |  Dobrá |  Stejné jako uhlíková ocel, ale pozor na vodíkovou křehkost. Po pokovení vypékejte.
|  Nerezová ocel (304, 316) |  Zřídka |  Dobrá |  Dobrá |  S náběhovou vrstvou |  S náběhovou vrstvou |  Pasivní vrstva nerezu odolává pokovení. Pro aktivaci povrchu před pokovením je potřeba Woodsův niklový strike nebo sulfamátový strike.
|  Měď / mosaz |  Možné |  Dobrá |  Dobrá |  Dobrá |  Dobrá |  Zinek na mědi má špatnou přilnavost. Nejprve použijte niklovou bariérovou vrstvu. Měď se pokovuje přímo.
|  Hliník |  Ne |  Předúprava zincátem |  Předúprava zincátem |  Předúprava zincátem |  Předúprava zincátem |  Hliník okamžitě na vzduchu vytváří oxid. Je nutné použít ponor do zincátu (dvojitý zincát pro nejlepší výsledky), aby vznikl povrch přijímající pokovení. Hlavním bodem selhání je přilnavost.
|  Litina (šedá, tvárná) |  Obtížné |  Obtížné |  Obtížné |  Obtížné |  Obtížné |  Vysoký obsah uhlíku a grafitu způsobuje nerovnoměrné pokovení, důlky a špatnou přilnavost. Povrchová pórovitost zachycuje pokovovací roztok. Je nutné delší kyselinové moření a speciální měděný strike. Ne každá dílna litinu pokoví.
|  Titan |  Ne |  Speciální proces |  Speciální proces |  Speciální proces |  Speciální proces |  Titan má extrémně stabilní oxidovou vrstvu. Vyžaduje proprietární předúpravu (např. fluoridovou aktivaci). Jen velmi málo dílen nabízí pokovení titanu. Obvykle to nestojí za to -- zvažte raději eloxování titanu.
|  Zinkový odlitek (Zamak) |  Jen kyanidový zinek |  S měděným strikem |  S měděným strikem |  S měděným strikem |  Dobrá |  Kyselý zinkový pokovovací roztok napadá podklad zinkového odlitku. Je nutné použít alkalickou (kyanidovou nebo nekyanidovou) zinkovou lázeň. Pro nikl/chrom vždy nejprve použijte měděný strike.
Spolehlivost pokovení hliníku Pokovení hliníku funguje, ale chronickým problémem je přilnavost. I při dvojité úpravě zincátem je spoj mezi hliníkovým podkladem a pokovenou vrstvou slabší než u oceli. Tepelné cyklování a nárazy mohou způsobit delaminaci. Pokud bude pokovený hliníkový díl vystaven teplotním výkyvům nebo mechanickým rázům, ověřte přilnavost zkouškou ASTM B571 (kvalitativní) nebo ASTM B533 (kvantitativní) ještě před zahájením výroby.
## Faktory nákladů
Ceny pokovení se liší podle regionu, velikosti dílny a objemu. Relativní struktura nákladů je ale konzistentní. Zde je to, co skutečně hýbe cenou za díl.
|  Faktor nákladů |  Vliv |  Detail
|  Seřízení / dávkový poplatek |  Vysoký u malých objednávek |  Většina dílen účtuje minimální dávkový poplatek ($30–150). U objednávky na 10 kusů dominuje ceně za díl seřízení. U 500+ kusů cena pokovení na díl výrazně klesá.
|  Pokovovací materiál |  Střední |  Zinek je nejlevnější. Cín a měď jsou střední. Nikl, chrom a zinek-nikl jsou drahé -- chemie lázně a kovové anody stojí více.
|  Tloušťka |  Střední |  Delší doba pokovování = vyšší náklady. Standardní zinek (5–8 μm) je jedna cena. Požadavek na 25 μm zinku přidává čas cyklu a může zvýšit dávkový poplatek.
|  Maskování |  $1–10 za díl |  Každá maskovaná plocha (závit, otvor, povrch) vyžaduje práci. Jednoduchá pásková maska: $1–3. Precizní záslepka pro otvor: $5–10. Více maskovaných ploch rychle naskládá náklady.
|  Vypékání (vodíková křehkost) |  +$0.50–3 za díl |  Extra cyklus pece (4–23 hodin při 190 °C). Přidává práci, energii a zpožďuje expedici. Povinné pro kalené díly -- není volitelné.
|  Shoda s RoHS |  +10–30% |  Trojvazebné chemie stojí více než šestimocné. Testování a dokumentace přidávají režii. Většina evropských zákazníků a zákazníků ve spotřebním zboží to vyžaduje.
|  Vojenská / letecká specifikace |  +20–50% |  Shoda s MIL-DTL-5541, AMS 2410, QQ-P-416 nebo ASTM B633 přidává řízení procesu, testování a dokumentaci. Požadavky na dohledatelnost dávek zvyšují náklady.
|  Expres / zrychlení |  +25–100% |  Standardní dodací lhůta pokovení: 3–7 pracovních dnů. Expres narušuje plánování dávek. Některé dílny expresní zakázky zcela odmítají.
|  Velikost / hmotnost dílu |  Nízký až střední |  Velmi malé díly potřebují speciální zavěšení (pomáhá bubnové pokovování). Velmi velké díly se nemusí vejít do standardních van a potřebují vlastní závěsy nebo ruční zpracování.

## Časté chyby

|  Chyba |  Důsledek |  Oprava
|  Nespecifikované vypékání u kalených ocelových dílů |  Opožděné praskání pod zatížením. Díly projdou výstupní kontrolou, ale selžou v provozu. Možná odpovědnost za bezpečnost, pokud je díl konstrukční nebo nosný. |  Přidejte na výkres „BAKE PER ASTM B850, 190 °C MIN, 4 HR MIN WITHIN 4 HR OF PLATING“. To je u oceli HRC 33+ nepodkročitelné.
|  Nezohlednění tloušťky pokovení u závitů |  Pokovené šrouby se nezašroubují do matic. Kalibr go/no-go propadá. Závity jsou cítit těsné nebo se zadřou. Nejhorší u tenkých pokovených dílů (závity třídy 3B). |  U zinku 8–12 μm počítejte s 0.0003–0.0005 in na stranu na roztečném průměru. Vnitřní závity naddimenzujte nebo vnější závity poddimenzujte před pokovením. Nebo specifikujte projití závitníkem po pokovení.
|  Specifikace zinkového pokovení na hliníku |  Zinková pokovovací lázeň (kyselá) rozpouští hliníkový podklad. Díly vyjdou poškozené, s důlky nebo úplně bez pokovení. |  Pro korozní ochranu hliníku použijte eloxování nebo konverzní povlak. Pokud je pokovení hliníku nutné, specifikujte chemický nikl s předúpravou zincátem.
|  Uvedení chromátu Cr6+ u dílů s omezením RoHS |  Díly propadnou u zákazníka při vstupní kontrole. Celá dávka je odmítnuta. Drahé přepracování nebo zmetek. |  Nejprve zkontrolujte požadavky zákazníka. Pokud se RoHS vztahuje, specifikujte trojvazebný chromát (Cr3+) s utěsňovacím vrchním povlakem, abyste dosáhli cílů v solné mlze.
|  Specifikace tvrdého chromu bez broušení po pokovení |  Povrch je drsný s nálitky a mikrotrhlinami. Rozměrová tolerance je nekontrolovaná. Otěrový povrch nefunguje podle očekávání. |  U tvrdého chromu vždy specifikujte „PLATE OVERSIZE, GRIND TO FINAL DIMENSION“. Chrom se nanáší záměrně s nadvýškou.
|  Pokovení litiny bez prodloužené předúpravy |  Nerovnoměrný povlak, puchýře, špatná přilnavost, pórovitost zachycuje roztok, který způsobuje následnou korozi. Díly vypadají pokovené, ale povlak se loupe. |  Informujte pokovovnu, že materiál je litina. Požádejte o prodloužené kyselinové moření a měděný strike. Očekávejte vyšší náklady. Ne každá dílna zvládá litinu dobře -- ověřte schopnosti.
|  Specifikace dekorativního chromu bez podkladu niklu |  Samotný chrom je pórovitý a poskytuje téměř žádnou korozní ochranu. Praská při mírném zatížení. Rez prosakuje u venkovních dílů během dnů. |  Dekorativní chrom se vždy nanáší na nikl (a často nejprve na měď). Standardní sled: měděný strike + nikl (10–20 μm) + chrom (0.25 μm). Korozní bariéru tvoří nikl.
|  Neuvedení tloušťky pokovení na výkrese |  Dílna použije svou výchozí tloušťku, která může být příliš tenká pro váš korozní požadavek nebo příliš tlustá pro vaše tolerance. Neexistuje způsob, jak odmítnout neshodné díly. |  Vždy specifikujte: „ZINC PLATE PER ASTM B633, TYPE II, SC 2 (YELLOW CHROMATE), 0.0005 IN MIN“ nebo ekvivalent. Na výkrese by měla být tloušťka, norma i typ chromátu.
|  Zpoždění vypékání o více než 4 hodiny po pokovení |  Vodík difunduje hlouběji do oceli. Vypékání je méně účinné. Část vodíku zůstane trvale zachycena. Riziko křehkosti přetrvává. |  ASTM B850 vyžaduje vypékání do 4 hodin od dokončení pokovení. Koordinujte logistiku s pokovovnou. Pokud musí být díly odeslány k vypékání do jiného zařízení, uveďte časový limit na objednávce.
|  Nezohlednění nákladů na maskování v nabídce |  Jednotková cena je vyšší, než se očekávalo, protože se nepočítalo s prací na maskování. Eroze marže u zakázky. |  Identifikujte maskované plochy už při nabídce. Každý maskovaný povrch nebo otvor přidává $1–10. U dílů s 5+ maskovanými plochami mohou náklady na maskování převýšit náklady na pokovení.

## Časté dotazy

#### Které pokovení mám specifikovat pro ocelový díl?
Začněte zinkem na oceli -- žlutý chromát na zinku pokryje 80% případů použití při nejnižších nákladech, s 5–8 µm pro základní korozní ochranu při 1x(základ). K zinku-niklu přejděte při 8–15 µm a 2–3x, když zákazník potřebuje shodu s RoHS a 500+ hodin v solné mlze. Chemický nikl použijte při 10–50 µm pro složitou geometrii, cín při 5–15 µm pro pájitelnost a tvrdý chrom při 10–250 µm a 3–5x jen tehdy, když existuje skutečný požadavek na odolnost proti opotřebení. Kadmium při 8–15 µm a 4–6x je maximální korozní varianta, ne výchozí volba.

#### Musím po pokovení vypékat, a kdy?
Pokud je díl z kalené nebo vysokopevnostní oceli, je vypékání po pokovení povinné, nikoli volitelné. Vypékat se musí každá ocel nad HRC 33, což zahrnuje 4140, 4340 a 8620 po kalení a popouštění plus hudební drát a pružinovou ocel, zatímco u uhlíkové oceli při HRC 22–32 je to alespoň doporučené. Vypékejte při 190–200 °C (375–390 °F) a začněte do 4 hodin od pokovení, jak vyžaduje ASTM B850, s dobou 4–24 hodin a 23+ hodin u pružin. Vynechte to a díl může prasknout při 20–50% své očekávané meze kluzu bez viditelného varování.

#### Jak moc pokovení změní mé závity a lisované spoje?
Pokovení ukládá vrstvu jen na povrchu, takže každý pokovený prvek roste směrem ven a závity jsou místem, kde to zasáhne nejdřív. Standardní zinek při 8–12 µm přidává +16–24 µm (0.0006–0.001 in) na průměru -- dost na to, aby šroub neprošel do matice -- takže na roztečném průměru počítejte s 0.0003–0.0005 in na stranu a vnitřní závit naddimenzujte. Chemický nikl při 25 µm přidává +50 µm (0.002 in) a tvrdý chrom při 50 µm přidává +100 µm (0.004 in), proto se tvrdý chrom vždy pokovuje s nadvýškou a brousí na konečný rozměr. Dekorativní chrom má jen 0.25 µm, ale skutečnou tloušťku přidává jeho podkladová vrstva niklu 10–20 µm.

#### Je chromát Cr6+ stále přijatelný a co specifikovat u dílu s RoHS?
Neuvádějte chromát Cr6+, dokud zákazník nepotvrdil, že je přijatelný -- RoHS a REACH ho omezují u většiny spotřebních a automobilových dílů prodávaných do EU. Rozdíl ve výkonu je reálný: žlutý duhový Cr6+ dává 150–250 hodin v solné mlze oproti 120–200 hodinám u varianty Cr3+ a olivová zeleň Cr6+ dosahuje 200–500 hodin. Cesta v souladu s předpisy je Cr3+ plus utěsňovací vrchní povlak, který přidává 200–500 hodin, nebo přechod na zinek-nikl s 12–15% niklu, který při ceně 2–3x poskytuje 5–8x vyšší korozní odolnost než zinek s chromátem Cr3+.

#### Které podklady lze pokovovat a jakou předúpravu potřebují?
Pokovení funguje nejlépe na uhlíkové oceli -- 1018, 1045 a A36 se kyselinovým mořením vyčistí a pokovují přímo bez zvláštní úpravy -- a každý další podklad potřebuje na výkrese vlastní předúpravu. Hliník je nejtěžší případ: použijte ponor do zincátu (dvojitý zincát pro nejlepší výsledky), protože hliník okamžitě na vzduchu vytváří oxid a přilnavost je chronickým bodem selhání, takže před výrobou ověřte ASTM B571 nebo ASTM B533. Nerezová ocel potřebuje Woodsův niklový nebo sulfamátový strike, litina potřebuje prodloužené kyselinové moření plus měděný strike a zinkový odlitek potřebuje před niklem nebo chromem měděný strike.
