# Obrábění nerezové oceli: posuvy a řezné rychlosti pro 304/316/17-4 PH

> Pět výzev při obrábění 304, 316 a 17-4 PH: deformační zpevnění, rozdíly v parametrech podle jakosti, volba nástrojů, chlazení a odvod třisek, s daty Sandvik.

https://www.sinbo-machining.com/cs/wiki/tooling/stainless-steel-machining-guide/

---

## Na této stránce

- Situace: držák z 316L, tři dny zpoždění a 47 spálených destiček
- Proč je nerezová ocel jiná kategorie problému při obrábění
- Výzva 1 — volba řezných parametrů podle jakosti (304 vs. 316 vs. 17-4 PH)
- Výzva 2 — deformační zpevnění a řezná strategie, která ho poráží
- Výzva 3 — volba nástroje: pozitivní geometrie, ostrý břit, PVD povlak
- Výzva 4 — strategie chlazení a odvod třisek
- Výzva 5 — jak skupina nerezí (austenitická, martenzitická, feritická, duplexní, PH) mění vše
- Postup řešení — kontrolní seznam pro obrábění nerezové oceli od tyčového materiálu po hotový díl
- Kontrolní seznam prevence — co ověřit před přijetím zakázky na nerezovou ocel
- Normy a zdroje
- Časté dotazy
- Potřebujete díly z 304, 316 nebo 17-4 PH obrobené podle specifikace?

# CNC obrábění nerezové oceli — pět výzev z výrobní haly u 304, 316 a 17-4 PH (a posuvy, řezné rychlosti a nástroje, které je řeší)
Nerezová ocel je nejčastěji předepisovaným materiálem odolným proti korozi v dílně a na každém obráběčském fóru se na ni také nejvíc naříká. Důvodem není její tvrdost — žíhaná 304 má jen ~150 HB — ale kombinace rychlého deformačního zpevnění, nízké tepelné vodivosti a vysoké tažnosti, která z každého zkratkového parametru udělá nástrojového zabijáka. Tato stránka shrnuje pět výzev, na které dílny u 304, 316 a 17-4 PH narážejí opakovaně, vzájemně ověřená řezná data od Sandvik, Kennametal a Outokumpu a postupy řešení, které se objevují na Practical Machinist a r/Machinists.
## Situace: držák z 316L, tři dny zpoždění a 47 spálených destiček
Zakázková dílna nacení sérii sanitárních držáků z 316L pro zákazníka z potravinářského průmyslu. Programátor najde v katalogu nástrojů řádek „nerezová ocel“, zvolí standardní destičku CNMG a na CNC soustruhu jede 380 SFM (115 m/min). První díl sjede s hrubým povrchem. Druhá destička se vylomí na hranici hloubky záběru po čtyřech minutách. Do konce směny je ve šrotu 47 destiček, 12 držáků je mimo toleranci a zákazník volá. Na r/Machinists vlákna o řezání nerezové oceli rutinně popisují přesně tento sled: „304 mi pořád žere destičky — za dvě hodiny jsem spálil krabici 10 kusů.“ To není špatný operátor. Je to třída materiálu, která trestá každou zkratku. 304 a 316 se zpevňují tempem 3–4× vyšším než uhlíková ocel (exponent deformačního zpevnění n = 0.45–0.55 vs. 0.15–0.25 u 1045), jejich tepelná vodivost je zhruba třetinová oproti uhlíkové oceli (~16 W/m·K vs. ~50 W/m·K) a 17-4 PH ve stavu H900 začíná na ~44 HRC a dál už jen tvrdne. Pět výzev níže jsou ty, které se objevují v každém vlákně na fóru, v každém aplikačním průvodci výrobce nástrojů a v každém rozboru nezdaru z výrobní haly o nerezu.
## Proč je nerezová ocel jiná kategorie problému při obrábění
Tři fyzikální vlastnosti dělají z nerezové oceli jinou kategorii problému než z uhlíkové nebo legované oceli. Nejsou to názory — jsou to měřitelné materiálové konstanty, které vysvětlují každou navazující výzvu ve výrobní hale.
|  Vlastnost |  304 austenitická |  316 austenitická |  17-4 PH (stav A) |  1045 uhlíková ocel |  Proč je to pro obrábění důležité
|  Tepelná vodivost (W/m·K) při RT |  16.2 |  16.3 |  17.9 (při 300 °F) |  49.8 |  Teplo zůstává na břitu místo toho, aby odcházelo do třisky nebo obrobku
|  Exponent deformačního zpevnění (n) |  0.45–0.55 |  0.45–0.55 |  ~0.10–0.20 (martenzitická) |  0.15–0.25 |  3–4× vyšší rychlost zpevnění u austenitických — následující záběr řeže tvrdší povrch
|  Tvrdost po žíhání |  ~150–187 HB |  ~150–200 HB |  ~30–35 HRC (300–330 HB) |  ~170 HB |  Austenitické nejsou tvrdé, ale deformují se; PH a martenzitické začínají tvrdé
|  Stupeň obrobitelnosti (B1112 = 100%) |  45% |  45% |  45% (stav A) / 40% (H900) |  ~55% |  Všechny tři běžné jakosti nerezu jsou na standardizované stupnici pod 50%
|  Hustota (g/cm³) |  8.00 |  8.00 |  7.80 |  7.85 |  Řezné síly rostou s hustotou; PH je o něco lehčí
Nízká tepelná vodivost (16 W/m·K vs. 50 u uhlíkové oceli 1045) znamená, že většina řezného tepla se soustředí ve špičce nástroje, nikoli v třísce. Vysoký stupeň zpevnění (exponent n ~0.5 u austenitických) znamená, že kdykoli nástroj tře, zdržuje se nebo udělá příliš lehký záběr, povrch pod řezem měřitelně ztvrdne — a následující záběr musí tuto zpevněnou kůru proříznout. Sklon k nárůstku (vysoce tažná austenitická matrice se za tepla navařuje na čelo) periodicky odlomí a poškodí břit. Tyto tři vlastnosti se navzájem násobí, a proto sada parametrů, která bez problémů funguje u 4140, zničí nástroje na 304 během minut. Klíčové zdroje dat: Tepelná vodivost a hustota pro 304/316 podle ASTM A240 a ASM Handbook Vol. 1; tepelná vodivost 17-4 PH podle datového listu Carpenter Technology / AK Steel (17.9 W/m·K při 300 °F, stoupá na 22.6 W/m·K při 900 °F). Exponenty deformačního zpevnění n=0.45–0.55 pro 304/316 vs. 0.15–0.25 pro 1045 podle ASM Handbook Vol. 16 a technické reference Jindal Stainless. Stupně obrobitelnosti podle reference thyssenkrupp-materials-na a SAE J1397.
## Výzva 1 — volba řezných parametrů podle jakosti (304 vs. 316 vs. 17-4 PH)
Nejčastější otázka na fórech o nerezu zní „jaké SFM / Vc mám u 304 (nebo 316, nebo 17-4 PH) použít?“ Odpověď závisí na jakosti, operaci, materiálu nástroje a stavu obrobku. Vzájemně ověřená data od Sandvik Coromant, Kennametal, Iscar a Outokumpu jsou shrnuta níže. Vždy začněte na spodní hranici a zvyšujte jen tehdy, pokud je trvanlivost nástroje přijatelná a nevzniká chvění.
|  Jakost / stav |  Operace |  Materiál nástroje |  Vc (m/min) |  Vc (SFM) |  Posuv |  Zdroj
|  304 / 316 žíhaná |  Soustružení (hrubování) |  Tvrdokov s PVD povlakem (M20–M25) |  60–90 |  200–300 |  0.20–0.30 mm/ot |  Sandvik / Kennametal / Iscar
|  304 / 316 žíhaná |  Soustružení (dokončování) |  Tvrdokov s PVD povlakem (M20–M25) |  80–120 |  260–400 |  0.05–0.15 mm/ot |  Sandvik / Kennametal / Iscar
|  304 / 316 žíhaná |  Frézování (ramene) |  Monolitní tvrdokov TiAlN |  80–150 |  260–500 |  0.05–0.10 mm/zub |  Sandvik / Kennametal
|  304 / 316 žíhaná |  Vrtání (monolitní tvrdokov) |  Povlak TiN/TiAlN, chlazení přes nástroj |  30–60 |  100–200 |  0.05–0.15 mm/ot |  Kennametal GOdrill / Dormer Pramet
|  17-4 PH stav A (~32 HRC) |  Soustružení (hrubování) |  Tvrdokov s PVD povlakem |  90–160 |  300–525 |  0.20–0.50 mm/ot |  CHRONIFER 17-4 PH / Sandvik
|  17-4 PH H900 (~44 HRC) |  Soustružení (hrubování) |  Tvrdokov s PVD povlakem |  50–90 |  165–300 |  0.10–0.20 mm/ot |  thyssenkrupp / Sandvik
|  17-4 PH H1025 (~38 HRC) |  Soustružení (hrubování) |  Tvrdokov s PVD povlakem |  70–110 |  230–360 |  0.15–0.25 mm/ot |  thyssenkrupp / Sandvik
|  303 (automatová) |  Soustružení |  Tvrdokov s PVD povlakem |  110–160 |  360–525 |  0.10–0.30 mm/ot |  Sandvik / Iscar
304 vs. 316 — pravidlo 10–15 %: Přestože jsou chemicky podobné, 316 se při stejné trvanlivosti nástroje obrábí o 10–15 % pomaleji než 304, kvůli vyššímu obsahu legur (2–3 % Mo) a o něco vyššímu sklonu ke zpevnění. Stupně obrobitelnosti (B1112 = 100 %) jsou u obou 45 %, ale provozní data u 304 opakovaně ukazují ~3× více dílů za směnu s optimalizovanými parametry. Pokud výkres 304 dovoluje, zvolte 304; pokud musíte kvůli korozi použít 316, naplánujte podle toho náklady na nástroje. Orientační pravidlo pro 17-4 PH: Ve stavu A (~32 HRC) se 17-4 PH obrábí zhruba stejnými parametry jako 304. V H900 (~44 HRC) snižte řeznou rychlost o ~40 % a posuv o ~30 % — obrobitelnost klesá na přibližně 60 % stavu A. Kdykoli je to možné, obrábějte ve stavu A a uměle stárněte po konečném obrábění (deformace při tepelném zpracování je u 17-4 PH malá a je dobře popsaná v AMS 2759/3). Posuv — obrana proti zpevnění: Nejdůležitější pravidlo pro nerez je udržovat pozitivní posuv, který řeže pod zpevněnou vrstvou. Lehký dokončovací záběr (hloubka 0.05–0.10 mm), který probíhá celý v dříve zpevněném povrchu, rychle selže. Doporučená minimální tloušťka třisky: 0.05–0.08 mm pro dokončování, 0.15–0.20 mm pro hrubování. Shoda na fórech (Practical Machinist, r/Machinists) je jednoznačná: posuvy pod 0.05 mm/ot u 304 způsobují, že nástroj spíš tře než řeže, což výrazně zrychluje opotřebení hřbetu a vytváří zrcadlově lesklé povrchy.
## Výzva 2 — deformační zpevnění a řezná strategie, která ho poráží
Deformační zpevnění je nejčastěji uváděný důvod selhání nástroje u nerezu. Mechanismus: plastická deformace z předchozího záběru zvyšuje hustotu dislokací na povrchu a zvedá místní tvrdost o 50–100 % ve vrstvě hluboké 0.05–0.25 mm (0.002–0.010″). Pokud následující záběr neřeže pod touto zpevněnou kůrou, nástroj jede po tvrdším materiálu, než je objem, generuje teplo a rychle se otupí. Příručka obrábění nerezové oceli od Outokumpu výslovně uvádí deformační zpevnění jako první z pěti důvodů, proč se nerez obrábí obtížně, a jako jediný, který je plně pod kontrolou operátora. Dominantní mechanismy opotřebení nástroje u nerezu: - Opotřebení hřbetu — abrazivní opotřebení na hřbetní ploše, dominantní režim při doporučené Vc. Projevuje se jako rovnoměrná fazetka na břitu; při dokončování vyměňujte při opotřebení hřbetu ~0.3 mm.
- Nárůstek na břitu (BUE) — při nízké Vc nebo s otupeným nástrojem se austenitické třisky navařují na čelo, pak se odlomí a odnesou s sebou kousky tvrdokovu. Příznak: náhlé zhoršení kvality povrchu a poté náhlé selhání kontaktu nástroj–tříska.
- Vrubové opotřebení na hranici hloubky záběru — způsobené zpevněnou vrstvou na hranici řezu. Nejnebezpečnější režim, protože vede k náhlému vylomení břitu.
- Kráterové opotřebení — chemická difúze na čele při vyšší Vc; častější u nepovlakovaných nástrojů.
- Plastická deformace břitu — břit měkne při trvalém tepelném zatížení a pak se deformuje; běžné při špatném přívodu chladicí kapaliny.
Protiopatření (seřazená podle dopadu):(1) Udržujte pozitivní posuv, který řeže pod zpevněnou vrstvou — tloušťka třisky ≥0.05 mm při dokončování, ≥0.15 mm při hrubování.(2) Nikdy nezdržujte nástroj v řezu — programujte čisté výjezdy z každého řezu, žádné pružinové přejezdy.(3) Udržujte nástroje ostré — otupený nástroj je nejrychlejší cesta ke katastrofě ze zpevnění. Vyměňujte podle časového plánu, ne když je opotřebení vidět.(4) Kde to jde, používejte souproudé frézování — nesouproudé frézování nerezu způsobí, že nástroj tře zpevněnou spodní plochu po předchozím záběru.(5) Trochoidní / adaptivní dráhy nástroje v kapsách — udržujte konstantní radiální záběr (8–12 % z D), abyste se vyhnuli tření na plnou šířku.(6) Vyhněte se přerušovaným řezům v 17-4 PH H900 — každý cyklus vstupu a výjezdu zpevní nový povrch pro následující záběr.
## Výzva 3 — volba nástroje: pozitivní geometrie, ostrý břit, PVD povlak
Nerezová ocel vyžaduje jinou volbu nástroje než uhlíková ocel. Špatná kombinace třídy destičky a geometrie je nejčastějším důvodem rychlého selhání nástroje u 304/316, i když jsou řezné parametry správné.
|  Rodina destiček |  Geometrie |  Povlak |  Nejlepší pro |  Nevhodné pro
|  ISO M20–M25, PVD TiAlN |  Pozitivní úhel čela, ostrý břit (např. CNMG-MF nebo utvařeč typu DM) |  TiAlN (PVD) |  304/316 žíhaná, univerzální nerez |  Těžké přerušované řezy v 17-4 PH H900 (použijte houževnatější třídu)
|  ISO M30–M40, PVD TiAlN nebo AlTiN |  Pevnější úprava břitu, hlazený (0.05–0.10 mm × 15°) |  AlTiN (PVD) nebo TiCN+TiN |  17-4 PH H900, přerušované řezy, hrubování při nízké Vc |  Dokončování na 304 (břit je příliš silný — způsobuje tření)
|  ISO M10–M15, PVD TiN nebo TiAlN |  Ostrý, leštěný, pozitivní úhel čela |  TiN nebo TiAlN (PVD) |  303 automatová, dokončování při vysoké Vc |  Jakákoli zpevňující se jakost — břit je příliš ostrý na to, aby vydržel
|  Cermet (ISO M10–M20) |  Ostrý, pozitivní, lehce hlazený |  Nepovlakovaný nebo TiN |  Dokončování 304/316, lehké řezy, zrcadlový povrch |  Hrubování, přerušované řezy, jakýkoli nerez >35 HRC
Pravidlo pozitivního úhlu čela: Geometrie s pozitivním úhlem čela řežou čistěji a vyžadují menší sílu, což snižuje tepelný příkon a zpevnění. Průvodce soustružením austenitické nerezové oceli od Sandvik Coromant výslovně doporučuje čela s pozitivním úhlem a ostrými břity kvůli sklonu k nárůstku. U tvrdokovových destiček hledejte utvařeče „MF“ (střední dokončování) nebo „MM“ (střední obrábění) navržené pro materiály skupiny ISO M. Úprava břitu je důležitá: Malý hone (0.02–0.05 mm) zvyšuje pevnost břitu a odolává mikrovylomení v nerezu. Nepoužívejte plně ostrý břit v 17-4 PH ani u přerušovaných řezů v austenitických ocelích — břit se vylomí při prvním kontaktu se zpevněnou oblastí. Naopak nepoužívejte silně hlazený (>0.15 mm) břit při dokončování 304 — bude spíš třít než řezat a zrychlí zpevnění. Hone by měl odpovídat operaci: lehký hone pro dokončování, silný hone pro hrubování a přerušované řezy. Vrtání nerezu: Standardem pro nerez jsou monolitní tvrdokovové vrtáky s povlakem TiAlN a chlazením přes nástroj (např. Kennametal GOdrill řady B053, Dormer Pramet A002 s označením M2.3 pro austenitickou ocel 180 HB při Vc ~25 m/min a f ~0.045 mm/ot pro průměr 1.7 mm). Vrtáky HSS fungují na 303 a 304 jen při velmi nízké Vc a s častým vyjetím — sériová výroba v 316 nebo 17-4 PH potřebuje tvrdokov, jinak selže během minut.
## Výzva 4 — strategie chlazení a odvod třisek
Třisky z nerezu jsou dlouhé, vláknité a houževnaté. Odmítají se lámat, navařují se na nástroj a při vrtání ucpávají drážky. Chlazení u nerezu není volitelné — je to požadavek procesu, a to jak pro odvod tepla, tak pro odvod třisek.
|  Způsob chlazení |  Tlak |  Kdy použít |  Omezení pro nerez
|  Vysokotlaké chlazení přes nástroj (HP) |  30–100 bar (435–1450 psi) |  Preferováno pro veškeré vrtání nerezu a frézování hlubokých kapes. Vyplachuje třisky, chladí řeznou zónu, prodlužuje trvanlivost nástroje 2–3× oproti přívalovému chlazení. |  Vyžaduje stroj s HP chlazením a přívodem přes vřeteno / nástroj.
|  Přívalové chlazení |  2–10 bar (30–145 psi) |  Přijatelné pro vnější soustružení a mělké frézování. Lepší než nic. |  Nedosáhne do řezné zóny v hlubokých otvorech nebo hlubokých drážkách; odvod třisek je v hlubokých útvarech špatný.
|  MQL (minimální množství maziva) |  ~0 (aerosol) |  Lehké dokončování v mělkých útvarech. Snižuje dopad na životní prostředí. |  Nedostatečné chlazení pro hrubování nebo práci s hlubokými otvory v 304/316. Trvanlivost nástroje výrazně kratší než u HP.
|  Suché obrábění |  N/A |  Jen s keramickými nástroji (SiAlON) při vysoké rychlosti (600+ m/min) při plynulém dokončování. |  Nepřijatelné pro tvrdokovové nástroje na 304/316. Nárůstek a rychlé selhání nástroje.
Data o vysokotlakém chlazení jsou pozoruhodná. V případové studii z roku 2014 na komponentu pro ropný a plynárenský průmysl z 316L snížil přechod z přívalového chlazení 112 psi (8 bar) na vysokotlaké chlazení 1000 psi (69 bar) dobu cyklu o 48 % (z 24:01 na 12:30) a odstranil sedm ručních zastavení na odstranění třisek za cyklus. HP chlazení zároveň chladilo břit a lámalo dlouhé vláknité třisky z 316 na zvládnutelné segmenty dřív, než se stihly omotat kolem nástroje. Okno tlaku: Vyšší tlak není vždy lepší. Studie hlubokého vrtání od Vellfire zjistila, že u vrtáků <Φ10 mm v 304 je optimální 30–50 bar — nad 70 bar se třisky předčasně rozpadají na jemný prach, který ucpává drážky a dokonce zvyšuje drsnost povrchu z ~1.6 µm Ra na >3.2 µm Ra. Pro vrtáky >Φ20 mm je přijatelných 70–100 bar. Pravidlo: tlak přizpůsobte průměru nástroje a geometrii utvařeče, ne naopak. Vrtání hlubokých otvorů v nerezu: Pro každý otvor hlubší než 2× průměr je krokované vrtání povinné. Hloubka kroku (Q) = 0.5–1.0× průměru vrtáku s plným vyjetím pro vyčištění třisek. Za hloubkou 5× D snižte posuv o 30 %. Chlazení přes nástroj při ≥30 bar pro vrtáky <Φ10 mm, ≥70 bar pro >Φ20 mm. Geometrie vrtáku by měla být špička 140° s leštěnými drážkami (ne geometrie HSS 118°), aby se snížila axiální síla a zlepšil odvod třisek. Koncentrace chladicí kapaliny: Používejte emulzi rozpustnou ve vodě o minimální koncentraci 8–10 %, podle průvodce Kennametal pro prevenci zpevnění. Nižší koncentrace vyhladoví balíček mazivových přísad a zrychlí tvorbu BUE. U 17-4 PH H900 se přikloňte k vyšší hodnotě (10–12 %), protože řezné teploty jsou vyšší.
## Výzva 5 — jak skupina nerezí (austenitická, martenzitická, feritická, duplexní, PH) mění vše
Nerezová ocel není jeden materiál. Existuje pět metalurgických skupin a každá se obrábí velmi odlišně. Vybrat pro aplikaci správnou skupinu je polovina práce; tou druhou je vědět, co od zvolené skupiny čekat.
|  Skupina |  Běžné jakosti |  Typická tvrdost |  Deformační zpevnění |  Skupina ISO 513 |  Obrobitelnost vs. B1112 |  Klíčové poznámky k obrábění
|  Austenitická |  304, 304L, 316, 316L, 321, 347 |  150–200 HB (žíhaná) |  Silné (n = 0.45–0.55) |  M1.x / M2.x |  ~45% |  Výchozí „nerez“, na který si všichni stěžují. Nejnižší tepelná vodivost, nejvyšší tažnost, nejvyšší riziko BUE. Používejte ostré destičky PVD-TiAlN s pozitivním úhlem čela; nikdy nezdržujte.
|  Feritická |  430, 430F, 446 |  150–180 HB |  Nízké |  P5.1 / M1.x |  ~60% (430F = 85%) |  Magnetická, bez Ni. Obrábí se snadněji než austenitická, ale při nízké Vc může tvořit BUE. Tvrdokovové nástroje jsou stále preferované, jen s méně agresivními parametry.
|  Martenzitická |  410, 416, 420, 440C |  200–600 HB (kalitelná) |  Nízké až střední |  P5.1 / M2.x |  50–85% (416 = 85%) |  Kalitelná tepelným zpracováním. Žíhaná 416 je automatová jakost (s přídavkem síry) a obrábí se výborně. 440C při 58–60 HRC vyžaduje CBN nebo keramiku.
|  Duplexní (austenitická + feritická) |  2205, 2507 |  ~250–320 HB |  Střední |  M3.4 |  ~25–35% |  ~2× vyšší mez kluzu než 304. Mnohem vyšší řezné síly. Nižší Vc než 304, agresivnější nástroje. Sandvik výslovně doporučuje vnitřní přívod chladicí kapaliny.
|  Precipitačně vytvrzovaná (PH) |  17-4 PH, 15-5 PH, 13-8 PH |  30–44 HRC (podle stavu) |  Střední (martenzitický základ) |  M4.x |  45% (stav A) / 40% (H900) |  Nejlepší obrobitelnost ve stavu A. H900 je nejpevnější a nejvíce abrazivní. Vždy obrábějte stav A + stárnutí, nikdy opačně.
Automatové varianty (303, 416, 430F, 182-FM): Když to požadavky na korozi nebo pevnost dovolí, přejděte na automatovou jakost. 303 (austenitická s přídavkem síry) má stupeň obrobitelnosti 70 % oproti 45 % u 304 — téměř dvojnásobek dílů za směnu. Síra tvoří vměstky MnS, které lámou třisku a snižují BUE. Cena: 303 má nižší korozní odolnost než 304 a není vhodná pro námořní, chloridové ani sanitární aplikace. Stejný kompromis platí pro 416 (martenzitická, automatová, stupeň 85 %) vs. 410. Duplex není „tvrdší 304“: Průvodce soustružením duplexní oceli (ISO M3.4) od Sandvik Coromant výslovně varuje, že duplex má vyšší mechanickou pevnost než austenitická 304, což vyžaduje nižší Vc a agresivnější nástroje. Kombinace vysoké pevnosti (mez kluzu ~450–550 MPa) a sklonu austenitické složky ke zpevnění dělá duplex obtížnější než 304 nebo 430 samotnou. Plánujte ho jako samostatný materiál, ne jako variantu nerezu. 17-4 PH a past na stav: 17-4 PH je jedinečně záludná, protože se ve stavu A (~32 HRC) obrábí výborně a v H900 (~44 HRC) katastrofálně. V H900 klesá obrobitelnost na 60 % stavu A (podle technické reference Gnee Steel / Carpenter). Dílna, která v pondělí obrábí stav A a ve středu H900, uvidí trojnásobné náklady na nástroje. Řešení: vždy specifikujte stav už v poptávce, a u každé zakázky s velkým úběrem materiálu žádejte materiál ve stavu A s umělým stárnutím jako krokem po obrábění podle AMS 2759/3. Skupiny nerezu — mapování ISO 513: Klasifikace materiálů Coromant (CMC) od Sandvik mapuje nerez na ISO 513 takto: feritická/martenzitická = P5.1 / M1.x / M2.x, austenitická = M1.x / M2.x, duplexní (austeniticko-feritická) = M3.4, PH = M4.x. Volba tvrdokovové třídy musí odpovídat skupině — destička určená pro austenitickou 304 může být pro 17-4 PH H900 příliš křehká.
## Postup řešení — kontrolní seznam pro obrábění nerezové oceli od tyčového materiálu po hotový díl
1- Ověřte skupinu a stav už v poptávce. Je to 304, 316, 17-4 PH stav A, 17-4 H900, duplex nebo martenzitická? Každá vyžaduje jinou destičku, parametry a očekávanou trvanlivost nástroje. Pokud to výkres dovolí, zvolte 304 místo 316, 303 místo 304, 17-4 stav A místo H900.
1- Vyberte destičku podle skupiny. Tvrdokov s PVD povlakem TiAlN, pozitivní úhel čela, ostře hlazený břit pro austenitické (M20–M25). Pevnější úprava břitu a houževnatější třída (M30–M40, AlTiN) pro 17-4 PH H900, duplex a přerušované řezy.
1- Nastavte konzervativní počáteční parametry. Začněte na spodní hranici rozsahu Vc v tabulce u výzvy 1. U nerezu nikdy nezačínejte na horní hranici — režim poruchy je rychlý a nekompromisní. Použijte hodnoty posuvu z výzvy 1; při dokončování neklesejte pod 0.05 mm/ot.
1- Ověřte přívod chladicí kapaliny. Pro vrtání chlazení přes nástroj při ≥30 bar. Pro vnější soustružení přívalové chlazení namířené do řezné zóny. Pokud máte jen přívalové chlazení, snižte Vc o 20–30 % jako kompenzaci.
1- Programujte s ohledem na kontrolu třisek. Krokované vrtání pro každý otvor hlubší než 2× průměru. Trochoidní / adaptivní dráhy pro kapsy. Souproudé frézování tam, kde to stroj dovolí. Žádné pružinové přejezdy. Žádné zdržování.
1- Minimalizujte vyložení nástroje. Každý mm vyložení zesiluje chvění a průhyb. Pro nerez používejte stopkové frézy zkrácené délky. U hlubokých dutin používejte nástroje s dlouhým dosahem jen se sníženou radiální hloubkou záběru.
1- Vyměňujte nástroje podle plánu. U nerezu opotřebená destička zpevní povrch pro následující operaci. Při dokončování vyměňujte při opotřebení hřbetu ~0.3 mm, u prací s vysokou kvalitou povrchu dřív. Časový plán výměny překonává vizuální kontrolu.
1- Sledujte barvu třisek. Modré třisky = příliš mnoho tepla (snižte Vc). Černé/hnědé třisky = příliš mnoho tepla (snižte Vc, zvyšte posuv). Lesklé stříbrné třisky = dobré. Vláknité třisky, které se nelámou = zvyšte posuv nebo změňte geometrii utvařeče.
1- Oddělte hrubování a dokončování. Hrubujte robustní geometrií. Dokončujte ostrou geometrií. Nikdy nedokončujte nástrojem, který byl použit na hrubování — břit už není dost ostrý, aby řezal pod zpevněnou kůrou.
1- Zaznamenejte, co fungovalo. U každé zakázky na nerez si poznamenejte Vc, fz, ap, třídu nástroje, tlak chladicí kapaliny a trvanlivost. Nerez odměňuje opakovatelnost — parametry, které fungovaly u poslední zakázky na 304, budou fungovat i u příští, pokud je najdete.

## Kontrolní seznam prevence — co ověřit před přijetím zakázky na nerezovou ocel

|  Fáze |  Kontrola |  Proč
|  Poptávka / nákup |  Je přesně určena skupina nerezu a stav (304 vs. 316 vs. 17-4 PH stav A vs. H900)? |  Určuje Vc, třídu destičky a náklady na nástroje 2–3×
|  Poptávka / nákup |  Lze 17-4 PH obrábět ve stavu A a stárnout až potom (podle AMS 2759/3)? |  Obrobitelnost ve stavu A je 1.5× lepší než v H900; náklady na nástroje prudce klesnou
|  Poptávka / nákup |  Pokud to koroze dovolí, lze specifikaci snížit na 303, 430F nebo 416 (automatové)? |  Stupeň obrobitelnosti skočí z 45 % na 70–85 %, ~2× více dílů za směnu
|  Technologická příprava |  Je třída destičky zvolena pro konkrétní skupinu (M20–M25 pro austenitickou, M30–M40 pro PH H900)? |  Špatná destička = vylomení břitu v minutách; správná destička = stabilní trvanlivost
|  Technologická příprava |  Je k dispozici chlazení přes nástroj při ≥30 bar? |  Bez něj nejsou hluboké otvory ani těžké frézování v 304/316 proveditelné
|  Technologická příprava |  Používají dráhy nástroje souproudé frézování, žádné pružinové přejezdy a žádné zdržování? |  Každý nesouproudý řez nebo zdržení zpevní povrch pro následující záběr
|  Nástroje |  Jsou pro každý otvor >2× D naprogramovány parametry krokového vrtání? |  Bez krokování vláknité třisky z 304/316 ucpou drážky a zlomí vrták
|  Výroba |  Je stanoven plán výměny nástroje (časový, ne vizuální)? |  Otupený nástroj v nerezu zpevní povrch; viditelné opotřebení už je pozdě
|  Kontrola |  Bodová kontrola tvrdosti povrchu po hrubování (na vzorovém dílu)? |  Zachytí problémy se zpevněním dřív, než znehodnotí dokončený díl
|  Výroba |  Je zaznamenána trvanlivost nástroje na prvním kuse (počet dílů na destičku při zvolených parametrech)? |  Nerez je příliš proměnlivá na odhad; prvních 10 dílů stanoví náklady celé série

## Normy a zdroje
Specifikace materiáluASTM A240 / A240M Standard Specification for Chromium and Chromium-Nickel Stainless Steel Plate, Sheet, and Strip for Pressure Vessels and for General Applications (zahrnuje 304, 304L, 316, 316L, 17-4 PH).ASTM A276 Standard Specification for Stainless Steel Bars and Shapes (zahrnuje 303, 304, 316, 410, 416, 430, 17-4 PH).AMS 5643 Steel, Corrosion and Heat-Resistant, Bars, Wire, Forgings, Tubing, and Rings (17-4 PH po rozpouštěcím žíhání, stav A).AMS 5604 Steel, Corrosion and Heat-Resistant, Sheet, Strip, and Plate (17-4 PH).AMS 2759/3 Heat Treatment of Steel Parts, Precipitation-Hardening (řídí cykly stárnutí 17-4 PH H900 / H1025 / H1075 / H1150).EN 10088-1 Stainless steels — Part 1: List of stainless steels (evropské ekvivalenty označení: 1.4301 = 304, 1.4401 = 316, 1.4542 = 17-4 PH).JIS G4303 / G4304 japonské normy pro tyče a plechy z nerezové oceli. Klasifikace a zkušební normyISO 513 Classification and application of hard cutting materials with hard cutting coatings — skupina materiálu ISO M (nerezová ocel).ISO 3685 Tool-life testing with single-point turning tools (základ pro srovnání indexu obrobitelnosti Vx).SAE J1397 Machinability ratings for steels (základ referenční stupnice B1112 = 100%).ASTM E140 Standard Hardness Conversion Tables for Metals (používá se pro převod mezi HB, HRC, HV). Reference výrobců a příručekSandvik Coromant Turning recommendations pro austenitické, feritické/martenzitické a duplexní nerezové oceli skupiny ISO M (M1.x / M2.x / M3.4).Kennametal GOdrill B053 series application data pro vrtání nerezu (Vc 30–60 m/min, f 0.04–0.10 mm/ot) a nástrojový selektor NOVO pro materiály ISO M.Iscar IC830 (PVD AlTiN+TiN) a IC520 (PVD TiCN+TiN) grade application data pro austenitickou nerez (M1.x / M2.x Vc 100–250 m/min).Dormer Pramet A002 jobber drill a řezná data skupiny M (M2.3 austenitická 180 HB: Vc ~25 m/min, f 0.045 mm/ot pro 1.7 mm).Outokumpu Machining Handbook for stainless steel bar — pětibodový rámec: deformační zpevnění, nízká tepelná vodivost, vysoká houževnatost, lepivost/BUE, špatné lámání třísek.ASM Handbook Vol. 1 Properties and selection of stainless steels (tepelná vodivost, hustota, data o zpevnění).ASM Handbook Vol. 16 Machining of stainless steels (stupně obrobitelnosti, řezné parametry). Chlazení a procesní referenceMP Systems case study (2014) 1000 psi (69 bar) HP chlazení vs. 100 psi přívalové chlazení na komponentu z 316L pro ropný a plynárenský průmysl — snížení doby cyklu o 48 % (z 24:01 na 12:30).Vellfire Tools technical brief Deep-hole chip control: 30–50 bar optimální pro vrtáky <Φ10 mm, 70–100 bar pro >Φ20 mm; přetlak rozpadá třisky na prach, který zvyšuje Ra.Kennametal „How to Prevent Work Hardening in Machining“ Practical guide: pozitivní posuv ≥0.005 ipr, ostré nástroje, žádné zdržování, minimální koncentrace chladicí kapaliny 8–10 %. Komunita a fóraPractical Machinist forum — opakující se vlákna „stainless steel cutting“; shoda komunity na destičkách pro 304, volbě stavu 17-4 PH a strategiích chlazení.Reddit r/Machinists — opakující se vlákna „stainless“ a „304 vs 316“; vzorce z komunity k BUE, trvanlivosti nástroje a odvodu třisek.Reddit r/engineering a Eng-Tips — další křížové odkazy k mechanismu zpevnění a obrábění duplexní nerezové oceli.
## Časté dotazy

#### Proč se mi nástroj na nerezu 304 / 316 opotřebovává tak rychle?
Tři fyzikální vlastnosti se u austenitické nerezové oceli spojují, aby nástroje ničily: deformační zpevnění (exponent n = 0.45–0.55 vs. 0.15–0.25 u uhlíkové oceli 1045 — povrch pod řezem měřitelně tvrdne s každým záběrem), nízká tepelná vodivost (16 W/m·K, zhruba třetina uhlíkové oceli — teplo se soustředí ve špičce nástroje místo toho, aby odcházelo do třisky) a sklon k nárůstku (tažná austenitická matrice se navařuje na čelo, pak se odlomí a poškodí břit). Dominantní režimy opotřebení jsou opotřebení hřbetu při doporučené Vc, nárůstek při nízké Vc nebo s otupeným nástrojem a vrubové opotřebení na hranici hloubky záběru způsobené zpevněnou hranicí. Tvrdokov s PVD povlakem TiAlN, s ostře hlazeným břitem a pozitivním úhlem čela, plus chlazení přes nástroj při ≥30 bar, je minimum pro přijatelnou trvanlivost nástroje.

#### Jaký je rozdíl mezi nerezy 304 a 316 pro obrábění?
304 se obrábí zhruba o 10–15 % rychleji než 316 při stejné trvanlivosti nástroje, přestože obě mají stupeň obrobitelnosti 45 % (vs. B1112 = 100 %). Chemický rozdíl: 316 obsahuje 2–3 % molybdenu (u 304 chybí) a o něco více niklu (10–14 % vs. 8–10.5 % u 304). Molybden zlepšuje korozní odolnost proti chloridům a důlkové korozi — díky tomu je 316 preferovanou jakostí pro námořní, chemické a sanitární aplikace — ale vyšší obsah legur zvyšuje řezné síly a zkracuje trvanlivost nástroje. Pokud to výkres dovolí, předepište pro díl 304; pokud je 316 nutná kvůli korozi, naplánujte náklady na nástroje zhruba o 15 % vyšší a použijte o něco nižší Vc (~80 % hodnoty pro 304).

#### Jak obrábět nerez 17-4 PH ve stavu H900?
Snižte řeznou rychlost o ~40 % a posuv o ~30 % ve srovnání se stavem A — obrobitelnost v H900 klesá na 60 % stavu A (podle technických dat Carpenter a thyssenkrupp). Použijte houževnatější třídu destičky (ISO M30–M40, s PVD povlakem AlTiN) s pevnějším hone břitu (0.05–0.10 mm × 15°), aby odolal mikrovylomení. Udržujte koncentraci chladicí kapaliny na horní hodnotě (10–12 %). A co je nejdůležitější: vždy žádejte v poptávce materiál ve stavu A a stárněte až po obrábění podle AMS 2759/3 — cyklus stárnutí 17-4 PH při 900°F způsobuje minimální rozměrové změny, takže obrábění na konečný rozměr ve stavu A a následné stárnutí je standardní letecká praxe a ušetří 2–3× na nákladech za nástroje.

#### Je chlazení při obrábění nerezové oceli nutné?
Ano, u tvrdokovových nástrojů při všech operacích na nerezu. Suché obrábění 304/316 tvrdokovem ničí trvanlivost nástroje během minut, protože nízká tepelná vodivost soustředí veškeré teplo do špičky nástroje a chladicí kapalina ho nemá kam odvést. MQL (minimální množství maziva) má potenciál pro lehké dokončovací záběry v mělkých útvarech, ale na hrubování nebo práci s hlubokými otvory nestačí. Jediný ověřený suchý scénář jsou keramické nástroje SiAlON při 600+ m/min v plynulých dokončovacích řezech na 304/316 — to není typická operace ve výrobní hale. Pro veškerou praktickou práci s tvrdokovem používejte emulzi rozpustnou ve vodě o minimální koncentraci 8–10 %, s chlazením přes nástroj při ≥30 bar pro vrtání a frézování hlubokých kapes.

#### Jaká je rychlost deformačního zpevnění nerezu 304 ve srovnání s uhlíkovou ocelí?
Austenitické 304 a 316 se zpevňují tempem 3–4× vyšším než uhlíková ocel, což kvantifikuje exponent deformačního zpevnění n v Hollomonově rovnici. Pro 304 je n = 0.45–0.55; pro uhlíkovou ocel 1045 je n = 0.15–0.25 (podle ASM Handbook Vol. 16 a technické reference Jindal Stainless). Prakticky to znamená, že každý řezný záběr zanechá zpevněnou vrstvu hlubokou 0.05–0.25 mm (0.002–0.010″) se zvýšením tvrdosti o 50–100 % oproti základnímu materiálu. Následující záběr musí tuto zpevněnou kůru proříznout — pokud je hloubka záběru příliš malá, nástroj jede po zpevněné vrstvě, generuje teplo a zrychluje opotřebení. Minimální tloušťka třisky pro dokončování nerezu je ~0.05 mm; pod touto hodnotou nástroj spíš tře než řeže.

#### Můžu pro 304, 316 a 17-4 PH použít stejné řezné parametry?
Ne — tyto tři jakosti vyžadují rozdílné parametry. 304 a 316 (austenitické) jsou podobné, přičemž 316 potřebuje o ~10–15 % nižší Vc. 17-4 PH ve stavu A se obrábí blízko 304, ale v H900 musíte snížit Vc o 40 % a posuv o 30 % oproti stavu A. Častou chybou v dílnách je nastavit zakázku na 17-4 PH H900 parametry z nedávné zakázky na 304 — výsledkem je rychlé selhání nástroje a znehodnocený díl. Vždy si v poptávce potvrďte přesný stav a vybírejte parametry z tabulky pro konkrétní skupinu ve výzvě 1 výše.

#### Jaká geometrie destičky je pro nerezovou ocel nejlepší?
Pozitivní úhel čela s ostře hlazeným břitem (hone 0.02–0.05 mm) a PVD povlakem TiAlN. Průvodce soustružením austenitické nerezové oceli od Sandvik Coromant výslovně doporučuje čela s pozitivním úhlem a ostrými břity jako obranu proti nárůstku. Pro běžnou práci s 304/316 použijte utvařeč CNMG-MF (střední dokončování) nebo CNMG-MM (střední obrábění), třídu ISO M20–M25, PVD povlak TiAlN. Pro 17-4 PH H900, duplex nebo přerušované řezy přejděte na pevnější úpravu břitu (hone 0.05–0.10 mm × 15°) a houževnatější třídu (M30–M40, PVD AlTiN). Vyhněte se plně ostrým břitům v nerezu — vylomí se při prvním kontaktu se zpevněnou oblastí.

#### Proč jsou mé třisky z nerezové oceli vláknité a těžko se lámou?
Protože austenitická nerez je houževnatá a tažná, tříska nedosáhne bodu lomu a tvoří dlouhé souvislé vláknité třísky. Příručka Outokumpu pro nerez uvádí tento jev jako jednu z pěti vlastností, které dělají nerez obtížně obrobitelnou. Řešení: (1) použijte destičku s utvařečem navrženým pro nerez (např. CNMG-MF nebo specializovaný utvařeč pro nerez, jako Sandvik -MF nebo -MM); (2) zvyšte posuv, aby tříska byla silnější a snáze se lámala — posuv pod 0.05 mm/ot tvoří dlouhé vláknité třisky; (3) při dokončování snižte hloubku záběru, aby tloušťka třisky zůstala v optimálním rozsahu utvařeče; (4) použijte vysokotlaké chlazení (30–100 bar), které třisku při odchodu z nástroje deformuje a pomáhá ji zlomit.
Odkazované normy a zdroje 1- ASTM A240 / A240M: Standard Specification for Chromium and Chromium-Nickel Stainless Steel Plate, Sheet, and Strip for Pressure Vessels and for General Applications
1- ASTM A276: Standard Specification for Stainless Steel Bars and Shapes
1- AMS 5643: Steel, Corrosion and Heat-Resistant, Bars, Wire, Forgings, Tubing, and Rings (17-4 PH stav A)
1- AMS 5604: Steel, Corrosion and Heat-Resistant, Sheet, Strip, and Plate (17-4 PH)
1- AMS 2759/3: Heat Treatment of Steel Parts, Precipitation-Hardening (řídí stárnutí H900 / H1025 / H1075 / H1150)
1- EN 10088-1: Stainless steels — List of stainless steels (1.4301 = 304, 1.4401 = 316, 1.4542 = 17-4 PH)
1- ISO 513: Classification and application of hard cutting materials with hard cutting coatings — skupina materiálu ISO M (nerezová ocel)
1- ISO 3685: Tool-life testing with single-point turning tools (základ pro index obrobitelnosti)
1- SAE J1397: Machinability ratings for steels (základ reference B1112 = 100%)
1- ASTM E140: Standard Hardness Conversion Tables for Metals
1- Sandvik Coromant: How to do turning in different materials — sekce nerezová ocel (austenitická M1.x/M2.x, duplex M3.4, feritická/martenzitická P5.1)
1- Sandvik Coromant: Workpiece materials classification — ISO M (nerezové oceli, ≥12% Cr)
1- Kennametal: GOdrill B053 series application data — nerez Vc 30–60 m/min, f 0.04–0.10 mm/ot
1- Kennametal: nástrojový selektor NOVO pro nerezové materiály ISO M
1- Kennametal: How to Prevent Work Hardening in Machining (Oct 2025) — pozitivní posuv, ostré nástroje, minimum 8–10 % chladicí kapaliny
1- Iscar třída IC830 (PVD AlTiN+TiN): ISO M14 austenitická/duplex 180 HB Vc 100–150 m/min
1- Iscar třída IC520 (PVD TiCN+TiN): ISO M14 austenitická/duplex 180 HB Vc 120–250 m/min
1- Dormer Pramet A0021.7: M2.3 austenitická 180 HB Vc ~25 m/min, f 0.045 mm/ot pro vrták 1.7 mm
1- Outokumpu Machining Handbook for Stainless Steel Bar — pětibodový rámec (deformační zpevnění, nízké k, vysoká houževnatost, lepivost, lámání třísek)
1- thyssenkrupp-materials-na: Stainless Steel Machining Data — stupně obrobitelnosti (303=70%, 304=45%, 316=45%, 17-4=45% stav A / 40% H900)
1- ASM Handbook Vol. 1: Properties and selection of stainless steels
1- ASM Handbook Vol. 16: Machining of stainless steels — exponenty deformačního zpevnění n=0.45–0.55 pro 304, 0.15–0.25 pro 1045
1- Carpenter Technology / AK Steel: 17-4 PH technical data — stav A ~32 HRC, H900 ~44 HRC, H1025 ~38 HRC
1- CHRONIFER 17-4 PH 1.4542 datasheet (Klein Metals): stav A Vc 100–190 m/min, f 0.2–0.5 mm/ot
1- Gnee Steel reference 17-4 PH: obrobitelnost v H900 je 60 % stavu A
1- MP Systems case study (2014): 1000 psi HP chlazení vs 100 psi přívalové chlazení na 316L — snížení doby cyklu o 48 % (z 24:01 na 12:30)
1- Vellfire Tools: kontrola třisek u hlubokých otvorů — 30–50 bar optimální pro <Φ10 mm, 70–100 bar pro >Φ20 mm; přetlak rozpadá třisky na prach a zvyšuje Ra
1- Regal Cutting Tools: Complete Guide to Drilling and Tapping Stainless Steel — mechanismus zpevnění a diagnostika barvy třisek
1- Fórum Practical Machinist: opakující se vlákna o obrábění 304 / 316 / 17-4 PH — vzorce z komunity k BUE, trvanlivosti nástroje a chlazení
1- Reddit r/Machinists: opakující se diskuze o nerezové oceli — vzorce z komunity k destičkám, parametrům a odvodu třisek

## Potřebujete díly z 304, 316 nebo 17-4 PH obrobené podle specifikace?
Austenitické 304/316 a precipitačně vytvrzovanou 17-4 PH obrábíme ve stavu A, kdykoli to specifikace dovolí, s tvrdokovovými nástroji s PVD povlakem TiAlN a chlazením přes nástroj. Pošlete nám výkres a specifikaci materiálu k posouzení procesu a cenové nabídce. [Vyžádat cenovou nabídku ](https://www.sinbo-machining.com/quote/)
