# Průvodce obráběním titanu: Ti-6Al-4V a Grade 2

> Šest výzev při obrábění titanu: parametry pro Grade 2 vs Grade 5, zpětný odraz, zadírání, přehřívání, hluboké otvory a volba povlaku, s tabulkami parametrů.

https://www.sinbo-machining.com/cs/wiki/tooling/titanium-machining-guide/

---

## Na této stránce

- Situace: držák z Grade 5, otupená destička a zpevněný vývrt
- Proč se titan zásadně liší od oceli
- Výzva 1 — volba řezných parametrů: Grade 2 vs Grade 5
- Výzva 2 — zpětný odraz a elastická relaxace (nízký modul)
- Výzva 3 — zadírání a nárůstek na břitu (chemická reaktivita)
- Výzva 4 — přehřívání špičky nástroje a strategie chlazení
- Výzva 5 — vrtání titanu bez zlomení vrtáku
- Výzva 6 — volba povlaku nástroje: AlTiN vs TiAlN vs nepovlakovaný
- Postup řešení — kontrolní seznam pro obrábění titanu od volby materiálu po hotový díl
- Kontrolní seznam prevence — co ověřit před přijetím zakázky na titan
- Normy a zdroje
- Časté dotazy
- Už vás nebaví pálit břitové destičky z tvrdokovu na titanu?

# Jak obrábět titan, aniž byste ničili nástroje — posuvy, řezné rychlosti a šest výzev z výrobní haly
Titan je materiál, kvůli kterému obráběči sahají po telefonu, aby znovu vyjednali cenu. Jeho tepelná vodivost je zhruba sedmina oproti oceli, modul pružnosti asi poloviční a za vysokých teplot se chemicky váže na řezný nástroj. Tato stránka shrnuje šest výzev, na které dílny narazí u každé zakázky na titan, s řeznými daty vzájemně ověřenými u konkurenčních výrobců nástrojů, s fyzikou stojící za každým režimem poruchy a s postupy řešení, které se objevují na r/Machinists a Practical Machinist.
## Situace: držák z Grade 5, otupená destička a zpevněný vývrt
Dílna vezme zakázku na držák z Ti-6Al-4V (Grade 5) — kompozit ze 4 palce, otvor 12 mm s tolerancí ±0.013 mm a stěna 2 mm. Programátor nastaví stejnou povrchovou rychlost jako u nerezu 304, zvolí standardní destičku s povlakem TiAlN a přívalové chlazení. První destička vydrží 18 minut — přijatelné. Po páté destičce klesne trvanlivost na 6 minut. Vývrt měří o 0.05 mm méně. Povrch má nažloutlý nádech. Na r/Machinists vlákna o titanu rutinně popisují přesně tento oblouk: „Prvních pár dílů byl v pořádku, pak to rychle šlo dolů.“ To není špatná šarže destiček. To titan dělá to, co titan dělá. Jeho tepelná vodivost je ~7 W/m·K, zhruba sedmina oproti oceli, což znamená, že většina řezného tepla se soustředí na špičce nástroje místo toho, aby odcházela do třisky. Jeho modul pružnosti je ~114 GPa, zhruba polovina oproti oceli, takže obrobek po průchodu nástroje pruží zpět — způsobuje podměrečné vývrty a chvění na tenkých stěnách. A při teplotách nad ~500°C je titan chemicky reaktivní s většinou nástrojových materiálů, svařuje se s břitem (zadírání) a vytahuje zrna tvrdokovu. Šest výzev níže jsou ty, které se objevují v každém vlákně na fóru, v každém aplikačním průvodci nástrojů a v každé letecké specifikaci obrábění pro tuto rodinu materiálů.
## Proč se titan zásadně liší od oceli
Tři fyzikální vlastnosti dělají z titanu jinou třídu problému při obrábění. Nejsou to názory — jsou to měřitelné materiálové konstanty, které vysvětlují každou navazující výzvu na této stránce.
|  Vlastnost |  Ti-6Al-4V (Grade 5) |  CP Grade 2 |  1045 ocel |  Proč je to pro obrábění důležité
|  Tepelná vodivost (W/m·K) |  6.7 |  16.4 |  49.8 |  Teplo zůstává na břitu místo toho, aby odcházelo do třisky; teplota špičky nástroje přesahuje 800–1000°C i při středních rychlostech
|  Modul pružnosti (GPa) |  113.8 |  105 |  ~200 |  Obrobek se při stejné řezné síle prohne ~2× více než ocel a pak se vrací zpět — způsobuje podměrečné vývrty a chvění
|  Hustota (g/cm³) |  4.43 |  4.51 |  7.85 |  ~57% hustoty oceli; výborný poměr pevnosti k hmotnosti, ale vyžaduje tuhé upnutí
|  UTS, žíhaný (MPa) |  950 |  345 |  ~565 |  Grade 5 je téměř 3× pevnější než Grade 2; vyžaduje výrazně vyšší řezné síly
|  Tvrdost (typická) |  32–36 HRC |  80 HRB (~145 HV) |  ~170 HB |  Grade 5 je dost tvrdý na to, aby způsobil abrazivní opotřebení hřbetu; Grade 2 je měkký, ale „gumový“
|  Chemická reaktivita |  Vysoká (reaguje s nástrojovými materiály nad ~500°C) |  Vysoká |  Nízká |  Způsobuje zadírání, nárůstek a difúzní opotřebení — dominantní režim poruchy za vysokých teplot
Rozdíl v tepelné vodivosti je nejdůležitější číslo na této stránce. Při obrábění oceli odchází zhruba 50–75 % řezného tepla do třisky a je odvedeno. U titanu se přibližně 80–90 % tepla soustředí na břitu, protože materiál ho odmítá pohlcovat nebo přenášet. Proto titan při stejné povrchové rychlosti jako ocel zničí nástroj během minut — ne proto, že by byl „tvrdší“, ale proto, že teplo nemá kam jít. Grade 2 (komerčně čistý) má 2.4× vyšší tepelnou vodivost než Grade 5 (16.4 vs. 6.7 W/m·K), takže teplo od břitu odchází účinněji. Spolu s mnohem nižší pevností v tahu (345 MPa vs. 950 MPa) je Grade 2 výrazně snáze obrobitelný — ale má vlastní past: je měkký a „gumový“, tvoří dlouhé vláknité třisky, které se omotávají kolem nástroje, a podporuje nárůstek na břitu (BUE).Klíčové zdroje dat: Fyzikální vlastnosti podle technického článku Makino (Machining Titanium Part 3), ScienceDirect (srovnání vlastností Ti-6Al-4V), Chalco Titanium (vlastnosti Grade 2) a datového listu Carpenter Technology (data obrobitelnosti Ti 6Al-4V). Hodnoty tepelné vodivosti ověřené proti ASM Handbook (uvádí ~7.2 W/m·K) a Makino/ScienceDirect (6.7 W/m·K) — hodnoty se shodují v rámci zaokrouhlení.
## Výzva 1 — volba řezných parametrů: Grade 2 vs Grade 5
Nejčastější otázka na každém fóru: „Jaké SFM mám u titanu použít?“ Odpověď závisí na jakosti, operaci, materiálu nástroje a stavu obrobku. Níže jsou vzájemně ověřená data od konkurenčních výrobců a z aplikačních průvodců.
|  Operace |  Jakost |  Materiál nástroje |  Vc (m/min) |  Vc (SFM) |  Posuv |  Zdroj
|  Soustružení (hrubování) |  Grade 5 (Ti-6Al-4V) |  Povlakovaný tvrdokov (PVD TiAlN/AlTiN) |  40–60 |  130–200 |  0.15–0.25 mm/ot |  Machining Doctor (souhrn Sandvik/Kennametal/Iscar)
|  Soustružení (dokončování) |  Grade 5 |  Povlakovaný tvrdokov |  50–80 |  165–260 |  0.08–0.15 mm/ot |  Machining Doctor / CNC Optimization
|  Soustružení (hrubování) |  Grade 2 (CP) |  Povlakovaný tvrdokov |  46–61 |  150–200 |  0.25–0.38 mm/ot |  MakerStage (průvodce CNC pro Grade 2)
|  Soustružení (dokončování) |  Grade 2 |  Povlakovaný tvrdokov |  55–76 |  180–250 |  0.10–0.18 mm/ot |  MakerStage
|  Frézování (hrubování) |  Grade 5 |  Monolitní tvrdokov (AlTiN) |  37–55 |  120–180 |  0.004–0.006 IPT |  CNC Optimization
|  Frézování (dokončování, <5% radiálně) |  Grade 5 |  Monolitní tvrdokov (AlTiN) |  55–76 |  180–250 |  0.002–0.003 IPT |  CNC Optimization
|  Frézování (hrubování) |  Grade 2 |  Monolitní tvrdokov (TiAlN) |  37–49 |  120–160 |  0.003–0.006 IPT |  MakerStage
|  Vrtání |  Grade 5 |  Tvrdokov, chlazení přes nástroj |  15–25 |  50–80 |  0.05–0.12 mm/ot |  China Metal Supply / HonTitan
|  Vrtání |  Grade 2 |  HSS (M-7, M-10) |  15–24 |  50–80 |  0.05–0.13 mm/ot |  HonTitan (zdroje Carpenter/Kennametal)
|  Vrtání |  Grade 2 |  Tvrdokov (C-2) |  24–40 |  80–130 |  0.08–0.15 mm/ot |  HonTitan (zdroje Carpenter/Kennametal)
Poznámka k rozptylu parametrů: Rozsahy řezných rychlostí se podle zdroje liší v závislosti na stavu tepelného zpracování, tuhosti stroje a strategii chlazení. Machining Doctor (souhrn dat tříd Sandvik, Kennametal, Iscar, Walter, Seco) doporučuje pro soustružení Ti-6Al-4V 60–80 m/min; konzervativní datový list Carpenter Technology doporučuje pro žíhaný materiál s pájeným tvrdokovem ~44–69 m/min. Uvedené rozsahy představují průnik doporučení výrobců a praktických výchozích bodů z výrobní haly. Vždy začněte na spodní hranici a zvyšujte až po potvrzení, že trvanlivost nástroje je přijatelná.Grade 2 vs Grade 5 na první pohled: Grade 2 lze obrábět o 25–35 % rychleji než Grade 5 díky nižší pevnosti (345 MPa vs. 950 MPa UTS) a vyšší tepelné vodivosti (16.4 vs. 6.7 W/m·K). Tažnost Grade 2 ho však dělá „gumovým“ — tvoří dlouhé vláknité třisky, podporuje nárůstek a je náchylnější k zadírání. Grade 5 je tvrdší a generuje více tepla, ale jeho třisky se snáze lámou. Stupně obrobitelnosti to potvrzují: Grade 5 se na stupnici B1112 pohybuje kolem ~20–22 %, zatímco Grade 2 kolem ~30 %.
## Výzva 2 — zpětný odraz a elastická relaxace (nízký modul)
Modul pružnosti titanu je ~114 GPa u Grade 5 a ~105 GPa u Grade 2 — zhruba polovina oproti oceli (~200–210 GPa). Při stejných řezných silách se titan prohne přibližně dvakrát více než ocel a pak se při výjezdu nástroje vrací zpět. Tento „zpětný odraz“ je hlavní příčinou tří problémů z výrobní haly, které se opakují v každém vlákně o titanu.Problém 1: Podměrečné vývrty. Dokončovací vyvrtávací tyč se během záběru prohne směrem od řezu a obrobek se pak vrátí na menší průměr, než bylo naprogramováno. Dílny hlásí vývrty o 0.025–0.076 mm (0.001–0.003 in.) podměrečné po jediném dokončovacím záběru na titanu. Řešením je zkušební řez + korekce: udělejte lehký dokončovací záběr, změřte skutečný rozměr, vypočítejte zpětný odraz a naprogramujte opravený poslední záběr.Problém 2: Chvění tenkých stěn. Nízký modul znamená, že tenkostěnné titanové díly vibrují na nižších vlastních frekvencích, které se překrývají s harmonickými složkami vřetena. Vyložení nástroje 4× průměru, které je u hliníku stabilní, se u titanu může destruktivně rozchvět, protože obrobek sám je „pružný“. U tenkostěnných medicínských a leteckých dílů (tloušťka stěny < 1.5 mm) je chvění zabijákem kvality povrchu číslo jedna.Problém 3: Tření po zpětném odrazu. Po průchodu břitu se titanový povrch vrátí zpět a dostane se do kontaktu s hřbetem nástroje. Pokud je úhel hřbetu (úlevový úhel) příliš malý, hřbet tře o vracející se povrch — generuje teplo, aniž by odebíral materiál, a okamžitě povrch zpevní. Proto se pro titan doporučují úhly hřbetu 7–10°, tedy větší než obvyklé hodnoty pro ocel. Strategie zmírnění (seřazené podle nákladové efektivity):(1) Zkušební řez + korekce pro každý vývrt nebo soustružený vnější průměr s tolerancí užší než ±0.076 mm (0.003 in.). Nikdy nepředpokládejte, že naprogramovaný rozměr se rovná obrobenému.(2) Stabilizační žíhání mezi hrubováním a dokončováním při 482–538°C (900–1000°F), výdrž 1–2 hodiny, chlazení v peci. Uvolní zbytkové pnutí z hrubování.(3) Souproudé frézování u tenkých stěn — směruje řezné síly do obrobku (tlakově), čímž snižuje průhyb oproti nesouproudému frézování.(4) Tuhé upnutí — podepřete obrobek co nejblíže řezu. Vakuové upínací desky a tvarové přípravky předčí u tenkostěnného titanu standardní svěráky.(5) Zvyšte úhel hřbetu na 8–10°, abyste zabránili tření zpětného odrazu o hřbetní plochu. Výrobce medicínských implantátů uvedl, že přechod z mechanického svěráku na vakuový přípravek snížil kolísání tloušťky stěny z ±0.15 mm na ±0.03 mm u titanového pouzdra tlustého 1.2 mm — zlepšení 5× způsobené výhradně kontrolou průhybu vyvolaného zpětným odrazem.
## Výzva 3 — zadírání a nárůstek na břitu (chemická reaktivita)
Při teplotách nad přibližně 500°C se titan stává chemicky reaktivním s většinou nástrojových materiálů. Atomy titanu difundují do substrátu nástroje, zatímco atomy nástroje (kobalt, wolfram) migrují do obrobku. Vzniká křehká reakční vrstva, která se nakonec odloupne a vytrhne s sebou kusy tvrdokovu. Viditelnými příznaky jsou zadírání (navařování materiálu na břit) a nárůstek na břitu (BUE) — masa materiálu obrobku nahromaděná na čele. Na rozdíl od oceli, kde je BUE typicky záležitostí nízkých rychlostí, vzniká u titanu BUE v širokém rozsahu rychlostí, protože chemická reaktivita je řízena teplotou, ne rychlostí. BUE vzniká, roste, odlomí se a odnese s sebou materiál nástroje — zanechává hrubý, utržený povrch a zrychluje kráterové opotřebení.
|  Režim opotřebení |  Příčina |  Kdy dominuje |  Protiopatření
|  Adheze / zadírání |  Titan se za vysoké teploty navařuje na čelo |  Všechny rychlosti; horší při nízké až střední Vc s nepovlakovanými nástroji |  PVD povlak AlTiN; leštěné čelo; ostrý břit
|  Difúzní opotřebení |  Atomová výměna mezi nástrojem a obrobkem za vysoké teploty |  Vysoké řezné rychlosti (>60 m/min) s nepovlakovanými nebo špatně povlakovanými nástroji |  Tepelná bariéra AlTiN (vytváří vrstvu Al2O3); snížit Vc
|  Abrazivní opotřebení hřbetu |  Tvrdé částice v mikrostruktuře rýhují hřbet |  Střední rychlosti (30–60 m/min); progresivní |  Jemnozrnný tvrdokovový substrát; vyměnit destičku při VB = 0.15–0.20 mm
|  Vrubové opotřebení na hranici hloubky záběru |  Zpevněná vrstva na hranici hloubky záběru |  Soustružení s proměnlivou hloubkou záběru; u titanu běžné |  Konstantní hloubka záběru; použít wiper geometrii k rozložení kontaktu
Proč má nepovlakovaný tvrdokov potíže: V kontrolované studii frézování Ti-6Al-4V (Vc = 60 m/min, ae = 4 mm, ap = 5 mm, chlazení přes nástroj 100 bar) byla trvanlivost nástroje do VB = 0.2 mm tato: nepovlakovaná 2drážková fréza = 9 minut (porucha: opotřebení hřbetu + BUE); TiAlN 4drážková = 18 minut (porucha: vylomení rohu); AlTiN s proměnnou roztečí = 34 minut (porucha: rovnoměrné opotřebení); AlTiN + vrchní povlak MoS2 s chlazením přes nástroj = 48 minut (porucha: postupné opotřebení hřbetu). Data ukazují, že kombinace správného povlaku s vyspělou geometrií dává 3–5× delší trvanlivost nástroje než nepovlakovaný tvrdokov.Paradox zadírání u Grade 2: Komerčně čistý Grade 2 je měkčí a méně pevný než Grade 5, ale ve skutečnosti je náchylnější k zadírání kvůli své tažnosti. Třisky se nelámou — rozmazávají se a navařují na břit. Pro Grade 2 často překoná povlakované nástroje ostrý, leštěný, nepovlakovaný tvrdokov (třída K, C-2/C-3) s pozitivním úhlem čela, protože ostrý břit stříhá čistě dřív, než materiál stačí přilnout. To je opak Grade 5, kde je tvrdokov s povlakem AlTiN jasným vítězem.
## Výzva 4 — přehřívání špičky nástroje a strategie chlazení
Protože se u titanu 80–90 % řezného tepla soustředí na břitu (vs. 50–75 % u oceli), není chlazení jen příjemným doplňkem — je to požadavek procesu. Otázkou je, jaký typ a při jakém tlaku.
|  Způsob chlazení |  Tlak |  Trvanlivost vs. přívalové chlazení |  Kdy použít |  Omezení
|  Vysokotlaké chlazení přes nástroj (HPC) |  70–150 bar (1000–2200 psi) |  2.5–4× základní hodnota |  Preferováno pro všechny operace na titanu. Vyplachuje třisky, chladí břit, snižuje teplotu o 200–300°C. |  Vyžaduje stroj s možností HPC a přívodem přes vřeteno/nástroj; filtrace ≤20 µm.
|  Přívalové chlazení |  2–10 bar (30–150 psi) |  1.0× (základní hodnota) |  Přijatelné pro soustružení a mělké frézování. Lepší než nic. |  Nedokáže proniknout spirálou třisky do řezné zóny v hlubokých útvarech. Na rozhraní nástroj–tříska vytváří parní bariéru (filmové var).
|  MQL (minimální množství maziva) |  ~0 (aerosol) |  0.5–0.8× základní hodnota |  Jen lehké dokončovací záběry na Grade 2. |  Nedostatečné chlazení pro hrubování Grade 5. Trvanlivost nástroje výrazně kratší než u přívalového chlazení. Nedoporučuje se pro sériový titan.
|  Suché obrábění |  N/A |  Nepřijatelné |  Nikdy pro tvrdokov na titanu. |  Špička nástroje přesáhne 1000°C během sekund. Navíc riziko požáru — titanové třisky jsou vysoce hořlavé.
|  Kryogenní chlazení (LN2 nebo CO2) |  různé |  3–6× základní hodnota |  Technologie na hranici praxe (2025–2026). Velkoobjemové letecké operace s titanem. |  Náklady na infrastrukturu $40,000–$80,000. Návratnost 12–18 měsíců při každodenním řezání titanu.
Za dramatickým zlepšením u HPC stojí tepelný i mechanický mechanismus. Standardní přívalové chlazení vytváří na rozhraní nástroj–tříska při titanových řezných teplotách parní bariéru (Leidenfrostův jev) — izoluje, místo aby chladilo. Vysokotlaká chladicí kapalina při 70+ bar tuto parní vrstvu prorazí a dostane se do skutečné tepelné zóny. Také hydraulicky láme a odvádí dlouhé vláknité titanové třisky, čímž brání opětovnému řezání.Praktické údaje o HPC: Dílna obrábějící letecké fitinky z titanu přešla ze standardního přívalového chlazení na 80-bar chlazení přes vřeteno a trvanlivost destičky vzrostla z ~25 minut na více než 90 minut — zlepšení 3.6×. Při frézování kapes v titanových skříních dílny používající 100-bar chlazení přes vřeteno běžně dosahují 3–4× delší trvanlivosti nástroje než se standardním přívalovým chlazením, přičemž drsnost povrchu klesá z Ra 1.2 µm na Ra 0.6 µm. Pro hrubování Ti-6Al-4V používejte 80–120 bar s koncentrací olejové emulze 7–10 %. Pro dokončování zvyšte tlak nad 150 bar, abyste omezili tvorbu otřepů.Požární bezpečnost je nepřekročitelná. Titanové třisky a jemný prach jsou vysoce hořlavé — požár kovů třídy D. Přívalové nebo HPC chlazení musí být použito vždy; nikdy neobrábějte titan nasucho v sériové výrobě. V blízkosti stroje mějte hasicí přístroj třídy D. K odvodu třisek používejte dopravník třisek, ne stlačený vzduch. Jemný titanový prach se může ve vzduchu samovolně vznítit.
## Výzva 5 — vrtání titanu bez zlomení vrtáku
Vrtání je místo, kde titan obráběče trestá nejvíc. Kombinace špatného odvodu třisek v hlubokém otvoru, nízké tuhosti vrtáku a sklonu titanu ke zpevnění dělá z každého hlubokého otvoru potenciálního ničitele nástroje. Opakující se scénář na r/Machinists: „Vrtám Ti-6Al-4V, zlomil jsem tři vrtáky a jsem teprve v 40 %.“Proč jsou vrtáky HSS na titanu „velmi obtížné“: HSS (rychlorychlá ocel) ztrácí tvrdost rychle nad ~600°C (1110°F). Protože titan soustředí 80–90 % řezného tepla ve špičce nástroje, dosáhne břit vrtáku z HSS této teploty během sekund při jakékoli praktické rychlosti. Břit měkne, tře, zpevňuje titan a následující otáčka řeže do tvrdšího povrchu — kaskádová porucha. Vrtáky HSS-Co (M42, 8 % kobaltu) přežijí při velmi nízkých rychlostech (15–24 m/min pro Grade 2, podle dat Carpenter Technology), ale trvanlivost se měří na otvory, ne na hodiny.
|  Typ vrtáku |  Grade 2 (SFM / m/min) |  Grade 5 (SFM / m/min) |  Posuv (mm/ot) |  Praktický limit
|  HSS (M-7, M-10) |  50–80 / 15–24 |  30–50 / 9–15 |  0.05–0.13 |  Jen mělké otvory (≤3×D); velmi krátká trvanlivost na Grade 5
|  HSS-Co (M42, 8% kobaltu) |  60–90 / 18–27 |  40–60 / 12–18 |  0.05–0.13 |  Lepší tvrdost za tepla než standardní HSS; stále krátká trvanlivost
|  Tvrdokov (C-2), chlazení přes nástroj |  80–130 / 24–40 |  50–80 / 15–25 |  0.08–0.15 |  Doporučeno pro veškeré sériové vrtání
|  Tvrdokov, vrták s vyměnitelnými břitovými destičkami |  80–130 / 24–40 |  50–80 / 15–25 |  0.08–0.15 |  Velké průměry (>12 mm); chlazení přes nástroj nezbytné
Na čem se fóra a aplikační průvodci shodují: - Krokované vrtání je povinné. Hloubka kroku (Q) by u titanu měla být 0.5–1.0× průměru vrtáku. Při každém kroku plné vyjetí. Používejte G73 (cyklus s lámáním třisky) místo G83 s prodlevou — nikdy nenastavujte prodlevu na dně kroku, protože při nulovém posuvu rotující vrták tře a zpevňuje dno otvoru.
- Chlazení přes nástroj je nezbytné. Venkovní přívalové chlazení je za hloubkou 3× průměru nepoužitelné. Chlazení přes nástroj při ≥70 bar vyplachuje třisky a chladí břit.
- Používejte špičku 130–135°. Samostředicí geometrie odstraňuje potřebu předvrtání na tuhých upnutích a snižuje axiální tlak.
- Udržujte posuv dostatečně agresivní, aby vznikaly třisky, ne prach. Třisky by měly být krátké a stočené. Prachovité třisky znamenají tření — zvyšte posuv.
- Vrták vyměňte při opotřebení hřbetu VB = 0.3 mm. Za touto hranicí vrták vytváří víc tepla, než odvádí. Prvních 40 otvorů může být v pořádku; posledních 10 bude zpevněných a nadměrných.
Praktický sled pro hluboké otvory (>5×D) v titanu: (1) Navrtejte tuhým krátkým navrtávákem. (2) Předvrtejte na 1×D při normálním posuvu. (3) Přepněte na krokový cyklus (Q = 0.5–1.0×D, plné vyjetí, nulová prodleva). (4) Snižte posuv o 30–50 % na každých 5×D další hloubky. (5) Pokud má stroj adaptivní řízení posuvu, zapněte ho. (6) Pro otvory >15×D zvažte hlubokovrtací vrták s chlazením přes nástroj při 50+ bar.
## Výzva 6 — volba povlaku nástroje: AlTiN vs TiAlN vs nepovlakovaný
Povlak na tvrdokovovém nástroji je první linie obrany proti teplu a chemickému útoku titanu. Správná volba však závisí na jakosti, operaci a rozsahu rychlostí — špatná volba může selhání urychlit tím, že uzavře teplo na břitu.
|  Povlak |  Max. provozní teplota |  Tvrdost (HV) |  Nejlepší pro |  Vyhněte se, když
|  AlTiN (vysoký obsah Al) |  ~900°C |  3300–3600 |  Vysokorychlostní hrubování titanu (Vc >50 m/min); vytváří tepelnou bariéru Al2O3 |  Nízkorychlostní frézování drážek, kde teplo nestačí k aktivaci oxidové vrstvy
|  TiAlN |  ~800°C |  3000–3400 |  Univerzální frézování a soustružení titanu; dobrý univerzál |  Agresivní hrubování při velmi vysokém SFM (preferujte AlTiN)
|  Nepovlakovaný (třída K, C-2/C-3) |  ~600°C |  1600–1900 |  Nízkorychlostní dokončování Grade 2 (CP); potřeba ostrého břitu; proti BUE |  Jakákoli vysokorychlostní operace; rychlé difúzní opotřebení
|  CrN (nitrid chromu) |  ~700°C |  ~2300 |  Závitování, řezání závitů — nízké tření, protizadírací vlastnosti |  Běžné frézování (nižší tvrdost za tepla než AlTiN)
|  nACo (nanostrukturní AlTiN) |  ~1000°C |  ~3500 |  Náročné vysokorychlostní aplikace; zvýšená odolnost proti oxidaci |  Cenově citlivé zakázky (prémiová cena)
Klíčový poznatek: AlTiN potřebuje teplo, aby fungoval. Při vysokých řezných teplotách se hliník v AlTiN oxiduje a vytváří tenkou stabilní vrstvu Al2O3 na povrchu nástroje. Tato vrstva působí jako tepelná bariéra, drží teplo v třísce místo v nástroji a fyzicky brání difúzi titanu do substrátu nástroje. Při nízkých řezných rychlostech (pod ~40 m/min) však teplota nemusí stačit k vytvoření této ochranné vrstvy — čímž se hlavní výhoda AlTiN ruší. Pro nízkorychlostní dokončování Grade 2 může ostrý nepovlakovaný tvrdokov třídy K překonat povlakovaný nástroj.Volba povlaku podle jakosti:• Grade 5 (Ti-6Al-4V): Začněte s tvrdokovem s PVD povlakem AlTiN pro všechny operace. Vyšší řezné teploty aktivují bariéru Al2O3. Pro dokončování při velmi nízkých rychlostech je přijatelný TiAlN.• Grade 2 (CP): Ostrý, leštěný, nepovlakovaný tvrdokov třídy K (C-2/C-3) s pozitivním úhlem čela často překoná povlakované nástroje, protože ostrý břit stříhá čistě dřív, než gumový materiál stačí přilnout. Pokud pro vyšší rychlosti hrubování použijete povlakované nástroje, TiAlN stačí — vyšší teplotní bariéra AlTiN je vzhledem k nižší tvorbě tepla u Grade 2 méně potřebná.• Vyhněte se: TiN (max. ~600°C, nedostatečná tepelná ochrana), CVD povlakům (silnější zaoblení břitu snižuje ostrost potřebnou pro čistý střih), keramickým nástrojům (chemická inkompatibilita s titanem — extrémní vrubové opotřebení) a HSS pro sériovou výrobu (nedostatečná tvrdost za tepla nad 600°C).
## Postup řešení — kontrolní seznam pro obrábění titanu od volby materiálu po hotový díl
1- Ověřte jakost a stav materiálu. Je to Grade 2 (CP, AMS 4902), nebo Grade 5 (Ti-6Al-4V, AMS 4928)? Je žíhaný, nebo po rozpouštěcím žíhání a stárnutí (STA)? Grade 5 v žíhaném stavu je základem pro tabulky parametrů na této stránce. Materiál STA je o 30–50 % tvrdší a vyžaduje snížené rychlosti.
1- Zvolte materiál nástroje a povlak. Pro Grade 5: tvrdokov s PVD povlakem AlTiN pro všechny operace nad 40 m/min. Pro Grade 2: ostrý nepovlakovaný tvrdokov třídy K (C-2/C-3) pro nízkorychlostní dokončování; TiAlN pro vyšší rychlosti hrubování. Na sériové vrtání Grade 5 nikdy nepoužívejte HSS. Na titan nikdy nepoužívejte keramické nástroje (chemická inkompatibilita).
1- Nastavte konzervativní počáteční parametry. Začněte na spodní hranici rozsahu rychlostí: 40 m/min pro soustružení Grade 5, 46 m/min pro Grade 2. Použijte hodnoty posuvu z tabulky u výzvy 1. Zvyšujte jen po potvrzení, že trvanlivost nástroje je přijatelná a upnutí tuhé.
1- Zajistěte přívod chladicí kapaliny. Pro frézování a vrtání HPC přes nástroj při ≥70 bar. Pro soustružení přívalové chlazení namířené na místo řezu (přijatelné, pokud HPC není k dispozici, ale očekávejte kratší trvanlivost nástroje). Pokud je tlak chladicí kapaliny nízký, snižte rychlost o 20–30 %. Titan nikdy neobrábějte nasucho.
1- Programujte s ohledem na kontrolu třisek a bez prodlevy. Krokované vrtání (Q = 0.5–1.0×D, nulová prodleva) pro každý otvor hlubší než 2×D. Pro frézování trochoidní nebo adaptivní dráhy nástroje pro udržení konstantní tloušťky třisky a nízkého radiálního záběru (ae ≤ 0.3×D). Nikdy nedopusťte, aby nástroj zůstal stát nebo třel.
1- Minimalizujte vyložení nástroje. Pro titan používejte nástroje zkrácené délky. Každý mm vyložení snižuje mez stability, protože nízký modul titanu zesiluje průhyb. Pokud musíte použít nástroj s dlouhým dosahem, úměrně snižte radiální hloubku záběru a použijte tlumené držáky nástroje.
1- Kompenzujte zpětný odraz u útvarů s úzkou tolerancí. U každého vývrtu nebo vnějšího průměru s tolerancí užší než ±0.076 mm (0.003 in.) udělejte zkušební řez, změřte skutečný rozměr, vypočítejte korekci na zpětný odraz a naprogramujte opravený poslední záběr. Pokud to geometrie dovolí, zařaďte mezi hrubování a dokončování stabilizační žíhání (482–538°C).
1- Sledujte stav nástroje podle plánu. Vyměňujte destičky při opotřebení hřbetu VB = 0.15–0.20 mm, ne až když „vypadají opotřebené“. Opotřebená destička v titanu zpevní povrch pro následující operaci. U vrtáků vyměňujte při VB = 0.3 mm — za touto hranicí vrták vytváří víc tepla, než odvádí, a zpevňuje otvor.
1- Řiďte tepelnou deformaci. U leteckých dílů s úzkou tolerancí (±0.005 mm) nechte mezi hrubováním a dokončováním 15–30 minut na tepelnou stabilizaci. Obrábějte střídavě z obou stran, aby se tepelné pnutí rozložilo symetricky. Mezi hrubováním a dokončováním nikdy díl nevyjímejte a znovu neupínejte.
1- Kontrolujte zpevněné povrchy. Pokud následující operace narazí na tvrdou kůru (z předchozího otupeného nástroje nebo nedostatečného posuvu), snižte parametry nebo použijte ostrou novou destičku k proříznutí zpevněné vrstvy, než budete pokračovat.

## Kontrolní seznam prevence — co ověřit před přijetím zakázky na titan

|  Fáze |  Kontrola |  Proč
|  Poptávka / nákup |  Je určena jakost materiálu (Grade 2 vs Grade 5 vs jiná slitina)? |  Grade 2 a Grade 5 vyžadují rozdílné parametry, nástroje a odhady nákladů
|  Poptávka / nákup |  Je určen stav tepelného zpracování (žíhaný vs STA)? |  Materiál STA je o 30–50 % tvrdší, což vyžaduje snížené rychlosti a kratší trvanlivost nástroje
|  Technologická příprava |  Je tuhost stroje dostatečná pro řezné síly titanu? |  Titan vyžaduje tuhá upnutí; obrobek s nízkým modulem se pod řeznou silou prohýbá
|  Technologická příprava |  Je k dispozici HPC přes nástroj při ≥70 bar? |  Bez HPC klesá trvanlivost nástroje 2.5–4×; hluboké otvory a těžké frézování nejsou proveditelné
|  Nástroje |  Je zvolen správný povlak pro jakost a operaci? |  AlTiN pro vysoké rychlosti u Grade 5; nepovlakovaná třída K pro nízkorychlostní dokončování Grade 2; vyhněte se TiN, CVD a keramice
|  Nástroje |  Jsou parametry krokového vrtání naprogramovány s nulovou prodlevou? |  Bez krokování se vrtáky v titanu lámou při hloubce >3×D; prodleva zpevní dno otvoru
|  Výroba |  Je stanoven plán výměny nástroje (podle VB, ne vizuálně)? |  Opotřebená destička v titanu zpevní povrch pro následující operaci a spustí kaskádovou poruchu
|  Bezpečnost |  Je k dispozici hasicí přístroj třídy D a dopravník třisek (ne vzduch) pro odvod třisek? |  Titanové třisky a prach jsou vysoce hořlavé; suché obrábění je riziko požáru

## Normy a zdroje
Specifikace materiáluAMS 4928 Titanium Alloy Ti-6Al-4V, Bars, Wire, Forgings, Rings (žíhaný stav) — nejběžnější nákupní specifikace pro letecké díly z Grade 5. AMS 4902 Titanium, Commercially Pure, Sheet, Strip, and Plate (žíhané) — běžná specifikace pro ploché výrobky z CP titanu Grade 2. AMS 4941 Titanium, Commercially Pure, Tubing, Welded (žíhané). AMS 4951 Titanium, Commercially Pure, Welding Wire. ASTM B348 Standard Specification for Titanium and Titanium Alloy Bars and Billets. ASTM B265 Standard Specification for Titanium and Titanium Alloy Strip, Sheet, and Plate. ASTM F67 Standard Specification for Unalloyed Titanium, for Surgical Implant Applications (CP Grade 2). Obrábění a nástroje — referenceISO 513 Classification and application of carbide cutting tools — skupina materiálu ISO S (žáruvzdorné superslitiny a slitiny titanu). Machining Doctor Ti-6Al-4V (Grade 5) machining datasheet — doporučení řezných rychlostí shrnutá z dat tříd Sandvik, Kennametal, Iscar, Walter, Seco, Tungaloy, Ceratizit, Mitsubishi a Sumitomo. Soustružení: 60–80 m/min; frézování: 45–60 m/min. Carpenter Technology Ti 6Al-4V datasheet — obrobitelnost 22 % (stupnice B1112); konzervativní rychlosti soustružení 44–69 m/min (žíhané, tvrdokov). Seco Tools ISO S material group machining guide — titan (SMG S12, Ti-6Al-4V); strategie vysokotlakého chlazení JETSTREAM. Sandvik Coromant CoroMill MH20 cutting data pro ISO S (TiAl6V4): Vc 75–115 m/min s třídou S30T (frézování s vysokým posuvem). Fyzikální vlastnosti a aplikace — reference Makino (Brian List), „Machining Titanium Part 3: Losing the Headache by Using the Right Approach“ — materiálové vlastnosti 7 titanových slitin (Grade 1–4 CP, Grade 5, Ti-10-2-3, Ti-5553); srovnání tepelné vodivosti Grade 2 vs. Grade 5. ScienceDirect (2023): „Assessment of sustainability of machining Ti-6Al-4V under cryogenic condition“ — srovnávací tabulka fyzikálních vlastností Ti-6Al-4V (k = 6.7 W/m·K, E = 113.8 GPa, UTS = 950 MPa). Chalco Titanium: vlastnosti komerčně čistého titanu Grade 2 (hustota 4.51 g/cm³, E = 105 GPa, UTS = 345 MPa, tvrdost 80 HRB). HonTitan: „Drilling Titanium: Speeds, Feeds, and the Work Hardening Trap“ — tabulky parametrů vrtání podle slitiny (CP Grade 1–4, Ti-6Al-4V ELI); zdroje Carpenter, Kennametal KSEM a Machining Doctor. Fóra a komunitní zdroje (diagnostické vzorce) Reddit r/Machinists: opakující se diskuze „titanium machining“ a „Ti-6Al-4V feeds speeds“ — vzorce z komunity k problémům s vrtáním, opotřebení nástroje a strategii chlazení. Practical Machinist: opakující se vlákna o obrábění titanu — vzorce z komunity ke zpětnému odrazu, zadírání a zpevnění. PenTurners.org: „HELP! I need advice for turning Titanium“ — praktické zkušenosti s HSS vs. tvrdokovem, rizikem požáru a chováním při zpevnění.
## Časté dotazy

#### Jakou řeznou rychlost (SFM / Vc) mám u titanu použít?
Pro Ti-6Al-4V (Grade 5), začněte na 130–200 SFM (40–60 m/min) pro soustružení a 120–180 SFM (37–55 m/min) pro frézování s povlakovaným tvrdokovem. U komerčně čistého Grade 2 můžete jet o 25–35 % rychleji: 150–250 SFM (46–76 m/min) při soustružení a 120–160 SFM (37–49 m/min) při frézování. Tyto rozsahy pocházejí z Machining Doctor (souhrn Sandvik, Kennametal, Iscar a dalších) a z datového listu Carpenter Technology. Vždy začínejte na spodní hranici — titan trestá agresivní rychlosti rychlým selháním nástroje, protože jeho nízká tepelná vodivost (6.7 W/m·K u Grade 5) uzavírá 80–90 % řezného tepla ve špičce nástroje.

#### Proč je HSS na titanu tak obtížné použít?
HSS ztrácí tvrdost nad ~600°C (1110°F), a titan soustředí 80–90 % řezného tepla na břit, takže břit z HSS změkl během sekund při jakékoli praktické řezné rychlosti. Změklý břit tře místo řezání, zpevňuje povrch titanu a následující otáčka řeže do tvrdšího materiálu — kaskádová porucha. Vrtáky HSS-Co (M42, 8 % kobaltu) přežijí při velmi nízkých rychlostech (15–24 m/min pro Grade 2), ale trvanlivost se měří na jednotky otvorů, ne na hodiny. Pro jakoukoli sériovou práci na titanu je minimálním požadavkem povlakovaný tvrdokov (AlTiN pro Grade 5, nepovlakovaná třída K pro dokončování Grade 2).

#### Jak řešit zpětný odraz titanu při obrábění vývrtů s úzkou tolerancí?
Udělejte zkušební řez, změřte skutečný rozměr, vypočítejte korekci na zpětný odraz a naprogramujte opravený poslední záběr. Modul pružnosti titanu (~114 GPa u Grade 5) je zhruba polovina oproti oceli (~200 GPa), takže se obrobek pod řeznou silou prohne a po průchodu nástroje se vrátí zpět — typicky zanechá vývrty o 0.025–0.076 mm (0.001–0.003 in.) podměrečné. Nikdy nepředpokládejte, že naprogramovaný rozměr se při prvním záběru rovná obrobenému rozměru. U kritických útvarů navíc zařaďte stabilizační žíhání při 482–538°C (900–1000°F) mezi hrubování a dokončování, abyste uvolnili zbytkové pnutí, a použijte tuhé upnutí (vakuové upínací desky nebo tvarové přípravky) pro minimalizaci průhybu během řezu.

#### Jaký je rozdíl mezi obráběním titanu Grade 2 a Grade 5?
Grade 2 (komerčně čistý) je měkčí, gumovější, a lze ho obrábět o 25–35 % rychleji; Grade 5 (Ti-6Al-4V) je tvrdší, generuje více tepla, a vyžaduje konzervativnější rychlosti, ale jeho třisky se snáze lámou. Grade 2 má UTS 345 MPa a tepelnou vodivost 16.4 W/m·K (2.4× více než Grade 5); Grade 5 má UTS 950 MPa a tepelnou vodivost jen 6.7 W/m·K. Klíčový praktický rozdíl: Grade 2 je kvůli tažnosti náchylný k zadírání a nárůstku — používejte ostrý, leštěný, nepovlakovaný tvrdokov. Grade 5 je náchylný k přehřívání špičky nástroje a abrazivnímu opotřebení — používejte tvrdokov s povlakem AlTiN a vysokotlaké chlazení. Obrobitelnost Grade 2 je ~30 % (stupnice B1112); u Grade 5 je ~20–22 %.

#### Mám na titan použít AlTiN, nebo nepovlakovaný tvrdokov?
Používejte AlTiN povlakovaný tvrdokov pro Grade 5 (Ti-6Al-4V) při řezných rychlostech nad 40 m/min; pro Grade 2 (CP) při nízkorychlostním dokončování používejte ostrý nepovlakovaný tvrdokov třídy K (C-2/C-3). AlTiN vytváří při vysokých teplotách ochrannou tepelnou bariéru Al2O3, která brání difúzi titanu do nástroje. V kontrolovaných testech vydržely frézy AlTiN s proměnnou roztečí 34 minut oproti 9 minutám u nepovlakovaného tvrdokovu na Ti-6Al-4V. AlTiN však potřebuje teplo k aktivaci ochranné vrstvy — při velmi nízkých rychlostech na Grade 2 může ostrý nepovlakovaný nástroj třídy K podat lepší výkon, protože břit stříhá čistě dřív, než gumový materiál stačí přilnout. Vyhněte se TiN (nedostatečná tepelná ochrana), CVD povlakům (silné zaoblení břitu snižuje ostrost) a keramickým nástrojům (chemická inkompatibilita s titanem).

#### Proč se titan zadírá a navařuje na řezný nástroj?
Titan je chemicky reaktivní s většinou nástrojových materiálů při teplotách nad ~500°C, což způsobuje difúzi titanových atomů do nástroje a migraci atomů nástroje (kobalt, wolfram) do obrobku. Vzniká křehká reakční vrstva, která se odloupne, vytrhne zrna tvrdokovu a zanechá hrubý, utržený povrch. Na rozdíl od oceli, kde je nárůstek (BUE) problémem nízkých rychlostí, vzniká u titanu BUE v širokém rozsahu rychlostí, protože reaktivita je řízena teplotou. Protiopatření: (1) používejte PVD povlak AlTiN (tepelná + chemická bariéra), (2) udržujte ostrý břit s pozitivním úhlem čela, aby stříhal čistě dřív, než může dojít k adhezi, (3) používejte vysokotlaké chlazení (≥70 bar) ke snížení teploty řezné zóny a (4) vyměňujte destičky dřív, než se BUE vytvoří (VB = 0.15–0.20 mm).

#### Je vysokotlaké chlazení u titanu opravdu nutné, nebo stačí přívalové?
Vysokotlaké chlazení přes nástroj při ≥70 bar (1000 psi) je výrazně preferované a dává 2.5–4× delší trvanlivost nástroje než standardní přívalové chlazení. Standardní přívalové chlazení (2–10 bar) nedokáže u titanu proniknout spirálou třisky do řezné zóny — vytváří na rozhraní nástroj–tříska parní bariéru (Leidenfrostův jev), která izoluje, místo aby chladila. HPC při 70–150 bar tuto parní vrstvu prorazí, sníží řeznou teplotu o 200–300°C, hydraulicky láme a odvádí vláknité titanové třisky a umožní o 30–50 % vyšší řezné rychlosti. Jedna dílna uvedla, že po přechodu z přívalového chlazení na 80-bar chlazení přes vřeteno vzrostla trvanlivost destičky z 25 na 90 minut. Přívalové chlazení je přijatelné pro soustružení a mělké frézování, pokud HPC není k dispozici, ale očekávejte výrazně kratší trvanlivost nástroje. MQL pro hrubování Grade 5 nestačí.

#### Lze v titanu vrtat hluboké otvory bez hlubokovrtacího vrtáku?
Ano, do hloubky přibližně 10–15× průměru s monolitním tvrdokovovým vrtákem, chlazením přes nástroj při ≥70 bar a agresivním krokovým vrtáním (Q = 0.5–1.0×D s plným vyjetím a nulovou prodlevou). Za hranicí 15×D se praktickou volbou stává hlubokovrtací vrták s chlazením přes nástroj při 50+ bar. Pro vrtání Ti-6Al-4V používejte tvrdokovové vrtáky při 50–80 SFM (15–25 m/min) s posuvem 0.05–0.12 mm/ot. Kritická pravidla: nikdy nenastavujte prodlevu na dně kroku (zpevňuje dno otvoru), udržujte posuv dostatečně agresivní, aby vznikaly třisky, ne prach, a vrták vyměňujte při opotřebení hřbetu VB = 0.3 mm — za touto hranicí vrták vytváří víc tepla, než odvádí.

#### Jaká specifikace AMS platí pro titan, který obrábím?
AMS 4928 pokrývá tyče, dráty, výkovky a kroužky z Ti-6Al-4V (Grade 5) v žíhaném stavu; AMS 4902 pokrývá plechy, pásy a desky z komerčně čistého Grade 2 (žíhané). AMS 4928 předepisuje minimální pevnost v tahu 130 ksi (896 MPa) pro průřezy nad 2 palce a 135 ksi (931 MPa) pro průřezy do 2 palců, s tažností ≥10 %. Pro Grade 2 jsou běžnými nákupními specifikacemi ASTM B348 (tyče), ASTM B265 (plech/deska) a ASTM F67 (jakost pro chirurgické implantáty). Pokud výkres požaduje stav STA (po rozpouštěcím žíhání a stárnutí), očekávejte o 30–50 % vyšší tvrdost a snížené řezné rychlosti oproti žíhaným hodnotám v tabulkách parametrů na této stránce.
Odkazované normy a zdroje 1- AMS 4928: Titanium Alloy Ti-6Al-4V, Bars, Wire, Forgings, Rings (žíhaný stav) — SAE Aerospace Material Specification
1- AMS 4902: Titanium, Commercially Pure, Sheet, Strip, and Plate (žíhané) — SAE Aerospace Material Specification
1- AMS 4941: Titanium, Commercially Pure, Tubing, Welded (žíhané) — SAE Aerospace Material Specification
1- AMS 4951: Titanium, Commercially Pure, Welding Wire — SAE Aerospace Material Specification
1- ASTM B348: Standard Specification for Titanium and Titanium Alloy Bars and Billets
1- ASTM B265: Standard Specification for Titanium and Titanium Alloy Strip, Sheet, and Plate
1- ASTM F67: Standard Specification for Unalloyed Titanium for Surgical Implant Applications
1- ISO 513: Classification and application of carbide cutting tools — skupina materiálu S (žáruvzdorné superslitiny a titan)
1- Machining Doctor: datový list obrábění Ti-6Al-4V (Grade 5) — doporučení řezných rychlostí shrnutá z dat tříd Sandvik, Kennametal, Iscar, Walter, Seco, Tungaloy, Ceratizit, Mitsubishi a Sumitomo (soustružení 60-80 m/min, frézování 45-60 m/min, obrobitelnost 20%)
1- Carpenter Technology: Ti 6Al-4V datasheet — obrobitelnost 22% (stupnice B1112), konzervativní rychlosti soustružení 44-69 m/min (žíhané, tvrdokov), srovnávací data HSS vs tvrdokov
1- Seco Tools: průvodce obráběním skupiny materiálů ISO S — titan SMG S12 (Ti-6Al-4V), strategie vysokotlakého chlazení JETSTREAM, 5 tipů pro obrábění titanu
1- Sandvik Coromant: CoroMill MH20 cutting data pro ISO S (TiAl6V4) — Vc 75-115 m/min s třídou S30T pro frézování s vysokým posuvem
1- Makino (Brian List): 'Machining Titanium Part 3' — materiálové vlastnosti 7 titanových slitin (Grade 1-4 CP, Grade 5, Ti-10-2-3, Ti-5553); srovnání tepelné vodivosti Grade 2 vs Grade 5 (16.4 vs 6.7 W/m-K)
1- ScienceDirect (2023): 'Assessment of sustainability of machining Ti-6Al-4V under cryogenic condition' — Ti-6Al-4V fyzikální vlastnosti (k=6.7 W/m-K, E=113.8 GPa, UTS=950 MPa, hustota=4.43 g/cm3)
1- Chalco Titanium: vlastnosti komerčně čistého titanu Grade 2 (hustota 4.51 g/cm3, E=105 GPa, UTS=345 MPa, tvrdost 80 HRB)
1- HonTitan: 'Drilling Titanium: Speeds, Feeds, and the Work Hardening Trap' — tabulky parametrů vrtání podle slitiny (CP Grade 1-4, Ti-6Al-4V ELI); zdroje Carpenter, Kennametal KSEM a Machining Doctor

## Už vás nebaví pálit břitové destičky z tvrdokovu na titanu?
Titan obrábíme s PVD povlakovaným tvrdokovem, vysokotlakým chlazením přes nástroj a dokumentovanou trvanlivostí nástroje u každé zakázky. Pošlete nám výkres a specifikaci materiálu k posouzení procesu. [Vyžádat cenovou nabídku ](https://www.sinbo-machining.com/quote/)
