# Części aftermarket z Chin | Hamulce, zawieszenie | PLS

> Części motoryzacyjne aftermarket z najlepszych klastrów Chin. Klocki hamulcowe od $2.38/komplet, filtry od $0.50/szt. Fabryka CNC z certyfikatem IATF 16949.

https://www.sinbo-machining.com/pl/sourcing/auto-aftermarket/

---

## Na tej stronie

- Specyfikacja zakupowa w skrócie
- Dlaczego warto kupować części motoryzacyjne aftermarket w Chinach
  - Skala eksportu
  - Przewaga kosztowa
  - Kompletny łańcuch dostaw
- Struktura chińskiej podaży części aftermarket
- Najważniejsze kategorie aftermarket według wartości eksportu
- Cennik: zakresy FOB kluczowych części aftermarket
- Certyfikaty i zgodność: co kupujący muszą wiedzieć
  - 🇪🇺 Unia Europejska — certyfikacja ECE R
  - 🇺🇸 Stany Zjednoczone — DOT / FMVSS / SAE
  - ⚠ Części podróbki — problem wart 45 mld USD
- Nawigacja po cłach i barierach handlowych (2025-2026)
- Typowe obawy kupujących — i jak je rozwiązujemy
  - Spójność jakości między wysyłkami
  - Części podróbki i gorszej jakości
  - Luka certyfikacyjna (ECE/DOT)
  - Gwarancja i zwroty z Chin
  - Załadunek kontenerów mieszanych SKU
- Dlaczego warto kupować części aftermarket przez PLS Precision
  - 🏆 Certyfikat IATF 16949
  - 🔧 Obróbka CNC dla części o wysokiej wartości
  - 🏭 Dostęp do klastrów
  - 📦 Pełna obsługa eksportowa
  - Kategorie produktów, które zaopatrujemy
- Często zadawane pytania
- Zapytanie ofertowe — części motoryzacyjne aftermarket

# Części motoryzacyjne aftermarket — zakupy w Chinach
Globalny rynek części motoryzacyjnych aftermarket to branża warta 443 mld USD, a Chiny są jej zapleczem produkcyjnym — eksportują rocznie części pojazdowe (HS 8708) o wartości 590 mld USD. PLS Precision zaopatruje się w części zamienne aftermarket bezpośrednio ze wyspecjalizowanych chińskich klastrów, z zapleczem własnej fabryki CNC certyfikowanej IATF 16949 dla komponentów o krytycznym znaczeniu dla jakości.
## Specyfikacja zakupowa w skrócie

|  Pozycja |  Wartość
|  Zakres produktów |  Klocki hamulcowe (osobowe, komplet 4); Klocki hamulcowe (ciężarowe, komplet); Tarcza hamulcowa (sztuka); Filtr oleju
|  Zakres cen FOB |  $0.50 – $200
|  Typowy czas realizacji |  8-12 tygodnie
|  Główne regiony dostaw |  Zhejiang (Ningbo/Ruian/Taizhou); Guangdong (Dongguan/Guangzhou/Shenzhen); Jiangsu (Changzhou/Danyang); Shandong (Qingdao/Weifang); Hebei (Qinghe)

## Dlaczego warto kupować części motoryzacyjne aftermarket w Chinach
Globalny rynek motoryzacyjnego aftermarketu wyceniono na 443.1 mld USD w 2025 r.i ma osiągnąć604.6 mld USD do 2034 r., rosnąc w tempie 3.56% CAGR (Fortune Business Insights, 2026). Przy ponad 1.5 miliarda pojazdów na drogach świata rynek części zamiennych jest odporny na recesję i rośnie.
### Skala eksportu
Chiński eksport części pojazdowych (HS 8708) osiągnął szacunkowo 590.5 mld USD w 2025 r., wzrost o 16.4% rok do roku. Same USA absorbują 32.2% chińskich części aftermarket, za nimi Japonia (13.7%), Meksyk (11.6%) i Niemcy (7.1%).
### Przewaga kosztowa
Chińskie klocki hamulcowe aftermarket zaczynają się od $2.38/komplet (wobec $15-40 za odpowiedniki znanych marek). Filtry oleju od $0.50/szt.. Wahacze od $8/szt.. Nabywcy oszczędzają 40-70% pełnego kosztu zakupu wobec europejskich lub japońskich dostawców OEM.
### Kompletny łańcuch dostaw
Sama prowincja Zhejiang skupia około 5,000 dostawców części samochodowych w promieniu 50 km od Ningbo. Od klocków hamulcowych po reflektory — każda kategoria aftermarket ma dedykowany chiński klaster przemysłowy. Ameryka Północna odpowiada za 31% globalnej wartości aftermarket ($137.5 mld w 2025 r.). Średni wiek pojazdu w USA wynosi obecnie 12.6 lat — najwięcej w historii — co napędza trwały popyt na części zamienne (Auto Care Association, 2024).
## Struktura chińskiej podaży części aftermarket
Chiński przemysł części samochodowych jest zorganizowany w wyspecjalizowane klastry regionalne, z których każdy dominuje w określonych kategoriach produktów. Zrozumienie tej geografii jest kluczowe dla zakupu właściwych części u właściwych dostawców.
|  Klaster |  Branże specjalne |  Kluczowi gracze
|  Zhejiang (Ningbo/Ruian/Taizhou) |  Układy hamulcowe, zawieszenie, zarządzanie ciepłem, krzyżaki, wystrój wnętrza |  Wanxiang Group, Tuopu Group, Yinlun Machinery, Asia-Pacific Mechanical
|  Guangdong (Dongguan/Guangzhou/Shenzhen) |  Precyzyjne części CNC, formy, komponenty elektroniczne, panele nadwozia |  Gęsty klaster centrów obróbki CNC; tutaj znajduje się Sinbo
|  Jiangsu (Changzhou/Danyang) |  Reflektory, zderzaki, panele nadwozia, wystrój wnętrza |  Największy w Chinach klaster reflektorów/zderzaków
|  Shandong (Qingdao/Weifang) |  Tarcze/bębny hamulcowe, opony, odlewy |  Główny hub eksportu tarcz hamulcowych
|  Hebei (Qinghe) |  Filtry oleju/powietrza/kabiny, uszczelki gumowe, przewody |  “Stolica filtrów Chin”
|  Chongqing |  Części silnikowe, skrzynie biegów, komponenty podwozia |  Wspierany ekosystemem motoryzacyjnym Changan
Na Alibaba.com części samochodowe to jedna z największych kategorii, z 200,000+ aktywnych dostawców we wszystkich podkategoriach (chinesecheck.com, 2026). Wyznaniem jest zróżnicowanie jakości — i dokładnie tu PLS dodaje wartość dzięki audytom fabryk, inspekcjom na linii i testom przed wysyłką.
## Najważniejsze kategorie aftermarket według wartości eksportu
Kod HS 8708 obejmuje 15 podkategorii części pojazdowych. Oto najważniejsze kategorie eksportowe według danych celnych za 2025 r., pokazujące, gdzie koncentruje się siła chińskiego aftermarketu:
|  Miejsce |  Kod HS |  Kategoria |  Eksport 2025 (mld USD)
|  1 |  8708.29 |  Części i akcesoria nadwozia |  $100.35
|  2 |  8708.30 |  Układy hamulcowe i części |  $81.19
|  3 |  8708.70 |  Koła i części |  $70.48
|  4 |  8708.80 |  Układy zawieszenia i części |  $54.72
|  5 |  8708.40 |  Układy przeniesienia napędu i części |  $40.30
|  6 |  8708.94 |  Układy kierownicze i części |  $37.40
|  7 |  8708.91 |  Układy chłodzenia (chłodnice) |  $24.94
|  8 |  8708.50 |  Mosty napędowe i mechanizmy różnicowe |  $21.77
Źródło: China Chamber of Commerce for Auto Parts (CCAPM) / Tansun White Paper, styczeń 2026. Segmenty aftermarket o wysokim popycie: klocki/tarcze hamulcowe (wysokoczęstotliwościowy materiał eksploatacyjny), filtry oleju/powietrza/kabiny (co każdy przegląd), wahacze/sworznie kuliste/głowice drążków kierowniczych (elementy zużywające zawieszenia), reflektory (modernizacje halogen-LED) oraz pompy wody/paski (konserwacja prewencyjna).
## Cennik: zakresy FOB kluczowych części aftermarket
Ceny aftermarket różnią się dramatycznie w zależności od klasy jakości, materiału i zastosowania w pojeździe. Poniżej rzeczywiste zakresy cen FOB z ofert Alibaba i Made-in-China (2025-2026):
|  Typ części |  Cena FOB (USD) |  Uwagi o klasie jakości
|  Klocki hamulcowe (osobowe, komplet 4) |  $2.38 – $25 |  Ceramiczne półmetaliczne $2-5; premium ceramiczne $13-25
|  Klocki hamulcowe (ciężarowe, komplet) |  $13 – $50 |  Spiekany metal heavy-duty
|  Tarcza hamulcowa (sztuka) |  $8 – $35 |  Standard $8-15; SUV/premium $15-35
|  Filtr oleju |  $0.50 – $6 |  Generyczny $0.50-2; dopasowany do OEM $3-6
|  Wahacz (ze sworzniem kulistym) |  $8 – $25 |  Stal tłoczona $8-12; kuty aluminium $15-25
|  Głowica drążka kierowniczego |  $3 – $10 |  Zależy od wewnętrznej/zewnętrznej i modelu pojazdu
|  Reflektor (halogenowy, zamiennik) |  $15 – $60 |  Klasa zamiennika aftermarket
|  Reflektor (modernizacja LED, para) |  $50 – $200 |  Konwersje LED typu projector
|  Amortyzator |  $10 – $40 |  Dwururowy $10-20; jednorurowy $25-40
|  Pompa wody |  $8 – $25 |  Mechaniczna czy elektryczna
Wolumen to główna dźwignia kosztowa. Pełny kontener klocków hamulcowych (około 10,000 kompletów w 20ft GP) obniża cenę za komplet do dolnego zakresu. Zamówienia mieszane SKU (klocki + filtry + zawieszenie w jednym kontenerze) są typowe dla dystrybutorów aftermarket.
## Certyfikaty i zgodność: co kupujący muszą wiedzieć
Części aftermarket motoryzacyjne mają krytyczne znaczenie dla bezpieczeństwa. Każdy główny rynek ma obowiązkowe wymagania certyfikacyjne. Wysyłka części niezgodnych z przepisami grozi zatrzymaniem na cło, wycofaniem produktu i roszczeniami z tytułu odpowiedzialności.
### 🇪🇺 Unia Europejska — certyfikacja ECE R
- ECE R90 — Klocki i okładziny hamulcowe (obowiązkowe)
- ECE R98/R112/R113 — Reflektory i oświetlenie
- ECE R16 — Pasy bezpieczeństwa
- ECE R46 — Lusterka wsteczne
- ECE R13 — Układy hamulcowe
- Części bez certyfikatu mogą zostać zatrzymane przez cło UE

### 🇺🇸 Stany Zjednoczone — DOT / FMVSS / SAE
- FMVSS 135 — Norma układu hamulcowego (DOT)
- SAE J661/J866 — Normy materiałów ciernych
- AMECA — Wymagane w niektórych stanach USA
- Części muszą dorównywać lub przewyższać specyfikacje osiągów OEM
- Brak wymogu homologacji typu przed rynkiem, ale producenci samocertyfikują się pod rygorem kary

### ⚠ Części podróbki — problem wart 45 mld USD
Globalny rynek podróbek części samochodowych szacowany jest na 45 mld USD rocznie. Klocki hamulcowe, filtry oleju i poduszki powietrzne to najczęściej podrabiane kategorie. PLS przeciwdziała temu poprzez: seryjne śledzenie partii, opakowania zabezpieczone przed manipulacją, raporty badań strony trzeciej (SGS/TUV) i jednoznaczne oznaczenie „zamiennik dla” (nigdy deklaracji OEM).
## Nawigacja po cłach i barierach handlowych (2025-2026)
Części aftermarket motoryzacyjne podlegają znaczącej ekspozycji celnej, szczególnie na rynku amerykańskim, gdzie kilka warstw ceł nakłada się na siebie:
|  Rynek |  Łączne cło |  Rozbicie
|  Stany Zjednoczone |  ~35–65% |  MFN 2.5-5% + Sekcja 301 (+25%) + Sekcja 232 części samochodowe (+25%) + Sekcja 122 (+10-15%). Uwaga: kompletne pojazdy EV podlegają około 127.5%, ale części aftermarket są niżej.
|  Unia Europejska |  ~3–10% |  Tylko cła MFN; brak antydumpingu na ogólne części samochodowe. Podatek węglowy CBAM może objąć komponenty stalochłonne od 2026 r.
|  Bliski Wschód / GCC |  ~5% |  Standardowe cło importowe; brak środków handlowych wobec chińskich części samochodowych.
|  Azja Południowo-Wschodnia (ASEAN) |  0–5% |  RCEP i FTA ASEAN-Chiny zapewniają preferencyjne stawki dla większości pozycji HS 8708.
|  Ameryka Łacińska (Meksyk/Brazylia) |  10–20% |  Meksyk (11.6% chińskiego eksportu części samochodowych) to kluczowy hub reeksportu do USA w ramach zasad USMCA.
Kluczowy wgląd: Rynek amerykański pozostaje rentowny mimo wysokich ceł, ponieważ chińskie części aftermarket mają przewagę kosztową 40-70% nad alternatywami krajowymi/OEM. Nabywcy liczą pełny koszt zakupu i wciąż znajdują zdrowe marże — szczególnie na wysokoczęstotliwościowych materiałach eksploatacyjnych, takich jak filtry i klocki hamulcowe.
## Typowe obawy kupujących — i jak je rozwiązujemy
1
### Spójność jakości między wysyłkami
Zmienność między partiami to skarga nabywców numer 1. Przeciwdziałamy temu przez SPC (Statystyczna Kontrola Procesu) wg IATF 16949, 100% kontroli końcowej części obrabianych CNC i próbkowanie AQL dla pozycji standardowych. Każda wysyłka zawiera raporty wymiarowe, wyniki badań twardości i certyfikaty materiałowe. 2
### Części podróbki i gorszej jakości
Aftermarket jest opanowany przez podróbki zagrażające bezpieczeństwu. Zapewniamy seryjne kody partii, opakowania zabezpieczone przed manipulacją, raporty badań laboratoryjnych strony trzeciej (SGS/TUV) i jednoznaczne oznaczenie “Pasuje do [marka/model]” — nigdy deklaracji OEM. 3
### Luka certyfikacyjna (ECE/DOT)
Wielu chińskich dostawców nie posiada certyfikatu ECE R90 ani DOT. Dla części krytycznych dla bezpieczeństwa (hamulce, oświetlenie, układ kierowniczy) zaopatrujemy się wyłącznie w certyfikowanych fabrykach i dostarczamy pakiety dokumentów gotowe do odprawy celnej UE/USA. 4
### Gwarancja i zwroty z Chin
Zwroty do Chin są niepraktyczne. Wbudowujemy rezerwy gwarancyjne w ceny, oferujemy noty kredytowe za potwierdzone wady i utrzymujemy zapasy buforowe dla wysokopopytowych SKU, aby umożliwić szybkie wymiany. 5
### Załadunek kontenerów mieszanych SKU
Dystrybutorzy aftermarket rzadko zamawiają jeden numer części. Konsolidujemy klocki hamulcowe, filtry, części zawieszenia, oświetlenie i materiały eksploatacyjne silnika w jednym kontenerze — z właściwym rozkładem masy i segregacją części, aby zapobiec uszkodzeniom.
## Dlaczego warto kupować części aftermarket przez PLS Precision
PLS Precision to międzynarodowa spółka zależnaSinbo Precision Manufacturing Group — fabryka CNC o powierzchni 34,000 m² w Dongguan z 518 maszynami i 632 pracownikami. Oto co odróżnia nas od firmy handlowej czy pośrednika z Alibaba:
### 🏆 Certyfikat IATF 16949
IATF 16949 to złoty standard łańcuchów dostaw motoryzacji. Tylko ułamek dostawców z Alibaba posiada ten certyfikat. Oznacza on, że nasz system zarządzania jakością spełnia te same wymogi, które stawiają globalni OEM — zastosowane do części aftermarket.
### 🔧 Obróbka CNC dla części o wysokiej wartości
Wahacze, zwrotnice, wsporniki zacisków hamulcowych, poduszki silnika, obudowy łożysk piast — te precyzyjnie obrabiane części aftermarket powstają we własnym warsztacie CNC. Jeden dostawca, jedna faktura, jeden standard jakości.
### 🏭 Dostęp do klastrów
Dongguan leży w sercu Delty Rzeki Perłowej — 1 godzina od portu Shenzhen, 2 godziny od klastra części samochodowych Guangzhou. Odwiedzamy fabryki dostawców tego samego dnia w sprawie audytów, inspekcji na linii i rozwiązywania problemów.
### 📦 Pełna obsługa eksportowa
Certyfikat pochodzenia, dokumentacja ECE/DOT, certyfikaty fumigacji dla opakowań drewnianych, załadunek kontenerów mieszanych SKU — wszystko załatwia nasz zespół logistyczny. Otrzymują Państwo pakiet dokumentów gotowy do odprawy celnej.
### Kategorie produktów, które zaopatrujemy
Klocki i tarcze hamulcowe Filtry oleju/powietrza/kabiny Wahacze i sworznie kuliste Głowice drążków kierowniczych Amortyzatory Reflektory i modernizacje LED Pompy wody i paski Niestandardowe części obrabiane CNC
## Często zadawane pytania

#### Jakie jest MOQ dla części motoryzacyjnych aftermarket z Chin?
MOQ różni się w zależności od typu części i dostawcy. Standardowe materiały eksploatacyjne (klocki hamulcowe, filtry) wymagają zazwyczaj 500-1,000 kompletów na SKU. Części obrabiane CNC (wahacze, zwrotnice) zaczynają się od 100-500 sztuk. Dla kontenerów mieszanych SKU konsolidujemy wiele numerów części od różnych dostawców w jednej wysyłce — dzięki czemu indywidualne MOQ są bardziej elastyczne niż przy zamówieniach u jednego dostawcy.

#### Jak długo trwa dostawa z Chin?
Standardowy czas realizacji wynosi30-45 dni na produkcję + 25-40 dni frachtu morskiego w zależności od kierunku. Łącznie od PO do dostawy: 8-12 tygodni. Dla wysokowolumenowych powtarzalnych SKU utrzymujemy zapasy bezpieczeństwa, aby wysyłać w ciągu 2 tygodni od potwierdzenia zamówienia. Zawsze zalecamy małe zamówienie próbne (500 kompletów) przed zobowiązaniem do pełnych kontenerów.

#### Czy chińskie klocki hamulcowe aftermarket są bezpieczne i niezawodne?
Tak — gdy pochodzą z certyfikowanych fabryk. Chińscy producenci klocków hamulcowych dostarczają globalne marki na mocy umów OEM. Kluczem jest zakup od fabryk z certyfikatem ECE R90 (dla UE) i badaniami według SAE J661/J866 (dla USA). Wymagamy raportów z badań współczynnika tarcia, danych o tempie zużycia i badań wytrzymałości na ścinanie każdej partii klocków przed wysyłką. Unikajcie niecertyfikowanych dostawców oferujących podejrzanie niskie ceny.

#### Jakich certyfikatów potrzebuję do importu części samochodowych do UE?
UE wymaga homologacji typu ECE R dla części krytycznych dla bezpieczeństwa: ECE R90 dla hamulców, ECE R98/R112 dla oświetlenia, ECE R16 dla pasów bezpieczeństwa, ECE R46 dla luster. Części bez certyfikatu mogą zostać zatrzymane na cło. Dla części niezagrażających bezpieczeństwu (filtry, wystrój nadwozia, komponenty gumowe) nie jest wymagany konkretny certyfikat, ale oznakowanie CE może dotyczyć komponentów elektronicznych. PLS zaopatruje się w części krytyczne dla bezpieczeństwa wyłącznie w fabrykach z certyfikatem ECE.

#### Jak radzą Państwo sobie z wysokimi cłami USA na chińskie części samochodowe?
Cła USA na chińskie części samochodowe kumulują się obecnie do około 35-65% (MFN + Sekcja 301 + Sekcja 232 + Sekcja 122). Mimo to chińskie części aftermarket pozostają konkurencyjne kosztowo, ponieważ bazowa cena FOB jest o 40-70% niższa od amerykańskich/europejskich alternatyw krajowych. Nabywcy liczą pełny koszt zakupu (landed cost) (FOB + fracht + cło + odprawa) i wciąż znajdują zdrowe marże — szczególnie na wysokoczęstotliwościowych materiałach eksploatacyjnych. Pomagamy ustrukturyzować klasyfikację kodu HS i przetworzenie o wartości dodanej, aby optymalizować w zgodzie z prawem.

#### Czy można dostarczyć części dla konkretnych marek pojazdów (Toyota, BMW, Ford)?
Tak. Chiński ekosystem aftermarket pokrywa praktycznie każdą globalną platformę pojazdu. Dostawcy produkują części dopasowane do specyfikacji OEM — to samo dopasowanie, te same materiały, te same osiągi. Oznaczamy części jako “Zamiennik dla [marka/model]” z numerami zamiennymi, nigdy deklaracji oryginalnego OEM. To standardowa praktyka branżowa, w pełni legalna na wszystkich głównych rynkach.

#### Jak zapewniacie jakość części przed wysyłką?
Nasz protokół jakości obejmuje: kontrolę materiału wejściowego (weryfikacja gatunku stali spektrometrem), inspekcję w trakcie procesu (kontrola wymiarowa przy każdej operacji CNC), kontrolę końcową linii (100% wymiarowa + wizualna dla części CNC; próbkowanie AQL dla standardowych materiałów eksploatacyjnych) oraz audyt przed wysyłką (dokumentacja zdjęciowa, kontrola pakowania, nadzór załadunku kontenera). Dla części krytycznych dla bezpieczeństwa angażujemy laboratoria strony trzeciej (SGS/TUV) do niezależnych badań.

#### Jakie warunki płatności są standardem przy zamówieniach aftermarket?
Standardem branżowym jest30% zadatku po potwierdzeniu zamówienia, 70% salda przed wysyłką. Przy pierwszych zamówieniach niektórzy dostawcy żądają 40/60 lub pełnej przedpłaty. Oferujemy elastyczne warunki dla stałych klientów i możemy zorganizować L/C (akredytywę) dla większych zamówień powyżej $50,000. Wszystkie płatności są identyfikowalne, z pełnymi fakturami proforma pokazującymi pozycjonowane rozbicie kosztów.

## Zapytanie ofertowe — części motoryzacyjne aftermarket
Prześlij nam numery części, zamienniki OE lub listę zastosowań pojazdowych. W ciągu 24 godzin odpowiemy cenami, MOQ, czasem realizacji i statusem certyfikacji dla każdej pozycji. [Skontaktuj się z nami ](https://www.sinbo-machining.com/pl/contact/)
