# Łożyska i komponenty wałów z Chin | Ball, Roller | PLS

> Łożyska i komponenty wałów z Chin. 806,000 ton eksportu rocznie. Łożyska kulkowe, stożkowe, wahliwe, igłowe od $0.10/szt. Jakość weryfikowana maszyną CMM.

https://www.sinbo-machining.com/pl/sourcing/bearings-shafts/

---

## Na tej stronie

- Specyfikacja zakupowa w skrócie
- Dlaczego warto kupować łożyska i wały w Chinach
  - Dominacja produkcyjna
  - Przewaga cenowa
  - Skok jakościowy
- Klastry produkcyjne łożysk w Chinach
- Asortyment: łożyska i komponenty wałów
  - Komponenty wałów i akcesoria
- Normy jakości: klasy precyzji i stal łożyskowa
  - ⚠ Stal łożyskowa: GCr15 = 52100 = SUJ2 = 100Cr6
- Problem podróbek łożysk — i jak ich unikać
  - Kontrola wizualna
  - Test wagi i dźwięku
  - Weryfikacja twardości i materiału
  - Weryfikacja antypodróbowa
- Logistyka: kody HS, pakowanie i wysyłka
  - 📦 Wymagania pakowania
- Nawigacja po cłach i barierach handlowych
- Dlaczego warto kupować łożyska przez PLS Precision
  - 🔍 Weryfikacja precyzji CMM
  - 🔧 Obróbka wałów na zamówienie
  - 📈 Badania powierzchni i materiału
  - 🏆 System jakości IATF 16949
  - Co zaopatrujemy
- Często zadawane pytania
- Zapytanie ofertowe — łożyska i komponenty wałów

# Łożyska i komponenty wałów — zakupy w Chinach
Chiny produkują 40% łożysk świata — ponad 337 miliardów sztuk rocznie — a średnia cena eksportowa to zaledwie $0.53/kg, ułamek cen SKF czy NSK. PLS Precision zaopatruje łożyska i niestandardowe komponenty wałów z najlepszych chińskich klastrów produkcyjnych, z precyzją weryfikowaną CMM i systemami jakości IATF 16949.
## Specyfikacja zakupowa w skrócie

|  Pozycja |  Wartość
|  Zakres produktów |  Kulkowe zwykłe; Walcowe stożkowe; Walcowe wahliwe; Igłowe
|  Typowe zastosowania |  Silniki, AGD, maszyny ogólnego przeznaczenia; Piasty samochodowe, sprzęt ciężki; Górnictwo, huty stali, papiernie
|  Zakres cen FOB |  $0.10 – $350 / szt.
|  Typowy czas realizacji |  4-8 tygodnie
|  Główne regiony dostaw |  Wafangdian; Luoyang; Delta Rzeki Jangcy; Wschodni Zhejiang; Liaocheng

## Dlaczego warto kupować łożyska i wały w Chinach
Globalny rynek łożysk wyceniono na 132.55 mld USD w 2024 r.i ma osiągnąć329.4 mld USD do 2034 r., rosnąc w tempie 9.53% CAGR (Precedence Research). Azja i Pacyfik mają 41% udziału w rynku ($54.35 mld), przy czym same Chiny odpowiadają za około 31% globalnego zużycia łożysk.
### Dominacja produkcyjna
Chiński przemysł łożysk wygenerował 231.5 mld RMB (32 mld USD) przychodów w 2024 r., produkując 337 miliardów sztuk (+17.3% r/r). Wolumen eksportu osiągnął 806,239 ton w 2024 r., a styczeń-maj 2025 był już wyższy o 10.1% rok do roku (China Bearing Industry Association).
### Przewaga cenowa
Chiński eksport łożysk średnio $0.53/kg — w porównaniu z cenami importu $2.12/kg (4x wyżej). Łożysko kulkowe zwykłe 6205 kosztuje $0.50-2.00 od chińskich marek wobec $5-15 od SKF/NSK — luka cenowa 3-10x dla klas standardowych.
### Skok jakościowy
Jakość chińskiej stali łożyskowej (GCr15/52100) dramatycznie się poprawiła. Krajowe łożyska wysokogatunkowe osiągają dziś klasę precyzji P4 (ABEC 7) i konkurują z NSK i JTEKT w zastosowaniach motoryzacyjnych i energetyce wiatrowej. Osiem globalnych gigantów (SKF, Schaeffler, NSK, JTEKT, NTN, NMB, NACHI, TIMKEN) wciąż kontroluje 60-70% rynku wysokiej klasy. Ale dla zastosowań standardowych i średniej półki — ogólny przemysł, motoryzacyjny aftermarket, maszyny rolnicze — chińskie łożyska oferują nie do pobicia wartość.
## Klastry produkcyjne łożysk w Chinach
Chiński przemysł łożysk koncentruje się w pięciu głównych klastrach przemysłowych, każdy o wyraźnych specjalizacjach:
|  Klaster |  Lokalizacja |  Branże specjalne |  Kluczowi gracze
|  Wafangdian |  Dalian, Liaoning |  Łożyska wielkie/wielkogabarytowe, energetyka wiatrowa, kolej, górnictwo |  ZWZ Group (zał. 1938, najstarsza w Chinach)
|  Luoyang |  Henan |  Łożyska średnie/duże precyzyjne, główne wały turbin wiatrowych, motoryzacja |  LYC Bearing (globalny lider energetyki wiatrowej)
|  Delta Rzeki Jangcy |  Jiangsu (Wuxi/Changzhou) |  Łożyska małe/średnie, duże wolumeny |  Wielu dostawców OEM
|  Wschodni Zhejiang |  Zhejiang (Ningbo/Cixi) |  Łożyska miniaturowe/mikro, łożyska motoryzacyjne |  C&U Group (nr 1 udziału w rynku krajowym ~10.4%)
|  Liaocheng |  Shandong (Linqu) |  Koszyki łożysk, kulki stalowe, ogólnego przeznaczenia |  Specjaliści od koszyków i komponentów
Największych 6 chińskich producentów łożysk wg przychodów: C&U Group (moce ponad 20 mld szt./rok), Wanxiang Qianchao (nr 2, ~4% udziału), ZWZ, LYC, HRB (Harbin) oraz TMB (Tianma). Razem dominują krajowe łańcuchy dostaw motoryzacji, przemysłu i energetyki wiatrowej.
## Asortyment: łożyska i komponenty wałów
Chiny produkują każdy główny typ łożysk, od miniaturowych łożysk kulkowych za $0.10 po wielkie łożyska walcowe wahliwe za $350. Poniżej typowy asortyment z rzeczywistymi cenami FOB z Made-in-China.com (2025-2026):
|  Typ łożyska |  Typowe zastosowania |  Cena FOB (USD)
|  Kulkowe zwykłe |  Silniki, AGD, maszyny ogólnego przeznaczenia |  $0.10 – $15/szt. (6203: $0.10-0.70; 6214: $2.70-2.80)
|  Walcowe stożkowe |  Piasty samochodowe, sprzęt ciężki |  $0.10 – $86/szt. (30321: $73.80-86.20)
|  Walcowe wahliwe |  Górnictwo, huty stali, papiernie |  $1 – $350/szt.
|  Igłowe |  Skrzynie biegów, ciasne przestrzenie |  $0.50 – $10/szt.
|  Kulkowe skośne |  Wrzeciona obrabiarek, wysokie obroty |  $1 – $12/szt.
|  Liniowe |  Obrabiarki CNC, automatyka |  $8 – $34/szt.
|  Konsolowe (obudowane) |  Przenośniki, maszyny rolnicze |  $0.74 – $8.50/szt.
|  Łożysko piasty koła |  Motoryzacja |  $1 – $10/szt.

### Komponenty wałów i akcesoria
Wały precyzyjne i wrzeciona Tuleje i adaptery łożysk Obudowy łożysk i ich wersje konsolowe Płyty kołnierzowe i przekładki Łożyska podporowe śrub kulowych Wały stopniowane i wielostopniowe Pierścienie oporowe i nakrętki ryglujące Łożyska niestandardowe na zamówienie
## Normy jakości: klasy precyzji i stal łożyskowa
Jakość łożyska definiują dwa czynniki: klasa precyzji (tolerancja wymiarowa) oraz jakość materiału (czystość stali). Zrozumienie obu jest kluczowe dla zakupu właściwej klasy we właściwej cenie.
|  Chiny (GB/T 307) |  ISO |  ABEC |  Zastosowanie
|  Class 0 (Normal) |  P0 |  ABEC 1 |  Silniki ogólne, przekładnie — najpowszechniejsze, najtańsze
|  Class 6 |  P6 |  ABEC 3 |  Maszyny przemysłowe, pompy, sprężarki
|  Class 5 |  P5 |  ABEC 5 |  Wrzeciona obrabiarek, silniki wysokobrotowe
|  Class 4 |  P4 |  ABEC 7 |  Obrabiarki precyzyjne, wrzeciona wysokoobrotowe
|  Class 2 |  P2 |  ABEC 9 |  Lotnictwo, przyrządy pomiarowe

### ⚠ Stal łożyskowa: GCr15 = 52100 = SUJ2 = 100Cr6
Wszystkie cztery oznaczenia odnoszą się do tej samej wysokowęglowej stali chromowej do łożysk: C 0.95-1.05%, Cr 1.40-1.65%. Po hartowaniu osiąga twardość HRC 58-62 z doskonałą odpornością na zmęczenie kontaktowe. Chińska norma GB/T 18254 reguluje tę stal. Kluczowym wyróżnikiem między tanimi a jakościowymi łożyskami jest czystość stali — konkretnie zawartość wtrąceń niemetalicznych. Premium stal łożyskowa stosuje odgazowanie próżniowe lub przetapianie elektrożużlowe, aby zminimalizować wtrącenia, co bezpośrednio wydłuża trwałość zmęczeniową.
## Problem podróbek łożysk — i jak ich unikać
Podróbki łożysk to jedno z najniebezpieczniejszych zjawisk w zakupach przemysłowych. Fałszywe łożyska używają gorszej stali, pomijają obróbkę cieplną i mogą zawieść katastrofalnie — powodując przestoje sprzętu, straty produkcyjne lub wypadki. SKF, NSK i TIMKEN uruchomiły wszystkie aplikacje i programy antypodróbkowe. 1
### Kontrola wizualna
Oryginalne łożyska mają głębokie, wyraźne wytłoczenia stalowe. Podróbki pokazują oznaczenia płytkie, rozmyte lub nadrukowane laserem. Jakość druku opakowania też zdradza — podróbki używają niskorozdzielczych logo i literówek. 2
### Test wagi i dźwięku
Podróbki łożysk są lżejsze (mniej stali, cieńsze bieżnie). Zakręć łożyskiem ręcznie — oryginały obracają się płynnie i cicho; podróbki wydają dźwięk szlifowania lub wibrują z powodu złego wykończenia bieżni. 3
### Weryfikacja twardości i materiału
Bieżnie oryginalnych łożysk mierzą HRC 58-62. Podróbki ze zwykłej stali węglowej mogą mierzyć tylko HRC 40-45. Prosty przenośny twardościomierz wychwyci to na miejscu. 4
### Weryfikacja antypodróbowa
Główne marki oferują dziś aplikacje weryfikacyjne: WBA Bearing Authenticator, NSK Verify, SKF Authenticity Checker. PLS zaopatruje się wyłącznie w zweryfikowanych fabrykach lub autoryzowanych dystrybutorach i dostarcza pełną dokumentację identyfikowalności z każdym zamówieniem.
## Logistyka: kody HS, pakowanie i wysyłka
Łożyska klasyfikowane są pod kodem HS 8482, z podkodami dla każdego typu łożysk. Właściwe pakowanie ma kluczowe znaczenie — łożyska to komponenty precyzyjne podatne na rdzę, uderzenia i zanieczyszczenie magnetyczne.
|  Kod HS |  Opis |  Zwrot podatku eksportowego
|  8482.10 |  Łożyska kulkowe |  13%
|  8482.20 |  Łożyska walcowe stożkowe |  13%
|  8482.30 |  Łożyska walcowe wahliwe |  13%
|  8482.40 |  Łożyska igłowe |  13%
|  8482.50 |  Pozostałe łożyska walcowe |  13%
|  8482.80 |  Pozostałe łożyska i łożyska kombinowane |  15%

### 📦 Wymagania pakowania
- Antykorozyjnie: papier VCI lub powłoka oleju antykorozyjnego na każdym łożysku
- Opakowanie wewnętrzne: osobna torba PE; łożyska precyzyjne (P4+) wymagają uszczelki próżniowej
- Opakowanie zewnętrzne: kartony na paletach drewnianych; duże łożyska w skrzyniach drewnianych (fumigowane ISPM 15)
- Etykietowanie: numer łożyska, ilość, waga netto/brutto, kod HS, pochodzenie
- Specjalnie: łożyska P4+ potrzebują opakowania wstrząsoodpornego i antymagnetycznego

## Nawigacja po cłach i barierach handlowych
Cła na łożyska różnią się znacząco między rynkami. USA nakładają warstwowe cła, które pchają stawkę łączną do około 40%+, podczas gdy ASEAN korzysta z ceł bliskich zeru w ramach RCEP.
|  Rynek |  Łączne cło |  Szczegóły
|  Stany Zjednoczone |  ~39–43% |  MFN 4-8% + Sekcja 301 (+25%) + Sekcja 122 (+10%). Stawki łączne czynią rynek amerykańskim wymagającym, ale wciąż wykonalnym dla łożysk specjalistycznych/precyzyjnych.
|  Unia Europejska |  ~4–10% |  Standardowe cła MFN; podatek węglowy CBAM może objąć od 2026 r. energochłonną stal łożyskową. Brak antydumpingu na ogólne łożyska.
|  EAEU (Rosja) |  31.3–41.5% antydumpingowe |  Cło antydumpingowe na chińskie kolejowe łożyska walcowe stożkowe (od 2018 r., utrzymane po przeglądzie 2023). Nowy przegląd wszczęty w lipcu 2026 r. dla wszystkich łożysk tocznych (HS 8482.10).
|  ASEAN (RCEP) |  0% |  Większość kategorii łożysk korzysta z zerowego cła w ramach FTA ASEAN-Chiny i RCEP. Kluczowy rynek wzrostu.
|  Indie |  ~7.5–10% + GST |  Standardowe cło importowe; rosnący popyt przemysłowy z ekspansji motoryzacji i produkcji.

## Dlaczego warto kupować łożyska przez PLS Precision
PLS Precision to międzynarodowa spółka zależnaSinbo Precision Manufacturing Group — fabryka CNC o powierzchni 34,000 m² w Dongguan z 518 maszynami i 632 pracownikami. Nasza usługa zakupu łożysk i wałów wykracza poza handel:
### 🔍 Weryfikacja precyzji CMM
Nasza CMM (maszyna pomiarowa współrzędnościowa) z oprogramowaniem do pomiaru łożysk weryfikuje średnicę wewnętrzną/zewnętrzną, okrągłość, walcowość i geometrię bieżni z dokładnością do mikronów. Potwierdzamy klasę precyzji przed każdą wysyłką.
### 🔧 Obróbka wałów na zamówienie
Adaptery łożysk, tuleje stożkowe, obudowy łożysk, wały stopniowane, płyty kołnierzowe, podpory śrub kulowych — wszystko obrabiane we własnym warsztacie CNC. Jeden dostawca dla łożysk ORAZ wałów, na których się montują.
### 📈 Badania powierzchni i materiału
Pomiar chropowatości powierzchni (Ra 0.4-0.8 μm dla gniazd łożysk), badanie twardości (weryfikacja HRC) i analiza spektrometryczna dla potwierdzenia gatunku stali. Każda partia udokumentowana.
### 🏆 System jakości IATF 16949
Zarządzanie jakością klasy motoryzacyjnej zastosowane do zakupów łożysk. Sterowanie procesem SPC, dostępna dokumentacja PPAP, pełna identyfikowalność od huty stali do wysyłki.
### Co zaopatrujemy
Łożyska kulkowe zwykłe Łożyska walcowe stożkowe Łożyska walcowe wahliwe Łożyska kulkowe skośne Łożyska liniowe i prowadnice Łożyska konsolowe i obudowy Wały i adaptery na zamówienie Łożyska niestandardowe
## Często zadawane pytania

#### Jakie jest MOQ przy zamawianiu łożysk z Chin?
Standardowe łożyska katalogowe (6205, 6206 itd.) można zamawiać w ilościach już od 100-500 sztuk. Dla łożysk niestandardowych MOQ wynosi zazwyczaj 500-2,000 sztuk w zależności od rozmiaru i klasy precyzji. Konsolidujemy zamówienia wielu typów łożysk, aby efektywnie wypełniać kontenery — mieszany kontener 20ft może pomieścić 10-15 ton różnorodnych łożysk.

#### Jak chińskie łożyska wypadają w porównaniu z SKF, NSK lub TIMKEN?
Dlaklasie precyzji standardowej P0/P6 (zastosowania przemysłowe ogólne) chińskie łożyska od czołowych producentów (C&U, ZWZ, LYC) oferują porównywalne osiągi za 1/3 do 1/10 ceny marek międzynarodowych. Dla zastosowań wysokoprecyzyjnych P4/P2 (wrzeciona obrabiarek, lotnictwo) marki międzynarodowe wciąż przewodzą w powtarzalności i trwałości zmęczeniowej. Luka się zmniejsza — chińskie łożyska skośne P4 obsługują dziś krajowych OEM obrabiarek i konkurują cenowo na poziomie 1/5 odpowiedników NSK.

#### Jak zweryfikować, że łożyska są oryginalne, a nie podróbkami?
Stosujcie podejście wielowarstwowe: (1) Sprawdźcie jakość opakowania — oryginalne łożyska mają wyraźny druk i właściwe opakowanie antykorozyjne. (2) Zweryfikujcie oznaczenia — autentyczne wytłoczenia są głębokie, nie nadrukowane powierzchniowo. (3) Test obrotu — oryginalne łożyska obracają się płynnie i cicho. (4) Kontrola wagi — podróbki bywają lżejsze przez mniej materiału. (5) Użyjcie aplikacji weryfikacyjnych marek (WBA Bearing Authenticator, NSK Verify, SKF Authenticity). (6) Test rozsądku cenowego — jeśli cena daleko odbiega od rynkowej, to niemal na pewno podróbka.

#### Jaki gatunek stali łożyskowej należy określić?
Globalnym standardem stali łożyskowej jest GCr15 (Chiny) / 52100 (ASTM) / SUJ2 (JIS) / 100Cr6 (DIN) — wszystkie to równoważne wysokowęglowe stale chromowe z C 0.95-1.05% i Cr 1.40-1.65%. Po hartowaniu osiąga HRC 58-62. Do zastosowań krytycznych określcie stal odgazowaną próżniowo (VD)lubprzetapianą elektrożużlowo (ESR), aby zminimalizować wtrącenia niemetaliczne, co bezpośrednio wydłuża trwałość zmęczeniową. Zawsze żądajcie świadectwa materiałowego z analizą składu chemicznego.

#### Jakiej klasy precyzji potrzebuję do mojego zastosowania?
P0 (ABEC 1) wystarcza do ogólnych zastosowań przemysłowych (silniki, pompy, przekładnie) — to najpowszechniejsza i najtańsza klasa. P6 (ABEC 3) dla maszyn wymagających lepszej kontroli drgań. P5 (ABEC 5) dla wrzecion obrabiarek i silników wysokobrotowych. P4 (ABEC 7) dla precyzyjnych wrzecion CNC i zastosowań wysokoobrotowych. Pomagamy dobrać właściwą klasę precyzji do wymagań zastosowania — przewymiarowanie precyzji marnuje pieniądze.

#### Czy obrabiacie niestandardowe wały i obudowy łożysk?
Tak — to jeden z naszych głównych wyróżników. Własna fabryka CNC Sinbo obrabia wały precyzyjne, adaptery łożysk, tuleje stożkowe, obudowy konsolowe, płyty kołnierzowe i łożyska podporowe śrub kulowych. Osiągamy chropowatość powierzchni Ra 0.4-0.8 μm na gniazdach łożysk i weryfikujemy okrągłość/walcowość na CMM. Połączenie zakupu łożysk z obróbką wałów na zamówienie u jednego dostawcy eliminuje problemy dopasowania i obniża całkowity koszt zakupu.

#### Jak radzicie sobie z cłami antydumpingowymi na chińskie łożyska?
Ekspozycja antydumpingowa różni się między rynkami. EAEU (Rosja) nakłada 31.3-41.5% antydumpingu na chińskie kolejowe łożyska walcowe stożkowe, z nowym przeglądem wszczętym w lipcu 2026 r. obejmującym wszystkie łożyska toczne. USA nakładają około 39-43% ceł łącznych (MFN + Sekcja 301 + Sekcja 122). ASEAN i większość rynków wschodzących utrzymują cła zerowe lub niskie. Pomagamy strukturyzować zamówienia z właściwą klasyfikacją kodu HS i dokumentacją, aby minimalizować ekspozycję w pełnej zgodności z prawem.

#### Jaki jest czas realizacji zamówień łożysk z Chin?
Dlałożyska katalogowe standardowe z magazynu: 1-2 tygodnie produkcji/pakowania + 3-6 tygodni wysyłki = 4-8 tygodniłącznie. Dlałożyska niestandardowe: 3-4 tygodnie produkcji + 1-2 tygodnie obróbki cieplnej + 1 tydzień pakowania + wysyłka = 8-12 weeks. Dla wałów i obudów na zamówienie (obrabiane CNC): 2-4 tygodnie produkcji + wysyłka. Zalecamy najpierw zamówienie partii próbnej do weryfikacji jakości przed zobowiązaniem do pełnych ilości produkcyjnych.

## Zapytanie ofertowe — łożyska i komponenty wałów
Prześlij nam numery łożysk, specyfikacje lub rysunki. W ciągu 24 godzin odpowiemy cenami, dostępnością, opcjami klasy precyzji i czasem realizacji. [Skontaktuj się z nami ](https://www.sinbo-machining.com/pl/contact/)
