# Obrabiarki CNC z Chin | VMC, tokarki, 5-osiowe | PLS

> Obrabiarki CNC, centra obróbcze, tokarki, VMC i maszyny pięcioosiowe z Chin. HS 8457-8466, ceny FOB, weryfikacja CE/ISO 230 przez zawodowych użytkowników.

https://www.sinbo-machining.com/pl/sourcing/cnc-machines/

---

## Na tej stronie

- Specyfikacja zakupowa w skrócie
- Dlaczego warto kupować obrabiarki CNC w Chinach
  - Zakupy użytkownika zawodowego
  - 50% europejskiej ceny importowej
  - Pełne pokrycie HS 8456–8466
- Klastry produkcyjne obrabiarek CNC w Chinach
- Zakres produktów: co pozyskujemy
- Kluczowe specyfikacje, normy i wskaźniki osiągów
- Cennik: przedziały FOB i czynniki kosztowe
- Logistyka, kody HS i zgodność handlowa
  - ⚠ Uwagi o zgodności handlowej
- Dlaczego warto kupować obrabiarki CNC przez PLS Precision
  - 🔨 Maszyny walidowane przez użytkownika
  - 🔍 Weryfikacja ISO 230 i CE
  - 🧱 Dopasowane oprzyrządowanie i narzędzia
  - 📍 Pokrycie 4 klastrów
- Perspektywy branży: trendy i ryzyka 2026–2028
- Często zadawane pytania
- Zapytanie ofertowe — obrabiarki CNC z Chin

# Obrabiarki CNC i centra obróbcze — zakupy w Chinach
Chiny zostały w 2025 r. największym na świecie eksporterem obrabiarek przemysłowych, zdobywając 21.6% globalnej wartości eksportu i po raz pierwszy wyprzedzając Niemcy. Jednak ten sam nabywca, który zamawia rocznie 50,000 płytek skrawających, potrzebuje też VMC, centrum toczenia lub pięcioosiowej bramy, aby faktycznie wytwarzać części — i właśnie na przepaści między błyszczącą ofertą z Alibaba a maszyną trzymającą tolerancję na hali produkcyjnej pracują codziennie 518 maszyn CNC Sinbo i 47-osobowy zespół kontroli jakości. PLS Precision to spółka handlowa grupy Sinbo: jesteśmy najpierw nabywcą obróbki CNC i partnerem oprzyrządowania, a dopiero potem agentem zakupu obrabiarek.
## Specyfikacja zakupowa w skrócie

|  Pozycja |  Wartość
|  Zakres produktów |  Mini tokarka CNC; Tokarka CNC z pochyłym łożem; Średnia tokarka z pochyłym łożem z napędzanym narzędziem; Tokarka CNC precyzyjna (klasa Yuansee)
|  Typowa specyfikacja |  CK6130 / CK6136, prześwit 360 mm, wieża 8-stanowiskowa; SGL46, prześwit 460 mm, wieża mocy 12-stanowiskowa, opcja osi Y; Oś Y, wrzeciono pomocnicze, 8000 rpm
|  Zakres cen FOB |  $1,200 – $428,000 / zestaw
|  Typowy czas realizacji |  4–6 miesięcy
|  Kluczowe normy |  ISO 230-1; ISO 230-2; ISO 230-3 / -4
|  Główne regiony dostaw |  Shenyang i Dalian; Delta Rzeki Perłowej; Delta Rzeki Jangcy; Centralne i północne; Shandong

## Dlaczego warto kupować obrabiarki CNC w Chinach
Chiny zostały w 2025 r. największym eksporterem obrabiarek przemysłowych z 21.6% udziałem w rynku globalnym — po raz pierwszy wyprzedzając Niemcy (16.7%) i Japonię (14.2%) — według niemieckiego stowarzyszenia producentów obrabiarek (VDW). Łączny eksport obrabiarek osiągnął 9.68 mld USD w 2025 r. (+17.9% r/r), a średnia jednostkowa cena eksportowa wzrosła o około 40%, gdy mix przesunął się od tanich piłarki ku centrom obróbcym CNC, pięcioosiowym bramom i kombinatom toczenia-frezowania.
### Zakupy użytkownika zawodowego
PLS jest wyjątkowa wśród firm handlowych: Sinbo prowadzi 518 maszyn CNC (Makino, Mazak, Tsugami, DMG, SODICK) w realnej produkcji każdego dnia. Oceniamy obrabiarki jako nabywca, który musi trzymać tolerancję ±0.005 mm w lotnictwie i motoryzacji IATF 16949 — a nie jako papierowy odsprzedawca.
### 50% europejskiej ceny importowej
Średnia cena eksportowa chińskiego pionowego centrum obróbczego w 2025 r. wynosiła około 37,000 USD wobec 83,000 USD za importowany odpowiednik — mniej więcej 45% ceny katalogowej UE/Japonii dla tej samej przestrzeni roboczej, przy porównywalnej powtarzalności dla 80% prac ogólnego przeznaczenia.
### Pełne pokrycie HS 8456–8466
Wszystkie główne kategorie obrabiarek: centra obróbcze (HS 8457.10), tokarki CNC (HS 8458.11 / 8458.91), frezarki/wiertarki CNC (HS 8459.61 / 8459.70), szlifierki CNC (HS 8460.23), EDM i laser (HS 8456), plus części i akcesoria (HS 8466.93 / 8466.94). Kluczowi nabywcy końcowi: motoryzacja Tier-1/Tier-2 (bloki silników, kuwety baterii, obudowy silników), konstrukcje lotnicze, warsztaty form i matryc, warsztaty zleceniowe, obróbka wyrobów medycznych, obronność i energetyka. Chiny mają dziś 59.5% udziału krajowego w rynku pięcioosiowych centrów obróbczych (wobec 6% w 2015 r.), a na samej CCMT2026 pokazano 441 wyeksportowanych maszyn pięcioosiowych.
## Klastry produkcyjne obrabiarek CNC w Chinach
Chiński przemysł obrabiarek jest geograficznie skoncentrowany w pięciu klastrach regionalnych, każdy z wyraźną specjalizacją i półką cenową:
|  Klaster |  Prowincja |  Branże specjalne |  Przedstawiciele branży
|  Shenyang i Dalian |  Liaoning |  Tokarki ciężkie, poziome wytaczarko-frezarki, pięcioosiowe bramy, wielkie centra toczenia, maszyny do obrobienia kół zębatych |  Shenyang Machine Tool (SMTCL), Dalian Machine Tool, Dalian Kede Numerical Control (5-osiowe, ±0.001 mm), Dalian Guangyang
|  Delta Rzeki Perłowej |  Guangdong |  Tokarki pośrednie z pochyłym łożem, małe VMC, grawery, ostrzałki narzędziowe, kombipaty toczenie-frezowanie na eksport |  Dongguan Lizhun, Dongguan Yuansee, Dongguan Glorymaq, Dongguan Ansheng, Shenzhen Shuntong, Hanming Shige, Gooda (Dongguan)
|  Delta Rzeki Jangcy |  Jiangsu / Zhejiang / Szanghaj |  EDM drutowy, EDM zanurzeniowy, EDM wiertniczy, szlifierki precyzyjne, ostrzałki, VMC średnie/wyższej klasy, tokarki Swiss-type |  Jiangsu Dongqing, Jiangsu Best CNC-Machinery, Zhejiang Hangji, Nantong, Suzhou Han’s Laser, Shanghai Tooling
|  Centralne i północne |  Anhui / Hubei / Yunnan / Shaanxi |  Narzędziownia do pras krawędziowych, cięcie laserowe, frezowanie kół zębatych, tokarki ciężkie, precyzja klasy wojskowej, szlifierki optyczne |  Ma’anshan Jizhong, Ma’anshan Zhuonaiwei, Wuhan Huazhong Numerical Control (HNC), Yunnan CY Group, Baoji Machine Tool
|  Shandong |  Shandong |  Wiertarki słupowe, gwinciarki, małe VMC, lasery tnące, CNC do drewna |  Jinan Bodor (cięcie laserowe), Shandong Lingwei, Tengzhou Tri-Union
Uwaga: Sama prowincja Liaoning wyeksportowała 15,579 obrabiarek do metali w pierwszych siedmiu miesiącach ostatniego okresu sprawozdawczego (+43.3% r/r) o wartości 85.93 mln USD, przy średniej cenie jednostkowej 5,516 USD — najwyższej spośród 13 głównych eksportowych prowincji Chin. Delta Rzeki Perłowej i Jiangsu dominują eksport tokarek małych i średnich oraz EDM, podczas gdy Liaoning i Yunnan trzymają niszę toczenia wysokiej klasy i bram.
## Zakres produktów: co pozyskujemy
PLS zaopatruje pełny stos obrabiarek CNC — od kompaktowych tokarek z pochyłym łożem dla warsztatów zleceniowych po pięcioosiowe bramy dla konstrukcji lotniczych, plus dopasowaną automatykę, oprzyrządowanie i pakiety uchwytów narzędzi:
#### Centra toczenia (HS 8458)
- Tokarka CNC z płaskim łożem (seria CK6130 – CK6180)
- Tokarka CNC z pochyłym łożem (klasa SGL46 / CK46 / SYIL)
- Centrum toczenia z napędzanym narzędziem osi Y
- Centrum toczenia z wrzecionem pomocniczym / podwójnym
- Tokarka Swiss-type (5-osiowa przesuwna głowica)
- Tokarka pozioma ciężka (prześwit ≥ 800 mm)
- Pionowa tokarka CNC (VTL)

#### Centra obróbcze (HS 8457)
- 3-osiowe pionowe centrum obróbcze (VMC)
- VMC 3+2 osie ze stołem trunnion
- Poziome centrum obróbcze (HMC)
- 5-osiowe jednoczesne (brama / trunnion / obrotowa głowica)
- Centrum obróbcze bramowe (wielkoformatowe)
- Centrum wiercenio-gwinciarskie (szybkie aluminium)
- Kombinat toczenia i frezowania (mill-turn)

#### EDM i laser (HS 8456)
- EDM drutowy (drut molibdenowy / mosiężny)
- EDM zanurzeniowy / stemplowy (oś Z)
- Wiercenie EDM małych otworów (0.3–3.0 mm)
- Cięcie laserem światłowodowym (1–20 kW)
- Laser CO₂ (niemetale)
- Stół do cięcia plazmowego
- Cięcie waterjet

#### Szlifowanie i wykańczanie (HS 8460)
- Szlifierka do płaszczyzn (stół wahliwy)
- Szlifierka do walców (HS 8460.23 NC)
- Szlifierka bezcentrowa
- Szlifierka wewnętrzna / do otworów
- Ostrzałka narzędzi i frezów
- Wykonywarka taśmowa / tarczowa
- Superwykańczanie / honowanie

#### Wiercenie, gwintowanie i piły (HS 8459 / 8461)
- Centrum wiercenio-gwinciarskie CNC
- Wiertarka promieniowa
- Wielowrzecionowa wiertarka do otworów głębokich
- Piła taśmowa / kołowa CNC
- Frezowanie kół zębatych / dłutowanie (HS 8461.40)
- Walcowanie / wirowanie gwintów
- Przeciągarka

#### Uchwyty narzędzi i automatyka (HS 8466)
- Uchwyty narzędzi BT / CT / HSK / CAT
- Tuleje zaciskowe ER, hydrauliczne, skurczowe (shrink-fit)
- Modułowe systemy narzędziowe (Capto C6 / C8)
- Stoły obrotowe indeksowane (4. / 5. oś)
- Wymienniki palet, ładowarki bramowe
- Przenośniki wiórów, układy chłodziwa
- Sondy CNC i pomiar długości narzędzi
Typowe konfiguracje konstrukcyjne: śruby kulowe z Tajwanu lub Japonii (TBI / Hiwin / NSK), liniowe prowadnice walcowe (Hiwin / PMI), serwosilniki (Yaskawa / Fanuc / Delta) i coraz częściej krajowe sterowniki HNC, KEDE lub GSK. Dla 5-osiowych oczekujcie ±0.001 mm pozycjonowania w wersjach premium (Dalian Kede, SMTCL), ±0.003–0.005 mm w średniej półce.
## Kluczowe specyfikacje, normy i wskaźniki osiągów
Osiągi obrabiarek rządzą się kodami badań odbiorczych (ISO 230, JIS B 6336), dyrektywami bezpieczeństwa (dyrektywa maszynowa UE 2006/42/WE z EN ISO 16090, EN ISO 23125, EN 12417, EN 60204-1) oraz systemem jakości producenta (ISO 9001). Nabywcy powinni zawsze żądać rzeczywistej karty pomiarowej, a nie tylko liczb z katalogu:
|  Standardowa |  Zakres |  Co obejmuje |  Praktyczny odbiór na eksport
|  ISO 230-1 |  Dokładność geometryczna (bez obciążenia) |  Prostoliniowość osi, prostopadłość, bicie wrzeciona, równoległość |  Obowiązkowe dane pomiarowe na europejskim/azjatyckim certyfikacie odbiorczym
|  ISO 230-2 |  Pozycjonowanie i powtarzalność osi NC |  Raportuje ±A i R na każdą oś |  5–20 μm dla tokarek precyzyjnych; 3–8 μm dla VMC wyższej klasy
|  ISO 230-3 / -4 |  Luz, test kołowy czterech ćwiartek |  Niedopasowanie serw, błąd odwracania, konturowanie |  Pierwsze zawodzi na zużytych maszynach — żądajcie przykładowej karty
|  JIS B 6336 |  Badanie stabilności termicznej |  Przemieszczenie termiczne noska wrzeciona w cyklu 20±1 °C |  ≤ 10–15 μm w cyklu dla klasy precyzyjnej
|  EN ISO 16090-1/-2 |  Bezpieczeństwo centrów obróbczych |  Bezpieczeństwo 5-osiowe jednoczesne, blokada wymiany narzędzia |  Wymagane dla CE maszyn 5-osiowych
|  EN ISO 23125 |  Bezpieczeństwo tokarek |  Osłona chucka, blokada oprzyrządowania |  Wymagane dla CE tokarek CNC
|  EN 60204-1 |  Wyposażenie elektryczne maszyn |  Uziemienie ≤ 0.1 Ω, izolacja, wyłącz awaryjny, szafa IP54 |  Wymagane wg LVD 2014/35/UE
|  GB/T 19001 |  Krajowy odpowiednik ISO 9001 |  QMS fabryki, kalibracja, kontrola dostawców |  Prawie uniwersalny; sam w sobie słaby sygnał
|  EN ISO 12100 |  Ogólna ocena ryzyka maszyn |  Pełna dokumentacja techniczna wg MD 2006/42/WE |  Wymagane dla wszystkich maszyn CE
Pro tip od QC Sinbo: tolerancja części jest tak dobra, jak ostatni certyfikat badania ISO 230 danej maszyny. Zawsze żądamy karty ISO 230-2 z maszyny tej samej klasy — a nie ogólnej deklaracji „wysoka precyzja”. W sprawie dryfu termicznego poproście dostawcę o dane dryfu noska wrzeciona z 8 godzin, a nie tylko o liczby zimnego startu.
## Cennik: przedziały FOB i czynniki kosztowe
Cena FOB obrabiarki wynika z przestrzeni roboczej, marki sterowania, liczby osi, prędkości wrzeciona i pojemności magazynu narzędzi. Typowe zakresy FOB dla zamówień kontenerowych / 1–3 sztuk na podstawie bieżących ofert Made-in-China i Alibaba, Q1–Q3 2026:
|  Klasa produktu |  Typowa specyfikacja |  Przedział FOB (USD) |  Uwagi
|  Mini tokarka CNC |  CK6130 / CK6136, prześwit 360 mm, wieża 8-stanowiskowa |  $5,500–$10,000 / zestaw |  Klasa podstawowa; dobra do szkoleń i małych części
|  Tokarka CNC z pochyłym łożem |  SGL46, prześwit 460 mm, wieża mocy 12-stanowiskowa, opcja osi Y |  $18,000–$21,000 / zestaw |  Najpopularniejsza klasa średnia
|  Średnia tokarka z pochyłym łożem z napędzanym narzędziem |  Oś Y, wrzeciono pomocnicze, 8000 rpm |  $21,800–$65,800 / zestaw |  Prace mill-turn, jedno zaciośnie
|  Tokarka CNC precyzyjna (klasa Yuansee) |  Prowadnice liniowe, serwa, podwójne wrzeciono, oznakowanie CE |  $63,500–$68,500 / zestaw |  Dla motoryzacji Tier-2 / hydrauliki
|  VMC 3-osiowa (mała) |  BT40, 800×400×500 mm, ATC 24 narzędzia |  $8,000–$22,000 / zestaw |  Wiertarka-gwinciarka / koń roboczy aluminium
|  VMC 3-osiowa (średnia) |  BT40 / BT50, 1000×500×600 mm, ATC 24 narzędzia |  $22,000–$70,000 / zestaw |  Warsztat zleceniowy / Tier-2
|  Ciężkie poziome wytaczanie i frezowanie |  BT50, skok ponad 1200 mm, ATC, chłodziwo przez wrzeciono |  $198,000–$428,000 / zestaw |  Ciężkie formy / energetyka / marine
|  VMC 5-osiowa (średnia półka) |  Stół trunnion, powtarzalność ±0.005 mm, CE |  $70,000–$200,000 / zestaw |  Konstrukcje lotnicze, medyczne
|  Brama / bridge 5-osiowa |  Klasa Dalian Kede / SMTCL, ±0.001 mm |  $200,000–$1,200,000+ / zestaw |  C919, lotnictwo Tier-1
|  EDM drutowy (średnia) |  DK7732 / seria Z, opcjonalnie 4-osiowy |  $13,400–$27,000 / zestaw |  Narzędziownia, warsztat form
|  EDM zanurzeniowy |  ZNC / CNC ram, zbiornik 400×600 mm |  $5,000–$30,000 / zestaw |  Wykańczanie gniazd form
|  Ostrzałka noży / frezów |  Best CNC, seria MDD, 5-osiowa CNC |  $3,500–$35,000 / zestaw |  Serwisy ostrzenia
Czynniki cenowe do negocjacji: (1) marka sterowania — upgrade Fanuc / Siemens / Mitsubishi dodaje 8–15%; krajowe HNC / GSK oszczędza 15–25%; (2) pochodzenie śruby kulowej i prowadnic — Tajwan (Hiwin / TBI) lub Japonia (NSK / THK) vs krajowe — dodaje $2,000–$8,000; (3) poziom dokumentacji CE — samo deklarowanie jest tanie, pełna jednostka notyfikowana (np. UDEM NB2292) dla 5-osiowych dodaje $3,000–$8,000 za maszynę; (4) pakowanie — morska skrzynia drewniana z elektroniką w folii próżniowej dodaje $500–$2,000 względem owinięcia na palecie.
## Logistyka, kody HS i zgodność handlowa
Obrabiarki CNC podlegają działowi HS 84, pozycjom 8456–8466. Większość kompletnych maszyn klasyfikuje się według funkcji podstawowej, z osobnymi kodami dla części: - 8456 — Obrabiarki działające laserem, ultradźwiękami, EDM, plazmą, waterjet; obejmuje EDM drutowy, laser światłowodowy, plazmę, waterjet
- 8457.10 — Centra obróbcze (wielooperacyjne, z automatyczną wymianą narzędzi, NC); większość VMC 3-osiowych i centrów 5-osiowych
- 8458.11 — Poziome tokarki NC (większość tokarek CNC z pochyłym łożem); 8458.91 dla pozostałych tokarek NC
- 8459.61 — Frezarki NC; 8459.21 wiertarki NC; 8459.70 pozostałe wiertarki NC
- 8460.23 — Szlifierki walcowe NC; 8460.29 pozostałe szlifierki NC
- 8461.50 — Piły / przecinarki; 8461.40 obrobienie kół zębatych / frezowanie obwiedniowe
- 8466.93 — Części i akcesoria do maszyn 8456–8461 (uchwyty narzędzi, chucki, stoły indeksowane, części ATC)

### ⚠ Uwagi o zgodności handlowej
- CE (UE): Dyrektywa maszynowa 2006/42/WE jest obowiązkowa. Dla centrów obróbczych 5-osiowych i kombinatów mill-turn wymagane jest badanie typu przez jednostkę notyfikowaną — najczęściej używane to UDEM NB2292 i TÜV Süd. Współpracujemy z dostawcami, którzy już posiadają pełną dokumentację techniczną (EN ISO 12100 + EN 16090 + EN 60204-1 + ocena ryzyka EN 12100), aby uniknąć zatrzymania na cło.
- UKCA (Wielka Brytania): Od 1 stycznia 2025 r. CE nie jest już akceptowane. Osobne oznakowanie UKCA jest potrzebne przy wysyłce do Anglii / Walii / Szkocji. Irlandia Północna (ramy Windsor) wciąż akceptuje CE.
- Sekcja 301 w USA: HS 8457 / 8458 / 8459 / 8460 podlegają dodatkowym cłom 7.5–25% na maszyny pochodzenia chińskiego. Zweryfikujcie 10-cyfrową pozycję HTSUS pod kątem aktualnej stawki. Import maszyn 5-osiowych może wymagać przeglądu kontroli eksportu (ECCN 2B201) i licencji BIS dla reeksportu do niektórych kierunków.
- Japońska kontrola eksportu (2026): Od 16 sierpnia 2026 r. zrewidowana japońska ustawa o walucie i handlu zagranicznym wymaga kontroli końcowego przeznaczenia przy eksporcie obrabiarek CNC 5-osiowych — dotyczy to eksportu maszyn japońskich do Chin, a nie chińskiego eksportu, ale zacieśnia rynek używanych maszyn japońskich i pcha więcej nabywców ku chińskim alternatywom 5-osiowym.
- Rosja / Iran: Do wysokoprecyzyjnych maszyn 5-osiowych i wielkoformatowych stosuje się sankcje i restrykcje kontroli eksportu dual-use. Przed wyceną dla tych kierunków zawsze sprawdźcie ECCN oraz OFAC/EAR.
- Skrzynia drewniana ISPM-15: Skrzynie eksportowe muszą być poddane obróbce termicznej i opatrzone stemplem ISPM-15 / IPPC. Odrzucajcie skrzynie z niedrążkowanego litego drewna — wiele krajów odesle je na Państwa koszt.
- CE vs ISO 9001: CE to prawny paszport maszyny do wjazdu do UE; ISO 9001 to system zarządzania jakością fabryki. Potrzebne są oba — jeden nie zastępuje drugiego.
Pakowanie i czas realizacji: Kontener 20ft mieści 1–2 małe VMC lub tokarki; kontener 40ft OT (open-top) lub FR (flat-rack) jest wymagany dla bram 5-osiowych, tokarek ciężkich i poziomych wytaczarek. Standardowy czas realizacji 4–8 tygodni dla katalogowych, 8–14 tygodni dla konfiguracji na zamówienie lub 5-osiowych z jednostką notyfikowaną CE. Fracht morski 25–40 dni do USA/UE, 12–20 dni na Bliski Wschód / do Azji Południowo-Wschodniej, 35–55 dni do Ameryki Łacińskiej / Afryki. Dokumentacja eksportowa: faktura handlowa, lista pakowa, certyfikat pochodzenia (Form A / E / F / RCEP), deklaracja zgodności CE, certyfikat badania ISO 230, certyfikat fumigacji.
## Dlaczego warto kupować obrabiarki CNC przez PLS Precision
PLS Precision jest spółką handlową grupySinbo Precision Manufacturing Group — fabryka CNC o powierzchni 34,000 m² w Dongguan prowadząca 518 maszyn CNC (Makino, Mazak, Tsugami, DMG MORI, SODICK, Star). Kupujemy obrabiarki, oprzyrządowanie i narzędzia na własną produkcję — i teraz otwieramy ten kanał zakupowy dla zagranicznych nabywców, którzy chcą maszynę chińskiego pochodzenia bez ruletki z Alibaba.
### 🔨 Maszyny walidowane przez użytkownika
Każdą rekomendowaną maszynę oceniamy najpierw na naszej własnej hali 518 maszyn pod kątem dryfu termicznego, drgań, ergonomii sterownika i reakcji serwisu. Jeśli model nie trzyma ±0.01 mm w prawdziwym zadaniu w Sinbo, nie rekomendujemy go klientom.
### 🔍 Weryfikacja ISO 230 i CE
Przed wysyłką: żądamy świeżej karty dokładności pozycjonowania ISO 230-2, wykonujemy test kołowy czterech ćwiartek i weryfikujemy indeks dokumentacji technicznej CE (lub certyfikat jednostki notyfikowanej dla 5-osiowych). Dla maszyn 5-osiowych żądamy dodatkowo danych dryfu termicznego wrzeciona i wideo z badania w obecności świadka.
### 🧱 Dopasowane oprzyrządowanie i narzędzia
Maszyna bez oprzyrządowania, uchwytów narzędzi i narzędzi skrawających to bardzo droga przycisk do papieru. Pakujemy maszynę z oprzyrządowaniem zaprojektowanym przez Sinbo (próżniowe, hydrauliczne, niestandardowe imadła) i węglikami klasy Zhuzhou w jednym kontenerze, oszczędzając 15–25% na skonsolidowanym frachcie.
### 📍 Pokrycie 4 klastrów
Liaoning (Shenyang / Dalian) dla tokarek ciężkich i 5-osiowych; Guangdong (Dongguan / Shenzhen) dla tokarek średnich i VMC; Jiangsu / Zhejiang dla EDM i szlifierek; Anhui / Hubei / Yunnan dla specjalistycznych i klasy wojskowej. W połączeniu z badaniami odbiorczymi w Dongguan prowadzimy sieć zakupową wielu klastrów z jednym PO. Czego nie zrobimy: nie wyślemy maszyny, której nie widzieliśmy na żywo w ruchu; nie zarekomendujemy bramy 5-osiowej nabywcy, który potrzebuje tylko VMC 3-osiowej; ani nie przyjmiemy prowizji od maszyny, która nie zaliczy badania odbiorczego Sinbo. Nasza reputacja jedzie z każdą maszyną, na której jest nasza lista pakowa.
## Perspektywy branży: trendy i ryzyka 2026–2028
Przemysł obrabiarek CNC jest w cyklu strukturalnej modernizacji. Zrozumienie kierunku rozwoju ma znaczenie, gdy zobowiązuje się Państwo do aktywów na 10–20 lat:
|  Trend |  Kierunek |  Znaczenie dla nabywców
|  Jednostkowa cena eksportowa Chin |  +40% w 2025 r.; +15.7% na początku 2026 r. |  Chińskie maszyny średniej półki pną się ku europejskim poziomom cenowym — wcześniejsze zamówienia przechwytują różnicę
|  Lokalizacja 5-osiowych |  Udział krajowy 59.5% w 2025 r. (wobec 6% w 2015 r.) |  Chińskie 5-osiowe to dziś realna alternatywa dla DMG / Mazak za 40–50% ceny
|  Lokalizacja systemów CNC |  HNC / GSK / KEDE na 30–42% nowych maszyn |  Krajowe sterowniki się poprawiają, ale Fanuc / Siemens wciąż preferowane dla sieci serwisowej
|  AI / inteligentne CNC |  Huazhong 10 AI-CNC zaprezentowane w kwietniu 2025 r. |  Cięcie adaptacyjne, konserwacja predykcyjna — pytajcie o opcje AI przy maszynach 2026+
|  Żeliwo szybkoobrotowe i sztywne |  Krajowe ≥ 60% nowych modeli premium |  Sprawdźcie dostawcę odlewu; piasek żywiczny lub ceramika vs piasek zielony wpływa na tłumienie
|  Wrzeciono / śruba kulowa / prowadnica liniowa |  Wysoka półka wciąż 60–80% importu (NSK / THK / FAG) |  Weryfikujcie pochodzenie w wersjach premium; krajowy zamiennik dodaje 20–30% zużycia
|  Japońska kontrola eksportu 5-osiowych (sierpień 2026) |  Ściślejszy przegląd japońskiego eksportu 5-osiowych |  Popyt płynie ku chińskim 5-osiowym w ASEAN, Rosji i części UE
|  Sekcja 301 w USA / CBAM w UE |  Presja ceł i podatku węglowego na granicy |  Policzcie pełny koszt zakupu (maszyna + cło + CBAM + fracht) przed porównaniem
|  Konsolidacja / bankructwa |  Shenyang Machine Tool po restrukturyzacji; Dalian Machine Tool z obciążeniem długowym |  Ciągłość serwisu i części zamiennych — sprawdźcie stabilność grupy macierzystej
Pogląd PLS: punktem słodkim w 2026 r. jest średnia 3-osiowa VMC lub tokarka z pochyłym łożem (18,000–45,000 USD FOB) dla warsztatów Tier-2 oraz krajowy trunnion 5-osiowy (70,000–200,000 USD) dla lotnictwa / medycyny Tier-1. Premium maszyny europejskie i japońskie wciąż prowadzą w stabilności termicznej i dokładności 5-osiowej — ale luka zamknęła się na tyle, że dla 80% nabywców właściwie wyspecyfikowana maszyna chińska jest wyborem racjonalnym.
## Często zadawane pytania

#### Jakie jest typowe MOQ dla obrabiarek CNC z Chin?
Dla maszyn katalogowych (tokarka z pochyłym łożem, mała VMC, mini tokarka) MOQ wynosi 1 zestaw — większość dostawców na Made-in-China i Alibaba podaje ceny dla pojedynczego zestawu. Dla maszyn 5-osiowych MOQ to też 1 zestaw, ale dostawca zazwyczaj wymaga 30% zaliczki i salda za kopią B/L. Dla flotowych zamówień wolumenowych (10+ maszyn tego samego SKU, np. dla sieci warsztatów) oczekujcie rabatu wolumenowego 5–15% i 8–14 tygodni produkcji. Możemy też skonsolidować heterogeniczny kontener 20ft lub 40ft z 2–3 różnymi typami maszyn plus dopasowanym oprzyrządowaniem i narzędziami dla jednego klienta.

#### Czy chińskie maszyny CNC dorównują DMG MORI, Mazak, Haas lub Doosan?
Dla 80% ogólnych prac toczenia, frezowania i wiercenia czołowe chińskie maszyny od Dalian Kede (5-osiowe), SMTCL (tokarki ciężkie, bramy), Shenyang Machine Tool i Dalian Machine Tool osiągają dziś powtarzalność ±0.005 mm i mieszczą się w 10–15% osiągów europejskich klasy średniej przy 40–50% ceny. Sinbo używa Makino i Mazak do naszych najciaśniejszych prac lotniczych, ale nasza flota VMC do ogólnych prac w aluminium i stali obejmuje maszyny krajowe. Gdzie maszyny europejskie i japońskie wciąż prowadzą: długoterminowa stabilność termiczna (dryf 8-godzinny), dokładność 5-osiowa jednoczesna w cyklach termicznych i globalna sieć serwisowa. Dla lotnictwa Tier-1 i implantów medycznych maszyny premium mają wciąż przewagę. Dla motoryzacji Tier-2, hydrauliki i ogólnych warsztatów zleceniowych wartość jest dziś jednoznacznie po stronie chińskiej.

#### Czy chińskie maszyny CNC mają oznakowanie CE i UKCA?
Większość maszyn w klasie eksportowej z Guangdong i Jiangsu posiada samo-deklarowane CE wg dyrektywy maszynowej 2006/42/WE z deklaracją zgodności i dokumentacją techniczną. Dla centrów obróbczych 5-osiowych i kombinatów mill-turn załącznik IV dyrektywy maszynowej wymaga badania typu przez jednostkę notyfikowaną (np. UDEM NB2292, TÜV Süd) — zawsze żądajcie pokazania rzeczywistego certyfikatu i czterocyfrowego numeru NB na deklaracji. Dla rynku brytyjskiego (Anglia, Walia, Szkocja) wymagane jest osobne oznakowanie UKCA od 1 stycznia 2025 r.; Irlandia Północna wciąż akceptuje CE. Weryfikujemy rzeczywisty indeks dokumentacji technicznej, a nie tylko logo CE na broszurze.

#### Jakiego kodu HS użyć przy imporcie obrabiarki CNC?
Według funkcji podstawowej: HS 8457.10 dla centrów obróbczych (VMC, HMC, centra 5-osiowe z ATC), HS 8458.11 dla poziomych tokarek NC, HS 8458.91 dla pozostałych tokarek NC, HS 8459.61 dla frezarek NC, HS 8459.21 / 8459.70 dla wiertarek NC, HS 8460.23 dla szlifierek walcowych NC, HS 8456.30 dla EDM, HS 8456.11 dla cięcia laserowego, oraz HS 8466.93 dla części i akcesoriów (uchwyty narzędzi, chucki, części ATC). Zawsze sprawdzajcie lokalny 10-cyfrowy HTSUS / 8-cyfrowy CN / 12-cyfrowe rozszerzenie krajowe GCC. Maszyna 5-osiowa błędnie sklasyfikowana jako 3-osiowa może wywołać przegląd anty-obejściowy.

#### Co sprawdzać podczas badania odbiorczego w fabryce (FAT) przed wysyłką?
Pięć kontroli bez negocjacji: (1) dokładność pozycjonowania i powtarzalność ISO 230-2 na każdą oś — żądajcie rzeczywistej karty pomiarowej, a nie karty katalogowej; (2) test kołowy czterech ćwiartek (ISO 230-4) w promieniu 100 mm z pełnym nakładaniem posuwu — ujawnia niedopasowanie serw i luz; (3) dryf termiczny wrzeciona przy 80% obrotów znamonowych przez 4–8 godzin; (4) czas cyklu wymiany narzędzia i niezawodność ATC — wykonajcie 100 kolejnych wymian pod obciążeniem; (5) pełne cięcie próbne na części próbnej (np. stal 4140 na pełnej głębokości skrawania), aby zweryfikować chropowatość powierzchni, stabilność wymiarową i ewakuację wiórów. QC Sinbo zaleca, aby nabywca osobiście uczestniczył w FAT lub przez wideo na żywo; dla klientów, którzy nie mogą podróżować, zapewniamy weryfikację wideo.

#### Czy PLS może zbundlować maszynę CNC z oprzyrządowaniem, narzędziami i gwarancją?
Tak — to nasz najmocniejszy wyróżnik. Wysyłamy maszynę z oprzyrządowaniem zaprojektowanym przez Sinbo (niestandardowe imadła, miękkie szczęki, płyty próżniowe, chucki hydrauliczne) i węglikami skrawającymi klasy Zhuzhou w jednym kontenerze, oszczędzając 15–25% na skonsolidowanym frachcie względem osobnych dostawców. Standardowa gwarancja to 12 miesięcy od daty B/L, z automatycznym wsparciem diagnostycznym QC Sinbo. Za dopłatą zapewnimy też instalację na miejscu, uruchomienie, szkolenie operatorów i rozszerzoną 2-letnią gwarancję, wspieraną przez własny serwis Sinbo w Dongguan oraz agentów partnerskich w UE, USA i Azji Południowo-Wschodniej.

#### Jaki jest typowy czas realizacji zamówienia obrabiarki CNC z Chin?
Maszyny katalogowe z magazynu: 2–4 tyg. produkcji + 25–40 dni frachtu morskiego do USA/UE. Maszyna katalogowa budowana na zamówienie (inne wrzeciono, ATC, sterownik): 4–8 tygodni produkcji. Centrum obróbcze 5-osiowe z CE jednostki notyfikowanej: 8–14 tygodni produkcji wraz z badaniem w obecności świadka, plus 4–6 tygodni na formalności NB. Ciężka brama lub duża pozioma wytaczarka: 12–20 tygodni. Zalecamy składanie zamówień 4–6 miesięcy przed docelową datą instalacji dla 5-osiowych, 2–3 miesiące dla katalogowych 3-osiowych. Fracht morski 12–20 dni na Bliski Wschód / do Azji Południowo-Wschodniej, 25–40 dni do USA/UE, 35–55 dni do Ameryki Łacińskiej / Afryki.

#### Jak PLS weryfikuje jakość maszyny przed wysyłką?
Weryfikacja trójwarstwowa. Warstwa 1 — audyt fabryki: odwiedzamy miejsce produkcji, badamy odlew (piasek żywiczny vs piasek zielony), montaż (klimatyzowana hala vs otwarty warsztat) i przyglądamy się pełnej sekwencji badań ISO 230. Warstwa 2 — świadek FAT: albo QC Sinbo jedzie do fabryki (wyjazd 3–5 dni, koszt ~$2,500 rozliczany at-cost), albo dostawca prowadzi FAT na żywo z naszą checklistą. Żądamy kart pomiarowych w PDF i 5-minutowego wideo cięcia testowego. Warstwa 3 — ponowna inspekcja przed wysyłką: po FAT i przed załadunkiem kontenera ponownie weryfikujemy liczby ISO 230-2 maszyny, pakowanie (morska skrzynia drewniana, znak ISPM-15, elektronika w folii próżniowej) i dokumentację (deklaracja CE / UKCA, karty ISO 230, lista pakowa, COO). Niezaliczona warstwa 3 oznacza, że kontener nie jest ładowany — to zasada, która trzyma nasze nazwisko z dala od złych wysyłek.

## Zapytanie ofertowe — obrabiarki CNC z Chin
Prześlij nam docelowy typ maszyny (tokarka, VMC, HMC, 5-osiowa, EDM, szlifierka), przestrzeń roboczą, preferencję sterowania i zastosowanie końcowe. W ciągu 24 godzin odpowiemy krótką listą kwalifikowanych dostawców, cenami FOB, planem weryfikacji badań ISO 230 i mapą zgodności CE / UKCA / jednostki notyfikowanej — wspieraną tą samą rygorystycznością oceny maszyn, którą stosujemy na własnej hali 518 maszyn. [Skontaktuj się z nami ](https://www.sinbo-machining.com/pl/contact/)
