# Sourcing tworzyw konstrukcyjnych | PC, PA66, POM, PEEK | PLS

> Sprowadzaj tworzywa konstrukcyjne z Chin: PC od $1.8/kg, PA66 od $2.3/kg, POM od $1.4/kg, PEEK od $61/kg. Yuyao China Plastics City. UL 94, RoHS, REACH.

https://www.sinbo-machining.com/pl/sourcing/engineering-plastics/

---

## Na tej stronie

- Specyfikacja zakupowa w skrócie
- Dlaczego sprowadzać tworzywa konstrukcyjne z Chin
  - Szybko dojrzewające lokalne gatunki
  - Polityka sprzyjająca eksportowi
  - Gęstość dystrybucji
- Chińskie węzły produkcji i dystrybucji tworzyw
- Asortyment i ceny FOB
  - Dopłaty za kompozycje
- Normy jakości i zgodność
- Logistyka: kody HS, pakowanie i wysyłka
  - ⚠ Uwagi dotyczące pakowania
- Cła i bariery handlowe (2025-2026)
- Obawy kupujących: materiał pierwotny czy z recyklingu, powtarzalność partii i certyfikacja
  - Zastępowanie materiału pierwotnego recyklingiem
  - Dryf między partiami
  - Jakość włókna szklanego i dodatków
  - Zgodność środków zmniejszających palność
- Dlaczego PLS Precision dla tworzyw konstrukcyjnych
  - ⚙ Usługa od materiału do części
  - 📋 Zapewnienie jakości
  - 🌍 Dostęp do rynku
  - 📦 Elastyczne ilości
- Często zadawane pytania
- Zaopatruj się w tworzywa konstrukcyjne u najlepszych chińskich producentów

# Sourcing surowców tworzyw konstrukcyjnych z Chin
Globalny rynek tworzyw konstrukcyjnych osiągnął w 2024 r. $144.16 mld i rośnie w tempie 7.73% CAGR (Precedence Research). Chiny posiadają obecnie 54% światowych mocy produkcyjnych poliwęglanu, 37% mocy PA66 (nr 1 na świecie) i 38% mocy POM — a Yuyao China Plastics City obsługuje obroty rzędu ~RMB 85 mld rocznie. PLS Precision zaopatruje się w granulat PC, PA6/PA66, POM, PBT, PMMA, ABS, PEEK i PEI u chińskich producentów i dystrybutorów importowych, z dokumentacją zgodności UL 94, RoHS, REACH i FDA.
## Specyfikacja zakupowa w skrócie

|  Pozycja |  Wartość
|  Zakres produktów |  PC (krajowy); PC (z importu); PA6; PA66 (krajowy)
|  Typowa specyfikacja |  Gatunki ogólnego przeznaczenia Wanhua, Luxi, Zhejiang Petrochemical; Covestro Makrolon, SABIC Lexan; Baling YH800 i odpowiedniki
|  Zakres cen FOB |  $1.24 – $135 / kg
|  Typowy czas realizacji |  4-8 tygodnie
|  Główne regiony dostaw |  Yuyao / Ningbo (Zhejiang); Jiangsu (Suzhou/Zhangjiagang/Nantong); Szanghaj; Dongguan / Shenzhen (Guangdong); Shandong

## Dlaczego sprowadzać tworzywa konstrukcyjne z Chin
Chiński przemysł tworzyw konstrukcyjnych w ciągu dekady przeszedł od roli importera do globalnego dostawcy. Moce produkcyjne poliwęglanu osiągnęły 4.32 mln ton w 2025 r. (54% światowych mocy) a zależność od importu spadła z 88% (2015) do 24% (2025); moce PA66 w wysokości 1.29 mln ton (2024) czynią Chiny największym producentem na świecie; moce POM 860 kt stanowią 38% udziału globalnego (Changjiang Securities, Buyohua Research).
### Szybko dojrzewające lokalne gatunki
Krajowe gatunki PC (Wanhua, Luxi, Zhejiang Petrochemical), PA66 (Shenma EPR27, Huafeng EP-158) i POM (Yuntianhua M90) dorównują dziś gatunkom importowym w większości zastosowań przy koszcie niższym o 30-50%.
### Polityka sprzyjająca eksportowi
HS 3907 (PC, PA, POM, PBT) obejmuje 0% cła eksportowego i 13% zwrotu VAT — jedna z niewielu kategorii materiałów, których eksport Chiny aktywnie wspierają.
### Gęstość dystrybucji
Yuyao China Plastics City (obroty roczne ~RMB 85 mld), dystrybutorzy gatunków importowych w Szanghaju i producenci kompozycji w Dongguan oznaczają, że każdy gatunek, w dowolnej ilości, jest dostępny w ciągu dni. Kontekst rynkowy: przewiduje się, że PC urośnie z $17.99 mld (2025) do $24.92 mld (2032, 4.77% CAGR); popyt na PA66 napędzają motoryzacja i elektronika (>60%); stopień lokalizacji PC w Chinach wzrósł z 25% (2018) do 75% (2024) (Huatai Securities).
## Chińskie węzły produkcji i dystrybucji tworzyw
Tworzywa konstrukcyjne płyną przez system dwuwarstwowy — produkcyjne klastry na wejściu i węzły dystrybucji na wyjściu:
|  Klaster |  Rola |  Skala
|  Yuyao / Ningbo (Zhejiang) |  China Plastics City — ogólnokrajowy punkt odniesienia cen, węzeł handlowy |  Obroty roczne ~RMB 85 mld
|  Jiangsu (Suzhou/Zhangjiagang/Nantong) |  Produkcja POM i komponowanie (Polyplastics Nantong 90 kt + 60 kt w budowie) |  Notowania POM 45,200 CNY/t (08-21)
|  Szanghaj |  Dystrybucja gatunków importowych (DuPont, BASF, Covestro) |  NC010 38,800; A3WG6 29,600 CNY/t
|  Dongguan / Shenzhen (Guangdong) |  Komponowanie i dystrybucja specjalistyczna (handlarze PEEK/PEI) |  Setki producentów kompozycji
|  Shandong |  Luxi Chemical PC 300 kt/rok; tworzywa z recyklingu w Linyi |  Największy krajowy producent PC
|  Ningxia / Xinjiang |  POM na bazie węgla (Shenhua Ningmei 60 kt 2026; Xinjiang Xinye do 100 kt) |  Nowe moce konkurencyjne kosztowo
Wskazówka sourcingowa: Yuyao do cen rynkowych i mieszanych małych partii, Szanghaj do prawdziwych gatunków importowych z pełną dokumentacją, a Dongguan do kompozycji na zamówienie (GF, ognioodporne, barwione) — PLS ma siedzibę w Dongguan i codziennie współpracuje ze wszystkimi trzema kanałami.
## Asortyment i ceny FOB
Ceny tworzyw konstrukcyjnych różnią się między gatunkami 5-50-krotnie. Podane zakresy FOB przeliczono z chińskich cen krajowych (2026-08-20/21, z 13% VAT, ÷1.13 ÷7.2 FX):
|  Materiał |  Typowe gatunki |  Cena FOB (USD/kg)
|  PC (krajowy) |  Gatunki ogólnego przeznaczenia Wanhua, Luxi, Zhejiang Petrochemical |  $1.8 – $2.1
|  PC (z importu) |  Covestro Makrolon, SABIC Lexan |  ~$2.4
|  PA6 |  Baling YH800 i odpowiedniki |  $1.55 – $1.60
|  PA66 (krajowy) |  Shenma EPR27, Huafeng EP-158 |  ~$2.3
|  PA66 (z importu) |  DuPont 101L/NC010, BASF A3WG6 |  $3.4 – $4.8
|  POM (krajowy) |  Yuntianhua M90, Kailuan K90-1 |  ~$1.4
|  POM (z importu) |  Polyplastics M90-44, DuPont 100P |  $1.7 – $5.7
|  PBT |  Gatunki do wtrysku ogólnego przeznaczenia |  $2.1 – $2.9
|  PMMA |  Gatunki ogólne transparentne |  ~$1.76
|  ABS |  Ogólnego przeznaczenia |  ~$1.24
|  PEEK (krajowy) |  Granulat, wtrysk/wytłaczanie |  $61 – $74
|  PEEK (z importu) |  Victrex 450G, Solvay KT-820 |  $110 – $135

### Dopłaty za kompozycje
Włókno szklane 30%: +8-12% względem materiału pierwotnego; włókno węglowe: +50-80%; koncentrat barwiący: +500-2,000 CNY/t; PEEK klasy medycznej: >4,000 CNY/kg. Granulat PC wysokiej klasy z recyklingu notowany jest ~30% poniżej materiału pierwotnego — umowa musi określać materiał pierwotny/gatunek/partię wraz z COA.
## Normy jakości i zgodność
Zgodność tworzyw dotyczy zarówno właściwości (klasa palności), jak i ograniczeń substancji. Kluczowe wymagania dla kupujących na eksport:
|  Wymaganie |  Zakres |  Uwagi
|  UL 94 |  Klasa palności |  HB → V-2 → V-1 → V-0 (najwyższa 5VA); PA66-GF30 zwykle V-0; PC często V-0/V-2
|  RoHS |  2011/65/EU — substancje ograniczone |  Obowiązkowe dla elektroniki/sprzętu AGD sprzedawanej w UE
|  REACH |  1907/2006 (lista SVHC) |  Rejestracja dla importerów do UE
|  FDA 21 CFR / EU 10/2011 |  Kontakt z żywnością |  Wymagane w zastosowaniach związanych z żywnością/napojami
|  ISO 10993 |  Biokompatybilność |  Zastosowania w wyrobach medycznych
Odpowiedniki gatunków stosowane w Chinach: PC — Covestro Makrolon 2405/2805 lub SABIC Lexan 1000R/141R ≈ lokalne odpowiedniki Wanhua/Luxi/Zhejiang Petrochemical; PA66 — DuPont Zytel 101L ≈ Shenma EPR27, Huafeng EP-158; POM — DuPont Delrin 100P ≈ Polyplastics Duracon M90-44 ≈ Yuntianhua M90. Prosimy o COA dla każdej partii, a w zastosowaniach krytycznych o weryfikację UL Yellow Card przez stronę trzecią.
## Logistyka: kody HS, pakowanie i wysyłka
Tworzywa konstrukcyjne klasyfikuje się w dziale HS 39 (tworzywa sztuczne): - HS 3907 — Poliacetale, poliwęglany (PC 39074000), poliamidy (PA 39081000), PBT — 0% cła eksportowego, 13% zwrotu VAT
- HS 3903 — ABS (39033000), SAN
- HS 3906 — PMMA (39061000)
- HS 3908 — Poliamidy (PA6 39081011, PA66 39081019)
- HS 3909 — POM (39071000) i inne żywice aminowe

### ⚠ Uwagi dotyczące pakowania
- Standardowe worki kraft/PP 25 kg na paletach; kontener 20ft ≈ 16-18 ton
- PEEK i gatunki specjalne: podwójne worki chroniące przed wilgocią + pochłaniacz wilgoci
- POM i PA66 przechowywać w suchości — gatunki higroskopijne wymagają opakowań szczelnych
- Niektóre gatunki klejowe/powłokowe klasyfikuje się jako towary niebezpieczne — dla granulatu tworzyw rzadko to ma zastosowanie
- Wyraźnie oznaczać numery partii dla identyfikowalności
Czas realizacji: zapasy w Yuyao/Szanghaju 3-7 dni, bezpośrednio u producenta 2-3 tygodnie, kompozycje na zamówienie 3-5 tygodni + fracht morski 3-5 tygodni. Szanghaj i Ningbo to główne porty eksportowe.
## Cła i bariery handlowe (2025-2026)
Tworzywa konstrukcyjne napotykają mniej barier niż metale czy stal — kluczowa przewaga sourcingowa:
|  Rynek |  Polityka |  Wpływ
|  Stany Zjednoczone |  Niektóre pozycje HS 3907 znajdują się na listach Section 301 (7.5-25%) |  Weryfikować według 10-cyfrowego HTSUS przed wyceną
|  Unia Europejska |  Brak ujednoliconych ceł antydumpingowych na chińskie tworzywa konstrukcyjne; rejestracja REACH |  Wymagana dokumentacja REACH
|  ASEAN / Bliski Wschód / Afryka |  Stawki MFN lub FTA; rosnąca baza produkcyjna |  Główne rynki wzrostu dla chińskich tworzyw
Po stronie eksportowej Chińczyków sytuacja jest korzystna: 0% cła eksportowego plus 13% zwrotu VAT na HS 3907 utrzymują chińskie tworzywa konstrukcyjne w bardzo dobrej pozycji konkurencyjnej globalnie — należy oczekiwać dalszego wzrostu wolumenu eksportu do 2026-2027.
## Obawy kupujących: materiał pierwotny czy z recyklingu, powtarzalność partii i certyfikacja
Sourcing tworzyw niesie cztery klasyczne ryzyka, którymi PLS aktywnie zarządza: 1
### Zastępowanie materiału pierwotnego recyklingiem
Granulat PC wysokiej klasy z recyklingu notowany jest ~30% poniżej pierwotnego (11,950 vs 16,800+ CNY/t); niskoprogramowy regrind z Hebei kosztuje 3,700-8,200 CNY/t. Umowy PLS określają materiał pierwotny + gatunek + partię z COA, a przy załadunku kontrolowane są losowo gęstość/MFI. 2
### Dryf między partiami
Wskaźnik płynięcia topliwego i zmiany koloru między partiami produkcyjnymi psują procesy dalszego przetwarzania. PLS wiąże producenta i partię, wymaga COA dla każdej partii i przechowuje próbki kontrolne do rozstrzygania sporów. 3
### Jakość włókna szklanego i dodatków
Kompozycje GF30 mogą wykazywać wypływanie włókien i nierównomierny rozkład; koncentrat barwiący powoduje czarne plamki i dryf partii. PLS kupuje kompozycje u certyfikowanych producentów i waliduje je wtryskami próbnymi. 4
### Zgodność środków zmniejszających palność
Bromowane dodatki zmniejszające palność są ograniczane przez niektóre przepisy ekologiczne. Gdy jest to wymagane, PLS określa gatunki bezhalogenowe (np. typu PA66 N1213HL) z dokumentacją UL Yellow Card od producenta.
## Dlaczego PLS Precision dla tworzyw konstrukcyjnych
PLS Precision łączy sourcing surowców z produkcją części z tworzyw:
### ⚙ Usługa od materiału do części
- Obróbka CNC tworzyw (PEEK, POM, PA, PC) w fabryce Sinbo z 518 maszynami
- Wtrysk prototypowy i produkcja małoseryjna
- Wsparcie doboru materiału do wymagających zastosowań

### 📋 Zapewnienie jakości
- COA dla każdej partii z weryfikacją MFI, gęstości i gatunku
- Pakiety dokumentacji UL 94, RoHS, REACH, FDA
- Badania przez stronę trzecią (SGS/BV) dla zastosowań krytycznych

### 🌍 Dostęp do rynku
- Codzienny dostęp do cen i zapasów Yuyao China Plastics City
- Sourcing gatunków importowych przez dystrybutorów w Szanghaju z pełną dokumentacją
- Kompozycje na zamówienie (GF, FR, barwienie) przez producentów w Dongguan

### 📦 Elastyczne ilości
- Od worków 25 kg do pełnych ładunków kontenerowych (16-18 t)
- Kompletowanie małych partii dla programów prototypowych i serwisowych
- Wysyłka skonsolidowana łącząca materiały z częściami obrabianymi

## Często zadawane pytania

#### Jaka jest minimalna ilość zamówienia tworzyw konstrukcyjnych z Chin?
Gatunki magazynowe w Yuyao lub Szanghaju zaczynają się od 1 tony (40 worków); zamówienia bezpośrednio u producenta zwykle wymagają 5-10 ton na gatunek. PEEK i inne żywice specjalne można kupować w ilościach 25 kg u dystrybutorów. PLS konsoliduje małe partie w ładunki kontenerowe dla wydajnej wysyłki.

#### Jak odróżnić granulat pierwotny od granulatu z recyklingu?
PC wysokiej klasy z recyklingu notowany jest ~30% poniżej pierwotnego (11,950 vs 16,800+ CNY/t), a niskoprogramowy regrind bywa tańszy o 50-70%. Należy żądać COA dla każdej partii, określającego materiał pierwotny/recykling, gatunek, MFI i gęstość; sprawdzać jednolitość koloru granulatu; a w zastosowaniach krytycznych PLS zleca weryfikację laboratoryjną. Umowy muszą wprost określać materiał pierwotny + gatunek + partię.

#### Jak wybrać między PC, POM, PA66 i PEEK?
PC: przezroczysty, odporny na uderzenia — obudowy, soczewki, pokrywy ($1.8-2.4/kg). POM: sztywny, niskie tarcie, stabilny wymiarowo — koła zębate, tuleje, sprężyny ($1.4-5.7/kg). PA66: wytrzymały, odporny na ciepło i zużycie — koła zębate, łożyska, komora silnika w motoryzacji ($2.3-4.8/kg). PEEK: ekstremalna odporność termiczna i chemiczna dla lotnictwa, medycyny i półprzewodników ($61-135/kg). Prześlij PLS zastosowanie, temperaturę i narażenie chemiczne — rekomendujemy najbardziej ekonomiczny gatunek.

#### Jak zweryfikować klasę palności UL 94 chińskiego tworzywa?
Poproś producenta o UL Yellow Card (numer pliku UL), zweryfikuj go w internetowej bazie UL Product iQ i potwierdź, że karta obejmuje dokładnie Państwa gatunek i kolor. Jeśli materiał nie ma Yellow Card, PLS może zorganizować badanie palności według UL 94 w SGS/BV — zwykle 2-3 tygodnie i ~$1,500-2,500 za weryfikację V-0.

#### Jakie podatki eksportowe dotyczą chińskich tworzyw konstrukcyjnych?
HS 3907 (PC, PA, POM, PBT) obejmuje 0% cła eksportowego i 13% zwrotu VAT — jedna z najbardziej sprzyjających eksportowi kategorii w Chinach. Import do UE wymaga rejestracji REACH; niektóre amerykańskie pozycje HS 3907 znajdują się na listach Section 301 przy 7.5-25% — przed wyceną należy zweryfikować swój 10-cyfrowy kod HTSUS.

#### Czy można zamawiać kompozycje na zamówienie (włókno szklane, środek zmniejszający palność, kolor)?
Tak. PLS współpracuje z certyfikowanymi producentami kompozycji w Dongguan i Jiangsu przy GF10-50%, środkach zmniejszających palność bezhalogenowych, modyfikowanych udarnościowo i dobranych kolorystycznie. Czas realizacji wynosi 3-5 tygodni dla partii na zamówienie, z wtryskami próbnymi walidującymi MFI i właściwości mechaniczne przed pełną produkcją.

#### Dlaczego PEEK jest znacznie droższy od innych tworzyw konstrukcyjnych?
Cena PEEK odzwierciedla jego ekstremalne właściwości: ciągłą pracę do 250°C, odporność chemiczną i wysoką wytrzymałość mechaniczną. Krajowy chiński PEEK (61-74 USD/kg) kosztuje około połowy ceny gatunków importowych (Victrex, Solvay przy 110-135 USD/kg) przy porównywalnych właściwościach w większości zastosowań. Do zastosowań wysokotemperaturowych lub medycznych PLS może zaopatrzyć w oba i dostarczyć wymaganej dokumentacji (ISO 10993 dla medycyny).

#### Ile trwa realizacja zamówienia tworzyw konstrukcyjnych od zamówienia do dostawy?
Zapas w Yuyao/Szanghaju: 3-7 dni + 3-5 tygodnie frachtu morskiego. Bezpośrednio u producenta: 2-3 tygodnie produkcji. Kompozycje na zamówienie: 3-5 tygodni. Typowy czas całkowity: 4-8 tygodni dla gatunków magazynowych, 6-10 tygodni dla kompozycji na zamówienie. Fracht lotniczy jest opłacalny dla pilnych małych partii (25-500 kg) przy koszcie 5-8x frachtu morskiego.

## Zaopatruj się w tworzywa konstrukcyjne u najlepszych chińskich producentów
Prześlij nam materiał (PC, PA66, POM, PBT, PEEK), wymagany gatunek, ilość i docelową zgodność (UL 94, RoHS, FDA) — wycenę FOB z COA i pełną dokumentacją prześlemy w ciągu 24 godzin. [Skontaktuj się z nami ](https://www.sinbo-machining.com/pl/contact/)
