# Zakupy części z metalurgii proszków z Chin | PLS Precision

> Pozyskuj spiekane części metalowe, elementy MIM i koła zębate z metalurgii proszków z Chin. Części prasowane i spiekane od $0.85/szt. przy dużych ilościach.

https://www.sinbo-machining.com/pl/sourcing/powder-metallurgy/

---

## Na tej stronie

- Dlaczego warto pozyskiwać części z metalurgii proszków z Chin
  - Skala dostaw
  - Poziom klasy motoryzacyjnej
  - MIM i zaawansowane procesy
- Procesy, materiały i ich koszty
- Kontrola jakości: punkty, które naprawdę mają znaczenie
  - 📌 Gęstość i porowatość
  - 📍 Tolerancja wymiarowa
  - 📎 Certyfikacja materiałowa
  - 📏 Obróbka cieplna i powierzchnia
  - ⚠ Typowe tryby awarii, na które należy uważać
- Logistyka: kody HS, pakowanie i wysyłka
- Dlaczego warto pozyskiwać metalurgię proszków przez PLS Precision
  - 🏭 Wybór dostawców kierowany inżynierią
  - 🔧 Obróbka wtórna we własnym zakresie
  - 📜 Szczera porada procesowa
  - 📊 Pełna obsługa eksportu
- Często zadawane pytania
- Uzyskaj wycenę części z metalurgii proszków

# Zakupy części z metalurgii proszków z Chin
Światowy rynek części z metalurgii proszków był wyceniany na $26.33 mld w 2026 roku i ma osiągnąć $33.11 mld do 2030 roku (The Business Research Company, 2026). Chiny stanowią kotwicę 40.44% udziału regionu Azji-Pacyfiku w globalnych przychodach PM, z roczną produkcją proszków metali na poziomie około 1.4 mln ton (Mordor Intelligence, 2026). PLS Precision pozyskuje części prasowane i spiekane oraz MIM od sprawdzonych chińskich fabryk — wspierane przez własną fabrykę CNC firmy Sinbo do obróbki wtórnej.
## Dlaczego warto pozyskiwać części z metalurgii proszków z Chin
Metalurgia proszków (PM) dostarcza części o kształcie zbliżonym do docelowego, z wykorzystaniem materiału sięgającym 95-97% — znacznie powyżej obróbki z prętów. Proszki żelazne stanowiły 79.24% dostaw PM w 2025 roku, a prasowanie i spiekanie utrzymało 50.35% udziału w rynku dzięki cyklom 12-sekundowym i kosztom na część poniżej $0.85 przy produkcji wielkoseryjnej (Mordor Intelligence, 2026).
### Skala dostaw
Roczna produkcja proszków metali w Chinach osiągnęła około 1.4 mln ton (Mordor Intelligence, 2026), a chińscy producenci, tacy jak CNPC Powder, zaopatrują krajowych producentów OEM w cenach o 20-25% niższych niż średnie europejskie.
### Poziom klasy motoryzacyjnej
Motoryzacja odpowiada za około 65% popytu na PM. Chiński łańcuch dostaw EV — największy na świecie — napędza ogromne moce produkcyjne w spiekanych kołach zębatych, łożyskach i miękkich magnetycznych kompozytach do silników.
### MIM i zaawansowane procesy
Chińskie fabryki prowadzą obecnie linie formowania wtryskowego metali (MIM), zagęszczania na ciepło i kucia proszków z certyfikacją ISO 9001 / IATF 16949 eksportując do Europy, Ameryki Północnej i Azji Południowo-Wschodniej. Typowe części, które pozyskujemy: spiekane koła zębate, tuleje impregnowane olejem, konstrukcyjne części żelazne/miedziane, elementy MIM ze stali nierdzewnej, rdzenie miękkomagnetyczne, koła łańcuchowe, krzywki i okucia blokujące.
## Procesy, materiały i ich koszty
Ceny PM zależą od ścieżki procesowej, materiału, gęstości i wielkości zamówienia. Typowe zakresy eksportowe z chińskich fabryk (listy Alibaba i Made-in-China, 2025-2026):
|  Proces / Materiał |  Typowa cena |  Najlepsze zastosowania
|  Prasowanie i spiekanie, na bazie żelaza |  $0.10–$0.85/szt. przy produkcji wielkoseryjnej |  Koła zębate, tuleje, części konstrukcyjne, duże serie
|  Spiekane części miedziane/mosiężne |  $0.20–$2.00/szt. |  Łożyska impregnowane olejem, styki elektryczne
|  Spiekane części ze stali nierdzewnej (304/316) |  $0.50–$3.00/szt. |  Okucia odporne na korozję, maszyny spożywcze
|  MIM (17-4PH, 316L) |  $0.80–$5.00/szt. |  Małe złożone części <50 g, 3C i medycyna
|  Narzędzia (matryca zagęszczająca) |  $2,000–$8,000 jednorazowo |  Amortyzowane przy wielkości produkcji; złożone kształty drożej
|  Narzędzia MIM |  $8,000–$25,000 jednorazowo |  Formy wielogniazdowe podobne do form wtryskowych
Wskazówka ekonomiczna: PM przewyższa obróbkę skrawaniem, gdy roczna wielkość produkcji przekracza około 5,000-10,000 sztuk, a geometria części nadaje się do jednoosiowego zagęszczania. Poniżej tego poziomu obróbka CNC firmy Sinbo jest często tańsza — wyceniamy obie ścieżki i pozwalamy decydować liczbom.
## Kontrola jakości: punkty, które naprawdę mają znaczenie
Części PM zawodzą inaczej niż części obrabiane. Kupujący powinni określić i zweryfikować następujące punkty, a nasza kontrola przed wysyłką obejmuje każdy z nich:
### 📌 Gęstość i porowatość
Gęstość spiekania zwykle 6.4–7.2 g/cm³ dla części żelaznych; weryfikujemy zgodnie z MPIF Standard 35 / ISO 2738 i raportujemy gęstość dla każdej partii.
### 📍 Tolerancja wymiarowa
Tolerancja po spiekaniu wynosi zwykle ±0.05–±0.1 mm. Ciaśniejsze cechy (otwory łożyskowe, zęby kół zębatych) otrzymują wtórne kalibrowanie lub obróbkę CNC w fabryce Sinbo.
### 📎 Certyfikacja materiałowa
Raporty składu chemicznego i badań mechanicznych zgodnie z EN 10204 3.1, MPIF lub GB. Prowadzona jest identyfikowalność partii proszku.
### 📏 Obróbka cieplna i powierzchnia
Obróbka parą wodną, nawęglanie, hartowanie indukcyjne, impregnacja olejem, galwanizacja i czernienie weryfikowane zgodnie ze specyfikacją z mapowaniem twardości.
### ⚠ Typowe tryby awarii, na które należy uważać
Pęknięcia przy wypychaniu, gradient gęstości w wysokich częściach i odkształcenia spiekania to trzy główne klasy wad. Wymagamy kontroli pierwszej sztuki z danymi przekroju lub CMM przed dopuszczeniem do produkcji masowej.
## Logistyka: kody HS, pakowanie i wysyłka
Części spiekane i MIM są gęste, małe i mają wysoką wartość na kilogram — transport lotniczy jest opłacalny w przypadku pilnych partii, morski LCL/FCL dla dużych ilości. Odpowiednie kody HS: - 8483.10 / 8483.30 — spiekane koła zębate, części przekładni, korpusy łożysk
- 8483.30 — łożyska czopowe zwykłe, tuleje impregnowane olejem
- 7326 / 7419 / 7616 — inne wyroby spiekane według metalu bazowego (klasyfikacja zależy od funkcji)
Pakowanie: części są olejowane lub pakowane w folie VCI, pakowane w torebki foliowe w kartonach eksportowych (zwykle 20–25 kg na karton), paletowane i foliowane do transportu morskiego. Ochrona przed rdzą to problem #1 pakowania części na bazie żelaza — standardowo określamy worki VCI plus środek osuszający.
## Dlaczego warto pozyskiwać metalurgię proszków przez PLS Precision
PLS Precision to międzynarodowe ramię handlowe firmy Sinbo Precision Manufacturing Group — fabryki CNC o powierzchni 34,000 m² w Dongguan z 518 maszynami i 632 pracownikami. Dla pozyskiwania PM to połączenie ma znaczenie:
### 🏭 Wybór dostawców kierowany inżynierią
Audytujemy fabryki PM pod kątem tonażu pras, typu pieca spiekalniczego (siatkowy vs przepychowy), kontroli atmosfery i metrologii — nie tylko certyfikatów ISO na ścianie.
### 🔧 Obróbka wtórna we własnym zakresie
Otwory o wąskich tolerancjach, gwinty, wpusty i szlifowane powierzchnie są wykańczane w naszej własnej hali CNC — jeden dostawca, jedno zamówienie, jeden standard jakości.
### 📜 Szczera porada procesowa
Jeśli Twoja część jest tańsza w obróbce niż w spiekaniu przy Twojej wielkości produkcji, mówimy Ci to — i wyceniamy obie opcje. Sprzedajemy rezultaty, nie pojedynczy proces.
### 📊 Pełna obsługa eksportu
CO, certyfikaty FTA (RCEP, ASEAN-Chiny), fumigacja i dokumenty celne przygotowywane przez nasz zespół logistyczny. Angielskojęzyczny opiekun PM od zamówienia do dostawy.
## Często zadawane pytania

#### Jaka jest typowa minimalna ilość zamówienia (MOQ) dla części z metalurgii proszków z Chin?
MOQ zależy od amortyzacji narzędzi: dla części prasowanych i spiekanych z matrycą za $2,000–$8,000; fabryki zwykle wymagają 5,000–10,000 sztuk na zamówienie lub deklarowanej rocznej wielkości. Formy MIM kosztują więcej ($8,000–$25,000), więc MOQ zaczyna się od około 10,000 sztuk. Dla powtarzalnych zamówień z istniejącym oprzyrządowaniem mniejsze partie 1,000–3,000 sztuk są często negocjowalne.

#### Ile kosztują części z metalurgii proszków w porównaniu z częściami obrabianymi?
Przy produkcji wielkoseryjnej części prasowane i spiekane kosztują zaledwie $0.10–$0.85 za sztukę — często o 40–70% mniej niż równoważna część obrabiana — ponieważ wykorzystanie materiału sięga 95%+, a czasy cykli to około 12 sekund. Poniżej około 5,000 sztuk rocznie amortyzacja narzędzi zwykle sprawia, że obróbka CNC jest tańsza. Wyceniamy obie opcje, abyś mógł porównać na realnych liczbach.

#### Jakie tolerancje mogą utrzymać części spiekane bez obróbki wtórnej?
Części po spiekaniu zwykle utrzymują ±0.05 do ±0.1 mm (klasa IT10–IT12) na wymiarach promieniowych; wymiary osiowe są luźniejsze ze względu na zmienność gęstości. Operacja kalibrowania (wytłaczania) może zaostrzyć to do około ±0.02–0.03 mm. Dla czegokolwiek ciaśniejszego — otwory łożyskowe, otwory kół zębatych, gwinty — wykańczamy cechę na maszynach CNC we własnej hali Sinbo.

#### Jakie materiały są dostępne dla części spiekanych i MIM?
Materiały żelazne dominują — około 79% dostaw PM w 2025 roku — w tym czyste żelazo, żelazo-miedź, żelazo-nikiel i stale niskostopowe zgodnie z gatunkami MPIF 35 / ISO 5755; opcje nieżelazne obejmują miedź, mosiądz, brąz (do samosmarujących łożysk), stale nierdzewne (304, 316, 17-4PH) i miękkomagnetyczne stopy żelazo-krzem lub żelazo-kobalt do rdzeni silników. MIM dodatkowo obejmuje stopy tytanu i wolframu w wyspecjalizowanych fabrykach.

#### Jak chronicie części spiekane na bazie żelaza przed rdzą podczas transportu morskiego?
Każda wysyłka części na bazie żelaza jest pakowana w worki VCI (inhibitor korozji lotnej) plus środek osuszający, części są olejowane środkiem antykorozyjnym, a kartony foliowane na paletach. Dla transportu oceanicznego przekraczającego 30 dni dodajemy pakowanie wewnętrzne próżniowe. Ten protokół utrzymał roszczenia z tytułu rdzy na poziomie bliskim zera w naszych wysyłkach części spiekanych.

#### Jaki jest czas realizacji dla nowej części z metalurgii proszków?
Narzędzia do zagęszczania wymagają 3–5 tygodni, próbki pierwszej sztuki 1–2 tygodnie później, a produkcja masowa 3–4 tygodnie. Transport morski dodaje 3–6 tygodni w zależności od miejsca przeznaczenia. Całkowity czas realizacji pierwszego zamówienia to zwykle 9–14 tygodni; zamówienia powtarzalne wysyłane w 4–7 tygodni. Projekty MIM trwają 2–4 tygodnie dłużej ze względu na złożoność form i cykle usuwania spoiwa/spiekania.

## Uzyskaj wycenę części z metalurgii proszków
Wyślij nam rysunek lub zdjęcie części — powiemy Ci szczerze, czy PM, MIM czy obróbka CNC jest właściwym procesem przy Twojej wielkości zamówienia, i wycenimy w ciągu 24–48 godzin. [Skontaktuj się z nami ](https://www.sinbo-machining.com/pl/contact/)
