# Zakupy czujników i części automatyki z Chin | PLS Precision

> Pozyskuj czujniki zbliżeniowe, fotoelektryczne i temperatury, PLC, serwonapędy i HMI z Chin, z obudowami CNC, weryfikacją kalibracji i kontrolą zgodności.

https://www.sinbo-machining.com/pl/sourcing/sensors-automation/

---

## Na tej stronie

- Specyfikacja zakupowa w skrócie
- Dlaczego chiński rynek czujników i automatyki jest w punkcie zwrotnym
- Co pozyskujemy w tej kategorii
- Zakresy cen FOB i co kształtuje koszt
- Realne ryzyka: dryft kalibracji, zawyżanie specyfikacji i zależność importowa w segmencie premium
- Dlaczego warto pozyskiwać czujniki i części automatyki przez PLS Precision
- Często zadawane pytania
- Pozyskujesz czujniki, części automatyki lub niestandardowe obudowy montażowe z Chin?

# Zakupy czujników i części automatyki z Chin
Chiński rynek czujników przemysłowych osiągnął 23.8 mld USD w 2025 roku — 34.2% globalnego rynku o wartości 69.5 mld USD — rosnąc o 9.1% rok do roku, znacznie powyżej światowej średniej. Eksport czujników osiągnął 4.7 mld USD, podczas gdy import wyniósł 9.2 mld USD, a deficyt handlowy zmniejszył się o 31% od 2020 roku wraz z dojrzewaniem krajowej produkcji. PLS Precision, z siedzibą w Dongguan, łączy pozyskiwanie czujników i komponentów automatyki z klastrów Shenzhen–Szanghaj–Wenzhou z obrobionymi CNC obudowami czujników, wspornikami montażowymi i obudowami ochronnymi z naszej macierzystej fabryki Sinbo — jeden dostawca dla elementu czujnikowego i konstrukcyjnych części metalowych.
## Specyfikacja zakupowa w skrócie

|  Pozycja |  Wartość
|  Zakres produktów |  Indukcyjny czujnik zbliżeniowy M12 (zasięg 4mm); Indukcyjny czujnik zbliżeniowy M18 (zasięg 8mm); Indukcyjny czujnik zbliżeniowy M30 (zasięg 15mm); Czujnik fotoelektryczny (dyfuzyjny, zasięg 1m)
|  Zakres cen FOB |  $1.50 – $500
|  Typowe MOQ |  10 szt.; 5 szt.
|  Typowy czas realizacji |  4–8 tygodnie

## Dlaczego chiński rynek czujników i automatyki jest w punkcie zwrotnym
Chiński rynek czujników przemysłowych osiągnął 23.8 mld USD w 2025 roku, stanowiąc 34.2% globalnego rynku o wartości 69.5 mld USD, rosnąc o 9.1% rok do roku — znacznie powyżej światowej średniej 7.8% (IIM, 2026). Rynek ma osiągnąć 74.8 mld USD globalnie w 2026 roku i 105 mld USD do 2030. Eksport czujników Chin osiągnął 4.7 mld USD wobec 9.2 mld USD importu — deficyt handlowy zmniejszył się o 31% od 2020 roku, gdy krajowi producenci zyskują przewagę w czujnikach średniej precyzji (IIM, 2026). Strona komponentów automatyki jest równie dynamiczna. Chiński sektor automatyki fabrycznej powrócił do wzrostu w Q1 2025 po czterech kolejnych kwartałach spadku, ze sprzedażą robotów przemysłowych wzrosłą o 11.6% i produkcją robotów współpracujących wzrosłą o 41.4% (Macquarie Research, 2025). Krajowy lider serwosystemów Inovance posiada 31.4% udziału w serwach i 20.8% w przetwornicach — wyprzedzając zarówno Mitsubishi, jak i Siemensa w Chinach. Lokalizacja małych sterowników PLC wzrosła z 38.2% do 41.0% rok do roku, z Inovance na czwartym miejscu z 6.7%. Eksport sprzętu sterującego Chin osiągnął 41.2 mld RMB (5.7 mld USD) w 2024 roku, wzrost o 7.3% rok do roku — eksport PLC 13.8 mld RMB, eksport przetwornic 16.5 mld RMB, eksport serwonapędów 10.9 mld RMB (docin.com, 2025). Logika geograficzna jest jasna: producenci czujników koncentrują się w Shenzhen (fotoelektryczne, zbliżeniowe, IoT), Wenzhou/Yueqing (przemysłowe wyłączniki zbliżeniowe, wyłączniki krańcowe), Szanghaj/Kunshan (MEMS, wysoka precyzja) i Xi'an (czujniki RF i ciśnienia). PLS Precision jest w Dongguan — mniej niż 2 godziny od klastrów czujników w Shenzhen i w odległości jednego dnia podróży od Wenzhou.
## Co pozyskujemy w tej kategorii
Pozyskujemy pełny zakres przemysłowych czujników i komponentów automatyki — od towarowych wyłączników zbliżeniowych po precyzyjne ciśnieniowe czujniki MEMS i kompletne systemy serwo PLC — z weryfikacją kalibracji przed wysyłką: - Czujniki zbliżeniowe — indukcyjne (M8/M12/M18/M30), pojemnościowe i magnetyczne; wyjście NPN/PNP, normalnie otwarte/zamknięte; FOB 1.50–5.50 USD w zależności od rozmiaru i zasięgu (Alibaba/Aotoro, 2025).
- Czujniki fotoelektryczne — typy przezwiązkowe, retrorefleksyjne i dyfuzyjne; do automatyki przemysłowej, pakowania i linii logistycznych; FOB 3.70–15.60 USD w zależności od zasięgu i wyjścia.
- Czujniki temperatury — RTD (Pt100/Pt1000), termopary (K/J/T), termistory i typy podczerwone; chiński rynek czujników temperatury przekroczył 316 mld RMB w 2025, prognozowany na ponad 500 mld RMB w 2026 roku (chinabgao, 2026).
- Czujniki ciśnienia — ciśnieniowe czujniki MEMS, piezorezystancyjne i pojemnościowe; Chiny wyeksportowały 320 mln sztuk o wartości 7.68 mld RMB w 2025, głównie do Azji Południowo-Wschodniej, Indii i Ameryki Łacińskiej (dane celne, 2025).
- PLC, HMI i serwonapędy — marki krajowe (Inovance, Delta, Estun) i międzynarodowe (Siemens, Mitsubishi, Omron); eksport PLC 13.8 mld RMB, eksport przetwornic 16.5 mld RMB, eksport serwonapędów 10.9 mld RMB w 2024.
- Moduły czujników IoT i bezprzewodowe — terminale czujników LoRa, NB-IoT, WiFi i Bluetooth do łańcucha chłodniczego, monitorowania środowiska i zastosowań inteligentnych fabryk; FOB 9–1,000 USD w zależności od złożoności.
- Obudowy i wsporniki czujników obrobione CNC — nasza macierzysta fabryka Sinbo obrabia aluminiowe i ze stali nierdzewnej obudowy czujników, wsporniki montażowe, obudowy ochronne i przyrządy kalibracyjne, aby sparować z pozyskiwanymi czujnikami dla kompletnego rozwiązania.

## Zakresy cen FOB i co kształtuje koszt
Ceny czujników i komponentów automatyki różnią się w zależności od precyzji, poziomu certyfikacji i marki. Poniżej znajdują się orientacyjne ceny FOB (USD za sztukę) od chińskich dostawców, na podstawie danych Alibaba, Made-in-China i IndexBox z lat 2025–2026:
|  Produkt |  Zakres cen FOB (USD) |  Typowe MOQ
|  Indukcyjny czujnik zbliżeniowy M12 (zasięg 4mm) |  $1.50 – $2.30 |  10 szt.
|  Indukcyjny czujnik zbliżeniowy M18 (zasięg 8mm) |  $2.50 – $2.90 |  10 szt.
|  Indukcyjny czujnik zbliżeniowy M30 (zasięg 15mm) |  $3.70 – $5.50 |  10 szt.
|  Czujnik fotoelektryczny (dyfuzyjny, zasięg 1m) |  $3.70 – $6.30 |  5 szt.
|  Czujnik fotoelektryczny (przezwiązkowy, 5m) |  $8.00 – $15.60 |  5 szt.
|  Czujnik temperatury RTD Pt100 (z przewodem 2m) |  $2.00 – $8.00 |  10 szt.
|  Termopara typu K (osłona SS) |  $1.50 – $6.00 |  10 szt.
|  Ciśnieniowy czujnik MEMS (0–1MPa) |  $3.00 – $12.00 |  100 szt.
|  Mały PLC (krajowy, 16 I/O) |  $50 – $200 |  1 sztuka
|  Serwonapęd + silnik (400W, krajowy) |  $150 – $500 |  1 zestaw
|  Panel dotykowy HMI 7-calowy (krajowy) |  $80 – $300 |  1 sztuka
|  Bezprzewodowy czujnik temperatury/wilgotności IoT (WiFi) |  $9.00 – $80.00 |  1 szt.
O rozstrzał cen decydują cztery czynniki:klasa precyzji (klasa konsumencka ±2% vs. klasa przemysłowa ±0.5% vs. motoryzacyjna AEC-Q100 vs. medyczna ISO 13485 — każdy poziom mniej więcej podwaja cenę),poziom certyfikacji (CE, RoHS, ATEX dla środowisk zagrożonych, IECEx — dodaje 10–30% premii),pochodzenie marki (Siemens/Mitsubishi/Omron niosą 2–4x premię w porównaniu z równoważnymi krajowymi Inovance/Delta/Estun dla PLC i napędów) orazdokumentacja kalibracji (certyfikat kalibracji fabrycznej vs. kalibracja strony trzeciej z identyfikowalnością NIST/NPL — dodaje 15–25% dla zastosowań precyzyjnych). Ceny standardowych czujników zbliżeniowych są stabilne; czujniki wysokiej precyzji MEMS i klasy motoryzacyjnej rosną 2–4% rocznie w miarę zaostrzania specyfikacji.
## Realne ryzyka: dryft kalibracji, zawyżanie specyfikacji i zależność importowa w segmencie premium
Najczęstszym ryzykiem w pozyskiwaniu czujników jest zawyżanie specyfikacji — dostawca ocenia czujnik zbliżeniowy na zasięg wykrywania 8mm, gdy rzeczywisty niezawodny zasięg to 5–6mm, lub deklaruje IP67 gdy rzeczywista ochrona przed wnikaniem wody jest bliższa IP54. Drugim ryzykiem jest dryft kalibracji: czujniki, które przechodzą kalibrację fabryczną, ale dryfują poza specyfikację pod wpływem cykli temperaturowych, wibracji lub zakłóceń elektromagnetycznych w terenie. Trzecim, strukturalnym ryzykiem jest to, że Chiny pozostają importerem netto pod względem wartości w czujnikach wysokiej klasy:9.2 mld USD importu wobec 4.7 mld USD eksportu w 2025, z największą zależnością importową w motoryzacyjnych czujnikach MAP, medycznych czujnikach ciśnienia bezwzględnego i ultraprecyzyjnych różnicowych czujnikach ciśnienia, gdzie zagraniczni dostawcy posiadają 60–70% udziału rynkowego pod względem wartości (IndexBox, 2026). Nasze kontrole przy każdym zamówieniu czujników i automatyki: - Weryfikacja specyfikacji — testujemy rzeczywisty zasięg wykrywania, czas reakcji i powtarzalność względem karty danych przy użyciu skalibrowanych wzorców odniesienia. Dla czujników zbliżeniowych weryfikujemy odległość wykrywania na określonym materiale docelowym (żelazo, aluminium, miedź) przy napięciu i temperaturze znamionowej.
- Weryfikacja klasy IP — dla czujników deklarujących IP65/IP67, weryfikujemy rzeczywistymi testami wnikania wody zgodnie z IEC 60529, nie tylko etykietą. Wiele awarii czujników przemysłowych to wnikanie wody, nie awaria elektroniki.
- Identyfikowalność kalibracji — dla czujników precyzyjnych (ciśnienie, temperatura) weryfikujemy, że kalibracja jest identyfikowalna NIST/NPL z ważnym numerem certyfikatu. Możemy zorganizować ponowną kalibrację u strony trzeciej dla krytycznych zastosowań.
- Testy EMI/EMC — dla czujników stosowanych w środowiskach przemysłowych z przetwornicami częstotliwości i zasilaczami impulsowymi weryfikujemy zgodność CE EMC (EN 61326) lub organizujemy dodatkowe testy odporności.
- Autentyczność marki — dla komponentów Siemens, Omron i Mitsubishi weryfikujemy względem rejestrów autoryzowanych dystrybutorów. Podrobione PLC i HMI to znane ryzyko w tej kategorii.
- Kod HS i planowanie celne — czujniki obejmują HS 9026 (ciśnienie/przepływ), HS 9027 (analiza gazów), HS 9031 (przyrządy pomiarowe) i HS 8536 (wyłączniki zbliżeniowe klasyfikowane jako aparatura elektryczna). Różne kody niosą różne stawki celne — pomagamy klasyfikować poprawnie.

## Dlaczego warto pozyskiwać czujniki i części automatyki przez PLS Precision
Trzy strukturalne przewagi, a nie marketing: - Obróbka metalu wsparta fabryką — nasza macierzysta fabryka Sinbo obrabia CNC obudowy czujników ze stali nierdzewnej i aluminium, wsporniki montażowe, obudowy ochronne i przyrządy kalibracyjne. Instalacje czujników przemysłowych wymagające niestandardowych wsporników, obudów z oceną IP68 lub uchwytów z tłumieniem wibracji otrzymują zarówno czujnik, jak i obudowę konstrukcyjną od jednego odpowiedzialnego dostawcy. To główny wyróżnik: większość agentów pozyskiwania kończy na znalezieniu fabryki czujników; my możemy zbudować kompletny zespół czujnika, w tym obudowę, w której siedzi.
- Bliskość łańcucha dostaw — baza w Dongguan, mniej niż 2 godziny od klastra fotoelektrycznych i IoT czujników w Shenzhen i w odległości jednego dnia podróży od klastra przemysłowych wyłączników zbliżeniowych Wenzhou/Yueqing. Możemy audytować fabrykę czujników, kontrolować dostawcę paneli HMI i sprawdzać wsporniki obrobione CNC w tym samym regionie. Dla wielokomponentowych pakietów automatyki łączących czujniki, PLC, napędy i obudowy skraca to czas koordynacji o tygodnie.
- Pełny łańcuch jakości — weryfikacja specyfikacji skalibrowanymi wzorcami odniesienia, weryfikacja oceny IP rzeczywistymi testami wody, kontrole identyfikowalności kalibracji, weryfikacja zgodności EMI/EMC i uwierzytelnianie marek dla komponentów międzynarodowych. Zajmujemy się ryzykiem, które ma największe znaczenie w tej kategorii: zapewnieniem, że czujnik faktycznie działa zgodnie ze specyfikacją, nie tylko kartą danych.
Nie akceptujemy niezweryfikowanych kart specyfikacji jako faktu i nie wysyłamy czujników, które nie przechodzą testów zasięgu lub powtarzalności — ta integralność utrzymuje Twoją linię automatyki w ruchu, nie w trybie rozwiązywania problemów.
## Często zadawane pytania

#### Czy PLS może pozyskiwać czujniki i obudowy lub wsporniki obrobione CNC razem?
Tak — to główna zaleta pozyskiwania czujników przez PLS. Nasza macierzysta fabryka Sinbo obrabia CNC obudowy czujników ze stali nierdzewnej i aluminium, wsporniki montażowe, obudowy ochronne i przyrządy kalibracyjne, podczas gdy my pozyskujemy czujniki i komponenty automatyki z klastrów Shenzhen i Wenzhou. Instalacja czujnika przemysłowego wymagająca niestandardowej obudowy IP68 lub wspornika z tłumieniem wibracji lub konkretnego interfejsu montażowego otrzymuje zarówno czujnik, jak i obudowę konstrukcyjną od jednego dostawcy, z jednym standardem jakości i jedną wysyłką.

#### Jakie są typowe MOQ i czasy realizacji dla czujników z Chin?
MOQ są niskie dla standardowych czujników: czujniki zbliżeniowe (M8–M30) zaczynają się od 10 sztuk; czujniki fotoelektryczne od 5 sztuk; czujniki temperatury (RTD/termopara) od 10 sztuk. Dla PLC, HMI i serwonapędów MOQ wynosi zwykle 1 sztukę. Standardowy czas produkcji to 3–14 dni dla pozycji z magazynu; niestandardowe konfiguracje (konkretna długość kabla, typ złącza, zakres kalibracji) wymagają 2–4 tygodni. Ekspresowy fracht lotniczy dostarcza w 3–5 dni; fracht morski zajmuje 20–35 dni dla zamówień wielkoobjętościowych.

#### Jak weryfikujecie, że specyfikacje czujników są dokładne i nie zawyżone?
Testujemy rzeczywisty zasięg wykrywania, czas reakcji i powtarzalność względem karty danych przy użyciu skalibrowanych wzorców odniesienia. Dla indukcyjnych czujników zbliżeniowych weryfikujemy odległość wykrywania na określonym materiale docelowym (żelazo, aluminium, miedź) przy napięciu znamionowym i temperaturze otoczenia. Dla czujników fotoelektrycznych testujemy zasięg wykrywania na wzorcach o standardowej refleksyjności. Dla czujników temperatury weryfikujemy dokładność w trzech punktach odniesienia (punkt lodu, środek zakresu i górna granica) przy użyciu skalibrowanego kalibratora blokowego na sucho. Zawyżanie specyfikacji — ocenianie czujnika powyżej jego rzeczywistej wydajności — to najczęstsze ryzyko w tej kategorii, a testy fizyczne są jedynym niezawodnym środkiem zaradczym.

#### Czy możecie pozyskiwać krajowe chińskie marki automatyki, takie jak Inovance i Delta?
Tak. Pozyskujemy pełny zakres krajowych chińskich marek automatyki: Inovance (systemy serwo, PLC, przetwornice — lider rynku w Chinach z 31.4% udziału w serwach), Delta (PLC, HMI, napędy), Estun (roboty przemysłowe, coboty — 9.9% udziału rynkowego) i inne. Marki krajowe zwykle niosą 30–50% oszczędności cenowych w porównaniu z równoważnymi produktami Siemens/Mitsubishi/Omron, z czasami dostawy 1–2 tygodni vs. 4–8 tygodni dla marek importowanych. Pozyskujemy również marki międzynarodowe kanałami autoryzowanych dystrybutorów, gdy wymagają tego specyfikacje projektu, i weryfikujemy autentyczność względem rejestrów dystrybutorów, aby zapobiec ryzyku podrabianych PLC i HMI.

#### Jakie kody HS dotyczą czujników i komponentów automatyki?
Czujniki obejmują wiele rozdziałów HS w zależności od funkcji: HS 9026 (przyrządy do pomiaru ciśnienia, przepływu, poziomu — obejmuje czujniki ciśnienia), HS 9031 (przyrządy pomiarowe lub kontrolne — obejmuje czujniki zbliżeniowe, fotoelektryczne i przyrządy pomiarowe), HS 9027 (przyrządy do analizy gazów — obejmuje czujniki gazu) i HS 8536 (aparatura elektryczna do łączenia — niektóre wyłączniki zbliżeniowe są tu klasyfikowane). PLC, HMI i serwonapędy mogą podlegać HS 8537 (szafy sterownicze) lub HS 8501 (silniki elektryczne) w zależności od konfiguracji. Stawki celne MFN w większości rozwiniętych rynków wahają się od 0% do 5% dla standardowych czujników, ale konkretne podkody mogą się różnić. Pomagamy klasyfikować poprawnie i sygnalizujemy ekspozycję celną przed podjęciem zobowiązania.

#### Czy obsługujecie weryfikację oceny IP i identyfikowalność kalibracji dla czujników przemysłowych?
Tak. Dla czujników deklarujących IP65/IP67/IP68, weryfikujemy rzeczywistymi testami wnikania wody zgodnie z IEC 60529, nie tylko etykietą — wiele awarii czujników przemysłowych w terenie to wnikanie wody, nie awaria elektroniki. Dla czujników precyzyjnych (ciśnienie, temperatura, siła) weryfikujemy, że kalibracja jest identyfikowalna NIST/NPL z ważnym numerem certyfikatu, i możemy zorganizować ponowną kalibrację u strony trzeciej dla krytycznych zastosowań. Weryfikujemy również zgodność CE EMC (EN 61326) dla czujników stosowanych w środowiskach przemysłowych z przetwornicami częstotliwości i zasilaczami impulsowymi, gdzie zakłócenia elektromagnetyczne mogą powodować fałszywe odczyty lub dryft sygnału.

## Pozyskujesz czujniki, części automatyki lub niestandardowe obudowy montażowe z Chin?
Wyślij nam kartę specyfikacji, numery części czujników lub opis systemu. Odpowiemy w ciągu 24 godzin planem pozyskiwania obejmującym czujniki, PLC, napędy, obudowy obrobione CNC, weryfikację kalibracji i koszt lądowania. [Skontaktuj się z nami ](https://www.sinbo-machining.com/pl/contact/)
