# Zakupy rur i przewodów ze stali nierdzewnej | 304/316, ASTM A312 | PLS

> Pozyskuj rury i przewody ze stali nierdzewnej z Chin: 304 bez szwu od $1,100/t, 316L spawane od $1,700/t. 63.7% światowej produkcji. Huty Wenzhou, Foshan, Huzhou. ASTM A312/A270, klasa spożywcza.

https://www.sinbo-machining.com/pl/sourcing/stainless-pipes/

---

## Na tej stronie

- Specyfikacja zakupowa w skrócie
- Dlaczego warto pozyskiwać rury i przewody ze stali nierdzewnej z Chin
  - Skala i specjalizacja
  - Przewaga cenowa
  - Pełny zakres procesów
- Chińskie klastry produkcji rur ze stali nierdzewnej
- Zakres produktów i ceny FOB
  - Czynniki cenowe
- Standardy jakości i gatunki
  - ⚠ Wykończenie powierzchni i testowanie
- Logistyka: kody HS, pakowanie i wysyłka
  - ⚠ Uwagi dotyczące pakowania
- Nawigacja po cłach i barierach handlowych (2025-2026)
- Obawy kupujących: oszustwa gatunkowe, jakość spoiny i wady powierzchni
  - Substytucja gatunku (201 vs 304)
  - Jakość spoiny
  - Wżery powierzchniowe i pozostałości trawienia
  - Fałszywe lub z recyklingu certyfikaty walcowni
- Dlaczego PLS Precision dla rur i przewodów ze stali nierdzewnej
  - ⚙ Wykańczanie we własnym zakresie
  - 📋 Zapewnienie materiałowe
  - 🌍 Zgodność eksportowa
  - 📦 Kompletowanie kompleksowe
- Często zadawane pytania
- Pozyskuj rury i przewody ze stali nierdzewnej z najlepszych klastrów Chin

# Zakupy rur i przewodów ze stali nierdzewnej z Chin
Chiny wyprodukowały 40.87 mln ton stali nierdzewnej w 2024 roku — 63.7% światowej produkcji — a ich klastry rurowe w Wenzhou, Foshan i Huzhou zaopatrują wszystko, od towarowej spawanej rury 304 po bezszwową klasy jądrowej. PLS Precision pozyskuje rury i przewody ze stali nierdzewnej bezpośrednio z hut, z weryfikacją materiału (PMI), certyfikatami walcowni EN 10204 3.1 oraz cięciem, gięciem i wykończeniem CNC we własnym zakresie w naszej fabryce w Dongguan.
## Specyfikacja zakupowa w skrócie

|  Pozycja |  Wartość
|  Zakres produktów |  Rura bezszwowa 304; Rura bezszwowa 316L; Rura spawana 304; Rura spawana 316L
|  Typowa specyfikacja |  ASTM A312 / GB/T 14976, 1/4"-24", Sch10-80; ASTM A312, 1/2"-12", Sch40; ASTM A312 / EN 10217-7, okrągła, 100% X-ray opcjonalnie
|  Zakres cen FOB |  $1,000 – $3,600 / t
|  Typowy czas realizacji |  5-12 tygodnie
|  Kluczowe normy |  ASTM A312; ASTM A270; ASTM A554
|  Główne regiony dostaw |  Wenzhou Longwan (Zhejiang); Foshan (Guangdong); Huzhou (Zhejiang); Dainan, Xinghua (Jiangsu); Ningbo (Zhejiang)

## Dlaczego warto pozyskiwać rury i przewody ze stali nierdzewnej z Chin
Chiny to niekwestionowany lider w stali nierdzewnej:40.87 mln ton wyprodukowanych w 2024, około 63.7% światowej produkcji. Segment rur i przewodów jest równie dominujący — bezszwowe i spawane rury ze stali nierdzewnej z Wenzhou, Foshan i Huzhou obsługują kupujących z branży naftowej i gazowej, przetwórstwa żywności, farmacji, wodnej i budowlanej na całym świecie.
### Skala i specjalizacja
Wenzhou Longwan to chińska stolica bezszwowych rur ze stali nierdzewnej (grupa Tsingshan), Foshan prowadzi w spawanych i dekoracyjnych przewodach, a Huzhou (Jiuli, Yongxing) dostarcza bezszwowe przewody wysokiej klasy dla energetyki i energetyki jądrowej. Każdy klaster oferuje 100+ certyfikowanych hut rur.
### Przewaga cenowa
FOB bezszwowej rury 304 wynosi $1,100-2,350/t w zależności od rozmiaru i grubości ścianki; spawana 304 od $1,050/t. Równoważny produkt europejskich hut zwykle kosztuje 30-50% więcej — to luka, która przyciąga globalnych kupujących pomimo barier handlowych.
### Pełny zakres procesów
Bezszwowe walcowane na gorąco, ciągnione na zimno i walcowane na zimno; spawane ERW/TIG; polerowany przewód sanitarny (Ra 0.4 µm); spawane o dużej średnicy (do 2,000 mm); gatunki duplex i super-austenityczne na zamówienie huty. Sprawdzenie rzeczywistości eksportowej: eksport stali nierdzewnej w 2025 roku wzrósł tylko +0.3%poniżej 17 nowych postępowań antydumpingowych (blacha walcowana na zimno, rura bezszwowa, rura spawana), a “eksport w pośpiechu” w Q1 przed amerykańskimi cłami osiągnął rekordowe 1.226 mln ton (+15.5% rok do roku) przed spadkiem w Q2 (cdgtw.net, styczeń 2026).
## Chińskie klastry produkcji rur ze stali nierdzewnej
Cztery klastry dominują w chińskim przemyśle rur ze stali nierdzewnej, każdy z wyraźną specjalizacją:
|  Klaster |  Specjalizacja |  Skala
|  Wenzhou Longwan (Zhejiang) |  Rury i przewody bezszwowe, złączki; grupa Tsingshan na początku łańcucha |  Chińska stolica rur ze stali nierdzewnej; 1,000+ przedsiębiorstw rurowych
|  Foshan (Guangdong) |  Rury spawane, przewody dekoracyjne, blacha kolorowana; hub handlowo-przetwórczy |  Największa baza spawanych/dekoracyjnych przewodów; 1,000+ hut
|  Huzhou (Zhejiang) |  Bezszwowe wysokiej klasy: energetyka, energia jądrowa, przewody wymienników ciepła |  Jiuli, Yongxing — światowi liderzy w przewodach specjalistycznych
|  Dainan, Xinghua (Jiangsu) |  Pręty, drut i przewody o małej średnicy; handel surowcami |  “Stolica prętów” ze stali nierdzewnej, tysiące przetwórców
|  Ningbo (Zhejiang) |  Precyzyjna taśma, złączki i przewody oprzyrządowania |  Baza Baosteel Ningbo; klaster portów eksportowych
Wskazówka pozyskiwania: towarowe spawane rury 304/316 i przewody dekoracyjne — Foshan; rury bezszwowe i do ciśnienia — Wenzhou lub Huzhou; przewody sanitarne/farmaceutyczne — Huzhou lub Wenzhou z certyfikatami 3.1; małe średnice i złączki — Dainan.
## Zakres produktów i ceny FOB
Ceny rur ze stali nierdzewnej są napędzane niklem (LME) plus gatunkiem, procesem, rozmiarem i wykończeniem powierzchni. Zakresy poniżej łączą oferty Alibaba/Made-in-China i chińskie notowania rynkowe (2025-2026):
|  Produkt |  Specyfikacja |  Cena FOB (USD/t)
|  Rura bezszwowa 304 |  ASTM A312 / GB/T 14976, 1/4"-24", Sch10-80 |  $1,100 – $2,350
|  Rura bezszwowa 316L |  ASTM A312, 1/2"-12", Sch40 |  $2,100 – $3,600
|  Rura spawana 304 |  ASTM A312 / EN 10217-7, okrągła, 100% X-ray opcjonalnie |  $1,050 – $1,600
|  Rura spawana 316L |  ASTM A312, okrągła, wykończenie sanitarne opcjonalnie |  $1,700 – $2,800
|  Przewód sanitarny |  ASTM A270 / DIN 11850, 304/316L, polerowane ID Ra ≤ 0.6 µm |  $1,600 – $2,600
|  Przewód dekoracyjny |  304, 201, okrągły/kwadratowy/prostokątny, szczotkowany lub lustrzany |  $1,000 – $1,300

### Czynniki cenowe
316L kosztuje mniej więcej 35-45% powyżej 304 (zawartość molibdenu). Małe średnice i cienkie ścianki niosą najwyższy koszt przetwarzania na tonę; duże zamówienia standardowych rozmiarów otrzymują najlepsze stawki. Ceny zmieniają się wraz z niklem LME — PLS wycenia w ciągu 24 godzin od otrzymania karty specyfikacji.
## Standardy jakości i gatunki
Określ jawnie standard projektowy, gatunek i wykończenie powierzchni — decydują one o cenie i zgodności. Najczęściej wymagane standardy przez międzynarodowych kupujących:
|  Standardowy |  Zakres |  Typowe zastosowanie
|  ASTM A312 |  Bezszwowe i spawane rury austenityczne |  Przemysł ogólny, chemia
|  ASTM A270 |  Przewód sanitarny, polerowane ID |  Żywność, mleczarstwo, napoje, farmacja
|  ASTM A554 |  Spawane przewody dekoracyjne/mechaniczne |  Meble, poręcze, architektura
|  EN 10217-7 |  Spawane przewody ze stali nierdzewnej do ciśnienia |  UE sprzęt ciśnieniowy (PED)
|  GB/T 14976 |  Bezszwowa rura do transportu płynów (Chiny) |  Projekty według chińskich standardów
|  JIS G3459 / G3468 |  Rura ze stali nierdzewnej do rurociągów / spawana o dużej średnicy |  Projekty według specyfikacji japońskich

### ⚠ Wykończenie powierzchni i testowanie
Typowe wykończenia: 2B (walcowana na zimno, wyżarzana), BA (jasno wyżarzana), HL (włoskowate), MP (lustrzane) i trawione (bezszwowe). Do pracy pod ciśnieniem wymagaj testu hydrostatycznego zgodnie z A999, weryfikacji PMI każdej partii cieplnej i certyfikatów EN 10204 3.1; zamówienia sanitarne powinny określać chropowatość ID (Ra 0.4-0.8 µm), obróbkę spoiny (szlifowaną lub polerowaną) i 100% testów ciśnieniowych.
## Logistyka: kody HS, pakowanie i wysyłka
Rury ze stali nierdzewnej klasyfikują się w rozdziale HS 73: - HS 7304.41— Bezszwowa rura ze stali nierdzewnej (ciągniona/walcowana na zimno)
- HS 7304.49— Bezszwowa rura ze stali nierdzewnej (inna, walcowana na gorąco)
- HS 7306.40— Spawana rura ze stali nierdzewnej (okrągła)
- HS 7306.61— Spawany kwadratowy/prostokątny przewód ze stali nierdzewnej
- HS 7307— Złączki rurowe ze stali nierdzewnej (kołnierze, kolanka, trójniki)

### ⚠ Uwagi dotyczące pakowania
- Rury bezszwowe i spawane: wiązki sześciokątne ze stalowymi opaskami; zaślepki końcowe dla rur gwintowanych
- Przewód sanitarny: indywidualne plastikowe zaślepki + papier VCI, drewniane skrzynie dla rur polerowanych
- Przewód dekoracyjny: folia piankowa między warstwami, aby zapobiec zarysowaniom
- Kontener 20ft ≈ 16-20 ton rur ze stali nierdzewnej (cięższe na tonę niż stal węglowa)
- Powierzchnie polerowane: nigdy nie wysyłaj luzem — określ przekładki lub ochronę tulejową
Czas realizacji:rozmiary z magazynu 1-2 tygodnie, produkcja huty 3-5 tygodni (bezszwowe) lub 2-4 tygodnie (spawane), sanitarne/specjalne gatunki 4-8 tygodni + fracht morski 3-5 tygodni. Ningbo, Szanghaj i Shenzhen to główne porty eksportowe.
## Nawigacja po cłach i barierach handlowych (2025-2026)
Rury ze stali nierdzewnej stoją przed jednymi z najwyższych barier handlowych spośród wszystkich chińskich eksportów. Zaplanuj rynek docelowy przed wyceną:
|  Rynek |  Polityka |  Wpływ
|  Unia Europejska |  AD na rury bezszwowe 48.3-71.9% (rozporządzenia 2024/1475, 2025/1573); AD na blachę walcowaną na zimno 24.6% |  Efektywnie zamknięte dla towarowych rur bezszwowych
|  Stany Zjednoczone |  Sekcja 232 na stal 50%; listy 301; fentanyl 20%; wzajemne 10% |  Łącznie 50-100%+ dla większości rur
|  Eurazjatycka Unia Gospodarcza |  AD na spawane rury ze stali nierdzewnej 14.62-17.28% (przegląd sunset przedłużony do listopada 2026) |  Cło 14.6-17.3% na rury spawane
|  Turcja |  AD na spawane rury ze stali nierdzewnej 13.82-20.50% (final sunset 2025) |  Cło 13.8-20.5%
|  ASEAN / Bliski Wschód / Afryka |  Głównie stawki MFN; rosnący popyt infrastrukturalny |  Główne rynki wzrostu w 2026 roku
Chiński system licencji eksportowych stali na 2026 rok (od 2026-01-01) obejmuje również kody HS rur ze stali nierdzewnej — wysyłać mogą tylko licencjonowani eksporterzy. PLS obsługuje licencjonowanie, dokumentację pochodzenia i planowanie ceł docelowych jako część usługi pozyskiwania.
## Obawy kupujących: oszustwa gatunkowe, jakość spoiny i wady powierzchni
Rura ze stali nierdzewnej to kategoria o wysokiej wartości ze znanymi wzorcami oszustw. Cztery ryzyka, którymi PLS aktywnie zarządza: 1
### Substytucja gatunku (201 vs 304)
Tani 201 (stal manganowa) jest czasem sprzedawany jako 304 — wygląda identycznie, ale szybko koroduje. PLS wymaga weryfikacji spektrometrem PMI każdej partii cieplnej w hucie i losowej ponownej kontroli przy załadunku; mieszanka 201/304 to najczęstsze oszustwo w przewodach dekoracyjnych i spawanych. 2
### Jakość spoiny
Awarie rur spawanych koncentrują się na spoinie. PLS określa 100% testy prądami wirowymi lub rentgenowskie tam, gdzie wymagane, weryfikuje stan ściegu spoiny (bez pęknięć, właściwe przetopienie) i potwierdza, że obróbka spoiny odpowiada specyfikacji (wyżarzona, obrobiona na zimno lub polerowana). 3
### Wżery powierzchniowe i pozostałości trawienia
Słaba pasywacja pozostawia plamy rdzy, które pojawiają się po wysyłce. PLS określa pasywację i, dla przewodów sanitarnych, weryfikuje chropowatość ID profilometrem; wszelkie wżery znalezione podczas kontroli przed wysyłką są odrzucane przed załadunkiem. 4
### Fałszywe lub z recyklingu certyfikaty walcowni
Budżetowi handlowcy wydają generyczne MTC, które nie odpowiadają rzeczywistej partii cieplnej. PLS weryfikuje numery partii cieplnych względem rejestrów huty, wymaga certyfikatów EN 10204 3.1 od produkującej huty i zleca inspekcje stron trzecich (SGS/BV/TUV) dla krytycznych zamówień.
## Dlaczego PLS Precision dla rur i przewodów ze stali nierdzewnej
Poza pozyskiwaniem rur, PLS dodaje kroki wykańczania i obróbki, które zamieniają przewód w produkt:
### ⚙ Wykańczanie we własnym zakresie
- Cięcie, formowanie końców, gięcie i spawanie orbitalne w fabryce Sinbo z 518 maszynami
- Obróbka CNC złączek, kołnierzy i niestandardowych komponentów rurowych
- Polerowanie i pasywacja według specyfikacji kupującego

### 📋 Zapewnienie materiałowe
- Weryfikacja PMI każdej partii cieplnej (304/316L/321/2205)
- Certyfikaty walcowni EN 10204 3.1 z identyfikowalnością partii cieplnych
- Inspekcja stron trzecich (SGS/BV/TUV) dla krytycznych zamówień

### 🌍 Zgodność eksportowa
- Licencjonowany eksporter w ramach chińskiego systemu licencji eksportowych stali na 2026 rok
- Planowanie ceł docelowych i AD per rynek
- Pełna dokumentacja: MTC, COO, fumigacja, odprawa celna

### 📦 Kompletowanie kompleksowe
- Rury + złączki + kołnierze + uszczelki skonsolidowane w jednym kontenerze
- Zestawy sanitarne i farmaceutyczne z polerowanymi przewodami i zespołami spawanymi
- Mieszane partie z wielu klastrów (Wenzhou bezszwowe + Foshan spawane)

## Często zadawane pytania

#### Jaka jest minimalna ilość zamówienia dla rur ze stali nierdzewnej z Chin?
Rozmiary z magazynu spawanych rur 304/316 zaczynają się od 1-3 ton na rozmiar; rury bezszwowe od 3-5 ton. Zamówienia produkcyjne bezpośrednio z huty zwykle wymagają 10-25 ton na specyfikację. PLS może skonsolidować małe partie od wielu dostawców w jeden kontener i dodać złączki, aby osiągnąć efektywne wolumeny wysyłki.

#### Jak wybrać między rurą ze stali nierdzewnej 304 a 316L?
304 (18% Cr, 8% Ni) pokrywa większość zastosowań ogólnych, kontaktujących się z żywnością i łagodnie korozyjnych. 316L dodaje 2-3% molibdenu dla odporności na chlorki — woda morska, chemikalia i środowiska przybrzeżne — przy koszcie wyższym o około 35-45%. Jeśli środowisko zawiera chlorki lub kwasy, wybierz 316L; w razie wątpliwości poproś o analizę Twojego medium przez inżyniera korozji.

#### Jaka jest różnica między bezszwową i spawaną rurą ze stali nierdzewnej?
Bezszwowa jest formowana z litej kęsówki — bez podłużnej spoiny — dając jednolitą wytrzymałość do pracy pod wysokim ciśnieniem, przy wyższym koszcie i dłuższych czasach realizacji. Rura spawana jest formowana z taśmy i spawana, oferując lepszą spójność wymiarową, gładsze ID (ważne dla warunków sanitarnych) i niższy koszt. Oba typy są akceptowane przez ASTM A312; wybieraj według oceny ciśnienia, medium i budżetu.

#### Które rynki są zamknięte dla chińskich rur ze stali nierdzewnej przez cła antydumpingowe?
UE stosuje AD 48.3-71.9% na rury bezszwowe (efektywnie zamknięte); Eurazjatycka Unia Gospodarcza 14.62-17.28% na rury spawane; Turcja 13.82-20.50% na rury spawane; USA 50%+ Sekcja 232 plus inne cła. Otwarte rynki: ASEAN, Bliski Wschód, Afryka i Ameryka Łacińska — regiony wzrostu dla pozyskiwania w 2026 roku.

#### Jaka jest różnica między przewodem sanitarnym (A270) a przemysłowym (A312)?
Przewód sanitarny A270 jest wykonany do pracy higienicznej: ciaśniejsza kontrola wymiarowa, gładkie polerowane ID (Ra 0.4-0.8 µm), pełne przetopienie spoiny ze szlifowanymi/polerowanymi ściegami i brak szczelin dla bakterii. Rura przemysłowa A312 pozwala na bardziej szorstkie ID i niepolerowane spoiny. Linie żywnościowe, mleczarskie, napojowe i farmaceutyczne muszą używać A270 lub odpowiedników DIN 11850

#### Jak mogę mieć pewność, że moje zamówienie 304 nie jest faktycznie stalą 201?
Wymagaj testów PMI (identyfikacja pozytywna materiału) każdej partii cieplnej, żądaj certyfikatów walcowni EN 10204 3.1 z numerami partii cieplnych i poproś o potwierdzenie MTC przez produkującą hutę. Dla krytycznych zamówień PLS zleca losowe kontrole PMI SGS/BV przy załadunku — substytucja 201/304 to najczęstsze oszustwo w pozyskiwaniu stali nierdzewnej.

#### Czy możecie dostarczyć rury ze złączkami, kołnierzami i uszczelkami jako zestaw?
Tak. PLS konsoliduje rury (z Wenzhou/Foshan/Huzhou) z kołnierzami, kolankami, trójnikami, uszczelkami i śrubami w jeden kontener. Dla linii sanitarnych możemy również obrabiać, spawać i polerować kompletne zespoły w naszej fabryce w Dongguan — jedno zamówienie pokrywa cały system rurowy.

#### Ile czasu zajmuje zamówienie rur ze stali nierdzewnej od zamówienia do dostawy?
Spawane rury z magazynu: 1-2 tygodnie produkcji + 3-5 tygodni frachtu morskiego. Bezszwowe z magazynu: 2-3 tygodnie. Produkcja huty: 3-5 tygodni (spawane) lub 4-8 tygodni (bezszwowe, sanitarne, specjalne gatunki). Całkowity typowy czas:5-12 tygodni w zależności od gatunku, rozmiaru i ilości.

## Pozyskuj rury i przewody ze stali nierdzewnej z najlepszych klastrów Chin
Wyślij gatunek (304/316L/321/2205), standard (A312/A270/EN 10217-7), zakres rozmiarów i miejsce przeznaczenia — wycenimy FOB w ciągu 24 godzin z weryfikacją PMI i pełną dokumentacją. [Skontaktuj się z nami ](https://www.sinbo-machining.com/pl/contact/)
