# Zakupy prętów i blach stalowych | Pręty zbrojeniowe, HRC, ASTM A36 | PLS

> Pozyskuj pręty i blachy stalowe z Chin: pręty zbrojeniowe od $448/t, HRC od $445/t, blachy od $504/t. Eksport 119 mln ton w 2025 (GACC). Gatunki ASTM A36, GB/T 700, EN 10025.

https://www.sinbo-machining.com/pl/sourcing/steel-bar-plate/

---

## Na tej stronie

- Specyfikacja zakupowa w skrócie
- Dlaczego warto pozyskiwać pręty i blachy stalowe z Chin
  - Rekordowa skala eksportu
  - Przewaga cenowa
  - Pełny zakres gatunków
- Chińskie klastry produkcji prętów i blach stalowych
- Zakres produktów i ceny FOB
  - Średnia cena eksportowa celna (kotwica 2025)
- Standardy jakości i gatunki
- Logistyka: kody HS, pakowanie i wysyłka
  - ⚠ Uwagi dotyczące pakowania
- Nawigacja po cłach i barierach handlowych (2025-2026)
- Obawy kupujących: tolerancje, ważenie i certyfikaty hut
  - Ujemna tolerancja grubości
  - Masa teoretyczna vs rzeczywista
  - Substytucja gatunku
  - Wady powierzchni i przechowywania
- Dlaczego PLS Precision dla prętów i blach stalowych
  - ⚙ Przetwarzanie we własnym zakresie
  - 📋 Weryfikacja hut
  - 🌍 Zgodność eksportowa
  - 📦 Elastyczne ilości
- Często zadawane pytania
- Pozyskuj pręty i blachy stalowe z najlepszych hut Chin

# Zakupy prętów i blach stalowych z Chin
Chiny wyeksportowały 119 mln ton stali gotowej w 2025 roku (+7.5%, rekord), po średniej cenie $694/t — z notowaniami FOB blachy walcowanej na gorąco około $450/t, około $130/t poniżej hut UE i $150/t poniżej hut USA. PLS Precision pozyskuje pręty zbrojeniowe, walcówkę, blachę walcowaną na gorąco/zimno, blachę średnią i kształtowniki konstrukcyjne z hut w Tangshan, Zhangjiagang i Rizhao, z zgodnością licencji eksportowych oraz cięciem/obróbką CNC w naszej fabryce w Dongguan.
## Specyfikacja zakupowa w skrócie

|  Pozycja |  Wartość
|  Zakres produktów |  Pręty zbrojeniowe; Walcówka; Blacha walcowana na gorąco; Blacha średnia
|  Typowa specyfikacja |  HRB400/HRB500E, 12-40 mm, długości 12 m; HPB300 / SWRCH, kręgi 6.5-12 mm; Q235B/SS400, 3-12 mm, trawiona opcjonalnie
|  Zakres cen FOB |  $445 – $600 / t
|  Typowy czas realizacji |  4-9 tygodnie
|  Kluczowe normy |  GB/T 700; GB/T 1591; GB/T 1499.2
|  Główne regiony dostaw |  Tangshan (Hebei); Zhangjiagang (Jiangsu); Rizhao / Laiwu (Shandong); Handan / Wu'an (Hebei); Anshan / Yingkou (Liaoning)

## Dlaczego warto pozyskiwać pręty i blachy stalowe z Chin
Chiny produkują około 1 mld ton stali surowej rocznie — około połowy światowej produkcji — i wyeksportowały 119.02 mln ton stali gotowej w 2025 roku (+7.5% rok do roku, rekord), przekraczając poprzedni szczyt z 2015 roku (GACC, styczeń 2026). W strukturze eksportu dominowały produkty płaskie z 61.3%, następnie pręty/walcówka z 16.2% i rury z 10.9%.
### Rekordowa skala eksportu
Eksport wzrósł o 7.5% w 2025 roku pomimo barier handlowych, napędzany przez Azję Południowo-Wschodnią, Afrykę i rynki Belt & Road z szybką rozbudową infrastruktury. Import załamał się do zaledwie 6.06 mln ton — dowód konkurencyjności Chin w różnych gatunkach.
### Przewaga cenowa
FOB blachy walcowanej na gorąco notowano na poziomie $450/t (Lange Steel, grudzień 2025) — około $130/t poniżej hut UE i $150/t poniżej hut USA dla równoważnych gatunków, luka, która utrzymuje się po rundach taryfowych 2025-2026
### Pełny zakres gatunków
Każda międzynarodowa specyfikacja jest produkowana lokalnie: GB/T 700 i 1591, ASTM A36/A572, EN 10025 S235-S355, JIS SS400/SM490 — w grubościach od folii 0.3 mm do blachy 400 mm i średnicach od pręta 6 mm do pręta zbrojeniowego 40 mm. Uwaga na zmianę 2026: Chiny wprowadziły system licencji eksportowych stali 2026-01-01 obejmujący około 300 kodów HS (GACC/MOFCOM), a eksport kęsów wzrósł o 134% w 2025 roku, gdy półwyroby stalowe omijają wiele barier celnych (Sina Finance, styczeń 2026).
## Chińskie klastry produkcji prętów i blach stalowych
Chiński przemysł stalowy opiera się na dużych zintegrowanych klastrach hutniczych, każdy z wyraźnymi mocnymi stronami produktowymi:
|  Klaster |  Specjalizacja |  Skala
|  Tangshan (Hebei) |  Pręty zbrojeniowe, walcówka, dwuteowniki H, blacha walcowana na gorąco (Ansteel, Jianlong, Rizhao) |  Zdolność ponad 100 mln ton stali surowej
|  Zhangjiagang (Jiangsu) |  Shagang — blachy, pręty zbrojeniowe, walcówka; nadmorska huta eksportowa |  Top-3 prywatna huta w Chinach
|  Rizhao / Laiwu (Shandong) |  ESP nieskończone walcowanie taśm, blacha średnia, walcówka |  Zdolność ponad 30 mln ton
|  Handan / Wu'an (Hebei) |  Blacha średnia/ciężka, taśma, stal kształtowa |  Największy klaster blach w Chinach
|  Anshan / Yingkou (Liaoning) |  Ansteel — blacha ciężka, blacha okrętowa, wysokowytrzymała |  Państwowa zintegrowana baza
|  Foshan Lecong (Guangdong) |  Hub handlu i przetwarzania stali dla południowych Chin |  10,000+ handlowców, linie do cięcia/rozcinania
Wskazówka pozyskiwania: kupuj produkty długie (pręty zbrojeniowe, kształtowniki) z hut Hebei/Shandong, produkty płaskie z hut nadmorskich (Shagang, Rizhao, Ansteel) na eksport i korzystaj z hubów handlowych Lecong lub Wuxi dla małych partii i cięcia z wartością dodaną.
## Zakres produktów i ceny FOB
Ceny stali śledzą rudę żelaza, węgiel koksowy i wykorzystanie mocy hut. Zakresy FOB poniżej łączą oferty Alibaba/Made-in-China (2025-2026) z notowaniami hut z wymiany (Lange Steel, Mysteel):
|  Produkt |  Specyfikacja |  Cena FOB (USD/t)
|  Pręty zbrojeniowe |  HRB400/HRB500E, 12-40 mm, długości 12 m |  $448 – $495
|  Walcówka |  HPB300 / SWRCH, kręgi 6.5-12 mm |  $460 – $500
|  Blacha walcowana na gorąco |  Q235B/SS400, 3-12 mm, trawiona opcjonalnie |  $445 – $505
|  Blacha średnia |  Q235B/Q355B, 8-60 mm |  $504 – $510
|  Blacha walcowana na zimno |  SPCC/DC01, 0.5-2.0 mm |  $480 – $560
|  Blacha ocynkowana |  DX51D Z120-Z275, 0.4-1.5 mm |  $520 – $600
|  Dwuteownik H / kątownik / ceownik |  Kształtowniki konstrukcyjne Q235B/Q355B |  $480 – $530

### Średnia cena eksportowa celna (kotwica 2025)
Średnia cena eksportowa wyniosła $694/t, spadek o 8.1% rok do roku (CISA). Ceny zmieniają się codziennie wraz z rudą żelaza — zablokuj ofertę z gatunkiem + specyfikacją + tonażem + portem; PLS ponownie wycenia ceny hut w ciągu 24 godzin.
## Standardy jakości i gatunki
Równoważność gatunków stali to najczęstsze źródło nieporozumień w pozyskiwaniu. Poniższe mapowanie jest używane przez chińskie huty do sprzedaży względem międzynarodowych specyfikacji:
|  Standardowy |  Zakres |  Typowe gatunki
|  GB/T 700 |  Węglowa stal konstrukcyjna (Chiny) |  Q195 / Q215 / Q235
|  GB/T 1591 |  Niskostopowa stal wysokowytrzymała |  Q355B / Q355D
|  GB/T 1499.2 |  Pręty zbrojeniowe do zbrojenia betonu |  HRB400 / HRB500E
|  ASTM A36 |  Węglowa stal konstrukcyjna (USA) |  A36 (płaska/pręt/kształt)
|  ASTM A572 |  Wysokowytrzymała niskostopowa (USA) |  Gr.50 / Gr.65
|  EN 10025-2 |  Walcowana na gorąco stal konstrukcyjna (UE) |  S235JR / S275JR / S355JR
|  JIS G3101 / G3106 |  Stal walcowana do konstrukcji ogólnych (JP) |  SS400 / SM490A
Praktyczne równoważności:Q235 ≈ A36 ≈ SS400 ≈ S235JR; Q355 ≈ A572 Gr.50 ≈ S355JR. Potwierdź, czy zamówienie wymaga oznakowania CE (CPR), certyfikatów testowych ASTM lub certyfikacji JIS — huty pobierają niewielką premię za partie certyfikowane przez strony trzecie.
## Logistyka: kody HS, pakowanie i wysyłka
Pręty i blachy stalowe klasyfikują się w rozdziale HS 72 (żelazo i stal): - HS 7208— Wyroby płaskie walcowane na gorąco (HRC, blacha)
- HS 7209— Wyroby płaskie walcowane na zimno (CRC)
- HS 7210— Wyroby płaskie powlekane (ocynkowane, kolorowane)
- HS 7213— Walcówka w kręgach
- HS 7214— Pręty i walcówka z żelaza/stali niestopowej (pręty zbrojeniowe, pręty okrągłe)
- HS 7216— Kątowniki, kształty i profile (dwuteownik H, ceownik, kątownik)

### ⚠ Uwagi dotyczące pakowania
- Kręgi: pionowo lub bokiem, opaski stalowe + olej antykorozyjny
- Pręty zbrojeniowe/kształtowniki: wiązki sześciokątne z 4-6 stalowymi opaskami, tag na wiązkę
- Blacha: drewniane płozy ze stalowymi opaskami; ochrona krawędzi dla polerowanej blachy
- Kontener 20ft ≈ 22-25 ton prętów zbrojeniowych/blach; kręgi wymagają kontenerów 40ft lub break-bulk
- Wysyłki w porze deszczowej: papier VCI lub wodoodporne opakowanie dla produktów powlekanych
Czas realizacji:produkcja huty 2-4 tygodnie (standardowe gatunki) lub 3-6 tygodni (specyfikacje na zamówienie huty, partie CE) + fracht morski 3-5 tygodni. Tianjin, Qingdao i Szanghaj to główne porty eksportowe dla prętów i blach.
## Nawigacja po cłach i barierach handlowych (2025-2026)
Stal to najbardziej sporna kategoria handlowa na świecie. Kluczowe bariery dla chińskich prętów i blach w 2026 roku:
|  Rynek |  Polityka |  Wpływ
|  Stany Zjednoczone |  Sekcja 232 na stal 25%→50% (czerwiec 2025); listy 301; fentanyl 20%; wzajemne 10% |  Łącznie 50-100%+ — efektywnie zamknięte dla towarowych prętów/blach
|  Unia Europejska |  Kontyngent ochronny (-47% od 2024) + cło ponadkontyngentowe 50%; CBAM od 2026 |  Alokacja kontyngentu + raportowanie węglowe wymagane
|  Wietnam / Korea / Meksyk / Turcja |  Antydumping na HRC, pręty zbrojeniowe, walcówkę (e.g., Wietnam HRC AD 19.38%, 2025) |  Cła AD 5-40% w zależności od produktu/rynku
|  ASEAN / Bliski Wschód / Afryka |  Głównie stawki MFN lub FTA na pręty i blachy |  Główne rynki wzrostu w 2026 roku
Zwróć też uwagę:Chiński system licencji eksportowych stali (obowiązuje od 2026-01-01) wymaga licencjonowanych eksporterów dla ~300 kodów HS — praca z uznanym eksporterem jak PLS unika opóźnień wysyłki i odrzuceń dokumentów. Kęsy/płyty pozostają alternatywą dla kupujących z lokalną zdolnością walcowania (eksport kęsów +134% w 2025).
## Obawy kupujących: tolerancje, ważenie i certyfikaty hut
Stal towarowa to kategoria, w której chińska jakość eksportowa najbardziej się różni. Cztery powtarzające się ryzyka, którymi PLS aktywnie zarządza: 1
### Ujemna tolerancja grubości
Huty często walcują przy dolnej granicy pasma tolerancji ASTM A6 / GB/T 709; PLS określa minimalną grubość w zamówieniu, weryfikuje ultradźwiękowymi miernikami przy załadunku i dochodzi korekty ceny za materiał poniżej specyfikacji. 2
### Masa teoretyczna vs rzeczywista
Produkty długie są sprzedawane w Chinach według masy teoretycznej. PLS wyjaśnia metodę ważenia w kontrakcie, sprawdza wagę rzeczywistą/kręgu w porcie i uzgadnia rozbieżności z wagą celną w miejscu przeznaczenia. 3
### Substytucja gatunku
Q235 oznaczone jako Q355, lub A36 oznaczone jako A572, zdarza się na rynku handlowym. PLS pozyskuje bezpośrednio z hut z identyfikowalnością numerów partii cieplnych i, dla krytycznych zamówień, zleca badania chemiczne i mechaniczne SGS/BV. 4
### Wady powierzchni i przechowywania
Rdza, zarysowania i uszkodzenia składowania pojawiają się w partiach z pory deszczowej lub przepakowanych. PLS określa wykończenie powierzchni (e.g., SPHC trawione lub olejowane), kontroluje kręgi pod kątem uszkodzeń krawędzi i w razie potrzeby używa kontenerów z osuszaniem.
## Dlaczego PLS Precision dla prętów i blach stalowych
PLS Precision zamienia towarowe pozyskiwanie stali w przewagę inżynieryjną:
### ⚙ Przetwarzanie we własnym zakresie
- Cięcie, ścinanie, wiercenie i obróbka CNC w fabryce Sinbo z 518 maszynami
- Cięcie płomieniowe/plazmowe blach według rysunku, części o precyzji ±0.5 mm
- Niestandardowe półfabrykaty i obrobione komponenty z pozyskanej stali — jedno zamówienie, jedna dostawa

### 📋 Weryfikacja hut
- Pozyskiwanie bezpośrednio z hut z identyfikowalnością numerów partii cieplnych
- Inspekcja stron trzecich (SGS/BV/TUV) dla partii CE i certyfikowanych
- Próbkowanie przed wysyłką i weryfikacja wymiarów

### 🌍 Zgodność eksportowa
- Licencjonowany eksporter w ramach chińskiego systemu licencji eksportowych stali na 2026 rok
- Klasyfikacja HS, COO i planowanie ceł docelowych
- Pakiety dokumentacji (MTC, EN 10204 3.1, COO) gotowe dla celników

### 📦 Elastyczne ilości
- Od jednej ciężarówki 25-tonowej do kontraktów hutniczych na 10,000+ ton
- Cięcie i kompletowanie małych partii dla zamówień prototypowych i serwisowych
- Konsolidowane kontenery łączące stal z obrobionymi częściami

## Często zadawane pytania

#### Jaka jest minimalna ilość zamówienia dla prętów i blach stalowych z Chin?
Zamówienia bezpośrednie z hut zwykle zaczynają się od 25-50 ton na rozmiar (jedna ciężarówka to ~30-35 ton). Poniżej tego kupujesz z hubów handlowych (Lecong, Wuxi) z niewielką premią, albo PLS może skonsolidować Twoje małe partie z innymi zamówieniami i ciąć do Twoich wymiarów we własnym zakresie. Pręty zbrojeniowe i HRC poniżej 10 ton rzadko są opłacalne w imporcie.

#### Jak wybrać między Q235 a Q355 (lub A36 a A572)?
Q235/A36 (granica plastyczności 235 MPa) nadaje się do zastosowań ogólnych konstrukcyjnych i dekoracyjnych; Q355/A572 Gr.50 (granica plastyczności 355 MPa) jest potrzebny do ram nośnych, dźwigów i ciężkiego sprzętu przy koszcie wyższym o około 8-15%. Określ minimalną granicę plastyczności w zamówieniu i wymagaj, aby certyfikat huty ją podawał — substytucja to najczęstszy problem jakościowy w tej kategorii.

#### Czy chińska Q235 i ASTM A36 lub JIS SS400 to ta sama stal?
Chemicznie i mechanicznie są bliskimi odpowiednikami (granica plastyczności ~235 MPa, wytrzymałość na rozciąganie 370-500 MPa), ale nie są wymienne na papierze — certyfikowane zamówienie A36 lub SS400 musi być walcowane do tego standardu z pasującym certyfikatem huty. Chińskie huty rutynowo walcują do specyfikacji ASTM/EN/JIS na eksport; potwierdź certyfikację (MTC wg ASTM A6/A20) w zamówieniu.

#### Czy eksport stali do USA jest nadal opłacalny w 2026 roku?
Dla towarowych prętów i blach nie — Sekcja 232 (50%) plus 301, fentanyl (20%) i cła wzajemne (10%) podnoszą łączne cła powyżej 100%. Opcje obejmują wysyłkę półwyrobów (kęsy/płyty, głównie o niskich cłach) do lokalnej walcowni lub celowanie w ASEAN, Bliski Wschód, Afrykę i Amerykę Łacińską, gdzie chińska stal spotyka tylko stawki MFN lub FTA.

#### Co chiński system licencji eksportowych stali oznacza dla moich zamówień?
Od 2026-01-01, eksport ~300 kodów HS (w tym prętów i blach 7208-7216) wymaga licencji eksportowej. Dotyczy to głównie dokumentacji: tylko licencjonowani eksporterzy mogą odprawić celników, a nielicencjonowani handlowcy mogą napotkać opóźnienia lub odrzucenia. PLS jest licencjonowanym eksporterem i obsługuje cały proces licencji, celny i wysyłkowy.

#### Czy mogę otrzymać stal przyciętą do rozmiaru lub obrobioną przed wysyłką?
Tak. PLS oferuje ścinanie, cięcie płomieniowe/plazmowe (±0.5 mm), wiercenie, frezowanie i pełną obróbkę CNC w fabryce Sinbo w Dongguan. Otrzymujesz gotowe półfabrykaty lub części zamiast surowej blachy — oszczędzając fracht na złomie i redukując lokalne koszty przetwarzania. Małe ilości prototypowe są mile widziane.

#### Jak zweryfikować, że certyfikat huty jest prawdziwy?
Poproś o MTC w formacie EN 10204 3.1 z numerami partii cieplnych, a następnie poproś o weryfikację huty (wiele hut publikuje rejestry partii cieplnych online) lub porównaj z pieczęcią huty. Dla krytycznych zamówień PLS zleca próbkowanie SGS/BV z analizą chemiczną i testami rozciągania — wyniki zwykle w ciągu 7-10 dni.

#### Ile czasu zajmuje zamówienie stali od zamówienia do dostawy?
Rozmiary z magazynu huty lub hubu handlowego: 1-2 tygodnie produkcji plus 3-5 tygodni frachtu morskiego. Specyfikacje na zamówienie huty (specjalne szerokości, partie certyfikowane CE): 3-6 tygodni produkcji. Całkowity typowy czas:4-9 tygodni. Transport lotniczy jest niepraktyczny dla stali; opcje ekspresowe ograniczają się do kompresji czasu produkcji.

## Pozyskuj pręty i blachy stalowe z najlepszych hut Chin
Wyślij gatunek, standard, zakres rozmiarów i miejsce przeznaczenia — wycenimy FOB w ciągu 24 godzin, z możliwością cięcia i obróbki do Twoich wymiarów. [Skontaktuj się z nami ](https://www.sinbo-machining.com/pl/contact/)
