# Rury i przewody rurowe z Chin | Ceny FOB | PLS Precision

> Źródła rur stalowych z Chin. Bezszwowe od $450/t (ASTM A106), ERW od $500/t, rury API 5L od $479/t. Eksport 1.19B ton w 2025. Huty Tianjin, Liaocheng, Hengyang.

https://www.sinbo-machining.com/pl/sourcing/tubes-pipes/

---

## Na tej stronie

- Specyfikacja zakupowa w skrócie
- Dlaczego kupować rury i przewody rurowe w Chinach
  - Rekordowe wolumeny eksportu
  - Przewaga cenowa
  - Pełen zakres procesów
- Klastry produkcji rur w Chinach
- Zakres produktów i ceny FOB
  - Średnie ceny eksportowe celne (kotwice 2025)
- Standardy jakości i gatunki
- Logistyka: kody HS, pakowanie i wysyłka
  - ⚠ Uwagi dotyczące pakowania
- Nawigacja po cłach i barierach handlowych (2025-2026)
- Obawy kupujących: świadectwa hutnicze, zaopatrzenie i powtarzalność
  - Fałszywe lub niespójne świadectwa hutnicze
  - Dryf grubości ścianki i tolerancji
  - Substytucja gatunku
  - Spory o rozliczenie wagowe
- Dlaczego PLS Precision dla rur i przewodów
  - 🎯 Zaopatrzenie bezpośrednio z huty
  - 📋 Inspekcja i badania
  - 🔧 Obróbka z wartością dodaną
  - 🌍 Logistyka i zgodność
- Często zadawane pytania
- Kupuj rury stalowe bezpośrednio z chińskich hut

# Zakupy rur i przewodów rurowych w Chinach
Chiny wyeksportowały w 2025 roku 628,000 ton rur bezszwowych i 620,000 ton rur spawanych — najwyższy wolumen od dekady — po średnich cenach FOB odpowiednio $1,184/t i $816/t. PLS Precision zaopatruje rury i przewody ze stali węglowej i stopowej z chińskich hut w Tianjin, Liaocheng i Hengyang, z inspekcją hutniczą strony trzeciej i pełną kontrolą dokumentów eksportowych.
## Specyfikacja zakupowa w skrócie

|  Pozycja |  Wartość
|  Zakres produktów |  Rury bezszwowe; Rury przewodowe; Rury spawane ERW; Rury spawane LSAW
|  Typowa specyfikacja |  ASTM A106 Gr.B, Sch40, black; ASTM A53 Gr.B / A333 Gr.6 (niska temperatura); API 5L Gr.B / X42 / X52, PSL1/PSL2
|  Zakres cen FOB |  $400 – $900 / t
|  Typowy czas realizacji |  8-13 tygodnie
|  Kluczowe normy |  ASTM A106; ASTM A53; ASTM A333
|  Główne regiony dostaw |  Tianjin; Liaocheng (Shandong); Jiangsu (Wuxi/Changzhou); Hengyang (Hunan); Cangzhou (Hebei)

## Dlaczego kupować rury i przewody rurowe w Chinach
Globalny rynek rur stalowych był wyceniany na $163.6 mld w 2024 roku i ma osiągnąć $261.2 mld do 2035 roku, rosnąc w tempie 4.34% CAGR (Market Research Future). Chiny są największym producentem na świecie — 96.4 mln ton w 2024 roku — przy produkcji rur bezszwowych 35.9 mln ton i spawanych 60.5 mln ton.
### Rekordowe wolumeny eksportu
Eksport rur bezszwowych w 2025 osiągnął 628,000 ton (+13% 5-letni CAGR); eksport rur spawanych osiągnął 620,000 ton (+16.3% r/o, rekord dekady). Azja pochłania ~70% eksportu rur bezszwowych, na czele z ZEA, Indonezją, Omanem, Indiami i Turcją.
### Przewaga cenowa
Ceny FOB dla rur bezszwowych ASTM A106 wynoszą $450-800/t, rury spawane ERW $500-660/t, a rury ocynkowane $560-900/t — typowo o 20-40% poniżej cen europejskich hut dla równoważnych gatunków.
### Pełen zakres procesów
Chiny produkują każdy proces wytwarzania rur: bezszwowy (na gorąco walcowane, ciągnione na zimno, walcowane na zimno), ERW, LSAW i spiralę SSAW — w średnicach od 1/2" do ponad 48", grubości ścianek 1-50 mm i gatunkach do API 5L X80. Ropa i gaz odpowiadają za ponad 65% popytu na rury bezszwowe; infrastruktura, budownictwo i systemy wodne napędzają popyt na rury spawane. Rynki „Pasa i Szlaku” biorą 56% chińskiego eksportu rur bezszwowych (Mysteel, 2025).
## Klastry produkcji rur w Chinach
Chińska branża rur jest zorganizowana w klastry regionalne o wyraźnych specjalizacjach:
|  Klaster |  Branże specjalne |  Skala
|  Tianjin |  Bezszwowe (Tianjin Pipe Group „Dawufeng”), rury spawane, węzeł portów eksportowych |  Największa brama eksportu rur w Chinach
|  Liaocheng (Shandong) |  Stolica dystrybucji rur bezszwowych; średnice małe/średnie |  4.12 mln ton/rok; ~1/6 produkcji krajowej
|  Jiangsu (Wuxi/Changzhou) |  Rury bezszwowe precyzyjne, stopy wysokogatunkowe |  4.59 mln ton/rok (2024)
|  Hengyang (Hunan) |  Bezszwowe duża średnica (do 1,000 mm), certyfikaty ASME/PED/API Q1 |  Dostawca gazociągu Zachód–Wschód
|  Cangzhou (Hebei) |  ERW, spirala (SSAW), rury powlekane 3PE |  Ponad 3,000 przedsiębiorstw sprzętu rurowego
|  Huzhou (Zhejiang) |  Rury nierdzewne bezszwowe/spawane (Jiuli, Tsingshan) |  Światowi liderzy rur nierdzewnych
Praktyczna wskazówka zakupowa: standardowe wyceny rur bezszwowych są najbardziej konkurencyjne w Liaocheng; rury przewodowe o dużej średnicy i wysokim gatunku (X60+) lepiej zaopatrywać z hut w Tianjin lub Hengyang; rury powlekane i spiralne z Cangzhou.
## Zakres produktów i ceny FOB
Ceny rur kształtuje proces, gatunek, rozmiar i powłoka. Poniżej realne przedziały cen FOB z ofert Alibaba i Made-in-China (2025-2026), plus średnie ceny eksportowe celne jako punkty odniesienia:
|  Produkt |  Specyfikacja |  Cena FOB (USD/t)
|  Rury bezszwowe |  ASTM A106 Gr.B, Sch40, black |  $450 – $800
|  Rury bezszwowe |  ASTM A53 Gr.B / A333 Gr.6 (niska temperatura) |  $400 – $650
|  Rury przewodowe |  API 5L Gr.B / X42 / X52, PSL1/PSL2 |  $479 – $700
|  Rury przewodowe |  API 5L X60 / X65 / X70 bezszwowe |  $580 – $650
|  Rury spawane ERW |  A53 / A106 / API 5L, okrągłe |  $500 – $660
|  Rury spawane LSAW |  A671 / API 5L X70, 20", malowane na czarno |  $550 – $860
|  Rury spiralne SSAW |  API 5L X70, powłoka 3PE, duża średnica |  $540 – $561
|  Rury ocynkowane |  Cynkowanie ogniowe / wstępne, ASTM A53 |  $560 – $900
|  Rury kwadratowe/prostokątne |  EN 10210 profile SHS/RHS konstrukcyjne |  $509 – $560

### Średnie ceny eksportowe celne (kotwice 2025)
Rury bezszwowe: $1,184/t; rury spawane: $815.92/t (Mysteel, dane celne). Rzeczywiste ceny transakcyjne biegną znacznie poniżej sufitów z ofert, ponieważ masowe wolumeny niskogatunkowe ciągną średnie w dół. Zawsze wyceniaj podając specyfikację + ilość + port, aby zablokować realistyczny FOB.
## Standardy jakości i gatunki
Wybór gatunku rury determinuje koszt materiału i zgodność. Poniższa tabela mapuje normy najczęściej specyfikowane przez międzynarodowych kupujących:
|  Standardowa |  Zakres |  Typowe gatunki
|  ASTM A106 |  Bezszwowa rura węglowa do wysokich temperatur |  Gr.A / B / C
|  ASTM A53 |  Rury spawane i bezszwowe, w tym cynkowane ogniowo |  Gr.B (najczęstszy)
|  ASTM A333 |  Rury bezszwowe/spawane do niskich temperatur |  Gr.6 (-45°C)
|  API 5L |  Rury przewodowe do transportu ropy i gazu |  Gr.B – X80, PSL1/PSL2
|  GB/T 8163 |  Bezszwowa rura do transportu płynów (Chiny) |  20# (najczęstszy)
|  GB/T 9711 |  Rury przewodowe, odpowiednik API 5L |  L245 – L555
|  ASME B36.10 |  Seria wymiarów dla rur spawanych/bezszwowych |  Sch5 – Sch160
Materiały typowe: 20#, 45#, Q345B (16Mn), A106 Gr.B, A53 Gr.B, A333 Gr.6, API 5L X42-X80 oraz gatunki stopowe P11/P22/P91 do pracy pod wysokim ciśnieniem. Standardowe rozmiary eksportowe: OD 1/2"-48", ścianka 1-50 mm, długości 6 m / 12 m.
## Logistyka: kody HS, pakowanie i wysyłka
Rury stalowe klasyfikuje się w rozdziale HS 73, z trzema głównymi nagłówkami: - HS 7304 — Rury bezszwowe z żelaza/stali (7304.19 rury przewodowe, 7304.23 obudowy, 7304.29 pozostałe, 7304.39 pozostałe okrągłe bezszwowe)
- HS 7305 — Rury spawane o dużej średnicy (LSAW/SSAW, OD > 406.4 mm)
- HS 7306 — Pozostałe rury spawane (ERW, OD ≤ 406.4 mm)

### ⚠ Uwagi dotyczące pakowania
- Rury gołe: wiązki sześciokątne z taśmami stalowymi, końcówki ochronne opcjonalnie
- Rury ocynkowane/powlekane: pakowanie pojedyncze lub papier VCI, aby zapobiec otarciom w transporcie
- Rury gwintowane: chroń gwinty nasadkami plastikowymi lub złączkami
- Ścieszone końce rur przewodowych: osłony drewniane lub stalowe
- Kontener 20ft ≈ 18-22 ton rur; LCL dla małych partii
Czas realizacji: produkcja w hucie 2-4 tygodnie (gatunki standardowe) lub 4-8 tygodni (gatunki API pod zamówienie) + fracht morski 3-5 tygodni. Tianjin i Qingdao to najczęstsze porty eksportowe.
## Nawigacja po cłach i barierach handlowych (2025-2026)
Rury stalowe należą do najbardziej ograniczonych handlowo produktów na świecie. Zaplanuj rynek docelowy przed wyceną:
|  Rynek |  Polityka |  Wpływ
|  Stany Zjednoczone |  Section 232 stal 25%→50% (czerwiec 2025); listy 301; fentanyl 20%; wzajemne 10%; AD na rury spawane dużej średnicy 132.63% |  Łącznie 50-100%+ — praktycznie zamknięte dla rur towarowych
|  Unia Europejska |  Limit importu -47% względem poziomów 2024, +50% cła ponad limit; certyfikaty węglowe CBAM od 2026 |  Wymagany limit + zgodność CBAM
|  Eurazjatycka Unia Gospodarcza |  AD na rury nierdzewne bezszwowe 15.50% (do 2030) |  Cło 15.5%
|  ASEAN / Bliski Wschód |  Głównie stawki MFN lub FTA; brak AD na rury standardowe |  Główne rynki wzrostu w 2026 roku
Zwróć też uwagę:Chiński system licencji eksportu stali wystartował 2026-01-01 i obejmuje ~300 kodów HS (w tym 7304-7306) — wysyłać mogą tylko licencjonowani eksporterzy, co przemawia za współpracą z ugruntowanymi partnerami handlowymi jak PLS.
## Obawy kupujących: świadectwa hutnicze, zaopatrzenie i powtarzalność
Kupujący rury stalowe mierzą się z czterema powtarzalnymi ryzykami, którymi PLS aktywnie zarządza: 1
### Fałszywe lub niespójne świadectwa hutnicze
Budżetowi traderzy wystawiają ogólne MTC niepasujące do rzeczywistej wytopu. PLS weryfikuje numery wytopów względem zapisów huty, a dla zamówień krytycznych zleca inspekcję strony trzeciej (SGS/BV/TUV) z badaniami chemicznymi i mechanicznymi. 2
### Dryf grubości ścianki i tolerancji
Chińskie rury standardowe często jadą na dolnym końcu pasma tolerancji. PLS specyfikuje minimalną grubość ścianki i wymagania badań ultradźwiękowych/hydrostatycznych w zamówieniu oraz mierzy próbki przy załadunku. 3
### Substytucja gatunku
Podmiana API 5L X52 na Gr.B jest rzadka w licencjonowanych hutach, ale częsta na rynku odsprzedaży. PLS wymaga zaopatrzenia bezpośrednio od huty z jasnym łańcuchem powiązań dla zamówień rur przewodowych. 4
### Spory o rozliczenie wagowe
Rury sprzedaje się według wagi teoretycznej lub rzeczywistej. PLS doprecyzowuje metodę ważenia w umowie (waga teoretyczna dla rur powlekanych jest standardem) i uzgadnia wagę celną w miejscu przeznaczenia.
## Dlaczego PLS Precision dla rur i przewodów
PLS Precision zamienia towarowe zaopatrzenie w rury w kontrolowany program dostaw:
### 🎯 Zaopatrzenie bezpośrednio z huty
- Bezpośrednie relacje z licencjonowanymi hutami w Tianjin, Liaocheng i Hengyang
- Zgodność z licencją eksportową od stycznia 2026 (nowy chiński reżim eksportu stali)
- Identyfikowalność na poziomie wytopu ze zweryfikowanymi dokumentami MTC 3.1

### 📋 Inspekcja i badania
- Opcje inspekcji strony trzeciej: SGS, BV, TUV lub laboratoria CNAS
- Badania hydrostatyczne, UT i analiza chemiczna wg wymagań ASTM/API
- Nadzór załadunku i przegląd kontenera w porcie

### 🔧 Obróbka z wartością dodaną
- Cięcie rur na wymiar, ścieszanie, gwintowanie i wiercenie w zakładzie CNC Sinbo
- Niestandardowe rozdzielacze, odcinki rurowe i zestawienia spawane
- Dostawa kołnierzy i kształtek, aby zamknąć pakiet

### 🌍 Logistyka i zgodność
- Opcje FOB/CIF/DDP z portów Tianjin, Qingdao i Szanghaj
- Klasyfikacja HS i planowanie ceł według kraju przeznaczenia
- Konsolidacja w kontenerze mieszanym z kształtkami, kołnierzami i zaworami

## Często zadawane pytania

#### Jaka jest minimalna ilość zamówienia dla rur stalowych z Chin?
Rury bezszwowe i ERW standardowych gatunków ze stocku: 25-50 ton na rozmiar dla cen hutniczych. Rury API 5L i stopowe pod zamówienie wymagają typowo 100-300 ton. PLS może skonsolidować mniejsze partie z wielu hut w jedną przesyłkę, aby odblokować ceny kontenerowe.

#### Jaka jest różnica między rurami bezszwowymi a spawanymi ERW?
Rura bezszwowa jest przebijana z litego walczyka, co daje równomierną wytrzymałość we wszystkich kierunkach — preferowana do pracy pod wysokim ciśnieniem, w wysokich temperaturach i w środowisku kwaśnym. Rura ERW (spawana elektrycznie oporowo) jest formowana z taśmy i spawana wzdłużnie; kosztuje o 10-20% mniej i jest idealna do wody, HVAC i zastosowań konstrukcyjnych. Dla pracy wg API 5L obie są akceptowalne, ale X52 i wyżej jest częstsze w bezszwowych.

#### Które gatunki rur są najczęściej eksportowane z Chin?
Bezszwowe: ASTM A106 Gr.B, A53 Gr.B, A333 Gr.6 (niska temperatura), API 5L Gr.B do X80 i GB/T 8163 20#. Spawane: A53 Gr.B, ERW API 5L i konstrukcyjne EN 10210 SHS/RHS. Gatunki stopowe P11/P22/P91 są dostępne z hut w Jiangsu i Hengyang dla elektrowni.

#### Jak uniknąć fałszywych świadectw hutniczych przy zakupie rur?
Żądaj zaopatrzenia bezpośrednio od huty z jasnym łańcuchem powiązań, poproś o oryginalne MTC z pasującym numerem wytopu i zweryfikuj licencję API/ISO huty. Dla zamówień krytycznych zleć inspekcję strony trzeciej (SGS, BV, TUV) obejmującą analizę chemiczną, badania mechaniczne i próbę hydrostatyczną. PLS dostarcza tę weryfikację jako standardową praktykę.

#### Jak wygląda obecna sytuacja eksportowa chińskich rur do USA i UE?
USA nakładają cła stalowe Section 232 (50% od czerwca 2025) plus 301 i inne opłaty — łącznie 50-100%+, co czyni rury towarowe nieopłacalnymi; tylko wyspecjalizowane produkty stopowe lub nierdzewne mogą jeszcze działać. UE stosuje system limitów (cięcie o 47% względem poziomów 2024) z +50% cłem ponad limit, plus raportowanie węglowe CBAM od 2026. Rynki wzrostu w 2026 to ASEAN, Bliski Wschód i Afryka.

#### Czy dostarczycie rury z niestandardowym cięciem, ścieszaniem lub gwintowaniem?
Tak. Zakład Sinbo w Dongguan zapewnia cięcie rur na wymiar, ścieszanie, gwintowanie i wiercenie, plus spawanie niestandardowych odcinków i rozdzielaczy. To idealne dla kupujących, którzy potrzebują rur gotowych do montażu, a nie długości hutniczych.

#### Jakiej dokumentacji potrzebuję do importu chińskich rur stalowych?
Standardowa dokumentacja eksportowa: faktura handlowa, lista pakowa, konosament, świadectwo badań huty (EN 10204 3.1), świadectwo pochodzenia (CO), a dla rur API kopia licencji API 5L. Dla przesyłek do UE dołącz dokumentację CE/CPR; dla USA upewnij się, że stal dostawcy nie podlega konkretnym postanowieniom AD/CVD dotyczącym Twojego kodu produktu.

#### Ile trwa zamówienie rur od PO do dostawy?
Standardowe gatunki ze stocku: 2-4 tygodnie produkcji + 3-5 tygodni frachtu morskiego (razem 6-9 tygodni). Rury API/stopowe pod zamówienie: 4-8 tygodni produkcji + 3-5 tygodni frachtu (razem 8-13 tygodni). Pilne małe partie mogą lecieć lotniczo (5-7 dni) za 5-10x kosztu morskiego.

## Kupuj rury stalowe bezpośrednio z chińskich hut
Wyślij specyfikację rury (norma, gatunek, OD, ścianka, ilość, przeznaczenie) — zwrócimy wyceny FOB prosto z hut ze zweryfikowanymi świadectwami i opcjami inspekcji. [Skontaktuj się z nami ](https://www.sinbo-machining.com/pl/contact/)
