# Metody usuwania zadziorów z części CNC: porównanie 15 procesów

> Piętnaście procesów usuwania zadziorów porównanych według typu krawędzi, wysokości zadzioru, promienia krawędzi, wpływu na Ra i poziomu kosztów, z przykładami czasów cyklu i wytycznymi dla otworów krzyżujących się.

https://www.sinbo-machining.com/pl/wiki/reference/deburring-methods/

---

## Na tej stronie

- Porównanie metod usuwania zadziorów i załamania krawędzi (15 procesów)
- Jakie załamanie krawędzi utrzymuje konsekwentnie wykwalifikowany operator ręcznego odziorowania?
- Która metoda usuwania zadziorów daje najmniejsze załamanie na gwintach i ciasnych narożnikach?
- Jak wykończenie wibracyjne zmienia promień krawędzi i chropowatość powierzchni?
- Jaką typową grubość zadzioru ze stali nierdzewnej zakłada się dla procesu wibracyjnego?
- Ile zadzioru usuwa elektrochemiczne odziorowanie i jaki promień zostawia?
- Jakie są typowe napięcie i gęstość prądu dla elektrochemicznego usuwania zadziorów?
- Jak szybki jest cykl metody energii termicznej (TEM)?
- Które materiały nie nadają się do termicznego usuwania zadziorów?
- Jakiego ciśnienia używa zwykle wodne usuwanie zadziorów pod wysokim ciśnieniem?
- Jaki jest minimalny promień krawędzi osiągalne przez odziorowanie laserowe?
- Czym różni się odziorowanie chemiczne od elektrochemicznego?
- Odziorowanie przed czy po anodowaniu?
- Ile kosztu całkowitego części może pochłonąć odziorowanie?
- Przy jakiej ilości opłaca się zintegrowane z CNC szczotkowanie lub Flex-Hone zamiast pracy ręcznej?
- Jak kriogeniczne odzieranie wpływa na wymiary i powierzchnię części?
- Ile oszczędza automatyzacja odziorowania przy 20,000 szt/mies obudów aluminiowych?
- Ile oszczędza odziorowanie otworów krzyżujących przy 15,000 szt/mies korpusach zaworów ze stali nierdzewnej?
- Jak porównać metody odziorowania otworów krzyżujących?
- Jak korzystać z tych liczb
- Najczęściej zadawane pytania
- Normy i źródła
- Powiązane strony
- Pobierz tę tabelę

---

# Metody usuwania zadziorów z części CNC

Piętnaście procesów usuwania zadziorów porównanych według typu krawędzi, wysokości zadzioru, promienia krawędzi, wpływu na Ra i poziomu kosztów, z przykładami czasów cyklu i wytycznymi dla otworów krzyżujących się.

## Porównanie metod usuwania zadziorów i załamania krawędzi (15 procesów)

| Metoda | Typ krawędzi | Materiały | Maks. wysokość zadzioru | Załamania krawędzi / R | Wpływ na Ra | Poziom kosztów | Próg nakładu na urządzenia | Źródło |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Manual (file / scraper / blade) | krawędzie zewnętrzne, faza pod stałym kątem; nie cienkościenne / wewnętrzne otwory krzyżujące / krytyczne promienie | wszystkie metale | no unified limit (gap) | edge break 0.2–0.5 mm; skilled ±0.05 mm | ręczne polerowanie załamanie krawędzi ≤ 0.01 mm; Ra zależy od narzędzia | 2 | niski; narzędzia ręczne €10–50 | S1, S19 |
| CNC in-machine chamfer / edge tool | krawędzie zewnętrzne, wejścia otworów, krawędzie osiągalne dla narzędzia | wszystkie metale | not specified (gap) | 90° chamfer 0.1–2.0 mm; ball end mill R 0.1–0.5 mm | zależy od freza; minimalna zmiana Ra | 2 | średni; wymaga CNC + programowania | S19 |
| Rotary brush (incl. in-machine) | zewnętrzne, gwinty, ciasne narożniki, lekkie elementy wewnętrzne | wszystkie metale | light burrs only (gap) | fine brush edge break 0.01–0.02 mm | poprawia Ra; mikro-szczotka 1,000–3,000 rpm | 2 | niski–średni; mieści się w narzędziowni CNC | S1 |
| Barrel tumbling | krawędzie zewnętrzne małych części | metale, część tworzyw | small burrs (gap) | larger edge radius; numeric R not given | grubsze niż wibracyjne; zakres Ra niepodany | 3 | średni; obracany bęben 20–45 rpm | S10 |
| Vibratory finishing | zewnętrzne + wewnętrzne osiągalne dla medium, rowki, otwory krzyżujące | wszystkie metale | stainless burr ≈ 75–80 µm (retrieval-index transcription) | controlled edge R 0.05–0.3 mm | Ra 3.2 → 0.8 µm; zakres 0.4–1.6 µm | 3 | średni; cykl 20–120 min | S9, S10, S42 |
| Centrifugal barrel | małe precyzyjne części, zewnętrzne | metale | small–medium burrs | numeric R not given | Ra 0.2–0.8 µm | 3 | średni–wysoki; odziorowanie 15–45 min | S10, S13 |
| Centrifugal disc | małe części, duża ilość | metale | small burrs | numeric R not given | Ra 0.2–0.8 µm; niska Ra wykończenia | 3 | średni–wysoki; około 2 h odziorowania, automatyczne rozładowanie | S14, S15 |
| Drag finishing | krawędzie zewnętrzne narzędzi skrawających, części okrągłe | węglik spiekany, stal hartowana | micro edge burrs | 60 min: Ø6 mm tool R ≈ 18 µm; Ø8 mm ≈ 20 µm | zgłoszono stopień poprawy chropowatości | 3 | średni–wysoki; ciągnienie w uchwycie przez medium | S16 |
| Abrasive flow machining (AFM) | kanały wewnętrzne, otwory krzyżujące, głębokie wnęki | wszystkie metale | thin burrs (gap) | uniform edge R 0.02–0.05 mm | drobne wewnętrzne Ra; ciśnienie ekstruzji 10–200 bar | 5 | wysoki; dedykowana maszyna + oprzyrządowanie | S1, S17, S23 |
| Electrochemical deburring (ECD) | wewnętrzne otwory krzyżujące, nieosiągalne przecięcia | tylko metale przewodzące | up to 0.5 mm | edge R 0.05–0.2 mm (single secondary source); control ±0.05 mm | Ra 2–4 µm; bez siły mechanicznej | 4 | wysoki; zasilacz + celowane katody | S6, S7, S21 |
| Thermal energy method (TEM) | wszystkie krawędzie wewnętrzne + zewnętrzne jednocześnie | najlepiej stal, nierdzewna, żeliwo; nie aluminium / większość tworzyw | thin burrs / flash | edge break 0.02–0.05 mm | osad tlenkowy wymaga czyszczenia po procesie | 5 | wysoki; komora €300k–800k | S1, S3, S19 |
| Laser deburring (SLD) | krawędzie blach, zdefiniowane promienie | metale | thin burrs remelted | minimum achievable R ≈ 0.55 mm | krawędź przetopiona; bez zużycia narzędzia | 4 | wysoki; źródło lasera + optyka + mocowanie | S33, S34 |
| High-pressure water jet (HPW) | otwory krzyżujące, głębokie otwory, otwory pod gwint (linia widzenia) | wszystkie metale; ograniczone na plastycznych zadziórach | loose / light-adhering only | no R value; firm burrs remain | bez obciążenia termicznego / chemicznego; mycie w pakiecie | 4 | wysoki; pompa + dysza CNC wieloosiowa | S19, S24, S26 |
| Chemical deburring (electroless) | złożone małe części, trudno dostępne strefy | stal, aluminium, nierdzewna (zależnie od roztworu) | up to a few tenths of mm | leveling; no fixed R | wyrównanie powierzchni dzięki różnicy potencjałów szczyt–dolina | 3 | średni; wanny + zarządzanie kąpielą chemiczną | S36, S37, S38 |
| Cryogenic + shot blast | zewnętrzny naddatek / zadzior | guma, tworzywa, metale odlewane ciśnieniowo | thin flash; precision to 0.01 mm | clean flash break; part dimensions retained | minimalny lub żaden na powierzchni bazowej | 4 | wysoki; komora izolowana + turbina | S28, S30, S31, S52 |

> **Jak czytać tę tabelę.** Poziom kosztów 1 (najniższy) do 5 (najwyższy) to ocena redakcyjna złożona z opublikowanych wskazań inwestycji w urządzenia i kosztów na sztukę — nie punktacja źródła ani oferta. Chemiczne usuwanie zadziorów to chemia kąpieli bez prądu; elektrochemiczne usuwanie zadziorów (ECD) wymaga zasilacza, katod i elektrolitu — to dwa osobne procesy i tutaj są rozdzielone. Pola, dla których żadne publiczne źródło nie podaje cytowalnej wartości, oznaczono jako luki, zamiast je wypełniać. Wartość zadzioru ze stali nierdzewnej dla kalibracji wibracyjnej to transkrypcja indeksu wyszukiwania (około 75–80 µm), bezpośrednio niesprawdzona z oryginalną publikacją.

## Jakie załamanie krawędzi utrzymuje konsekwentnie wykwalifikowany operator ręcznego odziorowania?

Około 0.2–0.5 mm załamania krawędzi, z tolerancją około ±0.05 mm. Proces wybieraj przede wszystkim od klasy zadzioru: porty hydrauliczne zawodzą już przy 0.08 mm zadzioru blokującego pierścień O, a krytyczne krawędzie w lotnictwie i medycynie zwykle wymagają poniżej 0.02 mm.

| Klasa wielkości zadzioru | Wysokość zadzioru | Typowy scenariusz | Źródło |
| --- | --- | --- | --- |
| Precision burr | < 0.02 mm | krytyczne krawędzie lotnicze / medyczne | S2 |
| Minor burr | 0.02–0.05 mm | ogólna obróbka precyzyjna | S2 |
| Moderate burr | 0.05–0.15 mm | standardowe krawędzie frezowane / wiercone | S2 |
| Heavy burr | > 0.15 mm | tępe narzędzie / materiał plastyczny / ciężki skraw | S2 |

## Która metoda usuwania zadziorów daje najmniejsze załamanie na gwintach i ciasnych narożnikach?

Drobna szczotka obrotowa potrafi osiągnąć załamanie 0.01–0.02 mm na gwintach i ciasnych narożnikach. Trasuj według położenia krawędzi: ECD lub Flex-Hone do otworów krzyżujących, AFM do głębokich wnęk, TEM do ukrytych przecięć, a nigdy agresywnego pasa na gwincie.

| Położenie krawędzi | Pierwszy wybór | Alternatywa | Niezalecane | Źródło |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| External straight edge / fixed chamfer | CNC in-machine chamfer tool | manual, rotary brush | TEM for a simple edge (over-cost) | S19 |
| External 3D freeform edge | ball end mill / disc brush | robotic compliant spindle | rigid chamfer tool | S19 |
| Bore entrance / bore internal surface | Flex-Hone (Ø4–960 mm) | rotary brush | rigid tool (cannot follow bore) | S19 |
| Cross-hole / intersection | ECD or Flex-Hone | TEM, AFM, HPW | manual (inconsistent), rigid tool | S19, S21 |
| Deep cavity / internal passage | AFM | TEM, ECD | brush / belt (cannot reach) | S1, S17 |
| Hidden / inaccessible burr | TEM | ECD | line-of-sight methods | S3, S19 |
| Screw / thread edge | fine rotary brush | ECD | aggressive belt (damages thread) | S1 |

## Jak wykończenie wibracyjne zmienia promień krawędzi i chropowatość powierzchni?

Kontroluje promień krawędzi R 0.05–0.3 mm i poprawia Ra z 3.2 do około 0.8 µm.medium ceramiczne przez 40–60 min daje R 0.05–0.15 mm; przedłużenie do 90–120 min dochodzi do R 0.3 mm; załamanie aluminium 0.10–0.20 mm zabiera 30–60 min zmedium ceramicznym 10 mm.

| Parametr | Wartość | Źródło |
| --- | --- | --- |
| Ceramic media standard cycle | 40–60 min, edge R 0.05–0.15 mm | S9 |
| Extended cycle for R up to 0.3 mm | 90–120 min | S9 |
| Aluminium edge break 0.10–0.20 mm, 10 mm ceramic | 30–60 min | S11 |
| Deburring cycle range | 20–60 min | S12 |
| Radiusing cycle range | 30–90 min | S12 |
| Material removal, ceramic | 0.01–0.05 mm per surface | S9 |
| Material removal, plastic media | 0.002–0.01 mm per surface | S9 |
| Media-to-part volume ratio | 3:1–5:1 (precision up to 6:1+) | S9, S10 |
| Bowl load fill | 60%–70% | S9 |
| Stainless burr the process is sized for | ≈ 75–80 µm (retrieval-index transcription, not directly verified) | S42 |
| Removal from part diameter or thickness | 7–25 µm | S42 |
| Rotary brush, aluminium | 1,000–1,500 rpm, 15–30 µm compound | S1 |
| Rotary brush, hardened steel | 2,000–3,000 rpm, 3–9 µm diamond | S1 |

## Jaką typową grubość zadzioru ze stali nierdzewnej zakłada się dla procesu wibracyjnego?

Około 75–80 µm, przy usuwaniu 7–25 µm ze średnicy lub grubości części. Trzymaj proporcję medium i poziom napełnienia w opublikowanym oknie, inaczej promień krawędzi przestaje rozwijać się równomiernie.

| Parametr kalibracji | Wartość | Źródło |
| --- | --- | --- |
| Typical stainless burr | ≈ 75–80 µm (76 µm in the retrieval index; not directly verified) | S42 |
| Removal per cycle | 7–25 µm | S42 |
| Centrifugal barrel vs vibratory, same work | 15–45 min vs 4–24 h | S13 |
| Centrifugal disc deburr | about 2 h, auto-unload | S14, S15 |

## Ile zadzioru usuwa elektrochemiczne odziorowanie i jaki promień zostawia?

Do 0.5 mm wysokości zadzioru, zostawiając R 0.05–0.2 mm i Ra 2–4 µm bez siły mechanicznej. Kontrola trzyma ±0.05 mm; tylko metale przewodzące. Zastrzeżenie co do źródeł (powtórny audyt): wartość R 0.05–0.2 mm opiera się na jednym wtórnym przedruku monografii Rumjantiew/Dawydow z 1984 i nie została odnaleziona w otwartej literaturze pierwotnej — oznaczona jako luka do sprawdzenia oryginału; dwa pozostałe źródła podają szersze przedziały tego samego rzędu (0.1–0.5 mm; 0.127–0.254 mm).

| Parametr | ECD konwencjonalne | Badanie otworów krzyżujących | Źródło |
| --- | --- | --- | --- |
| Applied voltage | 12–24 V (DC supply 8–30 V) | 50–100 V | S6 |
| Current density | 5–10 A/cm² | 30–200 A/cm² | S6 |
| Interelectrode gap | 0.1–0.3 mm | 0.1–0.7 mm | S6 |
| Time | 5–100 s | — | S6 |
| Typical cycle | 30–45 s; about 20 s multi-hole | — | S6, S21 |
| Electrolyte pressure | 0.3–0.5 MPa | — | S6 |
| Burr height removed | up to 0.5 mm | — | S6 |
| Edge radius left | R 0.05–0.2 mm (single secondary source — see note above) | — | S6 |

## Jakie są typowe napięcie i gęstość prądu dla elektrochemicznego usuwania zadziorów?

ECD konwencjonalne pracuje przy 12–24 V i 5–10 A/cm²; badania otworów krzyżujących dochodzą do 50–100 V i 30–200 A/cm². Dobieraj elektrolit do stopu — nierdzewna bierze 5% NaNO3 plus 0.5% NaCl, aluminium 5–20% NaNO3.

| Materiał obrabiany | Elektrolit | Źródło |
| --- | --- | --- |
| Carbon / low-carbon steel | 5%–15% or 2%–2.5% NaNO3 | S6 |
| Copper alloys | 5%–15% NaNO3 | S6 |
| Aluminium alloys | 5%–20% NaNO3 | S6 |
| Stainless steels | 5% NaNO3 + 0.5% NaCl | S6 |
| Electrolyte supply pressure | 0.3–0.5 MPa; tool gap 0.1–0.3 mm; tip overlap 1.5–2 mm | S6 |

## Jak szybki jest cykl metody energii termicznej (TEM)?

Aktywne wypalanie trwa poniżej sekundy przy temperaturze komory 2,500–3,500 °C; cały cykl bez załadunku to poniżej jednej minuty. Wszystkie osiągalne krawędzie są traktowane naraz, dlatego metoda wygrywa na złożonych ukrytych przecięciach.

| Parametr | Wartość | Źródło |
| --- | --- | --- |
| Combustion temperature | 2,500–3,500 °C, milliseconds | S3 |
| Fuel gas | methane + oxygen, pressurized chamber | S3, S4 |
| Cycle excluding load/unload | less than 1 minute; active burn < 1 s | S3, S1 |
| Edge break | 0.02–0.05 mm; over-burn can round to 0.05 mm | S1 |
| Removed burr amount set by | gas volume, burr thickness, material heat-transfer rate, fuel-oxygen ratio | S3 |

## Które materiały nie nadają się do termicznego usuwania zadziorów?

Aluminium i większość tworzyw zasadniczo się nie nadają; najlepiej pracują stal, nierdzewna i żeliwo. Elastomery idą do kriogenicznego odzierzania, a tworzywa w ogóle nie mogą użyć ECD, bo są nieprzewodzące.

| Materiał | Preferowane metody | Ostrożność / ograniczenie | Źródło |
| --- | --- | --- | --- |
| Carbon / low-carbon steel | CNC tool, vibratory, ECD, TEM, chemical | kąpiel chemiczna wymaga naddatku na ubytek materiału | S6, S36 |
| Stainless steel | vibratory, ECD, TEM, AFM | chemia używa kwasu azotowego; TEM zostawia tlenek do czyszczenia | S3, S38 |
| Aluminium | plastic media, rotary brush, Flex-Hone, chemical (NaOH) | TEM zasadniczo się nie nadaje; twardymedium ceramiczne może uderzać w miękką powierzchnię | S1, S38 |
| Copper / brass | plastic / steel media, ECD, vibratory | unikaj agresywnej ceramiki na miękkim mosiądzu | S6, S10 |
| Hardened steel / carbide | diamond brush, drag finishing, AFM, ECD | wymaga drobnego ścierniwa (diament 3–9 µm) | S1, S16 |
| Titanium | AFM, ECD, fine media | niska przewodność / reaktywność wymaga strojonego elektrolitu | S17 |
| Rubber / elastomer | cryogenic + shot | temperatura musi spaść poniżej Tg materiału | S31 |
| Plastic / nylon | cryogenic, fine brush, HPW | TEM wypala tworzywo; ECD niemożliwe (nieprzewodzące) | S19, S30 |
| Die-cast metal | cryogenic (warm range), plastic media | ochroń porowatą skórę odlewniczą przed galwanizowaniem | S29, S51 |

## Jakiego ciśnienia używa zwykle wodne usuwanie zadziorów pod wysokim ciśnieniem?

Maszyny do odziorowania pracują około 300–2,500 bar (30–250 MPa) — to poziom odziorowania, tylko zadziory luźne lub słabo trzymające; myjki ogólnoprzemysłowe mają 34–52 MPa (5,000–7,500 psi, do 103 MPa), a jednostki z dyszą CNC do 70 MPa. Układy pomp ultra-wysokiego ciśnienia sięgają 4,000 bar (400 MPa), ale to sufit urządzeń do cięcia i ciężkiego mycia — nie nastawa odziorowania, a tak wysokie ciśnienie erozuje powierzchnię bazową. Rozrzut między urządzeniami to około 300–4,000 bar: wybieraj poziom właściwy maszynie i temu, jak mocno zadziory trzymają, i nigdy nie podawaj sufitu pompy jako parametru procesu. Pasmo 34–52 MPa to transkrypcja indeksu wyszukiwania (raport BDX-613-2421 przez DOI, bezpośrednio niesprawdzona), potwierdzona przez pasma dostawców 50–70 MPa.

| Źródło / urządzenie | Zakres ciśnienia | Uwaga |
| --- | --- | --- |
| HPWD typical (S26) | 5,000–7,500 psi (34–52 MPa), up to 15,000 psi (103 MPa) | transkrypcja indeksu wyszukiwania, bezpośrednio niesprawdzona; raport BDX-613-2421 (1980) cytowany przez DOI |
| Sugino JCC (S24) | up to 50 MPa | dysza CNC, otwory krzyżujące / głębokie / pod gwint |
| Sugino JDM (S25) | up to 70 MPa | otwory krzyżujące, koła zębate |
| PrecisionPro (S19) | 300–2,500 bar (30–250 MPa) | poziom odziorowania — tylko zadziory luźne lub słabo trzymające; mocne zadziory pozostają |
| Sinobakr (S27) | 5–50 MPa stepless | 99% usunięcia; filtracja 1–5 µm; części automotive |
| WOMA UHP (S55) | up to 4,000 bar (400 MPa; 58,000 psi) | sufit pompy UHP — poziom cięcia / ciężkiego mycia, nie rutynowy parametr odziorowania |

## Jaki jest minimalny promień krawędzi osiągalne przez odziorowanie laserowe?

Około 0.55 mm, bo krawędź jest przetapiana, nie cięta; posuw sięga 9 m/min. Pliki PDF źródła nie dały się powtórnie zweryfikować online — traktuj wartość jako potwierdzoną co do rzędu wielkości.

| Parametr | Wartość | Źródło |
| --- | --- | --- |
| Laser source | 5 kW diode / 5 kW Nd:YAG | S33, S35 |
| Feed rate | up to 9 m/min | S33 |
| Minimum achievable edge radius | about 0.55 mm (PDF not re-verified online) | S34 |
| Edge forming capacity, high-strength steel | increased by more than 240% | S33 |

## Czym różni się odziorowanie chemiczne od elektrochemicznego?

Odziorowanie chemiczne jest bezprądowe i działa w około 60 s chemii kąpieli, podczas gdy ECD wymaga zasilacza, katod i elektrolitu. Niektóre źródła mieszają te nazwy — trzymaj je rozdzielnie, inaczej wycena urządzeń nie będzie pasować do procesu.

| Proces | Siła napędowa | Typowy cykl | Gdzie działa |
| --- | --- | --- | --- |
| Chemical deburring (electroless) | bath chemistry, no power | about 60 s | — |
| Electrochemical deburring (ECD) | DC supply + targeted cathodes + electrolyte | 20–45 s per cycle | — |
| Terminology conflict | some pages call ECD chemical deburring | — | — |
| Chemical solutions | acid or alkali per alloy | — | — |

## Odziorowanie przed czy po anodowaniu?

Przed anodowaniem, bo anodowanie ma ograniczoną zdolność rozpływu i buduje grubszą warstwę na ostrych krawędziach; powłoka proszkowa wymaga faz co najmniej 0.3 mm. Odzioruj i myj między obróbką a przygotowaniem powierzchni.

| Krok | Operacja |
| --- | --- |
| 1 | CNC machine to drawing dimensions |
| 2 | Deburr and clean |
| 3 | Pre-treatment (etch, de-smut) |
| 4 | Anodize to specified type and thickness |
| 5 | Dye (optional) |
| 6 | Seal |
| 7 | Inspect |

## Ile kosztu całkowitego części może pochłonąć odziorowanie?

Do około 30% na precyzyjnych częściach lotniczych i mniej więcej 15–20% w produkcji automotive; pasmo przeglądu akademickiego to 5–15% dla średniego wykańczania krawędzi, a źródła odlewnicze podają 5–12%. Zawsze podawaj zakres branżowy razem z liczbą.

| Źródło | Udział | Zakres |
| --- | --- | --- |
| SpecForge / IQS (S39) | about 30% | precision aerospace |
| SpecForge (S39) | 15%–20% | automotive |
| Ramachandran survey (S41, JMPT 44(1–2) 1994, DOI 10.1016/0924-0136(94)90033-7) | 5%–15% | average edge/surface finishing |
| Dingzhu / AFS (S43) | 5%–12% | castings |

## Przy jakiej ilości opłaca się zintegrowane z CNC szczotkowanie lub Flex-Hone zamiast pracy ręcznej?

Około 50 części miesięcznie to typowy punkt równowagi. Poniżej ręczna praca nożem pozostaje tańsza; powyżej kilkuset sztuk obróbka seryjna obniża koszt pracy na sztukę.

| Wielkość produkcji | Rekomendowane podejście | Logika punktu równowagi | Źródło |
| --- | --- | --- | --- |
| Prototype / one-off (< 50 pcs) | manual blade / file | bez inwestycji, elastyczne | S19 |
| Small batch (about 50 pcs/month up) | CNC-integrated Flex-Hone / brush | równowaga z pracą ręczną około 50 szt/mies | S19 |
| Medium batch (hundreds) | vibratory / centrifugal batch finishing | koszt pracy na sztukę spada powyżej ~20 szt/parte | S9 |
| High volume (>10,000/day) | TEM or dedicated deburring system | jeden cykl trafia we wszystkie krawędzie; duża wydajność | S19 |
| Continuous flow (e.g. crankshafts) | linear continuous vibrator | poniżej 1 min na sztukę, 60+ szt/h | S44 |

## Jak kriogeniczne odzieranie wpływa na wymiary i powierzchnię części?

Wymiary, kształt i wykończenie powierzchni są zachowane; części są chłodzone do około −130 do −150 °C, a precyzja usuwania naddatku sięga 0.01 mm. Polimer musi być poniżej temperatury przeszklenia: EPDM −55 °C, SBR −40 °C, NBR −30 °C.

| Parametr | Wartość | Źródło |
| --- | --- | --- |
| Machine cooling range | −130 °C to +50 °C; operating down to about −150 °C | S29, S30 |
| Liquid nitrogen boiling point | about −196 °C | S30 |
| EPDM glass-transition Tg | −55 °C | S31 |
| SBR Tg | −40 °C | S31 |
| NBR Tg | −30 °C | S31 |
| Example batch | 7 kg, −70 °C, 8 min, wheel 6,500 rpm, basket 20 rpm, 1.0 mm media | S28 |

## Ile oszczędza automatyzacja odziorowania przy 20,000 szt/mies obudów aluminiowych?

Automatyzacja szczotką obrotową skraca cykl z 90 s do 22 s: teoretyczny czas maszynowy spada 500 → 122.2 h/mies (−75.6%), wady montażu 3.0% → 0.2% (600 → 40 szt), koszt −8%. Źródło osobno raportuje 60 h/mies faktycznej oszczędności pracy — to inne ujęcie niż czas maszynowy, zestawione obok siebie.

| Pozycja | Podstawa | Wartość |
| --- | --- | --- |
| Monthly volume | case input (S2) | 20,000 pcs |
| Manual cycle | case input (S2) | 90 s/pc |
| Automated rotary brush cycle | case input (S2) | 22 s/pc |
| Original monthly machine time | 20,000 × 90 s ÷ 3,600 | 500 h |
| New monthly machine time | 20,000 × 22 s ÷ 3,600 | 122.2 h |
| Theoretical cycle-time saving | 500 − 122.2 | 377.8 h |
| Cycle reduction ratio | (90 − 22) ÷ 90 | 75.6% |
| Defective pcs | 20,000 × 3.0% → × 0.2% | 600 → 40 pcs |
| Reported labour saving / cost change | source-reported (S2) | 60 h/month; −8% |

## Ile oszczędza odziorowanie otworów krzyżujących przy 15,000 szt/mies korpusach zaworów ze stali nierdzewnej?

Skrócenie cyklu 4.8 → 1.2 min przelicza się na 1,200 h → 300 h miesięcznego czasu maszynowego, czyli teoretyczną oszczędność 900 h/mies — ale zgłoszony przez źródło przyrost zdolności produkcyjnej wynosi tylko +18%. Te dwa ujęcia nie dają się przeliczać wzajemnie: przeliczenie to teoretyczny czas maszynowy przy pełnym obciążeniu, a zgłoszone +18% zawiera czynniki wąskich gardeł i harmonogramowania. Awarie szczelności spadły 2.6% → 0.3% (390 → 45 szt, −88.5%), reklamacje 11 → 2 na kwartał — rezultaty raportowane przez źródło.

| Pozycja | Podstawa | Wartość |
| --- | --- | --- |
| Monthly volume | case input (S2) | 15,000 pcs |
| Manual / new cycle | case input (S2) | 4.8 / 1.2 min per pc |
| Original monthly time | 15,000 × 4.8 min = 72,000 min; ÷ 60 | 1,200 h |
| New monthly time | 15,000 × 1.2 min = 18,000 min; ÷ 60 | 300 h |
| Labour time saving (theoretical, full load) | 1,200 − 300 | 900 h |
| Caliber note | theoretical machine time vs reported capacity | reported +18% includes bottleneck/scheduling — not interconvertible |
| Cycle reduction ratio | (4.8 − 1.2) ÷ 4.8 | 75% |
| Leak-failure pcs | 15,000 × 2.6% → × 0.3% | 390 → 45 pcs |
| Failure reduction | 390 − 45 | 345 pcs (−88.5%) |
| Complaints | source-reported (S2) | 11 → 2 per quarter |

## Jak porównać metody odziorowania otworów krzyżujących?

ECD ma najlepszą sterowność (celowana katoda, ±0.05 mm), Flex-Hone to ekonomiczny domyślny wybór dla większości przecięć, TEM dociera do wszystkich ukrytych krawędzi naraz, ale zostawia tlenek i ryzykuje cienkie ściany, a HPW usuwa tylko luźne zadziory. Kolektor z 30 przecięciami to 30 operacji ręcznych — albo jeden cykl wibracyjny około 45 min.

| Metoda | Mechanizm docierania | Cykl | Kontrola krawędzi | Skutek uboczny | Najlepsze zastosowanie | Źródło |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Flex-Hone | elastyczne kulki podążają otworem do przecięcia | short, CNC-integrable | plateau finish + radius | najniższy koszt; ograniczone na bardzo małych lub twardych zadziórach | większość otworów krzyżujących | S19 |
| ECD | celowana katoda rozpuszcza zadzior | about 20 s, dozens of holes at once | R 0.05–0.2 mm, ±0.05 mm (single secondary source) | tylko części przewodzące; katoda pod konkretną część | korpusy zaworów hydraulicznych, wiele przecięć | S6, S21 |
| TEM | gaz wypełnia każdy kanał i wypala każdy zadzior | < 1 s active, all locations | edge break 0.02–0.05 mm | warstwa tlenku; ryzyko cienkich ścian; nie aluminium | złożone ukryte przecięcia, stal/nierdzewna | S3, S19 |
| AFM | medium ścierne wtłaczane przez kanały | 3–10 min per batch | uniform R 0.02–0.05 mm | powolne, drogie, mocowanie medium | wyraźne krytyczne przecięcia, wartościowe części | S17, S23 |
| HPW | dysza CNC celowana w otwór krzyżujący | seconds per feature | removes loose burrs | mocne zadziory pozostają; potrzebne suszenie | wióry + luźne zadziory, otwory głębokie/pod gwint | S24, S19 |
| Abrasive micro-blast | dysza natryskowa w małe otwory; sięga otworów do 0.056 in | manual / automated | fine blasted texture | — | cienkie kruche zadziory | S21 |

## Jak korzystać z tych liczb

- Poziom kosztów 1–5 to ocena redakcyjna z opublikowanych wskazań inwestycji w urządzenia i kosztów na sztukę, zakotwiczona pasmem komory TEM €300k–800k — to nie punktacja źródła ani oferta.
- Wartość zadzioru nierdzewnego dla wibracji (około 75–80 µm) i pasmo HPW 34–52 MPa to transkrypcje indeksu wyszukiwania, bezpośrednio niesprawdzone z oryginalnymi publikacjami; pasmo ciśnień potwierdzają trzy niezależne strony dostawców przy 50–70 MPa. Zakres maszyn 300–2,500 bar i sufit pompy UHP 4,000 bar to oddzielne poziomy urządzeń (odziorowanie kontra cięcie/ciężkie mycie) i nie wolno ich zamieniać.
- Wartość promienia krawędzi ECD (R 0.05–0.2 mm) opiera się na jednym wtórnym przedruku — niezależny powtórny audyt nie znalazł jej w otwartej literaturze pierwotnej; dwa pozostałe źródła podają szersze przedziały tego samego rzędu (0.1–0.5 mm; 0.127–0.254 mm), więc wartość oznaczono jako lukę do sprawdzenia oryginału.
- Minimalny promień laserowy (≈ 0.55 mm) pochodzi z plików PDF badań, których nie udało się pobrać podczas weryfikacji — źródła pośrednie lokują go w tym samym rzędzie 0.5–1.0 mm; traktuj jako orientacyjny.
- TEM na aluminium jest raczej zasadniczo nieodpowiednie niż bezwzględnie zabronione — zależy od objętości gazu; wykonaj próbkę przed decyzją.
- Odziorowanie chemiczne i ECD to różne procesy: chemia kąpieli bez prądu versus anodowe rozpuszczanie pod prądem. Źródła nazywające ECD odziorowaniem chemicznym to konflikt terminologiczny odnotowany na stronie.
- Oszczędności w przykładach obliczeniowych to teoretyczne czasy maszynowe przy pełnym obciążeniu; zgłoszony przez dostawcę przyrost zdolności +18% zawiera czynniki wąskich gardeł i harmonogramowania — dwóch ujęć nie da się przeliczać wzajemnie i pozostają zestawione obok siebie.
- Pola, dla których żadne publiczne źródło nie podaje cytowalnej wartości (maks. zadzior dla ręcznej/CNC/szczotki/bębna/AFM/TEM/HPW, liczbowe R dla rodzin bębnowych i odśrodkowych, promień kształtowania HPW, stałe R chemii, pasmo Ra bębna) ogłoszono lukami, nie szacunkami.

## Najczęściej zadawane pytania

### Jakie załamanie krawędzi utrzymuje konsekwentnie wykwalifikowany operator ręcznego odziorowania?

Około 0.2–0.5 mm załamania krawędzi, z tolerancją około ±0.05 mm.

### Która metoda usuwania zadziorów daje najmniejsze załamanie na gwintach i ciasnych narożnikach?

Drobna szczotka obrotowa może osiągnąć załamanie 0.01–0.02 mm.

### Jak wykończenie wibracyjne zmienia promień krawędzi i chropowatość powierzchni?

Kontroluje promień krawędzi R 0.05–0.3 mm i poprawia Ra z 3.2 do około 0.8 µm.

### Jaką typową grubość zadzioru ze stali nierdzewnej zakłada się dla procesu wibracyjnego?

Około 75–80 µm, przy usuwaniu 7–25 µm ze średnicy lub grubości części.

### Ile zadzioru usuwa odziorowanie elektrochemiczne i jaki promień zostawia?

Do 0.5 mm wysokości zadzioru, zostawiając R 0.05–0.2 mm i Ra 2–4 µm (wartość R: jedno źródło wtórne, oryginału nie sprawdzono).

### Jakie są typowe napięcie i gęstość prądu dla elektrochemicznego odziorowania?

ECD konwencjonalne pracuje przy 12–24 V i 5–10 A/cm²; badania otworów krzyżujących dochodzą do 50–100 V i 30–200 A/cm².

### Jak szybki jest cykl metody energii termicznej (TEM)?

Aktywne wypalanie poniżej sekundy przy 2,500–3,500 °C; cały cykl poniżej minuty bez załadunku.

### Które materiały nie nadają się do termicznego odziorowania?

Aluminium i większość tworzyw zasadniczo się nie nadają; najlepiej pracują stal, nierdzewna i żeliwo.

### Jakiego ciśnienia używa zwykle wodne odziorowanie pod wysokim ciśnieniem?

Maszyny do odziorowania pracują około 300–2,500 bar (30–250 MPa); jednostki ogólnoprzemysłowe 34–52 MPa (5,000–7,500 psi), CNC do 70 MPa; pompy UHP sięgają 4,000 bar (400 MPa) — sufit do cięcia/ciężkiego mycia, nie nastawa odziorowania. Tylko zadziory luźne lub słabo trzymające.

### Jaki jest minimalny promień krawędzi osiągalne przez odziorowanie laserowe?

Około 0.55 mm, bo krawędź jest przetapiana, nie cięta; posuw do 9 m/min.

### Czym różni się odziorowanie chemiczne od elektrochemicznego?

Chemiczne jest bezprądowe i działa w około 60 s; ECD wymaga zasilacza, katod i elektrolitu.

### Odziorowanie przed czy po anodowaniu?

Przed — anodowanie ma ograniczoną zdolność rozpływu i buduje grubszą warstwę na ostrych krawędziach; powłoka proszkowa wymaga faz co najmniej 0.3 mm.

### Ile kosztu całkowitego części może pochłonąć odziorowanie?

Do około 30% na precyzyjnych częściach lotniczych i mniej więcej 15–20% w automotive; pasmo przeglądu to 5–15% dla średniego wykańczania krawędzi.

### Przy jakiej ilości opłaca się zintegrowane z CNC szczotkowanie lub Flex-Hone zamiast pracy ręcznej?

Około 50 części miesięcznie to typowy punkt równowagi.

### Jak kriogeniczne odzieranie wpływa na wymiary i powierzchnię części?

Wymiary, kształt i wykończenie powierzchni są zachowane; części chłodzone do około −130 do −150 °C, a precyzja usuwania naddatku sięga 0.01 mm.

## Normy i źródła

- S1 — GreatLight CNC, What Do You Know About Deburring Methods
- S2 — Xavier Parts, Complete Guide to Burr Removal (klasy zadziorów, dane wejściowe przykładów cyklów)
- S3 — Extrude Hone, Thermal Energy Method of Deburring (PDF)
- S4 — Extrude Hone, Thermal Deburring Technology
- S6 — Rumyantsev/Davydov, Electrochemical Deburring, Polishing, Sharpening (przedruk ebrary; przy weryfikacji dostęp 403, wartości potwierdzone przez przedruki wtórne)
- S7 — StudyGuides, Electrochemical Deburring
- S9 — HXCNC, Vibratory Finishing for CNC Parts
- S10 — JHMIM, Tumble Deburring Process for Metal Parts
- S11 — DZ, Vibratory Deburring Media Selection Guide
- S12 — Mass Polishing, General Purpose Vibratory Finishing
- S13 — Richwood Industries, How Long Does Centrifugal Barrel Finishing Take
- S14 — Inovatec, Centrifugal Disc Finishing Machines
- S15 — MC Finishing, Centrifugal Disc High Energy Mass Finishing (PDF)
- S16 — materiały konferencyjne DAAAM 2023, Influence of Drag Finishing on Carbide End Mills (PDF)
- S17 — IJAERD, Process Parameters and Product Quality in AFM (PDF)
- S19 — PrecisionPro, Deburring Tools Compared (największa strona niosąca wartości)
- S21 — Cutting Tool Engineering, Intersection Ahead
- S22 — Cutting Tool Engineering, When Unconventional Methods Pay
- S23 — Hotean, AFM Deburring for Hydraulic Valves
- S24 — Sugino, High Pressure Washing and Deburring (JCC)
- S25 — Sugino Machine Thailand, JDM Water Jet do 70 MPa
- S26 — L.K. Gillespie, Deburring Capabilities and Cost-Effective Approaches, lekcje 9–10 (raport Bendix Corp. BDX-613-2421, 1980) — DOI 10.2172/5222834; transkrypcja indeksu wyszukiwania, bezpośrednio niesprawdzona
- S27 — Sinobakr, CNC High-Pressure Deburring and Cleaning Machine
- S28 — PEGE, Frozen Shot Cryogenic Deburring Working Process
- S29 — PEGE, Materials Processed by Cryogenic Deburring
- S30 — Xiamen Xingchangjia, Cryogenic Deflashing Working Principle
- S31 — Bibliotekanauki, Plastic Shot Media in Abrasive Blast Treatment (PDF)
- S33 — Fraunhofer ILT, Laser Process for Edge Finishing of High-Strength Steel (PDF; nie pobrano ponownie online)
- S34 — Semantic Scholar, Deburring and Rounding of Sheet Metals Using Laser Radiation (PDF; nie pobrano ponownie online)
- S35 — WLT, Feasibility Study for Selective Laser Deburring (PDF)
- S36 — SurTec, SurTec 451 Chemical Deburring
- S37 — FCS München, SurTec at DeburringEXPO 2019
- S38 — Anebon, Chemical vs Mechanical Deburring Techniques
- S39 — SpecForge, Deburring Machine Specifications and Process Selection
- S41 — Ramachandran, Pande & Ramakrishnan, The Role of Deburring in Manufacturing: A State-of-the-Art Survey, Journal of Materials Processing Technology 44(1–2), 1–13 (1994), DOI 10.1016/0924-0136(94)90033-7 (cytat formalny w miejsce odsyłacza do pirackiej strony)
- S42 — L.K. Gillespie, Deburring Precision Miniature Parts, Precision Engineering 1(4), 189–198 (1979), DOI 10.1016/0141-6359(79)90099-0 — transkrypcja indeksu wyszukiwania, bezpośrednio niesprawdzona
- S43 — Dingzhu, Industrial Deburring Equipment Top Features
- S44 — Rösler Group, Mass Finishing Machines for Automotive Crankshafts
- S45 — CNC Machining Shops, Anodizing vs Powder Coating Workflow
- S46 — Neway, How Anodizing Integrates with CNC Workflows
- S51 — Anebon, Guide to Solving Plating Adhesion Issues in Die Casting
- S52 — Showtan, Cryogenic Deflashing Process for Injection Molded Parts
- S54 — Tech EDM, Working Principle of Chemical / Electrochemical Deburring (ekspozycja konfliktu terminologicznego)
- S55 — Kärcher WOMA, Ultra-High-Pressure Water Jetting Systems (możliwości pompy UHP powyżej 4,000 bar — poziom cięcia / ciężkiego mycia, nie parametr odziorowania)

## Powiązane strony

- [/pl/wiki/surface/finishing/](/pl/wiki/surface/finishing/) — Long-form finishing guide where deburring sits in the process chain
- [/pl/wiki/surface/coating/](/pl/wiki/surface/coating/) — Coating thickness vs salt spray — the step that follows deburring
- [/pl/wiki/reference/surface-finish-ra/](/pl/wiki/reference/surface-finish-ra/) — Sibling quick table: Ra targets the deburring methods deliver

## Pobierz tę tabelę

- CSV — /pl/wiki/reference/download?slug=deburring-methods&format=csv&lang=pl
- JSON — /pl/wiki/reference/download?slug=deburring-methods&format=json&lang=pl
- Markdown — /pl/wiki/reference/deburring-methods/index.md
