{
    "slug": "thermal-expansion-coefficients",
    "title": "Współczynniki rozszerzalności termicznej materiałów CNC (CTE)",
    "description": "CTE dla 22 materiałów CNC w µm/m·°C wraz z zakresem temperatur pokrywanym przez każdą wartość oraz przykłady obliczeniowe, co te różnice robią pasowaniom i kontroli.",
    "lang": "pl",
    "tables": [
        {
            "caption": "Współczynnik rozszerzalności termicznej (CTE) według materiału i zakresu temperatur",
            "columns": [
                "Materiał (gatunek)",
                "CTE (µm/m·°C)",
                "Zakres temperatur",
                "Znaczenie inżynierskie",
                "Źródło"
            ],
            "rows": [
                {
                    "Materiał (gatunek)": "Aluminum 1060 (commercially pure)",
                    "CTE (µm/m·°C)": "23.6",
                    "Zakres temperatur": "20–100 °C",
                    "Znaczenie inżynierskie": "Najwyższy CTE wśród popularnych metali CNC; projekty szyn zbiorczych i radiatorów muszą przewidzieć szczeliny rozszerzalności",
                    "Źródło": "ASM Handbook Vol. 2 via matmake.com"
                },
                {
                    "Materiał (gatunek)": "Aluminum 6061-T6",
                    "CTE (µm/m·°C)": "23.6",
                    "Zakres temperatur": "20–100 °C",
                    "Znaczenie inżynierskie": "Najczęściej obrabiany stop aluminium; CTE nie zależy od stanu (O, T4, T6 i T651 — wszystkie 23.6)",
                    "Źródło": "ASM Handbook Vol. 2, 10th ed.; MIL-HDBK-5J"
                },
                {
                    "Materiał (gatunek)": "Aluminum 6061-T6",
                    "CTE (µm/m·°C)": "24.6",
                    "Zakres temperatur": "20–200 °C",
                    "Znaczenie inżynierskie": "Średnia w podwyższonej temperaturze rośnie ~4%; powyżej 150 °C użyj CTE właściwego dla zakresu",
                    "Źródło": "MIL-HDBK-5J; ASM Handbook Vol. 2"
                },
                {
                    "Materiał (gatunek)": "Aluminum 7075-T6",
                    "CTE (µm/m·°C)": "23.6",
                    "Zakres temperatur": "20–100 °C",
                    "Znaczenie inżynierskie": "Stop lotniczy; ten sam CTE co 6061 mimo dwukrotnie wyższej granicy plastyczności — upraszcza projektowanie oprzyrządowania ze stopów mieszanych",
                    "Źródło": "matmake.com; arcuscnc.com"
                },
                {
                    "Materiał (gatunek)": "Copper C11000 (ETP)",
                    "CTE (µm/m·°C)": "17.0",
                    "Zakres temperatur": "20–100 °C",
                    "Znaczenie inżynierskie": "Materiał szyn zbiorczych i złączy; niezgodność CTE z aluminium (23.6) powoduje zmęczenie złączy w końcówkach bimetalicznych",
                    "Źródło": "fabdigit.com (C11000-O properties)"
                },
                {
                    "Materiał (gatunek)": "Copper C11000 (ETP)",
                    "CTE (µm/m·°C)": "17.0",
                    "Zakres temperatur": "20–300 °C",
                    "Znaczenie inżynierskie": "Średni CTE w szerokim zakresie; wartość z karty katalogowej producenta",
                    "Źródło": "jtcopper.com C11000 datasheet"
                },
                {
                    "Materiał (gatunek)": "Brass C36000 (free-cutting)",
                    "CTE (µm/m·°C)": "20.5",
                    "Zakres temperatur": "20–100 °C (approx.)",
                    "Znaczenie inżynierskie": "Stop miedzi o najwyższej obrabialności; CTE między miedzią a aluminium — istotny dla wkładek mosiężnych w obudowach aluminiowych",
                    "Źródło": "mechcodex.com C36000 thermal table"
                },
                {
                    "Materiał (gatunek)": "Carbon steel AISI 1045 (annealed)",
                    "CTE (µm/m·°C)": "11.6",
                    "Zakres temperatur": "0–100 °C",
                    "Znaczenie inżynierskie": "Podstawowa stal wałów i kół zębatych; CTE około połowy aluminium — połączenia śrubowe aluminium–stal dają 0.12 mm różnicy na każde 100 mm przy ΔT = 100 °C",
                    "Źródło": "theworldmaterial.com AISI 1045 physical properties"
                },
                {
                    "Materiał (gatunek)": "Carbon steel AISI 1045 (annealed)",
                    "CTE (µm/m·°C)": "12.3",
                    "Zakres temperatur": "0–200 °C",
                    "Znaczenie inżynierskie": "Średnia w podwyższonej temperaturze; rośnie wraz z zakresem temperatur",
                    "Źródło": "theworldmaterial.com AISI 1045"
                },
                {
                    "Materiał (gatunek)": "Alloy steel AISI 4140 (normalized)",
                    "CTE (µm/m·°C)": "12.3",
                    "Zakres temperatur": "20–100 °C",
                    "Znaczenie inżynierskie": "Stal o wysokiej wytrzymałości na wały i osie; CTE podobny do 1045 — wymienny w obliczeniach naprężeń termicznych",
                    "Źródło": "ASM Handbook Vol. 1; metalzenith.com"
                },
                {
                    "Materiał (gatunek)": "Stainless steel 304/304L",
                    "CTE (µm/m·°C)": "17.3",
                    "Zakres temperatur": "0–100 °C",
                    "Znaczenie inżynierskie": "Austenityczna nierdzewna rozszerza się ~44% bardziej niż stal węglowa; krytyczne dla połączeń rura–tarcza w wymiennikach ciepła",
                    "Źródło": "jnalloys.com CTE comparison table"
                },
                {
                    "Materiał (gatunek)": "Stainless steel 316/316L",
                    "CTE (µm/m·°C)": "15.9",
                    "Zakres temperatur": "0–100 °C",
                    "Znaczenie inżynierskie": "Niższy CTE niż 304 mimo podobnej struktury austenitycznej (dodatek molibdenu); preferowany przy projektowaniu kompensacji rurociągów morskich",
                    "Źródło": "jnalloys.com CTE comparison table"
                },
                {
                    "Materiał (gatunek)": "Stainless steel 17-4PH (H900)",
                    "CTE (µm/m·°C)": "10.8",
                    "Zakres temperatur": "0–100 °C",
                    "Znaczenie inżynierskie": "Martenzytyczna stal PH; CTE najbliższy stali węglowej wśród nierdzewnych — idealna do precyzyjnych złącz lotniczych współpracujących ze strukturami stalowymi",
                    "Źródło": "xometry.com; alloy-materials.com (20–100 °C)"
                },
                {
                    "Materiał (gatunek)": "Titanium Ti-6Al-4V (Grade 5)",
                    "CTE (µm/m·°C)": "8.6",
                    "Zakres temperatur": "20–100 °C",
                    "Znaczenie inżynierskie": "Najniższy CTE wśród popularnych metali konstrukcyjnych; dobre dopasowanie do CFRP (0–2) w hybrydowych połączeniach lotniczych",
                    "Źródło": "arcuscnc.com CTE comparison"
                },
                {
                    "Materiał (gatunek)": "Titanium Ti-6Al-4V (Grade 5)",
                    "CTE (µm/m·°C)": "8.8",
                    "Zakres temperatur": "20–100 °C (approx.)",
                    "Znaczenie inżynierskie": "Alternatywna wartość publikowana; różnica mieści się w niepewności pomiaru (±2%)",
                    "Źródło": "mechcodex.com Ti-6Al-4V properties"
                },
                {
                    "Materiał (gatunek)": "Tool steel P20 (pre-hardened, 28–32 HRC)",
                    "CTE (µm/m·°C)": "11.7",
                    "Zakres temperatur": "20–100 °C",
                    "Znaczenie inżynierskie": "Stal na bloki form; CTE musi odpowiadać stalom wkładek, by uniknąć pęknięć od naprężeń termicznych w formach wtryskowych podczas cykli termicznych",
                    "Źródło": "ASM Handbook Vol. 1; firstmold.com (P20 context)"
                },
                {
                    "Materiał (gatunek)": "Tool steel H13 (hot-work, 44–52 HRC)",
                    "CTE (µm/m·°C)": "12.0",
                    "Zakres temperatur": "20–200 °C",
                    "Znaczenie inżynierskie": "Stal na matryce do odlewania ciśnieniowego i kucia; pracuje przy 500–650 °C temperatury powierzchni, więc CTE w podwyższonym zakresie ma znaczenie dla pasowań wkładek matrycy",
                    "Źródło": "ASM Handbook Vol. 1; metalzenith.com"
                },
                {
                    "Materiał (gatunek)": "Delrin / POM (acetal homopolymer)",
                    "CTE (µm/m·°C)": "110",
                    "Zakres temperatur": "23–60 °C",
                    "Znaczenie inżynierskie": "Około 5× stal; wciski tworzywo–metal luzują się wraz ze wzrostem temperatury — projektuj zakłócenie przy maksymalnej temperaturze pracy",
                    "Źródło": "firstmold.com; DuPont Delrin 500P datasheet"
                },
                {
                    "Materiał (gatunek)": "Nylon 6/6 (unfilled, dry-as-molded)",
                    "CTE (µm/m·°C)": "80",
                    "Zakres temperatur": "23–60 °C",
                    "Znaczenie inżynierskie": "Absorpcja wilgoci dodaje rozszerzalność higroskopijną ponad składnik termiczny; 50% RH podnosi efektywną zmianę wymiaru o ~0.2%",
                    "Źródło": "DuPont Zytel 101L datasheet; ASM Handbook Vol. 21"
                },
                {
                    "Materiał (gatunek)": "PEEK (unfilled, e.g. Victrex 450G)",
                    "CTE (µm/m·°C)": "47",
                    "Zakres temperatur": "23–100 °C",
                    "Znaczenie inżynierskie": "Najniższy CTE wśród nieumocnionych tworzyw inżynieryjnych; zbliża się do aluminium w podwyższonej temperaturze — realny zamiennik metalu w środowiskach z cyklami termicznymi",
                    "Źródło": "makerstage.com (citing Victrex); criterionprecision.com (45–55)"
                },
                {
                    "Materiał (gatunek)": "PEEK (30% glass-filled, GF30)",
                    "CTE (µm/m·°C)": "27",
                    "Zakres temperatur": "23–100 °C",
                    "Znaczenie inżynierskie": "Umocnienie szkłem obniża CTE ~43%; wybierane, gdy stabilność wymiarowa podczas cykli termicznych jest krytyczna",
                    "Źródło": "makerstage.com PEEK grade comparison (Victrex)"
                },
                {
                    "Materiał (gatunek)": "ABS (general purpose, unfilled)",
                    "CTE (µm/m·°C)": "90",
                    "Zakres temperatur": "23–60 °C",
                    "Znaczenie inżynierskie": "Wysoki CTE ogranicza zastosowanie w zespołach precyzyjnych; akceptowalny dla obudów konsumenckich z hojnym luzem",
                    "Źródło": "firstmold.com; Cycolac/Terlux datasheets"
                }
            ]
        },
        {
            "caption": "Kiedy różnica staje się wymiarem",
            "columns": [
                "Przypadek",
                "Obliczenie",
                "Wynik",
                "Odpowiedź konstrukcyjna"
            ],
            "rows": [
                {
                    "Przypadek": "Obudowa 6061-T6 (CTE 23.6) przykręcona do podstawy ze stali 1045 (CTE 11.6), rozstaw otworów 200 mm, ΔT = 50 °C",
                    "Obliczenie": "ΔL(Al) = 23.6 × 10⁻⁶ × 200 × 50; ΔL(steel) = 11.6 × 10⁻⁶ × 200 × 50",
                    "Wynik": "0.236 mm vs 0.116 mm — 0.120 mm differential",
                    "Odpowiedź konstrukcyjna": "Przy zaledwie 0.1 mm luzu śruby złącze się zaklinowuje przy ΔT = 50 °C. Użyj otworów podłużnych, luzu ≥ 0.3 mm lub podkładek elastycznych; dla oprzyrządowania precyzyjnego łącz aluminium z aluminium albo stal ze stalą."
                },
                {
                    "Przypadek": "Konstrukcja stalowa (CTE 12.0) przykręcona bezpośrednio do panelu CFRP (CTE ~1.0 w kierunku włókien), rozpiętość 300 mm, ΔT = 80 °C",
                    "Obliczenie": "(12.0 − 1.0) × 10⁻⁶ × 300 × 80",
                    "Wynik": "0.264 mm relative slip per cycle",
                    "Odpowiedź konstrukcyjna": "Wkładka Ti-6Al-4V (CTE 8.6) zmniejsza niezgodność do 7.6 µm/m·°C po obu stronach i redukuje ruch różnicowy o ~30% — dlatego w lotniczych połączeniach kompozytowych dominują wkładki tytanowe."
                },
                {
                    "Przypadek": "Tuleja Delrin (CTE 110) wciśnięta w obudowę stalową (CTE 11.6): OD 25 mm, zakłócenie 0.05 mm przy 20 °C, praca przy 80 °C",
                    "Obliczenie": "ΔL(POM) = 110 × 10⁻⁶ × 25 × 60; ΔL(steel) = 11.6 × 10⁻⁶ × 25 × 60",
                    "Wynik": "0.165 mm vs 0.017 mm — 0.148 mm of interference lost (−0.098 mm, i.e. clearance)",
                    "Odpowiedź konstrukcyjna": "Przy 80 °C wcisk staje się pasowaniem poślizgowym. Oblicz zakłócenie przy maksymalnej temperaturze pracy, zatrzymaj POM mechanicznie (pierścienie osadcze, radełkowanie) albo zmień na PEEK (CTE 47) lub PEEK ze szkłem (CTE 27)."
                },
                {
                    "Przypadek": "Detal 6061 o długości 500 mm obrabiany przy 30 °C w warsztacie, sprawdzany przy 20 °C (temperatura odniesienia ISO 1)",
                    "Obliczenie": "23.6 × 10⁻⁶ × 500 × 10",
                    "Wynik": "0.118 mm — reads 500.000 mm at 30 °C, 499.882 mm at 20 °C",
                    "Odpowiedź konstrukcyjna": "Dla prac ±0.05 mm ten błąd to 2.4× pasmo tolerancji: wygrzej detale do 20 °C ± 1 °C przed ostateczną kontrolą albo zastosuj kompensację w procesie."
                },
                {
                    "Przypadek": "Blok formy P20 (CTE 11.7) z wkładką rdzenia H13 (CTE 12.0), średnica wkładki 100 mm, ΔT = 60 °C, zaprojektowany luz 0.02 mm",
                    "Obliczenie": "12.0 × 10⁻⁶ × 100 × 60; 11.7 × 10⁻⁶ × 100 × 60",
                    "Wynik": "0.072 mm vs 0.070 mm — clearance grows only 0.002 mm",
                    "Odpowiedź konstrukcyjna": "P20 z H13 jest termicznie zgodne (niezgodność 0.3 µm/m·°C). Wkładka ze stopu miedzi z berylem (CTE 16.6) względem P20 traci 0.029 mm luzu przy tym samym ΔT — projektuj wkładki BeCu z zapasem na wzrost."
                }
            ]
        }
    ]
}