# Porównanie metod kontroli części CNC: CMM, BDT i PMI

> Siedemnaście metod pomiarowych i BDT porównanych według możliwości geometrycznych, dokładności, poziomu kosztów, czasu cyklu i kwalifikacji, z przykładami obliczeniowymi CMM i UT.

https://www.sinbo-machining.com/pl/wiki/reference/inspection-methods/

---

## Na tej stronie

- Porównanie metod kontroli (17 metod; poziom kosztów jest oceną redakcyjną)
- Jakiej dokładności CMM potrzebuję do sprawdzenia tolerancji położenia ±0.02 mm?
- Czy suwmiarka sprawdzi tolerancję położenia GD&T?
- Ile trwa pełne badanie FAI na CMM na jedną część?
- Czy skaning światłem niebieskim zastąpi moje CMM do podpisu GD&T?
- Jak dokładna jest warsztatowa próba Rockwella?
- Jak głęboko ultradźwięki znajdą pęknięcie?
- Dlaczego odbiorca odrzucił badania magneptosproszkowe na aluminiowym wsporniku?
- Co XRF potwierdzi na materiale wsadowym?
- Jak czuły jest test nieszczelności helowej?
- Czy godziny mgły solnej dowodzą trwałości na zewnątrz?
- Jakie raporty udowodnią zdolność kontrolną mojego dostawcy?
- Kiedy część potrzebuje ponownie pełnego FAI?
- Czy odczyt położenia otworu 0.092 mm naprawdę jest poza tolerancją przy Ø0.05?
- Jak udowodnić, że wał Ø120 mm z 4140 Q&T nie ma pęknięć wewnętrznych?
- Jak korzystać z tych liczb
- Najczęściej zadawane pytania
- Normy i źródła
- Powiązane strony
- Pobierz tę tabelę

---

# Porównanie metod kontroli części CNC

Siedemnaście metod pomiarowych i BDT porównanych według możliwości geometrycznych, dokładności, poziomu kosztów, czasu cyklu i kwalifikacji, z przykładami obliczeniowymi CMM i UT.

## Porównanie metod kontroli (17 metod; poziom kosztów jest oceną redakcyjną)

| Metoda | Zakres pomiarowy (GD&T) | Dokładność / zakres | Poziom kosztów | Cykl na część | Czy niszcząca? | Kwalifikacja operatora | Wykrywa | Norma | Źródło |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| CMM, bridge (touch-trigger / scanning) | wymiary, położenie, płaskość, okrągłość, prostopadłość, równoległość, współosiowość, profil — pełne GD&T 3D | MPE ±(1.7–2.5 + L/250–300) µm; high-end ±(0.6 + L/1000) µm; to ~1 m class | 5 | 3–15 min | nie | świadectwo wzorcowania ISO 10360 + operator znający GD&T | każde odchylenie geometryczne; igła nie znajdzie pustek wewnętrznych | ISO 10360-2; ASME B89.4.1 | S1–S5 |
| Blue-light / laser 3D scanning | profil powierzchni, dopasowanie 3D, pełna mapa odchyleń | point 0.017–0.05 mm; volumetric 0.02–0.1 mm | 4 | 1–4 min (scan + align) | nie | umiarkowana; umiejętność siatki/dopasowania | odchylenie kształtu na całej powierzchni; linia widzenia ogranicza podcięcia; jamy wewnętrzne nieosiągalne | VDI/VDE 2634 Part 3 | S9, S10 |
| Profile projector (optical comparator) | profil 2D, promień, kąt, skok, położenie 2D, krawędzie | ±(1.5–2.5 + L/100) µm; magnification ±0.1%; stage 203 × 102 mm typ. | 2 | 15 s–2 min | nie | niska; szkolenie z paralaksy i krawędzi | odchylenie konturu 2D, zadzior, profil gwintu; bez głębokości i chropowatości | Mitutoyo PJ/PH specs | S6–S8 |
| Vision measuring machine (VMM) | wymiar 2D, położenie, małe cechy, duża liczba cech | ±(0.8–1.5) µm | 3 | 10–60 s auto | nie | niska–umiarkowana; zaprogramuj raz, operator uruchamia | geometria 2D małych/płaskich części; cechy zdefiniowane krawędziami | Mitutoyo QV specs | S6 |
| Calipers | liniowy wymiar (zewn/wew/głębokość/stupień) szybka kontrola | ±0.02–0.04 mm | 1 | seconds | nie | brak (uniwersalne narzędzie warsztatowe) | grube odchylenie wymiaru; nie do GD&T | ISO 13385-1 class | S6 |
| Outside micrometer | średnica, grubość | ±0.001–0.003 mm | 1 | seconds | nie | niska | odchylenie średnicy/grubości; wymagane docierane pióry | ISO 3611 | S6 |
| Height gauge on surface plate | stupnie wysokości, pomiar 1D porównawczy, trasowanie | ±0.003–0.008 mm | 1 | < 1 min | nie | niska | błąd wysokości/stupnia; bicie z przystawką dźwigniową | Mitutoyo indicator class | S6 |
| Surface roughness tester (Ra/Rz stylus) | Ra, Rz, Rt wg ISO 4287 | ±0.5–2% of reading; resolution 0.001 µm; a 2 µm tip cannot resolve features below about 4 µm | 1 | 30 s per trace | kontaktowa, ale nieuszkadzająca | niska; szkolenie z odcięcia i filtru | odchylenie tekstury powierzchni; nie kształt | ISO 4287; JIS B 0601 | S6 |
| Hardness — Rockwell (HRB/HRC) | twardość objętościowa (proxy wytrzymałości / obróbki cieplnej) | ±0.5 HRC bench class; loads 60/100/150 kgf | 1 | < 1 min per indent | pozostaje mały odcisk (pół-niszcząca dla powierzchni dekoracyjnej) | niska; szkolenie z procedury ASTM E18 | błędny stan obróbki cieplnej; miękkie miejsca; brak warstwy utwardzonej | ASTM E18 / ISO 6508 | S15, S16 |
| Hardness — Brinell (HB) | twardość objętościowa na częściach chropowatych/dużych | 10 mm WC ball, 500/3000 kgf, 15 s; best on castings/forgings | 1 | about 1 min | widoczny odcisk (większy niż HRC) | niska | pomyłka gatunku wobec oczekiwanego HB; stan Q&T | ASTM E10 / ISO 6506 | S15, S16 |
| Hardness — Vickers/Knoop micro (HV/HK) | głębokość warstwy (CHD), cienkie przekroje, szlif powłoki | loads 10 gf–10 kgf; lab method | 2 | sample-prep dependent (minutes) | cięcie + polerowanie przekroju — niszczące dla części | umiarkowana (przygotowanie metalograficzne) | głębokość warstwy poza normą; odwęglenie | ASTM E92/E384; ISO 6507 | S15, S16 |
| Ultrasonic testing (UT, incl. PAUT/TOFD) | wadliwe wewnętrzne, grubość ścianki, brak stopienia | 1–5 MHz; penetration 100–300 mm; TOFD depth ±0.5 mm on 25 mm wall; finds tight cracks < 0.1 mm | 3 | minutes per weld/joint | nie | ASNT Level II wg SNT-TC-1A / CP-189 / ISO 9712 | pęknięcia wewnętrzne, pustki, niedostopienia, wtrącenia, ubytek grubości | ASTM E428/E317; EN 1714; ASME Sec V; AMS 2632 | S11, S12 |
| Magnetic particle testing (MT) | pęknięcia powierzchniowe i podsurface w częściach ferromagnetycznych | cracks below the 1.6 mm class band (A903 MT column); dry/wet, visible/fluorescent | 1 | minutes | nie (może wymagać rozmagnesowania/czyszczenia) | ASNT Level I/II; NAS 410 dla lotnictwa | pęknięcia szlifierskie, zmęczeniowe i hartownicze; wżęki | ASTM E709; E1444 (aero); ISO 9934 | S13, S14, S24 |
| Liquid penetrant testing (PT) | pęknięcia otwarte na powierzchni, każdy materiał, w tym nieżelazne | pairs with MT on castings (MT below 1.6 mm, PT complementary); fluorescent more sensitive than visible | 1 | 15–60 min (dwell incl.) | nie (pozostałości zmywalne) | ASNT Level I/II | pęknięcia powierzchniowe, otwarta porowatość, zaklejki — w tym aluminium i stal austenityczna | ASTM E165/E1417 | S14 |
| Radiographic testing (RT / X-ray) | pustki wewnętrzne, porowatość, wtrącenia, wtopienie spoiny | volume defects by density contrast; thickness limit set by energy (typ. ≤ 100 mm steel; Co-60/linac beyond) | 4 | 10–30 min per exposure | nie (zagrożenie promieniowaniem dla operatora, nie dla części) | ASNT Level II; licencja radiologiczna (zależy od zakładu) | porowatość, skurcz, żużel, niedostopienia (wadły płaskie czułe na kąt) | ASTM E94; EN 17635; ASME Sec V | S11 |
| Salt-spray cabinet (NSS) | odporność korozyjna powłok | 5% NaCl, 35 °C per ASTM B117 / ISO 9227; screening only | 2 | 24–1000+ h cabinet (parallel batch) | tak dla badanego sampelka (ekspozycja niszczy wykończenie) | niska; obsługa komory | awarie powłok: początek białej/czerwonej korozji, pęcherze, pełzanie | ASTM B117; ISO 9227 | batch1 T3 table (caliber cross-reference) |
| PMI — OES spark / XRF / helium leak test | skład chemiczny (OES wszystkie pierwiastki w tym C; XRF bez C); szczelność | OES 0.01% class (carbon weak — LECO combustion better); XRF portable non-destructive; helium MSD 5×10⁻¹²–5×10⁻¹³ Pa·m³/s, response < 1 s | OES/XRF 2; helium 3 | OES/XRF seconds; helium minutes | OES zostawia ślad wyładowania (nieznaczny); XRF i hel nieniszczące | szkolenie z przyrządu OES/XRF + procedura PMI; hel — szkolenie próżniowe | pomyłka gatunku, niezgodna chemia wsadowa, przekroczona przepuszczalność | ASTM E415/E1086/E572; API RP 578; helium: vendor nameplate | S20–S23 |

> **Jak czytać tę tabelę.** Poziom kosztów 1 (najniższy) do 5 (najwyższy) to ocena redakcyjna złożona z opublikowanych kotwic kosztów urządzeń (CMM klasy około $215K, skaner klasy $142K, projektor klasy $48.5K) — nie wartość normowa. Kolumna GD&T wymienia cechy ASME Y14.5 / ISO 1101, które metoda potrafi ocenić. Godziny mgły solnej to porównanie przesiewowe, a nie trwałość na zewnątrz (to samo ujęcie co tabela grubości powłok). Wskaźniki nieszczelności helu to wartości tabliczki przyrządu z konserwatywnym ujęciem poziomowym zarejestrowanym w konfliktach.

## Jakiej dokładności CMM potrzebuję do sprawdzenia tolerancji położenia ±0.02 mm?

CMM bramowe z ±(1.7–1.9 + L/300) µm rozdzielają to z zapasem około 7:1 — przy 300 mm MPE wynosi około ±2.7–2.9 µm wobec strefy tolerancji 20 µm, wewnątrz pasma reguły kciuka 4–10:1. Przed zarezerwowaniem czasu maszynowego skieruj każdy cel przez poniższą macierz.

| Cel kontroli | Metoda główna | Szybkie sito | Wykluczone / nieskuteczne | Punkt odniesienia dokładności |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Size + full GD&T (position/profile/flatness) | CMM | blue-light scan (full profile fields) | suwmiarka nie ocenia GD&T | MPE ±(1.7 + L/300) µm |
| Small 2D profile / thin deformable parts | projector / VMM | — | igły kontaktowe odkształcają cienkie ściany | ±(1.5 + L/100) µm |
| Surface roughness Ra/Rz | stylus roughness tester | — | CMM i projektor nie mierzą chropowatości | ±0.5–2% of reading |
| Heat-treat condition check | Rockwell HRC (batch sampling) | Brinell (rough large parts) | sama twardość nie identyfikuje gatunku | ±0.5 HRC |
| Case depth (carburized/nitrided) | Vickers micro section | — | twardość makro (HRC/HB) nie widzi warstwy | CHD per ISO 2639 |
| Internal flaws (cracks/voids/LOF) | UT incl. PAUT/TOFD | RT (best on volume defects) | MT/PT widzą tylko otwarcia powierzchniowe | TOFD depth ±0.5 mm per 25 mm |
| Surface cracks (ferromagnetic) | MT | PT (only option for non-ferromagnetic) | strefa bliska UT maskuje powierzchnię | MT below the 1.6 mm class |
| Coating corrosion comparison | NSS salt spray | — | godziny w komorze ≠ trwałość na zewnątrz (ISO 10683) | endpoint must state white vs red rust |
| Grade / mix-up verification (incoming) | OES (carbon matters) or XRF (no carbon) | spark test (shop qualitative) | XRF nie widzi węgla — nie odróżni 304 od 304L | OES 0.01% class |
| Hermeticity | helium mass spectrometry | pressure decay (coarse leaks) | metoda pęcherzykowa lokalizuje tylko grube nieszczelności | 5×10⁻¹² Pa·m³/s class |

## Czy suwmiarka sprawdzi tolerancję położenia GD&T?

Nie — dokładność suwmiarki ±0.02–0.04 mm wspiera tylko wymiar liniowy; położenie wymaga CMM (klasa ±(1.7 + L/300) µm). Narzędzia ręczne pozostają cenne w tym, co realnie rozdzielają:

| Narzędzie ręczne | Dokładność | Co uczciwie rozdzielają |
| --- | --- | --- |
| Calipers | ±0.02–0.04 mm | szybka kontrola wymiarów liniowych zewn/wew/głębokości/stupni — bez GD&T |
| Outside micrometer | ±0.001–0.003 mm | średnica i grubość |
| Height gauge | ±0.003–0.008 mm | stupnie wysokości; bicie z przystawką dźwigniową |
| Stylus roughness tester | ±0.5–2% of reading | tylko Ra/Rz — nie kształt, nie wymiar |

## Ile trwa pełne badanie FAI na CMM na jedną część?

Zakładaj 3–15 min na część na CMM bramowym — 14 min to typowe dla części z 7 promieniami R0.15 ± 0.02 i otworem stopniowanym. Wstępna selekcja projektorem (poniżej 90 s na część) skraca kolejkę CMM; jak bardzo, zależy od Twojego harmonogramu — traktuj to jako ocenę redakcyjną, nie wartość źródłową.

| Kotwica czasu / kosztu | Wartość | Status |
| --- | --- | --- |
| Bridge CMM cycle | 3–15 min per part | zakres opublikowany |
| Landing-gear bushing case: 7 radii R0.15 ± 0.02 + stepped bore | 14 min per part | przypadek źródłowy |
| Projector pre-screen | under 90 s per part | opublikowane |
| CMM queue-time reduction from pre-screening | scheduling-dependent (editorial estimate) | brak wartości źródłowej — celowa zamiana twierdzenia bez źródła |
| CMM equipment anchor | $215K class | tabela TCO |
| Scanner equipment anchor | $142K class | tabela TCO |
| Projector equipment anchor | $48.5K class | tabela TCO |

## Czy skaning światłem niebieskim zastąpi moje CMM do podpisu GD&T?

Nie dla położenia cech wewnętrznych — skanery sięgają dokładności punktu 0.017–0.05 mm i dają pełną mapę profilu, ale linia widzenia ogranicza otwory ślepe. Używaj ich do profilu powierzchni; CMM zostaje przy bazach i położeniach.

| Klasa skanera | Deklarowana dokładność | Uwaga |
| --- | --- | --- |
| GOM Scan 1 | 0.017 mm single point | norma miernicza VDI/VDE 2634 część 3 |
| ATOS Q | 0.02 mm class | wartość nominalna obecnej generacji |
| Handheld laser | 0.02 mm class | importowana klasa przemysłowa |
| ATOS (2010 lab data) | 0.002–0.02 mm, single frame 1 s | starszy szeroki zakres zachowany dla porównania |

## Jak dokładna jest warsztatowa próba Rockwella?

±0.5 HRC na przyrządzie stołowym przy 60/100/150 kgf — dość do sprawdzenia pasma 28–34 HRC stali 4140 pre-hard, ale twardość nie identyfikuje samego gatunku. Trzy metody dzielą pracę:

| Metoda | Podział pracy | Norma |
| --- | --- | --- |
| Rockwell (HRB/HRC) | seryjna kontrola twardości części hartowanych | ASTM E18 / ISO 6508 |
| Brinell (HB) | części chropowate i duże: odlewy i odkuwki | ASTM E10 / ISO 6506 |
| Vickers/Knoop micro (HV/HK) | głębokość warstwy (CHD), cienkie przekroje, powłoki — niszczący przekrój | ASTM E92/E384 / ISO 6507 |

## Jak głęboko ultradźwięki znajdą pęknięcie?

Konwencjonalne UT przenika 100–300 mm stali przy 1–5 MHz, a TOFD wymiaruje głębokość pęknięcia z ±0.5 mm na ściance 25 mm — MT i PT pozostają tylko powierzchniowe. Sprawdzenie grubości ścianki: echo dna po 3.4 µs przy 5,850 m/s daje odczyt 9.94 mm.

| Parametr | Wartość | Źródło |
| --- | --- | --- |
| Frequency band | 1–5 MHz conventional | S11 |
| Penetration in steel | 100–300 mm | S11 |
| TOFD depth sizing | ±0.5 mm on a 25 mm wall | S11 |
| Tight crack detection | below 0.1 mm | S11 |
| Thin-material spec | 0.5–12.7 mm at 2.0–10.0 MHz | S12 |
| Wall-thickness formula | 5,850 m/s × 3.4 µs ÷ 2 = 9.94 mm | S11 |
| Qualification | ASNT Level II (SNT-TC-1A / CP-189 / ISO 9712) | S24 |

## Dlaczego odbiorca odrzucił badania magneptosproszkowe na aluminiowym wsporniku?

MT działa tylko na materiale ferromagnetycznym (zakres ASTM E709) — dla aluminium i stali austenitycznej metodą na pęknięcia powierzchniowe jest penetracja (ASTM E165). Podział odbioru odlewów, który myli odbiorców:

| Metoda | Zakres | Źródło |
| --- | --- | --- |
| MT | części ferromagnetyczne; wykrywa pęknięcia poniżej pasma klasy 1.6 mm | S13, S14 |
| PT | dowolny materiał; komplementarnie powyżej 1.6 mm na odlewach — podział zadań, nie konflikt | S14 |

## Co XRF potwierdzi na materiale wsadowym?

Pełną chemię stopu poza węglem — więc XRF nie odróżni 304 od 304L. Dodaj iskrę OES (węgiel w klasie 0.01%) albo wymagaj świadectwa hutniczego, gdy węgiel ma znaczenie; test helowy siedzi w tym samym pudełku weryfikacji wsadowej:

| Narzędzie PMI | Mocna strona | Ograniczenie |
| --- | --- | --- |
| XRF | przenośne, nieniszczące, sekundy na odczyt | nie wykryje węgla |
| Spark OES | wszystkie pierwiastki z węglem w klasie 0.01% | zostawia mały ślad wyładowania; przyrząd stołowy |
| LIBS | ręczne; szybita segregacja | niższa dokładność niż OES do certyfikacji |
| Carbon (LEEC combustion) | dokładny węgiel, gdy OES jest na granicy | niszczenie próbki |
| Helium MSD leak test | 5×10⁻¹²–5×10⁻¹³ Pa·m³/s, reakcja poniżej 1 s | czułość tabliczkowa, nie gwarancja metody |

## Jak czuły jest test nieszczelności helowej?

Spektrometr masowy helu rozdzielczości 5×10⁻¹²–5×10⁻¹³ Pa·m³/s w kilka sekund — progi testu spadku ciśnienia są o rzędy znacznie grubsze. Ujęcie 10⁻⁹ widziane gdzie indziej to konserwatywna wartość poziomowa; ta strona cytuje tabliczkę przyrządu i rejestruje różnicę.

| Ujęcie | Czułość | Jak to czytać |
| --- | --- | --- |
| Instrument nameplate (MSD) | 5×10⁻¹²–5×10⁻¹³ Pa·m³/s, response < 1 s | klasa najwyższa dostawcy (S22, źródło UGC; zapisane jako wartość tabliczkowa) |
| Conservative method-level | 10⁻⁹ Pa·m³/s order | S23; może opisywać cały zestaw, a nie detektor |
| Pressure decay / bubble | orders of magnitude coarser | zależy od objętości i temperatury; brak stałego progu (zadeklarowana luka) |

## Czy godziny mgły solnej dowodzą trwałości na zewnątrz?

Nie — godziny ASTM B117 to porównanie przesiewowe; ISO 10683 stanowi, że wyników badań przyspieszonych nie można bezpośrednio odnosić do eksploatacji. To samo ujęcie co tabela grubości powłok, z odesłaniem krzyżowym:

| Parametr | Wartość |
| --- | --- |
| Electrolyte | 5% NaCl solution |
| Cabinet temperature | 35 °C |
| Solution pH | 6.5–7.2 |
| Collection rate | 1–2 mL per 80 cm² per hour |
| Meaning | screening comparison — not outdoor service life |

## Jakie raporty udowodnią zdolność kontrolną mojego dostawcy?

Roczne świadectwo wzorcowania CMM wg ISO 10360, wykaz przyrządów z świadectwami możliwymi do wywiedzenia do ISO/IEC 17025 oraz świadectwa operatorów BDT ASNT Level II pokrywają większość audytów odbiorcy. Złóż je według scenariusza:

| Scenariusz | Dowody wymiarowe | Dowody materiałowe / procesowe | Wyrób dostarczany |
| --- | --- | --- | --- |
| AS9102 full FAI (new part number) | raport CMM ze wszystkich cech + rysunek w balonikach (Form 3) | MTR/CoC + świadectwa obróbki cieplnej/powłok/BDT (Form 2) | Form 1 + 2 + 3 + rysunek w balonikach |
| AS9102 delta FAI (revision / machine / supplier change) | ponowny pomiar tylko cech zmienionych | świadectwa tylko dla zmienionych procesów | delta Form 3 z odwołaniem do pierwotnego FAIR |
| PPAP Level 3 (automotive) | raport wymiarowy + MSA / Gauge R&R | raporty badań materiału / właściwości | PSW + pakiet 18 elementów, Cpk ≥ 1.67 na cechach kluczowych |
| Buyer capability audit | roczne świadectwo wzorcowania CMM ISO 10360 + wykaz przyrządów z możliwością wywiedzenia do 17025 | świadectwa ASNT Level II + zatwierdzeni dostawcy procesów specjalnych | jeden pakiet pokrywa większość audytów |

## Kiedy część potrzebuje ponownie pełnego FAI?

AS9102 Rev C uruchamia pełne FAI przy nowym oznaczeniu części, zmianie konstrukcji wpływającej na pasowanie/kształt/funkcję, zmianie procesu lub dostawcy albo przerwie w produkcji dłuższej niż dwa lata — a po dwóch latach przerwy norma dopuszcza FAI pełne albo delta, więc ustal, którego wymaga odbiorca.

| Wyzwalacz | Zakres FAI |
| --- | --- |
| New part number | pełne FAI |
| Design change affecting fit, form or function | pełne FAI (lub delta wg uzgodnienia) |
| Process or supplier change | delta FAI na cechach objętych zmianą |
| Production lapse over two years | pełne lub delta FAI wg AS9102 Rev C — potwierdź z odbiorcą |
| Revision | AS9102 Rev C, opublikowane 2023-06 |

## Czy odczyt położenia otworu 0.092 mm naprawdę jest poza tolerancją przy Ø0.05?

Tak — i to arytmetyka budżetu rozstrzyga spór. Łączna niepewność standardowa to √(6² + 4² + 5² + 3²) = √86 ≈ 9.3 µm (k = 1); w ujęciu rozszerzonym źródła U(k=2) ≈ ±0.018 mm. W każdym wariancie 0.092 − 0.018 = 0.074 mm nadal przekracza granicę promieniową 0.025 mm — odchylenie zostaje, to nie błąd pomiaru.

| Krok | Pozycja | Wartość | Uwaga |
| --- | --- | --- | --- |
| 1 | CMM MPE at L = 200 mm | ±(1.9 + 200/300) ≈ ±2.57 µm | specyfikacja klasy Zeiss Contura (S4/S5) |
| 2 | Combined standard uncertainty u_c (k=1) | √(6² + 4² + 5² + 3²) = √86 ≈ 9.3 µm | igła 6 + skala 4 + termiczne 5 + setup 3, pierwiastek sumy kwadratów (budżet S3, wartości w µm) |
| 3 | Expanded uncertainty U (k=2) | ≈ ±0.018 mm | 2 × u_c, wg własnego ujęcia źródła U(k=2) = ±0.018 mm |
| 4 | Verdict | 0.092 − 0.018 = 0.074 mm > 0.025 mm | poza tolerancją wytrzymuje w obu ujęciach — spór ma znaczenie tylko blisko granicy (ISO 14253-1) |
| 5 | Fitting requirement | ≥ 16 points, least-squares cylinder; 3-point method amplifies 4.3× | praktyka weryfikacji S3 |

## Jak udowodnić, że wał Ø120 mm z 4140 Q&T nie ma pęknięć wewnętrznych?

UT, nie RT ani MT: MT/PT widzą tylko powierzchnię, a pełny wał wymaga RT wysokiej energii, które i tak nie wyłapuje wad płaskich. Prowadź wiązkę prostą podłużną plus wiązkę kątową poprzeczną przy 2–5 MHz, ocenę wg ASME Sec V z operatorami ASNT Level II.

| Krok | Pozycja | Wartość |
| --- | --- | --- |
| 1 | Method elimination | MT/PT surface-only; RT needs high energy, insensitive to planar flaws |
| 2 | Frequency selection | 2–5 MHz (fine-grained forging); 0.5–12.7 mm thin stock per AMS 2632 at 2.0–10.0 MHz |
| 3 | Wall-thickness check | 5,850 m/s × 3.4 µs ÷ 2 = 9.94 mm |
| 4 | Acceptance caliber | crack-like (planar) indications evaluated per ASME Sec V; pressure-boundary forgings typically zero tolerance |
| 5 | Personnel | ASNT Level II; report bound to the day's calibration status |

## Jak korzystać z tych liczb

- Poziom kosztów 1–5 to ocena redakcyjna z opublikowanych kotwic TCO (CMM klasy $215K, skaner klasy $142K, projektor klasy $48.5K) — nie wartość normowa i nie oferta.
- Skrócenie kolejki CMM przez wstępną selekcję projektorem jest celowo podane jako ocena redakcyjna zależna od harmonogramu: nie istnieje dla niego wartość źródłowa, a nieudokumentowane twierdzenie procentowe usunięto z tej strony przy weryfikacji.
- Arytmetyka niepewności: składniki budżetu łącz pierwiastkiem sumy kwadratów przy k = 1, a następnie mnoż przez 2 dla rozszerzonej U(k=2) około 95% — podawanie wyniku k=1 jako U to klasyczny błąd raportu.
- Ocena GD&T: tylko CMM obejmuje wszystkie cechy 3D; projektory i VMM to przyrządy 2D, suwmiarki i mikrometry nie oceniają GD&T, a przyrządy chropowatości nie widzą kształtu.
- Podział zadań BDT: MT tylko powierzchnie ferromagnetyczne (aluminium i austenityczne idą do PT), UT na wadliwe wewnętrzne i wymiarowanie głębokości, RT na wadliwe objętościowe, ale czułe na kąt przy wadach płaskich, XRF ślepe na węgiel.
- Godziny mgły solnej to wartości przesiewowe, nie trwałość na zewnątrz — trzeba podać kryterium (biała versus czerwona korozja), to samo ujęcie co tabela grubości powłok.
- Protokół odbioru GB/T 16857.2-2017 cytowany jest tylko numerem normy (odpowiednik ISO 10360-2); sam odbiór ISO 10360-2 to 5 długości × 7 kierunków × 3 powtórzenia = 105 punktów.
- Czułość metody spadku ciśnienia i pęcherzykowej nie ma cytowalnego stałego progu (zależy od objętości/temperatury) — zadeklarowana luka, rangowane tylko jakościowo.

## Najczęściej zadawane pytania

### Jakiej dokładności CMM potrzebuję do sprawdzenia tolerancji położenia ±0.02 mm?

CMM bramowe z ±(1.7–1.9 + L/300) µm rozdzielają to z zapasem około 7:1 — MPE około ±2.7–2.9 µm przy 300 mm wobec strefy 20 µm.

### Czy suwmiarka sprawdzi tolerancję położenia GD&T?

Nie — dokładność suwmiarki ±0.02–0.04 mm wspiera tylko wymiar liniowy; położenie wymaga CMM.

### Ile trwa pełne badanie FAI na CMM na jedną część?

Zakładaj 3–15 min na część na CMM bramowym — 14 min typowe dla części z 7 promieniami i otworem stopniowanym;  wstępna selekcja  projektor poniżej 90 s skraca kolejkę o wielkość zależną od harmonogramu (ocena redakcyjna).

### Czy skaning światłem niebieskim zastąpi moje CMM do podpisu GD&T?

Nie dla położenia cech wewnętrznych — skanery sięgają 0.017–0.05 mm, ale mają linię widzenia; CMM zostaje przy bazach i położeniach.

### Jak dokładna jest warsztatowa próba Rockwella?

±0.5 HRC na przyrządzie stołowym przy 60/100/150 kgf — wystarczy do pasma 28–34 HRC, ale twardość nie identyfikuje gatunku.

### Jak głęboko ultradźwięki znajdą pęknięcie?

Konwencjonalne UT przenika 100–300 mm przy 1–5 MHz; TOFD wymiaruje głębokość z ±0.5 mm na ściance 25 mm.

### Dlaczego odbiorca odrzucił badania magneptosproszkowe na aluminiowym wsporniku?

MT działa tylko na materiale ferromagnetycznym (ASTM E709) — aluminium potrzebuje penetracji (ASTM E165).

### Co XRF potwierdzi na materiale wsadowym?

Pełną chemię stopu poza węglem — nie odróżni 304 od 304L; dodaj iskrę OES (klasa 0.01%) albo świadectwo hutnicze, gdy węgiel ma znaczenie.

### Jak czuły jest test nieszczelności helowej?

Spektrometr masowy helu rozdzielczości 5×10⁻¹²–5×10⁻¹³ Pa·m³/s w kilka sekund; progi spadku ciśnienia są o rzędy grubsze.

### Czy godziny mgły solnej dowodzą trwałości na zewnątrz?

Nie — godziny ASTM B117 to porównanie przesiewowe; ISO 10683 stanowi, że wyników przyspieszonych nie można bezpośrednio odnosić do eksploatacji.

### Jakie raporty udowodnią zdolność kontrolną mojego dostawcy?

Roczne świadectwo wzorcowania CMM ISO 10360, wykaz przyrządów z wywiedzeniem do 17025 i świadectwa operatorów ASNT Level II pokrywają większość audytów.

### Kiedy część potrzebuje ponownie pełnego FAI?

AS9102 Rev C: nowe oznaczenie, zmiana pasowania/kształtu/funkcji, zmiana procesu lub dostawcy albo przerwa produkcyjna powyżej dwóch lat — przypadki przerwy mogą wymagać FAI pełnego lub delta.

## Normy i źródła

- S1 — CNC57, wskaźniki odbioru CMM wg ISO 10360 / JIS B7440 (7 kierunków × 5 długości × 3 powtórzenia = 105 punktów)
- S2 — GB/T 16857.2-2017 / ISO 10360-2 (normy odbioru równoważne, cytowane tylko numerem — URL w pierwotnym wykazie był urwany, obniżony przy weryfikacji)
- S3 — TestGageInsight, How does a coordinate measuring machine work (bramowe ±(1.7+L/300), portale ±(2.5+L/250), Leitz ±(0.6+L/1000); budżet niepewności 6/4/5/3; U(k=2) ±0.018 mm; kotwice TCO; 16 punktów / 4.3×)
- S4 — JPT Online, specyfikacje CMM Zeiss (MPE 1.9 + L/300 µm)
- S5 — zestawienia MPE-E ±(1.9 + L/300) µm klasy Zeiss Contura (przedruki UGC, potwierdzone oficjalnymi kartami katalogowymi)
- S6 — Japan Monozukuri Lab, tabele dokładności przyrządów Mitutoyo (mikrometry, suwmiarki, SJ chropowatość, CRYSTA-Apex, projektory, QUICK VISION)
- S7 — oficjalna specyfikacja projektora Mitutoyo PH-A14 (rozdzielczość 0.001 mm, ±0.1%/±0.15%, stół 203 × 102 mm)
- S8 — TestGageInsight, zastosowania i ograniczenia projektorów (klasa ±(1.5 + L/100), tylko 2D, 22–48 s na część)
- S9 — klasy dokładności skanerów przemysłowych (GOM Scan 1 0.017 mm, ATOS Q 0.02 mm; VDI/VDE 2634 część 3) — przedruk pytań branżowych
- S10 — Instytut Zaawansowanej Produkcji CAS, parametry skanera ATOS (0.002–0.02 mm, 1 s na klatkę, model 2010)
- S11 — Atlantis NDT, kompletny przewodnik po badaniach ultradźwiękowych (1–5 MHz, 100–300 mm, TOFD ±0.5 mm/25 mm, ciasne pęknięcia < 0.1 mm, ASNT Level II)
- S12 — SAE AMS2632C, badania ultradźwiękowe materiałów cienkich 0.5–12.7 mm przy 2.0–10.0 MHz
- S13 — oficjalna strona ASTM E709-21, przewodnik badań magnetyczno-proszkowych
- S14 — ASTM A903/A903M-99(2024), odbiór powierzchni odlewów stalowych (MT poniżej 1.6 mm, PT komplementarnie, 5 poziomów odbioru)
- S15 — ZwickRoell, mapa norm badań twardości (E18/6508, E10/6506, E92-384/6507, E140)
- S16 — TestMetals, praktyka badań twardości (obciążenia E18, E10 3000/500 kgf, mikro 10 gf–10 kgf)
- S17 — SteelCalculator, tabela twardości stali (220↔19 do 660↔62; Fu ≈ 3.45 × HB)
- S18 — BalloonPlot, kompletny przewodnik FAI AS9102 Rev C (Form 1/2/3, balonikowanie, wyzwalacze)
- S19 — New Tech Metals, AS9102 Rev C (obowiązuje od 2023-06-28), FAI versus PPAP
- S20 — UTEC, identyfikacja nieznanego materiału (twardość → iskra → OES; OES klasa 0.01%)
- S21 — LGC Standards, przewodnik PMI (XRF/OES/LIBS; ASTM E415/E572/E1086/E1999/E2465, API RP 578)
- S22 — wartości tabliczkowe detektorów nieszczelności ze spektrometrem masowym helu (5×10⁻¹²–5×10⁻¹³ Pa·m³/s, reakcja < 1 s) — wpis encyklopedyczny, zapisany jako tabliczkowy
- S23 — Shangling, metody testów nieszczelności gazów (pęcherzyk / spadek ciśnienia / hel MSD, konserwatywne ujęcie 10⁻⁹)
- S24 — Atlantis NDT, strona zastosowania ASTM E709 (ASNT Level I/II/III, E1444 lotnictwo)
- S25 — TestGageInsight, porównanie projektor optyczny versus CMM versus skaning laserowy

## Powiązane strony

- [/pl/wiki/quality/measurement/](/pl/wiki/quality/measurement/) — Long-form measurement capability guide behind this quick table
- [/pl/wiki/quality/parts-rejected-by-cmm/](/pl/wiki/quality/parts-rejected-by-cmm/) — Why CMM reports reject parts — and how to argue with the evidence
- [/pl/wiki/reference/hardness-conversion/](/pl/wiki/reference/hardness-conversion/) — Sibling quick table: hardness scale conversion for the Rockwell/Brinell rows

## Pobierz tę tabelę

- CSV — /pl/wiki/reference/download?slug=inspection-methods&format=csv&lang=pl
- JSON — /pl/wiki/reference/download?slug=inspection-methods&format=json&lang=pl
- Markdown — /pl/wiki/reference/inspection-methods/index.md
