# Wydajność skrawania według mocy wrzeciona: 10 i 20 kW

> Ograniczone mocą wartości wydajności skrawania dla ośmiu stopów CNC na wrzecionach 10 i 20 kW, z tabelą mocy jednostkowej, opublikowanymi wartościami odniesienia i przykładem obliczeniowym.

https://www.sinbo-machining.com/pl/wiki/reference/material-removal-rate/

---

## Na tej stronie

- Możliwości zgrubnego skrawania MRR przy mocy wrzeciona 10 i 20 kW (ograniczone mocą, wartości obliczone)
- Jaką wydajność skrawania osiąga maszyna CNC z wrzecionem 10 kW w aluminium?
- O ile wolniejsza jest stal nierdzewna 304 od 6061 na tym samym wrzecionie 10 kW?
- Jaką MRR przyjąć dla stali 4140 na maszynie 10 kW?
- Czy zgrubna obróbka tytanu jest ograniczona mocą wrzeciona?
- Czy wrzeciono 20 kW podwaja moją wydajność skrawania?
- Dlaczego MRR frezowania jest niższa niż toczenia na tej samej maszynie?
- Jakie obciążenie wrzeciona utrzymywać przy obróbce zgrubnej?
- Jaki jest wzór na MRR dla frezowania i toczenia?
- Jak przeliczyć MRR na czas obróbki?
- Jak dokładne są te wartości MRR do wyceny?
- Jak korzystać z tych liczb
- Najczęściej zadawane pytania
- Normy i źródła
- Powiązane strony
- Pobierz tę tabelę

---

# Wydajność skrawania według mocy wrzeciona

Ograniczone mocą wartości wydajności skrawania dla ośmiu stopów CNC na wrzecionach 10 i 20 kW, z tabelą mocy jednostkowej, opublikowanymi wartościami odniesienia i przykładem obliczeniowym.

## Możliwości zgrubnego skrawania MRR przy mocy wrzeciona 10 i 20 kW (ograniczone mocą, wartości obliczone)

| Materiał i stan | Przyjęte K_p (kW na cm³/s) | 10 kW, toczenie (cm³/min) | 10 kW, frezowanie, średnia z cyklu (cm³/min) | 20 kW, toczenie (cm³/min) | 20 kW, frezowanie, średnia z cyklu (cm³/min) |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Aluminum 6061-T6 (wrought, ~95 HB) | 0.76–0.90 | 425–505 | 340–405 | 850–1,010 | 680–810 |
| Aluminum 7075-T6 (wrought, ~150 HB) | 0.76–0.90 | 425–505 | 340–405 | 850–1,010 | 680–810 |
| Carbon steel 1045 (190–220 HB) | 1.70–2.32 | 165–225 | 130–180 | 330–450 | 260–360 |
| Alloy steel 4140 (Q&T, 280–320 HB) | 2.18–3.29 | 115–175 | 90–140 | 230–350 | 180–280 |
| Stainless 304 (annealed, 150–180 HB) | 1.64–2.94 | 130–235 | 105–190 | 260–470 | 210–380 |
| Stainless 316 (annealed, 150–180 HB) | 1.64–2.94 | 130–235 | 105–190 | 260–470 | 210–380 |
| Titanium Ti-6Al-4V (annealed, 330–350 HB) | 1.65–1.77 | 215–230 | 170–185 | 430–460 | 340–370 |
| Brass C36000 (free-cutting, 90–120 HB) | 0.82–1.90 | 200–465 | 160–370 | 400–930 | 320–740 |

> **Jak czytać tę tabelę.** Q_max = 60 × P_rated × η × L / K_p, gdzie η = 0.85 to sprawność napędu, L = 0.75 obciążenie obróbki zgrubnej: na wiór trafia tylko 0.64 kW z każdego nominalnego kilowata (0.85 × 0.75 = 0.6375 ≈ 0.64). Kolumny 10 kW są zaokrąglone do 5 cm³/min; kolumna frezowania to 0.8 × zaokrąglonej kolumny toczenia (80% czasu w skrawaniu); kolumny 20 kW są dokładnie 2 × wartości kolumn 10 kW. To ograniczone mocą wartości graniczne, a nie typowe zmierzone wydajności — przy wycenie wychodź od dolnej granicy.

## Jaką wydajność skrawania osiąga maszyna CNC z wrzecionem 10 kW w aluminium?

Wrzeciono 10 kW potrafi dać 425–505 cm³/min w zgrubnej obróbce 6061-T6 przy obciążeniu 75%, na którym opiera się ta tabela; centralka z konusem 40 podtrzymuje zwykle 245–410 cm³/min w aluminium na ścieżkach HSM. Różnica między tymi liczbami to ograniczenia freza i ewakuacji wiórów, a nie mocy wrzeciona.

| Źródło | Maszyna / przypadek | Materiał | MRR (cm³/min) | Uwaga |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| S5 | 40-taper VMC, stable roughing | Carbon steel | 50–100 | 3–6 in³/min w źródle |
| S5 | 40-taper VMC, HSM strategy | Aluminum | 245–410 | 15–25 in³/min w źródle |
| S5 | 50-taper / horizontal | Steel | 100–200 | Około dwukrotność wartości dla konusa 40 |
| S6 | 120 kW, 27,000 rpm (DST Ecospeed) | Aluminum 7050 | 5,160 | Frez PCD konkurencji, przypadek 1 |
| S6 | 120 kW, 27,000 rpm | Aluminum 7050 | 7,465 | Powłoka RAL90, ten sam przypadek |
| S6 | 120 kW, 33,000 rpm (Makino MAG 3.W) | Aluminum (cutter diameter 50 mm) | 7,000 | 420,000 cm³ usunięte w 60 min |
| S8 | Bridgeport 2 hp / HAAS 30 hp comparison | Aluminum | 165 | 10.1 in³/min przy mocy skrawania 1.1–3.0 kW |

## O ile wolniejsza jest stal nierdzewna 304 od 6061 na tym samym wrzecionie 10 kW?

Około 2–4× wolniej: 130–235 cm³/min dla 304 wobec 425–505 cm³/min dla 6061, ponieważ stal austenityczna wymaga 1.64–2.94 kW na cm³/s wobec 0.76–0.90 dla aluminium. Na tym samym skrawie 86 cm³/min, który obciąża wrzeciono 10 kW na 15% w 6061, stal 304 pobiera 50%.

| Materiał | Stan | ISO | Twardość (HB) | K_p (kW na cm³/s) | Źródło (dolna / górna) |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Aluminum 6061-T6 | wrought, T6 | N | ~95 | 0.76–0.90 | S4 / S3 |
| Aluminum 7075-T6 | wrought, T6 | N | ~150 | 0.76–0.90 | S4 / S3 — take the upper end for 7075 |
| Carbon steel 1045 | hot-rolled / normalized | P | 190–220 | 1.70–2.32 | S2 (190 HB) / S3 (200–220 HB) |
| Alloy steel 4140 | quenched and tempered, 28–32 HRC | P | 280–320 | 2.18–3.29 | S3 (280–320 HB) / S4 (220–420 HB upper bound) |
| Stainless 304 | annealed | M | 150–180 | 1.64–2.94 | S3 (150–175 HB) / S4 (austenitic 150–275 HB) |
| Stainless 316 | annealed | M | 150–180 | 1.64–2.94 | S3 (150–175 HB) / S4 (austenitic 150–275 HB) |
| Titanium Ti-6Al-4V | annealed | S | 330–350 | 1.65–1.77 | S4 (300–360 HB) / S3 (Ti-150 A, 340 HB) |
| Brass C36000 | leaded free-machining | N | 90–120 | 0.82–1.90 | S3 / S4 — see the conflict register |

## Jaką MRR przyjąć dla stali 4140 na maszynie 10 kW?

Przyjmij 115–175 cm³/min w toczeniu i 90–140 cm³/min jako średnią z cyklu frezowania dla stali 4140 w stanie 280–320 HB i wyceniaj od dolnej granicy. Poniższy bilans mocy pokazuje dlaczego: ten sam skraw 86 cm³/min, który obciąża wrzeciono 10 kW na 15% w 6061, obciąża je w 4140 na 55%. Parametry dające 86 cm³/min w aluminium nie przenoszą się na stal — każdy materiał najpierw schodzi do własnej prędkości skrawania, dlatego bilans porównuje tylko koszt mocy.

| Materiał | K_p (kW na cm³/s) | P_c na narzędziu (kW) | Moc wejściowa wrzeciona (kW) | Obciążenie wrzeciona 10 kW (%) |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Aluminum 6061-T6 | 0.90 | 1.29 | 1.5 | 15 |
| Carbon steel 1045 | 2.32 | 3.33 | 3.9 | 39 |
| Alloy steel 4140 | 3.29 | 4.72 | 5.6 | 55 |
| Stainless 304 | 2.94 | 4.21 | 5.0 | 50 |
| Titanium Ti-6Al-4V | 1.77 | 2.54 | 3.0 | 30 |
| Brass C36000 | 1.90 | 2.72 | 3.2 | 32 |

## Czy zgrubna obróbka tytanu jest ograniczona mocą wrzeciona?

Nie: Ti-6Al-4V wymaga tylko 1.65–1.77 kW na cm³/s, więc wrzeciono 10 kW ma limit mocy 215–230 cm³/min — ciepło i trwałość narzędzia ograniczają rzeczywiste skrawanie na długo przed wrzecionem. Traktuj wiersz tytanu jako kontrolę górnego limitu, nigdy jako cel, i zachowaj CHS pod wysokim ciśnieniem, którą tabela parametrów skrawania określa jako obowiązkową.

| Pozycja | Wartość | Jak to czytać |
| --- | --- | --- |
| K_p (unit power) | 1.65–1.77 kW per cm³/s | Poniżej 4140 — wrzeciono nie jest wąskim gardłem |
| 10 kW turning ceiling | 215–230 cm³/min | Moc pozwala na więcej, niż warsztaty zwykle stosują |
| 10 kW milling ceiling, cycle avg | 170–185 cm³/min | Średnia z cyklu przy współczynniku 80% czasu w skrawaniu |
| 20 kW turning ceiling | 430–460 cm³/min | Podwaja limit mocy, a nie dopuszczalny skraw |
| Actual limiter | Heat and tool life | Pracuj na prędkościach z tabeli parametrów skrawania z CHS pod wysokim ciśnieniem — CHS to warunek wstępny, nie opcja |

## Czy wrzeciono 20 kW podwaja moją wydajność skrawania?

Podwaja limit mocy — 850–1,010 cm³/min w 6061 — ale tylko wtedy, gdy frez i oprzyrządowanie wytrzymają to obciążenie. W kieszeni 50 × 50 mm frezem Ø12 wrzeciono 20 kW niczego nie zmienia: czas skrawania pozostaje 17.5 s, ponieważ ograniczeniem jest narzędzie, a nie wrzeciono.

| Parametr | Frez Ø12 (przykład obliczeniowy) | Frez Ø20 (ilustracyjnie) |
| --- | --- | --- |
| Tool | Ø12 mm, 3-flute carbide end mill | Ø20 mm — an example, not a recommendation |
| Radial width a_e (mm) | 6 | 10 |
| Axial depth a_p (mm) | 6 | 10 |
| Feed speed V_f (mm/min) | 2,388 | 2,000 |
| MRR (cm³/min) | 86 | 200 |
| Cutting time for 25 cm³ | 17.5 s | 7.5 s |

## Dlaczego MRR frezowania jest niższa niż toczenia na tej samej maszynie?

Skrawanie jest przerywane, a narzędzie spędza około 20% cyklu poza skrawaniem, więc średnia z cyklu wydajność frezowania wynosi 0.8× toczenia: 340–405 wobec 425–505 cm³/min w 6061 przy 10 kW. Chwilowa wydajność w samym skrawaniu wciąż może osiągać wartości toczenia.

| Krok | Reguła | 6061-T6, 10 kW |
| --- | --- | --- |
| 1 | Turning ceiling: Q_max = 60 × 10 × 0.6375 / K_p, rounded to 5 cm³/min | 425–505 |
| 2 | Milling column = 0.8 × the rounded turning column, rounded to 5 cm³/min | 340–405 |
| 3 | 20 kW columns = 2 × the 10 kW columns (exact doubling) | 850–1,010 turning / 680–810 milling |

## Jakie obciążenie wrzeciona utrzymywać przy obróbce zgrubnej?

70–85% mocy nominalnej; ta tabela używa 75%, co zostawia zapas na zużycie narzędzia i rozrzut twardości. Poniższe stałe założenia to wartości planistyczne — obliczone, nie zmierzone — więc jeśli Twój warsztat zmierzy sprawność napędu 0.80 lub 0.90, przeskaluj całą tabelę proporcjonalnie.

| Parametr | Wartość | Podstawa |
| --- | --- | --- |
| Rated spindle power P_rated | 10 / 20 kW | Dwie typowe klasy mocy centralek |
| Drive efficiency η | 0.85 | Założenie planistyczne, nie pomiar — potwierdź danymi producenta maszyny |
| Roughing load factor L | 0.75 | Środek pasma docelowego 70–85% (S5) |
| Usable cutting-power factor | 0.85 × 0.75 = 0.6375 ≈ 0.64 | Na wiór trafia tylko 0.64 kW z każdego nominalnego kilowata |
| Tool condition | Sharp carbide | Tabele K_p są opracowane dla ostrych narzędzi |
| Milling in-cut factor | 0.80 | Przykład obliczeniowy S5: 80% cyklu w skrawaniu |
| Coolant and setup | Stable, no chatter | Stal i stal nierdzewna — zalewanie emulsją; tytan — CHS pod wysokim ciśnieniem; aluminium — zalewanie lub MQL |

## Jaki jest wzór na MRR dla frezowania i toczenia?

Frezowanie: Q = a_e × a_p × V_f / 1,000. Toczenie: Q = V_c × f × a_p. Przykład obliczeniowy: frez 12 mm przy zazębieniu 6 × 6 mm i posuwie 2,388 mm/min usuwa 86 cm³/min. Parametry są celowo zachowawcze — 0.10 mm na ząb wobec 0.15–0.19 dla freza Ø12 w tabeli parametrów skrawania — więc każdy krok pozostaje sprawdzalny.

| Krok | Wielkość | Wartość |
| --- | --- | --- |
| 1 | Removal volume V | 50 × 50 × 10 mm pocket = 25 cm³ |
| 2 | Tool and engagement | Ø12 mm, 3-flute carbide end mill; V_c 300 m/min; f_z 0.10 mm/tooth; a_e = a_p = 6 mm |
| 3 | Spindle speed n = 1,000 × V_c / (π × D) | 7,958 → take 7,960 rpm |
| 4 | Feed speed V_f = n × z × f_z | 7,960 × 3 × 0.10 = 2,388 mm/min |
| 5 | MRR Q = a_e × a_p × V_f / 1,000 | 6 × 6 × 2,388 / 1,000 = 85.97 → 86 cm³/min |
| 6 | Cutting time T = V / Q | 25 / 86 = 0.291 min = 17.5 s (21.8 s with 20% non-cutting) |
| 7 | Power check P_c = K_p × Q, spindle input P_c / 0.85 | 0.90 × 1.433 = 1.29 kW → 1.52 kW → 15.2% of 10 kW |
| 8 | Reading | Spindle only 15% loaded — the Ø12 cutter in a 50 mm pocket is tool-limited; the 425 cm³/min ceiling would need V_f 11,806 mm/min, five times beyond this cutter |

## Jak przeliczyć MRR na czas obróbki?

T = V / Q. Kieszeń 50 × 50 × 10 mm to 25 cm³, więc przy 86 cm³/min z przykładu czas skrawania wynosi 17.5 s — około 22 s po doliczeniu 20% czasu poza skrawaniem (wjazd, wycofanie, zmiany warstw). Zapasy na wymianę narzędzia i kontrolę dochodzą na to od góry. Poniższe czasy to T = 25 / Q dla tej samej kieszeni, zaokrąglone do jednego miejsca — obliczone, nie zmierzone.

| Wariant wydajności | Q (cm³/min) | Czas dla 25 cm³ (s) |
| --- | --- | --- |
| Worked example toolpath (Ø12 in 6061) | 86 | 17.5 |
| Ø20 cutter example | 200 | 7.5 |
| 6061 10 kW turning ceiling | 425 | 3.5 |
| 304 planning low end | 130 | 11.5 |
| 4140 milling planning low end | 90 | 16.7 |

## Jak dokładne są te wartości MRR do wyceny?

Traktuj je jako pasmo planistyczne ±25%, nie gwarancję: zakładają ostry węglik spiekany, sprawność napędu 85% i sztywny montaż. Opublikowane przypadki aluminium przy 120 kW osiągają 5,160–7,465 cm³/min — 43–62 cm³/min na kW — zgodnie z liniowym skalowaniem, które przyjmuje ta tabela. Tam, gdzie źródła się różnią, rozbieżności pozostają zarejestrowane i nierozstrzygnięte, a nie uśrednione.

| Rozbieżność | Źródło A | Źródło B | Ujęcie na tej stronie |
| --- | --- | --- | --- |
| 304 / 316 unit power | S3 handbook band 1.64–1.97 (150–200 HB, sharp tools) | S4 energy-study value 2.94 (austenitic 150–275 HB) | W tabelach pozostaje pełne pasmo 1.64–2.94; wyceniaj od dolnej granicy 130 cm³/min, chyba że twardość i narzędzia są potwierdzone na korzystnym końcu |
| C36000 unit power | S3 leaded brass 0.82 | S4 leaded brass 1.90 | 0.82 zgadza się z fizyką mosiądzu (K_p ≈ k_c / 1,000, k_c ≈ 800 N/mm²), więc preferuj koniec 0.82; pasmo 200–465 pozostaje zarejestrowaną otoczką |
| 1045 / 4140 ranges | S3 by 20 HB steps | S4 220–420 HB envelope | To nie rozbieżność — zakres podąża za twardością; nie opisuj tego jako sprzeczności źródeł |

## Jak korzystać z tych liczb

- Te kolumny to ograniczone mocą wartości graniczne, a nie typowa MRR: opublikowane wartości dla konusa 40 dają 50–100 cm³/min w stali węglowej wobec limitu 165–225 cm³/min dla 1045, więc podawanie limitu jako typowej wydajności zawyża możliwości 2–4×.
- Wiersze tytanu i stali austenitycznej są ograniczone trwałością narzędzia, a nie mocą: 215–230 cm³/min dla Ti-6Al-4V to kontrola górnego limitu, podczas gdy osiągalne pasmo wyznaczają ciepło i trwałość narzędzia przy prędkościach z tabeli parametrów skrawania.
- Reguła zaokrąglania: kolumny 10 kW są zaokrąglone do 5 cm³/min, kolumny frezowania to 0.8 × zaokrąglonej kolumny toczenia (ponownie zaokrąglone do 5), a kolumny 20 kW są dokładnie podwojoną wartością kolumn 10 kW — podwojenie w tabeli jest dokładne.
- Sprawność napędu 0.85, obciążenie zgrubne 0.75 i wynikowy współczynnik mocy użytecznej 0.64 to obliczone założenia planistyczne, nie pomiary — jeśli Twój warsztat zmierzy inne wartości, przeskaluj tabelę proporcjonalnie.
- Każde pasmo K_p obejmuje opublikowane źródła: dolny koniec to najbardziej oszczędna mocowo wartość, górny — zachowawcza. Zdolności wyceniaj od dolnego końca: twardość u góry pasma, tępe krawędzie i cienkie wióry podnoszą K_p.
- K_p (kW na cm³/s) jest numerycznie równe k_c / 1,000; tabele Sandvik publikują k_c, a katalogi wrzecion — K_p, ta strona standaryzuje na K_p.

## Najczęściej zadawane pytania

### Jaką wydajność skrawania osiąga maszyna CNC 10 kW w aluminium?

425–505 cm³/min w 6061-T6 przy przyjętym obciążeniu 75%; centralka z konusem 40 podtrzymuje zwykle 245–410 cm³/min na ścieżkach HSM.

### O ile wolniejsza jest stal nierdzewna 304 od 6061 na tym samym wrzecionie 10 kW?

Około 2–4× wolniej: 130–235 cm³/min dla 304 wobec 425–505 cm³/min dla 6061, bo 304 wymaga 1.64–2.94 kW na cm³/s wobec 0.76–0.90 dla aluminium.

### Jaką MRR przyjąć dla stali 4140 na maszynie 10 kW?

115–175 cm³/min w toczeniu i 90–140 cm³/min jako średnia z cyklu frezowania dla 4140 przy 280–320 HB; wyceniaj od dolnej granicy.

### Czy zgrubna obróbka tytanu jest ograniczona mocą wrzeciona?

Nie — Ti-6Al-4V wymaga tylko 1.65–1.77 kW na cm³/s, więc limit mocy 10 kW to 215–230 cm³/min; rzeczywiste skrawanie najpierw ograniczają ciepło i trwałość narzędzia.

### Czy wrzeciono 20 kW podwaja moją wydajność skrawania?

Podwaja limit mocy (850–1,010 cm³/min w 6061), ale tylko jeśli frez i oprzyrządowanie to wytrzymają; frez Ø12 w kieszeni 50 × 50 mm nic nie zyskuje.

### Dlaczego MRR frezowania jest niższa niż toczenia na tej samej maszynie?

Narzędzie spędza około 20% cyklu poza skrawaniem, więc kolumna frezowania to 0.8× kolumny toczenia: 340–405 wobec 425–505 cm³/min w 6061 przy 10 kW.

### Jakie obciążenie wrzeciona utrzymywać przy obróbce zgrubnej?

70–85% mocy nominalnej; ta tabela używa 75%, co zostawia zapas na zużycie narzędzia i rozrzut twardości.

### Jaki jest wzór na MRR dla frezowania i toczenia?

Frezowanie Q = a_e × a_p × V_f / 1,000; toczenie Q = V_c × f × a_p — frez 12 mm przy 6 × 6 mm i 2,388 mm/min daje 86 cm³/min.

### Jak przeliczyć MRR na czas obróbki?

T = V / Q: kieszeń 50 × 50 × 10 mm to 25 cm³, więc przy 86 cm³/min wykuwa się ją w 17.5 s (około 22 s z 20% czasu poza skrawaniem).

### Jak dokładne są te wartości MRR do wyceny?

Używaj ich jako pasma planistycznego ±25%: zakładają ostry węglik spiekany, sprawność napędu 85% i sztywny montaż; opublikowane przypadki aluminium przy 120 kW osiągają 5,160–7,465 cm³/min, zgodnie ze skalowaniem liniowym.

## Normy i źródła

- S1 — Sandvik Coromant, Specific cutting force: definicja k_c1, korekta grubości wióra i wzór na moc
- S2 — Sandvik Coromant, Workpiece materials (tabele kodów MC): wartości k_c1 dla stali grupy P i wykładnik m_c
- S3 — DynoSpindles, Application Engineering Data Part Two (Book of Spindles), tabele 5/9/10/11/12: wartości mocy jednostkowej K_p dla ostrych narzędzi węglowych
- S4 — Kellens i in. (2012), UPLCI-CO2PE! Appendix II, tabela MR1.2(a), Int. J. Life Cycle Assess. 17: 242–251: niezależna kontrola jednostkowej energii skrawania
- S5 — MFG Calcs, Driving Material Removal Rate Without Burning Up Spindles: warsztatowe wartości dla konusów 40/50, docelowe obciążenie wrzeciona 70–85% i przykład 80% czasu w skrawaniu
- S6 — Sandvik Coromant, przypadek lotniczy C-1040-169: obróbka aluminium przy 120 kW z wydajnością 5,160 / 7,465 / 7,000 cm³/min
- S7 — kalkulator Rough Logic wrzeciono-MRR (wartości mocy jednostkowej wg Machinery Handbook): kontrola strony trzeciej
- S8 — MIT OCW 2.008, wykład 7 (Cutting): jednostkowa energia skrawania i przykład frezowania 165 cm³/min przy 1.1–3.0 kW
- S9 — tabela parametrów skrawania Sinbo: te same osiem materiałów, prędkości i posawy, do których wpasowują się te limity mocy
- K_p (kW na cm³/s) jest numerycznie równe k_c / 1,000; oba zapisy są zachowane, każdy przy swoim źródle
- Wszystkie wartości Q_max są obliczone z pasm K_p plus stałe założenia — obliczone, nie zmierzone; trzy pozycje do potwierdzenia warsztatowego z badania źródłowego (sprawność napędu danej maszyny, rzeczywiste pasmo twardości 4140, osobny wiersz K_p dla 7075) oczekują danych warsztatowych, a nie wartości publikowanych

## Powiązane strony

- [/pl/wiki/reference/cutting-parameters/](/pl/wiki/reference/cutting-parameters/) — Sibling quick table: the speeds and feeds that turn these power ceilings into actual parameters
- [/pl/wiki/reference/material-density/](/pl/wiki/reference/material-density/) — Sibling quick table: density for the same eight materials
- [/pl/wiki/reference/thermal-expansion-coefficients/](/pl/wiki/reference/thermal-expansion-coefficients/) — Sibling quick table: thermal expansion coefficients for the same materials

## Pobierz tę tabelę

- CSV — /pl/wiki/reference/download?slug=material-removal-rate&format=csv&lang=pl
- JSON — /pl/wiki/reference/download?slug=material-removal-rate&format=json&lang=pl
- Markdown — /pl/wiki/reference/material-removal-rate/index.md
