# Tolerancje ogólne dla części CNC: ISO 2768 i stopnie IT

> Tolerancje ogólne ISO 2768 w czterech klasach dokładności, stopnie IT od IT01 do IT18 oraz tolerancja, którą faktycznie utrzymuje każdy proces CNC — wraz z klasą, którą wpisać na rysunek.

https://www.sinbo-machining.com/pl/wiki/reference/standard-tolerances/

---

## Na tej stronie

- Tolerancje ogólne ISO 2768-1 dla wymiarów liniowych (mm)
- Której klasy dokładności użyć
- Stopnie IT — co oznacza liczba tolerancji
- Jaką tolerancję faktycznie utrzymuje każdy proces CNC
- Jak korzystać z tych liczb
- Najczęściej zadawane pytania
- Normy i źródła
- Powiązane strony
- Pobierz tę tabelę

---

# Tolerancje ogólne dla części CNC

Tolerancje ogólne ISO 2768 w czterech klasach dokładności, stopnie IT od IT01 do IT18 oraz tolerancja, którą faktycznie utrzymuje każdy proces CNC — wraz z klasą, którą wpisać na rysunek.

## Tolerancje ogólne ISO 2768-1 dla wymiarów liniowych (mm)

| Przedział wymiaru nominalnego (mm) | ISO 2768-f | ISO 2768-m | ISO 2768-c | ISO 2768-v |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| 0.5 – 3 | ±0.05 | ±0.1 | ±0.2 | — |
| 3 – 6 | ±0.05 | ±0.1 | ±0.3 | ±0.5 |
| 6 – 30 | ±0.1 | ±0.2 | ±0.5 | ±1.0 |
| 30 – 120 | ±0.15 | ±0.3 | ±0.8 | ±1.5 |
| 120 – 400 | ±0.2 | ±0.5 | ±1.2 | ±2.5 |
| 400 – 1000 | ±0.3 | ±0.8 | ±2.0 | ±4.0 |
| 1000 – 2000 | ±0.5 | ±1.2 | ±3.0 | ±6.0 |
| 2000 – 4000 | — | ±2.0 | ±4.0 | ±8.0 |

> **Jak czytać tę tabelę.** Wybierana według przedziału wymiarowego samego wymiaru, nie detalu. Oznaczenia standardowe: ISO 2768-f (dokładna), ISO 2768-m (średnia), ISO 2768-c (zgrubna), ISO 2768-v (bardzo zgrubna).

## Której klasy dokładności użyć

ISO 2768 określa cztery klasy tolerancji ogólnych. Wybierz jedną i wpisz ją w tabliczce rysunku lub w uwadze ogólnej — nigdy nie zostawiaj rysunku bez tego wpisu.

| Klasa | Poziom dokładności | Typowe zastosowanie | Wpływ na koszt |
| --- | --- | --- | --- |
| f (fine) | Najwyższy poziom ogólny | Detale precyzyjne, powierzchnie współpracujące niewymagające określonego pasowania, wysokie wymagania estetyczne | +15–30% względem klasy średniej |
| m (medium) | Standardowe CNC | Ogólne detale obrabiane na CNC. Najczęściej stosowana klasa, odpowiednia dla większości elementów obrabianych. | Punkt odniesienia |
| c (coarse) | Luźna | Elementy z blach, konstrukcje spawane, niekrytyczne odlewy, duże zespoły | −10–20% względem klasy średniej |
| v (very coarse) | Najluźniejsza | Konstrukcje spawane, odlewy zgrubne, elementy bez wymagań dokładnościowych, bardzo duże wymiary | −20–35% względem klasy średniej |

## Stopnie IT — co oznacza liczba tolerancji

Stopień IT to liczba stopni tolerancji między dwoma końcami przedziału wymiarowego. IT1 jest najdokładniejszy, IT18 najzgrubniejszy. Poniższa tabela podaje rzeczywistą tolerancję w mikrometrach dla każdego przedziału wymiarowego.

| Stopień IT | Znaczenie praktyczne | 1–3 mm | 6–10 mm | 18–30 mm | 50–80 mm | 120–180 mm | 250–315 mm |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| IT01 | Wzorzec płytek wzorcowych | 0.3 | 0.4 | 0.6 | 0.8 | 1.0 | 1.2 |
| IT0 | Wzorzec odniesienia | 0.5 | 0.6 | 0.9 | 1.2 | 1.5 | 2.0 |
| IT1 | Wzorzec dokładny | 0.8 | 1.0 | 1.5 | 2.0 | 2.5 | 3.0 |
| IT2 | Wzorzec wysoce dokładny | 1.2 | 1.5 | 2.5 | 3.0 | 4.0 | 5.0 |
| IT3 | Prace ultraprecyzyjne | 2.0 | 2.5 | 4.0 | 5.0 | 6.0 | 8.0 |
| IT4 | Szlif precyzyjny / EDM drutowe | 3 | 4 | 6 | 8 | 10 | 13 |
| IT5 | Produkcja wzorców | 4 | 6 | 9 | 13 | 16 | 20 |
| IT6 | Obróbka precyzyjna | 6 | 9 | 13 | 19 | 25 | 32 |
| IT7 | Pasowanie precyzyjne (łożyska, wały) | 10 | 15 | 21 | 30 | 40 | 52 |
| IT8 | Ogólna obróbka precyzyjna | 14 | 22 | 33 | 46 | 63 | 81 |
| IT9 | Obróbka ogólna (odpowiednik ISO 2768-m) | 25 | 36 | 52 | 74 | 100 | 130 |
| IT10 | Dokładność średnia | 40 | 58 | 84 | 120 | 160 | 210 |
| IT11 | Obróbka o luźnych tolerancjach | 60 | 90 | 130 | 190 | 250 | 320 |
| IT12 | Obróbka bardzo zgrubna | 100 | 150 | 210 | 300 | 400 | 500 |
| IT13 | Prace modelarskie i zgrubne | 140 | 220 | 310 | 440 | 580 | 740 |
| IT14 | Praca zgrubna, niskiej jakości | 250 | 370 | 520 | 740 | 1000 | 1250 |
| IT15 | Bardzo zgrubna | 400 | 600 | 840 | 1200 | 1600 | 2000 |
| IT16 | Przybliżona / niespecyfikowana | 600 | 1000 | 1400 | 2000 | 2600 | 3200 |
| IT17 | Bardzo przybliżona | 1000 | 1600 | 2400 | 3300 | 4300 | 5300 |
| IT18 | Ogólne prace konstrukcyjne | 1400 | 2500 | 3500 | 4800 | 6300 | 7600 |

## Jaką tolerancję faktycznie utrzymuje każdy proces CNC

Tolerancja, którą utrzymuje zakład, zależy od procesu, materiału, gabarytu i łańcucha tolerancji. To tolerancje, które utrzymujemy standardowo — kolumna precyzyjna wymaga operacji wykańczającej, kolumna ultraprecyzyjna budżetu na szlifowanie lub EDM.

| Proces | Standard (typowo) | Precyzja (dopłata) | Ultraprecyzja (wysoki koszt) | Odpowiednik IT |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| CNC Milling (3-axis) | ±0.025mm | ±0.005mm | ±0.002mm | IT8 → IT5 → IT3 |
| CNC Milling (5-axis) | ±0.010mm | ±0.005mm | ±0.002mm | IT7 → IT5 → IT3 |
| CNC Turning | ±0.025mm | ±0.005mm | ±0.002mm | IT8 → IT5 → IT3 |
| Swiss-Type Turning | ±0.010mm | ±0.005mm | ±0.002mm | IT7 → IT5 → IT3 |
| Surface Grinding | ±0.005mm | ±0.002mm | ±0.001mm | IT5 → IT3 → IT2 |
| Jig Boring | ±0.010mm | ±0.005mm | ±0.002mm | IT7 → IT5 → IT3 |
| Wire EDM | ±0.010mm | ±0.003mm | ±0.001mm | IT7 → IT4 → IT2 |
| Sinker EDM | ±0.015mm | ±0.005mm | ±0.002mm | IT8 → IT5 → IT3 |

## Jak korzystać z tych liczb

- Zapisz klasę na rysunku, w tabliczce lub w uwadze ogólnej — „WSZYSTKIE WYMIARY WEDŁUG ISO 2768-m, CHYBA ŻE OKREŚLONO INACZEJ”. Rysunek bez tolerancji ogólnej to rysunek z dziesiątkami pytań bez odpowiedzi.
- ISO 2768 stosuj tylko do wymiarów bez funkcyjnych wymagań pasowań. Gniazda łożysk, osadzenia wałów, rowki uszczelnień i sworznie ustalające wymagają tolerancji indywidualnych — ISO 2768-m przy 50 mm to ±0.3 mm, a gniazdo łożyska potrzebuje ±0.01 mm lub ciaśniej.
- Przedział wymiarowy wynika z tolerowanego wymiaru, nie z gabarytu detalu. Otwór 2 mm w płycie o wymiarze 400 mm nadal mieści się w przedziale 0.5–3 mm.
- Dodanie tolerancji ogólnej nie zwalnia z tolerowania cech krytycznych. GD&T i tolerancje ogólne współpracują: tolerancja ogólna obejmuje wszystko, czego nie zwymiarowano inaczej.
- Tolerancje sumują się w łańcuchu. Pięć cech trzymanych po ±0.1 mm może dać ±0.5 mm na poziomie zespołu — dlatego obliczenie łańcucha tolerancji należy do dokumentacji rysunkowej zespołów o ciasnych tolerancjach.

## Najczęściej zadawane pytania

### Czy wskazać ISO 2768-f, -m czy -c?

ISO 2768-m to standard dla detali obrabianych na CNC i tego oczekuje większość zakładów. -f tylko wtedy, gdy detal naprawdę wymaga ciaśniejszych tolerancji ogólnych i zaakceptowałeś koszt; -c dla niekrytycznych prac konstrukcyjnych. -v jest dla konstrukcji spawanych i zgrubnie wykonanych elementów.

### Czy ISO 2768 obejmuje promienie, fazy i kąty?

Nie. ISO 2768-1 obejmuje tylko wymiary liniowe. Promienie i fazy podlegają ISO 2768-2, a wymiary kątowe ISO 2768-3. Jeśli rysunek je miesza, nazwij części osobno, np. „WYMIARY LINIOWE WEDŁUG ISO 2768-m”. To jeden z najczęstszych powodów, dla których rysunek rodzi pytania na etapie wyceny.

### Czy zakład CNC utrzyma ±0.01 mm jako tolerancję ogólną?

Nie jako tolerancję ogólną. ±0.01 mm to teren około IT4–IT5 i wymaga szlifowania, EDM drutowego lub operacji wykańczającej, wycenianej odpowiednio. ISO 2768-f kończy się na ±0.05 mm dla wymiarów do 3 mm i ±0.2 mm przy 120–400 mm.

### Co się stanie, jeśli mój rysunek nie ma tolerancji ogólnej?

Każdy wymiar bez tolerancji staje się pytaniem, a większość zakładów przechodzi na własny standard zakładowy. To zwykle spowalnia wycenę i nie daje zamierzonej tolerancji. Zawsze podawaj klasę.

### Czy ISO 2768 to samo co ISO 2768-2m?

Nie. ISO 2768-2 obejmuje promienie i fazy, ma własną klasę m i własną tabelę wartości. Zapis „ISO 2768-m” bez numeru części jest wieloznaczny i należy go rozdzielić na „ISO 2768-1-m (liniowe) i ISO 2768-2-m (promienie/fazy)”.

## Normy i źródła

- ISO 2768-1:1989 — Tolerancje ogólne — Część 1: Tolerancje dla wymiarów liniowych (klasy f, m, c, v)
- ISO 286-1 — Kodowy system ISO tolerancji dla wymiarów liniowych (definicje stopni IT)
- Strona serwisu: /wiki/tolerances/iso-2768/ — szczegółowe omówienie każdej klasy i jej wpływu na koszt

## Powiązane strony

- [/pl/wiki/tolerances/iso-2768/](/pl/wiki/tolerances/iso-2768/) — Full explanation of the four ISO 2768 classes, when to use each, and the cost impact
- [/pl/wiki/tolerances/gdt/](/pl/wiki/tolerances/gdt/) — How general tolerances and GD&T fit together on the same drawing
- [/pl/wiki/tolerances/fit-types/](/pl/wiki/tolerances/fit-types/) — When you need an individual fit (H7/k6) instead of a general tolerance
- [/pl/resources/tolerance-table/](/pl/resources/tolerance-table/) — Tolerance and precision tables across CNC, molding, powder metallurgy and 3D printing

## Pobierz tę tabelę

- CSV — /pl/wiki/reference/download?slug=standard-tolerances&format=csv&lang=pl
- JSON — /pl/wiki/reference/download?slug=standard-tolerances&format=json&lang=pl
- Markdown — /pl/wiki/reference/standard-tolerances/index.md
