Domů / Případové studie / Letecký konstrukční držák

Letecký konstrukční držák: případová studie 5osého CNC obrábění Ti-6Al-4V

Konstrukční držák letadla obráběný z Ti-6Al-4V, používaný pro uchycení motorového pylónu. Na výkrese jde o geometricky složitý díl s těsnými tolerancemi a specifickými požadavky na povrchovou úpravu. V praxi letecké konstrukční držáky vyžadují řízený obráběcí proces, kompletní NDT kontrolu, shodu se systémem kvality AS9100D a úplnou dohledatelnost materiálu. Jediná odchylka v procesu může znamenat zamítnutí prvního kusu. Zde je výrobní přístup.

Přehled projektu

Klíčové parametry

PoložkaSpecifikace
AplikaceKonstrukční držák letadla (motorový pylón / uchycení křídla)
Základní materiálTi-6Al-4V (Grade 5, AMS 4928)
Alternativní materiálHliník 7075-T73 (aplikace mimo horkou zónu)
Rozměrová tolerance±0.005 mm (obecně), ±0.002 mm (kritické prvky)
Mez pevnosti v tahu≥ 950 MPa (Ti-6Al-4V)
Provozní teplota-65 °C až +550 °C (titan)
ShodaAS9100D, ISO 9001:2015
MnožstvíMOQ 10 ks, prototyp až střední objem

Kritické rozměry

PrvekTolerance
Polohy montážních otvorů±0.002 mm (skutečná poloha)
Drsnost povrchu (před úpravou)Ra ≤ 1.6 μm
Ložiskové plochyRa ≤ 0.8 μm
Poloměry vnitřních rohůR min 3 mm (frézování), ostré rohy pomocí EDM
Rovinnost (montážní plocha)≤ 0.01 mm
Úhel mezi prvky±0.05°
Povrchová úpravaPasivace (Ti), eloxování (Al), chemický film

Rychlý přehled parametrů

ParametrSpecifikace
Skupiny dílůKonstrukční držák letadla (motorový pylón / uchycení křídla)
Typické materiályTi-6Al-4V (Grade 5, AMS 4928)
Typické velikosti dávekMOQ 10 ks, prototyp až střední objem
Výchozí toleranční schéma±0.005 mm (obecně), ±0.002 mm (kritické prvky)
Materiálové certifikátyAS9100D, ISO 9001:2015
Požadavek na kontroluKontrola prvního kusu
Lhůta nabídky a vzorků3–5 dní

1. Volba materiálu

Letecké konstrukční držáky přenášejí významná zatížení mezi částmi draku — motorové pylóny ke křídlům, přistávací zařízení k trupu nebo řídicí plochy k nosníkům. Materiál musí poskytovat vysokou měrnou pevnost (poměr pevnosti k hmotnosti), teplotní odolnost a únavovou životnost. Obvykle se zvažují následující slitiny:

MateriálUTS (MPa)Hustota (g/cm³)Měrná pevnost (kN·m/kg)Max. provozní teplotaÚnavová životnostVerdikt
Ti-6Al-4V (Grade 5) ≥ 950 4.43 215 550 °C Výborná První volba — nejlepší rovnováha pevnosti, hmotnosti a teplotní odolnosti
7075-T73
Hliník
≥ 503 2.81 179 150 °C Dobrá Vhodný pro držáky mimo horkou zónu; nižší náklady, snadnější obrábění
17-4 PH
Nerez (H900)
≥ 1310 7.80 168 315 °C Dobrá Vysoká pevnost, ale těžký — používá se, když je požadována i odolnost proti korozi
Inconel 718 ≥ 1240 8.19 151 700 °C Dobrá Vyhrazeno pro extrémní teplotní zóny u motorů; obtížné obrábění
Rozhodovací faktor z praxe: Zákazník zvažoval hliník 7075-T73 pro držák motorového pylónu s cílem snížit náklady. Umístění držáku bylo v tepelné zóně motoru, kde teploty při provozu na plný výkon dosahují 250 °C. Při této teplotě si 7075-T73 zachovává jen asi 60 % meze kluzu za pokojové teploty. Ti-6Al-4V si udržuje více než 90 % vlastností až do 315 °C. Po tepelné analýze, která expozici teplotě potvrdila, zákazník přešel na titan. U držáků v blízkosti zdrojů tepla ověřte skutečnou provozní teplotu, než se rozhodnete pro hliník.

2. Proč Ti-6Al-4V pro tuto aplikaci

Ti-6Al-4V je nejpoužívanější titanová slitina v letectví a představuje zhruba polovinu celkové spotřeby titanu v oboru. U konstrukčních držáků rozhodují tři vlastnosti:

2.1 Měrná pevnost

Ti-6Al-4V nabízí měrnou pevnost přibližně 215 kN·m/kg, což překonává hliník 7075-T73 (179) i nerezovou ocel 17-4 PH (168). U hmotnostně citlivých konstrukcí letadel to znamená buď lehčí držák při stejné nosnosti, nebo vyšší nosnost při stejné hmotnosti. U držáků motorových pylónů a uchycení křídel, kde záleží na každém kilogramu, je úspora hmotnosti přímou konstrukční výhodou.

2.2 Teplotní odolnost

Provozní teplotní rozsah -65 °C až +550 °C pokrývá naprostou většinu konstrukčních míst letadla, včetně zón u motorových prostorů. Hliníkové slitiny ztrácejí pevnost rychle nad 150 °C, což je vylučuje z mnoha umístění držáků. Ti-6Al-4V si při 315 °C udržuje více než 90 % tahové pevnosti a ještě při 550 °C si zachovává použitelnou pevnost.

2.3 Odolnost proti únavě

Letecké konstrukční držáky zažívají cyklické zatížení od vibrací, cyklů přetlaku, nárazů poryvů a manévrování. Únavový lom je při konstrukci draku hlavním rizikem. Ti-6Al-4V má mez únavy (při 10⁷ cyklech) přibližně 500 MPa ve žíhaném stavu — zhruba 55 % své meze pevnosti v tahu. Je to příznivý poměr a materiál si dobře počíná za podmínek vysokocyklové únavy typických pro držáky draku.

Výhoda proti korozi v provozu: Na rozdíl od hliníku titan u většiny instalací na draku nevyžaduje ochranný povlak proti galvanické korozi. Přirozená pasivační vrstva TiO₂ poskytuje dostatečnou korozní odolnost. Tím se snižují dlouhodobé požadavky na údržbu a odpadá riziko degradace povlaku v provozu.

3. Strategie obrábění

Obrábění konstrukčních držáků z Ti-6Al-4V vyžaduje promyšlený přístup. Nízká tepelná vodivost materiálu, tendence ke zpevňování za studena a chemická reaktivita s materiály nástrojů za vysokých teplot přispívají ke kratší životnosti nástroje a nižšímu úběru materiálu ve srovnání s ocelí nebo hliníkem.

3.1 5osé CNC frézování

Konstrukční držáky obvykle mají složitou trojrozměrnou geometrii — šikmé montážní plochy, prokládané příruby, odlehčovací kapsy a vzory otvorů ve více rovinách. Standardním přístupem pro tyto díly je 5osé CNC frézování.

  • Jedno seřízení: Obrábění držáku v jednom seřízení odstraňuje chyby přenosu základen mezi operacemi. U držáku s prvky ve 4–5 různých rovinách je to významná výhoda v přesnosti
  • Kratší doba cyklu: Odpadá vícenásobná výměna přípravku a opakované upínání. Typická doba cyklu držáku je 2–4 hodiny podle složitosti
  • Konzistentnější povrch: Orientaci nástroje lze optimalizovat tak, aby úhly záběru zůstaly na tvarovaných plochách stejné
  • Méně nedokončené výroby: Méně seřízení znamená méně manipulace, menší riziko poškození povrchu a rychlejší průchod výrobou

3.2 Výzvy obrábění titanu

Ti-6Al-4V má tepelnou vodivost 6.7 W/m·K — zhruba jednu sedminu hodnoty oceli. Při obrábění se teplo vzniklé na břitu nemůže účinně odvádět přes třísku nebo obrobek. Teplota na rozhraní nástroj–tříska může dosáhnout 1,000 °C i více. To je hlavní příčina většiny potíží při obrábění titanu:

  • Rychlé opotřebení nástroje: Karbidové destičky při frézování titanu obvykle vydrží 15–30 minut, ve srovnání s 60–90 minutami na oceli při srovnatelném úběru materiálu
  • Zpevňování za studena: Obrobený povrch si může vytvořit zpevněnou vrstvu, pokud jsou řezné parametry příliš agresivní nebo jsou nástroje tupé. To ovlivňuje navazující operace i únavové vlastnosti
  • Zadírání a nárůstek: Titan má chemickou afinitu ke karbidovým materiálům nástrojů nad přibližně 500 °C. Materiál se může na břit natavit a zhoršit drsnost povrchu i rozměrovou přesnost

3.3 Strategie chlazení

Vysokotlaké chladivo (70–150 bar) je standardem pro obrábění titanových konstrukčních držáků. Přínosy jsou významné:

  • Lomtřísek: Titan produkuje souvislé, vlečné třísky, které se mohou omotat kolem nástroje a poškodit povrch obrobku. Vysokotlaké chladivo štěpí třísky na zvládnutelné segmenty
  • Chlazení nástroje: Směřuje chladivo na rozhraní nástroj–tříska, snižuje řeznou teplotu a prodlužuje životnost nástroje o 30–50 % ve srovnání s přívalovým chlazením
  • Proplach povrchu: Odvádí třísky z hlubokých kapes a hůře přístupných míst a snižuje opětovné řezání třísek
Minimálním požadavkem je přívalové chladivo. Nikdy neobrábějte titan nasucho nebo se studenou mlhou. Titanské třísky se mohou vznítit přibližně při 400 °C ve vzduchu a oheň hoří intenzivně. Voda titanový požár účinně neuhasí, protože kov za vysokých teplot reaguje s vodní párou. Vždy udržujte minimální průtok 15–20 L/min směrem do řezné zóny.

3.4 Drátové EDM pro vnitřní rohy

Některé prvky držáku vyžadují ostré vnitřní rohy (obvykle specifikované jako R0 mm nebo maximálně R0.1 mm), které frézováním nelze vytvořit — stopkové frézy přirozeně zanechávají poloměr rovný poloměru svého rohu. Pro tyto prvky se používá drátové elektroerozivní řezání. Proces nabízí poloměry rohů až 0.02–0.05 mm, i když drsnost povrchu (Ra 1.6–3.2 μm) je hrubší než u frézování a kritické plochy mohou vyžadovat druhotné dokončení.

3.5 Požadavky na drsnost povrchu před úpravou

Operace povrchové úpravy (pasivace, chemický film, eloxování) drsnost povrchu nezlepšují — zachovávají ji nebo ji mírně zhoršují. Obrobený povrch musí splňovat konečnou specifikaci ještě před úpravou. U tohoto držáku je cílem Ra ≤ 1.6 μm na obecných plochách a Ra ≤ 0.8 μm na ložiskových a stykových plochách. Polohrubé frézování zanechává přídavek 0.1–0.2 mm, následuje jemné frézování kulovými nebo torusovými stopkovými frézami s příčným posuvem 0.15–0.3 mm.

4. Kontrola kvality

Letecké konstrukční držáky vyžadují komplexní režim kontroly podle AS9100D. Na rozdíl od všeobecného obrábění je každá níže uvedená zkouška obvykle povinná a dokumentovaná.

ZkouškaMetoda / normaKritériaČetnost
Kontrola prvního kusu (FAIR) AS9102 (formuláře 1, 2, 3) Ověření a zdokumentování všech charakteristik na výkrese První kus z každého seřízení / revize procesu
Kontrola na CMM Souřadnicový měřicí stroj, kompletní vykazování GD&T Všechny kritické rozměry, skutečné polohy, rovinnost, úhlovost dle výkresu 100 % na FAI; namátkou u výrobních dávek
Ultrazvuková zkouška (UT) Dle ASTM E2375 nebo specifikace zákazníka Žádné vnitřní vady nad stanovenou mezí (trhliny, pórovitost, vměstky) 100 % na prvním kusu; dle specifikace zákazníka ve výrobě
Kapilární zkouška (PT) Dle ASTM E1417 (Typ I, Metoda A, úroveň citlivosti 4) Žádné povrchové trhliny ani indikace 100 % na kritických plochách; oblasti určené zákazníkem
Materiálová certifikace Hutní certifikát (AMS 4928 / ASTM B265) Chemie, mechanické vlastnosti, stav tepelného zpracování dohledatelné k číslu tavby Dle dávky materiálu — uchováno se záznamy dílů
Zkouška tvrdosti Vickers (HV) nebo Rockwell (HRC), dle ASTM E384 / E18 V rámci specifikovaného rozsahu (obvykle HV 310–380 pro žíhaný Ti-6Al-4V) Dle tavby (minimálně 3 ks)
Dokumentace FAIR je časově náročná, ale povinná. Zpráva o kontrole prvního kusu podle AS9102 vyžaduje zdokumentování každé charakteristiky na výkrese — rozměrů, materiálu, procesů, povrchové úpravy a výsledků zkoušek. Formulář 1 uvádí všechny charakteristiky. Formulář 2 poskytuje certifikace výchozího materiálu a procesů. Formulář 3 obsahuje skutečná naměřená data. U složitého držáku s 50–100 měřitelnými charakteristikami přidá příprava kompletního balíčku FAIR obvykle 3–5 pracovních dní k harmonogramu prvního kusu. Plánujte tomu odpovídajícím způsobem.

5. Nákladové faktory

Titanové letecké držáky stojí výrazně více než srovnatelné hliníkové nebo ocelové díly. Pochopení nákladové struktury pomáhá realisticky kalkulovat a identifikovat oblasti pro případnou optimalizaci.

Nákladový faktor% jednotkové cenyDetail
Výchozí materiál (Ti-6Al-4V) 35–45% Titanová tyč a plech certifikované dle AMS 4928 stojí $25–45/kg (oproti ~$2/kg u běžné oceli, ~$8/kg u hliníku 7075). Využití materiálu je u složitých držáků obvykle 25–40 % — většina se změní na třísky. Pořízení polotovaru s hutními certifikáty a tříděním tavby přidává režijní náklady
CNC obrábění 25–35% Nízké řezné rychlosti a snížený úběr materiálu znamenají delší doby cyklu než u oceli nebo hliníku. Časté výměny nástroje (karbidové destičky vydrží u titanu 15–30 min). Čas 5osého stroje a provoz vysokotlakého chladicího systému. Náklady na nástroje na díl jsou 3–5x vyšší než u obrábění oceli
Povrchová úprava 5–10% Pasivace (kyselinou dusičnou dle ASTM F86) pro titan. Eloxování (Typ II nebo Typ III), pokud je specifikováno pro hliníkové varianty. Chemický film (dle MIL-DTL-5541) pro ochranu proti korozi. Každý proces vyžaduje dávkové zpracování a dokumentaci
Zkoušení a kontrola 10–15% Dokumentace FAIR (AS9102), CMM s vykazováním GD&T, NDT (UT, PT), zkouška tvrdosti, přezkum materiálové certifikace. Samotné NDT může představovat 3–5 % jednotkové ceny. U prvních kusů je standardem 100% kontrola
Dokumentace a kvalitativní režie 5–10% Shoda se systémem kvality AS9100D, příprava balíčku FAIR, záznamy o dohledatelnosti materiálu, certifikát shody, kontrolní protokoly. Práce na dokumentaci je fixní náklad, který u malých dávek neškáluje dobře

6. Běžné chyby

Chyba 1: Použití řezných parametrů pro ocel nebo hliník na titan. Ocelové parametry (90–120 m/min) aplikované na titan vyvolají teploty nástroje přesahující 1,200 °C, což vede k okamžité poruše nástroje a vrstvě zpevněné za studena, která pravděpodobně selže v únavové zkoušce. Titan vyžaduje řezné rychlosti v rozsahu 30–80 m/min. Vždy používejte řezná data specifická pro titan od výrobce nástrojů a začněte na konzervativním konci.
Chyba 2: Nedostatečný tlak nebo pokrytí chladivem. Standardní přívalové chlazení při 5–10 bar je pro frézování hlubokých kapes v titanu často nedostatečné. Odvádění třísek z hlubokých prvků je špatné a opětovné řezání třísek zhoršuje drsnost povrchu a zrychluje opotřebení nástroje. Pro držáky s hlubokými kapsami nebo složitou vnitřní geometrií je důrazně doporučeno vysokotlaké chladivo 70–150 bar směrované přes vřeteno nebo nástroj.
Chyba 3: Vynechání odstranění pnutí mezi hrubováním a dokončováním. Hrubé obrábění titanu vytváří v obrobku značné zbytkové napětí. Pokud je díl dokončen bez mezistupně odstranění pnutí, rozměry se po dokončení obrábění mohou posunout — zejména rovinnost a úhlovost tenkostěnných prvků. Tepelné zpracování ke snížení pnutí (600–650 °C po 1–2 hodiny, dle AMS 2773) mezi hrubováním a dokončováním je u konstrukčních držáků standardní praxí.
Chyba 4: Spěchání na procesu FAIR. Dokumentace FAIR dle AS9102 vyžaduje ověření každé jednotlivé charakteristiky na výkrese. Snaha o zkratku — měřit pouze „kritické“ rozměry a ostatní považovat za přijatelné — povede k zamítnutí balíčku FAIR kvalitativním týmem zákazníka. Letečtí OEM a dodavatelé Tier 1 běžně prověřují úplnost FAIR. Na přípravu FAIR u složitého držáku počítejte 3–5 pracovních dní.
Chyba 5: Neřízení rekastované vrstvy po EDM. Drátové EDM vytváří na řezané ploše rekastovanou vrstvu (obvykle 10–50 μm silnou). Tato vrstva má změněné metalurgické vlastnosti a může obsahovat mikrotrhliny. U povrchů kritických z hlediska únavy musí být rekastovaná vrstva odstraněna navazujícím obráběním nebo chemickým leptáním (dle AMS 2653). Ponechání rekastované vrstvy na nosné ploše je rizikem iniciace únavy.

7. Výrobní harmonogram

Výrobní harmonogramy leteckých držáků jsou delší než u běžně obráběných dílů kvůli dokumentaci FAIR, NDT zkoušení a požadavkům systému kvality. Následující harmonogram platí pro konstrukční držák z Ti-6Al-4V v novém programu (od prvního kusu po schválení výroby):

FázeDélkaVýstup
Posouzení DFM a nabídka3–5 dníAktualizovaný výkres s poznámkami DFM, doporučení materiálu, formální nabídka
Pořízení materiálu7–14 dníPolotovar Ti-6Al-4V certifikovaný dle AMS 4928 s hutním certifikátem
Návrh a výroba přípravku7–10 dníUpínací přípravky pro 5osé obrábění, speciální nástroje dle potřeby
Obrábění prvního kusu3–5 dní3–5 obrobených kusů FAI včetně odstranění pnutí a povrchové úpravy
Dokumentace FAIR3–5 dníKompletní balíček FAIR dle AS9102 (formuláře 1, 2, 3) s daty CMM
NDT zkoušení (UT + PT)2–4 dníProtokoly ultrazvukové a kapilární zkoušky na kusech prvního odběru
Přezkum a schválení FAIR zákazníkem5–10 dníKvalitativní přezkum zákazníka, vypořádání neshod (pokud existují), schválení výroby
Výroba3–6 týdnůVýrobní díly dle objednávky, s průběžnou kontrolou dle schváleného plánu kvality
Celkem (od nabídky po první výrobní zásilku)5–8 týdnůPrvní výrobní zásilka s úplnou dokumentací
Lhůta prototypu: U prototypových množství (3–10 dílů) bez požadavků na dokumentaci FAIR lze lhůtu obrábění zkrátit na 3–5 dní. I prototypy pro letecké aplikace však obvykle vyžadují NDT a materiálovou certifikaci. Pokud zákazník uvádí „pouze prototyp“, ale zamýšlí díly použít v letadle, zpracujte objednávku s plnými výrobními kontrolami kvality.

Související materiály · Související služby · Související případové studie

Související materiály: Titan
Související služby: CNC obrábění
Související případové studie: Letecká 5osá reference · Kloub humanoidního robota
O této případové studii Tato technická analýza vychází z programů obrábění leteckých konstrukčních držáků realizovaných ve Sinbo Precision. Konkrétní údaje o zákaznících, přesná čísla dílů, proprietární konstrukce držáků a informace o leteckých programech byly upraveny nebo vynechány. Všechny procesní parametry, materiálová data a hodnoty tolerancí jsou reprezentativní pro typické požadavky na letecké konstrukční držáky a odpovídají zveřejněným normám AMS, ASTM a AS.

Potřebujete nabídku na letecké konstrukční držáky?

Pošlete nám výkres a specifikaci materiálu — vrátíme posouzení DFM a formální nabídku do 5 pracovních dní.

Získat nabídku →