Převodové ozubené kolo pro automobily: případová studie cementace z oceli 20CrMnTi
Šikmé ozubené kolo automobilové převodovky — konkrétně kolo na vstupním hřídeli, které přenáší točivý moment motoru přes převodovku. Pracuje v nepřetržitém cyklickém zatížení, přičemž každá boka zubu je vystavena opakovaným kontaktním napětím a občasným rázovým zatížením při řazení. Volba materiálu a procesu je dána požadavkem na tvrdý, otěruvzdorný povrch zubu v kombinaci s houževnatým jádrem tlumícím rázy. Takto se tato ozubená kola skutečně vyrábějí.
Přehled projektu
Klíčové parametry
| Položka | Specifikace |
| Aplikace | Kolo na vstupním hřídeli převodovky (šikmé ozubení) |
| Materiál | Legovaná ocel 20CrMnTi (GB/T 3077) |
| Modul | 2.5 |
| Počet zubů | 32 |
| Úhel záběru | 20° |
| Šířka zubu | 28 mm |
| Tvrdost povrchu zubu | HRC 58–62 (cementováno) |
| Tvrdost jádra | HRC 30–35 |
| Roční objem | 5,000 – 50,000 ks/rok |
Kritické rozměry
| Znak | Tolerance |
| Třída kvality ozubení | DIN 5–6 (ISO 1328) |
| Přesnost profilu zubu | ±0.005 mm |
| Přesnost rozteče | ±0.008 mm |
| Házivost (vzhledem k vývrtu kola) | ≤ 0.01 mm |
| Průměr vývrtu (uložení na hřídel) | H7 (+0.021 / 0) |
| Hloubka cementované vrstvy | 0.8–1.2 mm |
| Rozměry drážkování | Dle specifikace drážkování zákazníka |
Rychlý přehled parametrů
| Parametr | Specifikace |
| Skupiny součástí | Kolo na vstupním hřídeli převodovky (šikmé ozubení) |
| Typické materiály | Legovaná ocel 20CrMnTi (GB/T 3077) |
| Typické velikosti dávek | 5,000 – 50,000 ks/rok |
| Požadavek na kontrolu | kontrola prvního kusu |
| Lhůta nabídky a vzorků | 3–5 dní; 7–10 dní |
1. Volba materiálu: srovnání cementačních ocelí
Převodová ozubená kola vyžadují specifickou kombinaci vlastností: tvrdý, otěruvzdorný povrch zubu a tažné jádro, které dokáže pohlcovat rázové zatížení při řazení. Cementování — difuze uhlíku do povrchové vrstvy za vysoké teploty a následné kalení — je standardní postup. Základní materiál určuje, jak dobře tento proces funguje a jak si hotové kolo vede. Níže jsou srovnány čtyři běžné legované oceli.
| Materiál | Odezva na cementování | Houževnatost jádra | Tvrdost povrchu (po cementování) | Obrábění (před tepelným zpracováním) | Cenový index |
| 20CrMnTi |
Výborná — rovnoměrná hloubka vrstvy, Ti zjemňuje zrno |
Dobrá — dostačující pro rázy při řazení |
HRC 58–62 |
Dobrá — srovnatelná s 4140 |
1.0x |
| 20CrMo |
Dobrá — Mo zvyšuje prokalitelnost |
Dobrá — podobná houževnatost jádra |
HRC 56–60 |
Dobrá |
1.1x |
| 40Cr |
Průměrná — vyšší obsah uhlíku, riziko zbytkového austenitu ve vrstvě |
Střední — prokalitelná ocel, jádro může být křehké |
HRC 55–58 |
Dobrá |
0.9x |
| 8620H |
Velmi dobrá — Ni zvyšuje houževnatost |
Velmi dobrá — nejlepší odolnost jádra proti rázům |
HRC 58–62 |
Průměrná — mírně obtížnější obrábění |
1.4x |
Proč je 20CrMnTi standardem pro automobilová ozubená kola v Číně a Asii: přídavek titanu v 20CrMnTi fixuje hranice zrn během cementování a brání nadměrnému růstu zrna při cementační teplotě 920°C. Vzniká jemnozrnná vrstva s konzistentní tvrdostí — praktická výhoda ve výrobě. Materiál je široce dostupný od čínských oceláren, dobře známý kalírnám a cenově konkurenceschopný. Pro většinu převodových kol osobních automobilů nabízí správnou rovnováhu výkonu a nákladů.
2. Proč pro tuto aplikaci 20CrMnTi
20CrMnTi (GB/T 3077) je nízkouhlíková legovaná ocel obsahující přibližně 0.17–0.23% C, 0.80–1.10% Cr, 0.80–1.10% Mn a 0.04–0.10% Ti. Je de facto standardním materiálem pro automobilová převodová ozubená kola vyráběná v Číně a ve velké části Asie. Hrubým západním ekvivalentem je 20MnCr5 (DIN EN 10084), i když přídavek titanu v 20CrMnTi mu dává výrazně odlišné chování při zjemňování zrna během vysokoteplotního cementování.
| Vlastnost | Hodnota | Důsledek pro konstrukci |
| Hustota | 7.85 g/cm³ | Standardní hustota oceli |
| Pevnost v tahu (před tepelným zpracováním) | 800–1100 MPa | Dostačující pro manipulaci a upínání před cementováním |
| Tvrdost povrchu (po cementování) | HRC 58–62 | Odolává opotřebení boků zubů a pittingu při Hertzově kontaktním napětí |
| Tvrdost jádra (po cementování) | HRC 30–35 | Pohlcuje rázové zatížení při řazení bez praskání |
| Efektivní hloubka vrstvy | 0.8–1.2 mm | Dostačující pro zatížení zubu kola s modulem 2.5 |
| Teplota cementování | 920 °C | Standardní teplota pro tento materiál |
| Velikost zrna (po cementování) | 6–8 (ASTM) | Přídavek Ti brání hrubnutí zrna při teplotě |
Řízení hloubky cementované vrstvy
Hloubka vrstvy musí odpovídat působícímu zatížení. U kola s modulem 2.5 nastává maximální Hertzovo kontaktní napětí přibližně v hloubce 0.5–0.7 mm od povrchu zubu. Hloubka vrstvy 0.8–1.2 mm poskytuje dostatečnou podporu pod touto napěťovou zónou a zároveň udržuje přechodový gradient zvládnutelný. Pokud je vrstva vzhledem k zatížení příliš tenká, smykové napětí pod povrchem může způsobit odlupování — odpadávání částí ztvrdlé vrstvy pod zatížením. Pokud je vrstva příliš hluboká, přechodová zóna se posouvá blíže k jádru a materiál jako celek je křehčí.
Proč ne prokalitelné oceli? Prokalitelné oceli jako 40Cr nebo 45# dosahují rovnoměrné tvrdosti v celém průřezu. Povrch zubu je sice dost tvrdý, ale jádro je stejně křehké. Při rázovém zatížení, které při řazení nastává, je prokalitelné kolo náchylnější k lomu zubu — trhlina vzniká v patě zubu a šíří se křehkým jádrem. Cementovaná kola si zachovávají houževnaté jádro, které šíření trhliny zastaví. To je zásadní důvod, proč se pro převodová ozubená kola upřednostňuje cementování.
3. Strategie obrábění
3.1 Hlavní výzva: deformace tepelným zpracováním
Každá tepelná operace — cementování při 920°C, kalení do oleje, popouštění — přináší rozměrové změny. Kola rostou, kroutí se a deformují. Míra deformace závisí na geometrii (tenkostěnná kola se deformují více než plné polotovary), upnutí při tepelném zpracování a intenzitě kalení. Klíčové je, že deformaci nelze zcela zabránit — musíte ji naplánovat tak, že po hrubém obrábění ponecháte přídavek na broušení.
3.2 Doporučený procesní řetězec
- Příprava polotovaru: kovaný nebo válcovaný tyčový materiál 20CrMnTi, soustružený na průměr polotovaru na CNC soustruhu. Vývrt je hrubován s přídavkem na dokončovací broušení. Čelní plochy také dostávají přídavek na broušení.
- Odvalovací frézování ozubení (hrubé): řezání zubů na CNC odvalovací frézce. Jde o hrubovací operaci — ponechte 0.15–0.20 mm na bok jako přídavek na broušení. Profil zubu je v této fázi DIN 7–8, záměrně volnější pro korekci po tepelném zpracování.
- Cementování a kalení: 920 °C po dobu 6–8 hodin (pec s řízenou atmosférou a monitoringem uhlíkového potenciálu), kalení do oleje pro ztvrdnutí vrstvy, popouštění při 180 °C po 2 hodiny pro uvolnění napětí z kalení a snížení zbytkového austenitu. Díly jsou upnuty na speciálních roštech nebo zavěšeny svisle pro minimalizaci deformace.
- Broušení ozubení (dokončovací): nejkritičtější a nejdražší operace. CNC bruska ozubení odebírá 0.15–0.20 mm na bok na konečnou přesnost profilu DIN 5–6. Odvalovací broušení (kontinuální) nebo tvarové broušení (jednoindexové) podle geometrie kola a objemu. Tato operace koriguje deformaci z tepelného zpracování a dosahuje konečné geometrie zubů.
- Protahování drážkování: vnitřní nebo vnější drážkování pro spojení s hřídelem se protahuje po tepelném zpracování. Protahování je preferováno, protože ztvrdlá vrstva je pro běžné řezné nástroje příliš tvrdá. Pokud je drážkování vnitřní, může se protahovat před cementováním, pokud jsou stěny drážek dostatečně tenké, aby procementovaly.
- Odjehlení: odstranění všech otřepů z hran zubů, hran vývrtu a prvků drážkování. Vibrační dokončování nebo ruční odjehlení. Otřepy ponechané na bocích zubů se pod zatížením stávají koncentrátory napětí a iniciují pitting.
- Konečná kontrola: měřicí stroj na ozubená kola pro profil zubu, rozteč a házivost. Zkouška tvrdosti, metalografické vyšetření, rozměrové měření CMM. Kontrola prvního kusu dle požadavků PPAP.
Deformace je předvídatelná, nikoli náhodná. Pro danou geometrii kola a způsob upnutí je vzor deformace konzistentní mezi dávkami. Zkušené dílny sledují data o deformaci napříč dávkami a podle nich kompenzují geometrii odvalovací frézy. Pokud konkrétní kolo po cementování soustavně vykazuje smrštění vývrtu 0.03 mm, hrubuje se vývrt před tepelným zpracováním o 0.03 mm nad rozměr. Tento kompenzační přístup zkracuje dobu broušení a zlepšuje způsobilost procesu.
4. Kontrola kvality
| Zkouška | Metoda | Kritéria | Frekvence |
| Profil ozubení (tvar zubu) |
Měřicí stroj na ozubená kola (CNC) |
ISO 1328 třída 5–6: chyba profilu fα ≤ 6–8 μm, chyba šroubovice fβ ≤ 5–7 μm |
První kus + 2 ks/směna |
| Chyba rozteče |
Měřicí stroj na ozubená kola |
ISO 1328 třída 5–6: kumulovaná rozteč Fp ≤ 20–28 μm |
První kus + 2 ks/směna |
| Házivost |
Měřicí stroj na ozubená kola |
≤ 0.01 mm (radiální házivost, vzhledem k vývrtu) |
První kus + 2 ks/směna |
| Tvrdost povrchu (HRC) |
Tvrdoměr Rockwell |
HRC 58–62 na boku zubu |
Na šarži tepelného zpracování (3 ks) |
| Hloubka vrstvy (metalograficky) |
Příčný řez, mikrotvrdostní měření |
Efektivní hloubka vrstvy 0.8–1.2 mm (při tvrdosti 550 HV) |
Na šarži tepelného zpracování (1 ks destruktivně) |
| Tvrdost jádra |
Tvrdoměr Rockwell |
HRC 30–35 (uprostřed zubu nebo v jádru) |
Na šarži tepelného zpracování (3 ks) |
| Zkouška hluku |
Odvalovací zkušebna ozubení (jednostranný záběr) |
Přenosová chyba v mezích specifikace, žádné abnormální kvílení ozubení |
První kus + periodicky |
| Rozměry (CMM) |
Souřadnicový měřicí stroj |
Všechny kritické rozměry dle výkresu |
První kus + 5 ks/směna |
Kontrola prvního kusu dle PPAP: Pro výrobu v souladu s IATF 16949 musí zpráva o kontrole prvního kusu obsahovat kompletní metrologii ozubení (profil, šroubovici, rozteč, házivost), ověření tvrdosti (povrch i jádro), metalografii hloubky vrstvy a rozměrová data CMM. Všechny výsledky jsou zdokumentovány v PSW (Production Part Submission Warrant) balíku PPAP. Zákazník obvykle vyžaduje kompletní rozměrové zaměření 3–5 po sobě jdoucích dílů před schválením výroby.
5. Nákladové faktory: kam odcházejí peníze
| Nákladový faktor | % jednotkových nákladů | Poznámky |
| Surový materiál (kování/tyč 20CrMnTi) |
10–15% |
Pro polotovary ozubených kol se upřednostňuje kování — lepší tok zrna a méně obráběcího přídavku než u tyčí. Náklady na materiál jsou střední; 20CrMnTi je standardní třída široce vyráběná v Číně. |
| Odvalovací frézování ozubení (hrubé) |
15–20% |
CNC odvalovací frézka s karbidovými frézami. Doba cyklu závisí na modulu, počtu zubů a šířce zubu. Pro modul 2.5 / 32 zubů / šířku 28 mm očekávejte 3–5 minut na díl. |
| Tepelné zpracování (cementování + kalení + popouštění) |
15–20% |
Pec s řízenou atmosférou a monitoringem uhlíkového potenciálu. Kalení do oleje. Cyklus 6–8 hodin při 920 °C. Dávkový proces — náklady na díl klesají s velikostí dávky. |
| Broušení ozubení (dokončovací) |
20–25% |
Nejdražší jednotlivá operace. CNC bruska ozubení odebírá 0.15–0.20 mm na bok. Doba cyklu 8–15 minut na díl podle velikosti kola a požadované přesnosti. Opotřebení a orovnávání brusného kotouče zvyšují náklady. |
| Protahování drážkování |
5–8% |
Protahovací nástroj představuje významné vstupní náklady ($2,000–8,000), ale náklady na díl jsou nízké. Amortizuje se objemem výroby. |
| Kontrola a metrologie |
10–15% |
Hlavním nákladem je čas měřicího stroje na ozubená kola. Kontrola prvního kusu vyžaduje rozsáhlou dokumentaci. Průběžné SPC vyžaduje periodické metrologické kontroly ozubení. |
| Nástroje a měřidla |
5–10% |
Odvalovací frézy, brusné kotouče, protahovací nástroje, kontrolní měřidla. Cena frézy $800–2,000, brusné kotouče $200–500. Rozprostřeno do objemu výroby. |
Co určuje náklady: Broušení ozubení je nejdražší jednotlivá operace a obvykle tvoří 20–25% jednotkových nákladů. Doba broušení přímo souvisí s množstvím odebíraného přídavku a požadovanou přesností. Těsnější tolerance (DIN 5 versus DIN 6) prodlužují broušení o 30–50%. Největší pákou pro snížení nákladů je řízení deformace při tepelném zpracování — menší deformace znamená menší přídavek na broušení, a tedy kratší brusné cykly. Investice do upínání a řízení procesu na začátku se vyplatí snížením nákladů na broušení na konci.
6. Časté chyby, které snižují výtěžnost prvního kusu
1. Nedostatečný přídavek na broušení po tepelném zpracování. Pokud je přídavek na broušení (0.15–0.20 mm na bok) menší než skutečná deformace z cementování a kalení, brusná operace nedokáže vyčistit profil zubu na požadovanou přesnost DIN 5–6. Výsledkem je díl, který lokálně projde rozměrovou kontrolou, ale má místa, kde byla vrstva zcela probroušena a odkrylo se měkčí jádro. Sledujte data o deformaci z první dávky a přídavek na broušení upravte. U nové geometrie kola začněte s 0.20 mm na bok a po pochopení vzoru deformace jej snižte.
2. Špatná hloubka cementování. Příliš tenká (pod 0.8 mm pro modul 2.5) a vrstva nedokáže unést Hertzovo kontaktní napětí — podpovrchové praskání vede k odlupování pod zatížením. Příliš hluboká (nad 1.2 mm) a přechodová zóna se posouvá dovnitř, zub je křehčí a méně schopný pohlcovat rázy. Hloubka vrstvy musí být specifikována jako efektivní hloubka vrstvy (ECD) při tvrdosti 550 HV, měřená mikrotvrdostním profilem na destruktivně zkoušeném vzorku — ne odhadovaná pouze z času a teploty.
3. Vynechání zkoušky hluku. Kolo může projít všechny rozměrové a tvrdostní kontroly a přesto ve vozidle vytvářet nepřijatelný hluk. Hluk ozubení (kvílení) způsobuje přenosová chyba — odchylka skutečného záběru zubů od teoretického ideálu. Malé chyby profilu nebo šroubovice, které jsou v tolerančním pásmu DIN 5–6, mohou při určitých otáčkách stále vytvářet slyšitelné kvílení. Zkouška jednostranným záběrem na zkušebně ozubení je standardní metodou, jak to zachytit před montáží.
4. Nedostatečné odjehlení. Obráběcí otřepy na hranách zubů, v patách zubů nebo na prvcích drážkování se při cyklickém zatížení stávají koncentrátory napětí. V provozu mohou tyto otřepy způsobit mikrotrhliny, které přejdou v pitting nebo lom zubu. Otřepy jsou obzvláště problematické v patě zubu — v oblasti nejvyššího ohybového napětí. Vibrační dokončování nebo ruční odjehlení pod 10x zvětšením by mělo být standardním krokem před konečnou kontrolou.
5. Nezohlednění deformace při tepelném zpracování v konstrukci přípravků. Kola položená při cementování naplocho na rošt pece se deformují nerovnoměrně — spodní povrch během kalení chladne rychleji, což vytváří rozdílné smršťování. Speciální upnutí (svislé závěsné přípravky nebo omezující přípravky umožňující rovnoměrné proudění kalicího média) výrazně snižuje deformaci. Konstrukce přípravku by měla zohlednit geometrii kola: kola s tenkými boky potřebují podporu proti kroucení; kola s asymetrickými prvky potřebují vyvážené proudění kalicího média. Vývoj přípravků je součástí procesního inženýrství, ne dodatečným nápadem.
7. Výrobní harmonogram
| Fáze | Doba trvání | Výstup |
| Posouzení DFM a nabídka | 3–5 dní | Aktualizovaný výkres s poznámkami DFM, potvrzení materiálu a tepelného zpracování, formální nabídka |
| Konstrukce a výroba přípravků | 7–10 dní | Upnutí pro odvalovací frézování, tepelné zpracování a broušení, protahovací nástroje, kontrolní měřidla |
| Obrábění prvního kusu (frézování + cementování + broušení) | 7–10 dní | 5–10 dílů FAI, mezistupňové rozměrové protokoly v každé fázi |
| Zkoušky a metrologie prvního kusu | 3–5 dní | Kompletní metrologie ozubení (profil, šroubovice, rozteč, házivost), tvrdost, metalografie hloubky vrstvy, zkouška hluku |
| Dokumentace PPAP | 5–7 dní | PSW, kontrolní plán, PFMEA, studie MSA, atesty materiálu, rozměrové zaměření |
| Přezkoumání a schválení PPAP | 3–5 dní | Přezkoumání zákazníkem a podpis balíku PPAP |
| Celkem (od DFM po schválení PPAP) | 5–7 týdnů | Schváleno pro výrobu |
Lhůta pro prototyp: U prototypových množství (5–20 dílů) bez kompletní dokumentace PPAP je lhůta obvykle 10–14 dní. Předpokládá se materiál na skladě a geometrie kola v rámci standardních možností odvalovacího frézování. Výrobní lhůta po schválení PPAP je 4–6 týdnů podle velikosti objednávky a aktuálního výrobního plánu.
O této případové studii
Tato technická analýza vychází z programu automobilových převodových ozubených kol vyráběného ve Sinbo Precision. Konkrétní údaje o zákazníkovi, přesná čísla dílů a chráněné konstrukční prvky byly upraveny nebo vynechány. Všechny procesní parametry, materiálová data a hodnoty tolerancí jsou reprezentativní pro typické požadavky na automobilová převodová ozubená kola.
Související materiály · Související služby · Související případové studie
Související materiály: Ocel
Potřebujete nabídku na převodová ozubená kola pro automobily?
Pošlete nám výkres — vrátíme vám posouzení DFM a nabídku do 3 pracovních dnů.
Vyžádat nabídku →