Titanový implantát: podrobný pohled na CNC obrábění
Nosný ortopedický implantát obráběný z Ti-6Al-4V. Na papíře jde o geometricky složitý díl s těsnými tolerancemi. V praxi se titanové implantáty nacházejí na průsečíku nejnáročnějších požadavků na obrábění, povrchovou úpravu a regulaci v přesném strojírenství. Jeden špatný parametr a vyhazujete certifikovaný materiál za $800 — nebo vyrábíte neshodný díl. Zde je kompletní výrobní proces.
Klíčové parametry
| Položka | Specifikace |
|---|---|
| Aplikace | Nosný ortopedický implantát |
| Primární materiál | Ti-6Al-4V (Grade 5, ASTM F136) |
| Klasifikace implantátu | Class IIb (EU MDR) / Class II (US FDA) |
| Drsnost povrchu (kontakt s kostí) | Ra ≤ 0.8 μm |
| Rozměrová tolerance | ±0.025 mm (obecná), ±0.01 mm (kritická) |
| Požadované zkoušky | ASTM F136, ISO 10993, únava 10⁷ cyklů |
| Dohledatelnost | Plná dohledatelnost tavby, shoda s MDM/UDI |
| Velikost dávky | 50 – 500 kusů (od zdravotnického prototypu po střední objem) |
Kritické rozměry
| Znak | Tolerance |
|---|---|
| Ra povrchu v kontaktu s kostí | ≤ 0.8 μm (obrobený), 1.5–3.5 μm (texturovaný) |
| Úhel lícování kužele | ±0.05° |
| Šroubový závit (fixace) | M4–M8, tolerance 6H |
| Celková délka | ±0.025 mm |
| Soustřednost (kužel k vývrtu) | ≤ 0.015 mm |
| Sražení hran / poloměr | R0.2–0.4 mm (všechny vystavené hrany) |
| Kontaminace povrchu | Nulové zbytky řezné kapaliny, částic |
Rychlý přehled parametrů
| Parametr | Specifikace |
|---|---|
| Skupiny součástí | Nosný ortopedický implantát |
| Typické materiály | Ti-6Al-4V (Grade 5, ASTM F136) |
| Výchozí toleranční soustava | ±0.025 mm (obecná), ±0.01 mm (kritická) |
| Požadavek na kontrolu | FAI |
| Lhůta nabídky a vzorků | 5–7 dní |
1. Volba materiálu: biokompatibilita se potkává s obrobitelností
Zdravotnické implantáty vyžadují materiály, které lidské tělo toleruje po desetiletí. To zužuje výběr na několik slitin. Volba závisí na požadavku na nosnost implantátu, prostředí opotřebení a preferenci chirurga. Zde je srovnání kandidátů:
| Materiál | Typ | UTS (MPa) | Modul pružnosti (GPa) | Biokompatibilita | Odolnost proti opotřebení | Verdikt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ti-6Al-4V (Grade 5) | α-β titan | ≥ 895 | 110 | Výborná | Střední | První volba pro nosné implantáty |
| CP Ti (Grade 2) | α titan (čistý) | ≥ 275 | 105 | Výborná | Špatná | Pouze pro nenosné aplikace (destičky, klipy) |
| Ti-6Al-7Nb | α-β titan | ≥ 900 | 114 | Výborná | Střední | Alternativa k Ti-6Al-4V bez V (vanadu) |
| CoCrMo | slitina kobalt-chrom | ≥ 1000 | 200–230 | Dobrá | Výborná | Otěruvzdorné povrchy (kyčelní klouby, kolenní artikulace) |
2. Proč vítězí Ti-6Al-4V (a co ho dělá obtížným)
Ti-6Al-4V (UNS R56400) je pracovní kůň ortopedického implantátového průmyslu. Odhaduje se, že tvoří 50–60% všech kovových implantátových materiálů podle hmotnosti. Důvody jsou jasné, ale obráběcí výzvy jsou reálné:
| Vlastnost | Hodnota | Důsledek pro konstrukci |
|---|---|---|
| Typ slitiny | Alfa-beta (α-β) | Tepelně zpracovatelná; mikrostruktura ovlivňuje pevnost i únavovou životnost |
| Mez pevnosti v tahu | ≥ 895 MPa | Zvládá významná fyziologická zatížení (kyčel, koleno, páteř) |
| Mez kluzu (0.2%) | ≥ 830 MPa | Vysoký poměr meze kluzu k UTS znamená omezenou plastickou deformaci před porušením |
| Modul pružnosti | 110 GPa | Nižší než CoCrMo (210 GPa) a nerezová ocel (200 GPa) — blíže kortikální kosti (18 GPa), snižuje stress shielding |
| Hustota | 4.43 g/cm³ | ~55% hmotnosti oceli — lehčí implantáty znamenají menší nepohodlí pacienta |
| Oseointegrace | Výborná | Vrstva oxidu titaničitého na povrchu podporuje přímé srůstání s kostí |
| Korozní odolnost | Výborná | Spontánní pasivační vrstva TiO₂ v prostředí s kyslíkem |
| Tepelná vodivost | 6.7 W/m·K | Velmi špatná — způsobuje extrémní hromadění tepla v řezné zóně |
| Chemická reaktivita | Vysoká při zvýšené teplotě | Zadírání a natavování nástroje — reaguje s karbidovými a HSS nástroji nad ~500 °C |
3. Strategie obrábění: nízká rychlost, vysoký posuv, zaplavené chlazení
Obrábění titanu vyžaduje výrazně odlišný přístup než ocel nebo hliník. Základní pravidlo: udržovat řezné teploty co nejnižší. To znamená nízké řezné rychlosti, razantní chlazení a ostré nástroje.
3.1 Řezné parametry
| Operace | Řezná rychlost | Posuv | Hloubka řezu | Materiál nástroje | Poznámky |
|---|---|---|---|---|---|
| Hrubování (frézování) | 30–50 m/min | 0.1–0.2 mm/zub | 1–3 mm (ap) | Povlakovaný karbid (TiAlN) | Použijte trochoidní dráhy pro snížení tepla na záběr zubu |
| Dokončování (frézování) | 50–80 m/min | 0.05–0.1 mm/zub | 0.1–0.5 mm | Povlakovaný karbid nebo CBN | CBN preferováno pro dlouhé výrobní série — 5–10x životnost nástroje proti karbidu |
| Hrubování (soustružení) | 30–45 m/min | 0.2–0.35 mm/ot | 1–2 mm | Povlakovaný karbid (PVD) | Nikdy nepoužívejte stejnou geometrii břitové destičky jako pro ocel |
| Dokončování (soustružení) | 45–70 m/min | 0.08–0.15 mm/ot | 0.1–0.3 mm | Nepovlakovaný karbid nebo diamantu podobný uhlík (DLC) | Nepovlakované nástroje mohou na titanu dát lepší drsnost povrchu (žádné problémy s přilnavostí povlaku) |
| Vrtání | 20–35 m/min | 0.08–0.15 mm/ot | — | Povlakované karbidové vrtáky | Vrtání s přerušovaným posuvem je povinné. Preferováno chlazení přes vrták |
| Závitování | 10–20 m/min | Dle stoupání závitu | — | Závitníky se šroubovitou drážkou (TiN) | Cyklus tuhého závitování. Preferováno tváření závitů, aby se předešlo problémům s třískou |
3.2 5osové obrábění pro složitou geometrii
Geometrie implantátu je inherentně složitá — kužely, podřezy, kulové plochy, šroubové závity a organické obrysy. 5osové CNC obráběcí centrum (simultánní 5osové nebo 3+2 polohování) je nezbytné. Klíčové výhody:
- Jedno upnutí: snižuje chyby výchozích bodů a poškození povrchů v kontaktu s kostí při manipulaci
- Lepší drsnost povrchu: nástroj udržuje optimální úhel záběru na tvarovaných plochách
- Kratší doba cyklu: eliminuje vícenásobná upnutí a přeupínání
- Konzistentní geometrie: rozhodující pro úhly kuželů a soustřednost mezi lícovými prvky
3.3 Drsnost povrchu: Ra ≤ 0.8 μm
Povrchy v kontaktu s kostí vyžadují Ra ≤ 0.8 μm. Toho nelze dosáhnout standardními hrubovacími průchody. Procesní řetězec:
- Polodokončovací frézování: ponechte 0.15–0.2 mm přídavku na površích v kontaktu s kostí
- Dokončovací frézování: stopková fréza s kulovým hrotem, řádkování ≤ 0.2 mm, cílové Ra 1.0–1.2 μm
- Leštění / superdokončení: ruční nebo robotické leštění na Ra ≤ 0.8 μm
- Kontrola: dotykový profilometr na několika místech povrchu v kontaktu s kostí
3.4 Odjehlení: nulová tolerance ostrých hran
Každá vystavená hrana chirurgického implantátu musí být sražena do poloměru (obvykle R0.2–0.4 mm). Ostré hrany mohou při implantaci poškodit okolní tkáň a působí jako koncentrátory napětí, které iniciují únavové trhliny. Standardní praxí je ruční odjehlení karbidovými odjehlovacími nástroji a následné kartáčování abrazivním nylonem. Žádná hrana by neměla zůstat ostrá — tečka.
4. Kontrola kvality: zdravotnická třída je jiná liga
Zkušební režim zdravotnických implantátů výrazně převyšuje cokoli v běžném přesném obrábění. Každá níže uvedená zkouška je pro implantáty Class II/IIb povinná, nikoli volitelná.
| Zkouška | Metoda / norma | Kritéria | Frekvence |
|---|---|---|---|
| Rozměrová kontrola | CMM (souřadnicový měřicí stroj) | Všechny kritické prvky dle tolerance výkresu | 100% kusů (zdravotnický požadavek) |
| Drsnost povrchu | Dotykový profilometr (ISO 4287) | Ra ≤ 0.8 μm na površích v kontaktu s kostí | 100% kritických povrchů |
| Tahové vlastnosti | ASTM F136 / ISO 5832-3 | UTS ≥ 895 MPa, YS ≥ 830 MPa, tažnost ≥ 10% | Na šarži materiálu (vstupní kontrola) |
| Metalografická analýza | Optická mikroskopie, dle ASTM E407 | Poměr fází alfa-beta v mezích specifikace, žádné nepřijatelné vměstky | Na šarži materiálu |
| Únavová zkouška | ASTM F1717 / ISO 7206 (axiální únava) | 10⁷ cyklů při specifikovaném zatížení bez poruchy | Validace konstrukce (ne na šarži) |
| Biokompatibilita | ISO 10993 (cytotoxicita, senzibilizace, dráždění) | Nekytotoxický, nevyvolávající senzibilizaci, nedráždivý | Validace konstrukce (specifická pro materiál) |
| Povrchová chemie | Analýza XPS / AES | Vrstva TiO₂ neporušená, žádná kontaminace Fe nebo Cu | Na výrobní šarži |
| Dohledatelnost | Kompletní certifikace materiálu (atesty válcovny) | Číslo tavby, číslo šarže, způsob tavení, chemický protokol | 100% dohledatelnost od polotovaru k hotovému implantátu |
5. Nákladové faktory: proč jsou titanové implantáty drahé
Obrábění titanových implantátů je výrazně dražší než srovnatelné díly z oceli nebo hliníku. Pochopení toho, kam náklady odcházejí, pomáhá realistickému nacenění a hodnotovému inženýrství.
| Nákladový faktor | % jednotkových nákladů | Detail |
|---|---|---|
| Surový materiál (tyč Ti-6Al-4V) | 30–40% | Titanová tyč certifikovaná dle ASTM F136 stojí $25–40/kg (oproti ~$2/kg u měkké oceli). Využití materiálu je kvůli složité geometrii často 30–50% — zbytek jsou tříska. Sledování polotovarů, atesty válcovny a oddělování tavby přidávají logistické náklady |
| CNC obrábění | 25–35% | Nízké řezné rychlosti znamenají delší doby cyklu. Simultánní 5osové obrábění s vysokotlakým chlazením. Časté výměny nástroje (karbidové břitové destičky vydrží na titanu 15–30 min, oproti 60–90 min na oceli). Náklady na nástroje jsou na díl 3–5x vyšší než při obrábění oceli |
| Povrchová úprava | 8–12% | Eloxování (elektrolytické barvení pro vizuální identifikaci) nebo pasivace (kyselinou dusičnou). Tryskání pro texturované povrchy v kontaktu s kostí. Každý krok povrchové úpravy přidává náklady a dávkový procesní cyklus |
| Zkoušení & kontrola | 10–15% | 100% kontrola CMM, měření drsnosti povrchu, tahové zkoušky na šarži, metalografická analýza, zkoušení biokompatibility (laboratoře ISO 10993 účtují $5,000–15,000 za baterii zkoušek). Zdravotnické zkoušení je největší jednotlivý fixní náklad |
| Balení v čisté místnosti | 5–8% | Ultrazvukové čištění, oplach IPA, oplach demineralizovanou vodou, sušení. Prostředí čisté místnosti třídy 7 (ISO 14644-1) pro konečné balení. Dvojitý/trojitý sterilní obal. Požadována validace skladovatelnosti |
| Dokumentace a regulace | 5–10% | Plná dohledatelnost materiálu (shoda s MDM/UDI), DHR (záznam historie prostředku) na každou jednotku, IFU (návod k použití), údržba technického souboru. Regulatorní režie je fixní náklad, který u malých dávek špatně škáluje |
6. Časté chyby, které zničí titanové implantáty
7. Výrobní harmonogram: počítejte s 8–12 týdny
Výrobní harmonogram zdravotnických implantátů je výrazně delší než u běžných přesných dílů, a to kvůli regulatorním přezkumům, zkoušení biokompatibility a požadavkům na dokumentaci. Zde je realistický rozpis:
| Fáze | Doba trvání | Výstup |
|---|---|---|
| Posouzení DFM & nabídka | 5–7 dní | Aktualizovaný výkres s poznámkami DFM, posouzení atestů materiálu, formální nabídka. Zdravotnické posouzení přidává 2–3 dny oproti standardním dílům |
| Konstrukce & výroba přípravků | 10–14 dní | 5osové přípravky, upínání, speciální nástroje. Zdravotnické přípravky vyžadují dodatečnou validaci |
| Obrábění prvního kusu | 5–7 dní | 3–5 dílů FAI s kompletními rozměrovými protokoly. Zdravotnická FAI vyžaduje 100% CMM, nikoli výběrovou kontrolu |
| Zkoušení & validace | 10–14 dní | Drsnost povrchu, tah (dle ASTM F136), metalografie, biokompatibilita (ISO 10993). Samotná biokompatibilita může ve zkušební laboratoři trvat 7–10 dní |
| Regulatorní dokumentace | 2–4 týdny | Šablona DHR, značení (UDI), IFU, výňatky z technického souboru. Záleží na připravenosti regulatorního týmu zákazníka |
| Náběh výroby | 3–4 týdny | Postupné zvyšování objemu, studie způsobilosti procesu (Cpk ≥ 1.33 u kritických prvků) |
| Celkem (od prvního kusu po výrobu) | 8–12 týdnů | První produkční expedice s kompletním dokumentačním balíkem |
Související materiály · Související služby · Související případové studie
Potřebujete nabídku na titanové implantáty zdravotnické třídy?
Pošlete nám výkres a specifikaci materiálu — vrátíme vám posouzení DFM a formální nabídku do 5 pracovních dnů.
Vyžádat nabídku →