Konektor kapalinového chlazení pro AI servery: případová studie CNC obrábění 316L
Rychlospojné armatury kapalinového chlazení pro AI servery a chladicí systémy GPU. Díl sám o sobě je přímočarý — válcové tělo se závitovými porty a těsnicími drážkami pro O-kroužek. Obtížnost je v detailech: nulová netěsnost při zkušebním tlaku 4.5 MPa, dlouhodobá expozice glykol-vodnímu chladivu a přechod od prototypů o 100 kusech k 50,000 kusům měsíčně. Zde je postup, jak to zvládnout.
Klíčové parametry
| Položka | Specifikace |
|---|---|
| Aplikace | Kapalinové chlazení AI serverů / GPU |
| Typ konektoru | Rychlospojka, push-pull |
| Provozní tlak | 3.0 MPa |
| Zkušební tlak | 4.5 MPa (bezpečnostní faktor 1.5x) |
| Chladivo | Směs vody a glykolu |
| Provozní teplota | -40 °C až +120 °C |
| Povrchová úprava | Pasivace |
| Měsíční objem | 50,000+ ks |
Kritické rozměry
| Prvek | Tolerance |
|---|---|
| Celková tolerance | ±0.005 mm |
| Průměr drážky pro O-kroužek | ±0.02 mm |
| Šířka drážky pro O-kroužek | ±0.02 mm |
| Závit (zákaznická rychlospojka) | Vlastní profil, 6H |
| Drsnost těsnicí plochy Ra | ≤ 0.8 μm |
| Přesnost polohy portu | ±0.01 mm |
| Souosost (tělo vůči závitu) | ≤ 0.01 mm |
Rychlý přehled parametrů
| Parametr | Specifikace |
|---|---|
| Skupiny dílů | Kapalinové chlazení AI serverů / GPU |
| Typické velikosti dávek | 50,000+ ks |
| Požadavek na kontrolu | FAI |
| Lhůta nabídky a vzorků | 3–5 dní |
1. Volba materiálu
Konektory kapalinového chlazení pro AI servery se nacházejí v chemicky aktivním prostředí. Chladivo je obvykle směs vody a glykolu, někdy s protikorozními přísadami. Materiál musí této chemii odolávat roky provozu a současně zvládat vnitřní tlak a opakované tepelné cykly vyplývající ze změn zatížení GPU.
| Materiál | Koroze vůči chladivu | Tepelná vodivost | Pevnost (tah) | Nákladový index | Verdikt |
|---|---|---|---|---|---|
| Nerez 316L | Výborná — molybden poskytuje odolnost proti důlkové korozi | 16.2 W/(m·K) | ≥ 485 MPa | 1.4x | Zvoleno — nejlepší dlouhodobá korozní odolnost |
| Nerez 304 | Dobrá — dostačující pro krátkou životnost | 16.3 W/(m·K) | ≥ 515 MPa | 1.0x | Použitelné, ale bez molybdenu — riziko důlkové koroze u chladiv s chloridy |
| Hliník 6061-T6 | Špatná — riziko galvanické koroze ve smíšených kovových systémech | 167 W/(m·K) | ≥ 310 MPa | 0.7x | Vyhnout se, pokud není eloxován a elektricky izolován |
| Mosaz C36000 | Střední — dezinktifikace v agresivních chladivech | 109 W/(m·K) | ≥ 360 MPa | 1.1x | Dostačující pro některé receptury chladiva, ne pro všechny |
2. Proč 316L pro tuto aplikaci
Nerezová ocel 316L (UNS S31603) byla zvolena ze tří důvodů:
2.1 Odolnost proti korozi vůči glykol-vodnímu chladivu
Chladicí okruhy AI serverů běží nepřetržitě roky. Chladivo se časem degraduje — pH se posouvá, rozpuštěný kyslík roste a z doplňované vody se hromadí chloridové ionty. 316L obsahuje 2–3 % molybdenu, který poskytuje odolnost proti důlkové korozi v prostředích s chloridy. Nerez 304 bez molybdenu je za těchto podmínek náchylnější k lokální důlkové korozi. U dílu, který má vydržet 5–10 let bez údržby, je 316L bezpečnější volbou.
2.2 Tepelná vodivost
S 16.2 W/(m·K) je tepelná vodivost 316L skromná ve srovnání s hliníkem (167 W/(m·K)) nebo mosazí (109 W/(m·K)). Tělo konektoru však není chladič — je to vedení kapaliny. Teplo odvádí chladivo, nikoli stěna konektoru. Tloušťka stěny je obvykle 1–2 mm a teplotní spád přes ni je ve srovnání s celkovým tepelným odporem chladicího okruhu zanedbatelný. V této aplikaci je tepelná vodivost dostačující.
2.3 Kompatibilita tlakové třídy
S minimální mezí pevnosti v tahu 485 MPa a mezí kluzu 170 MPa má 316L dostatečnou rezervu pro provozní tlak 3.0 MPa (zkušební tlak 4.5 MPa). Konstrukce tenkostěnného válcového těla spolu s tažností 316L poskytuje pohodlný bezpečnostní faktor. Materiál si také udržuje houževnatost na spodním konci provozního rozsahu -40 °C, což je důležité pro datová centra v chladném klimatu.
3. Strategie obrábění
3.1 CNC soustružení válcového těla
Hlavní tělo konektoru má válcový tvar — ideální pro CNC soustružení. Tyčový materiál je podáván do víceansového CNC soustruhu s možností subspindenlu. Vnější profil, vnitřní vrtání a čelní prvky se obrábějí v jednom seřízení. Cíl doby cyklu: 60–90 sekund na díl při sériové výrobě.
316L je austenitická nerezová ocel, což znamená, že se při obrábění zpevňuje za studena. To vede ke kratší životnosti nástroje ve srovnání s třídami pro snadné obrábění. Praktická opatření:
- Používejte povlakované karbidové destičky (povlak TiAlN nebo AlCrN)
- Udržujte střední řeznou rychlost — 100–150 m/min při soustružení
- Vyhněte se drhnutí: udržujte kladné úhly čela a zajistěte dostatečně vysoké posuvy, aby řez probíhal pod vrstvou zpevněnou za studena
- Počítejte s životností destičky 300–500 dílů před výměnou
3.2 CNC frézování portů a prvků
Radiální porty, vyrovnávací plochy a všechny rotačně nesymetrické prvky se dokončují na CNC obráběcím centru. Díly se přesouvají ze soustruhu s již dokončeným vrtáním a poté se upínají do frézovacích přípravků pro vrtání portů, závitování a sekundární operace.
3.3 Přesnost těsnicí plochy (obrábění drážky pro O-kroužek)
Drážka pro O-kroužek je nejkritičtějším obráběným prvkem tohoto dílu. Průměr drážky musí být v rozmezí ±0.02 mm — příliš těsná drážka nadměrně stlačí O-kroužek a způsobí jeho předčasné opotřebení; příliš volná drážka nevytvoří těsnění. Šířka drážky a poloměry rohů musí odpovídat specifikaci průřezu O-kroužku.
- Nástroj: Vlastní tvarový nástroj broušený přesně podle profilu drážky
- Drsnost povrchu: Ra ≤ 0.8 μm — hrubší povrchy obrušují O-kroužek
- Kontrola: kalibr drážky (projde/neprojde) pro průměr, optický komparátor pro profil, profilometr pro drsnost povrchu
- Četnost: každých 50 dílů ve výrobě
3.4 Obrábění závitu (zákaznický závit rychlospojky)
Konektory kapalinového chlazení AI serverů často používají vlastní profily závitů pro mechanismy rychlospojení. Nejsou to standardní metrické závity ani NPT — jde o proprietární profily navržené pro specifické požadavky zamykání a těsnění konektorového systému. Používá se frézování závitu místo závitování, protože:
- Frézování závitu poskytuje lepší kontrolu středního průměru u vlastních profilů
- Dokáže obrábět závity těsně u ramene (není potřeba závitování do slepého otvoru)
- Menší pravděpodobnost zlomení nástroje — zlomený závitník uvnitř dílu znamená zmetek
4. Kontrola kvality
| Zkouška | Metoda | Kritéria | Četnost |
|---|---|---|---|
| Tlaková zkouška | Hydraulická, 4.5 MPa, 30 minut | Nulový pokles tlaku, žádné viditelné úniky | 100 % kusů |
| Zkouška těsnosti heliem | Hmotnostní spektrometr helia, vakuová metoda | Rychlost úniku ≤ 1 × 10² Pa·m³/s | 100 % kusů |
| Rozměrová kontrola (CMM) | Souřadnicový měřicí stroj | Všechny kritické prvky dle výkresu | První kus + 5 ks/směna |
| Ověření pasivace | Zkouška kyselinou síranu měďnatého nebo solná mlha | Žádné volné železo na povrchu | Dle dávky (vzorek 5 ks) |
| Drsnost povrchu | Profilometr | Ra ≤ 0.8 μm na těsnicích plochách | 5 ks/směna |
5. Nákladové faktory
| Nákladový faktor | % jednotkové ceny | Jak optimalizovat |
|---|---|---|
| Výchozí materiál (tyč 316L) | 30–35 % | 316L je dražší než 304 nebo mosaz. Nakupujte v tyčích 3 m, vyjednávejte roční smlouvy. Využití materiálu ~50 % — práce se subspindenlem a optimalizované délky řezu pomáhají |
| CNC obrábění | 30–35 % | 316L se zpevňuje za studena a opotřebovává nástroje rychleji. Vícevřetenový soustruh s poháněnými nástroji pro dokončení v jednom seřízení. Cíl doby cyklu: 60–90 sekund. Specializované přípravky pro nulové seřízení mezi operacemi |
| Tlaková a těsnostní zkouška | 10–15 % | Automatizované zkušební přípravky s paralelními stanicemi (2–4 díly současně). To je v sériové výrobě největší časový propad — automatizujte jej |
| Pasivace | 3–5 % | Lázeň kyseliny dusičné, dávkové zpracování. 500+ ks na vsázku. Vlastní pasivace je při objemu 50K/měsíc nákladově efektivní |
| Čištění a balení | 5–8 % | Ultrazvukové čištění v deionizované vodě. Balení v čisté místnosti je standardem pro součásti datových center |
| Amortizace nástrojů | 3–5 % | Rozloženo na 500K+ kusů. 316L spotřebovává destičky rychleji — počítejte s 2x vyššími náklady na nástroje ve srovnání s hliníkem |
Škálování objemu: u prototypových množství (100 ks) dominují jednotkové ceně časy seřízení a programování — počítejte s 3–5x vyšší cenou než u sériového objemu. Při 5,000 ks/měsíc náklady prudce klesají, jak se začne uplatňovat amortizace přípravků. Při 50,000+ ks/měsíc je proces stabilní a největší nákladovou složkou se stává materiál.
6. Běžné chyby
7. Výrobní harmonogram
| Fáze | Délka | Výstup |
|---|---|---|
| Posouzení DFM a nabídka | 3–5 dní | Aktualizovaný výkres s poznámkami DFM, formální nabídka |
| Obrábění prototypu | 3–5 dní | 10 prototypových dílů, protokol CMM |
| Testování prototypu | 3–5 dní | Tlaková zkouška, zkouška těsnosti heliem, ověření pasivace |
| Iterace konstrukce (pokud je potřeba) | 1–2 týdny | Aktualizované prototypy podle zpětné vazby z testů |
| Výrobní přípravek a nástroje | 7–10 dní | Specializované přípravky, tvarové nástroje, zkušební stolice |
| Výroba prvního kusu | 3–5 dní | 50 kusů FAI, kompletní rozměrový protokol |
| Náběh výroby | 2–3 týdny | Postupné zvyšování objemu na plnou kapacitu |
| Celkem (od prototypu k sériové výrobě) | 5–8 týdnů | První výrobní zásilka |
Související materiály · Související služby · Související případové studie
Potřebujete nabídku na konektory kapalinového chlazení?
Pošlete nám výkres — vrátíme posouzení DFM a nabídku do 3 pracovních dní.
Získat nabídku →