Jak zweryfikować chińskiego dostawcę CNC: checklista 10 punktów, opowiedziana naszymi własnymi dowodami
Kiedy kupujesz obrabiane detale u dostawcy oddalonego o 8,000 km, nie możesz przechodzić przez halę przed każdym zamówieniem — weryfikacja musi odbywać się poprzez dokumenty, bazy danych i próbki i właśnie tam zawodzą dostawcy bez kwalifikacji. Ta strona publikuje checklistę 10 punktów, którą każdy kupiec powinien przeprowadzić przed zamówieniem (PO), a następnie odpowiada na każdy punkt naszymi własnymi weryfikowalnymi dowodami i linkami, abyś mógł przeprowadzić tę checklistę na nas, zanim wyślesz rysunek.
Dlaczego „zweryfikuj dostawcę” to pierwszy krok w zakupach w Chinach
Kiedy kupujesz obrabiane detale u dostawcy oddalonego o 8,000 km, nie możesz przechodzić przez halę przed każdym zamówieniem. Weryfikacja musi odbywać się poprzez dokumenty, bazy danych i próbki — i właśnie tam zawodzą dostawcy bez kwalifikacji. Skany certyfikatów mogą być obrabiane w Photoshopie albo zapożyczone z poprzedniego audytu, deklaracje wymiarowe mogą być liczbami marketingowymi bez raportu kontroli w tle, a błyszcząca strona internetowa może należeć do firmy handlowej, która oddaje Twoje detale w podwykonawstwo do warsztatu, którego nigdy nie widziałeś.
Efekt pominięcia weryfikacji jest kosztowny i przewidywalny: odrzucone partie w kontroli wejściowej, materiał, którego nie da się certyfikować wg EN 10204 3.1, programy motoryzacyjne, które oblewają przegląd PPAP, albo NDA, którego nigdy nie podpisano przed wysłaniem Twoich rysunków.
Ta strona robi coś niezwykłego: publikuje checklistę, którą chcielibyśmy widzieć przeprowadzaną przez każdego kupca — a następnie odpowiada na każdy z dziesięciu punktów naszymi własnymi weryfikowalnymi dowodami i linkami, abyś mógł przeprowadzić ją na nas, zanim wyślesz rysunek. Większość metodologii poniżej to standardowa praktyka zakupowa i logika audytu ISO 9001, IATF 16949 i AS9100; tam, gdzie reguła jest specyficzna dla normy, podajemy normę, abyś mógł sam jej ponownie zweryfikować.
Checklista 10 punktów w skrócie
| # | Co weryfikować | Jakie dowody zebrać przed zamówieniem (PO) |
|---|---|---|
| 1 | Prawdziwa fabryka, nie firma handlowa | Nazwa prawna, adres fabryki, zgodność z rejestracją |
| 2 | Certyfikaty prawdziwe i w zakresie | Numery certyfikatów, deklaracja zakresu, weryfikacja u jednostki certyfikującej |
| 3 | Deklaracje wymiarowe poparte raportami CMM | Przykładowy raport CMM: nominalny/rzeczywisty/tolerancja, schemat baz |
| 4 | Materiał identyfikowalny do wytopu | Hutniczy certyfikat EN 10204 3.1 dla rzeczywistej partii |
| 5 | FAI przed każdą partią produkcyjną | Plan FAI w wycenie, przykład w formacie AS9102 |
| 6 | Podwykonawstwo ujawnione na piśmie | Lista procesów we własnym zakresie vs podwykonanych, akredytacje podwykonawców |
| 7 | NDA podpisane, zanim wyruszą rysunki | Podpisane NDA, i dopiero wtedy pakiet CAD |
| 8 | MOQ zadeklarowany na piśmie z uzasadnieniem | Pisemny MOQ per proces i czynnik kosztowy za nim |
| 9 | Powtarzalność od próbki do produkcji | Plan kontroli, dane SPC/Cpk, zapisy kontroli per partia |
| 10 | Doświadczenie eksportowe i sprawdzalne referencje | Dowody pakowania i dokumentacji eksportowej, studia przypadków |
1. Czy produkują we własnym zakresie, czy są firmą handlową?
Najczęstszy scenariusz awarii w zakupach w Chinach to nie zła fabryka — to brak fabryki w ogóle. Firmy handlowe odsprzedają Twoje detale warsztatom, których nigdy nie audytowałeś, a każda przeprowadzona weryfikacja dotyczy pośrednika, a nie maszyn, które tną Twój metal. Standardowe sprawdzenia: zestaw nazwę prawną dostawcy z chińskim publicznym rejestrem National Enterprise Credit Information Public Registry, potwierdź, że adres fabryki w wycenie to adres z licencji działalności, i zapytaj, które etapy produkcji odbywają się we własnym zakresie i czyim sprzętem. Marki i liczba maszyn to dobre skrzyżowanie: warsztat deklarujący precyzyjną obróbkę 5-osiową powinien umieć nazwać maszyny.
My jesteśmy fabryką. Sinbo Precision została założona w 2013 roku i prowadzi zakład o powierzchni 34,000 m² w Huangjiang, Dongguan — w samym środku huba produkcyjnego delty Rzeki Perłowej — z 632 pracownikami i 518 maszynami, w tym precyzyjnymi urządzeniami Makino, Mazak, Tsugami i Star w czterech lokalizacjach. Nasze oba adresy fabryk w Dongguan są opublikowane na stronie kontaktowej: Fabryka 1 przy No. 7, Mingzhu 2nd Road, Shebei, i Fabryka 2 przy No. 19, Mingzhu 1st Road, Shebei. Zapytaj nas o cokolwiek z listy maszyn — odpowiemy maszynami, a nie folderem. Wideo-rozmowa lub wizyta na miejscu mogą być zorganizowane na życzenie poprzez naszą stronę kontaktową.
Dowody na naszej stronie: O nas · Kontakt i adresy fabryk
2. Czy ich certyfikaty są prawdziwe? Jak to sprawdzić
Skan certyfikatu sam w sobie niczego nie dowodzi — certyfikaty bywają obrabiane, recyklingowane po wygaśnięciu albo wystawiane przez jednostki, których nikt nie uznaje. Metoda robocza: poproś o numer certyfikatu i pełną deklarację zakresu, a następnie zweryfikuj u wystawiającej jednostki certyfikującej albo w bazie akredytacyjnej danej normy. Dla AS9100 konkretnie każdy ważny certyfikat musi być zarejestrowany w bazie IAQG OASIS, a jednostka certyfikująca musi figurować na liście uznanych ICOP IAQG — nasz przewodnik o weryfikacji certyfikatu AS9100 chińskiego dostawcy CNC omawia proces w trzech krokach i cztery typowe wzorce oszustw. Dla dowolnej normy ISO sprawdź, czy deklaracja zakresu obejmuje Twój proces, materiał i rzeczywisty adres produkcji, i weryfikuj ponownie przed każdym nowym zamówieniem, nie tylko przy kwalifikacji.
Nasze certyfikaty: ISO 9001:2015 — z zakresem certyfikacji wprost obejmującym precyzyjną produkcję detali obrabianych CNC, komponentów formowanych wtryskowo, usług szybkiego prototypowania i operacji montażowych dla zastosowań motoryzacyjnych, medycznych, lotniczych i przemysłowych — plus IATF 16949:2016 dla motoryzacji, ISO 14001:2015 dla zarządzania środowiskowego i SA 8000:2014 za odpowiedzialność społeczną. Wszystkie są opublikowane na naszej stronie certyfikatów wraz z naszymi tytułami Enterprise High-Tech i firmy „Mały Gigant”.
Dowody na naszej stronie: Nasze certyfikaty · Przewodnik weryfikacji certyfikatu AS9100 · Przewodnik wyboru certyfikatów
3. Czy potrafią dostarczyć prawdziwe raporty CMM?
Jeśli dostawca nie potrafi pokazać raportu kontroli wymiarów z maszyny pomiarowej współrzędnościowej, nie potrafi udowodnić tolerancji — zgaduje. Prawdziwy raport CMM pokazuje więcej niż zielone ptaszki: wartość nominalną, rzeczywistą i tolerancję dla każdej cechy, schemat baz, względem którego mierzono, metodę pomiaru i strategię styku, temperaturę pomiaru oraz identyfikację urządzenia wraz ze stanem jego kalibracji. Poproś o przykładowy raport dla detalu podobnego do Twojego — marketingowa okrągłość („±0.005 mm!”) bez danych kontroli w tle to dokładnie ten typ deklaracji, który nasz przewodnik o tym, dlaczego detale CNC odrzuca CMM każe Ci testować, bo detal przechodzący CMM dostawcy i tak może polec na Twoim, jeśli plan pomiaru jest inny.
Eksploatujemy urządzenia CMM i kontroli optycznej o dokładności pomiaru ±0.001 mm, utrzymując tolerancje obróbki ±0.005 mm, i dokumentujemy metodę pomiaru, temperaturę, strategię styku i schemat baz w każdym FAI — więc to, co wysyłamy, jest tym, co widzi Twoja kontrola wejściowa. Raporty jakości, w tym dane pomiarowe i certyfikaty kontroli, dostarczane są z każdą wysyłką, a nie na życzenie. Nasz pełny zestaw narzędzi pomiarowych opisany jest w usłudze zapewnienia jakości i w przewodniku pomiaru detali CNC.
Dowody na naszej stronie: Usługa zapewnienia jakości · Dlaczego detale odrzuca CMM · Przewodnik metod pomiaru
4. Czy materiał jest identyfikowalny do numeru wytopu?
W zastosowaniach motoryzacyjnych, medycznych, lotniczych i ciśnieniowych materiał bez identyfikowalności to materiał odrzucony. Normą jest EN 10204: certyfikat typu 2.2 niesie wyniki niespecyficzne, zaczerpnięte z danych statystycznych, podczas gdy certyfikat typu 3.1 deklaruje rzeczywistą chemię, rozciąganie, granicę plastyczności, udarność i twardość Twojego konkretnego wytopu, podpisany przez upoważnionego inspektora huty — a typ 3.2 dodaje weryfikację niezależnej agencji inspekcyjnej dla prac najbardziej krytycznych. Dwa nawyki weryfikacji są równie ważne jak sam certyfikat: skrzyżuj numer wytopu z certyfikatu z numerem wybitym na fizycznym materiale i upewnij się, że dostawca prowadzi identyfikowalność od surowca przez każdą podwykonaną operację po dostawę. Nasz przewodnik kupca EN 10204 3.1/3.2 omawia pięć najczęstszych błędów z certyfikatami.
Dostarczamy detale obrabiane CNC z pełnymi hutniczymi certyfikatami EN 10204 3.1 — chemia, właściwości mechaniczne, identyfikowalność numeru wytopu i podpis upoważnionego inspektora — a dla detali PED kategorii III/IV możemy zorganizować 3.2 poprzez niezależne agencje inspekcyjne. Identyfikowalność biegnie od surowca do produktu gotowego: każda partia jest śledzona certyfikatami materiałowymi, zapisami kontroli i raportami jakości, które jadą z zamówieniem. Przy obróbce blach certyfikaty EN 10204 3.1 są wystawiane standardowo dla stali i aluminium.
Dowody na naszej stronie: Przewodnik certyfikatów EN 10204 · Usługa zapewnienia jakości · Obróbka blach
5. Czy wykonują inspekcję pierwszego wyrobu (FAI)?
Inspekcja pierwszego wyrobu to brama między zweryfikowanym ustawieniem a niezweryfikowanym zakładem: pełna weryfikacja wymiarowa i materiałowa pierwszego detalu z ustawienia produkcyjnego, zanim zostanie obrabiana reszta partii. W pracy lotniczej idzie za formatem AS9102, a najczęstsze odrzucenia FAI to porażki dokumentacyjne — niekompletne pola formularzy, niezbalansowane odbicie rewizji rysunku, brakujące wiersze odpowiedzialności — a nie złe detale; nasz przewodnik o przyczynach odrzucenia FAI AS9102 wymienia dwanaście najczęstszych. Sprawdzenie po stronie kupca jest proste: plan FAI powinien pojawić się w wycenie jako część procesu, nie wyskoczyć później jako osobna pozycja faktury, a raport powinien deklarować, jak mierzono każdy wymiar — nie tylko wynik.
FAI jest standardem naszego procesu. Nasz zespół jakości przygotowuje pakiety FAI zgodne z AS9102 dla zamówień lotniczych, a przy obróbce blach każde zlecenie jest wysyłane z raportem FAI dla pierwszej partii plus kontrolą selektywną w procesie na około 10% detali produkcyjnych. Raporty FAI dokumentują metodę pomiaru, temperaturę, strategię styku i schemat baz — dlatego nasze detale przeżywają CMM klienta, nie tylko naszą. Inspekcje pierwszego wyrobu i walidacji produkcyjnej są też częścią naszej usługi narzędzi produkcyjnych.
Dowody na naszej stronie: Przyczyny odrzucenia FAI AS9102 · Usługa zapewnienia jakości · Obróbka blach
6. Czy ujawniają podwykonawstwo?
Podwykonawstwo samo w sobie nie jest problemem — problemem jest podwykonawstwo nieujawnione. Zasady lotnicze mówią to wprost: AS9100 pozwala warsztatowi CNC oddawać w podwykonawstwo procesy specjalne, takie jak obróbka cieplna, NDT czy obróbka chemiczna, pod warunkiem że podwykonawca ma ważną akredytację na ten konkretny proces, warsztat prowadzi identyfikowalność materiału przez wszystkie podwykonane operacje, a kupiec może samodzielnie zweryfikować status podwykonawcy. To standardowy model hybrydowy dla pracy lotniczej z Chin — obróbka we własnym zakresie, akredytowani podwykonawcy dla procesów specjalnych — a dostawca, który nie potrafi albo nie chce nazwać, które procesy zostają u niego, mówi Ci coś. Uzyskaj na piśmie listę procesów we własnym zakresie vs podwykonanych i zweryfikuj akredytacje samodzielnie.
Oto nasza odpowiedź na piśmie: obróbka precyzyjna wykonywana jest we własnym zakresie na naszym sprzęcie, a procesy specjalne — obróbka cieplna, NDT i obróbka chemiczna — idą do partnerskich podwykonawców z akredytacją Nadcap, z pełną identyfikowalnością materiału od surowca po dostawę końcową. Przy obróbce blach obróbka powierzchniowa (malowanie proszkowe, e-coating, cynkowanie ogniowe, szczotkowanie i piaskowanie) przechodzi przez sprawdzone fabryki partnerskie, z których korzystamy od lat, dzięki czemu wykończenie jest powtarzalne między ponownymi zamówieniami, a nie za każdym razem w innym warsztacie. Publikujemy ten model otwarcie — w tym to, jak powinni go weryfikować kupcy — w naszym przewodniku o dostawcach CNC z akredytacją Nadcap w Chinach.
Dowody na naszej stronie: Przewodnik dostawców Nadcap · Obróbka blach
7. Czy podpiszą NDA — zanim zobaczą Twoje rysunki?
Ochrona własności intelektualnej zaczyna się od podpisanego porozumienia, nie od ustnej obietnicy. Praktyka robocza to najpierw NDA, potem rysunki: ustal zakres (rysunki, pliki CAD, ilości, ograniczenia użycia końcowego), podpisz, i dopiero wtedy zwolnij pakiet projektowy. Dostawca, który się waha, proponuje „trzymamy wszystkie pliki klientów w poufności” zamiast podpisać albo prosi o rysunki „żeby najpierw przygotować wycenę”, pokazuje Ci, jak będą traktowane Twoje dane projektowe przez cały czas życia programu. Dla regulowanych kupców zobowiązania NDA często sięgają dokumentacji zgodności łańcucha dostaw — punkty o prawach człowieka i środowisku w umowach z dostawcami — więc warto zapytać, jakie dokumenty zgodności dostawca już obsługuje.
Podpisujemy NDA na życzenie — wsparcie NDA jest wprost wymienione w naszej dokumentacji zgodności łańcucha dostaw, obok certyfikatów EN 10204 3.1, deklaracji RoHS/REACH i inspekcji pierwszego wyrobu. Jako partner produkcyjny z Chin aktywnie wspieramy też obowiązki należytej staranności klientów, w tym niemiecką ustawę o należytej staranności w łańcuchu dostaw (LkSG) oraz platformy ESG dla dostawców używane przez europejskich kupców (samooceny Provigis i EcoVadis), z kwestionariuszami analizy ryzyka dostawców i umownymi punktami o prawach człowieka i środowisku akceptowanymi w umowach z dostawcami.
Dowody na naszej stronie: Certyfikaty i zgodność łańcucha dostaw
8. Czy MOQ jest realny i co go napędza?
Zapytaj, jaka naprawdę jest minimalna ilość zamówienia — na piśmie, per proces — i co ją napędza: koszt przezbrojenia albo polityka. Te dwie odpowiedzi są różne. MOQ oparty na ekonomii przezbrojenia mówi Ci, że dostawca pomyślał o Twoim detalu; polityczny MOQ bez wyjaśnienia często po prostu odsiewa małych kupców. Dla prototypów MOQ jednej sztuki na właściwym procesie to prawdziwy sygnał możliwości: oznacza, że warsztat prowadzi ten sam kontrolowany proces dla pojedynczego detalu i dla partii produkcyjnej — te same maszyny, ta sama oprzyrządowanie, ci sami operatorzy. Pułapką, której warto unikać, jest dostawca, którego opublikowane liczby przeczą sobie między stronami; konsekwencja w drobiazgach przewiduje konsekwencję w wielkim.
Nasze liczby, w jednym miejscu: prototypy od 1 sztuki, produkcja od 100 sztuk w zależności od złożoności — opublikowany przedział naszej usługi produkcji małych wolumenów to 1–10,000 sztuk. Na linii cięcia włóknowym laserem MOQ wynosi 1 sztukę na stołach 3000 × 1500 mm, i to samo obowiązuje w całej naszej usłudze blach: te same maszyny, to samo oprzyrządowanie i ci sami spawacze, czy zamówisz 1 sztukę czy 1,000, z raportem FAI i certyfikatami materiałowymi w obu przypadkach. Standardowy czas realizacji CNC to 3–5 dni roboczych, z usługą ekspresową 1–2 dni dla pilnych projektów.
Dowody na naszej stronie: Usługa obróbki CNC · Produkcja małych wolumenów · Obróbka blach
9. Jak utrzymują powtarzalność od próbki do produkcji?
Idealny prototyp, po którym następują dryfujące partie, oznacza, że próbka była szczęściem, nie procesem. Powtarzalność jest projektowana, a dowody żyją w motoryzacyjnych narzędziach kluczowych: plan kontroli, który niesie punkty kontroli od pierwszego wyrobu do produkcji, statystyczne sterowanie procesem z indeksami zdolności (motoryzacyjny benchmark to Cpk ≥ 1.33, albo 1.67 dla cech krytycznych), kontrola w procesie w zdefiniowanych częstotliwościach oraz identyfikowalność na poziomie partii, pozwalająca po miesiącach wyciągnąć zapisy dowolnej wysyłki. Zalecane przez nas sprawdzenie po stronie kupca: zapytaj, jak parametry procesu i plany kontroli przechodzą z FAI do produkcji seryjnej — a dla istniejącego numeru detalu poproś o zapisy kontroli ostatnich trzech partii.
Nasz system jest zakotwiczony w IATF 16949:2016 — motoryzacyjnej normie jakości, która wymaga dokładnie tej machinerii: PPAP, APQP, FMEA, SPC i MSA. Prowadzimy monitorowanie SPC w czasie rzeczywistym przez produkcję, utrzymujemy pełną identyfikowalność od materiałów po wyroby gotowe i obecnie prowadzimy PPAP dla aktywnego programu motoryzacyjnego Tier-1 z Niemiec; przeszliśmy też audyt procesu VDA 6.3 niemieckiego Tier-1 — audyt, którym niemieccy OEM oceniają rzeczywistą dyscyplinę procesową dostawcy. Zapisy kontroli per partia dla wysłanych numerów detali są przechowywane i dostępne na życzenie. Jeśli Twój zespół kiedyś będzie musiał odpowiedzieć na niezgodność z audytu, pracujemy według tego samego podręcznika — zobacz nasz przewodnik odpowiedzi na audyt IATF 16949 i checklistę VDA 6.3.
Dowody na naszej stronie: Przewodnik zgłoszenia PPAP · Checklista audytu VDA 6.3 · Usługa zapewnienia jakości
10. Czy mają doświadczenie eksportowe i sprawdzalne referencje?
Doświadczenie eksportowe widać w detalach, których warsztat czysto krajowy nigdy się nie nauczy: pakowanie w standardzie eksportowym, dokumentacja handlowa, logistyka przenoszenia towaru z hali do portu. Widać je też w gotowości compliance — europejscy kupcy coraz częściej przynoszą obowiązki należytej staranności w łańcuchu dostaw (kwestionariusze, rejestracje na platformach ESG, punkty umowne), na które eksporter pierwszej podróży nie umie odpowiedzieć. Co do referencji, najsilniejszy dowód jest konkretny i sprawdzalny: nazwane programy, branże i rodziny detali zamiast „zaufania globalnych marek”, plus rejestrowe dane trzecich stron potwierdzające, że firma jest tym, za kogo się podaje. Prawdziwe studia przypadków z materiałami, procesami i tolerancjami są sprawdzalne; mury logotypów nie.
Produkujemy dla kupców rynków motoryzacyjnego, medycznego, półprzewodników, HVAC, naftowo-gazowego i ogólnoprzemysłowego, a nasze studia przypadków dokumentują szczegóły — na przykład tarcze hamulcowe i komponenty układu kierowniczego obrabiane wg rysunku dla producentów auto-aftermarketu z identyfikowalnością materiału i pakowaniem eksportowym, albo wsporniki blachowe wysyłane z FAI na każdą partię. Nasza lokalizacja w Dongguan leży w delcie Rzeki Perłowej, z łatwym dostępem do głównych portów i lotnisk dla wysyłek międzynarodowych, i wspieramy procesy należytej staranności klientów, w tym LkSG i rejestracje na platformach Provigis/EcoVadis. Nasz katalog ponad 515 rodzin detali obrabianych, z materiałami, procesami i tolerancjami per detal, daje Ci sprawdzalny obraz tego, co obrabiamy każdego dnia.
Dowody na naszej stronie: Studium przypadku auto-aftermarket · Katalog detali · Certyfikaty i zgodność łańcucha dostaw
Czerwone flagi, które powinny zatrzymać płatność
Każda czerwona flaga poniżej mapuje się na punkt checklisty powyżej. Jedna flaga znaczy zadawaj pytania; dwie lub więcej znaczy odejdź.
| Czerwona flaga | Punkt checklisty | Dlaczego to porażka |
|---|---|---|
| Adres fabryki w wycenie nie zgadza się z rejestracją działalności | 1 | Kupujesz od pośrednika, nie od maszyn |
| Skany certyfikatu bez numeru, bez deklaracji zakresu albo z niezweryfikowalną jednostką certyfikującą | 2 | Certyfikaty podrobione, przeterminowane albo poza zakresem to najczęstszy wzorzec oszustwa |
| Marketingowe deklaracje tolerancji bez przykładowego raportu CMM w tle | 3 | Dostawca nie potrafi udowodnić zgodności — odkryjesz to w kontroli wejściowej |
| Certyfikat dla „podobnego gatunku” zamiast certyfikatu EN 10204 3.1 dla rzeczywistego wytopu | 4 | Niespecyficzne dane prób nie mogą wejść do łańcuchów motoryzacyjnych, medycznych ani ciśnieniowych |
| FAI oferowana wyłącznie jako płatny dodatek po Twoim pytaniu | 5 | Dostawca traktuje weryfikację jako przeszkodę, nie jako krok procesu |
| Odmawia powiedzenia, które procesy są we własnym zakresie, a które podwykonane | 6 | Twoje detale mogą powstać w warsztacie, którego nigdy nie audytowałeś |
| Waha się podpisać NDA przed otrzymaniem rysunków | 7 | Twoje dane projektowe będą traktowane dokładnie tak samo niedbale jak Twoja prośba o NDA |
| MOQ zmienia się między mailami, albo pisemnego MOQ w ogóle nie ma | 8 | Warunki, które zmieniają się przed zamówieniem, zmienią się ponownie po nim |
| Deklaracje „ten sam proces” bez planu kontroli, danych SPC ani zapisów per partia | 9 | Próbka była szczęściem; produkcja to loteria |
| Brak dowodów pakowania eksportowego, brak studiów przypadków, brak sprawdzalnej rejestracji | 10 | Eksporter pierwszej podróży uczy się na Twoim zamówieniu |
Normy i źródła
IATF 16949:2016 Motoryzacyjny QMS — wymaga narzędzi kluczowych (PPAP, APQP, FMEA, SPC, MSA) cytowanych w punkcie 9; benchmark Cpk ≥ 1.33.
AS9100D Lotniczy QMS — źródło zasad podwykonawstwa i identyfikowalności podwykonawców cytowanych w punkcie 6 oraz sprawdzeń certyfikatu OASIS/ICOP z punktu 2.
SAE AS9102 Rev C Lotnicze wymaganie inspekcji pierwszego wyrobu — format FAI cytowany w punkcie 5.
EN 10204:2004 Wyroby z metali — rodzaje dokumentów kontroli (2.2 / 3.1 / 3.2) cytowane w punkcie 4.
IAQG OASIS Online Aerospace Supplier Information System — autorytatywna baza statusów certyfikacji AS9100.
IAQG ICOP System uznawania jednostek certyfikujących dla lotniczych QMS.
PRI eAuditNet Baza akredytacji Nadcap — zweryfikuj statusy procesów specjalnych podwykonawców w punkcie 6.
Jak zweryfikować chińskiego dostawcę CNC przed zapłatą?
Przeprowadź kontrolę 10 punktów przed zaliczką: zestaw osobę prawną i adres fabryki z publicznym rejestrem przedsiębiorstw Chin, zweryfikuj numery certyfikatów i zakres u jednostki certyfikującej, poproś o przykładowe dokumenty CMM i EN 10204 3.1, potwierdź na piśmie politykę FAI i podwykonawstwa, podpisz NDA zanim wyruszą rysunki, i uzyskaj na piśmie dowody dotyczące MOQ i powtarzalności. Ta strona odpowiada na wszystkie dziesięć punktów w odniesieniu do naszej własnej działalności, wraz z linkami.
Jakie certyfikaty powinien mieć chiński dostawca obróbki CNC?
Punktem wyjścia jest ISO 9001:2015. Praca w motoryzacyjnych łańcuchach dostaw wymaga IATF 16949:2016 — wymagają go wszyscy główni OEM — a lotnictwo wymaga AS9100 z niezależnie zweryfikowanym zakresem i jednostką certyfikującą. Posiadamy ISO 9001:2015 (zakres obejmujący obróbkę CNC, formowanie wtryskowe, prototypowanie i montaż dla zastosowań motoryzacyjnych, medycznych, lotniczych i przemysłowych), IATF 16949:2016 i ISO 14001:2015, a także SA 8000:2014.
Jak odróżnić prawdziwą fabrykę od firmy handlowej?
Skrzyżuj trzy rzeczy: nazwę osoby prawnej w publicznym rejestrze przedsiębiorstw Chin, adres fabryki wobec licencji działalności oraz imienną listę maszyn. Publikujemy oba adresy fabryk w Dongguan na naszej stronie kontaktowej, a obrabiamy we własnym zakresie na 518 maszynach, w tym urządzeniach Makino, Mazak, Tsugami i Star.
Co powinienem sprawdzić w certyfikacie ISO lub AS9100 dostawcy?
Cztery rzeczy: status (aktualny, nie zawieszony ani wycofany), jednostkę certyfikującą (akredytowaną i — dla AS9100 — obecną na liście uznanych ICOP IAQG i zarejestrowaną w OASIS), deklarację zakresu (czy obejmuje Twój proces, materiał i lokalizację) oraz datę ważności wobec cyklu nadzoru. Weryfikuj ponownie przed każdym nowym zamówieniem — nasz przewodnik weryfikacji AS9100 pokazuje proces w trzech krokach.
Czy podpiszecie NDA i dostarczycie certyfikaty EN 10204 3.1?
Tak, i to i to — NDA na życzenie oraz hutnicze certyfikaty EN 10204 3.1 z identyfikowalnością numeru wytopu są wymienione w naszej dokumentacji zgodności, obok FAI i deklaracji RoHS/REACH; dla części PED kat. III/IV organizujemy 3.2 poprzez niezależne agencje inspekcyjne. Najpierw NDA, potem rysunki.
Jaki jest Wasz MOQ dla prototypów i produkcji?
Prototypy od 1 sztuki; produkcja od 100 sztuk w zależności od złożoności, w przedziale 1–10,000 sztuk w naszej usłudze małych wolumenów. Cięcie włóknowym laserem i obróbka blach prowadzone są przy MOQ 1 sztuki, z FAI i certyfikatami EN 10204 3.1 w cenie, a standardowy czas realizacji CNC wynosi 3–5 dni roboczych.
- ISO 9001:2015: Systemy zarządzania jakością — Wymagania, International Organization for Standardization
- IATF 16949:2016: Norma systemu zarządzania jakością motoryzacyjnego, International Automotive Task Force — narzędzia kluczowe i benchmarki Cpk
- AS9100D: Systemy Zarządzania Jakością Lotniczą, SAE International (2016) — wymagania podwykonawstwa i kontroli podwykonawców
- SAE AS9102 Rev C: Lotnicze wymaganie inspekcji pierwszego wyrobu, SAE International (2023)
- EN 10204:2004: Wyroby z metali — Rodzaje dokumentów kontroli, CEN — definicje typów 2.2 / 3.1 / 3.2
- VDA 6.3:2016: Audyt procesu, VDA QMC — audyt procesu dostawców niemieckich OEM cytowany w punkcie 9
- LkSG: Niemiecka ustawa o należytej staranności w łańcuchu dostaw — obowiązki należytej staranności cytowane w punktach 7 i 10
- National Enterprise Credit Information Public Registry: publiczna baza rejestracji przedsiębiorstw Chin używana w punkcie 1
- Baza IAQG OASIS i lista uznanych jednostek certyfikujących ICOP: autorytatywne źródła weryfikacji certyfikatów AS9100
Zdobądź odpowiedzi checklisty dla własnego RFQ
Użyj tej strony jako skryptu kwalifikacji — i rozliczaj nas z niej. Zapytaj nas o każdy punkt checklisty: nasze certyfikaty, przykładowy raport CMM i pakiet FAI, dokumentację EN 10204 3.1, naszą listę procesów we własnym zakresie vs podwykonanych albo podpisane NDA, zanim Twoje rysunki opuszczą Twoją skrzynkę. Dla audytów fabryk adresy są na naszej stronie kontaktowej, a wizyty można organizować przez nią.
Wyślij swój rysunek i wymagania weryfikacyjne — zwrócimy wycenę z planem FAI, warunkami certyfikatów materiałowych i dokumentacją kontroli zadeklarowanymi z góry.
Poproś o wycenę