Strona główna / Wiki / Tabele referencyjne / Porównanie metod kontroli części CNC

Porównanie metod kontroli części CNC

Siedemnaście metod pomiarowych i BDT porównanych według możliwości geometrycznych, dokładności, poziomu kosztów, czasu cyklu i kwalifikacji, z przykładami obliczeniowymi CMM i UT.

Porównanie metod kontroli (17 metod; poziom kosztów jest oceną redakcyjną)

MetodaZakres pomiarowy (GD&T)Dokładność / zakresPoziom kosztówCykl na częśćCzy niszcząca?Kwalifikacja operatoraWykrywaNormaŹródło
CMM, bridge (touch-trigger / scanning)wymiary, położenie, płaskość, okrągłość, prostopadłość, równoległość, współosiowość, profil — pełne GD&T 3DMPE ±(1.7–2.5 + L/250–300) µm; high-end ±(0.6 + L/1000) µm; to ~1 m class53–15 minnieświadectwo wzorcowania ISO 10360 + operator znający GD&Tkażde odchylenie geometryczne; igła nie znajdzie pustek wewnętrznychISO 10360-2; ASME B89.4.1S1–S5
Blue-light / laser 3D scanningprofil powierzchni, dopasowanie 3D, pełna mapa odchyleńpoint 0.017–0.05 mm; volumetric 0.02–0.1 mm41–4 min (scan + align)nieumiarkowana; umiejętność siatki/dopasowaniaodchylenie kształtu na całej powierzchni; linia widzenia ogranicza podcięcia; jamy wewnętrzne nieosiągalneVDI/VDE 2634 Part 3S9, S10
Profile projector (optical comparator)profil 2D, promień, kąt, skok, położenie 2D, krawędzie±(1.5–2.5 + L/100) µm; magnification ±0.1%; stage 203 × 102 mm typ.215 s–2 minnieniska; szkolenie z paralaksy i krawędziodchylenie konturu 2D, zadzior, profil gwintu; bez głębokości i chropowatościMitutoyo PJ/PH specsS6–S8
Vision measuring machine (VMM)wymiar 2D, położenie, małe cechy, duża liczba cech±(0.8–1.5) µm310–60 s autonieniska–umiarkowana; zaprogramuj raz, operator uruchamiageometria 2D małych/płaskich części; cechy zdefiniowane krawędziamiMitutoyo QV specsS6
Calipersliniowy wymiar (zewn/wew/głębokość/stupień) szybka kontrola±0.02–0.04 mm1secondsniebrak (uniwersalne narzędzie warsztatowe)grube odchylenie wymiaru; nie do GD&TISO 13385-1 classS6
Outside micrometerśrednica, grubość±0.001–0.003 mm1secondsnieniskaodchylenie średnicy/grubości; wymagane docierane pióryISO 3611S6
Height gauge on surface platestupnie wysokości, pomiar 1D porównawczy, trasowanie±0.003–0.008 mm1< 1 minnieniskabłąd wysokości/stupnia; bicie z przystawką dźwigniowąMitutoyo indicator classS6
Surface roughness tester (Ra/Rz stylus)Ra, Rz, Rt wg ISO 4287±0.5–2% of reading; resolution 0.001 µm; a 2 µm tip cannot resolve features below about 4 µm130 s per tracekontaktowa, ale nieuszkadzającaniska; szkolenie z odcięcia i filtruodchylenie tekstury powierzchni; nie kształtISO 4287; JIS B 0601S6
Hardness — Rockwell (HRB/HRC)twardość objętościowa (proxy wytrzymałości / obróbki cieplnej)±0.5 HRC bench class; loads 60/100/150 kgf1< 1 min per indentpozostaje mały odcisk (pół-niszcząca dla powierzchni dekoracyjnej)niska; szkolenie z procedury ASTM E18błędny stan obróbki cieplnej; miękkie miejsca; brak warstwy utwardzonejASTM E18 / ISO 6508S15, S16
Hardness — Brinell (HB)twardość objętościowa na częściach chropowatych/dużych10 mm WC ball, 500/3000 kgf, 15 s; best on castings/forgings1about 1 minwidoczny odcisk (większy niż HRC)niskapomyłka gatunku wobec oczekiwanego HB; stan Q&TASTM E10 / ISO 6506S15, S16
Hardness — Vickers/Knoop micro (HV/HK)głębokość warstwy (CHD), cienkie przekroje, szlif powłokiloads 10 gf–10 kgf; lab method2sample-prep dependent (minutes)cięcie + polerowanie przekroju — niszczące dla częściumiarkowana (przygotowanie metalograficzne)głębokość warstwy poza normą; odwęglenieASTM E92/E384; ISO 6507S15, S16
Ultrasonic testing (UT, incl. PAUT/TOFD)wadliwe wewnętrzne, grubość ścianki, brak stopienia1–5 MHz; penetration 100–300 mm; TOFD depth ±0.5 mm on 25 mm wall; finds tight cracks < 0.1 mm3minutes per weld/jointnieASNT Level II wg SNT-TC-1A / CP-189 / ISO 9712pęknięcia wewnętrzne, pustki, niedostopienia, wtrącenia, ubytek grubościASTM E428/E317; EN 1714; ASME Sec V; AMS 2632S11, S12
Magnetic particle testing (MT)pęknięcia powierzchniowe i podsurface w częściach ferromagnetycznychcracks below the 1.6 mm class band (A903 MT column); dry/wet, visible/fluorescent1minutesnie (może wymagać rozmagnesowania/czyszczenia)ASNT Level I/II; NAS 410 dla lotnictwapęknięcia szlifierskie, zmęczeniowe i hartownicze; wżękiASTM E709; E1444 (aero); ISO 9934S13, S14, S24
Liquid penetrant testing (PT)pęknięcia otwarte na powierzchni, każdy materiał, w tym nieżelaznepairs with MT on castings (MT below 1.6 mm, PT complementary); fluorescent more sensitive than visible115–60 min (dwell incl.)nie (pozostałości zmywalne)ASNT Level I/IIpęknięcia powierzchniowe, otwarta porowatość, zaklejki — w tym aluminium i stal austenitycznaASTM E165/E1417S14
Radiographic testing (RT / X-ray)pustki wewnętrzne, porowatość, wtrącenia, wtopienie spoinyvolume defects by density contrast; thickness limit set by energy (typ. ≤ 100 mm steel; Co-60/linac beyond)410–30 min per exposurenie (zagrożenie promieniowaniem dla operatora, nie dla części)ASNT Level II; licencja radiologiczna (zależy od zakładu)porowatość, skurcz, żużel, niedostopienia (wadły płaskie czułe na kąt)ASTM E94; EN 17635; ASME Sec VS11
Salt-spray cabinet (NSS)odporność korozyjna powłok5% NaCl, 35 °C per ASTM B117 / ISO 9227; screening only224–1000+ h cabinet (parallel batch)tak dla badanego sampelka (ekspozycja niszczy wykończenie)niska; obsługa komoryawarie powłok: początek białej/czerwonej korozji, pęcherze, pełzanieASTM B117; ISO 9227batch1 T3 table (caliber cross-reference)
PMI — OES spark / XRF / helium leak testskład chemiczny (OES wszystkie pierwiastki w tym C; XRF bez C); szczelnośćOES 0.01% class (carbon weak — LECO combustion better); XRF portable non-destructive; helium MSD 5×10⁻¹²–5×10⁻¹³ Pa·m³/s, response < 1 sOES/XRF 2; helium 3OES/XRF seconds; helium minutesOES zostawia ślad wyładowania (nieznaczny); XRF i hel nieniszcząceszkolenie z przyrządu OES/XRF + procedura PMI; hel — szkolenie próżniowepomyłka gatunku, niezgodna chemia wsadowa, przekroczona przepuszczalnośćASTM E415/E1086/E572; API RP 578; helium: vendor nameplateS20–S23
Jak czytać tę tabelę. Poziom kosztów 1 (najniższy) do 5 (najwyższy) to ocena redakcyjna złożona z opublikowanych kotwic kosztów urządzeń (CMM klasy około $215K, skaner klasy $142K, projektor klasy $48.5K) — nie wartość normowa. Kolumna GD&T wymienia cechy ASME Y14.5 / ISO 1101, które metoda potrafi ocenić. Godziny mgły solnej to porównanie przesiewowe, a nie trwałość na zewnątrz (to samo ujęcie co tabela grubości powłok). Wskaźniki nieszczelności helu to wartości tabliczki przyrządu z konserwatywnym ujęciem poziomowym zarejestrowanym w konfliktach.

Jakiej dokładności CMM potrzebuję do sprawdzenia tolerancji położenia ±0.02 mm?

CMM bramowe z ±(1.7–1.9 + L/300) µm rozdzielają to z zapasem około 7:1 — przy 300 mm MPE wynosi około ±2.7–2.9 µm wobec strefy tolerancji 20 µm, wewnątrz pasma reguły kciuka 4–10:1. Przed zarezerwowaniem czasu maszynowego skieruj każdy cel przez poniższą macierz.

Cel kontroliMetoda głównaSzybkie sitoWykluczone / nieskutecznePunkt odniesienia dokładności
Size + full GD&T (position/profile/flatness)CMMblue-light scan (full profile fields)suwmiarka nie ocenia GD&TMPE ±(1.7 + L/300) µm
Small 2D profile / thin deformable partsprojector / VMM—igły kontaktowe odkształcają cienkie ściany±(1.5 + L/100) µm
Surface roughness Ra/Rzstylus roughness tester—CMM i projektor nie mierzą chropowatości±0.5–2% of reading
Heat-treat condition checkRockwell HRC (batch sampling)Brinell (rough large parts)sama twardość nie identyfikuje gatunku±0.5 HRC
Case depth (carburized/nitrided)Vickers micro section—twardość makro (HRC/HB) nie widzi warstwyCHD per ISO 2639
Internal flaws (cracks/voids/LOF)UT incl. PAUT/TOFDRT (best on volume defects)MT/PT widzą tylko otwarcia powierzchnioweTOFD depth ±0.5 mm per 25 mm
Surface cracks (ferromagnetic)MTPT (only option for non-ferromagnetic)strefa bliska UT maskuje powierzchnięMT below the 1.6 mm class
Coating corrosion comparisonNSS salt spray—godziny w komorze ≠ trwałość na zewnątrz (ISO 10683)endpoint must state white vs red rust
Grade / mix-up verification (incoming)OES (carbon matters) or XRF (no carbon)spark test (shop qualitative)XRF nie widzi węgla — nie odróżni 304 od 304LOES 0.01% class
Hermeticityhelium mass spectrometrypressure decay (coarse leaks)metoda pęcherzykowa lokalizuje tylko grube nieszczelności5×10⁻¹² Pa·m³/s class

Czy suwmiarka sprawdzi tolerancję położenia GD&T?

Nie — dokładność suwmiarki ±0.02–0.04 mm wspiera tylko wymiar liniowy; położenie wymaga CMM (klasa ±(1.7 + L/300) µm). Narzędzia ręczne pozostają cenne w tym, co realnie rozdzielają:

Narzędzie ręczneDokładnośćCo uczciwie rozdzielają
Calipers±0.02–0.04 mmszybka kontrola wymiarów liniowych zewn/wew/głębokości/stupni — bez GD&T
Outside micrometer±0.001–0.003 mmśrednica i grubość
Height gauge±0.003–0.008 mmstupnie wysokości; bicie z przystawką dźwigniową
Stylus roughness tester±0.5–2% of readingtylko Ra/Rz — nie kształt, nie wymiar

Ile trwa pełne badanie FAI na CMM na jedną część?

Zakładaj 3–15 min na część na CMM bramowym — 14 min to typowe dla części z 7 promieniami R0.15 ± 0.02 i otworem stopniowanym. Wstępna selekcja projektorem (poniżej 90 s na część) skraca kolejkę CMM; jak bardzo, zależy od Twojego harmonogramu — traktuj to jako ocenę redakcyjną, nie wartość źródłową.

Kotwica czasu / kosztuWartośćStatus
Bridge CMM cycle3–15 min per partzakres opublikowany
Landing-gear bushing case: 7 radii R0.15 ± 0.02 + stepped bore14 min per partprzypadek źródłowy
Projector pre-screenunder 90 s per partopublikowane
CMM queue-time reduction from pre-screeningscheduling-dependent (editorial estimate)brak wartości źródłowej — celowa zamiana twierdzenia bez źródła
CMM equipment anchor$215K classtabela TCO
Scanner equipment anchor$142K classtabela TCO
Projector equipment anchor$48.5K classtabela TCO

Czy skaning światłem niebieskim zastąpi moje CMM do podpisu GD&T?

Nie dla położenia cech wewnętrznych — skanery sięgają dokładności punktu 0.017–0.05 mm i dają pełną mapę profilu, ale linia widzenia ogranicza otwory ślepe. Używaj ich do profilu powierzchni; CMM zostaje przy bazach i położeniach.

Klasa skaneraDeklarowana dokładnośćUwaga
GOM Scan 10.017 mm single pointnorma miernicza VDI/VDE 2634 część 3
ATOS Q0.02 mm classwartość nominalna obecnej generacji
Handheld laser0.02 mm classimportowana klasa przemysłowa
ATOS (2010 lab data)0.002–0.02 mm, single frame 1 sstarszy szeroki zakres zachowany dla porównania

Jak dokładna jest warsztatowa próba Rockwella?

±0.5 HRC na przyrządzie stołowym przy 60/100/150 kgf — dość do sprawdzenia pasma 28–34 HRC stali 4140 pre-hard, ale twardość nie identyfikuje samego gatunku. Trzy metody dzielą pracę:

MetodaPodział pracyNorma
Rockwell (HRB/HRC)seryjna kontrola twardości części hartowanychASTM E18 / ISO 6508
Brinell (HB)części chropowate i duże: odlewy i odkuwkiASTM E10 / ISO 6506
Vickers/Knoop micro (HV/HK)głębokość warstwy (CHD), cienkie przekroje, powłoki — niszczący przekrójASTM E92/E384 / ISO 6507

Jak głęboko ultradźwięki znajdą pęknięcie?

Konwencjonalne UT przenika 100–300 mm stali przy 1–5 MHz, a TOFD wymiaruje głębokość pęknięcia z ±0.5 mm na ściance 25 mm — MT i PT pozostają tylko powierzchniowe. Sprawdzenie grubości ścianki: echo dna po 3.4 µs przy 5,850 m/s daje odczyt 9.94 mm.

ParametrWartośćŹródło
Frequency band1–5 MHz conventionalS11
Penetration in steel100–300 mmS11
TOFD depth sizing±0.5 mm on a 25 mm wallS11
Tight crack detectionbelow 0.1 mmS11
Thin-material spec0.5–12.7 mm at 2.0–10.0 MHzS12
Wall-thickness formula5,850 m/s × 3.4 µs ÷ 2 = 9.94 mmS11
QualificationASNT Level II (SNT-TC-1A / CP-189 / ISO 9712)S24

Dlaczego odbiorca odrzucił badania magneptosproszkowe na aluminiowym wsporniku?

MT działa tylko na materiale ferromagnetycznym (zakres ASTM E709) — dla aluminium i stali austenitycznej metodą na pęknięcia powierzchniowe jest penetracja (ASTM E165). Podział odbioru odlewów, który myli odbiorców:

MetodaZakresŹródło
MTczęści ferromagnetyczne; wykrywa pęknięcia poniżej pasma klasy 1.6 mmS13, S14
PTdowolny materiał; komplementarnie powyżej 1.6 mm na odlewach — podział zadań, nie konfliktS14

Co XRF potwierdzi na materiale wsadowym?

Pełną chemię stopu poza węglem — więc XRF nie odróżni 304 od 304L. Dodaj iskrę OES (węgiel w klasie 0.01%) albo wymagaj świadectwa hutniczego, gdy węgiel ma znaczenie; test helowy siedzi w tym samym pudełku weryfikacji wsadowej:

Narzędzie PMIMocna stronaOgraniczenie
XRFprzenośne, nieniszczące, sekundy na odczytnie wykryje węgla
Spark OESwszystkie pierwiastki z węglem w klasie 0.01%zostawia mały ślad wyładowania; przyrząd stołowy
LIBSręczne; szybita segregacjaniższa dokładność niż OES do certyfikacji
Carbon (LEEC combustion)dokładny węgiel, gdy OES jest na granicyniszczenie próbki
Helium MSD leak test5×10⁻¹²–5×10⁻¹³ Pa·m³/s, reakcja poniżej 1 sczułość tabliczkowa, nie gwarancja metody

Jak czuły jest test nieszczelności helowej?

Spektrometr masowy helu rozdzielczości 5×10⁻¹²–5×10⁻¹³ Pa·m³/s w kilka sekund — progi testu spadku ciśnienia są o rzędy znacznie grubsze. Ujęcie 10⁻⁹ widziane gdzie indziej to konserwatywna wartość poziomowa; ta strona cytuje tabliczkę przyrządu i rejestruje różnicę.

UjęcieCzułośćJak to czytać
Instrument nameplate (MSD)5×10⁻¹²–5×10⁻¹³ Pa·m³/s, response < 1 sklasa najwyższa dostawcy (S22, źródło UGC; zapisane jako wartość tabliczkowa)
Conservative method-level10⁻⁹ Pa·m³/s orderS23; może opisywać cały zestaw, a nie detektor
Pressure decay / bubbleorders of magnitude coarserzależy od objętości i temperatury; brak stałego progu (zadeklarowana luka)

Czy godziny mgły solnej dowodzą trwałości na zewnątrz?

Nie — godziny ASTM B117 to porównanie przesiewowe; ISO 10683 stanowi, że wyników badań przyspieszonych nie można bezpośrednio odnosić do eksploatacji. To samo ujęcie co tabela grubości powłok, z odesłaniem krzyżowym:

ParametrWartość
Electrolyte5% NaCl solution
Cabinet temperature35 °C
Solution pH6.5–7.2
Collection rate1–2 mL per 80 cm² per hour
Meaningscreening comparison — not outdoor service life

Jakie raporty udowodnią zdolność kontrolną mojego dostawcy?

Roczne świadectwo wzorcowania CMM wg ISO 10360, wykaz przyrządów z świadectwami możliwymi do wywiedzenia do ISO/IEC 17025 oraz świadectwa operatorów BDT ASNT Level II pokrywają większość audytów odbiorcy. Złóż je według scenariusza:

ScenariuszDowody wymiaroweDowody materiałowe / procesoweWyrób dostarczany
AS9102 full FAI (new part number)raport CMM ze wszystkich cech + rysunek w balonikach (Form 3)MTR/CoC + świadectwa obróbki cieplnej/powłok/BDT (Form 2)Form 1 + 2 + 3 + rysunek w balonikach
AS9102 delta FAI (revision / machine / supplier change)ponowny pomiar tylko cech zmienionychświadectwa tylko dla zmienionych procesówdelta Form 3 z odwołaniem do pierwotnego FAIR
PPAP Level 3 (automotive)raport wymiarowy + MSA / Gauge R&Rraporty badań materiału / właściwościPSW + pakiet 18 elementów, Cpk ≥ 1.67 na cechach kluczowych
Buyer capability auditroczne świadectwo wzorcowania CMM ISO 10360 + wykaz przyrządów z możliwością wywiedzenia do 17025świadectwa ASNT Level II + zatwierdzeni dostawcy procesów specjalnychjeden pakiet pokrywa większość audytów

Kiedy część potrzebuje ponownie pełnego FAI?

AS9102 Rev C uruchamia pełne FAI przy nowym oznaczeniu części, zmianie konstrukcji wpływającej na pasowanie/kształt/funkcję, zmianie procesu lub dostawcy albo przerwie w produkcji dłuższej niż dwa lata — a po dwóch latach przerwy norma dopuszcza FAI pełne albo delta, więc ustal, którego wymaga odbiorca.

WyzwalaczZakres FAI
New part numberpełne FAI
Design change affecting fit, form or functionpełne FAI (lub delta wg uzgodnienia)
Process or supplier changedelta FAI na cechach objętych zmianą
Production lapse over two yearspełne lub delta FAI wg AS9102 Rev C — potwierdź z odbiorcą
RevisionAS9102 Rev C, opublikowane 2023-06

Czy odczyt położenia otworu 0.092 mm naprawdę jest poza tolerancją przy Ø0.05?

Tak — i to arytmetyka budżetu rozstrzyga spór. Łączna niepewność standardowa to √(6² + 4² + 5² + 3²) = √86 ≈ 9.3 µm (k = 1); w ujęciu rozszerzonym źródła U(k=2) ≈ ±0.018 mm. W każdym wariancie 0.092 − 0.018 = 0.074 mm nadal przekracza granicę promieniową 0.025 mm — odchylenie zostaje, to nie błąd pomiaru.

KrokPozycjaWartośćUwaga
1CMM MPE at L = 200 mm±(1.9 + 200/300) ≈ ±2.57 µmspecyfikacja klasy Zeiss Contura (S4/S5)
2Combined standard uncertainty u_c (k=1)√(6² + 4² + 5² + 3²) = √86 ≈ 9.3 µmigła 6 + skala 4 + termiczne 5 + setup 3, pierwiastek sumy kwadratów (budżet S3, wartości w µm)
3Expanded uncertainty U (k=2)≈ ±0.018 mm2 × u_c, wg własnego ujęcia źródła U(k=2) = ±0.018 mm
4Verdict0.092 − 0.018 = 0.074 mm > 0.025 mmpoza tolerancją wytrzymuje w obu ujęciach — spór ma znaczenie tylko blisko granicy (ISO 14253-1)
5Fitting requirement≥ 16 points, least-squares cylinder; 3-point method amplifies 4.3×praktyka weryfikacji S3

Jak udowodnić, że wał Ø120 mm z 4140 Q&T nie ma pęknięć wewnętrznych?

UT, nie RT ani MT: MT/PT widzą tylko powierzchnię, a pełny wał wymaga RT wysokiej energii, które i tak nie wyłapuje wad płaskich. Prowadź wiązkę prostą podłużną plus wiązkę kątową poprzeczną przy 2–5 MHz, ocenę wg ASME Sec V z operatorami ASNT Level II.

KrokPozycjaWartość
1Method eliminationMT/PT surface-only; RT needs high energy, insensitive to planar flaws
2Frequency selection2–5 MHz (fine-grained forging); 0.5–12.7 mm thin stock per AMS 2632 at 2.0–10.0 MHz
3Wall-thickness check5,850 m/s × 3.4 µs ÷ 2 = 9.94 mm
4Acceptance calibercrack-like (planar) indications evaluated per ASME Sec V; pressure-boundary forgings typically zero tolerance
5PersonnelASNT Level II; report bound to the day's calibration status

Jak korzystać z tych liczb

  • Poziom kosztów 1–5 to ocena redakcyjna z opublikowanych kotwic TCO (CMM klasy $215K, skaner klasy $142K, projektor klasy $48.5K) — nie wartość normowa i nie oferta.
  • Skrócenie kolejki CMM przez wstępną selekcję projektorem jest celowo podane jako ocena redakcyjna zależna od harmonogramu: nie istnieje dla niego wartość źródłowa, a nieudokumentowane twierdzenie procentowe usunięto z tej strony przy weryfikacji.
  • Arytmetyka niepewności: składniki budżetu łącz pierwiastkiem sumy kwadratów przy k = 1, a następnie mnoż przez 2 dla rozszerzonej U(k=2) około 95% — podawanie wyniku k=1 jako U to klasyczny błąd raportu.
  • Ocena GD&T: tylko CMM obejmuje wszystkie cechy 3D; projektory i VMM to przyrządy 2D, suwmiarki i mikrometry nie oceniają GD&T, a przyrządy chropowatości nie widzą kształtu.
  • Podział zadań BDT: MT tylko powierzchnie ferromagnetyczne (aluminium i austenityczne idą do PT), UT na wadliwe wewnętrzne i wymiarowanie głębokości, RT na wadliwe objętościowe, ale czułe na kąt przy wadach płaskich, XRF ślepe na węgiel.
  • Godziny mgły solnej to wartości przesiewowe, nie trwałość na zewnątrz — trzeba podać kryterium (biała versus czerwona korozja), to samo ujęcie co tabela grubości powłok.
  • Protokół odbioru GB/T 16857.2-2017 cytowany jest tylko numerem normy (odpowiednik ISO 10360-2); sam odbiór ISO 10360-2 to 5 długości × 7 kierunków × 3 powtórzenia = 105 punktów.
  • Czułość metody spadku ciśnienia i pęcherzykowej nie ma cytowalnego stałego progu (zależy od objętości/temperatury) — zadeklarowana luka, rangowane tylko jakościowo.

Najczęściej zadawane pytania

Jakiej dokładności CMM potrzebuję do sprawdzenia tolerancji położenia ±0.02 mm?
CMM bramowe z ±(1.7–1.9 + L/300) µm rozdzielają to z zapasem około 7:1 — MPE około ±2.7–2.9 µm przy 300 mm wobec strefy 20 µm.
Czy suwmiarka sprawdzi tolerancję położenia GD&T?
Nie — dokładność suwmiarki ±0.02–0.04 mm wspiera tylko wymiar liniowy; położenie wymaga CMM.
Ile trwa pełne badanie FAI na CMM na jedną część?
Zakładaj 3–15 min na część na CMM bramowym — 14 min typowe dla części z 7 promieniami i otworem stopniowanym; wstępna selekcja projektor poniżej 90 s skraca kolejkę o wielkość zależną od harmonogramu (ocena redakcyjna).
Czy skaning światłem niebieskim zastąpi moje CMM do podpisu GD&T?
Nie dla położenia cech wewnętrznych — skanery sięgają 0.017–0.05 mm, ale mają linię widzenia; CMM zostaje przy bazach i położeniach.
Jak dokładna jest warsztatowa próba Rockwella?
±0.5 HRC na przyrządzie stołowym przy 60/100/150 kgf — wystarczy do pasma 28–34 HRC, ale twardość nie identyfikuje gatunku.
Jak głęboko ultradźwięki znajdą pęknięcie?
Konwencjonalne UT przenika 100–300 mm przy 1–5 MHz; TOFD wymiaruje głębokość z ±0.5 mm na ściance 25 mm.
Dlaczego odbiorca odrzucił badania magneptosproszkowe na aluminiowym wsporniku?
MT działa tylko na materiale ferromagnetycznym (ASTM E709) — aluminium potrzebuje penetracji (ASTM E165).
Co XRF potwierdzi na materiale wsadowym?
Pełną chemię stopu poza węglem — nie odróżni 304 od 304L; dodaj iskrę OES (klasa 0.01%) albo świadectwo hutnicze, gdy węgiel ma znaczenie.
Jak czuły jest test nieszczelności helowej?
Spektrometr masowy helu rozdzielczości 5×10⁻¹²–5×10⁻¹³ Pa·m³/s w kilka sekund; progi spadku ciśnienia są o rzędy grubsze.
Czy godziny mgły solnej dowodzą trwałości na zewnątrz?
Nie — godziny ASTM B117 to porównanie przesiewowe; ISO 10683 stanowi, że wyników przyspieszonych nie można bezpośrednio odnosić do eksploatacji.
Jakie raporty udowodnią zdolność kontrolną mojego dostawcy?
Roczne świadectwo wzorcowania CMM ISO 10360, wykaz przyrządów z wywiedzeniem do 17025 i świadectwa operatorów ASNT Level II pokrywają większość audytów.
Kiedy część potrzebuje ponownie pełnego FAI?
AS9102 Rev C: nowe oznaczenie, zmiana pasowania/kształtu/funkcji, zmiana procesu lub dostawcy albo przerwa produkcyjna powyżej dwóch lat — przypadki przerwy mogą wymagać FAI pełnego lub delta.

Normy i źródła

  • S1 — CNC57, wskaźniki odbioru CMM wg ISO 10360 / JIS B7440 (7 kierunków × 5 długości × 3 powtórzenia = 105 punktów)
  • S2 — GB/T 16857.2-2017 / ISO 10360-2 (normy odbioru równoważne, cytowane tylko numerem — URL w pierwotnym wykazie był urwany, obniżony przy weryfikacji)
  • S3 — TestGageInsight, How does a coordinate measuring machine work (bramowe ±(1.7+L/300), portale ±(2.5+L/250), Leitz ±(0.6+L/1000); budżet niepewności 6/4/5/3; U(k=2) ±0.018 mm; kotwice TCO; 16 punktów / 4.3×)
  • S4 — JPT Online, specyfikacje CMM Zeiss (MPE 1.9 + L/300 µm)
  • S5 — zestawienia MPE-E ±(1.9 + L/300) µm klasy Zeiss Contura (przedruki UGC, potwierdzone oficjalnymi kartami katalogowymi)
  • S6 — Japan Monozukuri Lab, tabele dokładności przyrządów Mitutoyo (mikrometry, suwmiarki, SJ chropowatość, CRYSTA-Apex, projektory, QUICK VISION)
  • S7 — oficjalna specyfikacja projektora Mitutoyo PH-A14 (rozdzielczość 0.001 mm, ±0.1%/±0.15%, stół 203 × 102 mm)
  • S8 — TestGageInsight, zastosowania i ograniczenia projektorów (klasa ±(1.5 + L/100), tylko 2D, 22–48 s na część)
  • S9 — klasy dokładności skanerów przemysłowych (GOM Scan 1 0.017 mm, ATOS Q 0.02 mm; VDI/VDE 2634 część 3) — przedruk pytań branżowych
  • S10 — Instytut Zaawansowanej Produkcji CAS, parametry skanera ATOS (0.002–0.02 mm, 1 s na klatkę, model 2010)
  • S11 — Atlantis NDT, kompletny przewodnik po badaniach ultradźwiękowych (1–5 MHz, 100–300 mm, TOFD ±0.5 mm/25 mm, ciasne pęknięcia < 0.1 mm, ASNT Level II)
  • S12 — SAE AMS2632C, badania ultradźwiękowe materiałów cienkich 0.5–12.7 mm przy 2.0–10.0 MHz
  • S13 — oficjalna strona ASTM E709-21, przewodnik badań magnetyczno-proszkowych
  • S14 — ASTM A903/A903M-99(2024), odbiór powierzchni odlewów stalowych (MT poniżej 1.6 mm, PT komplementarnie, 5 poziomów odbioru)
  • S15 — ZwickRoell, mapa norm badań twardości (E18/6508, E10/6506, E92-384/6507, E140)
  • S16 — TestMetals, praktyka badań twardości (obciążenia E18, E10 3000/500 kgf, mikro 10 gf–10 kgf)
  • S17 — SteelCalculator, tabela twardości stali (220↔19 do 660↔62; Fu ≈ 3.45 × HB)
  • S18 — BalloonPlot, kompletny przewodnik FAI AS9102 Rev C (Form 1/2/3, balonikowanie, wyzwalacze)
  • S19 — New Tech Metals, AS9102 Rev C (obowiązuje od 2023-06-28), FAI versus PPAP
  • S20 — UTEC, identyfikacja nieznanego materiału (twardość → iskra → OES; OES klasa 0.01%)
  • S21 — LGC Standards, przewodnik PMI (XRF/OES/LIBS; ASTM E415/E572/E1086/E1999/E2465, API RP 578)
  • S22 — wartości tabliczkowe detektorów nieszczelności ze spektrometrem masowym helu (5×10⁻¹²–5×10⁻¹³ Pa·m³/s, reakcja < 1 s) — wpis encyklopedyczny, zapisany jako tabliczkowy
  • S23 — Shangling, metody testów nieszczelności gazów (pęcherzyk / spadek ciśnienia / hel MSD, konserwatywne ujęcie 10⁻⁹)
  • S24 — Atlantis NDT, strona zastosowania ASTM E709 (ASNT Level I/II/III, E1444 lotnictwo)
  • S25 — TestGageInsight, porównanie projektor optyczny versus CMM versus skaning laserowy

Powiązane strony

Pobierz tę tabelę