Domů / Globální sourcing / Baterie a napájecí zdroje z Číny

Baterie a napájecí zdroje z Číny

Jen čínský export lithiových baterií dosáhl v roce 2025 hodnoty USD 76.8 miliardy (+26 % meziročně) a export statických měničů / nabíječek (HS 8504.40) přidal dalších USD 8–10 miliard, přičemž EU odebírá ~40 % baterií a jihovýchodní Asie/Evropa vedou u nabíječek. PLS Precision nevyrábí články ani výkonovou elektroniku, ale propojujeme kupující s prověřenými továrnami na články, bateriové sety a adaptéry, zajišťujeme shodu s UN 38.3 / IEC 62133 / GB 31241 a ke každé objednávce baterií nebo napájecích zdrojů přidáváme CNC obráběné skříně, držáky BMS, chladiče a plechové kryty z mateřské továrny Sinbo — takže jeden dodavatel pokrývá elektrickou i mechanickou stranu.

Specifikace nákupu v kostce

PoložkaHodnota
SortimentČlánek 21700 NMC (5000 mAh, grade-A); prizmatický článek LFP 280 Ah (grade-A); 1 kWh rezidenční bateriový set ESS (LFP, 51.2 V); 5 kWh nástěnný ESS (s BMS, IP65)
Cenové rozpětí FOB$2.20 – $30,000
Typické MOQ5,000 ks; 100 článků
Typická dodací lhůta45–90 dní
Hlavní dodavatelské regionyLithiové články — prizmatické LFP; Lithiové články — válcové NMC; Bateriové sety a přenosné elektrárny; Napájecí adaptéry, GaN a USB-PD nabíječky; Průmyslové napájecí zdroje a UPS

Proč Čína vede globální trh s bateriemi a napájecími zdroji

Exportní stopa Číny v bateriích a napájecích zdrojích patřila v roce 2025 k největším v jakékoli průmyslové kategorii. Jen export lithiových baterií dosáhl v roce 2025 USD 76.8 miliardy, meziročně +26 %, při 46.79 miliardy kusů (+19.5 % objemu) (China Chemical & Physical Power Sources Industrial Association / China Customs, celý rok 2025). Když se připočtou „nové tři“ (NEV + lithiové baterie + solární PV), kombinovaný rozsah exportu činil 1.28 bilionu jüanů (~¥), +28 % oproti roku 2024 a 3.5× základna roku 2020 (prohlášení mluvčího China Customs, 2026-01). Napájecí zdroje se překrývají, ale spadají pod jiný kód: statické měniče a nabíječky (HS 8504.40) přidaly v roce 2025 přibližně USD 8–10 miliard, přičemž nabíječky baterií představují 30–40 % této hodnoty (IndexBox, 2026).

Uvnitř exportu lithiových baterií dominují výkonové články: objem exportu výkonových + ESS baterií dosáhl v roce 2025 305 GWh, meziročně +50.7 % — výkonové baterie 189.7 GWh (+41.9 %), ESS baterie 115.3 GWh (+67.9 %) (CIAPS – China Industrial Association of Power Sources / China Automotive News, 2026-03). LFP (lithium-železo-fosfát) je nyní dominantní chemií a představuje 81.2 % všech instalací čínských EV baterií (625.3 GWh v roce 2025) díky bezpečnosti, životnosti cyklů a ceně článku, která klesla na USD 80–90/kWh. Trh je geograficky koncentrovaný: Guangdong (USD 19.86 miliardy, 25.9 % národního exportu), Fujian (USD 18.28 miliardy, 23.8 %) a Jiangsu (USD 9.85 miliardy, 12.8 %) společně expedují více než 62 % čínských lithiových baterií.

Co v této kategorii zajišťujeme

Nevyrábíme články ani hotovou výkonovou elektroniku. Propojujeme kupující s prověřenými OEM továrnami a ke každé elektrické objednávce přidáváme přesné kovové díly, na kterých závisí:

  • Lithiové články (válcové a prizmatické) — válcové články NMC/NCA 18650, 21700, 4680; prizmatické články LFP (100–280 Ah) pro ESS a EV sety, odebírané z tier-1 a tier-2 továren CATL, BYD, EVE, CALB a Gotion.
  • Bateriové sety a přenosné elektrárny — sety 12V/24V/48V pro elektrokola, elektrokoloběžky, robotiku, AGV; přenosné elektrárny 300–2000 Wh pro venkovní a nouzové použití; rezidenční ESS 5–10 kWh, racky C&I ESS 100 kWh–2 MWh.
  • Napájecí adaptéry a nabíječky — adaptéry USB-PD / QC 5–240 W, víceportové GaN (nitrid galia) nabíječky, autosnabíječky 30–120 W (klastr Dongguan/Shenzhen), bezdrátové Qi nabíjecí podložky, USB-C huby.
  • Průmyslové napájecí zdroje a měniče — DIN-lištové stejnosměrné zdroje 12V/24V/48V, online UPS 1–10 kVA, solární měniče 1–50 kW, síťové PCS (power conversion systems) 1–12 MW pro C&I ESS.
  • BMS a komponenty správy baterií — master/slave BMS PCBA, displeje monitorování baterií, komunikační brány (CAN, RS485, Modbus).
  • Přesné skříně, držáky BMS, chladiče a plechové kryty — z naší mateřské továrny Sinbo: obráběné hliníkové vaničky pro baterie, lisované ocelové panely ESS skříní, CNC frézované montážní držáky BMS, chladiče s frézovanými žebry pro výkonovou elektroniku, konektory a sběrnice s krytím IP. Kupující, kteří potřebují OEM baterie/napájecí zdroje i kovové díly, získají jednoho odpovědného dodavatele.

Výrobní klastry: kde sídlí jednotlivé podkategorie

Čínský dodavatelský řetězec baterií a napájecích zdrojů je fragmentovaný podle typu produktu, ne podle provincie. Znalost toho, který klastr odpovídá vašemu produktu, je rozdílem mezi 4týdenní a 16týdenní dodací lhůtou:

KlastrLokaceSpecializaceVýznamní hráči
Lithiové články — prizmatické LFPFujian (Ningde), Hubei (Jingmen), Sichuan (Yibin)Prizmatické články LFP pro EV/ESS; jen Ningde v roce 2025 expedoval ¥92.4 BCATL, CALB, EVE Energy, Gotion, Sunwoda
Lithiové články — válcové NMCJiangsu (Changzhou, Xuzhou), Guangdong (Shenzhen)Články s vysokou energetickou hustotou 18650 / 21700 / 4680 pro elektrické nářadí, e-mobilitu, spotřební elektronikuEVE Energy, BAK, Sunwoda, Highstar, ATL
Bateriové sety a přenosné elektrárnyShenzhen, Dongguan, ZhongshanMontáž setů, integrace BMS, přenosné stanice 300–2000 Wh, e-mobility sety 12V/48VJackery, EcoFlow, Anker, Pisen, Shenzhen Hello Tech
Napájecí adaptéry, GaN a USB-PD nabíječkyShenzhen, Dongguan, ZhongshanAdaptéry 5–240 W, víceportové GaN, autosnabíječky 30–120 W; 81 % světového exportu autosnabíječekAnker, Baseus, Ugreen, ROMOSS, Onice (Dongguan)
Průmyslové napájecí zdroje a UPSSuzhou (Jiangsu), Dongguan, ShenzhenDIN-lištové DC zdroje, UPS 1–10 kVA, telekomunikační usměrňovačeMeanwell, Delta, Vertiv, East, HRSP
Solární měniče a ESS-PCSShenzhen, Hefei (Anhui), ŠanghajStringové/centrální měniče 1–350 kW, PCS 1–12 MW pro C&I úložištěSungrow, Huawei, Growatt, Goodwe, SINENG
Hliníkové profily a plechy pro skříněGuangdong (Foshan, Dongguan), JiangsuHliníkové vaničky pro baterie, panely ESS skříní, kryty s krytím IPSinbo (mateřská společnost PLS), různé tier-2 lisovny/extrudéry

PLS Precision sídlí v Dongguanu — 1 hodinu od Shenzhenu, 1.5 hodiny od klastru osvětlení a nabíječek Foshan/Zhongshan — což je nejhustší kapsa montáže hotových produktů pro nabíječky, powerbanky a integraci setů. Do továren na články ve Fujianu, Hubei a Sichuanu se dostanete letecky (3 hodiny) nebo přes přístav Shenzhen/Yantian pro námořní přepravu.

Cenová rozpětí FOB a co skutečně platíte

Ceny přímo z továrny v Číně jsou o 30–50 % nižší než u ekvivalentních jihokorejských nebo japonských článků/setů, s nízkým MOQ a rychlým vzorkováním. Orientační cenová rozpětí FOB (USD za kus nebo kWh) z nabídek Alibaba, Made-in-China a ověřených továrních nabídek 2025–2026:

ProduktRozpětí FOB (USD)Typické MOQ
Článek 21700 NMC (5000 mAh, grade-A)$2.20 – $3.805,000 ks
Prizmatický článek LFP 280 Ah (grade-A)$55 – $95 za článek (~¥)100 článků
1 kWh rezidenční bateriový set ESS (LFP, 51.2 V)$130 – $22020 setů
5 kWh nástěnný ESS (s BMS, IP65)$700 – $1,15010 sad
Skříň C&I ESS 100 kWh (LFP, připraveno na kapalinové chlazení)$18,000 – $30,0001 skříň
Přenosná elektrárna 1000 Wh (LiFePO4, 1500 W AC)$230 – $420100 jednotek
65 W GaN USB-PD nástěnná nabíječka (EU/US zástrčka)$4.50 – $11.00500 ks
100 W USB-C GaN nabíječka na notebook$8.00 – $18.00500 ks
30 W dvouportová autosnabíječka (PD + QC)$2.50 – $6.00500 ks
120 W víceportová autosnabíječka (GaN)$8.50 – $18.00500 ks
Průmyslový DIN-lištový PSU 24 V 10 A$22 – $55200 ks
Stringový solární měnič 3 kW (jednofázový, 2 MPPT)$140 – $26050 ks

Cenové rozpětí u jediného produktu je 1.5–3×, což určují čtyři faktory: třída článku (nové články grade-A vs. B-grade nebo repasované; 30–60% přirážka za grade-A), chemie (LFP je levnější na kWh než NMC; LFP při $80–90/kWh článků vs. NMC při $110–130/kWh), úroveň certifikace (sety certifikované UL 1973 / IEC 62619 / UN 38.3 stojí o 15–25 % více než necertifikované ekvivalenty, ale právě ty projdou vaším clem i auditem vašeho zákazníka) a kvalita BMS (aktivní balancování + Bluetooth/CAN monitoring vs. pouze pasivní balancování). Hrubá marže 20–35 % je u objednávek článků a setů realistická, jakmile se započítá inspekce, práce na přepravní klasifikaci a přeprava — proto nejlevnější nabídka na Alibabě téměř nikdy není nejlevnější celkovou cenou dodání.

Skutečná rizika: pravost článků, UN 38.3 a přeprava nebezpečného zboží

Baterie a napájecí zdroje mají nejvyšší regulační a fyzické riziko v této nákupní kategorii. Pět rizik, která dovozce zaskočí:

  • Přeetikované nebo recyklované články — články B-grade, obnovené nebo s falšovanou kapacitou se běžně prodávají jako grade-A. Testování kapacity (skutečné mAh vs. etiketa) a měření vnitřního odporu na statistickém vzorku jsou nepřekročitelné. U kupujících ESS může jediná šarže zkreslených článků znamenat riziko tepelného útěku a záruční účet v milionech.
  • Chybějící nebo padělané certifikace — zpráva o zkoušce UN 38.3 může být vypůjčená z jiného článku, certifikát IEC 62133 může pokrývat menší set nebo UL 1973 může být jen screenshot. Každé číslo certifikátu ověřujeme v databázi vydávajícího orgánu.
  • Chybná deklarace nebezpečného zboží — lithiové články a sety jsou nebezpečné zboží třídy 9. Námořní přeprava vyžaduje shodu s IMO IMDG (UN3480 pro články, UN3481 pro sety); letecká přeprava se řídí IATA DGR. Špatné číslo UN nebo chybějící MSDS znamená zabavení zásilky v přístavu. Každou zásilku baterií před vyzvednutím předem klasifikujeme.
  • Poddimenzovaná BMS — nejlevnější sety vynechávají aktivní balancování, postrádají pojistky na úrovni článků nebo používají MCU s nízkou specifikací. Set dimenzovaný na 200 A trvale může tepelně omezit výkon už při 80 A. Rozebíráme vzorky a sledujeme návrh BMS — dimenzování MOSFET, balancovací proud, počet NTC, komunikační protokol — nejen datový list.
  • Selhání bezpečnosti adaptérů — USB-PD / GaN nabíječky bez správného Y-kondenzátoru, bez ochrany proti přehřátí nebo s podřadnou izolací mohou selhat u CE/UL při prvním testu. Testujeme statistický vzorek podle skutečné normy, nevěříme tvrzení továrny „prošlo“.

Naše kontroly u každé objednávky baterií a napájecích zdrojů:

  • Ověření článků — test kapacity (plné nabití/vybití při C/2), vnitřní odpor (ACIR), vizuální kontrola čárového kódu a třídění grade-A vs. B-grade. Na vzorku provádíme také test průrazem hřebíkem nebo hot-box test, pokud to destinace vyžaduje.
  • UN 38.3 + přepravní shoda — ověření souhrnu zkoušky UN 38.3, MSDS a klasifikace IMDG/IATA (UN3480 články, UN3481 sety, UN3090/3091 pro lithium-kov). Zařizujeme deklaraci nebezpečného zboží, označení třídy 9 a rezervaci DG nákladu — námořní, leteckou nebo kurýrní (DHL/FedEx mají specifická pravidla pro lithiové balení).
  • Certifikace podle norem — přenosné elektrárny: GB 31241-2022 (Čína), UL 2743 (USA), IEC 62619 (průmyslové ESS), IEC 62133-2 (články/sety). Adaptéry: CE-RED, EN 62368-1, FCC Part 15B, DOE Level VI / EU CoC Tier-2 energetická účinnost. ESS: UL 1973, UL 9540, IEC 62619, GB/T 36276. Každou ověřujeme v databázi vydávajícího orgánu.
  • Přehled o clech — cla podle americké Sekce 301 na lithiové články (HS 8507.60) a nabíječky (HS 8504.40) se liší; nabíječky od roku 2019 čelí dalším 7.5 % podle Sekce 301. Kód HS a celní dopady označujeme před vaším závazkem, abyste mohli poctivě plánovat celkové náklady.
  • Dokumentace auditní stopy — pro každou zásilku vedeme kompletní spis (objednávka, specifikace, CoC, zkušební protokoly, inspekční protokoly, fotografie, MSDS, přepravní dokumenty), což je přesně to, co bude váš navazující zákazník nebo auditor jednou požadovat.

Proč nakupovat baterie a napájecí zdroje přes PLS Precision

Tři strukturální výhody plus poctivost říci, co neděláme:

  • Koordinace na straně kupujícího, ne výroba článků — nevyrábíme články, sety ani nabíječky. Naší rolí je najít správnou továrnu pro vaši specifikaci, vyjednat podmínky, auditovat výrobní dávku a ověřit shodu. To dovozci skutečně potřebují — jediného odpovědného partnera, který nekonkuruje továrnám, které audituje.
  • Základna v Dongguanu, 1 hodinu od Shenzhenu — jsme fyzicky uvnitř klastru nabíječek, montáže setů a adaptérů v Guangdongu a do 3 hodin letu od továren na články ve Fujianu, Hubei a Jiangsu. Návštěvy továren tentýž den, kontrola na lince a řešení problémů jsou zde prakticky proveditelné tak, jak to z obchodní kanceláře v Pekingu nebo Šanghaji možné není.
  • Továrna Sinbo: strana kovových dílů — naše mateřská továrna CNC obrábí hliníkové vaničky pro baterie, držáky BMS a chladiče a lisuje panely ESS skříní a kryty s krytím IP. Kupující baterií a napájecích zdrojů obvykle kovové díly stejně potřebují — jeden dodavatel, jeden standard kvality, jedna zásilka, jedna sada přepravních dokumentů.

Co neuděláme: nepřeetikujeme článek B-grade jako grade-A, neexpedujeme set bez ověřeného UN 38.3 a neslíbíme 5týdenní dodací lhůtu u racku ESS 1 MWh, když výrobce článků má 12 týdnů. Poctivost nás stojí některé obchody; klientům šetří mnohem více.

Logistika, dodací lhůty a realita cel

Lithiové články a sety přidávají 2–3 týdny papírování a omezení tras, kterým běžný komoditní náklad nečelí. Praktické body plánování:

ProduktVzorková lhůtaVýrobní lhůtaPřepravní omezení
Standardní články 18650 / 21700 (skladem)5–10 dní15–30 dníUN 38.3 povinné; příplatky za DG námořní/letecky $0.30–$1.20/kg
Prizmatické články LFP (na zakázku)10–20 dní30–75 dníUN 38.3; námořní IMDG; velké články mohou vyžadovat zvláštní schválení
Bateriové sety / přenosné elektrárny10–20 dní30–60 dníUN 38.3 + MSDS; letecky možné jen u jednotek <100 Wh
Rezidenční / C&I ESS15–30 dní45–90 dníNámořní IMDG; velké skříně mohou vyžadovat 20' DC nebo 40' HC
Napájecí adaptéry / GaN nabíječky7–15 dní20–45 dníBez DG; standardní námořní/letecká; vhodné pro e-commerce
Průmyslové PSU / měniče10–20 dní30–60 dníBez DG; vhodné pro námořní přepravu; výkonné měniče mohou být těžké

Hrubá marže 20–35 % je v této kategorii typická, jakmile se započítá DG logistika, ověřování shody a přeprava. Nad touto mezí je cena těžko obhajitelná proti dalšímu dovozci, který je ochoten vynechat papírování — a pod ní nelze financovat ověřovací práci, která chrání vaši zásilku. Pomůžeme vám najít střed.

Časté dotazy
Vyrábí PLS Precision bateriové články nebo napájecí adaptéry?

Ne. PLS Precision je nákupní partner na straně kupujícího, ne výrobce článků nebo adaptérů. Propojujeme vás s prověřenými OEM továrnami (CATL, EVE, CALB, Gotion tier-1/2 pro články; specializované továrny na montáž setů, adaptéry a měniče v Shenzhenu, Dongguanu, Suzhou a Hefei) a zajišťujeme koordinační práci: výběr dodavatele, audit továrny, potvrzení specifikace, kontrolu na lince a předexpediční inspekci, ověřování shody UN 38.3 / IEC 62133 / GB 31241 / UL 1973 a dokumentaci DG přepravy. Co skutečně vyrábíme — v naší mateřské továrně Sinbo — jsou kovové díly kolem článků a elektroniky: hliníkové vaničky pro baterie, montážní držáky BMS, chladiče s frézovanými žebry, panely ESS skříní a plechové kryty s krytím IP.

Jaké jsou typické MOQ a dodací lhůty u baterií a napájecích zdrojů z Číny?

MOQ se liší podle produktu. Standardní skladové články (18650, 21700): 1,000–5,000 ks. Prizmatické články LFP na zakázku: 100–300 článků. Bateriové sety a přenosné elektrárny: 50–200 jednotek. Napájecí adaptéry / GaN nabíječky: 500–2,000 ks. Průmyslové PSU a měniče: 50–200 ks. Dodací lhůty: vzorky 7–20 dní, výroba 30–75 dní podle toho, zda je článek skladem nebo na zakázku. ESS skříně (100 kWh+) potřebují 45–90 dní. Námořní přeprava přidává 30–45 dní; letecká u položek bez DG trvá 5–7 dní, ale většina bateriových položek vyžaduje manipulaci s nebezpečným zbožím, která přidává náklady i čas.

Jak řešíte UN 38.3 a přepravu nebezpečného zboží u lithiových baterií?

Každá lithiová zásilka, kterou koordinujeme, má ověřený souhrn zkoušky UN 38.3, aktuální MSDS a správné číslo UN (UN3480 pro lithiové články, UN3481 pro lithiové sety, UN3090 / UN3091 pro lithium-kov). Námořní přeprava se rezervuje podle pravidel IMO IMDG; letecká se řídí IATA DGR (většina spotřebních článků/setů s watthodinovým hodnocením mimo limity leteckých společností je na osobních letech zakázána a musí jít nákladní dopravou s Shipper's Declaration for Dangerous Goods). Každou zásilku baterií předem klasifikujeme, zařizujeme rezervaci DG nákladu a aplikujeme správné štítky nebezpečnosti třídy 9. Neexpedujeme lithiové články kurýrem (DHL, FedEx, UPS) bez příslušné certifikace lithiového balení (PI 967–PI 970 sekce II) a odmítneme chybně deklarovat zásilku kvůli úspoře na přepravě — protože zabavení celnicí nebo požár stojí nekonečně více.

Jaké certifikace baterie a napájecí zdroje potřebují pro různé trhy?

Pro články a sety: UN 38.3 (přeprava, povinné celosvětově), IEC 62133-2 (EU, Japonsko, Korea), UL 1973 (USA stacionární), UL 2054 / UL 1642 (USA spotřební/články), GB 31241-2022 (Čína přenosné), IEC 62619 (průmyslové), GB/T 36276 (Čína ESS). Pro elektrárny: UL 2743 (USA), CE-RED + EN 62368-1 (EU), RCM (Austrálie), PSE (Japonsko). Pro adaptéry / nabíječky: UL 62368-1 / ETL (USA), CE-RED + EN 62368-1 + EN 55032 (EU), FCC Part 15B (USA EMC), DOE Level VI / EU CoC Tier-2 (energetická účinnost), KC (Korea), BIS (Indie — fronta 4–8 měsíců, poplatek USD 3,000–8,000/model). Pro ESS systémy: UL 9540, IEC 62619, GB/T 36276, CEI 0-21 (Itálie), G99 (UK). Každé číslo certifikátu ověřujeme v databázi vydávajícího orgánu, protože podvody s certifikáty — vypůjčené, upravené nebo propadlé — jsou v tomto odvětví známým rizikem.

Jak ověřujete, že lithiové články jsou grade-A a ne přeetikované B-grade nebo repasované články?

U každé šarže článků provádíme tři kontroly. Test kapacity: plný nabíjecí/vybíjecí cyklus při C/2 na statistickém vzorku (n≥30 článků z každé šarže); skutečná kapacita musí být v rozmezí ±2 % etikety. Vnitřní odpor (ACIR): měřeno při 1 kHz střídavého proudu; odlehlé hodnoty >1.5× průměru šarže jsou označeny. Vizuální kontrola a čárový kód: potisk těla článku, QR / data-matrix kód a datumový kód ověřené proti přepravnímu manifestu výrobce. U rizikových objednávek (velké ESS racky, e-mobility sety) provádíme také hot-box test (70°C, 4 h, bez tepelného útěku) a test průrazem hřebíkem na malém vzorku. Články B-grade a repasované obvykle vykazují 10–30% nedostatek kapacity a 2–5× vyšší než normální vnitřní odpor — obojí se správným vybavením snadno odhalí.

Dokáže PLS zkombinovat nákup baterií nebo napájecích zdrojů s CNC obráběnými skříněmi?

Ano, a to je strukturální důvod, proč naše mateřská továrna Sinbo existuje. Kupující bateriových setů a ESS téměř vždy potřebují kovové díly — hliníkové vaničky pro baterie, montážní držáky BMS, panely ESS skříní, chladiče s frézovanými žebry pro měniče, plechové kryty s krytím IP. Objednávku článků/setů/nabíječek párujeme s CNC obráběním a výrobou plechových dílů od Sinbo, s jedním standardem kvality, jedním režimem inspekce a jednou zásilkou. Typické kombinace: prizmatické články LFP + hliníková vanička obráběná Sinbo + lisovaný panel skříně Sinbo; přenosná elektrárna + CNC chladič Sinbo + plechový šasi; OEM GaN nabíječka + CNC testovací přípravek Sinbo pro QA. Tato kombinace je u čínských obchodních společností neobvyklá a patří k našim nejsilnějším přínosům.

Jaká je platební struktura a jak je chráněna záloha?

Běžná struktura je 30% záloha s 70% doplatkem proti předexpedičnímu inspekčnímu protokolu (kopie B/L u námořní, AWB u letecké přepravy). U větších objednávek (ESS racky, OEM private-label objednávky) doporučujeme escrow Alibaba Trade Assurance nebo potvrzený neodvolatelný akreditiv na viděnou. Předexpediční inspekce je součástí standardního toku — doplatek neuvolňujeme, dokud zboží není vizuálně zkontrolováno, funkčně otestováno na statistickém vzorku a dokud nemáme v ruce dokumentaci MSDS / UN 38.3 / CoC. U nových dodavatelů také doporučujeme zkušební objednávku 5–10 % zamýšleného objemu před plnou výrobní dávkou.

Jaká jsou hlavní celní a obchodněpolitická rizika u baterií a napájecích zdrojů v letech 2025–2026?

Tři živá politická rizika. (1) Americká cla podle Sekce 301: lithiové články (HS 8507.60) a nabíječky / statické měniče (HS 8504.40) čelí sčítajícím se clům; USA uplatňují dodatečné přirážky podle Sekce 301 na čínské články a 7.5 % podle Sekce 301 platí u nabíječek od roku 2019. (2) Oddělení americko-čínského bateriového trhu: export do USA klesl z USD 15.3 miliardy v roce 2024 na USD 11.9 miliardy v roce 2025 (–22 % meziročně, –24 % na jednotkovou cenu); EU předstihla USA a stala se největším trhem (~¥ 40 % čínského exportu lithiových baterií). (3) Snížení čínské exportní DPH: od 2026-04-01 klesá exportní vratka DPH u baterií z 9 % na 6 % a od 2027-01-01 je zcela zrušena — očekávejte, že Q1–Q2 2026 bude „okno hromadného exportu“, které prodlouží dodací lhůty článků. Kódy HS, sčítání cel a načasování vratek označujeme před vaším závazkem, aby byly vaše celkové náklady realistické.

Nákup baterií, napájecích zdrojů nebo jejich přesných skříní z Číny?

Pošlete nám specifikaci (chemie, kapacita, napětí, certifikace, cílový trh) nebo popis produktu. Do 24 hodin odpovíme plánem nákupu, který pokrývá výběr článků/setů, audit továrny, ověření UN 38.3 a certifikací, logistiku nebezpečného zboží a obrábění přesných skříní.

Kontaktujte nás