Nákup pryžových a těsnicích dílů z Číny
Čína je největším světovým výrobcem pryžových produktů a ročně vyváží přes $12.5 miliardy pryžových výrobků (HS 4016). Od O-kroužků za $0.005 po zakázkově lisované průmyslové těsnění — PLS Precision zajišťuje pryžové a těsnicí komponenty z předních čínských výrobních klastrů, s podporou vlastní CNC továrny pro pryž-kovové spojené sestavy.
Specifikace nákupu v kostce
| Položka | Hodnota |
|---|---|
| Rozsah produktů | O-kroužky (standard AS568/JIS); Pryžová plochá těsnění (plochá, řezaná na míru); Hřídelová těsnění / rotační hřídelová těsnění; Hydraulická těsnění (píst/tyč) |
| Cenové rozpětí FOB | $0.01 – $500 |
| Typická dodací lhůta | 7-12 týdnů |
| Hlavní dodavatelské regiony | Che-pej (hranice Čching-che/Ning-kuo); Če-ťiang (Ningbo/Taj-čou/Cch'-si); Kuang-tung (Dongguan/Šen-čen); Šan-tung (Wej-fang/Čching-tao) |
Proč nakupovat pryžové a těsnicí díly z Číny
Globální trh s průmyslovými těsněními měl v roce 2025 hodnotu $72.38 miliardy a do roku 2034 má dosáhnout $110.5 miliardy při růstu 4.8% CAGR (Precedence Research). Asijsko-pacifický region vede s 38% podílem na trhu, tažen dominantním postavením Číny jak v mísení surové pryže, tak ve výrobě hotových těsnění.
Rozsah exportu
Export pryžových výrobků z Číny (HS 4016) dosáhl v roce 2024 $12.5 miliardy, přičemž pryžové trubky a hadice (HS 4009) přidaly dalších $4.8 miliardy. Plochá a mechanická těsnění (HS 8484) přispěla přibližně $3.2 miliardy. Celkově export pryže a těsnění z Číny přesahuje $20 miliard ročně.
Nákladová výhoda
Standardní NBR O-kroužky od $0.005/ks. Pryžová plochá těsnění od $0.10/ks. Hřídelová těsnění od $0.30/ks. Zakázkově lisované pryžové díly od $0.50/ks. Kupující obvykle ušetří 50-70% oproti dodavatelům v USA/Evropě — i po clech.
Kompletní materiálová škála
Čínské továrny si samy mísí pryž: NBR, FKM (Viton), EPDM, silikon, chloropren (CR), HNBR, FFKM a speciální směsi. Každá tvrdost od Shore A 20 (gelově měkká) po Shore A 95 (téměř tuhá) je dosažitelná.
Klíčové hnací síly poptávky: automobilový průmysl (těsnění motorů, O-kroužky, plochá těsnění), průmyslové stroje (hydraulická těsnění, rotační hřídelová těsnění), instalatérství a HVAC (plochá těsnění, O-kroužky), potraviny a farmacie (silikon a EPDM v kvalitě FDA) a ropa a plyn (těsnění FKM a FFKM pro extrémní prostředí).
Výrobní klastry pryže a těsnění v Číně
Průmysl pryže a těsnění v Číně se soustředí do čtyř hlavních klastrů, každý s odlišnou specializací:
| Region | Specializace | Klíčoví hráči |
|---|---|---|
| Che-pej (hranice Čching-che/Ning-kuo) | Automobilové pryžové díly, těsnění oken, pryž-kovové spoje, hadice, hřídelová těsnění | „Hlavní město pryžových profilů Číny“; 500+ pryžových továren jen v okrese Čching-che |
| Če-ťiang (Ningbo/Taj-čou/Cch'-si) | O-kroužky, plochá těsnění, lisované pryžové díly, PTFE těsnění, hydraulická těsnění | Klastr s vysokou hustotou lisování pryže; významné exportní centrum |
| Kuang-tung (Dongguan/Šen-čen) | Přesné pryžové díly, silikonové produkty, zakázkové lisování, pryž-kovové CNC sestavy | Hustá integrace CNC + pryže; zde sídlí Sinbo |
| Šan-tung (Wej-fang/Čching-tao) | Průmyslové pryžové desky, dopravníkové pásy, velká plochá těsnění, dilatační spoje | Těžké průmyslové pryžové produkty |
Na Alibabě výraz „rubber seal“ vrací 100,000+ produktů od ověřených dodavatelů; „O-ring“ vrací 50,000+. Dodavatelská základna je obrovská — výzvou je ověřování materiálu a stálost kvality, což je přesně místo, kde PLS přidává hodnotu vstupními zkouškami směsí a sledovatelností šarží.
Sortiment: těsnění, plochá těsnění a lisované pryžové díly
Čína vyrábí každý hlavní typ těsnění. Níže jsou reálná cenová rozpětí FOB z nabídek na Alibaba a Made-in-China (2025-2026):
| Produkt | Typické materiály | Cena FOB (USD) |
|---|---|---|
| O-kroužky (standard AS568/JIS) | NBR, FKM, EPDM, silikon | $0.005 – $0.50/ks (NBR $0.005-0.05; FKM $0.05-0.50) |
| Pryžová plochá těsnění (plochá, řezaná na míru) | NBR, EPDM, chloropren, vlákno | $0.10 – $5/ks |
| Hřídelová těsnění / rotační hřídelová těsnění | NBR, FKM, HNBR, PTFE břit | $0.30 – $8/ks (NBR $0.30-2; FKM $2-8) |
| Hydraulická těsnění (píst/tyč) | Polyuretan, NBR, PTFE | $0.50 – $15/ks |
| Zakázkově lisované pryžové díly | Jakákoli pryžová směs | $0.50 – $20/ks (forma $300-2,000 navíc) |
| Pryžové vytlačované profily (pásy, profily) | EPDM, silikon, chloropren | $0.30 – $5/metr |
| Spiral wound těsnění | SS304/316 + grafit/PTFE | $2 – $50/ks |
| Mechanická těsnění | Uhlík/SiC/keramické plochy | $15 – $500/ks |
| Pryž-kovové spojené díly | NBR/EPDM + CNC ocel/hliník | $2 – $30/ks |
| PTFE obálková těsnění | PTFE + elastomerové jádro | $1 – $20/ks |
Faktory ceny: materiálová směs (FKM je 5-10x dražší než NBR), tvrdost (Shore A), velikost dílu, složitost formy a objem objednávky. Zakázkově lisované díly vyžadují jednorázovou investici do formy $300-2,000 — při objemu nad 10,000 kusů amortizovanou téměř na nulu.
Volba materiálu: jak vybrat správnou pryžovou směs
Volba pryžového materiálu je tím nejkritičtějším rozhodnutím při nákupu těsnění. Špatná směs selže předčasně — způsobí netěsnosti, kontaminaci nebo poškození zařízení. Zde je srovnání nejběžnějších těsnicích materiálů:
| Materiál | Teplotní rozsah | Nejvhodnější pro | Vyhnout se |
|---|---|---|---|
| NBR (nitril) | -30°C až +120°C | Minerální oleje, paliva, hydraulické kapaliny. Nejběžnější a nejlevnější. | Ozón, ketony, brzdová kapalina (glykol) |
| FKM (Viton) | -20°C až +200°C | Vysokoteplotní oleje, agresivní chemikálie, paliva. Prémiová volba. | Ketony, aminy, horká voda/pára |
| EPDM | -50°C až +150°C | Voda, pára, brzdová kapalina (glykol), venkovní podmínky. Vynikající odolnost proti ozónu. | Minerální oleje, paliva, rozpouštědla |
| Silikon (VMQ) | -60°C až +230°C | Potraviny, lékařství, extrémní teplotní cykly. K dispozici FDA/USP Class VI. | Vysoký tlak, dynamické těsnění, paliva |
| Chloropren (CR) | -40°C až +120°C | Všeobecné použití, mírné chemikálie, chladiva (R134a). | Silné kyseliny, ketony, estery |
| HNBR | -30°C až +150°C | Horké oleje, automobilové převodovky, ropná pole v podzemí. | Polární rozpouštědla, brzdová kapalina |
| FFKM (Kalrez/Chemraz) | -15°C až +327°C | Polovodiče, farmacie, extrémní chemická odolnost. | Cena ($50-500/ks) — jen když nic jiného nefunguje |
⚠ Na tvrdosti záleží
Tvrdost (Shore A) přímo ovlivňuje výkon těsnění: Shore A 40-50 pro nízkotlaká statická těsnění (snadno se stlačují). Shore A 60-70 pro univerzální O-kroužky a plochá těsnění (nejběžnější). Shore A 80-90 pro vysokotlaká hydraulická těsnění a aplikace odolné proti vytlačení. Tvrdost vždy uvádějte v objednávce — přijetí „továrního standardu“ zve na nekonzistenci.
Certifikace a compliance: co kupující musí vědět
Pryžová těsnění v regulovaných odvětvích vyžadují specifické materiálové certifikace. Odeslání nevyhovujících těsnění riskuje odmítnutí celnicí, stažení produktu nebo regulační pokuty.
🍴 Potraviny a farmacie
- FDA 21 CFR 177.2600 — Pryžové výrobky pro styk s potravinami
- USP Class VI — Testování biologické reaktivity pro zdravotnické prostředky
- EC 1935/2004 — Rámcové nařízení EU o styku s potravinami
- 3-A Sanitary Standard — Zařízení pro mlékárenství a zpracování potravin
- Silikon a EPDM jsou nejběžnější materiály v kvalitě FDA
💧 Voda a instalatérství
- NSF/ANSI 61 — Komponenty systémů pitné vody (USA)
- WRAS — Water Regulations Advisory Scheme (UK)
- KTW/W270 — Německé schválení elastomerů pro pitnou vodu
- EPDM je preferovaný materiál pro aplikace s pitnou vodou
🔧 Průmysl a automobilový průmysl
- IATF 16949 — Systém kvality automobilového dodavatelského řetězce
- ISO 9001 — Obecné řízení kvality
- ISO 3601 — Mezinárodní norma pro O-kroužky (rozměry, tolerance)
- ASTM D2000 — Klasifikační systém pryžových materiálů
- SAE J2236 — Materiálové specifikace automobilových O-kroužků
🌎 Životní prostředí a chemie
- REACH (EC 1907/2006) — Registrace chemikálií v EU (povinné pro trh EU)
- RoHS — Omezení nebezpečných látek
- UL — Underwriters Laboratories (elektrické kryty, hořlavost)
- Bez PAH — Omezení polycyklických aromatických uhlovodíků
Logistika: HS kódy, balení a doprava
Pryžové a těsnicí produkty spadají pod několik HS kódů podle typu produktu a materiálu:
| HS kód | Popis | Exportní vratka DPH |
|---|---|---|
| 4016.93 | Pryžová plochá těsnění, podložky a ostatní těsnění | 13% |
| 4016.99 | Ostatní pryžové výrobky (lisované díly, profily) | 13% |
| 4009.12 | Pryžové trubky a hadice s armaturami | 13% |
| 8484.10 | Těsnění z kovového plechu s jiným materiálem | 13% |
| 8484.90 | Sady mechanických těsnění | 13% |
| 4016.10 | Pórovité (houbové) pryžové výrobky | 13% |
📦 Požadavky na balení
- O-kroužky: PE sáčky (100-1000 ks/sáček) → kartony na paletách; etiketa s velikostí, materiálem, tvrdostí, číslem šarže
- Plochá těsnění: plošně balená v kartonech s prokládacím papírem; spiral wound těsnění jednotlivě v krabicích
- Zakázkově lisované díly: kartony s pěnovou vložkou proti poškození stlačením; antikorozní papír pro pryž-kovové díly
- Mechanická těsnění: jednotlivé dřevěné nebo kartonové krabice s pěnovými lůžky; přesné plochy chráněné
- Upozornění ke skladování: pryžové díly degradují UV světlem, ozónem a extrémními teplotami. Na cílovém skladu specifikujte skladování v interiéru.
Standardní dodací lhůta: standardní katalogová těsnění (skladem/částečně skladem): 1-2 týdny + přeprava 3-6 týdnů = 4-8 týdnů. Zakázkově lisované díly: 2-3 týdny výroba formy + 2-3 týdny výroba + přeprava = 7-12 týdnů.
Orientace v clech a obchodních bariérách
Pryžová těsnění čelí mírnému celnímu zatížení — obecně nižšímu než ocelové nebo hliníkové produkty. K polovině roku 2026:
| Trh | Kombinované clo | Podrobnosti |
|---|---|---|
| Spojené státy | ~27.5–32.5% | MFN 2.5-5% + Section 301 (+25%). U pryžových produktů žádná Section 232. Nižší celní zátěž než u kovových dílů. |
| Evropská unie | ~1.7–6.5% | Nízká cla MFN na pryžové výrobky. Primární netarifní bariérou je shoda s REACH. Žádný antidumping na běžná pryžová těsnění. |
| ASEAN (RCEP) | 0% | Nulové clo podle FTA ASEAN-Čína a RCEP pro většinu kategorií pryžových těsnění. Nejrychleji rostoucí trh. |
| Indie | ~10–15% + GST | Standardní dovozní clo. Rostoucí poptávka z automobilového průmyslu a průmyslu. Pro specifické aplikace může platit certifikace BIS. |
| Blízký východ / GCC | ~5% | Standardní clo; žádná obchodně-obranná opatření. Rostoucí poptávka ropy a plynu po těsněních FKM/FFKM. |
💡 Celní výhoda oproti kovovým dílům
Pryžová těsnění mají na americkém trhu výrazně nižší celní zátěž než kovové díly: ~30% u pryže vs. 35-65% u automobilových dílů, 52-55% u ocelových konstrukcí. Ve spojení s nízkou základní cenou ($0.005-$20/ks) je výhoda celkových nákladů na dodání u čínských pryžových těsnění často 60-80% pod alternativami z USA/Evropy — i po uplatnění všech cel.
Proč nakupovat pryžová těsnění přes PLS Precision
PLS Precision je obchodní dceřiná společnost Sinbo Precision Manufacturing Group — CNC továrny o rozloze 34,000 m² v Dongguanu s 518 stroji a 632 zaměstnanci. Náš nákup pryžových těsnění se jedinečně odlišuje díky naší CNC kapacitě:
🔧 Pryž-kovové spojené sestavy
Uložení motorů, antivibrační izolátory, pouzdra zavěšení, pryž-kovové držáky — kovové díly CNC obrábíme A pryž spojujeme. Jeden dodavatel, jeden systém kvality, nulové přehazování odpovědnosti mezi pryžovou a obráběcí dílnou.
🔬 Ověřování směsí
Vstupní pryžové směsi ověřujeme zkouškou tvrdosti (Shore A), měřením měrné hmotnosti a FTIR spektroskopií pro identifikaci materiálu. Každá šarže je doložena certifikátem směsi, daty vulkanizace a protokolem o fyzikálních vlastnostech.
📈 Zkoušky trvalé deformace a stárnutí
Režim selhání č. 1 u pryžových těsnění je trvalá deformace (compression set) — těsnění ztratí pružnost a přestane těsnit. Trvalou deformaci testujeme podle ASTM D395 při provozní teplotě a zrychlené stárnutí podle ASTM D573 k ověření dlouhodobého výkonu.
🏆 ISO 9001 + IATF 16949
Řízení kvality v automobilové třídě aplikované na nákup pryžových těsnění. SPC řízení procesu u kritických rozměrů, dokumentace PPAP dostupná pro automobilové zákazníky, plná sledovatelnost od surové směsi po hotové těsnění.
Co zajišťujeme a vyrábíme
Jaká je MOQ při objednávce pryžových těsnění z Číny?
U standardních katalogových O-kroužků (velikosti AS568/JIS): MOQ již od 100-1,000 kusů na velikost. U zakázkově lisovaných dílů: MOQ je obvykle 500-5,000 kusů plus jednorázové náklady na formu $300-2,000. U pryžových profilů: MOQ je obvykle 500-1,000 metrů na profil plus náklady na nástroj $200-500. Objednávky sdružujeme napříč více typy a velikostmi těsnění, abychom efektivně naplnili kontejnery — smíšený 20ft kontejner pojme 5-15 tun různých pryžových produktů.
Jak specifikuji správný pryžový materiál pro svou aplikaci?
Začněte třemi otázkami: (1) S jakou kapalinou/médiem bude těsnění přicházet do styku? — to okamžitě vyloučí nekompatibilní materiály (např. NBR selhává u brzdové kapaliny; EPDM selhává u minerálního oleje). (2) Jaký je rozsah provozních teplot? — silikon pokrývá nejširší rozsah (-60 až +230°C), zatímco FKM zvládá nejvyšší trvalou teplotu (+200°C). (3) Jakou tvrdost potřebujete? — statická těsnění obvykle používají Shore A 60-70; dynamická těsnění potřebují Shore A 70-80. Pomáháme vybrat optimální směs a poskytujeme materiálové datové listy s tabulkami chemické kompatibility.
Dokážete vyrobit silikonová těsnění v kvalitě FDA pro potravinářství a farmacii?
Ano. Zajišťujeme silikon a EPDM ve shodě s FDA od továren certifikovaných podle FDA 21 CFR 177.2600 (pryžové výrobky pro opakovaný styk s potravinami). Pro farmaceutické aplikace můžeme dodávat silikonová těsnění testovaná podle USP Class VI. Všechna těsnění v kvalitě FDA se vyrábějí v čistých prostorách s plnou sledovatelností šarží. Ke každé zásilce poskytujeme certifikáty shody FDA, protokoly migračních zkoušek a bezpečnostní listy materiálů.
Jak ověřujete kvalitu pryžové směsi a předcházíte záměnám materiálů?
Používáme třívrstvý systém ověřování: (1) Vstupní kontrola — kontrola tvrdosti (tolerance Shore A ±5), měření měrné hmotnosti a vizuální kontrola kontaminace. (2) FTIR spektroskopie — potvrzuje, že typ polymeru odpovídá objednávce (záměny NBR vs. FKM vs. EPDM jsou u nepečlivých továren překvapivě běžné). (3) Ověření vulkanizace — testování MDR (Moving Die Rheometer) potvrzuje správnou vulkanizaci. Každá šarže je sledovatelná k šarži surové směsi s plnou testovací dokumentací.
Co je trvalá deformace a proč na ní záleží?
Trvalá deformace (compression set) měří, jak dobře pryžové těsnění obnoví svůj tvar po dlouhodobém stlačení. Těsnění s vysokou trvalou deformací (např. 50%) zůstane trvale zploštělé a přestane těsnit — to je příčina selhání pryžového těsnění č. 1. Kvalitní NBR O-kroužky by měly mít trvalou deformaci <25% při 100°C/22h (ASTM D395 Method B). FKM obvykle dosahuje <20%. Trvalou deformaci testujeme při skutečné provozní teplotě a výsledky vykazujeme u každé šarže — většina dodavatelů na Alibabě tento test zcela vynechává.
Dokážete vyrobit pryž-kovové spojené díly?
Ano — to je jeden z našich hlavních diferenciátorů. Vlastní CNC továrna Sinbo obrábí kovové komponenty (držáky, skříně, hřídele, pouzdra) a pryž spojujeme s obrobenými povrchy pomocí chemicky připravených spojovacích povrchů a řízené vulkanizace. Aplikace zahrnují uložení motorů, antivibrační izolátory, pouzdra zavěšení a pryž-kovové spojky. CNC obrábění a spojování pryže pod jednou střechou odstraňuje problémy s lícováním, zkracuje dodací lhůtu a dává vám jednoho odpovědného dodavatele za kompletní sestavu.
Jak řešíte shodu s REACH a RoHS u zásilek do EU?
Všechny pryžové směsi, které zajišťujeme, jsou v souladu s REACH — to znamená, že neobsahují látky vzbuzující mimořádné obavy (SVHC) nad prahovou hodnotou 0.1%. Zajišťujeme také shodu s RoHS u těsnění používaných v elektrickém/elektronickém zařízení (žádné olovo, rtuť, kadmium, šestimocný chrom nad limity). Dodavatelé poskytují prohlášení REACH a na vyžádání můžeme zajistit screeningové testy SVHC třetí stranou (SGS/TUV). Pro zákazníky na regulovaných trzích EU je tato dokumentace povinná — nikoli volitelná.
Jaká je typická dodací lhůta u objednávek pryžových těsnění z Číny?
U standardních katalogových O-kroužků a těsnění (skladem): 1-2 týdny balení + 3-6 týdnů přeprava = celkem 4-8 týdnů. U zakázkově lisovaných dílů (nutná nová forma): 2-3 týdny výroba formy + 2-3 týdny výroba + přeprava = 7-12 týdnů. U pryž-kovových spojených sestav: 2-3 týdny CNC obrábění kovových dílů + 2-3 týdny spojování pryže + přeprava = 8-14 týdnů. Vždy doporučujeme nejprve objednat vzorovou dávku (100-500 ks) k ověření materiálu, rozměrů a trvalé deformace před závazkem k plnému výrobnímu objemu.
Vyžádejte nabídku na pryžové a těsnicí díly
Pošlete nám výkresy těsnění, materiálové specifikace nebo čísla dílů. Do 24 hodin odpovíme cenou, materiálovými možnostmi, volbou tvrdosti a dodací lhůtou.
Kontaktujte nás