Domů / Globální sourcing / Nákup svařenců a ocelových konstrukcí z Číny

Nákup svařenců a ocelových konstrukcí z Číny

Čína je největším světovým výrobcem ocelových konstrukcí — jen v roce 2024 vyvezla přes 10.6 milionu tun ocelových konstrukcí (HS 7308) v hodnotě $17.4 miliardy. PLS Precision nakupuje zakázkové svařence a svařované ocelové sestavy z předních čínských výrobních klastrů — a spojuje CNC obrábění, svařování a povrchovou úpravu pod jednou střechou pro komponenty s kritickou přesností.

Specifikace nákupu v kostce

PoložkaHodnota
SortimentRámy a lože strojů; Konstrukční ocel (nosníky, sloupy); Svařované kryty a skříně; Technologické plošiny a mezipatra
Typické aplikaceCNC stroje, lisy, průmyslová technika; Budovy, mosty, průmyslové závody; Elektrotechnika, krytování strojů, HVAC
Rozsah cen FOB$50 – $50,000
Typická dodací doba12-18 týdnů
Klíčové normyAWS D1.1; AWS D1.2; AWS D1.6
Hlavní dodavatelské regionyKuang-tung (Dongguan/Šen-čen/Fo-šan); Ťiang-su (Su-čou/Čchang-čou/Wu-si); Šan-tung (Čching-tao/Ťi-nan/Jen-taj); Če-ťiang (Chang-čou/Ningbo); Che-pej (Tchang-šan/Š'-ťia-čuang)

Proč nakupovat svařence a konstrukce z Číny

Globální trh výroby ocelových konstrukcí měl v roce 2025 hodnotu $249.8 miliardy a do roku 2035 by měl dosáhnout $451.4 miliardy při ročním růstu 6.1 % (Fortune Business Insights). Čína dominuje jako největší světový výrobce oceli (1.01 miliardy tun v roce 2024) a největší vývozce hotových ocelových konstrukcí.

Rozsah exportu

Export čínských ocelových konstrukcí (HS 7308) dosáhl v roce 2024 10.63 milionu tun v hodnotě $17.41 miliardy. Hlavní destinace: Jižní Korea ($2.28B), USA ($1.56B), Japonsko ($1.14B), Indonésie ($0.95B) a Hongkong ($0.87B). Meziroční růst zůstal silný na +8-12 %.

Nákladová výhoda

Rámy a lože strojů od $1,500-1,700/tuny. Konstrukční ocel od $800-1,200/tuny. Svařované kryty od $300-800/ks. Čínské svařence jsou obvykle o 40-60 % levnější než američtí/evropští výrobci — i po clech a přepravě.

Vertikální integrace

Čínské konstrukční dílny řídí celý řetězec: nákup oceli → CNC řezání → tváření → svařování → obrábění → povrchová úprava → montáž. To odstraňuje zdržení ze subdodávek a snižuje celkové náklady.

Jen provincie Kuang-tung představuje 33.8 % čínského exportu ocelových konstrukcí, následují Ťiang-su (16.9 %) a Šan-tung (7.8 %). Klaster delty Perlové řeky — kde sídlí Sinbo — nabízí nejhustější koncentraci schopností CNC + svařování + povrchová úprava v Číně.

Dodavatelská krajina svařování a konstrukcí v Číně

Čínský průmysl ocelových konstrukcí se soustředí do pěti hlavních klastrů, z nichž každý obsluhuje jiný segment trhu:

RegionSpecializaceKlíčoví hráči
Kuang-tung (Dongguan/Šen-čen/Fo-šan)Přesné CNC + svařované sestavy, rámy strojů, zakázkové kryty, exportně orientovanéHustý CNC klaster; zde sídlí Sinbo. 33.8 % národního exportu.
Ťiang-su (Su-čou/Čchang-čou/Wu-si)Těžká konstrukční ocel, mostní díly, tlakové nádoby, loděniceLoděnice Yangzijiang, loděnice CSSC; 16.9 % exportu
Šan-tung (Čching-tao/Ťi-nan/Jen-taj)Rámy těžké techniky, důlní konstrukce, výložníky jeřábů, stavebnictvíDodavatelský řetězec Zoomlion, XCMG; 7.8 % exportu
Če-ťiang (Chang-čou/Ningbo)Lehká tenkostěnná ocel, fasády budov, modulární výstavba, rámy ocelového nábytkuHangxiao Steel Structure, Southeast Space Frame
Che-pej (Tchang-šan/Š'-ťia-čuang)Surová ocel, standardní konstrukční profily, betonářská ocel, velkoobjemová komoditní výrobaCentrum výroby oceli; výhoda blízkosti surovin

Na Alibabě vrátí dotaz „steel weldment“ 20,000+ produktů; „steel fabrication“ 50,000+. Dodavatelská základna sahá od malých svařovacích dílen s 10 lidmi po výrobní megatovárny s 1,000+ zaměstnanci. Výzvou je najít správnou dílnu pro vaše konkrétní požadavky — přesnost, rozměr, svařovací proces a úroveň certifikace, to vše hraje roli.

Sortiment: svařence a svařované sestavy

Čínské konstrukční dílny vyrábějí každý typ svařované sestavy. Níže jsou skutečné rozsahy cen FOB z Alibaby, Made-in-China a přímých nabídek továren (2025-2026):

ProduktTypické aplikaceCena FOB (USD)
Rámy a lože strojůCNC stroje, lisy, průmyslová technika$1,500 – $1,700/tuna (nebo $500-5,000/ks)
Konstrukční ocel (nosníky, sloupy)Budovy, mosty, průmyslové závody$800 – $1,200/tuna
Svařované kryty a skříněElektrotechnika, krytování strojů, HVAC$300 – $800/ks
Technologické plošiny a mezipatraTovárny, sklady$15 – $85/m²
Rámy těžké technikyBagry, jeřáby, důlní technika$2,000 – $10,000/ks
Svařované trubkové sestavy a rozdělovačeHydraulické systémy, procesní potrubí$50 – $2,000/ks
Zakázkové držáky a úchytyAutomobilový průmysl, strojírenství, stavebnictví$2 – $50/ks
Tlakové nádoby a nádržeChemie, potravinářství, farmacie$5,000 – $50,000/ks
Svařované drátěné sítě a panelyPloty, výztuž betonu, příčky$1.20 – $5.50/m²
Roboticky svařované díly pro velké objemyPodvozky automobilů, rámy nábytku$10 – $500/ks

Faktory ceny: třída oceli (Q235 vs. Q345 vs. nerez), požadovaný svařovací proces (MIG vs. TIG vs. robotické), složitost spoje, rozměrová tolerance, povrchová úprava (holý vs. lakovaný vs. pozinkovaný) a objem zakázky. Svařence se cení buď podle hmotnosti ($/tuna), nebo za kus — podle složitosti a obrábění s přidanou hodnotou.

Svařovací procesy: přiřazení metody k aplikaci

Různé svařovací procesy vytvářejí různou úroveň kvality za různé náklady. Pochopení toho, který proces specifikovat, je zásadní pro získání správného svařence za správnou cenu:

ProcesISO 4063Nejvhodnější proÚroveň nákladů
MIG/MAG (GMAW)131/135Obecná výroba, konstrukční ocel, rámy strojů. Rychlý, univerzální, nejběžnější proces.★★ Nízká
TIG (GTAW)141Přesné svary, tenkostěnné, nerez, hliník. Letectví a potravinářská třída.★★★★ Vysoká
SMAW (obalovanou elektrodou)111Montážní svařování, opravy, těžké profily. Přenosné, jednoduché vybavení.★ Nejnižší
SAW (pod tavidlem)121Silný plech, tlakové nádoby, velké trubky. Hluboký závar, vysoký nános.★★ Nízká
Laserové svařování521Rychlý tenký plech, pouzdra baterií, přesné komponenty. Minimální deformace.★★★★★ Nejvyšší
Robotické MIG/TIG131/141Velkosériová výroba, automobilový průmysl, nábytek. Konzistentní kvalita, rychlost.★★★ Střední

⚠ Řízení deformací je skutečná výzva

Svařování vnáší teplo a teplo způsobuje deformace — zkroucení, úhlové změny a prohnutí. U přesných svařenců (lože strojů, rámy techniky) je to problém kvality č. 1. Řešení zahrnují: předběžné plánování sledu svarů (symetrické svařování pro vyvážení tepelných pnutí), přípravky a jigy (tuhé upnutí dílů během svařování), tepelné zpracování pro odbourání pnutí (550-650°C u uhlíkové oceli) a CNC obrábění po svařování pro obnovení rovinnosti a kritických rozměrů. PLS všechny tyto kroky zajišťuje vlastními silami.

Normy kvality: svařovací kódy AWS, ISO a EN

Kvalitu svařování řídí mezinárodní kódy, které se liší podle cílového trhu. Specifikace špatné normy plýtvá penězi; specifikace žádné normy zve selhání.

NormaRegionRozsah
AWS D1.1USA / AmerikaKód konstrukčního svařování — ocel. V Severní Americe nejčastěji odkazovaný.
AWS D1.2USA / AmerikaKód konstrukčního svařování — hliník.
AWS D1.6USA / AmerikaKód konstrukčního svařování — nerezová ocel.
ISO 3834 (části 2/3/4)MezinárodněPožadavky na kvalitu tavného svařování. Část 2 = komplexní; Část 3 = standardní; Část 4 = základní.
EN 1090-2Evropská unieProvádění ocelových konstrukcí. Označení CE povinné pro konstrukční ocelové práce v EU.
ASME BPVC Section IXUSA / mezinárodněKvalifikace svařování a pájení pro tlakové nádoby a potrubí.
ISO 9606 / EN ISO 9606MezinárodněZkoušky kvalifikace svářečů. Každý svářeč musí být certifikován individuálně.

📋 Srovnání materiálů: Čína vs. USA vs. EU

Q235 ≈ ASTM A36 ≈ S235JR — standardní konstrukční ocel. Mez kluzu ~235 MPa. Nejběžnější pro obecnou výrobu.Q345 ≈ ASTM A572 Gr.50 ≈ S355JR — vysokopevnostní nízkolegovaná ocel. Mez kluzu ~345 MPa. Používá se na rámy těžké techniky a konstrukční aplikace.Q390/Q420 ≈ A572 Gr.60/65 — vyšší pevnost pro specializované aplikace.Před záměnou čínských tříd v konstrukcích pro USA/EU vždy potvrďte ekvivalenci materiálu se svým statikem.

Logistika: HS kódy, balení a přeprava těžkých svařenců

Svařence a ocelové konstrukce pokrývají více HS kódů. Přeprava těžkých svařenců vyžaduje pečlivé plánování — to nejsou produkty pro balíkovou přepravu:

HS kódPopisExportní daňová sleva
7308.90Konstrukce a díly konstrukcí (svařované sestavy)13%
7308.10Mosty a mostní díly13%
7308.20Věže a příhradové stožáry13%
7308.30Dveře, okna a jejich rámy13%
7326.90Ostatní výrobky ze železa nebo oceli13%
8466.93Díly obráběcích strojů (u svařenců specifických pro stroj)13%

🚚 Přeprava těžkých svařenců

  • Kontejner 20ft: max. ~22 tun. Nejlepší pro malé/střední svařence. Vnitřní: 5.9m × 2.35m × 2.39m (D׊×V).
  • Kontejner 40ft: max. ~26 tun. Nejlepší pro dlouhé/velké svařence. Vnitřní: 12.0m × 2.35m × 2.39m.
  • 40ft OT (Open Top): pro nadrozměrné svařence, které se nevejdou dveřmi kontejneru.
  • Flat rack: pro velmi velké/těžké svařence (lože strojů, mostní díly). Až 40 tun.
  • Nadrozměrný náklad: pro projektový náklad přesahující kapacitu flat racku.

📦 Balení a ochrana povrchu

  • Proti korozi: základní nátěr, protikorozní olej nebo dočasný VCI obal pro holou ocel
  • Šroubové body: natřít závitové otvory tukem a zakrýt plastovými krytkami
  • Obráběné plochy: protikorozní olej + dřevěné chrániče proti poškození při přepravě
  • Zajištění: přivařená ocelová oka pro zdvihání jeřábem; přišroubování k podlaze kontejneru twist locky

Standardní dodací lhůta: jednoduché svařence (řez + svar + nátěr): 3-4 týdny + přeprava 3-6 týdnů = 6-10 týdnů. Složité svařence s CNC obráběním: 4-6 týdnů výroby + 1-2 týdny obrábění + 1 týden povrchové úpravy + přeprava = 9-15 týdnů.

Orientace v clech a obchodních bariérách

Ocelové konstrukce čelí nejvyšší celní zátěži ze všech kategorií, které nakupujeme — kvůli clům na ocel podle Section 232 navrch k Section 301. K polovině 2026:

TrhKombinované cloPodrobnosti
Spojené státy~52–55%MFN 0-3.5% + Section 301 (+25%) + Section 232 ocel (+25%). Trojité vrstvení cel dělá americký trh náročným, ale životaschopným u přesných/složitých svařenců, kde má Čína nákladovou výhodu 40-60 %.
Evropská unie~50% (nad kvótu)Ochranná opatření EU na ocel (od 2019, prodloužena 2024): clo 25 % na dovoz nad kvótu. Od května 2026 nová sazba 50 % nad kvótu na čínské ocelové produkty. V rámci kvóty: ~0-3.7%.
Kanada~25%Ochranné clo podle Section 35 na čínské ocelové produkty (platné od října 2024).
ASEAN (RCEP)0%Nulové clo podle dohody o volném obchodu ASEAN–Čína a RCEP u většiny kategorií ocelových konstrukcí. Nejrychleji rostoucí trh pro čínské konstrukce.
Blízký východ / Afrika~5–12%Standardní cla. Silná poptávka z infrastruktury a stavebnictví. Žádná obchodně ochranná opatření na čínské ocelové konstrukce.

⚠ Strategie zvládání cel

Kumulace amerických cel 52-55 % na ocelové konstrukce je nejvyšší ze všech kategorií, které PLS nakupuje. U přesných svařenců s CNC obráběním a povrchovou úpravou (lože strojů, rámy techniky, zakázkové sestavy) však čínské ceny zůstávají o 30-40 % pod americkými výrobci i po všech clech. Ekonomika funguje nejlépe, když: (1) svařenec zahrnuje významné obrábění s přidanou hodnotou, (2) objem zakázky ospravedlňuje kontejnerovou přepravu a (3) dodací lhůty amerických výrobců jsou 16-20+ týdnů.

Proč nakupovat svařence přes PLS Precision

PLS Precision je dceřiná společnost pro mezinárodní obchod Sinbo Precision Manufacturing Group — CNC továrny v Dongguanu o rozloze 34,000 m² s 518 stroji a 632 zaměstnanci. Naše nákupní služba pro svařence se jedinečně odlišuje spojením svařovací výroby s přesným CNC obráběním pod jednou střechou:

⚙ Integrace CNC + svařování

Většina čínských svařovacích dílen neumí obrábět. Většina CNC dílen neumí svařovat. My umíme obojí — což znamená, že váš svařenec je svařen, tepelně odlehčen, CNC obroben do konečných tolerancí a povrchově upraven v jediném provozu. Žádné subdodávky, žádné problémy s lícováním, žádné přehazování odpovědnosti.

📈 Rozměrové ověření na CMM

Rozměry svařenců ověřujeme na CMM (souřadnicový měřicí stroj) — kontrolujeme rovinnost, rovnoběžnost, kolmost a kritické rozměry do ±0.05 mm. Deformace po svařování je stížnost č. 1 u svařovaných sestav; náš postup CNC + CMM ji zachytí před expedicí.

🎨 Vlastní povrchová úprava

Tryskání, základní nátěr, práškové lakování, koordinace žárového zinkování — vše pod jednou střechou. U lakovaných povrchů specifikujte drsnost Ra; tloušťku filmu dokumentujeme u každé zásilky.

🏆 ISO 9001 + IATF 16949

Řízení kvality na úrovni automobilového průmyslu aplikované na svařence. Specifikace svařovacích postupů (WPS), záznamy kvalifikace svářečů, zprávy NDT (je-li vyžadováno), zprávy o rozměrové kontrole a materiálové certifikáty — to vše je součástí každé zásilky.

Co vyrábíme a nakupujeme

Rámy a lože strojů Kryty techniky Zakázkové držáky a úchyty Konstrukční sestavy Svařované trubkové rozdělovače Rámy těžké techniky Plošiny a mezipatra CNC obráběné svařence
Časté dotazy
Jaké je MOQ u svařenců z Číny?

U standardní konstrukční oceli: MOQ je typicky 5-10 tun (částečný kontejner). U zakázkových svařenců (lože strojů, rámy techniky): MOQ je často 1-5 kusů — jde o projektové, nikoli objemové zakázky. U velkosériových svařovaných sestav (držáky, rámy nábytku, automobilové díly): MOQ 100-1,000 kusů podle složitosti. Ekonomika nákupu svařenců nahrává zakázkám na celý kontejner kvůli hmotnosti a přepravním nákladům na jednotku.

Jak řídíte deformace svařování u přesných svařenců?

Používáme vícestupňový přístup: (1) Plánování sledu svarů — symetrické svařovací dráhy pro vyvážení tepelného pnutí. (2) Tuhé přípravky a jigy pro omezení dílů během svařování. (3) Tepelné zpracování pro odbourání pnutí (550-650°C u uhlíkové oceli, výdrž 1-2 hodiny, pomalé chlazení) u kritických aplikací. (4) CNC obrábění po svařování — obrábíme montážní plochy, vyvrtáváme otvory a obnovujeme rovinnost do ±0.05 mm poté, co všechny tepelné vlivy pominou. To je klíčová výhoda našeho integrovaného provozu CNC + svařování.

Jaké svařovací certifikace mají vaši výrobci?

Naše svařovací provozy splňují ISO 3834-2 (komplexní požadavky na kvalitu tavného svařování). Svářeči jsou individuálně kvalifikováni podle ISO 9606 pro každý proces a polohu, kterou vykonávají. U konstrukční oceli pro americký trh vyrábíme svařence odpovídající specifikacím AWS D1.1. U konstrukcí pro trh EU podporujeme třídy provádění EN 1090-2 EXC2/EXC3 s kompletní dokumentací pro označení CE. Specifikace svařovacích postupů (WPS) a záznamy o kvalifikaci postupů (PQR) jsou k dispozici pro každý použitý svařovací proces.

Můžete použít ekvivalentní čínské třídy oceli (Q235/Q345) místo tříd USA/EU?

Q235 ≈ ASTM A36 ≈ S235JR (kluz ~235 MPa) a Q345 ≈ ASTM A572 Gr.50 ≈ S355JR (kluz ~345 MPa) jsou ve většině aplikací mechanicky ekvivalentní. Záměna však u nosných konstrukcí vyžaduje schválení statika — protože chemické složení a houževnatost (hodnoty rázové práce Charpy V-notch) se mírně liší. Poskytujeme kompletní materiálové certifikáty (certifikáty válcovny podle EN 10204 3.1) s chemickým složením a mechanickými vlastnostmi, což vašemu statikovi umožní schválit ekvivalenci před zahájením výroby.

Jak řešíte vysoká americká cla na čínské ocelové konstrukce?

Kombinované americké clo 52-55 % na čínské ocelové konstrukce je významné. U přesných svařenců s CNC obráběním však výhoda základní ceny 40-60 % často pohltí většinu dopadu cel. Pomáháme kupujícím modelovat celkové náklady na dodání a zkoumat optimalizační strategie: správnou klasifikaci HS (díly strojů pod 8466 vs. konstrukce pod 7308 mohou mít různé sazby), dodávku polotovaru sestavy pro finální dokončení v USA nebo zpracování s přidanou hodnotou, které mění klasifikaci. Všechny strategie jsou plně zdokumentované a v souladu se zákonem.

Jaké nedestruktivní zkoušky (NDT) můžete provádět na svarech?

NDT koordinujeme prostřednictvím certifikovaných inspekčních agentur: Vizuální zkouška (VT) — 100 % všech svarů, náš standard. Zkouška magnetickou práškovou metodou (MT) — pro povrchové a podpovrchové vady feromagnetických materiálů. Ultrazvuková zkouška (UT) — pro vnitřní vady svarů s plným závarem. Radiografická zkouška (RT) — rentgenová kontrola kritických tlakových nebo konstrukčních svarů. NDT se specifikuje podle příslušného kódu (AWS D1.1, ASME BPVC) a vašich konstrukčních požadavků. Zprávy NDT přikládáme k rozměrové a materiálové dokumentaci.

Jaké povrchové úpravy jsou u svařenců dostupné?

Nabízíme kompletní škálu: (1) Tryskání broky / pískování — na Sa 2.5 (téměř bílý kov) jako přípravu pro nátěr. (2) Základní nátěr + vrchní nátěr — epoxidový základ + polyuretanový vrchní nátěr, tloušťka filmu 80-200 μm podle specifikace. (3) Práškové lakování — pro menší svařence a kryty; odolný, rovnoměrný povrch. (4) Žárové zinkování — zinkový povlak (podle ISO 1461) pro korozně kritické venkovní aplikace; koordinujeme s certifikovanými zinkovnami. (5) Holé / naolejované — pro vnitřní svařence, které budou lakovány na místě.

Jaká je typická dodací lhůta zakázek svařenců z Číny?

U jednoduchých konstrukčních svařenců (řez + svar + nátěr): 3-4 týdny výroby + 3-6 týdnů přepravy = 6-10 týdnů. U složitých přesných svařenců s CNC obráběním: 4-6 týdnů výroby + 1-2 týdny odbourání pnutí + 1-2 týdny CNC obrábění + 1 týden povrchové úpravy + přeprava = 9-15 týdnů. U tlakových nádob a svařenců podle ASME: 6-8 týdnů výroby + NDT + hydrostatické zkoušky + přeprava = 12-18 týdnů. Doporučujeme nejprve objednat 1-2 vzorové kusy k ověření kvality svarů, rozměrů a povrchové úpravy, než se zavážete k plné výrobě.

Vyžádejte nabídku na svařence a ocelové konstrukce

Pošlete nám výrobní výkresy, specifikace oceli nebo fotografie. Do 24 hodin odpovíme cenou, doporučením svařovacích procesů, možnostmi povrchové úpravy a dodací lhůtou.

Kontaktujte nás