Nákup senzorů a automatizačních dílů z Číny
Čínský trh s průmyslovými senzory dosáhl v roce 2025 hodnoty USD 23.8 miliardy — 34.2% globálního trhu o hodnotě USD 69.5 miliardy — s meziročním růstem 9.1%, výrazně nad světovým průměrem. Export senzorů dosáhl USD 4.7 miliardy, zatímco dovoz činil USD 9.2 miliardy, přičemž obchodní deficit se od roku 2020 zúžil o 31%, jak domácí výroba dozrává. PLS Precision se sídlem v Dongguanu spojuje nákup senzorů a automatizačních komponentů z klastrů Šen-čen–Šanghaj–Wen-čou s CNC obráběnými kryty senzorů, montážními držáky a ochrannými pouzdry z mateřské továrny Sinbo — jeden dodavatel pro snímací prvek i konstrukční kovové díly.
Specifikace nákupu v kostce
| Položka | Hodnota |
|---|---|
| Rozsah produktů | Indukční přibližovací senzor M12 (dosah 4mm); Indukční přibližovací senzor M18 (dosah 8mm); Indukční přibližovací senzor M30 (dosah 15mm); Fotoelektrický senzor (difuzní, dosah 1m) |
| Cenové rozpětí FOB | $1.50 – $500 |
| Typická MOQ | 10 ks; 5 ks |
| Typická dodací lhůta | 4–8 týdnů |
Proč je čínský trh se senzory a automatizací na zlomu
Čínský trh s průmyslovými senzory dosáhl v roce 2025 hodnoty USD 23.8 miliardy, což představuje 34.2% globálního trhu o hodnotě USD 69.5 miliardy, s meziročním růstem 9.1% — výrazně nad světovým průměrem 7.8% (IIM, 2026). Globální trh má v roce 2026 dosáhnout USD 74.8 miliardy a do roku 2030 USD 105 miliard. Export senzorů z Číny dosáhl USD 4.7 miliardy proti dovozu USD 9.2 miliardy — obchodní deficit se od roku 2020 zúžil o 31%, jak domácí výrobci získávají půdu v senzorech střední přesnosti (IIM, 2026).
Strana automatizačních komponentů je stejně dynamická. Čínský sektor tovární automatizace se v Q1 2025 vrátil k růstu po čtyřech čtvrtletích poklesu, s prodejem průmyslových robotů vyšším o 11.6% a produkcí kolaborativních robotů vyšší o 41.4% (Macquarie Research, 2025). Domácí lídr v servosystémech Inovance drží 31.4% podílu na trhu serv a 20.8% u měničů — překonává Mitsubishi i Siemens v Číně. Lokalizace malých PLC vzrostla meziročně z 38.2% na 41.0%, přičemž Inovance je čtvrtý s 6.7%. Export čínského řídicího zařízení dosáhl v roce 2024 RMB 41.2 miliardy (USD 5.7 miliardy), meziročně o 7.3% více — export PLC RMB 13.8 miliardy, export měničů RMB 16.5 miliardy, export serv RMB 10.9 miliardy (docin.com, 2025).
Geografická logika je jasná: výrobci senzorů se soustředí v Šen-čenu (fotoelektrické, přibližovací, IoT), Wen-čou/Jüe-čchingu (průmyslové přibližovací spínače, koncové spínače), Šanghaji/Kun-šanu (MEMS, vysoká přesnost) a Si-anu (RF a tlakové senzory). PLS Precision sídlí v Dongguanu — méně než 2 hodiny od senzorových klastrů v Šen-čenu a v rámci jednodenní cesty od Wen-čou.
Co v této kategorii zajišťujeme
Zajišťujeme celou škálu průmyslových senzorů a automatizačních komponentů — od komoditních přibližovacích spínačů po přesné MEMS tlakové senzory a kompletní PLC servosystémy — s ověřením kalibrace před odesláním:
- Přibližovací senzory — indukční (M8/M12/M18/M30), kapacitní a magnetické typy; výstup NPN/PNP, normálně otevřený/zavřený; FOB USD 1.50–5.50 podle velikosti a dosahu (Alibaba/Aotoro, 2025).
- Fotoelektrické senzory — jednocestné, reflexní a difuzní typy; pro průmyslovou automatizaci, balicí a logistické linky; FOB USD 3.70–15.60 podle dosahu a výstupu.
- Teplotní senzory — RTD (Pt100/Pt1000), termočlánky (K/J/T), termistory a infračervené typy; čínský trh s teplotními senzory přesáhl v roce 2025 RMB 316 miliard a v roce 2026 má překonat RMB 500 miliard (chinabgao, 2026).
- Tlakové senzory — MEMS tlakové senzory, piezorezistivní a kapacitní typy; Čína v roce 2025 vyvezla 320 milionů kusů v hodnotě RMB 7.68 miliardy, především do jihovýchodní Asie, Indie a Latinské Ameriky (celní data, 2025).
- PLC, HMI a servopohony — domácí značky (Inovance, Delta, Estun) a mezinárodní značky (Siemens, Mitsubishi, Omron); export PLC RMB 13.8 miliardy, export měničů RMB 16.5 miliardy, export serv RMB 10.9 miliardy v roce 2024.
- IoT a bezdrátové senzorové moduly — senzorové terminály LoRa, NB-IoT, WiFi a Bluetooth pro chladicí řetězec, monitoring životního prostředí a aplikace chytrých továren; FOB USD 9–1,000 podle složitosti.
- CNC obráběné kryty a držáky senzorů — mateřská továrna Sinbo obrábí hliníkové a nerezové kryty senzorů, montážní držáky, ochranná pouzdra a kalibrační přípravky, které doplňují nakupované senzory do kompletního řešení.
Cenová rozpětí FOB a co určuje cenu
Cena senzorů a automatizačních komponentů se liší podle přesnosti, úrovně certifikace a značky. Níže jsou orientační ceny FOB (USD za kus) od čínských dodavatelů na základě dat z Alibaba, Made-in-China a IndexBox za roky 2025–2026:
| Produkt | Cenové rozpětí FOB (USD) | Typická MOQ |
|---|---|---|
| Indukční přibližovací senzor M12 (dosah 4mm) | $1.50 – $2.30 | 10 ks |
| Indukční přibližovací senzor M18 (dosah 8mm) | $2.50 – $2.90 | 10 ks |
| Indukční přibližovací senzor M30 (dosah 15mm) | $3.70 – $5.50 | 10 ks |
| Fotoelektrický senzor (difuzní, dosah 1m) | $3.70 – $6.30 | 5 ks |
| Fotoelektrický senzor (jednocestný, 5m) | $8.00 – $15.60 | 5 ks |
| Teplotní senzor Pt100 RTD (s 2m kabelem) | $2.00 – $8.00 | 10 ks |
| Termočlánek typu K (nerezové pouzdro) | $1.50 – $6.00 | 10 ks |
| MEMS tlakový senzor (0–1MPa) | $3.00 – $12.00 | 100 ks |
| Malé PLC (domácí, 16 I/O) | $50 – $200 | 1 kus |
| Servopohon + motor (400W, domácí) | $150 – $500 | 1 sada |
| 7palcový dotykový panel HMI (domácí) | $80 – $300 | 1 kus |
| IoT bezdrátový teplotní/vlhkostní senzor (WiFi) | $9.00 – $80.00 | 1 ks |
Cenové rozpětí určují čtyři faktory: třída přesnosti (spotřebitelská ±2% vs. průmyslová ±0.5% vs. automobilová AEC-Q100 vs. lékařská ISO 13485 — každá třída zhruba zdvojnásobuje cenu), úroveň certifikace (CE, RoHS, ATEX pro výbušná prostředí, IECEx — přidává 10–30% prémii), původ značky (Siemens/Mitsubishi/Omron si u PLC a pohonů vyžádají 2–4x prémii oproti srovnatelným domácím Inovance/Delta/Estun) a kalibrační dokumentace (tovární kalibrační certifikát vs. kalibrace třetí stranou s návazností NIST/NPL — přidává 15–25% u aplikací vyžadujících přesnost). Ceny standardních přibližovacích senzorů jsou stabilní; vysokopřesné MEMS a automobilové senzory rostou o 2–4% ročně, jak se zpřísňují specifikace.
Reálná rizika: kalibrační drift, nadsazené parametry a vysoký segment závislý na dovozu
Nejčastějším rizikem při nákupu senzorů je nadsazení parametrů — dodavatel uvádí u přibližovacího senzoru dosah 8mm, když skutečný spolehlivý dosah je 5–6mm, nebo tvrdí IP67, když skutečná ochrana proti vniknutí vody je blíže IP54. Druhým rizikem je kalibrační drift: senzory, které projdou tovární kalibrací, ale v provozu se vymknou ze specifikace při teplotním cyklování, vibracích nebo elektromagnetickém rušení. Třetím, strukturálním rizikem je, že Čína zůstává čistým dovozcem podle hodnoty u špičkových senzorů: USD 9.2 miliardy dovozu proti USD 4.7 miliardy vývozu v roce 2025, přičemž dovozní závislost je nejvyšší u automobilových MAP senzorů, lékařských absolutních tlakových senzorů a ultra-přesných diferenčních tlakových senzorů, kde zahraniční dodavatelé drží 60–70% podílu na trhu podle hodnoty (IndexBox, 2026).
Naše kontroly u každé objednávky senzorů a automatizace:
- Ověření parametrů — testujeme skutečný snímací dosah, dobu odezvy a opakovatelnost proti datovému listu pomocí kalibrovaných referenčních cílů. U přibližovacích senzorů ověřujeme snímací vzdálenost na specifikovaném materiálu cíle (železo, hliník, měď) při jmenovitém napětí a teplotě.
- Ověření stupně krytí IP — u senzorů s tvrzením IP65/IP67 ověřujeme skutečným testem vniknutí vody podle IEC 60529, ne jen podle etikety. Mnohá selhání průmyslových senzorů způsobí vniknutí vody, nikoli elektronická závada.
- Sledovatelnost kalibrace — u přesných senzorů (tlak, teplota) ověřujeme, že kalibrace má návaznost NIST/NPL s platným číslem certifikátu. Pro kritické aplikace můžeme zajistit rekalibraci třetí stranou.
- Testování EMI/EMC — u senzorů používaných v průmyslovém prostředí s frekvenčními měniči a spínanými zdroji ověřujeme shodu s EMC podle CE (EN 61326) nebo zajišťujeme dodatečné testování odolnosti.
- Pravost značky — u komponentů Siemens, Omron a Mitsubishi ověřujeme záznamy autorizovaných distributorů. Padělané PLC a HMI jsou v této kategorii známým rizikem.
- Plánování HS kódů a cel — senzory spadají pod HS 9026 (tlak/průtok), HS 9027 (analýza plynů), HS 9031 (měřicí přístroje) a HS 8536 (přibližovací spínače klasifikované jako elektrické přístroje). Různé kódy nesou různé celní sazby — pomáháme klasifikovat správně.
Proč nakupovat senzory a automatizační díly přes PLS Precision
Tři strukturální výhody, ne marketing:
- Kovovýroba s továrním zázemím — mateřská továrna Sinbo CNC obrábí nerezové a hliníkové kryty senzorů, montážní držáky, ochranná pouzdra a kalibrační přípravky. Průmyslové instalace senzorů, které potřebují zakázkové držáky, pouzdra s krytím IP68 nebo tlumicí úchyty proti vibracím, dostanou senzor i konstrukční kryt od jednoho odpovědného dodavatele. To je hlavní diferenciátor: většina nákupních agentů skončí u nalezení továrny na senzory; my dokážeme postavit kompletní senzorovou sestavu včetně pouzdra, ve kterém je uložena.
- Blízkost dodavatelskému řetězci — základna v Dongguanu, méně než 2 hodiny od klastru fotoelektrických a IoT senzorů v Šen-čenu a v rámci jednodenní cesty od klastru průmyslových přibližovacích spínačů ve Wen-čou/Jüe-čchingu. Můžeme auditovat továrnu na senzory, zkontrolovat dodavatele panelů HMI a prověřit CNC obráběné držáky ve stejné oblasti. U vícekomponentových automatizačních balíčků kombinujících senzory, PLC, pohony a pouzdra to zkracuje dobu koordinace o týdny.
- Kompletní kvalitativní řetězec — ověření parametrů kalibrovanými referenčními cíli, ověření stupně krytí IP skutečným testem vody, kontroly sledovatelnosti kalibrace, ověření shody EMI/EMC a autentizace značek u mezinárodních komponentů. Řešíme riziko, které je v této kategorii nejdůležitější: že senzor skutečně plní specifikaci, ne jen datový list.
Neakceptujeme neověřené datové listy jako fakt a neodešleme senzory, které neprojdou testem dosahu nebo opakovatelnosti — tato integrita udržuje vaši automatizační linku v provozu, ne v režimu řešení závad.
Dokáže PLS zajistit senzory a CNC obráběné kryty nebo držáky společně?
Ano — to je hlavní výhoda nákupu senzorů přes PLS. Mateřská továrna Sinbo CNC obrábí nerezové a hliníkové kryty senzorů, montážní držáky, ochranná pouzdra a kalibrační přípravky, zatímco my zajišťujeme senzory a automatizační komponenty z klastrů Šen-čen a Wen-čou. Průmyslová instalace senzoru, která potřebuje zakázkové pouzdro IP68, tlumicí držák proti vibracím nebo specifické montážní rozhraní, dostane senzor i konstrukční kryt od jednoho dodavatele, s jedním standardem kvality a jednou zásilkou.
Jaké jsou typické MOQ a dodací lhůty u senzorů z Číny?
MOQ jsou u standardních senzorů nízké: přibližovací senzory (M8–M30) začínají na 10 kusech; fotoelektrické senzory na 5 kusech; teplotní senzory (RTD/termočlánek) na 10 kusech. U PLC, HMI a servopohonů je MOQ obvykle 1 kus. Standardní výrobní dodací lhůta je 3–14 dní u skladových položek; zakázkové konfigurace (specifická délka kabelu, typ konektoru, kalibrační rozsah) potřebují 2–4 týdny. Expresní letecká doprava doručí za 3–5 dní; námořní doprava trvá u objemových objednávek 20–35 dní.
Jak ověříte, že parametry senzoru jsou přesné a ne nadsazené?
Testujeme skutečný snímací dosah, dobu odezvy a opakovatelnost proti datovému listu pomocí kalibrovaných referenčních cílů. U indukčních přibližovacích senzorů ověřujeme snímací vzdálenost na specifikovaném materiálu cíle (železo, hliník, měď) při jmenovitém napětí a okolní teplotě. U fotoelektrických senzorů testujeme detekční dosah na cílech se standardní odrazivostí. U teplotních senzorů ověřujeme přesnost ve třech referenčních bodech (bod tání ledu, střed rozsahu a horní limit) pomocí kalibrovaného dry-block kalibrátoru. Nadsazení parametrů — hodnocení senzoru nad jeho skutečný výkon — je v této kategorii nejčastějším rizikem a fyzické testování je jediné spolehlivé protiopatření.
Dokážete zajistit domácí čínské automatizační značky jako Inovance a Delta?
Ano. Zajišťujeme celou škálu domácích čínských automatizačních značek: Inovance (servosystémy, PLC, měniče — lídr trhu v Číně s 31.4% podílem u serv), Delta (PLC, HMI, pohony), Estun (průmyslové roboty, koboty — 9.9% podíl na trhu) a další. Domácí značky obvykle nabízejí 30–50% cenovou úsporu oproti srovnatelným produktům Siemens/Mitsubishi/Omron, s dodacími lhůtami 1–2 týdny vs. 4–8 týdnů u dovážených značek. Mezinárodní značky zajišťujeme také prostřednictvím kanálů autorizovaných distributorů, když to specifikace projektu vyžaduje, a pravost ověřujeme podle záznamů distributorů, abychom předešli riziku padělaných PLC a HMI.
Které HS kódy se vztahují na senzory a automatizační komponenty?
Senzory spadají do několika kapitol HS podle funkce: HS 9026 (přístroje pro měření tlaku, průtoku, hladiny — včetně tlakových senzorů), HS 9031 (přístroje pro měření nebo kontrolu — včetně přibližovacích senzorů, fotoelektrických senzorů a měřicích přístrojů), HS 9027 (přístroje pro analýzu plynů — včetně plynových senzorů) a HS 8536 (elektrické přístroje pro spínání — některé přibližovací spínače jsou klasifikovány zde). PLC, HMI a servopohony mohou spadat pod HS 8537 (ovládací panely) nebo HS 8501 (elektrické motory) podle konfigurace. Sazby MFN na většině rozvinutých trhů se u standardních senzorů pohybují od 0% do 5%, ale konkrétní podkódy se mohou lišit. Pomáháme klasifikovat správně a označíme celní zátěž před vaším závazkem.
Řešíte ověřování stupně krytí IP a sledovatelnost kalibrace u průmyslových senzorů?
Ano. U senzorů s tvrzením IP65/IP67/IP68 ověřujeme skutečným testem vniknutí vody podle IEC 60529, ne jen podle etikety — mnohá selhání průmyslových senzorů v provozu způsobí vniknutí vody, nikoli elektronická závada. U přesných senzorů (tlak, teplota, síla) ověřujeme, že kalibrace má návaznost NIST/NPL s platným číslem certifikátu, a pro kritické aplikace můžeme zajistit rekalibraci třetí stranou. Ověřujeme také shodu s EMC podle CE (EN 61326) u senzorů používaných v průmyslovém prostředí s frekvenčními měniči a spínanými zdroji, kde elektromagnetické rušení může způsobit chybné hodnoty nebo drift signálu.
Nákup senzorů, automatizačních dílů nebo zakázkových montážních krytů z Číny?
Pošlete nám datový list, čísla dílů senzorů nebo popis systému. Do 24 hodin odpovíme nákupním plánem zahrnujícím senzory, PLC, pohony, CNC obráběné kryty, ověření kalibrace a celkové náklady na dodání.
Kontaktujte nás