Domů / Globální sourcing / Elektromotory a pohony z Číny

Elektromotory a pohony z Číny

Vývoz čínských elektromotorů pod HS 8501 dosáhl v roce 2025 USD 18.6 miliardy, meziročně +21 %, přičemž jen vývoz trakčních motorů dosáhl USD 9.7 miliardy. PLS Precision nakupuje asynchronní motory, servo- a krokové motory, BLDC motory a motorové pohony z výrobních klastrů Zhejiang, Jiangsu a Guangdong a spojuje je s CNC obráběnými skříněmi motorů, hřídelemi a montážními přírubami z našeho mateřského závodu Sinbo — takže jeden dodavatel dodá motor, pohon i přesné mechanické komponenty.

Specifikace nákupu v kostce

PoložkaHodnota
SortimentMikro DC motor (N10/N20, 3–6V); BLDC motor (50W–400W, 12V/24V); Krokový motor NEMA 17/23; Asynchronní motor (0.37–2.2 kW, IE2/IE3)
Cenové rozpětí FOB$1.50 – $2,000
Typické MOQ1,000 ks; 100–500 ks
Typická dodací doba4–8 týdnů

Růst vývozu elektromotorů z Číny v roce 2025

Vývoz čínských elektromotorů a generátorů (HS 8501) dosáhl v roce 2025 USD 18.6 miliardy, meziročně +21 %, přičemž jen vývoz trakčních motorů činil USD 9.7 miliardy (+21 % meziročně) (China Customs / IIM Industry Research, data za celý rok 2025). Růst pohánějí tři síly: globální adopce EV, expanze průmyslové automatizace (dodávky motorů pro průmyslové roboty přesáhly 2.4 milionu jednotek, +34 % meziročně) a přechod na energetickou účinnost — směrnice EU ErP nyní u dovážených motorů vyžaduje účinnost IE4 nebo IE5, což tlačí čínské výrobce k upgradu.

Exportní trh se strukturálně posouvá. Jihovýchodní Asie a Evropa jsou dvě největší destinace, přičemž jihovýchodní Asie tvoří 26 % čínského vývozu trakčních motorů a Evropa 19 %. Dovoz Evropy z Číny v roce 2025 vzrostl o 29 %, tažen elektrifikací užitkových vozidel (poptávka po trakčních motorech pro střední a těžké nákladní vozy +51 % meziročně). Severní Amerika vzrostla jen o 6 % kvůli celnímu tlaku, což zrychluje trend regionální lokalizace.

Co v této kategorii zajišťujeme

Pokrýváme celé spektrum motorů a pohonů — od mikro motorů za méně než dolar po průmyslové servosystémy — s inspekcí a certifikací před expedicí:

  • Asynchronní motory — jednofázové a třífázové, 0.18 kW až 7.5 kW a výše; třídy účinnosti IE1/IE2/IE3/IE4 pro EU a globální trhy; pracovní koně čerpadel, ventilátorů, dopravníků a HVAC.
  • Servomotory a pohony — AC servosystémy 100W až 3 kW se sladěnými pohony; používané v CNC strojích, robotice a balicí technice; čínské servo značky (Inovance, Estun) vstoupily do evropských průmyslových dodavatelských řetězců.
  • Krokové motory — NEMA 17/23/24/34, 2fázové a 3fázové; pro 3D tiskárny, CNC routery, zdravotnické prostředky a automatizaci; ceny od USD 13–30 za jednotku FOB.
  • BLDC motory — bezkartáčové DC motory pro elektrokola, drony, ventilátory, čerpadla a elektrické nářadí; 12V/24V/36V/48V; vodotěsné varianty IP54–IP55; nejrychleji rostoucí segment motorů.
  • Motorové pohony a řadiče — VFD (frekvenční měniče), servopohony, BLDC řadiče a drivery krokových motorů; od samostatných řadičů po integrované balíčky motor-pohon.
  • CNC obráběné skříně, hřídele a příruby — náš mateřský závod Sinbo obrábí přesné skříně motorů (hliník), výstupní hřídele (ocel/nerez), montážní příruby a koncové kryty, které doplňují nakupované motory pro zakázkové aplikace.

Cenová rozpětí FOB a co určuje cenu

Cenu motorů určuje výkon, třída účinnosti a pozicování značky. Níže jsou orientační ceny FOB (USD) z ověřených nabídek dodavatelů na Made-in-China a Alibaba pro roky 2025–2026:

ProduktRozpětí ceny FOB (USD)Typické MOQ
Mikro DC motor (N10/N20, 3–6V)$1.50 – $6.501,000 ks
BLDC motor (50W–400W, 12V/24V)$10.00 – $16.501,000 ks
Krokový motor NEMA 17/23$13.00 – $30.00100–500 ks
Asynchronní motor (0.37–2.2 kW, IE2/IE3)$25.00 – $100.0050–100 ks
Asynchronní motor (5.5–7.5 kW, IE3)$150.00 – $500.0010–50 ks
Sada servomotoru a pohonu (400W–750W)$100.00 – $500.0010–50 sad
Sada servomotoru a pohonu (1.5–3 kW)$500.00 – $2,000.005–10 sad
VFD (frekvenční měnič, 0.75–7.5 kW)$30.00 – $200.0050–100 ks

Cenové rozpětí určují čtyři faktory: třída účinnosti (motory IE4/IE5 stojí o 40–80 % více než IE2, ale pro dovoz do EU jsou povinné), kvalita magnetů (NdFeB magnety ze vzácných zemin u vysoce účinných motorů — volatilita cen vzácných zemin přímo ovlivňuje náklady), značka ložisek (SKF/NSK vs. domácí) a certifikace (CE/UL/CCC). Po inspekci, ověření účinnosti a přepravě je reálná hrubá marže 20–35 %.

Skutečná rizika: nafouknutá účinnost, náhrada magnetů a mezery v certifikaci

Elektromotory čelí třem specifickým rizikům nákupu, která dovozce draho stojí:

  • Nafouknutá třída účinnosti — motor označený IE3 může ve skutečnosti dosahovat úrovně IE2. Rozdíl je měřitelný na dynamometru, ale na datovém listu neviditelný. Celní orgány EU mohou motory, které neprojdou ověřením účinnosti, odmítnout a sankce podle směrnice ErP jsou významné. Skutečnou účinnost testujeme na vzorcích zatížením na dynamometru, ne podle etikety.
  • Náhrada magnetů — vysoce účinné motory používají NdFeB (neodymové) magnety ze vzácných zemin. Když ceny vzácných zemin vystřelí, někteří dodavatelé nahradí magnety levnějším feritem nebo sníží objem magnetu, čímž zhorší točivý moment a účinnost. Typ a objem magnetů ověřujeme demontáží a materiálovou analýzou.
  • Mezery v certifikaci — certifikáty CE a UL mohou platit pro jiný model nebo být propadlé. U motorů pro EU vyžaduje směrnice ErP shodu s IE4 nebo IE5 (nejde jen o značku CE). U motorů pro USA je příslušnou normou UL 1004. Čísla certifikátů ověřujeme v databázích vydávajících orgánů a u zásilek do EU potvrzujeme, že třída účinnosti splňuje aktuální práh ErP.

Naše kontroly u každé objednávky motoru a pohonu:

  • Ověření účinnosti — testování na dynamometru u vzorků k potvrzení, že tvrzení o třídě IE odpovídá skutečnému výkonu.
  • Inspekce magnetů — demontáž a materiálová analýza k ověření typu a objemu NdFeB magnetů u permanentních magnetických motorů.
  • Inspekce ložisek a vinutí — ověření značky ložisek (SKF, NSK, domácí), čistoty mědi vinutí a třídy izolace (F nebo H).
  • Testování hluku a vibrací — měření dB a rychlosti vibrací k ověření konzistence kvality, zejména u servo- a přesných motorů.
  • Plánování cel a kódu HS — motory pod HS 8501 mají podle podkódu různé celní sazby; motorové pohony pod HS 8504 čelí samostatným clům. Klasifikujeme správně a upozorňujeme na celní zátěž před závaznou objednávkou.

Proč nakupovat motory přes PLS Precision

Čtyři strukturální výhody:

  • CNC schopnosti podložené vlastní továrnou — náš mateřský závod Sinbo obrábí skříně motorů (hliníkové tlakově lité a extrudované), výstupní hřídele (ocel/nerez), montážní příruby, koncové kryty a skříně chladicích ventilátorů. Kupující, kteří potřebují zakázkové mechanické komponenty motorů — nestandardní hřídele, skříně na míru nebo integrovaná montážní řešení — dostanou nákup motoru i přesné kovové díly od jednoho dodavatele.
  • Technické porozumění — závod Sinbo denně používá motory, pohony a CNC systémy. Rozumíme specifikacím motorů z pohledu inženýra, ne jen obchodníka. To znamená, že dokážeme posoudit, zda skutečný výkon motoru odpovídá deklarované třídě účinnosti — což čistě obchodní firmy nedokážou.
  • Základna v Dongguanu — přímo u dodavatelského řetězce motorů — Guangdong je významný výrobní klastr motorů (Dongguan, Shenzhen, Foshan), přičemž Zhejiang (Ningbo, Hangzhou, Wenling) a Jiangsu jsou dalšími centry. Jsme fyzicky uvnitř klastru Guangdong s přístupem do továren tentýž den.
  • Řízení shody s EU ErP — směrnice EU ErP vyžaduje u dovážených motorů účinnost IE4 nebo IE5. Třídu účinnosti ověřujeme testováním na dynamometru, ne podle tvrzení na etiketě, a na požadavek ErP upozorňujeme před závaznou objednávkou, abyste nečelili odmítnutí na celnici.

Nepřijímáme etikety IE3 za nominální hodnotu, když je vyžadováno IE4, a neexpedujeme motor s nahrazenými magnety bez uvedení — protože odmítnutí na celnici nebo selhání v provozu stojí nekonečně víc než testování.

Časté dotazy
Může PLS zajistit motory a CNC obráběné skříně nebo hřídele společně?

Ano — to je náš hlavní rozdíl. Náš mateřský závod Sinbo CNC obrábí skříně motorů (hliník), výstupní hřídele (ocel/nerez), montážní příruby, koncové kryty a chladicí komponenty. Motory a pohony nakupujeme z klastrů Guangdong, Zhejiang a Jiangsu a zakázkové mechanické komponenty obrábíme vlastními silami. Kupující, kteří potřebují nestandardní hřídele, skříně na míru nebo integrovaná montážní řešení, dostanou motor i přesné kovové díly od jednoho dodavatele s jedním standardem kvality.

Jaká jsou typická MOQ a dodací doby u elektromotorů z Číny?

MOQ se velmi liší: mikro DC motory začínají na 1,000 kusech; BLDC a krokové motory na 500–1,000; standardní asynchronní motory na 50–100 kusech; sady servomotoru a pohonu na 5–50 sadách. Výrobní doba je 20–35 dní u standardních modelů; zakázkové specifikace (nestandardní hřídel, zakázková skříň, speciální napětí) potřebují 4–8 týdnů. Malé/lehké motory se expedují letecky (5–7 dní); průmyslové motory námořně (30–45 dní) kvůli hmotnosti. Reálný časový plán s továrnou potvrzujeme před vaším závazkem.

Jak ověřujete tvrzení o třídě účinnosti motoru (IE2/IE3/IE4)?

Skutečnou účinnost testujeme zatížením na dynamometru u statistického vzorku — měříme příkon, výkon a počítáme účinnost při jmenovitém zatížení. Směrnice EU ErP vyžaduje u dovážených motorů IE4 nebo IE5 a tvrzení IE3 u motoru, který dosahuje IE2, je známý podvod. U permanentních magnetických motorů také provádíme demontáž k ověření typu a objemu NdFeB magnetů, protože náhrada magnetů (nahrazení neodymu levnějším feritem) zhoršuje točivý moment a účinnost. Pokud tvrzení o účinnosti neodpovídá výsledku testu, s daným dodavatelem nepokračujeme.

Jaké certifikace potřebují elektromotory pro trhy EU a USA?

Pro EU potřebují motory označení CE a musí splňovat požadavky na účinnost podle směrnice ErP (Energy-related Products) — od roku 2025 IE4 nebo IE5 pro většinu kategorií motorů. Vyžadována je také shoda s RoHS. Pro USA se očekává UL 1004 (Standard for Electric Motors) nebo zápis UL a energetická účinnost musí splňovat normy DOE (Department of Energy). Pro čínský domácí trh platí certifikace CCC. Každé číslo certifikátu ověřujeme v databázi vydávajícího orgánu a třídu účinnosti potvrzujeme testováním na dynamometru — ne jen tvrzeními na etiketě.

Jak je to s dodávkami magnetů ze vzácných zemin a volatilitou jejich cen?

NdFeB (neodymové) magnety ze vzácných zemin jsou kritické pro vysoce účinné permanentní magnetické motory — servomotory, BLDC motory a asynchronní motory IE4/IE5. Ceny vzácných zemin jsou volatilní a když vystřelí, někteří dodavatelé nahradí magnety levnějším feritem nebo sníží objem magnetu, čímž zhorší výkon. Sledujeme cenové trendy vzácných zemin, ověřujeme typ a objem magnetů demontáží a materiálovou analýzou vzorků a na situace cenového rizika upozorňujeme kupující před jejich závazkem. Kupujícím, kteří se obávají kontinuity dodávek, dokážeme najít dodavatele s vertikálně integrovaným řetězcem vzácných zemin.

Můžete zajistit sady servomotoru a pohonu pro automatizační zařízení?

Ano. Zajišťujeme kompletní sady servomotoru a pohonu (100W až 3+ kW) z klastrů Guangdong a Zhejiang, včetně čínských značek, které vstoupily do evropských průmyslových dodavatelských řetězců (Inovance, Estun). Můžeme je spojit s CNC obráběnými spojkami, montážními úchytkami a přesnými hřídelemi z našeho mateřského závodu Sinbo do kompletních balíčků připravených k automatizaci. U aplikací průmyslových robotů — kde poptávka po servomotorech v roce 2025 vzrostla o 34 % — rozumíme požadavkům na přesnost a odpovídajícím způsobem testujeme.

Zajišťujete elektromotory nebo zakázkové komponenty motorů z Číny?

Pošlete nám specifikace motoru, výkresy nebo popis produktu. Do 24 hodin odpovíme plánem nákupu zahrnujícím výběr motoru, CNC obráběné komponenty, ověření účinnosti, certifikaci a celkové náklady na dodání.

Kontaktujte nás