Konektory a spínače z Číny
Globální trh s konektory dosáhl v roce 2025 USD 82.5 miliardy, přičemž Čína vyrábí 34.5 % z toho — USD 28.5 miliardy. Čínský vývoz konektorů dosáhl USD 14.2 miliardy proti dovozu USD 8.9 miliardy, tedy obchodní přebytek USD 5.3 miliardy. Delta Perlové řeky, kde sídlí PLS Precision, tvoří 39.4 % národní produkce konektorů. Nákup konektorů a spínačů z klastru Shenzhen–Dongguan–Huizhou spojujeme s CNC obráběnými skříněmi, kontaktními terminály a montážními úchytkami z našeho mateřského závodu Sinbo, takže jeden dodavatel pokrývá elektrické rozhraní i konstrukční kovové díly.
Specifikace nákupu v kostce
| Položka | Hodnota |
|---|---|
| Sortiment | Konektor USB Type-A (2.0, SMT); Zásuvka USB Type-C (USB 3.1, 24pin); Deskový konektor (rozteč 0.4mm, 40+ pozic); RF koaxiální konektor (SMA samice, PCB) |
| Cenové rozpětí FOB | $0.05 – $50 |
| Typické MOQ | 5,000 ks; 1,000 ks |
| Typická dodací doba | 3–6 týdnů |
Proč Čína dominuje světovým dodávkám konektorů a spínačů
Čínský trh s konektory dosáhl v roce 2025 USD 28.5 miliardy, což je 34.5 % globálního trhu o hodnotě USD 82.5 miliardy (zpráva IIM, 2026). Vývoz činil USD 14.2 miliardy proti dovozu USD 8.9 miliardy — obchodní přebytek USD 5.3 miliardy. Domácí soběstačnost u konektorů dosáhla 61 %, přičemž špičkové deskové a RF koaxiální produkty jsou stále částečně závislé na dovozu (IIM, 2026).
Geografická koncentrace je extrémní. Provincie Guangdong — s centry v Dongguanu, Shenzhenu a Huizhou — vyrobila v roce 2025 1.87 miliardy konektorových jednotek, tedy 39.4 % národní produkce, s oporou ve firmách Luxshare Precision, Shunke a Dianlian Technology. Jiangsu (Kunshan, Suzhou) přispělo produkcí za USD 15.2 miliardy s mikroúrovní pozlacování. Zhejiang (Ningbo, Wenzhou) vyvezl střední konektory za USD 9.83 miliardy, meziročně +9.1 % (docin.com, 2026). PLS Precision sídlí v Dongguanu — v srdci největšího klastru — takže dokážeme během jednoho dopoledne provést audit továrny na konektory, zkontrolovat dodavatele spínačů a ověřit CNC obráběnou skříň.
Na straně spínačů čínský průmysl elektrických přístrojů zásobuje světový trh prostřednictvím HS 8536 (zástrčky, zásuvky, spínače ≤1000V), HS 8537 (ovládací panely) a HS 8538 (díly). Pod HS 8536 vyváží více než 18,949 čínských dodavatelů do 61 dovážejících zemí (obchodní data Volza, 2025). Trh je roztříštěný a cenově konkurenční, ale kvalita se velmi liší — a právě tam záleží na prověřování dodavatelů nejvíc.
Co v této kategorii zajišťujeme
Zajišťujeme celé spektrum konektorů a spínačů — od běžných USB zdířek po vysokonapěťové propojky automobilové třídy — s úplným ověřením shody před expedicí:
- Deskové a vodič-vodič konektory — vysokorychlostní BTB s roztečí 0.4mm (112Gbps), konektory FPC/FFC, lišty, zásuvky a konektory plochých kabelů IDC pro spotřební elektroniku, servery a průmyslová zařízení.
- USB a I/O konektory — USB Type-C (2.0/3.1/4.0), Type-A, Micro-USB, HDMI, DisplayPort a audio konektory; konektory USB Type-C s certifikací USB-IF se ve velkém objemu pohybují od USD 0.20–0.50/ks.
- RF a koaxiální konektory — SMA, SMB, MCX, MMCX, BNC, N-type a SMP pro bezdrátové aplikace, telekomunikace a testovací techniku; FOB USD 0.75–5.00/ks podle frekvenční třídy (GlobalSources, 2025).
- Automobilové konektory — vysokonapěťové propojky bateriových sad EV (USD 5–30/konektor), těsněné vícecestné konektory s IP67/IP6K9K a konektory senzorových svazků pro ADAS a řízení karoserie.
- Průmyslové spínače — páčkové spínače (SPDT/DPDT, 3A–15A), kolébkové spínače (řada KCD), tlačítkové spínače (se svítilnou i bez), koncové spínače (nastavitelné válečkové, pístové, rotační), mikro spínače (řada KW) a vodotěsné spínačové sestavy IP67.
- CNC obráběné skříně a úchytky — náš mateřský závod Sinbo obrábí hliníkové a ocelové skříně konektorů, kryty spínačů, montážní desky a kontaktní terminály (lisované i obráběné), které doplňují nakupované elektrické komponenty.
Cenová rozpětí FOB a co určuje cenu
Ceny konektorů a spínačů se výrazně stratifikují podle technologického obsahu, kvalifikačního stavu a objemu. Níže jsou orientační ceny FOB (USD za kus) od dodavatelů ze Shenzhenu a Zhejiangu, na základě dat Alibaba, Made-in-China a GlobalSources pro roky 2025–2026:
| Produkt | Rozpětí ceny FOB (USD) | Typické MOQ |
|---|---|---|
| Konektor USB Type-A (2.0, SMT) | $0.05 – $0.15 | 5,000 ks |
| Zásuvka USB Type-C (USB 3.1, 24pin) | $0.20 – $0.80 | 1,000 ks |
| Deskový konektor (rozteč 0.4mm, 40+ pozic) | $0.50 – $2.00 | 1,000 ks |
| RF koaxiální konektor (SMA samice, PCB) | $0.75 – $1.50 | 100 ks |
| RF koaxiální konektor (vojenská třída SMP) | $5.00 – $50.00 | 100 ks |
| Automobilový HV konektor (bateriová sada EV) | $5.00 – $30.00 | 500 ks |
| Optický konektor (LC duplex) | $0.50 – $2.00 | 500 ks |
| Páčkový spínač (12mm, DPDT, 15A 250V) | $0.20 – $0.65 | 100 ks |
| Kolébkový spínač (KCD7, 3pin, 6A 250V) | $0.10 – $0.25 | 100 ks |
| Mikro spínač (řada KW, 5A 250V) | $0.05 – $0.15 | 1,000 ks |
| Koncový spínač (nastavitelný váleček, IP65) | $1.10 – $7.00 | 10–100 ks |
| Tlačítkový spínač (22mm, panelová montáž, se svítilnou) | $1.50 – $6.00 | 50 ks |
Cenové rozpětí určují čtyři faktory: materiál pokovování (tloušťka zlata — 0.1μm u signálových kontaktů vs. 3.0μm u výkonových; zlato při ~USD 2,000–2,400/oz tvoří 40–60 % nákladů na suroviny), úroveň kvalifikace (s certifikací USB-IF vs. obecné, automobilová třída AEC-Q100 vs. spotřební, přidává 5–15 % prémie), přesnost kontaktů (tolerance lisování a tvarování, hodnocení počtu cyklů zasunutí) a cena mědi (USD 8,000–10,000/t v letech 2025–2026; výkyv ceny mědi o 10 % pohne náklady na konektor o 3–5 %). Ceny standardních konektorů ročně klesají o 3–5 %; ceny automobilových a vysokorychlostních konektorů jsou stabilní až mírně rostoucí.
Skutečná rizika: padělané komponenty, podvody s pokovováním a nesoulad certifikátů
Nejčastějším rizikem při nákupu konektorů je podvod s pokovováním — dodavatel nabídne pozlacené kontakty, ale dodá jen zábleskové pozlacení (0.05μm) místo specifikovaných 0.5–3.0μm, nebo nahradí fosforový bronz mosazí. Produkt projde počáteční vizuální kontrolou, ale v provozu selže po 500–2,000 cyklech zasunutí místo jmenovitých 5,000–10,000. Druhým rizikem jsou padělané značkové komponenty: díly TE Connectivity, Molex a Amphenol se klonují s čísly dílů a logy, ale s horší geometrií kontaktů a izolačními materiály. Třetím je nesoulad certifikátů: dodavatel předloží certifikát UL nebo TUV pro podobný, ale ne totožný produkt, nebo propadlý certifikát z jiné továrny.
Naše kontroly u každé objednávky konektorů a spínačů:
- Ověření pokovování — rentgenová fluorescenční analýza (XRF) na statistickém vzorku k měření skutečné tloušťky zlata a niklu proti specifikaci. Odmítáme každou šarži, kde se pokovování odchyluje o více než 10 % od nabízené specifikace.
- Ověření materiálu kontaktů — ověření fosforového bronzu vs. mosazi, beryliové mědi vs. nerezové oceli pomocí atestů materiálu a u kritických aplikací spektrální analýzou.
- Test cyklů zasunutí — u konektorů s hodnocením 5,000+ cyklů provádíme před expedicí zrychlené cyklické testování vzorku k ověření mechanické trvanlivosti.
- Autentizace značky — u značkových konektorů (TE, Molex, Amphenol, JST) ověřujeme záznamy autorizovaných distributorů a kontrolujeme pravost laserového značení. Bez dohledatelného původu nepřijímáme značkové díly ze šedého trhu.
- Ověření certifikací — čísla certifikátů UL, TUV, CE, RoHS a CQC ověřujeme v databázi vydávajícího orgánu. U automobilových konektorů kontrolujeme shodu s AEC-Q200 a kvalifikaci dodavatele podle IATF 16949.
- Plánování kódu HS a cel — konektory pod HS 8536.69 (≤1000V) a HS 8536.70 (optické) mají v různých trzích různé celní sazby. Pomáháme správně klasifikovat a upozorňujeme na celní zátěž před závaznou objednávkou.
Proč nakupovat konektory a spínače přes PLS Precision
Tři strukturální výhody, ne marketing:
- Kovové díly podložené vlastní továrnou — náš mateřský závod Sinbo CNC obrábí hliníkové skříně konektorů, ocelové kryty spínačů, montážní úchytky a kontaktní terminály (lisované i obráběné). Produkty, které potřebují zakázkové skříně — průmyslové spínačové sestavy IP67, zadní kryty konektorů, integrační sady senzor-konektor — dostanou kovové díly i elektrické komponenty od jednoho odpovědného dodavatele. To je hlavní rozdíl: většina nákupních agentů najde továrnu na konektory a skončí; my dokážeme skříň konektoru upravit nebo vytvořit.
- Blízkost dodavatelskému řetězci — základna v Dongguanu, v centru největšího čínského klastru konektorů (39.4 % národní produkce). Do 48 hodin zvládneme audit továrny na Type-C konektory v Shenzhenu, inspekci dodavatele koncových spínačů v Yueqingu a kontrolu CNC obráběných skříní v Dongguanu. U vícedílných objednávek kombinujících konektory, spínače a skříně to zkracuje dobu koordinace o týdny.
- Úplný kvalitativní řetězec — XRF ověření pokovování, test cyklů zasunutí, autentizace značky a ověření v certifikačních databázích. Zvládáme riziko, které je v této kategorii nejdůležitější: že zlaté pokovení je skutečné, materiál kontaktů správný a certifikace pravé — před expedicí produktu, ne až po jeho selhání v provozu.
Nepřebarvujeme obecné konektory na značkové a neexpedujeme šarži, která neprojde ověřením pokovování — právě tato integrita drží váš produkt spolehlivým a mimo reklamační cyklus.
Může PLS zajistit konektory i CNC obráběné skříně společně?
Ano — to je hlavní výhoda nákupu konektorů a spínačů přes PLS. Náš mateřský závod Sinbo CNC obrábí hliníkové skříně konektorů, ocelové kryty spínačů, montážní desky a kontaktní terminály, zatímco my zajišťujeme elektrické konektory a spínače z klastru Shenzhen–Dongguan–Huizhou. Produkt, který pro sestavu konektoru potřebuje zakázkovou skříň IP67, dostane kovové díly i elektrické rozhraní od jednoho dodavatele, s jedním standardem kvality a jednou zásilkou.
Jaká jsou typická MOQ a dodací doby u konektorů a spínačů z Číny?
MOQ se liší podle produktu: standardní USB konektory a mikro spínače začínají na 1,000–5,000 kusech; konektory Type-C a deskové vyžadují minimum 1,000 kusů; RF koaxiální konektory začínají na 100 kusech; automobilové vysokonapěťové konektory potřebují 500 kusů; páčkové a kolébkové spínače začínají na 100 kusech; průmyslové koncové spínače začínají na 10–100 kusech. Standardní výrobní doba je 7–21 dní; zakázkové konstrukce s formou potřebují 3–6 týdnů. Expresní letecká přeprava doručí za 3–5 dní; námořní přeprava u objemových objednávek trvá 20–35 dní.
Jak ověřujete kvalitu pokovování konektorů a předcházíte podvodům?
U každé zásilky používáme rentgenovou fluorescenční analýzu (XRF) na statistickém vzorku k měření skutečné tloušťky zlatého a niklového pokovování proti nabízené specifikaci. Zlaté pokovení signálových kontaktů je obvykle 0.1–1.0μm; výkonové kontakty vyžadují 0.5–3.0μm. Odmítáme každou šarži, kde se pokovování odchyluje o více než 10 % od specifikace. Ověřujeme také základní materiál kontaktů (fosforový bronz vs. mosaz, beryliová měď vs. nerez) pomocí atestů materiálu a u kritických aplikací spektrální analýzou. Podvod s pokovováním — dodání zábleskového zlata místo specifikované tloušťky — je nejčastějším rizikem kvality v této kategorii a XRF ověření je jediné spolehlivé protiopatření.
Můžete zajistit automobilové konektory s certifikací AEC-Q200?
Ano. Zajišťujeme těsněné vícecestné konektory automobilové třídy, vysokonapěťové propojky bateriových sad EV a konektory senzorových svazků. U automobilových aplikací ověřujeme kvalifikaci zátěžovými testy AEC-Q200, certifikaci systému řízení kvality dodavatele podle IATF 16949 a shodu se specifikací USCAR / LV214 tam, kde se uplatňuje. Ověřujeme také, že certifikát IATF 16949 dodavatele pokrývá konkrétní produktovou řadu, ne jen továrnu obecně. Ceny automobilových konektorů se pohybují od USD 5 do USD 30 za konektor podle jmenovitého napětí, stupně těsnění a počtu kontaktů.
Jaká celní klasifikace se vztahuje na konektory a spínače?
Většina konektorů a spínačů spadá pod HS 8536 (elektrické přístroje pro spínání nebo ochranu obvodů, ≤1000V): konkrétně HS 8536.69 (zástrčky a zásuvky), HS 8536.41 (tlačítkové spínače), HS 8536.50 (otočné spínače) a HS 8536.70 (optické konektory). Díly jsou pod HS 8538. Ovládací panely a sestavy spadají pod HS 8537. Sazby cla MFN ve většině vyspělých trhů se u standardních konektorů pohybují od 0 % do 5 %, ale automobilové a vysokonapěťové konektory mohou mít sazby jiné. Pomáháme produkty správně klasifikovat a upozorňujeme na celní zátěž před závaznou objednávkou — a doporučujeme směrování specifické pro daný kód HS přes trhy RCEP, kde se to hodí.
Provádíte ověření pravosti značek TE, Molex a Amphenol?
Ano. Padělané značkové konektory — klonované s čísly dílů, logy a balením napodobujícím TE Connectivity, Molex, Amphenol nebo JST — jsou v této kategorii známým rizikem. Značkové díly ověřujeme proti záznamům autorizovaných distributorů, kontrolujeme pravost laserového značení a vyžadujeme dokumentaci dohledatelného původu. Pokud dodavatel nedokáže doložit ověřitelný distribuční řetězec, značkové díly od něj nepřijímáme. U projektů, kde je pravost značky kritická, nakupujeme přímo přes autorizované distribuční kanály — nebo doporučíme ekvivalentní čínské alternativy (Luxshare, Deren, Yihua) s transparentní kvalitativní dokumentací.
Zajišťujete konektory, spínače nebo zakázkové skříně z Číny?
Pošlete nám datový list, čísla dílů nebo popis produktu. Do 24 hodin odpovíme plánem nákupu zahrnujícím konektory, spínače, CNC obráběné skříně, ověření shody a celkové náklady na dodání.
Kontaktujte nás