Domů / Globální sourcing / Nákup surovinových konstrukčních plastů z Číny

Nákup surovinových konstrukčních plastů z Číny

Globální trh konstrukčních plastů dosáhl v roce 2024 hodnoty 144.16 mld. USD a roste tempem CAGR 7.73 % (Precedence Research). Čína nyní drží 54 % světové kapacity polykarbonátu, 37 % kapacity PA66 (světová #1) a 38 % kapacity POM — přičemž Yuyao China Plastics City obchoduje zhruba za RMB 85 mld. ročně. PLS Precision zajišťuje granuláty PC, PA6/PA66, POM, PBT, PMMA, ABS, PEEK a PEI od čínských výrobců a dovozních distributorů, s dokumentací shody UL 94, RoHS, REACH a FDA.

Specifikace nákupu v kostce

PoložkaHodnota
SortimentPC (tuzemský); PC (dovážený); PA6; PA66 (tuzemský)
Typické specifikaceWanhua, Luxi, Zhejiang Petrochemical obecné typy; Covestro Makrolon, SABIC Lexan; Baling YH800 a ekvivalenty
Cenové rozpětí FOB$1.24 – $135
Typická dodací lhůta4-8 týdnů
Hlavní dodavatelské regionyYuyao / Ningbo (Zhejiang); Ťiang-su (Suzhou/Čang-ťia-kang/Nantong); Šanghaj; Dongguan / Šen-čen (Kuang-tung); Šan-tung

Proč nakupovat konstrukční plasty z Číny

Čínský průmysl konstrukčních plastů se za jednu dekádu přesunul z dovozce k celosvětovému dodavateli. Kapacita polykarbonátu dosáhla v roce 2025 4.32 mil. tun (54 % světové kapacity) a dovozní závislost klesla z 88 % (2015) na 24 % (2025); kapacita PA66 ve výši 1.29 mil. tun (2024) dělá z Číny největšího světového výrobce; kapacita POM 860 kt drží 38% globální podíl (Changjiang Securities, Buyohua Research).

Rychle dozrávající tuzemské typy

Tuzemský PC (Wanhua, Luxi, Zhejiang Petrochemical), PA66 (Shenma EPR27, Huafeng EP-158) a POM (Yuntianhua M90) dnes u většiny aplikací odpovídají dováženým typům při o 30-50 % nižších nákladech.

Proexportní politika

HS 3907 (PC, PA, POM, PBT) má 0% vývozní clo a 13% vratku DPH — jedna z mála materiálových kategorií, u kterých Čína vývoz aktivně podporuje.

Hustota distribuce

Yuyao China Plastics City (roční obchod ~RMB 85 mld.) plus šanghajští distributoři dovážených typů a dongguanské kompaundery znamenají, že jakýkoli typ v jakémkoli množství je k dispozici do několika dní.

Kontext trhu: PC má růst ze 17.99 mld. USD (2025) na 24.92 mld. USD (2032, CAGR 4.77 %); poptávku po PA66 vedou automotive a elektronika (>60 %); míra lokalizace PC v Číně vzrostla z 25 % (2018) na 75 % (2024) (Huatai Securities).

Výrobní a distribuční centra plastů v Číně

Konstrukční plasty proudí dvouvrstvým systémem — výrobní klastry na vstupu a distribuční centra na výstupu:

CentrumRoleRozsah
Yuyao / Ningbo (Zhejiang)China Plastics City — celostátní cenový benchmark, obchodní centrumRoční obchod ~RMB 85 mld.
Ťiang-su (Suzhou/Čang-ťia-kang/Nantong)Výroba a kompaundace POM (Polyplastics Nantong 90 kt + 60 kt ve výstavbě)Nabídky POM 45,200 CNY/t (08-21)
ŠanghajDistribuce dovážených typů (DuPont, BASF, Covestro)NC010 38,800; A3WG6 29,600 CNY/t
Dongguan / Šen-čen (Kuang-tung)Kompaundace a distribuce speciálit (obchodníci s PEEK/PEI)Stovky kompaunderů
Šan-tungLuxi Chemical PC 300 kt/rok; Linyi recyklované plastyNejvětší tuzemský výrobce PC
Ning-sia / Sin-ťiangPOM na bázi uhlí (Shenhua Ningmei 60 kt 2026; Xinjiang Xinye až 100 kt)Nákladově konkurenceschopná nová kapacita

Tip pro nákup: Yuyao používejte pro tržní ceny a smíšené malé šarže, Šanghaj pro pravé dovážené typy s plnou dokumentací a Dongguan pro zakázkové kompaundy (GF, zpomalovače hoření, barvy) — PLS sídlí v Dongguanu a denně pracuje se všemi třemi kanály.

Sortiment a FOB ceny

Ceny konstrukčních plastů se mezi typy liší 5-50x. Níže uvedená rozpětí FOB jsou přepočtena z čínských tuzemských cen (2026-08-20/21, vč. 13% DPH, ÷1.13 ÷7.2 FX):

MateriálTypické typyFOB cena (USD/kg)
PC (tuzemský)Wanhua, Luxi, Zhejiang Petrochemical obecné typy$1.8 – $2.1
PC (dovážený)Covestro Makrolon, SABIC Lexan~$2.4
PA6Baling YH800 a ekvivalenty$1.55 – $1.60
PA66 (tuzemský)Shenma EPR27, Huafeng EP-158~$2.3
PA66 (dovážený)DuPont 101L/NC010, BASF A3WG6$3.4 – $4.8
POM (tuzemský)Yuntianhua M90, Kailuan K90-1~$1.4
POM (dovážený)Polyplastics M90-44, DuPont 100P$1.7 – $5.7
PBTObecné vstřikovací typy$2.1 – $2.9
PMMAObecný transparentní~$1.76
ABSUniverzální~$1.24
PEEK (tuzemský)Granulát, vstřikování/extruze$61 – $74
PEEK (dovážený)Victrex 450G, Solvay KT-820$110 – $135

Příplatky za kompaundy

Skleněné vlákno 30 %: +8-12 % nad virgin; uhlíkové vlákno: +50-80 %; barevný masterbatch: +500-2,000 CNY/t; lékařský PEEK: >4,000 CNY/kg. Recyklovaný vysoce jakostní PC granulát se obchoduje zhruba o 30 % pod virgin — smlouva musí specifikovat virgin/typ/dávku s COA.

Normy kvality a shoda

Shoda plastů se týká jak výkonu (třída hořlavosti), tak omezení látek. Klíčové požadavky pro vývozní kupující:

PožadavekRozsahPoznámky
UL 94Hodnocení hořlavostiHB → V-2 → V-1 → V-0 (5VA nejvyšší); PA66-GF30 obvykle V-0; PC často V-0/V-2
RoHSOmezené látky 2011/65/EUPovinné pro elektroniku/spotřebiče v EU
REACH1907/2006 (seznam SVHC)Registrace pro dovozce do EU
FDA 21 CFR / EU 10/2011Styk s potravinamiVyžadováno pro aplikace s jídlem/nápoji
ISO 10993BiokompatibilitaAplikace zdravotnických prostředků

Křížové odkazy typů používané v Číně: PC — Covestro Makrolon 2405/2805 nebo SABIC Lexan 1000R/141R ≈ tuzemské ekvivalenty Wanhua/Luxi/Zhejiang Petrochemical; PA66 — DuPont Zytel 101L ≈ Shenma EPR27, Huafeng EP-158; POM — DuPont Delrin 100P ≈ Polyplastics Duracon M90-44 ≈ Yuntianhua M90. Vyžádejte si COA ke každé dávce a u kritických aplikací ověření UL Yellow Card třetí stranou.

Logistika: kódy HS, balení a doprava

Konstrukční plasty se klasifikují v kapitole 39 celního sazebníku (plasty):

  • HS 3907 — Polyacetaly, polykarbonáty (PC 39074000), polyamidy (PA 39081000), PBT — 0% vývozní clo, 13% vratka DPH
  • HS 3903 — ABS (39033000), SAN
  • HS 3906 — PMMA (39061000)
  • HS 3908 — Polyamidy (PA6 39081011, PA66 39081019)
  • HS 3909 — POM (39071000) a další aminové pryskyřice

⚠ Hlediska balení

  • Standardní 25 kg kraft/PP pytle na paletách; 20ft kontejner ≈ 16-18 tun
  • PEEK a speciální typy: dvouvrstvé nepromokavé pytle + sáček pohlcovače vlhkosti
  • Uchovávejte POM a PA66 v suchu — hygroskopické typy vyžadují hermetické balení
  • Některé lepicí/nátěrové typy se klasifikují jako nebezpečné zboží — u plastových granulátů to platí zřídka
  • Čísla dávek jasně označujte kvůli sledovatelnosti

Dodací lhůta: sklad v Yuyao/Šanghaji 3-7 dní, přímo od výrobce 2-3 týdny, zakázkové kompaundy 3-5 týdnů + námořní doprava 3-5 týdnů. Šanghaj a Ningbo jsou hlavní vývozní přístavy.

Orientace v clech a obchodních bariérách (2025-2026)

Konstrukční plasty čelí méně bariérám než kovy nebo ocel — klíčová výhoda při nákupu:

TrhPolitikaDopad
Spojené státyNěkteré podpoložky HS 3907 jsou v seznamech Section 301 (7.5-25 %)Před naceněním ověřte podle 10místného HTSUS
Evropská unieŽádné jednotné antidumpingové clo na čínské konstrukční plasty; registrace REACHPotřebná dokumentace REACH
ASEAN / Blízký východ / AfrikaSazby MFN nebo FTA; rostoucí výrobní základnaHlavní růstové trhy pro čínské plasty

Vývozní strana Číny je příznivá: 0% vývozní clo plus 13% vratka DPH u HS 3907 drží čínské konstrukční plasty vysoce konkurenceschopné globálně — očekávejte pokračující růst vývozních objemů i v letech 2026-2027.

Obavy kupujících: virgin vs recyklát, konzistence dávek a certifikace

Nákup plastů nese čtyři klasická rizika, která PLS aktivně řídí:

1

Záměna virgin za recyklát

Recyklovaný vysoce jakostní PC granulát se obchoduje zhruba o 30 % pod virgin (11,950 vs 16,800+ CNY/t); levný chepejský regranulát je za 3,700-8,200 CNY/t. Smlouvy PLS specifikují virgin + typ + dávku s COA a při nakládce namátkově kontrolujeme hustotu/MFI.

2

Kolísání mezi dávkami

Index toku taveniny a barevný posun mezi výrobními dávkami rozbíjejí navazující procesy. PLS fixuje výrobce a dávku, vyžaduje COA ke každé dávce a uchovává retenční vzorky pro řešení sporů.

3

Kvalita skleněných vláken a aditiv

Kompaundy GF30 mohou trpět vyplouváním vláken a nerovnoměrným rozptylem; barevný masterbatch způsobuje černé tečky a kolísání odstínu. PLS zajišťuje kompaundy od certifikovaných kompaunderů a ověřuje je zkušebními vstřikovacími běhy.

4

Shoda se zpomalovači hoření

Bromované zpomalovače hoření jsou některými ekologickými předpisy omezeny. Pokud je to nutné, PLS specifikuje bezhalogenové typy (např. typ PA66 N1213HL) s dokumentací UL Yellow Card od výrobce.

Proč PLS Precision pro konstrukční plasty

PLS Precision propojuje nákup surovin s výrobou plastových dílů:

⚙ Služba od materiálu k dílu

  • CNC obrábění plastů (PEEK, POM, PA, PC) v továrně Sinbo s 518 stroji
  • Prototypové vstřikování a malosériová výroba
  • Podpora výběru materiálu pro náročné aplikace

📋 Zajištění kvality

  • COA ke každé dávce s ověřením MFI, hustoty a typu
  • Dokumentační balíčky UL 94, RoHS, REACH, FDA
  • Testování třetí stranou (SGS/BV) pro kritické aplikace

🌍 Přístup na trh

  • Denní přístup k cenám a skladovým zásobám Yuyao China Plastics City
  • Nákup dovážených typů přes šanghajské distributory s plnou dokumentací
  • Zakázková kompaundace (GF, FR, barvy) přes dongguanské kompaundery

📦 Flexibilní množství

  • Od 25 kg pytlů po plné kontejnerové náklady (16-18 t)
  • Sestavování malých šarží pro prototypové a údržbové programy
  • Konsolidovaná doprava spojující materiály s obráběnými díly
Časté dotazy
Jaké je minimální objednací množství konstrukčních plastů z Číny?

Skladové typy v Yuyao nebo Šanghaji začínají na 1 tuně (40 pytlů); objednávky přímo od výrobce obvykle vyžadují 5-10 tun na typ. PEEK a další speciální pryskyřice lze pořídit po 25 kg přes distributory. PLS konsoliduje malé šarže do kontejnerových nákladů pro efektivní dopravu.

Jak rozeznám virgin granulát od recyklovaného?

Recyklovaný vysoce jakostní PC se obchoduje zhruba o 30 % pod virgin (11,950 vs 16,800+ CNY/t) a levný regranulát může být o 50-70 % levnější. Vyžádejte COA ke každé dávce s uvedením virgin/recyklát, typu, MFI a hustoty; zkontrolujte stejnoměrnost barvy granulátu; u kritických aplikací PLS zadává laboratorní ověření. Smlouvy musí výslovně uvádět virgin + typ + dávku.

Jak vybrat mezi PC, POM, PA66 a PEEK?

PC: transparentní, odolný proti nárazu — kryty, čočky, víka ($1.8-2.4/kg). POM: tuhý, nízké tření, rozměrově stálý — ozubená kola, pouzdra, pružiny ($1.4-5.7/kg). PA66: houževnatý, tepelně odolný, odolný proti opotřebení — ozubená kola, ložiska, automotive v motorovém prostoru ($2.3-4.8/kg). PEEK: extrémní tepelná a chemická odolnost pro letectví, medicínu a polovodiče ($61-135/kg). Pošlete PLS svou aplikaci, teplotu a chemickou expozici — doporučíme nejekonomičtější typ.

Jak ověřím třídu hořlavosti UL 94 u čínského plastu?

Vyžádejte od výrobce UL Yellow Card (číslo UL souboru), ověřte jej v online databázi UL Product iQ a potvrďte, že karta pokrývá přesně váš typ a barvu. Pokud materiál Yellow Card nemá, PLS může zajistit zkoušku hořlavosti SGS/BV podle UL 94 — obvykle 2-3 týdny a ~$1,500-2,500 za ověření V-0.

Jaká vývozní cla se vztahují na čínské konstrukční plasty?

HS 3907 (PC, PA, POM, PBT) má 0% vývozní clo a 13% vratku DPH — patří k nejvíce proexportním kategoriím v Číně. Dovoz do EU vyžaduje registraci REACH; některé podpoložky amerického HS 3907 jsou v seznamech Section 301 se sazbou 7.5-25 % — před naceněním ověřte svůj 10místný kód HTSUS.

Můžete dodat zakázkové kompaundy (skleněné vlákno, zpomalovač hoření, barvu)?

Ano. PLS spolupracuje s certifikovanými kompaundery v Dongguanu a Ťiang-su na kompaundech GF10-50 %, bezhalogenových zpomalovačích hoření, modifikovaných pro rázovou houževnatost a barevně sladěných. Dodací lhůta je 3-5 týdnů pro zakázkové dávky, se zkušebními vstřikovacími běhy pro ověření MFI a mechanických vlastností před plnou výrobou.

Proč je PEEK tak mnohem dražší než ostatní konstrukční plasty?

Cena PEEK odráží jeho extrémní výkon: trvalé použití do 250 °C, chemickou odolnost a vysokou mechanickou pevnost. Tuzemský čínský PEEK (61-74 USD/kg) stojí zhruba polovinu ceny dovážených typů (Victrex, Solvay za 110-135 USD/kg) při srovnatelném výkonu u většiny aplikací. Pro vysokoteplotní nebo lékařské použití PLS může zajistit obojí a dodat požadovanou dokumentaci (ISO 10993 pro medicínu).

Jak dlouho trvá objednávka konstrukčních plastů od PO po dodání?

Sklad v Yuyao/Šanghaji: 3-7 dní + 3-5 týdnů námořní dopravy. Přímo od výrobce: 2-3 týdny výroby. Zakázkové kompaundy: 3-5 týdnů. Celkový typický harmonogram: 4-8 týdnů u skladových typů, 6-10 týdnů u zakázkových kompaundů. Letecká doprava je schůdná pro urgentní malé šarže (25-500 kg) za 5-8x námořní ceny.

Nakupujte konstrukční plasty od nejlepších čínských výrobců

Sdělte nám svůj materiál (PC, PA66, POM, PBT, PEEK), požadavek na typ, množství a cílovou shodu (UL 94, RoHS, FDA) — do 24 hodin naceníme FOB s COA a plnou dokumentací.

Kontaktujte nás