Domů / Globální sourcing / Nákup trubek a potrubí z Číny

Nákup trubek a potrubí z Číny

Čína v roce 2025 vyvezla 628,000 tun bezešvých trubek a 620,000 tun svařovaných trubek — největší objem za deset let — při průměrných cenách FOB $1,184/t, respektive $816/t. PLS Precision nakupuje uhlíkové a slitinové trubky a potrubí od čínských válcoven v Tchien-ťinu, Liao-čchengu a Cheng-jangu, s inspekcí válcovny třetí stranou a plnou kontrolou dokumentace pro export.

Specifikace nákupu v kostce

PoložkaHodnota
SortimentBezešvé trubky; Potrubí; Svařované trubky ERW; Svařované trubky LSAW
Typické specifikaceASTM A106 Gr.B, Sch40, černé; ASTM A53 Gr.B / A333 Gr.6 (nízkoteplotní); API 5L Gr.B / X42 / X52, PSL1/PSL2
Rozsah cen FOB$400 – $900
Typická dodací doba8-13 týdnů
Klíčové normyASTM A106; ASTM A53; ASTM A333
Hlavní dodavatelské regionyTchien-ťin; Liao-čcheng (Šan-tung); Ťiang-su (Wu-si/Čchang-čou); Cheng-jang (Chu-nan); Cchang-čou (Che-pej)

Proč nakupovat trubky a potrubí z Číny

Globální trh s ocelovými trubkami měl v roce 2024 hodnotu $163.6 miliardy a do roku 2035 by měl dosáhnout $261.2 miliardy při ročním růstu 4.34 % (Market Research Future). Čína je největším světovým výrobcem — v roce 2024 vyrobila 96.4 milionu tun — s produkcí bezešvých trubek 35.9 milionu tun a svařovaných 60.5 milionu tun.

Rekordní exportní objemy

Export bezešvých trubek dosáhl v roce 2025 628,000 tun (+13 % 5letý CAGR); export svařovaných trubek 620,000 tun (+16.3 % YoY, desetileté maximum). Asie pohltí ~70 % exportu bezešvých trubek, v čele se SAE, Indonésií, Ománem, Indií a Tureckem.

Cenová výhoda

Ceny FOB bezešvých trubek ASTM A106 se pohybují na $450-800/t, svařovaných ERW $500-660/t a pozinkovaných $560-900/t — obvykle o 20-40 % níže než ceny evropských válcoven u srovnatelných tříd.

Kompletní škála procesů

Čína vyrábí každý proces výroby trubek: bezešvé (za tepla válcované, tažené za studena, válcované za studena), ERW, LSAW a spirálové SSAW — v průměrech od 1/2" do 48"+, tloušťkách stěny 1-50 mm a třídách až po API 5L X80.

Ropa a plyn tvoří přes 65 % poptávky po bezešvých trubkách; infrastruktura, stavebnictví a vodohospodářské systémy pohánějí poptávku po svařovaných trubkách. Trhy „Pásu a stezky“ odebírají 56 % čínského exportu bezešvých trubek (Mysteel, 2025).

Čínská centra výroby trubek

Čínský průmysl trubek a potrubí je organizován do regionálních klastrů s výraznými specializacemi:

KlasterSpecializaceRozsah
Tchien-ťinBezešvé (Tianjin Pipe Group „Dawufeng“), svařované trubky, exportní přístavní uzelNejvětší čínská exportní brána pro trubky
Liao-čcheng (Šan-tung)Distribuční centrum bezešvých trubek; malé/střední průměry4.12 milionu tun/rok; ~1/6 národní produkce
Ťiang-su (Wu-si/Čchang-čou)Bezešvé přesné trubky, high-end slitiny4.59 milionu tun/rok (2024)
Cheng-jang (Chu-nan)Velkoprůměrové bezešvé (až 1,000 mm), certifikace ASME/PED/API Q1Dodavatel plynovodu Západ–Východ
Cchang-čou (Che-pej)ERW, spirálové (SSAW), trubky s 3PE povlakem3,000+ firem na trubková zařízení
Chu-čou (Če-ťiang)Nerezové bezešvé/svařované trubky (Jiuli, Tsingshan)Světoví lídři v nerezových trubkách

Praktický tip při nákupu: nabídky standardních bezešvých trubek jsou nejkonkurenceschopnější v Liao-čchengu; velkoprůměrové a vysokotřídní (X60+) potrubí je lepší nakupovat z válcoven v Tchien-ťinu nebo Cheng-jangu; povlakované a spirálové trubky z Cchang-čou.

Sortiment a ceny FOB

Cenu trubek určuje proces, třída, rozměr a povlak. Níže jsou skutečné rozsahy cen FOB z nabídek Alibaba a Made-in-China (2025-2026) a jako kotvy průměrné celní exportní ceny:

ProduktSpecifikaceCena FOB (USD/t)
Bezešvé trubkyASTM A106 Gr.B, Sch40, černé$450 – $800
Bezešvé trubkyASTM A53 Gr.B / A333 Gr.6 (nízkoteplotní)$400 – $650
PotrubíAPI 5L Gr.B / X42 / X52, PSL1/PSL2$479 – $700
PotrubíAPI 5L X60 / X65 / X70 bezešvé$580 – $650
Svařované trubky ERWA53 / A106 / API 5L, kruhové$500 – $660
Svařované trubky LSAWA671 / API 5L X70, 20", černě natřené$550 – $860
Spirálové trubky SSAWAPI 5L X70, 3PE povlak, velký průměr$540 – $561
Pozinkované trubkyŽárově / předem pozinkované, ASTM A53$560 – $900
Čtvercové/obdélníkové trubkyKonstrukční SHS/RHS EN 10210$509 – $560

Průměrné celní exportní ceny (kotvy 2025)

Bezešvé trubky: $1,184/t; svařované trubky: $815.92/t (Mysteel, celní data). Skutečné transakční ceny se drží výrazně pod stropem nabídek, protože velké objemy nízkých tříd průměry snižují. Vždy nabízejte s uvedením specifikace + množství + přístavu, abyste si zajistili realistickou cenu FOB.

Normy kvality a třídy

Volba třídy trubek určuje náklady na materiál a shodu. Tabulka níže mapuje normy, které mezinárodní kupující nejčastěji požadují:

NormaRozsahTypické třídy
ASTM A106Vysokoteplotní bezešvé trubky z uhlíkové oceliGr.A / B / C
ASTM A53Svařované a bezešvé trubky, vč. žárově pozinkovanýchGr.B (nejběžnější)
ASTM A333Nízkoteplotní bezešvé/svařované trubkyGr.6 (-45°C)
API 5LPotrubí pro přepravu ropy a plynuGr.B – X80, PSL1/PSL2
GB/T 8163Bezešvé trubky pro dopravu tekutin (Čína)20# (nejběžnější)
GB/T 9711Potrubí, ekvivalent API 5LL245 – L555
ASME B36.10Rozměrová řada svařovaných/bezešvých trubekSch5 – Sch160

Běžné materiály: 20#, 45#, Q345B (16Mn), A106 Gr.B, A53 Gr.B, A333 Gr.6, API 5L X42-X80 a slitiny P11/P22/P91 pro vysokotlaké aplikace. Standardní exportní rozměry: OD 1/2"-48", stěna 1-50 mm, délky 6 m / 12 m.

Logistika: HS kódy, balení a přeprava

Ocelové trubky se klasifikují pod HS kapitolou 73 ve třech hlavních položkách:

  • HS 7304 — Bezešvé trubky ze železa/oceli (7304.19 potrubí, 7304.23 pažnice, 7304.29 ostatní, 7304.39 ostatní kruhové bezešvé)
  • HS 7305 — Velkoprůměrové svařované trubky (LSAW/SSAW, OD > 406.4 mm)
  • HS 7306 — Ostatní svařované trubky (ERW, OD ≤ 406.4 mm)

⚠ Hlediska balení

  • Neopracované trubky: šestiúhelníkové svazky s ocelovými páskami, koncovky volitelně
  • Pozinkované/povlakované trubky: individuální obal nebo VCI papír proti oděru při přepravě
  • Závitové trubky: chraňte závity plastovými krytkami nebo spojkami
  • Sražené konce pro potrubí: dřevěné nebo ocelové chrániče
  • Kontejner 20ft ≈ 18-22 tun trubek; LCL pro malé objemy

Dodací lhůta: výroba ve válcovně 2-4 týdny (standardní třídy) nebo 4-8 týdnů (třídy API na zakázku) + námořní přeprava 3-5 týdnů. Nejčastější exportní přístavy jsou Tchien-ťin a Čching-tao.

Orientace v clech a obchodních bariérách (2025-2026)

Ocelové trubky patří mezi celosvětově nejvíce obchodně omezené produkty. Před nabídkou si naplánujte cílový trh:

TrhPolitikaDopad
Spojené státySection 232 ocel 25%→50% (červen 2025); seznamy 301; fentanyl 20%; reciproční 10%; AD na velkoprůměrové svařované trubky 132.63%Kombinovaně 50-100%+ — pro komoditní trubky prakticky uzavřeno
Evropská unieDovozní kvóta -47% oproti úrovním 2024, +50% clo nad kvótu; certifikáty CBAM od 2026Nutná shoda s kvótou + CBAM
Euroasijská unieAD na bezešvé nerezové trubky 15.50% (do 2030)Clo 15.5%
ASEAN / Blízký východVětšinou sazby MFN nebo FTA; žádné AD na standardní trubkyHlavní růstové trhy v roce 2026

Pozor také: čínský systém exportních licencí na ocel začal platit 2026-01-01 pro ~300 HS kódů (včetně 7304-7306) — expedovat mohou jen licencovaní vývozci, což nahrává spolupráci se zavedenými obchodními partnery, jako je PLS.

Obavy kupujících: válcovenské certifikáty, nákup a konzistence

Kupující ocelových trubek čelí čtyřem opakujícím se rizikům, která PLS aktivně řídí:

1

Falešné nebo nekonzistentní válcovenské certifikáty

Levní obchodníci vydávají obecné MTC, které neodpovídají skutečné tavbě. PLS ověřuje čísla taveb vůči záznamům válcovny a u kritických zakázek zadává inspekci třetí stranou (SGS/BV/TUV) s chemickým a mechanickým zkoušením.

2

Tloušťka stěny a posun tolerancí

Čínské standardní trubky se často expedují na spodní hranici tolerančního pásma. PLS v objednávce stanoví minimální tloušťku stěny a požadavky na ultrazvukové/hydrostatické zkoušky a při nakládce měří vzorky.

3

Záměna tříd

Nahrazení API 5L X52 třídou Gr.B je u licencovaných válcoven vzácné, ale na sekundárním trhu běžné. PLS u zakázek potrubí vyžaduje přímý nákup z válcovny s jasným řetězcem custody.

4

Spory o cenu podle hmotnosti

Trubky se prodávají podle teoretické vs. skutečné hmotnosti. PLS ve smlouvě vyjasní metodu vážení (teoretická hmotnost u povlakovaných trubek je standard) a sladí celní hmotnost v cíli.

Proč PLS Precision pro trubky a potrubí

PLS Precision mění nákup komoditních trubek v řízený dodavatelský program:

🎯 Přímý nákup z válcoven

  • Přímé vztahy s licencovanými válcovnami v Tchien-ťinu, Liao-čchengu a Cheng-jangu
  • Shoda s exportními licencemi od ledna 2026 (nový čínský režim exportu oceli)
  • Dohledatelnost na úrovni tavby s ověřenými dokumenty MTC 3.1

📋 Inspekce a zkoušení

  • Možnosti inspekce třetí stranou: laboratoře SGS, BV, TUV nebo CNAS
  • Hydrostatická a UT zkouška a chemická analýza podle požadavků ASTM/API
  • Dohled při nakládce a průzkum kontejneru v přístavu

🔧 Obrábění s přidanou hodnotou

  • Řezání trubek na délku, srážení hran, závitování a vrtání v CNC provozu Sinbo
  • Zakázkové rozdělovače, trubkové sestavy a svařované celky
  • Dodávka přírub a tvarovek pro kompletní balík

🌍 Logistika a shoda

  • Možnosti FOB/CIF/DDP z přístavů Tchien-ťin, Čching-tao a Šanghaj
  • Klasifikace HS a plánování cel podle destinace
  • Konsolidace smíšených kontejnerů s tvarovkami, přírubami a ventily
Časté dotazy
Jaká je minimální objednávka ocelových trubek z Číny?

Standardní bezešvé a ERW trubky ze skladu: 25-50 tun na rozměr pro válcovenskou cenu. Potrubí API 5L a slitinové trubky na zakázku obvykle vyžadují 100-300 tun. PLS dokáže konsolidovat menší objemy z více válcoven do jedné zásilky a získat cenu na úrovni kontejneru.

Jaký je rozdíl mezi bezešvou a svařovanou trubkou ERW?

Bezešvá trubka se děruje z plného předvalku, což jí dává rovnoměrnou pevnost ve všech směrech — preferuje se pro vysokotlaké, vysokoteplotní a kyselé provozy. Trubka ERW (elektricky odporově svařovaná) se tvaruje ze svitku a svařuje podélně; je o 10-20 % levnější a ideální pro vodu, HVAC a konstrukce. Pro provoz podle API 5L jsou přijatelné obě, ale X52 a výše je běžnější u bezešvých.

Které třídy trubek se z Číny vyvážejí nejčastěji?

Bezešvé: ASTM A106 Gr.B, A53 Gr.B, A333 Gr.6 (nízkoteplotní), API 5L Gr.B až X80 a GB/T 8163 20#. Svařované: A53 Gr.B, ERW API 5L a konstrukční SHS/RHS EN 10210. Slitiny P11/P22/P91 dodávají válcovny v Ťiang-su a Cheng-jangu pro elektrárenské aplikace.

Jak se vyhnout falešným válcovenským certifikátům při nákupu trubek?

Vyžadujte přímý nákup z válcovny s jasným řetězcem custody, požádejte o originální MTC s odpovídajícím číslem tavby a ověřte licenci API/ISO válcovny. U kritických zakázek zadejte inspekci třetí stranou (SGS, BV, TUV) zahrnující chemickou analýzu, mechanické zkoušky a hydrostatickou zkoušku. PLS toto ověření provádí standardně.

Jaká je současná exportní situace čínských trubek do USA a EU?

USA uplatňují cla na ocel podle Section 232 (50 % od června 2025) plus 301 a další cla — kombinovaně 50-100%+, takže komoditní trubky jsou neekonomické; šanci mají jen specializované slitinové nebo nerezové produkty. EU uplatňuje kvótový systém (snížený o 47 % oproti úrovním 2024) s +50 % clem nad kvótu a od roku 2026 také uhlíkové vykazování CBAM. Růstovými trhy roku 2026 jsou ASEAN, Blízký východ a Afrika.

Dokážete dodat trubky s vlastním řezáním, srážením hran nebo závitováním?

Ano. Provoz Sinbo v Dongguanu zajišťuje řezání trubek na délku, srážení hran, závitování a vrtání plus svařování zakázkových sestav a rozdělovačů. Ideální pro kupující, kteří potřebují trubky připravené k instalaci, nikoli válcovenské délky.

Jakou dokumentaci potřebuji pro dovoz čínských ocelových trubek?

Standardní exportní dokumentace: obchodní faktura, balicí list, nákladní list, válcovenský zkušební certifikát (EN 10204 3.1), certifikát o původu (CO) a u potrubí API také kopie licence API 5L. U zásilek do EU přidejte dokumentaci CE/CPR; u zásilek do USA zajistěte, aby ocel dodavatele nepodléhala konkrétním antidumpingovým/vyrovnávacím opatřením platným pro váš kód produktu.

Jak dlouho trvá zakázka trubek od objednávky po dodání?

Standardní třídy ze skladu: 2-4 týdny výroby + 3-5 týdnů námořní přepravy (celkem 6-9 týdnů). Potrubí API/slitiny na zakázku: 4-8 týdnů výroby + 3-5 týdnů přepravy (celkem 8-13 týdnů). Urgentní malé objemy lze odeslat letecky (5-7 dnů) za 5-10x námořních nákladů.

Nakupujte ocelové trubky a potrubí přímo od čínských válcoven

Pošlete nám specifikaci trubek (norma, třída, OD, stěna, množství, destinace) — vrátíme vám ceny FOB přímo z válcovny s ověřenými certifikáty a možnostmi inspekce.

Kontaktujte nás