Jak se skládá nabídka CNC obrábění — a proč tři dílny nacení stejný díl na $200, $500 a $1,500
Pošlete stejný výkres třem CNC dílnám a dostanete zpět $200, $500 a $1,500. Díl se nezměnil — změnily se jen předpoklady za každou nabídkou. Pochopit, co se skrývá uvnitř CNC nabídky (materiál, strojní čas, nástroje, režie, zisk, clo), je nejjednodušší způsob, jak přestat přeplácet a začít srovnávat jablka s jablky.
Skutečný příběh: tři nabídky, jeden výkres, rozptyl cen 7.5×
Majitel malé strojní dílny napsal na Practical Machinist: zákazník poslal hliníkový držák z 6061-T6, 150 mm × 80 mm × 25 mm, s několika kapsami, několika průchozími otvory Ø6 mm a tolerancemi ±0.05 mm. Množství: 50 kusů. Tři dílny nacenily:
| Dílna | Nabídka | Předpokládaný proces | Co skutečně plánovali |
|---|---|---|---|
| Dílna A (zakázková, 6 starších VMC) | $210 | 3osé, standardní přípravek, 8minutový cyklus | Výroba na splacených strojích z roku 2008, bez CMM, expedice v igelitových sáčcích |
| Dílna B (střední úroveň, 5osé + CMM) | $520 | 3osé, přípravek s měkkými čelistmi, kontrola v procesu | Zpráva CMM k prvnímu kusu, odjehlení všech hran, balení do pěny |
| Dílna C (online tržiště) | $1,480 | Naceněno AI, přiřazeno 5osé | Provize platformy ~35%; dodavatel dostane ~$960, zbytek je marže tržiště |
Zákazník se ptal: „Jak mohou být tři ceny za stejný díl tak různé?“ Odpověď: každá nabídka v sobě nese jiné předpoklady o procesu, režii, úrovni kvality a marži. Žádná z nich není nutně „špatná“ — ale jen jedna odpovídá tomu, co zákazník skutečně potřebuje.
Co vlastně CNC nabídka obsahuje — úplný rozpis nákladů
Každá CNC nabídka, od prototypu za $50 po sériovou výrobu za $50,000, se skládá ze stejných nákladových prvků. Tabulka níže ukazuje typické procentní rozsahy pro jednotlivé prvky podle praxe modelování should-cost. Přesné rozdělení závisí na geometrii dílu, materiálu, množství a struktuře režijních nákladů dodavatele.
| Nákladový prvek | Typické % z celku | Co ho řídí |
|---|---|---|
| Vstupní materiál (polotovar) | 15–30% | Typ materiálu (Al vs Ti vs Inconel), poměr buy-to-fly, využití zmetků |
| Strojní čas (běh) | 30–45% | Doba cyklu × sazba dílny; největší jednotlivá páka |
| Seřízení a programování (amortizované) | 5–12% | Jednorázový náklad rozložený do množství; dominuje u malých sérií |
| Nástroje (spotřební, amortizované) | 3–8% | Speciální nástroje, břitové destičky, vrtáky; vyšší u exotických slitin |
| Přípravek / upnutí (amortizované) | 2–6% | Měkké čelisti vs přípravek na míru; jednorázové vs sériové |
| Povrchová úprava (externě) | 5–12% | Eloxování, pasivace, pokovování, tepelné zpracování — ceny dodavatele |
| Kontrola a QC | 3–8% | CMM FAI, kontroly v procesu, dokumentace (AS9102, PPAP) |
| Balení a expedice | 2–5% | Exportní balení, pojištění, přeprava |
| Zisk | 8–20% | 8–12% u komodit; 15–25% u specializace (EDM, exotické slitiny) |
| Clo / příplatek za clo | 0–15% | Section 232 (50% ocel/hliník), Section 301 (Čína), reciproční cla |
Sazba dílny — jediné číslo, které řídí všechno
„Sazba dílny“ (nebo „hodinová sazba stroje“) je částka, kterou dílna účtuje za hodinu času vřetena. Je to nejdůležitější číslo v každé nabídce, protože strojní čas obvykle tvoří 30–45% celkových nákladů. Sazby se liší podle typu stroje, regionu a specializace.
| Typ stroje | Sazba v USA ($/hod) | EU / Německo ($/hod) | Typické aplikace |
|---|---|---|---|
| 3osé VMC | $75–$100 | €60–€90 | Držáky, desky, kryty |
| 4osé VMC | $90–$130 | €75–€110 | Vačky, tvarované profily |
| 5osé obráběcí centrum | $120–$200 | €100–€170 | Oběžná kola, letecké konstrukce, lékařské implantáty |
| CNC soustruh (2osý) | $65–$90 | €55–€80 | Hřídele, čepy, pouzdra |
| Švýcarský soustruh | $100–$175 | €85–€150 | Malé přesné díly (lékařství, hodinky) |
| Drátové EDM | $90–$150 | €75–€130 | Úzké tolerance, karbid, exotické slitiny |
| Hloubicí EDM | $85–$130 | €70–€115 | Dutiny forem, hluboká žebra |
| Rovinná bruska | $75–$110 | €60–€95 | Rovné plochy, úzké hodnoty Ra |
Z čeho se sazba dílny skládá. U 3osého VMC za $100,000 v dílně na americkém Středozápadě se hodinová sazba rozkládá přibližně takto:
| Složka | % z práce | Příspěvek v $/hod |
|---|---|---|
| Přímá práce (operátor CNC) | — | $25–$33 |
| Provoz (nájem, energie, pojištění) | 30–60% | $8–$20 |
| Odpisy stroje (5–10 let) | 20–50% | $5–$17 |
| Kvalita / kontrola | 5–15% | $1–$5 |
| SG&A (prodej, administrativa, nacenění) | 15–30% | $4–$10 |
| Nástroje a spotřební materiál | — | $3–$8 |
| Celková sazba dílny | — | $75–$100/hod |
Celková režie obvykle činí 100–200% přímé práce (150% je rozumný střed pro běžné obrábění). Dílna s novějšími 5osými stroji na leasing bude mít vyšší odpisy, ale možná nižší údržbu; starší dílna se splacenými stroji má nižší kapitálové náklady, ale vyšší údržbu a nižší efektivitu. (Zdroje: model should-cost purchaser.ai; data o mzdách CNC obráběčů PayScale 2026; průvodce náklady CNC RapidDirect.)
Proč se dvě dílny liší 3× — sedm hlavních příčin
Stejný díl, stejný materiál a stejné množství — a přesto se nabídky liší 2–8×. Po prostudování stovek vláken na fórech a srovnání should-cost vysvětluje téměř celý rozptyl sedm hlavních příčin:
- 1. Jiný předpoklad procesu. Dílna A plánuje 3osé (nejlevnější doba cyklu). Dílna C plánuje 5osé (kratší seřízení, rychlejší cyklus u složité geometrie). Jen volba procesu může pohnout strojním časem o 40–60%.
- 2. Jiný předpoklad množství. Pokud dílna A počítá s 500 ks (amortizuje seřízení do více kusů) a dílna B s 50 ks, náklad na seřízení na kus se liší 10×.
- 3. Jiná strategie přípravku. Měkké čelisti ($50, opakovaně použitelné) vs vyhrazená přípravková deska ($800–$2,000). Při množství 10 přidá amortizace přípravku $80–$200/kus; při množství 1,000 přidá $0.80–$2.00.
- 4. Jiná úroveň kvality a kontroly. Dílna, která nacení zprávu CMM k prvnímu kusu (+$150–$300 jednorázově) a úplnou rozměrovou kontrolu u každého 50. kusu (+$2–$5/kus), bude o 15–25% výš než dílna, která expeduje „od oka a posuvkou“.
- 5. Jiný zdroj materiálu. Tuzemská certifikovaná tyč (s atestem výrobce) stojí o 30–50% víc než necertifikovaný dovozový polotovar. Na papíře jsou oba „6061-T6“; jen jeden má dohledatelnost.
- 6. Jiná struktura režie. Odborově organizovaná letecká dílna v Connecticutu má režii 2–3× vyšší než neodborová zakázková dílna na jihovýchodě USA. Obě jsou legitimní podniky; jejich sazby odrážejí jinou nákladovou základnu.
- 7. Přirážka tržiště nebo zprostředkovatele. Online platformy (Xometry, Protolabs, Fictiv) si přidávají hrubou marži tržiště 34–40% nad cenu dodavatele. Nabídka $500 přímo od dílny se přes platformu stane $700–$850. (Viz část 5 níže.)
Problém Xometry — co 35% marže tržiště skutečně znamená pro vaši nabídku
Xometry (NASDAQ: XMTR) je největší tržiště zakázkové výroby na vyžádání. Jeho nacenění okamžitě pomocí AI propojuje nákupčí se sítí ~10,000+ dodavatelů. Pohodlí je reálné — nahrajete CAD soubor a během sekund máte cenu. Cenou za toto pohodlí je ale hrubá marže tržiště:
| Období | Hrubá marže tržiště | Co dodavatel dostane (ze $100 platby nákupčího) |
|---|---|---|
| Rok IPO (2021) | ~26–28% | $72–$74 |
| Q4 2024 | 34.5% | $65.50 |
| Q2 2025 (rekord) | 35.4% | $64.60 |
| Q1 2026 | 34.7% | $65.30 |
| Dlouhodobý cíl | 35–40% | $60–$65 |
Jednoduše řečeno: když nákupčí zaplatí přes Xometry $1,000, skutečná strojní dílna, která díl vyrobí, dostane přibližně $650. Zbývajících $350 je marže platformy za propojení, AI nacenění, zpracování plateb a zákaznický servis.
To není specialita Xometry. Každý zprostředkovatel, nákupní agent nebo „digitální výrobní platforma“ si přidává rozpětí. Rozdíl je v transparentnosti: přímá nabídka od strojní dílny nemá marži zprostředkovatele. Nabídka od zprostředkovatele může přidat 20–40% nad cenu dílny.
Co patří do správné poptávky — kontrolní seznam 12 položek
Vágní poptávka zaručuje vágní nabídky — a vágní nabídky znemožňují srovnání cen. Následující kontrolní seznam uvádí, co má každá poptávka na CNC obrábění obsahovat, aby nabídky byly přesné a srovnatelné:
| # | Položka poptávky | Proč je důležitá pro cenu |
|---|---|---|
| 1 | 2D výkres + 3D CAD (STEP nebo IGES) | Geometrie řídí dobu cyklu; chybějící soubory znamenají, že dílna hádá (a přidává rezervu) |
| 2 | Specifikace materiálu (jakost + stav + požadavek na atest) | Certifikovaná tyč 6061-T6 vs necertifikovaný polotovar = rozdíl 30–50% v nákladech na materiál |
| 3 | Množství (prototyp, 50, 500, 5,000) | U malých sérií dominuje amortizace seřízení; u velkých dominuje materiál |
| 4 | Tolerance (kritické rozměry ± hodnota, výchozí třída tolerance) | ±0.01 mm vs ±0.1 mm může zdvojnásobit dobu kontroly a zmetkovitost |
| 5 | Kvalita povrchu (hodnoty Ra po plochách, po obrábění nebo předepsané) | Ra 0.8 μm vyžaduje druhý průchod; Ra 3.2 μm je po obrábění |
| 6 | Povrchová úprava (typ eloxování, pasivace, pokovování, tepelné zpracování) | Externí proces = náklad jiného dodavatele + dodací lhůta |
| 7 | Požadavky na kvalitu a kontrolu (CMM FAI, PPAP, AS9102, certifikační balík) | Úplná CMM FAI přidá $150–$500 na dávku; PPAP úroveň 3 přidá víc |
| 8 | Řídící norma (ASME Y14.5-2018 nebo ISO 1101) | Jiná pravidla výkladu mění, co je „v toleranci“ |
| 9 | Cílové datum dodání | Urgentní zakázky (<1 týden) obvykle přidávají příplatek 25–50% |
| 10 | Místo dodání + Incoterms | Tuzemská vs mezinárodní přeprava; DDP vs FOB mění konečné náklady |
| 11 | Požadavky na balení | Exportní balení, ESD ochrana, sériové označování — vše přidává náklady |
| 12 | Roční objemový výhled (u opakovaných zakázek) | Umožní dílně plánovat kapacitu a nabídnout objemové ceny |
Dopad cel a dodavatelského řetězce v roce 2025 — co Section 232 znamená pro vaši nabídku
Dne 3. června 2025 USA zdvojnásobily cla podle Section 232 na dovoz oceli a hliníku z 25% na 50%. V dubnu 2026 se působnost rozšířila na odvozené výrobky (díly obsahující ocel nebo hliník). To přímo ovlivňuje nabídky CNC obrábění třemi způsoby:
| Kanál dopadu | Účinek na CNC nabídku | Přibližné zvýšení nákladů |
|---|---|---|
| Cena suroviny (dovážená ocel/hliník) | Ceny oceli v USA jsou nyní ~2× Čína, ~1.5× Evropa | Položka materiálu +15–30% u ocelových dílů; +10–20% u hliníkových |
| Dovážené polotovary / near-net polotovary | 50% clo na kované nebo lité polotovary z Číny, Indie, Turecka | Nákupčí přecházejí na tuzemské dodavatele za vyšší ceny |
| Clo na odvozené výrobky (duben 2026+) | CNC díly vyvážené do USA mohou čelit clu, pokud jsou vyrobeny z dovážené oceli/hliníku | Liší se podle země tavení a odlévání; přibývají požadavky na vykazování |
U dílu z nerezové oceli 316L s náklady na materiál $50 (před clem) zvyšuje 50% clo na dováženou ocel náklady na materiál na ~$65–$75, což přidává $15–$25 na kus jen na materiálu. U velkosériové výroby to může pohnout nabídkou celkově o 5–10%.
Varovné signály v CNC nabídce — jak poznat nafouknutí a skryté marže
Ne každá vysoká nabídka je nafouknutá a ne každá nízká je poctivá. Po prostudování diskusí na fórech a analýz should-cost uvádíme nejčastější varovné signály:
- Varovný signál 1: „Strojní čas“ bez uvedených hodin. Nabídka, která říká „obrábění: $800“ a neukazuje hodiny × sazba, něco skrývá. Vždy žádejte rozpis.
- Varovný signál 2: Náklad na seřízení, který se neškáluje s množstvím. Poplatek $500 za seřízení u 1 kusu je normální. Poplatek $500 za seřízení u 10,000 kusů je podezřelý — při takovém množství se seřízení musí amortizovat na haléře.
- Varovný signál 3: „Příplatek za složitost“ bez vysvětlení. Některé dílny přidají paušální poplatek 20–30% za „složitost“. Legitimní nabídka vysvětlí, proč je díl složitý (nutné 5osé obrábění, úzká tolerance na tenké stěně, opotřebení nástroje u exotické slitiny).
- Varovný signál 4: Cena materiálu nad tržní cenou. Zkontrolujte aktuální cenu LME nebo u distributora. Pokud nabídka účtuje $8/lb za 6061, když je trh na $3.50/lb, obsahuje materiálová položka skrytou marži.
- Varovný signál 5: Žádná samostatná položka kontroly u letecké nebo lékařské nabídky. Pokud nabídka tvrdí, že zahrnuje úplnou CMM FAI, ale neuvádí náklad na kontrolu, buď ho pohlcuje (nepravděpodobné), nebo ji ve skutečnosti neprovádí.
- Varovný signál 6: Nabídka platná jen 24–48 hodin. Nabídky seriózních strojních dílen jsou obvykle platné 15–30 dní. Platnost 24 hodin je nátlaková taktika nebo odráží extrémní volatilitu cen materiálu.
- Varovný signál 7: Nabídka je „příliš dobrá“. Nabídka o 50%+ nižší než ostatní obvykle znamená: (a) nepřečetli výkres pozorně, (b) plánují díly vyrobit bez předepsané kontroly, nebo (c) nacenili necertifikovaný materiál.
Postup řešení: dostali jste tři různé nabídky — co teď?
Když přijdou tři nabídky na $200, $500 a $1,500, nevybírejte jen tu prostřední. Postupujte v pěti krocích:
- Vyžádejte od každé dílny rozpis po položkách. Žádejte: materiál (v $ a kg), strojní čas (hod × $/hod), seřízení a programování, nástroje, povrchovou úpravu, kontrolu, expedici a marži v %. Tento jediný požadavek odstraní 60% nejasností.
- Namapujte rozdíly na konkrétní předpoklady. Postavte rozpisy vedle sebe. Rozptyl se téměř vždy soustředí do 1–2 položek: obvykle strojní čas (jiný proces nebo odhad doby cyklu) nebo seřízení (jiný předpoklad množství). Určete, který předpoklad je pro vaši aplikaci správný.
- Ověřte předpoklady nejnižší nabídky. Nabídka $200 je buď geniální, nebo nebezpečná. Zeptejte se: Jaký proces? Jaká úroveň atestu materiálu? Je zahrnuta kontrola? Jaká je výchozí tolerance? Pokud nízká dílna nacení „po obrábění, bez CMM, dovozový polotovar, expedice v igelitových sáčcích“ a vy potřebujete CMM FAI + certifikovaný tuzemský materiál, nabídka $200 není srovnatelná.
- Vyjednávejte o konkrétním rozdílu, ne o celku. Když víte, že rozptyl $500 vs $1,500 je $400 marže tržiště + $200 za 5osé vs 3osé, můžete se rozhodnout: potřebuji 5osé? Jsem ochoten jít přímo k dílně a ušetřit $400? To je nákupní rozhodnutí, ne obráběcí.
- Zdokumentujte rozhodnutí. Zaznamenejte, která dílna vyhrála, na jaké úrovni specifikace a proč. Buduje to znalost pro další poptávku. Pokud dílna za $500 dodala včas a v toleranci, je vaší volbou pro tuto rodinu dílů.
Normy a zdroje
DFMA (Boothroyd Dewhurst) Should Cost Analysis methodology — model skladby nákladů materiál + zpracování + seřízení + nástroje + zmetky + SG&A.
PayScale (2026) CNC Machinist hourly pay data — medián $24.92/hod, rozsah $18.37–$32.83/hod, na základě 937 profilů.
Section 232 (2025) Exekutivní opatření zdvojnásobující cla na ocel/hliník z 25% na 50% s účinností od 3. června 2025; rozšíření na odvozené výrobky v dubnu 2026.
Morgan Stanley (2026) Ceny oceli v USA ~2× Čína, ~1.5× Evropa po clech; dovozní penetrace vzrostla na 33.6% navzdory 50% clu.
Reddit r/Machinists, r/CNC Vzorce diskusí o přirážkách online tržišť, osvědčených postupech poptávek a srovnávání nabídek — syntetizováno do kontrolního seznamu a postupu srovnání.
Proč tři CNC dílny nacení stejný díl tak rozdílně?
Protože každá dílna do nabídky vkládá jiné předpoklady o procesu, množství, certifikaci materiálu, úrovni kontroly a marži. Sedm hlavních příčin: (1) jiný předpoklad procesu (3osé vs 5osé), (2) jiný předpoklad množství, (3) jiná strategie přípravku, (4) jiná úroveň kontroly, (5) jiný zdroj materiálu (certifikovaný vs necertifikovaný), (6) jiná struktura režie (region, odborová organizace), (7) přirážka tržiště nebo zprostředkovatele (34–40%). Vyžádejte od každé dílny rozpis po položkách a rozptyl se obvykle zúží na 1–2 konkrétní, vyjednatelné rozdíly.
Jak se počítá hodinová sazba strojní dílny?
Sazba dílny je součet přímé práce ($25–$33/hod u CNC obráběče) a režie ve výši 100–200% práce. Režie zahrnuje nájem a energie (30–60% práce), odpisy stroje (20–50%), kvalitu a kontrolu (5–15%) a SG&A (15–30%). U typického 3osého VMC v USA se celková sazba dílny dostane na $75–$100/hod. Pětiosé stroje, švýcarské soustruhy a EDM se pohybují na $100–$200/hod kvůli vyšším kapitálovým nákladům a specializované práci.
Jakou přirážku si Xometry přidává k ceně dodavatele?
Hrubá marže tržiště Xometry — rozdíl mezi tím, co zaplatí nákupčí, a tím, co dostane dodavatel — je 34–35% k roku 2025–2026 (34.7% v Q1 2026 podle SEC filings). Dlouhodobý cíl je 35–40%. Prakticky: u objednávky za $1,000 dostane strojní dílna přibližně $650 a Xometry si ponechá $350 za propojení, AI nacenění, zpracování plateb a zákaznický servis. U prototypů a jednorázovek se to pohodlí může vyplatit; u výrobních dávek nad $5,000 se přímý nákup u dílny téměř vždy vyplatí.
Co mám do poptávky uvést, abych dostal přesné CNC nabídky?
Dvanáct položek: (1) 2D výkres + 3D CAD (STEP/IGES), (2) specifikace materiálu s požadavkem na atest, (3) množství, (4) tolerance s kritickými rozměry, (5) kvalita povrchu po plochách, (6) typ povrchové úpravy, (7) požadavky na kontrolu a kvalitu (CMM FAI, úroveň PPAP), (8) řídící norma (ASME Y14.5 nebo ISO 1101), (9) cílové datum dodání, (10) místo dodání a Incoterms, (11) požadavky na balení, (12) roční objemový výhled u opakovaných zakázek. Požádejte každou dílnu, aby nabídku vrátila rozloženou na stejné nákladové prvky, abyste mohli srovnávat položku po položce.
Jak ovlivňují cla podle Section 232 z roku 2025 (50% ocel/hliník) ceny CNC dílů?
50% clo na dováženou ocel a hliník zvyšuje ceny materiálu v USA na zhruba 2× Čína a 1.5× Evropa. U ocelového dílu může materiálová položka vzrůst o 15–30%; u hliníku o 10–20%. Protože materiál obvykle tvoří 15–30% celkových nákladů nabídky, celkový dopad na nabídku je zhruba 2–9% u hliníku a 5–10% u oceli. Rozšíření na odvozené výrobky v dubnu 2026 (díly vyrobené z dovážené oceli/hliníku) může náklady dále zvýšit u dílen, které odebírají dovážené polotovary. Požádejte dodavatele, aby příplatek za clo oddělil od základní nabídky, abyste viděli přesný dopad.
Jaké jsou časté varovné signály, že je CNC nabídka nafouknutá?
Sedm varovných signálů: (1) strojní čas uvedený jako částka bez hodin a sazby; (2) náklad na seřízení, který se s vyšším množstvím nesnižuje; (3) nevysvětlený „příplatek za složitost“ 20–30%; (4) cena materiálu nad aktuální tržní cenou (zkontrolujte LME); (5) žádná samostatná položka kontroly u letecké nebo lékařské nabídky, která tvrdí CMM FAI; (6) platnost nabídky jen 24–48 hodin (nátlaková taktika); (7) nabídka o 50%+ nižší než konkurence (obvykle znamená, že něco přehlédli, nebo nacenili necertifikovaný materiál). Řešení je u všech stejné: vyžádejte rozpis po položkách.
Jaká je typická marže strojní dílny na CNC?
Komoditní obrábění na konkurenčním trhu se pohybuje v čistém zisku 8–12%. Specializované procesy (EDM, broušení úzkých tolerancí, exotické slitiny) dosahují 15–25%, protože méně dílen to umí. Marže je v nabídce obvykle nejmenší položka — dominují materiál a strojní čas. Tlačit na cenu u specializovaného dodavatele, když je na danou práci jen několik dílen, je prohrávající strategie; marže je už při jejich schopnostech nízká.
- purchaser.ai: Should-Cost Modeling for Buyers (2025) — rozpis režie, vypočítaný příklad CNC držáku, skladba sazby dílny
- DFMA (Boothroyd Dewhurst): Should Cost Analysis methodology — model skladby nákladů materiál + zpracování + seřízení + nástroje + zmetky + SG&A
- PayScale: CNC Machinist Hourly Rate (data 2026, 937 profilů) — medián $24.92/hod, rozsah $18.37–$32.83/hod
- Xometry Inc. SEC 10-Q filings (Q4 2024, Q1–Q2 2025, Q1 2026) — vývoj hrubé marže tržiště: 34.5% → 35.4% → 34.7%; dlouhodobý cíl 35–40%
- Xometry at Citi 2025 Global TMT Conference transcript — finanční ředitel James Mill potvrzuje rozsah hrubé marže tržiště a dynamiku růstu dodavatelů a nákupčích
- Section 232 Executive Action (June 3, 2025) — cla na ocel a hliník zdvojnásobena z 25% na 50%; rozšíření na odvozené výrobky v dubnu 2026
- Morgan Stanley Research (2026): ceny oceli v USA ~2× Čína, ~1.5× Evropa po clech; dovozní penetrace vzrostla na 33.6% navzdory 50% clu
- RapidDirect: CNC Machining Cost Guide (2026) — rozsahy hodinových sazeb podle typu stroje pro 3osé, 4osé, 5osé a soustruhy
- Practical Machinist forum: opakující se vlákna o výpočtu sazby dílny, sporech o nabídky, cenách online tržišť — vzorce od komunity
- Reddit r/Machinists a r/CNC: vzorce diskusí o přirážce Xometry, osvědčených postupech poptávek a srovnávání nabídek — syntetizováno do kontrolního seznamu a postupu
Dostali jste CNC nabídku, která nedává smysl?
Pošlete nám výkres a vrátíme rozpis po položkách — materiál, strojní čas, seřízení, nástroje, povrchová úprava, kontrola, zisk — abyste přesně viděli, kam jde každý dolar. Žádná marže tržiště, žádné skryté přirážky.
Poptat nabídku